توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 405136
شرکت‎های مالزیایی خواستار سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران هستند
تاریخ انتشار : شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۶
وزیر نفت از علاقه‎مندی شرکت های مالزیایی به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران خبر داد و گفت: ایران به طور طبیعی از سرمایه گذاری خارجی استقبال می کند.

به گزارش ایرنا، «بیژن زنگنه» روز شنبه پس از دیدار مصطفی محمد، وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی با وی گفت: ایران از سرمایه گذاری شرکت‎های مالزیایی و شرکت پتروناس که سال‎ها با صنعت نفت ایران همکاری کرده، استقبال می کند.

وی روابط خوب صنعت نفت ایران با شرکت دولتی نفت مالزی (پتروناس) را پیش از اعمال تحریم‎ها یادآور شد و افزود: پتروناس سال ٧٦ در کنار شرکت فرانسوی توتال در توسعه فازهای ٢ و ٣ پارس جنوبی حضور داشت و این پروژه به خوبی اجرا شد.

شرکت پتروناس از معدود شرکت‎های نفت و گاز جهان است که با توجه به سالهای اندک فعالیت در صنایع نفت و گاز، اکنون دارای فعالیت و تیم‎های عملیاتی در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت است.
وزیر نفت اضافه کرد: شرکتهای کوچک مالزی سرمایه گذاری در ایران را خواستار شده اند و این شرکت‎ها باید توانایی مالی داشته باشند و این توانایی را اثبات کنند.

زنگنه گفت: شرکت های یادشده باید به نحوی در طرح‎ها فعالیت کنند که بازپرداخت اصل و فرع سرمایه گذاری آنها از محل بخشی از تولید میدان (نفتی) باشد.

وی افزود: پیشنهاد شد به مالزی که برای شروع همکاری و سپس گسترش آن بهتر است از کارهای بازرگانی و کوتاه مدت آغاز شود و قرار است مطالعه و مذاکره های بیشتری بین شرکتهای دو کشور انجام شود.

«مصطفی محمد» وزیر صنعت و تجارت خارجی مالزی حدود دو هفته پس از سفر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به کوالالامپور برای گسترش روابط با ایران وارد تهران شد.

وی ریاست کمیسیون مشترک اقتصادی مالزی و ایران را برعهده دارد، قرار است امروز در همایشی در اتاق بازرگانی ایران شرکت کند و پیرامون ضرورت توسعه روابط بازرگانی و همکاری های اقتصادی میان بخش های خصـوصی دو کشور و بهره برداری از ظرفیت های موجود دیدگاه های خود را تشریح و نمایندگان شرکت های حاضر از دو طرف نسبت به بررسی مناسبات و راه های ارتقا همکاری ها گفت وگو کنند.

مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالالامپور است، سازمان‎های دولتی و وزارتخانه های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است.

مهمترین همکاری های نفتی شرکت ملی نفت ایران و مالزی در دوران پیش از اعمال تحریم ها به فروش و صادرات نفت خام مربوط می شود و جمهوری اسلامی ایران میانگین روزانه 50 تا 60 هزار بشکه نفت به این کشور صادر کرده است.
 
کلمات کلیدی : نفت+قرارداد نفتی + شرکت‎های مالزیایی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.