نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 260830
گزارش آمریکایی از زندگی ۹ هزار یهودی در ایران
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۴۲
پایگاه خبری رادیو ملی آمریکا (ان پی آر)، گزارشی با عنوان 'یهودیان ایران می گویند ایران خانه ماست و در آن می مانیم' منتشر کرد.

به گزارش ایرنا،بر اساس این گزارش، با اینکه مردم معمولا در راهپیمایی ها شعار 'مرگ بر اسراییل' سر می دهند، اما بیشتر جمعیت یهودیان خاورمیانه پس از فلسطین اشغالی و ترکیه در ایران زندگی می کنند.

به نوشته ان پی ار، جمعیت یهودیان ایران که در سال های پیش از سرنگونی شاه در سال ۱۹۷۹ بیش از ۱۰۰ هزار تن بود، با سرنگونی وی به دست روحانیون شیعه، به کمتر از ۹ هزار تن کاهش یافته است.

بر اساس آمارگیری سال ۲۰۱۱، شمار یهودیان ۸ هزار و ۷۵۶ نفر است.

به هر حال تنها حضور یهودیان در ایران، نشانگر پیچیدگی کشوری است که درک آن برای بیگانگان دشوار است و ما برای دریافتن انگیزه ماندن یهودیان در این کشور، به جستجو و کاوش دست زدیم.

'دیوید شومر' ۲۸ ساله پسر صاحب 'رستوران شومر' در تهران که از ۳۵ سال پیش دایر شده، می گوید که زندگی یهودیان در جمهوری اسلامی، خوب و شاد است.

دیوید شومر که تصاویر آیت الله روح الله خمینی (ره) و آیت الله علی خامنه ای را بر دیوار رستوران خود نصب کرده، تاکید می کند که یهودیان از حقوق مساوی و زندگی راحتی در سطح یک خانواده متوسط برخوردار هستند.

مردم آمریکا ممکن است این پرسش را به گونه اندکی متفاوت طرح کنند که چرا هنوز هزاران یهودی در ایران باقی مانده و زندگی می کنند.

با اینکه از نظر دولت ایران، وضعیت یهودیان با مسلمانان متفاوت است، اما هنوز حضور آنان را در ایران به عنوان دلیلی بر وجود تحمل و بردباری مذهبی در این کشور، گرامی داشته می شود.

حقیقت این است که یهودیان از هزاران سال پیش در ایران زندگی می کرده اند و داستان زندگی آنها، روایت گر تغییرات در خاورمیانه است.

ما بخشی از این داستان را از 'سیامک موره صدق' تنها نماینده یهودیان در مجلس ایران شنیده ایم که یکی از ۵ نماینده اقلیت های مذهبی در این نهاد قانونگذاری به شمار می رود.

موره صدق، گفت: ایران کشور تناقض های باور نکردنی است. از جمله اینکه در کشوری که بیشترین اختلاف سیاسی را با اسراییل دارد، بیشترین جمعیت یهودیان خاورمیانه، زندگی می کنند.

موره صدق که علاوه بر عضویت مجلس، جراح عمومی نیز هست، یک بیمارستان خیریه یهودیان را اداره می کند که بیمارانی را از هر دین و مذهبی می پذیرد و در عین حال بیشتر کارکنان و بیماران آن مسلمان هستند.

بر اساس باورهای رایج، نخستین یهودیان در روزگار باستان از سرزمینی که اکنون اسراییل نام دارد، وادار به مهاجرت به سرزمین پادشاهی بابل در شرق شدند که بعدا به تصرف فرمانروایان ایران باستان درآمد.

اما امروز این وکیل یهودی می گوید که یهودیان ایرانی صرفا ایرانی هستند و در این کشور باقی مانده اند، زیرا کشور آنهاست.

موره صدق با حمایت از سیاست خارجی کشورش حتی در مورد رژیم صهیونیستی، افزود که یهودیت با صهیونیسم که پایه تاسیس اسراییل است، برابر نیست.

موره صدق هنگامی که به 'محمود احمدی نژاد' رییس جمهوری پیشین و ابراز تردید و شک وی در باره وجود 'هولو کاست'، می رسد، تمایزهای بیشتری ایجاد می کند.

به گفته وی، باید از دیدگاه دیگری به مورد احمدی نژاد نگریست. زیرا وی هولوکاست را صریحا رد نمی کند بلکه می گوید پرسش هایی در باره آن مطرح است که دیدگاه رسمی دولت ایران نیست و تنها دیدگاه شخصی خود احمدی نژاد است.

موره صدق افزود: سخنان احمدی نژاد، وی را بر آن داشت تا در نامه ای به او بگوید که تکذیب هولوکاست نادیده گرفتن حقیقت است و حتی در جهت منافع ملی ایران نیز قرار ندارد.

به نوشته خبرنگار 'ان پی آر'، در اینجا شما یکی از علت های اصلی بقای دیرپای یهودیان را در ایران می بینید که این وکیل یهودی موافق نبودن خود را بروز نمی دهد.

موره صدق می گوید که وی ترجیح می دهد بر پیشرفت و بهبود آهسته و تدریجی زندگی روزانه یهودیان در ایران تمرکز کند. زیرا ممکن است آنها با آزادی به انجام اعمال عبادی و مذهبی خود بپردازند و رای بدهند، اما نمی توانند به مقام های بلندیاپه اداری یا قضاوت در ایران دست یابند.

بنابراین آنها به تدریج برای دستیابی به حقوق بیشتر تلاش می کنند. همان گونه که اخیرا موفق به کسب مجوز نگهداشتن فرزندانشان در خارج از مدرسه در روز تعطیل یهودیان (شنبه) شدند.

موره صدق با آرزوی اینکه روزی یهودیان بتوانند به مقام های وزارتی یا قضاوت دست یابند، گفت: این مشکلی نیست که بر زندگی روزانه ما تاثیر منفی بگذارد، اما ما تصور می کنیم که مردمی با تحصیلات خوب و توانایی بالا از یک اقلیت مذهبی می توانند به بهتر شدن وضع کشور کمک کنند.

به گفته وی، بهترین راه برای دستیابی به پیشرفت، روش گام به گام است.
 
رجبعلی از اشکور
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۰:۰۳:۳۱
مادر ایران یهودیان یامسیحیانی را میشناسیم اتفاقا با انها دوست هم هستیم الحمدولله هیچ مشکلی هم نداریم ما مسجد میریم اونها کلیسا یا هرجای دیگری که دوست دارن مشکلی نیست /مکل بوقهای تبلیغاتی غرب است /ما هم وطن همدیگر هستیم و کشورمان را دوست داریم / (2693845) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۲:۲۲:۲۱
از این امریکایی ها مارموز تر خودشونند و پدران ناخلفشان انگلیسیها
باز می خواهند یک بهانه بگیرند
اگر ایرانی های یهودی واقعا این پاسخ را داده باشند خوب زدند تو دهن این امریکایی ها
دستشون رو می بوسم (2693934) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۷:۵۳:۵۸
من به عنوان يك ايرانى مسلمان آرزو ميكنم كه كشورم همه اديان الاهى را مورد احترام قرار دهد و حقوق شهروندى انان را محترم بشمارد (2694043) (alef-3)
 
ناشناس
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۸:۰۸:۰۹
باید همگان در نظر داشته باشند گشور ایران متعلق به همه ما ایرانیان است و نباید دین ، مذهب، زبان ،قوم این باور را برای یک عده ای ایجاد نماید که بر دیگران برتری دارد (2694059) (alef-10)
 
جاوید
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۸:۲۶:۲۴
اگه سیاستِ کثیف نباشه ملتها با هم مشکل ندارن .این سیاسیون هستند که تمام مشکلات رو بوجود آوردن .سیاست یعنی خون و خونریزی ،سیاست یعنی ثفرقه ،نفرت و دروغ.سیاست و سیاسیون فقط در این دنیا میتونن عمر کنن و در آخرت جایگاهی ندارن .ضعیف ترین موجودات روی زمین سیاسیون هستند که برای رسیدن به قدرت و ثروت هر کاری میکنن. (2694083) (alef-3)
 
حسين
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۸:۴۹:۴۰
يهوديان خود را مديون كوروش پادشاه ايران مي دانند و او را تا مقام پيامبري بالا برده اند . ايران خانه دوم يهوديان است و اگر كمي باهوش بوديم امروز موقعيت ما در نزد يهوديان سرار دنيا بهتر از ايني بود كه صيونبيستها براي ما ساخته اند .قرآن تمام اديان الهي را قبول كرده پس رد آنها كمتر از كفر و تعصب كرو نيست . كاش از آنچه كه به ظاهر باور داريم بيشتر عالم بوديم و كمتر اسير جهل و تعصب مي شديم .
چه فرق ميكنه يهودي باشي يا مسيحي و يا مسلمان وقتي قرآن كلام خدا همه آنها را باور دارد و همه از او ميگويند . (2694110) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۰۸:۵۴:۰۰
خودتان هم می دانید که به اقلیتها فشار وارد می شود. مثلا برای آنها حجاب واجب نیست، دولت به آنها تحمیل می کند. یا آنها هم مثل ما مجبورند صدا و سیما را تحمل کنند در حالی که به اسلام اعتقاد ندارند.
اینکه چند نفری یهودی از ترس، حرفی زده اند، حساب نیست. عمل آنها حساب است. آمار بگیرید که اول انقلاب چند درصد از جمعیت ایران یهودی بوده، الان چند درصد است. اینکه فقط برای خوشایند خودمان حرفی بزنیم یا حرفهای دیگران را به صورت انتخابی، برجسته کنیم مثل کبکی می شویم که سرش را زیر برف فرو می کند. (2694118) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۱۷:۲۰:۳۷
صحبت خود را به دیگران القا نکنیدا (2695539) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته