توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 249077
نیمکت/ «از نوشتن»؛ فرشته مولوی؛ نشر آگاه
وبلاگ نویسی، سرگرمی یا فرهنگ‌سازی
بخش فرهنگی الف، 25 آبان 93
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۱۲
از نوشتن
نویسنده: فرشته مولوی
ناشر: آگاه، چاپ اول، ۱۳۹۳
۱۸۳ صفحه، ۱۰۰۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب و در شهرستان‌ها پاتوق کتاب فردا تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل در تهران اینجا و در شهرستان‌ها اینجا کلیک کنید.

****

«از نوشتن» مجموعه یادداشت‌های کوتاه و بلندِ پراکنده است. «هريك از نوشته‌هاي آمده در اين كتاب ... به زماني و به شيوه‌اي دست‌آورد مشق درنگيدن، انديشيدن، و نوشتن در ژانرهاي گوناگون و با هدف‌هاي ديگرگونه بوده است.» نخ تسبیح این مشق‌نوشته‌های درنگیدن و اندیشیدن در حوزه‌هایی متنوع و وسیع؛ همانا در عنوان کتاب منعکس است، این یادداشت‌ها که حاصل زمانهای مختلف و با موضوعات گوناگون نوشته شده‌اند، در یک نکته محوری با هم اشتراک دارند. آن نکته نوشتن است.

کتاب حاضر از بیست و سه نوشته کوتاه تشکیل شده که در قالب سه بخش تقسیم‌بندی موضوعی شده‌اند: «جستارهاي بخش يكم، پايه و مايه‌ی درس‌های كارگاهی نگارش ادبی ناداستانی در چند دوره‌ی ناپيوسته در تورنتو بوده‌اند ... بخش دوم يادداشت‌ها، پست‌هاي وبلاگی، و نيز نوشته‌هايی در پاسخ به پرسش و پيشنهاد روزنامه‌نگاران ادبي را در برمي‌گيرد ... در بخش سوم نيز چند جستار از جنس نقد و نظر آمده كه در هر يك، به دستاويز درنگ بر اثري يا صاحب‌اثري، پيچ و خمي از نوشتن، پررنگ و برجسته مي‌شود.»

در باب نوشتن، آداب و ویژگی‌های آن، آثار گوناگونی منتشر شده است. آنچه کتاب حاضر را با وجود پراکندگی بسیار موضوعی‌اش، شایسته توجه می‌سازد، این است که به شکلی بارز به نوشتن در زمانه و روزگاری‌ می‌پردازد که پیدا شدن سرو کله رسانه‌های گروهی جدید و تحول سریع آنها، الزامات تازه‌ای وارد آن کرده که در کم و کیفش تاثیر بسیار گذاشته است.

ماجرا ریشه در بستر عرضه نوشتار ادبی دارد، که حاصل حضور رسانه‌های مجازی‌ست که نوشتن در آنها به دلیل نسبتی که با زمان دارند و در واقع سرعت بالای پیموده مسیر از ذهن و قلم نویسنده به خواننده، وِیژگی‌های منحصر به فرد و خاصی با خود به همراه آورده است. باید افزود که این قسم دستاوردهای جهان تکنولوژی، به مراتب بیش از پیش نوشتن و عرضه آن را به دیگران، همگانی کرده است. در گذشته‌های دور خواندن و نوشتن محدود به خواص بود، با گسترش صنعت چاپ و از راه رسیدن روزنامه‌ها و مجلات، دامنه کسانی که می‌خواندند و می‌نوشتند گسترش بیشتری یافت. با این حال به دلیل تمرکز ارائه مطالب در نشریات چاپی که توسط گردانندگان‌شان با نظارت و وسواس کمی و کیفی منتشر می‌شدند، کماکان هرکسی امکان عرضه نوشته خود به دیگران را نمی‌یافت. با پیشرفت تکنولوژی و فراهم آمدن فضایی مجازی برای ارائه و انتقال اطلاعات (وب‌سایت‌ها، وبلاگ‌ها، فیس بوک و...) امروز هر کسی با هر بضاعتی در نوشتن، می‌تواند بنویسد و آن را به دیگران عرضه کند. همگانی شدن نوشتن فواید و آفت‌های خاص خود را دارد، به خصوص در حوزه زبان. این مسئله و تاثیرات آن که از مهمترین شاخص‌های این روزگار است به انحاء و اشکال مختلف در پاره‌ای از نوشته‌های گردآوری شده در این کتاب مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین فرشته مولوی در بخشی با عنوان «وبلاگ‌نویسی: سرگرمی یا فرهنگ‌سازی» به این موضوع پرداخته و ابعاد گوناگونش را مورد توجه قرار داده است. برای نیمکت امروز این بخش از کتاب را برگزیده ایم که از نظر شما می‌گذرد.

درباره این کتاب بیشتر بخوانید
 
 در نیمکت تنها خواننده برشی از کتاب هستید، برای مطالعه بیشتر باید خود کتاب را خریداری کنید
۱۳۹۳/۰۸/۲۰ ۱۸:۴۳
 
 
کلمات کلیدی : از نوشتن + فرشته مولوی + ناشر آگاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
وبلاگ نویسی، سرگرمی یا فرهنگ‌سازی