توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498035
پرخرج‌ترین عنکبوت جهان بازنشسته شد!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۱
دوربین عنکبوتی یا همان اسپایدرکم که برای پوشش همه جانبه مسابقات فوتبال در ورزشگاه آزادی مستقر شده بود به دلیل هزینه های بالای نگهداری و تعمیرات دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

به گزارش "ورزش سه"، دوربین عنکبوتی یا اسپایدر کم با هیاهوی زیاد برای پوشش زیبای مسابقات فوتبال در سال 1389(2010) خریداری شد اما این دوربین خیلی زود  و بنا به دلایلی از جمله هزینه بالای نگهداری از رده خارج شد.

آخرین باری که از ازاین دوربین استفاده شد، در لیگ قهرمانان سه فصل پیش بود که در آن بازی دوربین عنکبوتی در یکی از مسابقات لیگ  دچار آسیب  جدی شد. خاصیت دوربین عنکبوتی حرکت در جهات مختلف است اما در این بازی یکی از تسمه های حرکت دهنده این دوربین خراب شد و این موضوع کارایی این دوربین را تحت شعاع قرار داد. این اتفاق حرکت و در نهایت تصاویر ارسالی از طریق این دوربین را تحت تاثیر قرار داد. درحال حاضر خرابی نقاله این دوربین باعث شده حرکت آن از تعادل خارج شده و در نهایت تصاویر ثبت شده توسط آن تصاویر مناسبی نباشند. ضمن اینکه تصاویری که در زوایای ثابت با این دوربین گرفته می شد دچار اشکالاتی بود که باعث شد استفاده از این دوربین فعلا منتفی شود. موضوع اصلی این دوربین بحث کابل نگه دارنده و ضخامت آن است که استفاده از آن را از صرفه اقتصادی خارج می کند.

در حال حاضر مهندسان تلویزیونی هنوز در حال تلاش هستند تا بتوانند اسپایدرکم را دوباره برای پوشش مسابقاتی که در استادیوم آزادی برگزار می شود، آماده کنند اتفاقی که هنوز رخ نداده است. لازم به ذکر است که گفته می شود که این دوربین برای تعمیر باید با هزینه بسیار بالا به کشور اتریش فرستاده شود؛ همچنین همواره یک متخصص اتریشی همراه این دوربین در تهران حضور داشته باشد. موضوعی که هنوز مورد قبول مسئولان و صاحبان دوربین قرار نگرفته است.

در عین حال گفته شده است متخصصان و مهندسان ایرانی در دانشگاههای مختلف در حال تلاش برای روش های تعمیر و بازسازی این دوربین هستند. بنا به گفته منبع  ما  جمعی از اساتید و مهندسان دانشگاه صنعتی شریف نیز سعی دارند که تکنولوژی ساخت این دوربین را به دست آورند.
 
کلمات کلیدی : ورزشگاه آزادی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.