نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 450749
اینفوگرافیک/ مقایسه حداقل دستمزد وزرای ایرانی با همتایان خارجی
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۹
وزیران ایرانی دست کم ۲۴.۶ برابر حداقل دستمزد حقوق می‌گیرند. نسبتی که بسیار بزرگتر از همین نسبت در آمریکا، انگلستان و فرانسه است.
 
به گزارش فارس، افشای فیش حقوقی مدیران ارشد دولتی به جنجالی سیاسی تبدیل شده است. بعضی از حقوق بالای مدیران رده بالا دفاع می‌کنند و بعضی آن را شاهدی بر بی‌توجهی دولت روحانی به مردم عادی می‌دانند. اما چه طور می‌توان فهمید که حقوق‌ها به اندازه متناسبی بالا است یا بیش از حد؟ یک معیار مناسب مقایسه نسبت حقوق وزرا با حداقل دستمزد در کشورهای مختلف است.

وزیران ایرانی دست کم ۲۴.۶ برابر حداقل دستمزد حقوق می‌گیرند. نسبتی که بسیار بزرگتر از همین نسبت در آمریکا، انگلستان و فرانسه است.

البته ایران بدترین کشور از این حیث نیست و مثلا در کشور غنا نابرابری بسیار بزرگتری میان حقوق وزیران و حداقل دستمزد وجود دارد.

 
کلمات کلیدی : دستمزد + حقوق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۳:۳۲:۴۴
البته اين نمودار بالا بودن حقوق وزيران رو نشون نمي ده بلكه پايين بودن حقوق كارگران رو مشخص مي كنه! (4184202) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۱۳ ۱۴:۰۰:۲۹
چرا لقمه را ميچرخانيد، به جای مقایسه نسبت دستمزد وزرا با حداقل حقوق، حداقل حقوق را در کشورهای مختلف به نسبت خط فقر در اون کشورها را با هم مقایسه کنید. مشکل اصلی این نیست که چرا وزیر یا قاضی یا پزشک فلان قدر درآمد دارد، مشکل اصلی پایین بودن حقوق پایه در ایران هست. مثلا اگر شما حداقل حقوق را به جای حدود نهصد هزار تومان چیزی در حدود دو برابر، یعنی یک میلیون و هشتصد هزار تومان لحاظ کنید (چیزی که با واقعیت جامعه ما بیشتر همخوانی داره) نسبت حقوق وزرا به حقوق پایه در ایران به 12.3 کاهش پیدا میکنه که در این صورت، این نسبت از آمریکا کمتر و کمی بیشتر از کشورهای فرانسه و انگلیس قرار میگیره! من در این محاسبه سر انگشتی کف حقوق را کمتر از خط فقر ( 2.4 میلیون) لحاظ کردم!
مشکل اصلی زیاد بودن حقوق مسئولین نیست، مشکل اصلی کمتر بودن حقوق پایه به نسبت خط فقر هست. (4184280) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.