توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 409538
ظريف نرفت؛ كري هديه گرفت!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۴
ديروز يازدهم آبان ماه مراسم اعطاي جايزه چتم هاوس به دو وزير خارجه آمريكا و ايران به خاطر تلاش‌هاي فراوان آنها در مذاكرات هسته‌اي با حضور فليپ هاموند و برخي از شخصيت‌هاي معتبر جهاني برگزار شد كه ظريف به خاطر همراهي با رئيس‌جمهور در جلسه راي اعتماد به وزراي پيشنهادي در مجلس و همچنين برخي از حاشيه‌هايي كه مخالفان عليه او طي روزهاي اخير به خاطر دريافت اين جايزه به وجود آوردند، در اين مراسم حضور نداشت، اما نامش بارها تكرار شد و فيليپ هاموند وزير خارجه سابق انگليس كه در اين مراسم حضور داشت، ضمن تاكيد بر وطن پرستي ظريف گفت: براي اعطاي جايزه به محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران، از فرصت ديگري استفاده خواهد شد.

به گزارش آرمان، جان كري وزير امور خارجه آمريكا در مراسم اعطاي جايزه چتم هاوس به خود و ظريف گفت: لازم است به‌طور شفاف اعلام كنم محمدجواد ظريف وطن پرست است كه در تمام مدت مذاكرات با سرسختي براي منافع كشورش جنگيد. من از اينكه ظريف نتوانست در اينجا حاضر باشد، متاسفم. ما تلاش كرديم كه هماهنگي‌هاي لازم را درباره اين رويداد و مراسم داشته باشيم. جان كري در مراسم اعطاي جايزه چتم هاوس به او و دكتر ظريف گفت: هم‌اكنون فرصت خوبي است كه از شركايمان در اين مذاكرات تشكر و قدرداني داشته باشم. به‌طور ساده بگويم كه بدون حضور آنها ما نمي‌توانستيم به توافق برسيم. همكاران ما از كشورهاي آلمان، روسيه، چين و خانم كاترين اشتون و سپس فدريكا موگريني به عنوان نماينده اتحاديه اروپا همگي نقش مهمي در اين تلاش‌هاي چندجانبه داشتند. من سخنان با حرارت فيليپ‌هاموند درباره محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران را تاييد مي‌كنم و از اينكه وي نتوانست در اينجا حاضر باشد، متاسفم. ما تلاش كرديم كه هماهنگي‌هاي لازم را درباره اين رويداد و مراسم داشته باشيم. وي افزود: من لازم است كه اين موضوع را به‌طور شفاف اعلام كنم كه محمد جواد ظريف فردي بسيار سرسخت و يك مذاكره‌كننده بسيار توانا و وطن پرستي است كه در تمامي مدت مذاكرات براي كشورش و منافع آن جنگيد. او تلاش كرد كه راه‌حل‌هايي براي مشكلاتي كه ما، آنها را درك مي‌كرديم، پيدا كند. اين مشكلات به منزله موانعي بزرگ براي هر دو كشور ما، مردم ما و سياست ما بود. اختلاف نظراتي هم در درون كشورهاي ما وجود داشت.

روحاني و اوباما تصميمات سرنوشت‌سازي اتخاذ كردند

بر اساس اين گزارش وزير امور خارجه آمريكا درادامه با بيان اينكه توافقنامه هسته‌اي ايران توافقي بود كه بسياري تصور مي‌كردند دستيابي به آن غيرممكن است، گفت: ما در دستيابي به توافقنامه بر ده‌ها تنش بين ايران و آمريكا چيره شديم. جان كري افزود: بايد همچنين از نقش وزير انرژي آمريكا و علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران هم در كمك به دستيابي به اين توافقنامه قدرداني كنم. هيات‌هاي فني آنها شكاف‌ها در توافقنامه هسته‌اي را پر كردند. صدها كارشناس براي سال‌هاي طولاني در اين باره فعاليت مي‌كردند. ما نوزده روز مذاكره فشرده در وين داشتيم كه تلاش زيادي در آن صورت گرفت. كري افزود: اين توافقنامه تضمين كرده است كه برنامه‌هسته‌اي ايران برنامه‌اي كاملا صلح آميز است. رئيس‌جمهور باراك اوباما و رئيس‌جمهور حسن روحاني تصميمات سرنوشت‌سازي در اين باره اتخاذ كردند و هر دوي آنها بايد ريسك سياسي را مي‌پذيرفتند. هر دوي آنها ديدگاهي براي يافتن راهكار سياسي براي حل بحراني داشتند كه گزينه ديگر درباره آن جنگ بود. كري در ادامه مراسم دريافت جايزه چتم هاوس بر ضرورت گفت‌وگو ميان كشورها تاكيد كرد و گفت: براي اين افتخار فوق‌العاده‌اي كه نصيب من شده است، بسيار تشكر مي‌كنم و بسيار مفتخرم كه اين جايزه را دريافت مي‌كنم. ما كشورها به علت گفت‌وگو نكردن هزينه پرداخت مي‌كنيم؛ هزينه‌اي كه به علت التيام نيافتن زخم‌ها افزايش مي‌يابد. كساني كه در كار ديپلماسي هستند، مجبورند دائما با زمان رقابت كنند. هر دقيقه‌اي كه بي‌تفاوت باشيم و كاري نكنيم، تخلفات و نقض قوانين گسترده‌تر و زخم‌ها عفوني‌تر مي‌شود، و نسل ديگري از كودكان و جوانان نمي‌توانند به مدرسه بروند و ذهنشان در معرض تفكرات و تبليغات استثمارگران، تندروها و پوچگراها قرار مي‌گيرد.

ظريف در كمپين «كتاب به جاي گل»

گفتني است وزير امور خارجه كشورمان روز گذشته به كمپين «كتاب به جاي گل» كه به ياد محمدرضا رستمي روزنامه‌نگار با سابقه راه‌اندازي شده است، پيوست. ظريف همچنين با اهداي ۱۰۰ جلد كتاب از انتشارات وزارت امور خارجه به این کمپین ضمن تسليت به خانواده محمدرضا رستمي نسبت به او و جامعه مطبوعاتي و فرهنگي كشور اداي احترام كرد.
 
کلمات کلیدی : جایزه صلح ایرلند + جان کری + ظریف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.