نظر منتشر شده
۹۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507539
صف‌های عجیب و غریب مردم برای جابجایی حساب‌های بانکی/ اجرای کاهش نرخ سود از امروز
بخش اقتصادی الف، ۱۱ شهریور ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸
 عکس و ویدیو و استوری اینستاگرام بود که پشت سر هم به اشتراک گذاشته می‌شد. بانک‌هایی که در روزهای معمولی، هیچ گاه این حجم از شلوغی و ازدحام را به خود ندیده بودند، حالا با سیل جمعیتی رو به رو بودند که می‌خواستند حساب‌های بانکی‌شان را به برخی بانک‌های خصوصی منتقل کنند. آن هم به دلیل مصوبه‌ای که کاهش نرخ سود بانکی را ابلاغ کرده بود و حالا مردم می‌خواستند پول‌هایشان در بانک‌هایی باشد که با هر ترفندی، سودی بالاتر از سود مصوب را به آنان وعده داده بودند.
امروز، روز موعود وزارت اقتصاد برای کاهش نرخ سود بانکی است.

مصوبه‌ای که حدود یک سال پیش توسط شورای پول و اعتبار تصویب شد و حالا پس از یک سال قرار است اجرایی شود تا بدین ترتیب، نرخ سود سپرده‌های بانکی بلندمدت یکساله ۱۵ درصد و کوتاه مدت 10 درصد باشد.

اجرای مصوبه‌ای با یک سال تأخیر
۳۱ مردادماه ، بانک مرکزی که تلاش داشت این بخشنامه را بالاخره اجرایی کند، در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، تدابیر هشت گانه ای را با تاکید بر اجتناب از رقابت‌های ناموجه بین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در جذب سپرده‌ها، ابلاغ کرد. بر اساس این بخشنامه که از ۱۱ شهریورماه لازم‌الاجراست، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری موظفند نرخ سودعلی الحساب سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار یک ساله حداکثر ۱۵ درصد و سپرده‌های کوتاه مدت را حداکثر ۱۰ درصد محاسبه و رعایت کنند.

اما همین فاصله 10 روزه از ابلاغ تا اجرا، اوضاع را در آخرین ساعت‌های مهلت قانونی بانک‌ها پیش از اجرای این مصوبه، عجیب و غریب‌تر از همیشه کرد. خبرنگار «مهر» در گزارشی میدانی از اوضاع عصر پنج شنبه در برخی بانک‌ها نوشت:« در برخی شعب، صف‌های طولانی پشت درهای بسته شعبه مشاهده می‌شد و برخی از متصدیان شعب، به دلیل فشار بالای کاری بداخلاقی‌هایی را صورت می‌دادند؛ ضمن اینکه مردم ساعت‌ها باید برای سپردن پول خود به نظام بانکی در انتظار به سر می‌بردند بلکه بتوانند سود بیشتری بگیرند؛ غافل از اینکه باید حداقل روی صورت‌های مالی و ترازنامه برخی از بانک‌ها تمرکزی کنند یا از افراد مطلع در مورد وضعیت بانک‌هایی که پولشان را به آن‌ها می‌سپارند، تحقیق کنند.»

او از قول یکی از مراجعان به بانکی خصوصی می‌نویسد:« اوایل هفته از بانک تماسی داشتم که درخواست این را مطرح کرد تا پولی را که در بانک پس‌انداز دارم، به صورت سپرده یکساله به بانک بسپارم و در مقابل سود ۲۲ درصدی را دریافت کنم. البته متصدی بانک می‌گفت که اگر سرمایه خود را به بالای صد میلیون تومان برسانم، نرخ را به ۲۳ درصد هم خواهد رساند. به هرحال وقتی من پولم در حساب به صورت پس انداز بود، سود ۱۰ درصد را به صورت روزشمار می‌گرفت، اما اکنون ۱۲ درصد سود بالاتر می‌گیرم و این مرا وسوسه کرد که به شعبه مراجعه و پولم را سپرده کنم اما به هرحال زمان زیادی طول کشید تا این کار را انجام دادم و دو ساعتی هم در صف ماندم.»

این مشتری نظام بانکی می‌گوید: «البته بانک برخی از مشتریان خاص را به صورت وی آی پی و اختصاصی پذیرش می‌کرد و متوجه شدم که این افراد، عمدتاً سپرده‌های میلیاردی دارند و البته از مکالمات متوجه شدم که حتی برای سپرده گذاری بالا نیز بانک حاضر شده که یک نماینده خود را به محل کار سپرده گذار بفرستد و همان جا کارهای اداری آن را انجام دهد.»

بانک مرکزی: برخورد می‌کنیم
اما مسوولان بانک مرکزی هم مدعی‌اند این رفتارها از چشم آنان پنهان نمانده است. آقای « پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی با هر گونه دور زدن بخشنامه جدید نرخ سود بانکی، افتتاح حساب جداگانه برای واریز سود بیشتر یا پرداخت سود مؤثر بالاتر از نرخ مصوب برخورد خواهد کرد، می‌گوید:« حسن اجرای این مصوبه را به شدت زیر نظر داریم.»

او می‌گوید :«هیچ یک از بانک‌ها حق ندارند نرخی بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه جدید بانک مرکزی را در سپرده‌ها اعمال کنند و در غیر این صورت با برخورد جدی مواجه خواهند شد.»

اما بانک‌های معدودی از این فاصله زمانی سوء استفاده کرده، به تمدید یک ساله قراردادهای موجود خود پرداختند و نرخ سود سپرده سرمایه‌گذاری یک ساله را افزایش دادند. یکی از این بانک‌ها، سود سپرده سرمایه‌گذاری خود را در سطح 23 درصد نگه داشته و همین سبب شده است تا بیشتر عکس‌هایی که از صف‌های طولانی و نوبت‌های چندصدنفری برگه‌های نوبت دهی بانک‌ها در فضای مجازی منتشر می‌شود، در این بانک اتفاق بیفتد. اتفاقی که برخی از آن به عنوان «دور زدن نظام بانکی» و برخی دیگر با تعبیر «کاهش صور سود» یاد کرده‌اند؛ اتفاقی که در نبود نظارت کافی بانک مرکزی رخ داد و آخر هفته بسیار شلوغ و جنجالی را برای نظام بانکی کشور رقم زد.

داستان تکراری صف‌های صوری
نمونه‌اش را پیش از این هم بارها دیده بودیم. شبی که قرار بود از ساعت 12 شب، بنزین را سهمیه‌بندی کنند و انفجار جمعیت در پمپ‌های بنزین و تصاویری از مردم با دبه‌های بیست لیتری در دست، سوژه رسانه‌ها شد. چند سال بعد، وقتی قرار شد اولین مرحله یارانه‌های نقدی واریز شود، مقابل خودپردازهای بانکی، از صف‌های متراکم انسانی به مرز انفجار رسید. چند سال پیش با شایعه‌هایی درباره نرخ ارز، صرافی‌ها سرشار از صف‌های طولانی شد و حالا در اولین هفته شهریور 96، داستان صف‌های طولانی به برخی بانک‌های خصوصی رسیده است. اتفاقی که تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد تبی زودگذر است و دیر یا زود، ورق به گونه‌ای دیگر برخواهد گشت.
 
کلمات کلیدی : نرخ سود بانکی، کاهش نرخ سود،سود بانکی
 
عطا
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۹:۳۲:۳۷
سود فقط حساب ارمان بانک شهر
اصلا پول شما رو به حسابتون نمیریزه بلکه با پولتون سهام میخره کاملا حلال و قانونی
البته اگر پولتون رو برداشتن و رفتن کانادا... (4542533) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۵۶:۲۲
اسمش خرید سهامه مثل بانک دی، اما واقعا کدام سهام اینقدر سود می ده؟
همه این بانک ها الان ورشکسته هستند فقط صداش رو در نمی یارند
فرمول ساده: پرداخت سود بیشتر± دریافت سود کمتر وام± هزینه های جاری به ویژه پرداخت وام های کلان به کارمندان خود= ورشکستگی (4542653) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۵۹:۵۴
حساب آرمان شهرداری وابسته به شهرداری هست و کلی سرمایه گذاری در ساخت شهرهای بزرگ انجام داده (4542929) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۵:۲۰:۴۷
با بررسی بانکها بر اساس هزینه سرمایه‌گذاری نسبت به سود، بانک شهر جز بانکهای در رتبه بالا هست و حساب گنجینه زرین پرداخت هایش بموقع هست حالا اگر شما با شهرداری مشکل داری مربوط به بانک شهر یا حساب گنجینه زرین نمی شود (4545776) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۹:۳۴:۵۰
از کاهش نرخ سود تسهیلات چه خبر؟ (4542537) (alef-3)
 
فرناز
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۰:۵۰
قرار نشد اذیت کنی! سود تسهیلات همچنان با قدرت می تازد. (4542700) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۲۲:۰۸
اونش دیگه به بانک مرکزی ربطی نداره! (4542889) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۷:۴۴:۰۱
چرا نرح تسهیلات را از 18 درصد ظاهری پایین نمی آورند
بانک مهر اقتصاد، علاوه بر 18 درصد 25 درصد پول شما را هم بلوکه می کنه و بعد از تصویه به شما باز می گردونه یعنی سود حدود 30 درصد
چرا کسی جلوی پول فروشی بانک ها را نمی گیره؟؟؟!!!!! (4543098) (alef-11)
 
یکی از مردم
Netherlands
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۰۹:۵۷:۲۶
دولت که اعلام می کند نرخ تورم تک رقمی است، اگر فقط افزایش قیمت گوشت را در نظر بگیریم بالای 20 درصد تورم در همین قیمت گوشت قرمز است.

حالا چطور شده که نرخ سود باید 10 درصد باشد؟!

با زور و فشار نمیشه نرخی را به بازار تحمیل کرد. نرخ تورم واقعی در کشور بسیار بالاتر از نرخ کذایی تک رقمی است. پس مردم خودشان بهتر از هر کارشناسی در سیستم اقتصادی کشور، نرخ تورم را حس و درک می کنند و لذا هرگز به نرخ تحمیلی سپرده تن نخواهند داد. (4542563) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۰۲:۴۱
میانگین میگیرند اخوی. درسته گوشت قرمز رفته بالا. ولی مثلا مسکن ثابت مونده یا اومده پایین. (4542801) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۷:۴۱:۴۱
اخوی، ما هر ماه مسکن نمی خریم اما هر ماه نیاز به خرید گوشت داریم
اون تورم پایین برای املاک مسکن و دلالان مسکن است نه توده مردم (4543094) (alef-11)
 
majid r
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۱۴:۰۶
دانش آموزی کارنامه در دست و متحر می گفت من نمره ورزشم 20 شده پس چرا معدلم 10 شده؟!!!
من نمی گم نرخ تورم درست اعلام شده یا نه. فقط می گم هر وقت خواستیم درباره موردی اظهارنظر کنیم یا تصمیم بگیرم یا قضاوت کنیم قبل مطالعه و تحقیق کنیم. (4542880) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۳۹:۲۷
نرخ تورم بر مبنای 250 تا 300 کالای پرمصرف سنجیده می شود نه یک کالا! (4542909) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۰:۱۰:۱۷
قرار نيست چيزي به نفع شما باشه. اصلا شما يه نگاه به ژنت كردي؟ توقع تسهيلات كم بهره هم داري؟
:)) (4543808) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۰۱:۱۷
بانکها و وزیر اقتصاد به زودی پشیمان خواهند شد . کاهش سود بانکی = تورم (4542565) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۴۵:۵۲
کاشکی شما وزیر می شدی (4542636) (alef-11)
 
مصطفي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۰۶:۰۹
اتفاقا برعكس
نزول و رباي بانك = تورم (4542662) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۱:۱۵
حالا وقتی مسکن و اجاره خانه زیاد شد متوجه خواهید شد (4542682) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۳:۳۴
چطور وقتی تورم 40% بود سود بانکی 15% ربا و خوردن پول مردم نبود ؟؟ ارزش پول مردم 1/3 شد (4542686) (alef-11)
 
saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۳۲:۵۲
نمیدونم کجا زندگی می کنی ولی اون موقع سود 27% بود! (4542899) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۶:۴۴:۳۱
اون موقع اقای احمدی نژاد دستوری سود بانکی رو 14 تا 15 % کرده بود ! شما یادت نیست (4543034) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۶:۴۵:۳۹
دلار و سکه گران شد مبارک بانک مرکزی !!! (4543035) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۰:۰۰:۵۳
متوجه نیستی؟ اصل داستان همین است، افزایش نرخ ارز ( افزایش در آمد دولت)، حرکت بسمت خرید خانه های بادکرده روی دست بساز بنداز ها، رونق بازار اجاره خانه، خودرو هاى لگن داخلى....، دود شدن سرمایه های ناچیز مردم و بعضا بازنشستگان که برای جبران کمبود درآمد خود در بانک گذاشته اند. بیچاره مردم عادی. (4543406) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۷:۰۴:۳۶
تو که راست میگی (4543053) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۶:۱۰
تو چقدر ساده هستی این داستان برای افزایش قیمت مسکن و خودرو راه اندازی شده ، وقتی پول از بانکها خارج شد به سمت بازار مسکن دلار و سکه میره و به زودی تورم رو حس خواهی کرد ! (4542708) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۱۷:۳۷
فامیلمون با مدرک دیپلم طلا فروشه با این تدبیرها و دلسوزی مسیولین مغازه سومشم خرید. (4542751) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۱:۱۲:۴۶
شما هم برو طلا فروش شو، چرا به فامیلتون حسادت می کنی!!!! عجبه ها!!! (4543279) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۳:۳۷:۴۶
رأست ميگي ها!چرا بفكر خودم نرسيد!! (4543380) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۷:۲۰:۰۳
من دلال بازی بلد نیستم. نمیتونم یک ماشینو پنج میلیون بخرم بیست میلیون آب کنم سرمایه برای مغازه بدست بیارم. ولی از کامنت شما فهمیدم باید یاد بگیرم دستمو تو جیب مردم کنم. خلایق هر چه لایق (4543567) (alef-11)
 
محمدامین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۲۶:۱۰
والا مردم عادی که نه پولی تو بانک دارند و نه با همون قیمت های قبلی مسکن قدرت خرید داشته اند!!، پس چه جوری ممکنه گرون بشه!!؟؟

مگر اینکه، این گرانی مسکن رو با سفته بازی و آن هم توسط ثروتمندان که پول تو بانک خوابوندند ممکنه انجام بدهند، هی ملک رو دست به دست کنند و قیمتش رو ببرند بالا،
اما عاقبت به کی میخوان بفروشندش!!؟؟ مردم عادی محتاج مسکن!؟ مردم با کدوم پول می خوان بخرند!؟

پس افزایش قیمت موقتی خواهد بود، زیرا خریدار واقعی تو بازار نخواهد بود.

زمانی افزایش قیمت پایدار و افزایشی است که درآمد مردمی که نیازمندان واقعی مسکن هستند هم بالا برود و بتوانند خرید کنند.
اما همه می دانند که مسکن به صورت واقعی تورم 10 سالش را در طی سال های 91 و 92 "پیش خور" کرده است! (4542764) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۰۲:۴۴
وضعیت سپرده های مردم در موسسه های منحل شده هنوز مشخص نشده که بانک مرکزی شوک دیگری وارد کرده .سرمایه های خرد مردم که در بانکها سپرده شده اند مانند سیل ویرانگر هستند که به هر بخشی وارد شوند آنرا نابود می کنند.و خدا نکند که وارد بخش مسکن شود که بی خانه ها بدبخت می شوند (4542567) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۰۳:۱۵
خوب همه اینا نشون می ده مردم دنبال یه ریال اضافه ترند تا بتوانند زندگی پر هزینه خود را سر وسامان دهند . (4542570) (alef-3)
 
Turkey
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۱۰:۳۴
اونیکه میره یه میلیارد سپرده گذاری میکنه واسه سود اونم واسه هزینه زندگیش مشکل داره ...


اتفاقا بانک ها باید از یه عددی بیشتر سپرده گذاری رو سود که بیشتر نمیدن هیچ کمتر هم بدن تا لااقل این پول ها بره سمت تولید (4542668) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۸:۰۰
برود سمت تولید چی؟ کارخانه ها چرا یکی یکی ورشکسته می شوند؟ چون تولید به زمین چسبیده و به هر نهاد و سازمانی باید باج بدهد مگر نورچشمی ها! بجای اینکه با چماق سرمایه را به این سو و ان سو بکشانید قوانین را اصلاح کنید. رانتخواری و فساد را کم کنید. (4542694) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۴۱:۴۲
موافقم. متاسفانه اقتصاد کشور ما بسیار سیاست زده است و امنیت اقتصادی در آن حکمفرما نیست تا بتوان سرمایه گذاری خارجی جذب کرد. سرمایه گذاری داخلی هم که فقط برای رانتخواران محیاست! (4542913) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۹:۱۶
چرا ارز هر روز بالاتر و بالاتر می رود و ارزش پول ملی کم می شود. این تورمی که می گویند اینقدر است چطور محاسبه شده؟! (4542695) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۵۹:۱۸
ارز بالاتر میره ؟!!
الان 5 ساله دلار 3700 تا 3800 در نوسانه (4542794) (alef-11)
 
على
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۰:۰۴:۴۱
ارديبهشت ١٣٩٤ يورو به قيمت ٣٦٠٠ تومان خريدم، الان بالاى ٤٧٠٠، مجبورى الكى جو بدى؟ (4543412) (alef-11)
 
على
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۰:۰۲:۴۱
اخوى اونى كه سرمايه ميلياردى داره پولشو تو بانك نميذاره. (4543408) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۰۴:۰۶
اگر قرار است سود سپرده‌اي كه قرارداد آن بسته شده و مهلتش به اتمام نرسيده را كم كنيد پس سود تسهيلات مسكني كه بنده از بانك مسكن با نرخ 23 درصد گرفته‌ام را هم كاهش دهيد. (4542573) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۰۴:۱۲
منم امروز میرم و حسابم رو می بندم . (4542574) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۳۸:۱۴
خوش به حال خودم كه هميشه حسابم را بسته ام !!!! (4542629) (alef-11)
 
امیر حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۱۳:۴۸
«هیچ یک از بانک‌ها حق ندارند نرخی بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار و بخشنامه جدید بانک مرکزی را در سپرده‌ها اعمال کنند و در غیر این صورت با برخورد جدی مواجه خواهند شد.»

بانک های متخلف این را میدانند و با این حیله "قبل از موعد بانک مرکزی" موجودی بانکهای دیگر را تخلیه و به صندوق خود سرازیر میکنند. آنها نیز همان سود مصوب را پرداخت خواهند کرد ولی سپرده گذار سرگردان تا مدتی نمیداند با سپرده اش چه کند. در نتیجه همین بانکها با استفاده از سپرده ایشان سود میکنند و "تعداد حسابهای" بانک را افزایش و در صورت انتقال سپرده از "حداقل سپرده قراردادی" و "رسوبات حسابهای" متعدد بانکی سود هنگفتی میکنند و چیزی گیر سپرده گذاران نمی آید. البته بانک مرکزی با ایجاد "ابهام" حساب شده (عمدی) در بخشنامه هایش، زمینه بیشتری برای اینگونه سواستفاده ها فراهم می آورد. (4542583) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۱۴:۰۰
بانکها از این تهدید بانک مرکزی به عنوان یک فرصت استفاده کردند ،و جو عجیبی درست شد.بانکهای خصوصی برنده این تهدید بانک مرکزی شدند (4542585) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۱۵:۰۴
خوب برا این که مردم این طوری به بانکها هجوم نیارن بانک مرکزی بیاد و برای سپردههای تا سقف 50 ملیون سود 22 درصد واز اون بالاتر سود 15 و 10 درصد تعیین کنه این جوری من بی پول که کل دارائیم میشه 10 ملیون با خیال راحت پولم رو میذارم بانک وسودش کمک خرجم میشه اون سرمایه دار میلیاردی هم چون به سختی میتونه این همه پول رو خرد کنه مجبوره به سود 10 درصد تن بده . (4542589) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۵۸:۱۷
انجوری سپرده ها رو به تعداد زیاد تقسیم میکنن تا سود 22 درصدی بگیرن! (4542731) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۰۰:۴۴
می شه با کد ملی کنترل کرد یعنی اگه جمع سپرده یک کد ملی بیش از 50 میلیون شد درصدش کمتر محاسبه بشه (4542797) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۰۵:۰۷
بله ولی رقمهای بزرگ رو مگر چه قدر میشه خرد کرد ؟ مجبوره در بیاره بزنه به کار . (4542867) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۱۷:۴۸
می خواهند در جامعه تورم راه بیندازند. مردم هر جا دیدید سود می ده ببرید پولتون بذارید اونجا. اینها فقط می خواهند خودروها و خانه هایی که در دست دوستانشون باد کرده است را به مردم بیندازند. (4542596) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۲:۲۷
دقیقا اینا فقط به جیب خودشون فکر می کنند (4542684) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۲۲:۴۱
دقیقا همینه ، کل داستان کاهش سود بانکی از طرف دلال های مسکن و خودرو پیگیری میشه (4542685) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۵۰:۳۹
البته دلال که نه سرمایه داری مستغلات و خودرو (4542722) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۷:۳۸:۱۵
سرمایه داری !!!!! خرید فروش خونه و خودرو همون دلالی نه سرمایه داری (4543087) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۲۵:۰۲
دولت چرا یه طرفه به قاضی میره چرا سود وام ها رو کم نمیکنن (البته اونم به خیلی ها نمیدن) به خحیال خودشونم میخوان تولید رو رونق بدن زهی خیال یاطل اخه اونی که پولشو مکیزاره بانک اگر عرضه کاسبی یا تولد داشت که پولشو نمیزاشت بانک اونم از روی بدبختب و بی عرضگی خودشه که این کار رو کرده الانم پولشو بر میداره میره سکه و دلار میخره اونکه بیشتر پول داره میریزه تو کار مسکن کلا بدبخت شدیم رفت (4542610) (alef-11)
 
یاسر
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۲۹:۲۴
با سلام، دولت باید سود تسهیلات رو هم کم کنه خصوصا سود تسهیلات مسکنی که در سالهای قبل داده شده من الان وام با سود 17/5 درصد گرفتم که در پایان موعد چیزی بیش از 100 درصد وامی که گرفتم را به بانک بهره داده ام. بانکداری بدون ربا (4542613) (alef-11)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۲۹:۵۶
اگر مسئولان بانک مرکزی اماری از درصد و حجم سپرده گذاری با روش جدید و سود 23 درصدی ارائه کنند شاید شوک اور باشد که اصلا هدف پایین اوردن سطح سود بانکی نبوده!!! (4542615) (alef-11)
 
خجسته
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۳۳:۴۶
بنده مبلغ قابل توجهی در فلان بانک سرمایه گزاری کردم. بعد از مراجعه به بانک برای انتقال وجه رئیس بانک با اظهار ناراحتی عنوان کرد که سودی که به سپرده شما تعلق میگیرد از قراردادهای قبل این جریان است و کم نمیشود!!!
و با کلی چرب زبانی بنده را متقائد کرد و من هم پشیمان شدم... (4542623) (alef-11)
 
فرشید
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۰:۵۷:۲۷
دیر یا زود باید این بساط مفتخوری جمع میشد.امیدوارم بانک مرکزی درمورد قانون گریزی بانکهای خصوصی نیز تدابیر اثر بخشی اجرا کنه (4542654) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۰:۵۱
بساط مفتخوری برای ژن های خوب پهن است که سپرده های ناچیز مردم را با بهره کم میلیاردی می گیرند ولی اصلش را هم پس نمی دهند. (4542701) (alef-11)
 
موسي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۰۸:۳۷
بخاطر ٥٪ جامعه كه عادت كرده اند با نزول پول بانكي زندگي كنند
نبايد اقتصاد جامعه و تورم را براي ٩٥٪ بقيه جامعه رقم زد (4542665) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۱:۳۰:۰۰
کسی به نزول عادت نکرده 1400 سال پیش پول سکه طلا و نقره بود و ارزشش حفظ می شد ولی الان پول کاغذی است و ارزشش با چاپ کاغذهای بیشتر کم می شود. کمی بروز شوید! (4542698) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۰۶:۴۵
مام میریم خونه و سکه و دلار میخریم تا ارزش پولمون حفظ بشه ! یک تورمی درست بشه ! (4542736) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۳۵:۱۹
پس جرا در اقتصاد اول دنيا ، نزول بانكها منفي ست
درس بگيريم (4542772) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۷:۴۲:۲۹
اونجا که بهره بانکی منفی ، تورم هم منفی ! (4543096) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۳۹:۵۵
اقاى عزيز يا سود بانكى كم و تورم معقول يا ركود و ورشگست كارخانجات (4542776) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۰۴:۴۲
حالا بزودی تورم بیشتری رو با افزایش قیمت مسکن دلار و سکه و مغازه و اجاره خانه حس خواهی کرد (4542734) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۵۰:۵۳
اولا ۵ درصد جامعه نیستند و خیلی بیشتر هستند که از روی ناچاری و برای جبران کمبود درآمد خود چنین کاری میکنند ، ثانیا شما با این چشمان تیزبین چگونه آن نیم درصد جامعه را که ۹۵ درصد پول مملکت را در اختیار دارد و با انواع اختلاس ها و دزدی و مال مردم خوری اوضاع اقتصادی مملکت را به این روز انداخته نمی بینید.؟!!!! (4542852) (alef-11)
 
Belgium
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۰۲:۰۳:۴۸
دفعه قبلی که دلار و سکه چند برابر شد کدام کارخانه رونق گرفت و کدام تولید بهتر شد؟ واقعا فکر میکنید کاهش سود برای این چیزها بوده؟؟؟ (4544866) (alef-11)
 
علی
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۰۴:۲۵
دست بانک مرکزی و دولت در جیب مردم.هر سال همین موقع برنامه شوک دادن توسط بانک مرکزی و ایجاد تورم در بخش ارز، طلا، اجاره خانه ،.....دم از تولید میزنند ولی دریغ از نشان دادن یک مسیر برای سرمایه گذاری. اگر این مملکت داری است که هرکس میتواند. (4542733) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۲:۱۵:۵۴
ما ۱۰میلیون تومن پول گذاشتیم توی بانک مسکن واسه اینکه سودش خرجی مادرمه و بجز اون خرجی دیگه نداریم. ۱۲۵هزار تومن سود بانکه و خرجی مادرم همینقدره.
فکر کنید هرکس رفت پولشو به خاطر سود توی بانک گذاشت نزول خوره (4542748) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۳۹:۱۷
کاهش سود بانکی تو این اوضاع وانفسای اقتصادی برابر است با سراز شدن ویرانگر پولهای سرگردان و خارج شده از سیستم بانکی به طرف یکی از بخش های مسکن ارز و طلا. با توجه جذاب نبودن بازار طلا و ارز در شرایبط کنونی و به تمام شدم پریود 4 ساله رکود مسکن و حباب منفی این بخش از یک طرف و گران شدن بیش از 50 درصدی مصالح ساختمانی به ویژه آهن الات در سال 96 به احتمال زیاد این پولها سر از بازار مسکن درخواهد آورد و این یعنی افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن. (4542835) (alef-11)
 
حاج کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۵۳:۵۷
من نمی دونم پس چرا اینقدر مردم ما می نالند که پول نداریم ...؟! اونوقت این از حساب بانکی شون !.. (4542854) (alef-11)
 
morteza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۵۴:۱۵
با سلام
چطور میتونه این دولت محترم سود بانکی که واسه سپرده های ملت هستش رو کم کنه اما سود وامهای بانکها که تا بیست و پنج درصد هم میشه رو کم نمیکنه اینجوری از تولید حمایت میکنه از ملت حمایت میکنه خیلی به فکر تولید هستی دولت محترم اگه خیلی واسه مردم کار میکنی سود وامها رو کم کن نه از مردم وجیبشون مایه بذار (4542855) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۵۶:۰۵
شما بدون مجوز اجازه پهن کردن یک دستفروشی گوشه کوچه هم نداری
انوقت هزاران میلیارد پول مردم توی موسسات بدون مجوز داره نابود میشه انگار نه انگار
البته این مردم بدتر از این هم حقشون است (4542856) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۵۶:۴۶
نزول خواری نکبت رو .. به ارمغان اورده
...جنگ با خدا.. و یکی از بزرگترین گناهان کبیره را انجام می دهیم (4542857) (alef-11)
 
جللا
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۳:۵۸:۱۶
متاسفانه بعضی بانکها از بانک مرکزی تبعیت نمیکنن...به نظرم طرح خوبیه...اگه بتونن درست اجرا کنن (4542858) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۱۱:۳۴
بازنشسته نگون بختی که به لطف !سازمان بازنشستگی حقوق کافی برای گذران جان کندن عمرش که به زندگی شبیه نیست اندوخته سالها رنج ونخوردنش را به بانک سپرده تا بانزول وبهره حرام آن با سیلی رخسار سرخ کند ملعبه وبازیچه بانک هایی شده اند که به لطف روسای متعهد سرمایه هایشان را به غارت دادندو داغ دل بر سرمایه گزاران خالی میکنند (4542874) (alef-11)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۴:۲۸:۵۹
دو ساعت که صف نیست داداش
دو ساعت مال روز های معمولیه
من همون روزهای اول که خلوت‌تر بود هشت صبح نوبت گرفتم.
ساعت ۲۰ دقیقه به ۱۲ نوبتم شد. (4542897) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۵:۱۵:۵۹
سه ماه قبل جهت دریافت شصت میلیون وام خرید مسکن در حدودیازده میلیون اوراق خریدم ودر اصل مبلغ وام چهل ونه میلیون شد در صورتیکه شصت میلیون وام باید با سود هفده ونیم درصد که با هزینه خرید اوراق حدودا بیست وچهار درصد میشود پرداخت کنم حال اگر بهره بالا بد است لطف کنید سود وام دریافتی مسکن ملت را هم کم کنید (4542944) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۲:۵۹:۰۶
من هم این قرارداد ترکمنچای رو بستم و بعد از دو سال پشیمونم. ولی نمیدونم چی کارش کنم. 49 میلیون وام دادن. باید 150 میلیون برگردونیم بهشون. (4544089) (alef-11)
 
مهدی
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۵:۵۷:۲۴
صلا باید بانکهای خصوصی را منحل کرد ویا به حد اقل رساند بانک خصوصی در ایران یعنی بی نظمی پولی آخرش هم همه اینها ور شکست می شوند مردم نباید به بانکهای خصوصی اعتماد کنند (4542999) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۵:۵۹:۵۳
فقط در نظام هائی با اقتصاد نا بسامان این رفتار را میشود دید . قرار بر این نیست که از تجربیات پند بگیریم اضطراب در بازار پولی سم مهلک است هجوم به ارز های خارجی و احتمالا طلا در روزهای آینده را شاهد خواهیم بود . (4543002) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۷:۰۳:۴۵
هيچ أشكالى نداره أرز بالا و پايين بشه بازار از حالت ركود خارج ميشود بايد قيمت أرز بازار تعيين كند با نظارت دولت نه با فشار دولت تثبيت قيمت ها به زور هنر نيست (4543052) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۳:۳۵:۱۴
الان اقتصاد ما به سامانه ؟ (4543377) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۱۸:۵۷:۰۲
کاهش دستوری نرخ سود منجر به سوداگری در بارزار اجاره و دلار و .... خواهد شد. چند بار امتحان کردید هنوز درس نگرفتید. (4543179) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۰:۵۷:۱۱
مسكن در ركود باقي مي ماند زيرا سپردههاي روزشمار در بانكها تبديل شد به يكساله براي گرفتن سود بيست و سه در صد كاهش سودي در كار نبود (4543268) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۲:۱۳:۲۱
مگه همین مردم با درآمد متوسط زمان انتخابات شعار نمیدادند که اگر به گدایی هم بیفتند این دولت را رها نمیکنند
باید سودهای سپرده کاهش پیدا کند تا تاثیر آن بر روی سود تسهیلات اثر بگذارد یعنی با ترفند دولت اعتدال پول کاهش سود تسهیلات از سپرده مردم تامین شود حالا معلوم نیست این کاهش سود تسهیلات در بهای تمام شده کالا اثر گذار می شود یا نه.تا حالا که نمود نداشته (4543316) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۱ ۲۳:۵۰:۴۷
سود بانکی باید کم بشه ولی نه اینجوری کاهش سود سالی 1% نه بیشتر تا رسیدن به 9% (4543395) (alef-11)
 
رضا .ف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۶:۳۳:۵۷
اگر کاسبی رونق داشت مگر کسی دیوانه بود پولشو ببره بانک سود بگیره .کدوم نهاد حامی تولید است ؟دارایی ،شهرداری ،وزارت کار ،بیمه و ...فقط دست بگیر دارند .اکثر کارها هم شده نسیه و چک .اگر چک برگشت بخورد هم دادسرا چند سال پرونده میخوابد .با وجود این همه مصیبت جناب احمدی نژاد با اجرای قانون یارانه کمر اقتصاد نیمه جان را شکست .اگر کاسبی یکسال ضرر کند دارایی مالیات را افزایش میدهد بخشودگی به کنار به هیچ وجه قبول نمیکند معادل سال قبل بپردازد و حتما باید چند درصد اضافه پرداخت کند .به همین علت خیلیها ورشکست میشوند و یکسری دیگر اقدام به کلاهبرداری میکنند .حال شما قضاوت کنید با این هزینه آب ، برق ،گاز ،دارایی ،شهرداری ،اتحادیه ها ،چک برگشتی ،کلاهبرداری و ورشکستگی کاسبی به صلاح است یا نقد شود برود در بانک سود بدهند . (4543545) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۰۸:۲۷:۴۲
بانک تو ایران جاده اش یک طرفه است سود پول مردم راکم میکنند و لی از اونطرف همین پول مردم را به مردم با بهره 22 درصد وام میدهند حالا اگه دیرکرد هم دشته باشد 18 درصد بابت آن میگیرند یعنی وام بابهره 36 درصد یعنی حدود 21 در صد بالاتر از سود پرداختی به سپرده گذار و این یعنی دریافت حقوق های نجومی در بانک ها و .... (4543644) (alef-11)
 
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۰:۰۶:۵۹
بهترین کار رو می کنن کجای دنیا مردم هرچی دارند رو می فروشن می زارن بانک با سودش زندگی می کنن ؟ مسکن تو ایران دچار رکود شده مسکن که ساخته نشه سیمان و سایر مصالح هم رو دست سازنده می مونه همینجوری هم سی درصد مشاغل وابسته به مسکن هست . دولت کار بسیار درستی می کنه (4543798) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۲ ۱۰:۲۶:۴۱
كجاي دنيا مسكن در يكسال پنجاه در صد گران ميشه حقوقها پانزده در صد افزايش اره. بهترين كار همينه مردم پولاشونو تا يكسال ديگه بلوكه كردن تا مسكن همچنان در ركود بماند انشالا (4543856) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۳ ۱۷:۵۸:۱۸
متاسفانه کار بدست غیر کارشناس,باتجربه افتاده (4546043) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.