توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 270677
تلاش رئیس دستگاه اطلاعات سوریه برای کودتا علیه اسد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۱
روزنامه دیلی تلگراف مدعی شد که علی مملوک، رئیس دستگاه اطلاعات سوریه و عالی‌ترین مسئول امنیتی این کشور به دلیل توطئه چینی برای کودتا علیه بشار اسد بازداشت شده است.

به گزارش ایسنا، سرلشکر علی مملوک، عالی‌ترین مقام امنیتی-اطلاعاتی سوریه و درواقع جبعه سیاه نظام سوریه به حساب می‌آید. دیلی تلگراف می‌گوید که وی به دلیل انجام گفت‌وگوهای محرمانه با برخی کشورهای حامی مخالفان مسلح و مسئولان جدا شده از نظام در خارج، اکنون در دمشق در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

به گفته منابع این روزنامه انگلیسی، مملوک با "دولت ائتلاف مخالفان سوریه" پس از پیشروی‌های ماه گذشته مخالفان در شهر ادلب و جسرالشغور تماس برقرار کرده و همچنین از طریق یک میانجی‌گر با دستگاه اطلاعات ترکیه در ارتباط بوده است.

دیلی تلگراف به نقل از منابع "نزدیک به نظام سوریه" اعلام کرد: یک تاجر از شهر حلب سوریه به مملوک کمک کرده تا با رفعت اسد، عموی بشار اسد تماس بگیرد؛ رفعت اسد، که در زمان حافظ اسد وزیر دفاع و دومین شخص در سوریه بود در دهه‌ ۸۰ به تلاش برای کودتا علیه نظام زمان متهم شد و به فرانسه رفت. مملوک نیز مانند برخی دیگر از مسئولان امنیتی دمشق از سوی نزدیکان خاندان حریری به دست داشتن در ترور رفیق حریری، نخست وزیر بانفوذ لبنان متهم شده‌اند.

پیش از بازداشت علی مملوک تنش‌هایی در دستگاه اطلاعات سوریه که در طول چهار دهه از حکم خاندان اسد اختیارات گسترده‌ای به دست آورده است.

ماه گذشته رستم غزالی، رئیس دستگاه امنیت سیاسی سوریه پس از اختلاف با رفیق شحاده، رئیس دستگاه امنیت نظامی با وی درگیر و به طور نامعلومی درگذشت. غزالی و شحاده هر دو در پی اختلافاتی که میانشان پیش آمد توسط بشار اسد برکنار شدند.
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.