توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487578
سنا در آستانه رفع موانع آیین‌نامه‌ای طرح تحریم‌های ایران و روسیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۴
منابع خبری در کنگره آمریکا می‌گویند مجلس سنای این کشور در آستانه رفع موانع آیین‌نامه‌ای مربوط به طرح تحریم‌های ایران و روسیه و هموار کردن مسیر رأی‌گیری بر سر آن در مجلس نمایندگان آمریکا است.

به گزارش فارس، اعضای ارشد هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا می‌گویند مجلس سنا در تلاش برای رفع موانعی است که از به رأی گذاشته شدن طرح تحریم‌های ایران و روسیه در مجلس نمایندگان آمریکا جلوگیری کرده‌اند.

«باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد اصلاحیه‌ای که به منظور رفع نگرانی اعضای مجلس نمایندگان آمریکا تدوین شده آماده تصویب به اتفاق آرا در مجلس سنا است.

اعضای ارشد جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا چند روز پیش پیش اعلام کرد مجلس سنا بایستی یکی از مفاد مصوبه تحریمی علیه ایران و روسیه را قبل از به رأی گذاشتن آن در این مجلس اصلاح کند.

مجلس سنای آمریکا با 98 رأی موافق و 2 رأی مخالف این طرح، موسوم به اس‌.722 را به تصویب رساند. این مصوبه برای تبدیل شدن به قانون بایستی به تصویب مجلس نمایندگان رسیده و سپس به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد. 

اعضای مجلس نمایندگان اما می‌گویند این مصوبه بندی از قانون اساسی که به موجب آن آغازگر طرح‌های قانونی دارای بار مالی، بایستی مجلس نمایندگان آمریکا باشد. آنها به این دلیل می‌گویند که مصوبه سنا ناقض قانون اساسی آمریکا است.

منابع خبری می‌گویند حل و فصل اختلافات بر سر این موضوع فرایندی مطول است و ممکن است در تبدیل شدن سریع این طرح به قانون اخلال ایجاد کند.

 نمایندگان دموکرات، از طرف دیگر همتایان خود در حزب رقیب را به تلاش برای اشکال‌تراشی و جلوگیری از تصویب سریع آن متهم کرده‌اند. 

آنها می‌گویند اعضای حزب جمهوری‌خواه با توجه به بندی از طرح تحریم ایران و روسیه که اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا برای رفع تحریم‌ها علیه مسکو را محدود می‌کند، تمایلی به پیشبرد سریع آن ندارند. 

به نوشته پالیتیکو، تصویب سریع این اصلاحیه شک‌های نمایندگان دموکرات درباره مانع‌تراشی‌های جمهوری‌خواهان و احتمال تلاش آنها برای ایجاد تغییرات بیشتر در مصوبه سنا را از بین خواهد برد. 

کورکر از اظهارنظر درباره برخی گزارش‌ها مبنی بر قصد کاخ سفید برای تلطیف لحن طرح به نفع ترامپ با کمک نمایندگان جمهوری‌خواه خودداری کرد.
 
کلمات کلیدی : تحریم ایران+سنای آمریکا+آمریکا+تحریم روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.