توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 332876
در سفرهای اخیر دولت قراردادی امضا نشد
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۵۹
عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه در مذاکرات و سفرهای اخیر هنوز قراردادی امضا نشده و فقط نوعی تفاهم‌نامه انجام شده است که آثار روانی دارد، گفت: تاکنون هیچ بانک غربی پای کار جدی برای همکاری وجود ندارد.

به گزارش تسنیم، علی آقامحمدی که در همایش تبیین مبانی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی سخن می‌گفت، در پاسخ به این پرسش که آیا قراردادهایی که در پسابرجام بسته شده با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد یا نه، اظهار داشت: مذاکراتی انجام شد و اینها قرارداد نیست بلکه نوعی مذاکره و تفاهم‌نامه است.

وی افزود: آنچه هنوز مشهود است، این است که هیچ بانک غربی به‌صورت جدی برای همکاری با ایران پای کار وجود ندارد و غرب اگر می‌خواهد با ایران همکاری کند، ابتدا باید مسائل مربوط به بیمه‌ها و بانک‌های خود را حل کند و آنها را پای کار بیاورد.

عضو ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به قرارداد شرکت پژو با ایران خودرو، گفت: حتی این شرکت که سابقه همکاری با ایران را دارد، در مذاکرات بانک مربوط به خودش (سوسیدنش) در مذاکرات حضور پیدا نکرد در حالی که این بانک، بانک پژو است و هر اقدامی که شرکت پژو انجام می‌دهد باید با این بانک انجام گیرد.

وی با بیان اینکه مذاکرات چارچوبی برای بستن قرارداد است، با اشاره به قراردادهای جدید نفتی بیان کرد: هم‌اکنون قراردادهای نفتی نهایی نشده و در حال نقد و بررسی آن هستیم. جلسات مختلفی در مورد آن برگزار می‌شود اما هنوز نمی‌توان قضاوتی در مورد آن داشت.

آقامحمدی با ابراز اینکه ممکن است نسبت به قراردادها نگرانی‌هایی وجود داشته باشد، ادامه داد: مثلاً در مورد خرید هواپیماها آیا ضرورتی دارد که این تعداد هواپیما بخریم یا نه، و وقتی وارد جزئیات آن می‌شویم می‌بینیم این قراردادها تا سال ۲۰۲۵ است و یا اینکه ۱۰ شرط در آن وجود دارد و هنوز نمی‌توان فهمید جزئیات آن چیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: این قراردادها آثار روانی دارد و آثار اجتماعی و اقتصادی به‌دنبال نخواهد داشت؛ اینکه امروز هواپیمای ۱۰ میلیون یورویی و یا ۵۰ میلیون یورویی بخریم، نرخ بلیت آن چه می‌شود و چه تبعاتی را دارد، باید مورد مداقّه قرار گیرد.

آقامحمدی با اشاره به اینکه باید اولویت‌ها مشخص شود، گفت: در شرایط امروز باید به کدام اولویت بپردازیم؛ اینکه هواپیما بخریم و یا به اولویت اشتغال بپردازیم که مثلاً در سیستان و بلوچستان بیکاری زیاد است و نیازمند اشتغالیم، ولذا این قراردادها جنبه ظاهری دارد.

آقامحمدی در همایش مبانی برنامه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه نقش نیروهای مسلح در مشارکت مردمی‌سازی اقتصاد مقاومتی پررنگ است، گفت: یک نمونه بارز آن افراد تحصیلکرده‌ای است که به عنوان سرباز و سرمایه عظیم نیروی انسانی در این مجموعه‌ها فعال هستند و سؤال است که چه استفاد‌ه‌ای از این ظرفیت می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: باید رویکردهای اقتصادی در نیروهای مسلح تغییر کند و برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی افزایش پوشش استانداردسازی باید مورد توجه قرار گیرد.

آقامحمدی با تأکید بر اینکه اگر به روال ۱۰ سال گذشته در اقتصاد پیش برویم بیش از ۴۰ درصد رشد مدنظر در چشم‌انداز محقق نخواهد شد،گفت: نیروهای مسلح در بخش‌های نظامی الگو بوده و اگر به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز بپردازند و به بخش‌هایی که مربوط به آنهاست توجه کنند، الگو خواهند بود.

وی در پایان با انتقاد از صداوسیما اظهار داشت: رسانه ملی باید برای انعکاس اخبار مدلی داشته باشد که این مدل را نمی‌بینیم. اینکه در مورد هواپیماها بزرگنمایی می‌شود اهمیت دارد یا نه؟ البته قراردادهای خوبی به‌خصوص در مورد فولاد با ایتالیایی‌ها بسته شده و صداوسیما که مسئول گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی است، باید در این مورد هم فعالیت کند.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد مقاومتی، سفر روحانی به اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته