توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 317332
زورگیران گوشی های گرانقیمت در غرب تهران دستگیر شدند/توصیه پلیس: با زورگیرها درگیر نشوید
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۲
جوانی چندی‌قبل با مراجعه به کلانتری شهرزیبا به مأموران اعلام کرد توسط دو سرنشین یک دستگاه موتورسیکلت هوندا ١٢٥ موردزورگیری قرار گرفته است.

مال‌باخته پس از معرفی به اداره پنجم پلیس آگاهی، در اظهاراتی به کارآگاهان گفت: «پیاده در حال حرکت در حوالی منزل بودم که ناگهان یک موتورسیکلت هوندا ١٢٥ با دو سرنشین، در خلاف مسير اتوبان به سمت من آمد. ابتدا ترک‌نشین موتور پیاده شد و با چاقو به سمتم آمد. قصد داشت به‌زور تلفن‌همراهم را که به مبلغ دو‌میلیون‌و ٦٠٠ ‌هزار تومان خریده بودم، از من بگیرد که در برابرش مقاومت کردم. ناگهان نفر دوم نیز با قمه پیاده شد و به‌زور گوشی مرا به سرقت برد و هر دو نفر از محل متواری شدند».

با توجه به وقوع سرقت‌های مشابه توسط دو سرنشین یک دستگاه موتورسیکلت هوندا ١٢٥، بررسی موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. مال‌باختگان در اظهاراتی مشابه درباره مشخصات ظاهری سارقان با اشاره به میانگین سنی ٢٠ تا ٢٥ساله این دو نفر عنوان کردند روی گوش سارق جوان‌تر آثار خالکوبی شبیه به رعدو‌برق و روی صورت سارق بزرگ‌تر آثار بریدگی عمیق ناشی از اصابت جسم تیز را مشاهده کرده‌اند.

کارآگاهان با توجه به مشخصات ارائه‌شده از سوی مال‌باختگان و با بررسی بانک اطلاعات مجرمان سابقه‌دار، موفق به شناسایی رضا (١٩ساله) شدند که پیش از این نیز به اتهام زورگیری در محدوده میدان ونک دستگیر شده بود. با شناسایی تصویر رضا از سوی تعدادی از شکات پرونده، وی در محدوده میدان جمهوری شناسایی و دستگیر شد و به ده‌ها فقره زورگیری از عابران پیاده اعتراف کرد. رضا ضمن معرفی همدست ٢٤ساله خود به ‌نام «حسین.ن» که بچه‌محل او بود، به کارآگاهان گفت: «با موتور در کوچه و خیابان‌ها پرسه می‌زدیم، زمانی‌ که فردی را مشاهده می‌کردیم که تلفن‌همراه ‌گران‌قیمت در اختیار دارد، به او نزدیک می‌شدیم و در یک لحظه با تهدید چاقو و قمه اقدام به زورگیری گوشی همراهش می‌کردیم. پس از سرقت نیز گوشی‌ها را به قیمت ٥٠ تا ٧٠‌ هزار تومان می‌فروختیم».

در ادامه تحقیقات، «حسین.ن» نیز در منطقه چهاردیواری شناسایی و او نیز دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل شد. سرهنگ داوود‌فـرد، معاون مبارزه با سرقت‌های خاص پلیس آگاهی تهران بزرگ، با تأیید این خبر گفت: در ادامه رسیدگی به جرائم ارتکابی متهمان و با شناسایی محدوده فعالیت این دو متهم در مناطق غرب و جنوب غرب تهران، تاکنون تعدادی از شکات پرونده شناسایی و به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شده‌اند و از مال‌باختگانی که با این شیوه و شگرد در «غرب» و «جنوب‌غرب» تهران موردزورگیری اموال به‌ویژه تلفن همراه قرار گرفته‌اند، دعوت می‌شود برای شناسایی متهمان و پیگیری شکایات خود به اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند».

پلیس در این رابطه هشدار داد: «هنگام روبه‌روشدن با سارقان به‌عنف که غالبا با سلاح سرد اقدام به زورگیری می‌کنند، توصیه پلیس آن است که شهروندان به هیچ عنوان با این افراد درگیر نشوند و جان خود را به خطر نیندازند و فقط مشخصات ظاهری افراد را به خاطر بسپارند یا مشخصات وسایل نقلیه آنها را بردارند چرا که پلیس با تجمیع همین اطلاعات به‌ظاهر‌ ساده، قادر به شناسایی و دستگیری سارقان است.
منبع: شرق
 
کلمات کلیدی : زورگیر، دستگیری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.