توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440975
ارسال پکیج تعرفه‌های پیشنهادی نظام پزشکی به وزارت رفاه + جزییات
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
رییس کل سازمان نظام پزشکی جزییات پکیج تعرفه‌های پزشکی پیشنهادی این سازمان برای سال 96 را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی در نشستی خبری ضمن تبریک فرا رسیدن ایام الله دهه فجر، گفت: به برکت تلاش‌های جامعه پزشکی، امروز کشور در حوزه پزشکی و سلامت از جایگاه ممتازی در منطقه و فرامنطقه برخوردار است و شاخص‌های فعلی ما مطلقا قابل مقایسه با سال‌های قبل از انقلاب نیست و پزشکی کشور در بسیاری از موارد نظیر پیوند اعضا، سلول‌های بنیادی و ... پیش‌قراول است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: بضاعت علمی جامعه پزشکی کشور امروز به نقطه‌ای از سرافرازی رسیده که به هیچ وجه به کشورهای دیگر نیازی نداریم. بواسطه اطلاعاتی که از حوزه پژوهش پزشکی در کشور داریم، این قول را به مردم می‌دهم که پزشکی ایران در 10 سال آینده در بسیاری از موارد مرجع خواهد بود.

وی افزود: خوشبختانه مباحث پژوهشی پزشکی کشور از شرایط بسیار خوبی برخوردار است و مواردی هم که در زمینه نیچر پیش آمد، اتفاقی اندک است و جامعه پزشکی مصون از چنین اتفاقاتی است. بدنه پژوهشی کشور سالم و مصون از خطاست. تعداد اندکی هم که دچار این مشکل شدند، به دلیل عدم اطلاع آنها از موارد پژوهشی بوده است.

زالی تاکید کرد: البته در سایه چنین پیشرفت‌های علمی باید شاخص‌های سلامت مردم نیز بیش از گذشته ارتقا یابد و در طول سال‌های آینده به این مقوله پرداخته شود؛ چراکه در برخی از این شاخص‌ها عقب‌تر از کشورهای منطقه هستیم.

وی در ادامه صحبت‌هایش به مبحث تعرفه‌های پزشکی سال آینده و تحویل پیشنهادات سازمان نظام پزشکی به مسوولان امر در موعد مقرر و در زمان بودجه‌نویسی تاکید کرد و گفت: شما خبرنگاران شاهد باشید که ما چه زمانی از سال پکیج تعرفه‌های پیشنهادی‌مان را به تحویل داده‌ایم و دوباره سال آینده چماق قانون ستیزی بر سر نظام پزشکی زده نشود.

زالی درباره پیشنهادهای سازمان نظام پزشکی برای تعرفه‌های سال 96، گفت: برای اینکه بتوانیم در زمان تعیین شده و در اسرع وقت، پیشنهادهای تعرفه‌ای سازمان را ارائه کنیم، در آخرین جلسه شورای‌عالی نظام پزشکی پکیج تعرفه‌های بخش خصوصی را آماده کردیم و طبق قرار قبلی که مقرر شده بود قبل از زمان مقتضی این پیشنهادات را به وزرای بهداشت و رفاه ارائه کنیم، این اقدام انجام شد.

رییس کل سازمان نظام پزشکی بااشاره به متن قانون برنامه پنجم توسعه، گفت: متن این قانون در حوزه تعرفه‌گذاری پیش شرط‌هایی گذاشته بود که محقق نشد. تشکیل شورای عالی بیمه سلامت با ترکیب جدید از جمله این پیش شرط‌ها بود. تنها با تغییر نام شورای عالی بیمه خدمات درمانی، این مشکل حل نمی‌شود. بر اساس قانون باید ترکیب، تعداد و اعضای شورای عالی بیمه سلامت از سوی دولت تعیین و در مجلس تصویب می‌شد. اما این اقدام صورت نگرفت. به این ترتیب نهاد تعرفه‌گذاری در کشور اساسا طبق قانون تشکیل نشد.

وی تاکید کرد: از طرف دیگر براساس قانون باید تعرفه‌ها قبل از ورود به سال جدید تعیین تکلیف و از سال جدید مبنا قرار می‌گرفت، اما این اقدام تا کنون صورت نگرفته است. همچنین باید تعرفه‌ها بر اساس قیمت واقعی خدمات تعیین می‌شد اما اکنون فاصله زیادی با تعرفه‌های واقعی داریم. این موارد خلاف قانون است.

جزییات پکیج تعرفه‌ای سازمان نظام پزشکی برای سال 96

تعرفه بخش خصوصی مبنای پرداخت بیمه‌ها باشد

زالی در ادامه صحبت‌هایش درباره پکیج پیشنهادی نظام پزشکی برای تعرفه‌های سال آینده، گفت: پیشنهادی که ما در سیاست‌گذاری تعرفه‌ای امسال ارائه دادیم معضلی‌ست که چندین سال در نظام تعرفه‌گذاری کشور رخ می‌دهد و باعث افزایش پرداخت از جیب مردم است. بیمه‌ها باید مبنای پرداخت‌های تعرفه‌ای را تعرفه بخش خصوصی قرار دهند و محاسبات نشان می‌دهد که اگر با اعمال این سیاست‌گذاری، باری بیش از تحمل سازمان‌های بیمه‌گر بر آنها وارد نخواهد شد. این درحالیست که تا کنون سازمان‌های بیمه‌گر پایه، تعرفه بخش دولتی را مبنا قرار می‌دهند.

زالی با تاکید بر اصلاح این روند، ادامه داد: وقتی که ما تعرفه‌های بخش خصوصی را به عنوان قانون می‌پذیریم، بیمه‌ها هم باید تعرفه‌های بخش خصوصی را به عنوان مبنای پرداخت قرا ر دهند. چراکه این موضوع به شدت پرداخت از جیب مردم را کاهش داده و از طرفی انگیزه دستگاه‌ها و موسسات مختلف، مطب‌ها و پزشکان را برای عقد قرارداد با بیمه‌ها افزایش می‌دهد و از این جهت هم بسیار مهم است. در غیر این صورت یا پزشکان با بیمه‌ها قرارداد نمی‌بندند و یا مردم هنگام مراجعه به پزشک، شیرینی بیمه را احساس نمی‌کنند؛ چرا که پول زیادی را باید از جیب پرداخت کنند. اصلاح این روند به نفع مردم و حقوق آنهاست.

رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: اکنون که زمان بودجه‌ریزی است، وقت آن است که بیمه‌ها تعرفه مصوب بخش خصوصی را به عنوان پایه بپذیرند. پکیج پیشنهادی مصوب شورای‌عالی نظام پزشکی امسال صرفا در اعداد و ارقام خلاصه نمی‌شود، بلکه برخی جنبه‌های سیاست‌گذاری را هم به صورت پیشنهادهای مبسوط به شورای‌عالی بیمه، وزرای رفاه و بهداشت ارائه دادیم.

ورود به تعرفه‌های ترجیحی برای حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر پزشکی

رییس کل سازمان نظام پزشکی بر لزوم رعایت عدالت در تعرفه‌ها تاکید کرد و با اشاره به گروه‌های پزشکی کم درآمد نظیر متخصصان کودکان، عفونی، ماما، داخلی، روانپزشکان و عفونی، افزود: یکی از نکات بسیار مهم در پکیج پیشنهادی سازمان نظام پزشکی برای تعرفه‌های پزشکی سال آینده ورود به فرآیند تعرفه‌های ترجیحی است تا به این ترتیب عدالت در تعرفه‌ها رعایت شود. باید برای عدالت و توازن‌سازی دریافت‌ها در گروه‌های پزشکی آسیب‌پذیر، تعرفه‌های ویزیت و سرپایی این گروه‌ها رشد بالاتری را داشته باشند. این به عدالت نزدیک‌تر است، درآمدها را همگون کرده و انگیزه را بیشتر می‌کند.

وی افزود: ما برای پزشکان عمومی هم پیشنهاد روشنی ارایه دادیم؛ چراکه این گروه نسبت به سایر گروه‌های پزشکی آسیب‌پذیرترند. پیشنهاد ما آن است که بیمه‌ها برای پزشکان عمومی قراردادهای متفاوتی داشته باشند و درصد بالاتری از پوشش بیمه‌ای را برای آنها قائل شوند.

ویزیت سرپایی در کتاب تعرفه‌ها اصلاح شود

زالی در ادامه صحبت‌هایش به اصلاح کتاب تعرفه‌ها در ابتدای این دولت اشاره کرد و گفت: این کتاب دو بخش دارد؛ بخش جراحی که تا حدی اصلاح شد و بخش ‌E&M که عمدتا خدمات سرپایی را در برمی‌گیرد و متاسفانه مغفول مانده و علی‌رغم نظر وزارت بهداشت و نظام پزشکی هنوز این موضوع محقق نشده است؛ چراکه بیمه‌ها معتقد بودند که تحمل بار مالی آن را ندارند و زیرساخت‌هایش هم آماده نبود. در مجموع تعرفه‌های بخش بیمارستانی اصلاح شد اما در مورد بخش سرپایی اقدامی صورت نگرفت.

وی افزود: ورود بیمه‌ها به این بخش از کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات، به ساماندهی ویزیت‌های سرپایی  و افزایش رغبت و تشویق گروه‌های پزشکی بویژه گروه‌های نسخه‌نویس منجر خواهد شد.از طرفی خود بیمه‌ها نیز می‌توانند نظارت داشته باشند. در همه جای دنیا هم همین گونه است. ما حاضریم پایلوت این موضوع را انجام دهیم. با اصلاح این روند، ارجاعات غیرضرور کاهش یافته و مصرف دارو نیز تقلیل خواهد یافت.

لزوم تعرفه‌های پزشکی در مناطق محروم و افزایش سهم بیمه‌ها

زالی در ادامه به دیگر بخش پیشنهادی سازمان نظام پزشکی برای تعرفه‌های سال آینده اشاره کرد و گفت: تعرفه‌ها در مناطق محروم نه تنها نباید تقلیل یابد، بلکه باید بالاتر از کلانشهر باشد. با وجود شیب نسبتا ناچیز رشد تعرفه‌ها طی دو سال اخیر، بخشی از این تعرفه‌ها که به استان‌ها می‌رفت، دچار تعدیل‌های درون استانی می‌شد و آسیب‌ بیشتری به تعرفه‌های پزشکان وارد می‌کرد. بر این اساس امسال درخواست ما این است که تعدیل‌های درون استانی، با توجه به قدرمطلق پایین رشد تعرفه‌ها صورت نگیرد و استان‌های کشور بتوانند از یک نظام هماهنگ تعرفه‌ای برخوردار باشند. بر این اساس پیشنهاد مشخص ما این است که در مناطق محروم و در مناطقی که برای بخش خصوصی جذابیت کمتری دارد، سهم سازمان‌های بیمه‌گر پایه هم از نظر سرعت در پرداخت و هم از نظر بالا بردن میزان پرداخت و تقلیل فرانشیز، افزایش یابد. در مناطق کم برخوردار و محروم باید تعرفه بیشتری وجود داشته باشد، اما باید توجه کرد که مردم پرداخت‌کننده آن نباشند.
 
کلمات کلیدی : تعرفه‌های پزشکی + نظام پزشکی + وزارت رفاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.