نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477678
بیانیه شورای نگهبان:
برخی شکایات و تخلفات انتخابات ریاست جمهوری محرز و به اثبات رسیده است/ موارد تخلفات برای برخورد به قوه قضاییه ارسال می‌شود
بخش خبری الف، ۹ خرداد ۹۶
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۵
شورای نگهبان قانون اساسی پس از تایید صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، متن بیانیه این شورا به این شرح است:

إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُکُمْ أَن تُؤدُّواْ الأَمَانَاتِ إِلَی أَهْلِهَا وَإِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُواْ بِالْعَدْلِ

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که به مثابه اعلام اعتبار، اعتماد و اطمینان مردم عزیز میهن اسلامی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود، سر انجام به سلامت پایان یافت.

با سپاس بیکران به درگاه خداوند قادر متعال بخاطر حضور مردم بصیر و ولایت مدار که به حق نعمت الهی شمرده می شوند و در همه مقاطع تاریخی و حیاتی با گام نهادن در میدان حضور، نقش اصلی و تعیین کننده خود را در تحکیم پایه های حکومت اسلامی، این شجره طیبه و یادگار حضرت امام راحل(ره) ایفا می‌نمایند و با تشکر از مردم مسلمان و شریف ایران اسلامی که با حساسیت نسبت به آینده جامعه خود گامهای اساسی را در تعیین سرنوشت خویش برداشتند. خدمت گزاران شما ملت غیور در شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی خود محکم و استوار در جهت پاسداری از آرای مردم به عنوان حق الناس با چشمانی بیدار مراقبت کرده و از این امانات الهی همانگونه که در صندوقها ریخته شده بود صیانت کردند.

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، سنگ محکی دوباره برای آزمایش مردمان مؤمن و علاقه مند به میهن اسلامی از یک سو و البته آزمونی بس سنگین برای دست اندرکاران امر انتخابات از سویی دیگر گردید. مشارکت گسترده مردم متدین و انقلابی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و علاقه آنان در این امر، خود نشانه‌ای است از اوج اطمینان، اعتماد و ایثار به نظام مردم سالار دینی و پاسخی است در خور به بیگانگان بدنهاد که هر روز انتظار افول این شجره طیبه را دارند.

غافل از اینکه نظام اسلامی و مردمی ریشه در آسمان ها دارد و با کینه‌ورزی و کینه توزی دشمنان سست بنیان نه تنها هراسان نمی شود، که چون کوهی استوار در پاسداری از آرمانهای بلند مردم مسلمان ایستادگی می نماید. حضور تعیین کننده مردم، به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی موجب شده تا دشمن از هیبت جمهوری اسلامی ایران وحشت کند، چرا که این حضور به مفهوم حفظ اقتدار، حفظ ابهت، و حفظ مصونیت کشور است.

همه می‌دانیم که انتخابات به منزله حمایت از اسلام و وفاداری و بیعت مردم با نظام اسلامی است و به خوبی می‌دانیم که این کنش سیاسی - اجتماعی به منزله مهمترین عنصر قدرت است. جمهوری اسلامی ایران با ایمان به قدرت مردم انتخابات را به مثابه نعمتی الهی دانسته و اکنون که بحمدلله این مرحله از آزمون الهی به پایان رسیده، شورای نگهبان مفتخر است که اقدامات انجام گرفته در راستای صیانت از آرای مردم را از تیر ماه 1395 تا به امروز، به اختصار اعلام نماید:

1- همکاری وهماهنگی با وزارت کشور و تشکیل جلسات متعدد کارشناسی در حوزه های مرتبط.
2- هماهنگی و برگزاری جلسات مشترک با وزرای محترم کشور، اطلاعات و سایر مسئولین مربوط.
3- آموزش و ساماندهی ناظرین و سرناظرین برای مراقبت و نظارت بر روند اجرای انتخابات
4- اعزام تیمهای بازرسی در حوزه‌های مختلف برای رسیدگی فوری به اعتراضات و شکایت‌ها در روز رای‌گیری
5- پاسخگویی به سوالات مردمی در باره انتخابات در روز رای‌گیری
6- هماهنگی با قوه قضاییه و پیگیری تخلفات قبل از روز رای گیری از سوی محاکم دادگستری و همکاری با ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی
7- نظارت بر شمارش آراء و تجمیع آنها با بهره‌گیری از امکانات مستقل
8- فراهم کردن امکان حضور نمایندگان نامزدهای محترم برای حضور در شورای نگهبان
9- تجمیع آرا در سامانه ناظر
10- نظارت سیستمی بر تجمیع آرای ستاد انتخابات کشور
11- تطبیق تجمیع آرای شورای نگهبان با آرای وزارت کشور
12- دریافت و پالایش گزارش‌ها و شکایات مربوط به انتخابات و رسیدگی به آن در جلسات شورای نگهبان

رسیدگی به شکایات و گزارش ها

گزارش‌های واصله در روز رأی‌گیری و روزهای بعد از آن حاکی از بروز تخلفات انتخاباتی در روند برگزاری انتخابات بود که با هدایت ناظرین مستقر در شعب حتی‌المقدور تلاش شد نسبت به رفع اشکالات و جلوگیری از استمرار تخلفات اقدام سریع و به موقع به عمل آید و در جهت اجرای این وظیفه قانونی متخلفین به قوه قضائیه معرفی شدند.

با این حال در فرصت قانونی باقی مانده کارشناسان شورای نگهبان با پالایش و دسته بندی گزارش های دریافتی از تخلفات تلاش نمودند تا تصویری واقعی از روند برگزاری انتخابات و تخلفات مرتبط با آن را به اعضا محترم شورای نگهبان ارائه دهند.

محورهای مهم مورد شکایت و ادعای نامزدها به شرح زیر تعیین گردید:

1. کمبود تعرفه
2. تاخیر در شروع رأی‌گیری
3. اخلال در روند رای‌گیری به دلیل توقف یا کندی دستگاه احراز هویت
4. عدم صدور کارت نماینده نامزدها
5. عدم رعایت بی طرفی در آگهی نمودن اسامی نامزدها
6. تعطیلی زود هنگام شعب
7. تبلیغ به نفع نامزدها
8. استفاده از امکانات دولتی
9. جانبداری و دخالت برخی مقامات در امر انتخابات
10. تطمیع، تهدید، خرید و فروش آراء
11. مخدوش بودن تعرفه‌ها در برخی صندوقها ( بدون مهر بودن تعرفه‌ها، عدم درج مشخصات رای دهنده و یا فقدان اثر انگشت و...
12. ممانعت از حضور نماینده نامزدها در شعب
و.....

شورای نگهبان بعد از بررسی این گزارش‌ها و شکایات به این نتیجه رسید که در برخی موارد وقوع تخلفات یا جرایم در برخی موارد از بندهای مورد شکایت محرز می‌باشد و وقوع تخلفاتی به اثبات رسیده است و لذا علاوه بر اقدامات و پیگیری‌های قضائی قبلی، در موارد اخیر نیز به منظور برخورد با متخلفین مراتب جهت رسیدگی قضائی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

اکنون و پس از بررسی موارد فوق در جلسات شورای نگهبان و توجه به شکایات مطروحه این شورا در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می‌نماید. امیدواریم که رسیدگی قاطع، دقیق، سریع و عادلانه به تخلفات ارسالی به قوه قضاییه به گونه‌ای باشد که در آینده شاهد چنین رفتارهایی در نمایش اقتدار مردم عزیز و شریف ایران اسلامی نباشیم.

فرصت را مغتنم شمرده از هدایت‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در مقاطع مختلف جهت برگزاری انتخاباتی پرشور، گسترده و سالم تشکر و قدردانی می‌نماییم.

همچنین از کلیه مدیران، کارشناسان و هیاتهای اجرایی وزارت کشور و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط و رسانه‌های گروهی به‌ ویژه صدا و سیما و نیز از کلیه اعضای هیات‌های نظارت و ناظرین شورای نگهبان تشکر و قدردانی می‌گردد.

از کلیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی که در امن برگزار شدن انتخابات تلاش‌های جهادی و موثری داشته‌اند نیز تشکر و قدردانی می‌شود.
۱۳۹۶/۰۳/۱۰ ۰۸:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۹ ۲۱:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۹ ۲۰:۵۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۰۳:۱۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۰۳:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۰۲:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۳۰ ۰۲:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۴ ۱۷:۱۳
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۰ ۱۲:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۸/۱۸ ۱۳:۴۱
 
 
کلمات کلیدی : تایید انتخابات، تقلب رای گیری، انتخابات ریاست جمهوری
 
شهروند.....
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۰:۴۳:۱۲
با سلام آنچه مشهود است تابع بودن در مقابل قانون است که هستیم و پیگیری مسیر از روند قانونی که جناب ریسی و طرفدارانش علیرغم تهمت زدن ناروا به خشونت طلبی در رایی حلال که گرفتند نه تجمع کردند نه سطل زباله ای آتش زدند بلکه با دلیل و مستندات غیر انکار از مجاری قانونی شکایت کردند و تن به قانون دادند و می دهند آیا با اثبات خلافیاتی که شده و ارجاع آن به قوه قضیایه عاملانی که سو استفاده کردند و باند بازی کردند علنی محاکمه می شودند ؟بار دیگر یاد آوری می شود مومن زیرک است و تابع قانوناست و خشم خود را کنترل دارد چون در رضایت خدا و شهدا و رهبری قدم بر می دارد و در فرصت مناسب و زمان مناسب پاسخ مناسب و قا طع را می دهد مومن حق الناس را رعایت می کند مومن درس اخلاق و تقوا را به جامعه می دهد همانند جناب ریسیی که ازنظر من برنده این انتخابات است چون مردی مومن و قانون مدار بود که حرف مردم بی کار و مظلوم را با متانت و ادب را زد ما تابغ فانون هستیم چون مومن زیرک است و توکل به خدا دارد و رضایت او و تقر ب او برایش از مقام و منصب بالاتر است مومن زیرک است (4402438) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۶:۱۳:۵۶
"همه می‌دانیم که انتخابات به منزله حمایت از اسلام و وفاداری و بیعت مردم با نظام اسلامی است"
من براى نه گفتن به رئيسى رأى دادم نه اين چيزها كه شما ميگوييد (4402649) (alef-3)
 
Lao People
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۶:۱۶:۳۹
شورای نگهبان باید سازوکارش طوری باشه که جلوی تخلفات رو در زمان وقوعش بگیره،رسیدگی به تخلفات وقتی کار از کار گذشت فایده ای نداره،این پیروزی در واقع پیروزی به هر قیمتی بود،امیدواریم 4سال بعد،شورای نگهبان اجازه ی تکرار این تخلفات رو نده (4402651) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۱۰ ۰۶:۲۸:۱۸
متاسفم (4402659) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.