توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506332
جایگاه شغلی هماهنگ‌کننده اجرای برجام در وزارت خارجه آمریکا حذف می‌شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۸
وزیر خارجه آمریکا قصد دارد بیش از 30 جایگاه شغلی نمایندگان ویژه آمریکا در وزارت خارجه این کشور از جمله آنهایی که در برجام و تغییرات اقلیمی نقش داشتند را حذف کند.

به گزارش فارس، «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد بیش از 30 جایگاه شغلی در وزارت خارجه این کشور را حذف کند.

شبکه خبری «سی ان ان» به نقل از نامه‌ای که تیلرسون به سناتور «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا نوشته بود، گزارش کرد که وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد بیش از 30 جایگاه شغلی نمایندگان ویژه آمریکا در وزارت خارجه این کشور را تنزل رتبه دهد یا اینکه به طور کامل این پست‌های شغلی را حذف کند. در این نامه، تیلرسون به کورکر اعلام کرده است که قصد دارد دفاتر دیپلمات های خاص و نمایندگان ویژه آمریکا در دفاتر منطقه‌ای و تابعی ادغام کند.

پایگاه خبری بلومبرگ نیز گزارش کرد که وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (دیروز) از طرح خود برای حذف چندین نماینده ویژه وزارتخارجه آمریکا از جمله آنهایی که در بحث تغییرات اقلیمی و برجام نقش داشتند، پرده‌برداری کرد. بنا بر این گزارش، این اقدام تیلرسون در راستای تقاضاهای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای کاهش شدید بودجه وزارت خارجه این کشور صورت می‌گیرد.

در نامه تیلرسون به کورکر، جزئیاتی از چگونگی گنجاندن شغل بسیاری از نمایندگان آمریکا در سازمانهای دیگر از جمله نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان آورده شده است و حذف هر موقعیت شغلی در وزارتخارجه آمریکا در واقع موجب پس انداز بخشی از بودجه این وزارتخانه می‌شود.

تیلرسون در نامه خود گفت که این اقدام «منافع امنیت ملی آمریکا را تقویت می کند و به مبارزه با نفوذ رقبا و دشمنان آمریکا کمک می‌کند. هدف اصلی برخی از مشاغلی که ایجاد شده، دیگر به پایان رسیده است» و بخش‌هایی از فرصت‌های شغلی همچنان با یک ساختار متفاوت باقی خواهد ماند.

این طرح تیلرسون که بخش‌هایی از آن نیازمند تأیید کنگره است، در واقع بازتابی از اعتقاد وی می‌باشد مبنی بر اینکه تعداد مشاغل مربوط به نمایندگان و فرستادگان ویژه آمریکا بسیار زیاد است و در حال حاضر حدود 70 جایگاه شغلی را به خود تخصیص داده اند. 

در میان مشاغلی که قرار است در وزارت خارجه آمریکا حذف شود می‌تواند به نماینده ویژه آمریکا در موضوعات تغییرات آب و هوایی اشاره کرد زیرا چندی پیش ترامپ اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد از توافق بین‌المللی آب و هوایی پاریس خارج شود. وظایف نمایندگی آمریکا در امور تغییرات آب و هوایی به دفتر امور اقیانوس‌ها و امور علمی و بین المللی محول می‌شود.

یکی دیگر از جایگاههای شغلی که قرار است حذف شود، شغل هماهنگ‌کننده اصلی اجرای برجام حذف شود. ترامپ پیشتر برجام را یکی از بدترین توافقاتی خواند که تاکنون حاصل شده است.
 
کلمات کلیدی : برجام، وزارت خارجه آمریکا ، تیلرسون
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.