توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492031
ویکلی استاندارد: ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید می کند
تارنمای ویکلی استاندارد نوشت: رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد پیش از پایان ضرب الاجل کنگره در روز دوشنبه، پایبندی ایران به برجام را تایید کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۹
نشریه آمریکایی ویکلی استاندارد که به محافل محافظه کار نزدیک است به نقل از منابع آگاه از قصد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تایید پایبندی ایران به برجام خبر داد.

به گزارش ایرنا، دولت آمریکا تا روز دوشنبه هفته آینده فرصت دارد که پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای با قدرت های جهانی در سال 2015 را اعلام کند و ترامپ در نظر دارد تا پیش از پایان این ضرب الاجل، پایبندی ایران به این توافق را اعلام کند.

به نوشته ویکلی استاندارد، این تصمیم ترامپ درحالی است که جدالی میان مخالفان و موافقان آن وجود دارد و چند روز پیش جنگ طلبان خواستار رد پایبندی ایران شدند.

البته اطرافیان ترامپ این تصمیم او را 'از روی بی میلی' توصیف کرده و هشدار دادند که ممکن است تا دوشنبه نظر او عوض شود.

بر اساس این گزارش، از میان مقام های آمریکایی، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه این کشور به همراه جیمز متیس وزیر دفاع از این تصمیم حمایت می کنند، در حالی که «استیو بنن» استراتژیست ارشد کاخ سفید طرفدار خروج از این توافق است.

«مک مستر» مشاور امنیت ملی ترامپ نیز با وجود مخالفت با توافق، بیشتر نقش تسهیل کننده میان دو طرف مخالف و موافق برجام را دارد. در این میان «مایک پومپیو» رئیس اداره اطلاعات مرکزی (سیا) تاکنون بی طرف مانده است.
براساس گزارش این نشریه محافظه کار، روز سه شنبه این هفته چهار سناتور جمهوری خواه در نامه ای از ترامپ خواستند از تایید دوباره پایبندی ایران به برجام خودداری کند.

مارکو روبیو، تام کاتن، دیوید پردو، و تد کروز چهار سناتوری که این نامه را امضا کرده اند، نوشتند: از شما می خواهیم پایبندی ایران به برجام و یا این مساله که لغو تحریم های آمریکا علیه ایران در راستای منافع امنیت ملی ماست، را تایید نکنید.
این سناتورهای مخالف برجام با اشاره به بازتایید پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در 28 اردیبهشت ماه امسال، آن را برای دادن فرصتی به منظور بازنگری در سیاست های آمریکا در قبال ایران قابل فهم دانستند.

با این حال آنها در نامه خود با تاکید بر اینکه این بار منافع آمریکا در رد پایبندی ایران به برجام است، افزودند: درنظر گرفتن هوشیارانه موارد نقض برجام از سوی ایران و رفتار تجاوزگرانه و بی ثبات کننده این رژیم در راستای منافع آمریکا است.
ویکلی استاندارد افزود، دولت ترامپ در حال تماس با قانون گذاران است تا آنها را از قصد ترامپ برای تایید دوباره پایبندی ایران مطلع کند.

مخالفان توافق براین باورند که این تصمیم ترامپ موقت است و وی می خواهد پیش از اعلام تصمیم نهایی تا پایان امسال فرصت بخرد.

ترامپ در اردیبهشت ماه سال جاری پس از تایید پایبندی ایران برای نخستین بار در دوران ریاست جمهوری خود، در کنفرانسی خبری گفت: ایران به روح برجام پایبند نیست.

وی همچنین گفت: فکر می کنم آن ها آسیب عظیمی به این توافق می زنند. این توافق افتضاح بود و نباید امضا می شد.

ویکلی استاندارد به نقل از برخی منابع نوشت: بازنگری سیاست آمریکا در قبال ایران که از سوی شورای امنیت ملی این کشور هدایت می شود، تا آخر تابستان امسال به پایان می رسد.

به گزارش ایرنا، تعلیق بخشی از تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران که تا 120 روز توسط دولت اوباما تمدید شده بود، در 28 اردیبهشت ماه امسال از سوی دونالد ترامپ با اذعان به پایبندی ایران به برجام، دوباره تمدید شد.

اما تعلیق بخش دیگری از این تحریم ها که تا 180 روز پس از تصویب باقی بود، روز دوشنبه هفته آینده منقضی می شود و دولت ترامپ باید نسبت به تمدید یا توقف آن اقدام کند.
 
کلمات کلیدی : ویکلی استاندارد+دونالد ترامپ +برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.