نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503146
آخرین دستور عجیب نعمت زاده برای برداشتن برجسب قیمت ها!/ احتمال تبانی با دستور جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت
بخش اقتصادی الف، 27 مرداد 96
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۲
 محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به سازمان‌های مسئول در زمینه قیمت گذاری و نظارت کالا، شرایط عدم الزام درج قیمت مصرف کننده برخی گروه کالایی را ابلاغ کرد.

با ابلاغ وزیر صنعت، الزام درج قیمت مصرف کننده برخی گروه کالایی برداشته شد و از این پس خورده فروشی ها باید قیمت کلاها را بر روی اجناس با رعایت انصاف نصب نمایند. این امر از ابتدای مهرماه سال جاری اجرا می‌شود.

در این نامه آمده است: در راستای جرای بند 23 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مشعر بر "شفاف و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری و روزآمدسازی شیوه‌های نظارت بر بازار" و ایجاد فضای رقابتی سالم و بهبود فضای کسب و کار، رعایت توأمان حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و حذف واسطه‌های غیرضرور در زنجیره تامین و توزیع کالا با هدف کاهش قیمت مصرف کننده و حداکثر نمودن منافع مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار رقابتی همچنین اجرای ماده 5 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ماده 6 قانون تعزیرات حکومتی و ماده 15 قانون نظام صنفی و به جای الزام تولیدکنندگان به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا، طرح "درج یا نصب برچسب قیمت توسط واحدهای خرده فروشی" برای اجرا در خصوص کالاهای منتخب محصولات بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولوزی و بهداشتی در سراسر کشور ابلاغ می‌شود.

 زمان اجرای این طرح از ابتدای مهر ماه 1396 اعلام شده و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با همکاری سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانها مسئول نظارت بر حسن انجام این طرح خواهند بود.

محمد محمدی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، درخصوص این اقدام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ماده 5 قانون حمایت صراحت دارد که همه عرضه‌کنندگان باید قیمت محصول را اعلام کنند و در ماده یک این قانون نیز منظور از عرضه‌کننده را هم تولیدکننده و هم فروشنده نهایی کالا ذکر کرده است.

محمدی یکی از مشکلات وضعیت فعلی را سود غیرواقعی فروشندگان از طریق عدم اعلام قیمت واقعی توسط تولیدکنندگان خواند و گفت: در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌ها و تولیدکنندگان به ویژه در حوزه محصولات صنایع سلولزی و بهداشتی قیمت واقعی را روی محصول درج نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود فروشنده نهایی سودی بالا و غیرواقعی از فروش محصول کسب کند. به عنوان مثال، قیمت واقعی یک محصول 700 تومان است اما روی محصول قیمت 2 هزار تومانی را درج می‌کند و این در حالی است که محصول را به قیمت هزار تومان به فروشنده می‌فروشند و با این کار حاشیه سود فروشنده نهایی را بالا می‌برد.

وی درباره مشکلات موجود برای برخورد با چنین تخلفاتی گفت: در شرایطی وقتی بازرس، پرونده این تخلفات را به تعزیرات ارجاع می‌داد، شعبه رسیدگی‌کننده با استناد به قیمت درج‌شده روی محصول با وجود فاکتوری که نشان‌دهنده سود خارج از حد فروشنده بود، پرونده را به نفع فروشنده مختومه می‌کرد. الان وضعیت به گونه‌ای است که فروشنده نهایی موقع خرید محصول، سراغ کالایی می‌رود که با لحاظ این توضیحات، بیشترین سود را عایدش کند اما با توجه به نامه‌ای که وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرده است، از این به بعد دیگر فاکتور، ملاک تصمیم‌گیری خواهد بود.
 
 
کلمات کلیدی : نعمت زاده+دستور عجیب+حذف قیمت
 
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۱:۴۳:۲۸
تاریخ در مورد خدمت و یا خیانت این فرد قضاوت خواهد کرد. تحمیل هزاران میلیارد تومان خرج به خزانه دولت برای نجات خودروسازان از ورشکستگی از دیگر خدمات ایشان بود. بنده که به عنوان یک شهروند ایرانی هرگز از حقوق پایمال شده‌ام توسط این فرد نخواهم گذشت. (4524960) (alef-13)
 
فرهاد خارکن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۰:۳۹:۲۹
آخر آشکار شد که این فرد برای چی آمده بود و برای چه هدفی کار می کرد! (4525143) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۸:۵۰:۵۳
بهتر است قیمت تمام شده تولید رو در روی کالا درج کنند . (4525350) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۱:۳۵:۵۳
یعنی دوست دارم بدانم در ذهن این آدم چی می گذشته ؟فرض کنید می روید بقالی و می گوید آب معدنی ۲۰۰۰۰ تومان ماست ۱۰۰۰۰ و...اعتراض هم بکنید می گوید رویش که قیمت ندارد من به این قیمت خریدم . (4525646) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۱:۴۷:۰۷
آقای نعمت‌زاده وزیر میلیاردی دولت آقای روحانی از کدام خدمت به مردم صحبت می‌کند؟ آیا تعطیلی کارخانه‌های کشور و فلج کردن اقتصاد خدمت به مردم بوده است؟ (4524970) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۴:۰۲:۵۹
ایشان را همان رئیس جمهوری روی کار آورد و چهار سال وزیر نگه داشت که بشدت توسط اصلاح طلبان حمایت می شود
بقیه وزرا هم مثل ایشانند هنوز صداش در نیامده
مثل وزیر بهداشت که بیمه ها بیمارستانها را به خاک سیاه نشاند و دارمد حاصل از فروش نفت را مستقیم به جیب پزشکان کرد تازه هنوز هم هست ؟!!!!!!!!!
روحانی و طرفداران روحانی از همگی مچکریم ! (4525940) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۲:۰۵:۲۶
درج قیمت غیر واقعی توسط تولید کننده حقیقت دارد و با درج قیمت بسیار بالاتر سعی در جذب هر چه بیشتر خرده فروشی ها را با افزایش بی رویه سود انها دارد. (4524991) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۷:۳۷:۴۲
براخرده فروشها نزده!!!!!چشاتونوبازکنین ازوقتی فروشگاههای هرمی زنجیره ای اومدند این اتفاقها افتاده!!!که۵۹تا۶۰تا۷۰درصدمینویسند تخفیففففففف (4525260) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۲:۰۹:۰۹
من چیزی برای گفتن به اینا ندارم.
جواب اینارو خدا داده.

"وای بر کم فروشان" (4524998) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۲:۵۷:۳۷
حق با وزير است تن ماهى با شصت در صد زير قيمت نوشته در مولوي هست و ده ها مورد ديگر قيمت ها واقعى نيست خيلى بالاتر از قيمت عمده و خريد واقعى و امروز سود سوپر ماركت ها از چهل در صد بيشتر است (4525049) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۰۶:۵۴
واقعا این چیزا داره توی مملکت ما اتفاق میفته؟!!!!! (4525059) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۰۷:۴۴
یعنی آقای رییس جمهور اینا رو میدونه؟؟؟
اگه میدونه و کاری نمیکنه, واقعا که (4525060) (alef-13)
 
عضو ۳۳ میلیونی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۱۰:۵۷
من موندم دولت ۱۲ چطوری میخواد ویرانیها و خرابه های اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی بجا مانده از دولت ۱۱ رو جبران کنه !!!!!!!
محاله .
از اون محالاتیکه واقعاً محاله (4525064) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۱۶:۳۸
نظام قیمت گذاری ما اشکال داره .خیلی از فروشگاههای زنجیره ای اجناسی چون دستمال کاغذی و پوشک بچه و تن ماهی رو با تخفیف سی تا چهل درصدی میدن در صورتیکه خیلی از مردم تو فروشگاه های معمولی به قیمت روی جلد کالا پول میدن.خواب چرا سازمان حمایت از مصرف گننده یا تعزیرات دخالتی نمیکنه.اگر تن ماهی 5500تومنی رو چهارهزارتومن میدن خواب همین نرخ هم روش بزنن. (4525075) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۱:۳۹:۲۹
دوست ندارم این را بگویم ولی دولت ما فقط یک کار را درست انجام می دهد آن هم مراسم و تشریفات و جلسات است . (4525654) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۲۳:۳۲
عجب شفافیت و روان‌سازی نظام توزیع و قیمت‌گذاری هست این ؟!
آنهم در راستای اقتصاد مقاومتی ؟؟؟؟؟؟!!!!!!؟؟!!! (4525086) (alef-13)
 
amir
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۳۶:۰۸
اگر نعمت زاده یک کار درست انجام داده باشد همین است.

هر دخالت دولت در بازار آزاد نهایتا به ضرر مصرف کننده نهایی است. حتی اگر موقتا به نفع مصرف کننده نهایی باشد اما در طولانی مدت برای اقتصاد کشور سرطان ایجاد می کند. (4525096) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۲:۰۸:۰۶
تو آمریکا هم ما ندیدیم تولید کننده قیمت رو روی کالا درج کنه، قیمت در فروشگاه ها نصب میشه. یه فروشگاه مدیریت بهتر و مدرن تر و حجم خرید بالاتری داره و میتونه ارزونتر ارایه بده، یه فروشگاه هم گرونتر، مشتری انتخاب میکنه از کجا بخره و به نفع مشتری هست.
البته این تو آمریکا هست! تو ایران اینجور کارا معمولا به ضرر مشتری نهایی ختم میشه... (4525203) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۷ ۲۳:۳۸:۰۳
خب اشکالش جیه؟
شما مثل اینکه تا حالا سوپر مارکت نرفتین
اکثر کالاها زیر قیمت درج شده روی بسته بندی فروخته میشن
مشخصه که قیمت روی بسته بندی واقعی نیست
روش درست همینه که ابلاغ شده
قیمت باید در آخرین نقطه چرخه عرضه روی کالا زده بشه (4525100) (alef-13)
 
نعیم
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۰:۰۴:۲۹
همین مونده قیمت روی کالا نباشه . همینجوری هم یعضی خیلی راحت گرونتر از قیمت ذوس کالا میفروشن . بیچاره ما مردم . (4525125) (alef-13)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۶:۴۴:۴۸
دلیل اصلی این کار کمک به چند شرکت جدیده که در حال راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای هستن
تنها سود سوپر مارکت ها از فروش محصولات سلولوزی مثل دستمال کاغذیه و محصولات دیگر که مصرف ضروری خانوار نیست وگرنه با سود 200 تا 300 تومانی رو محصولات خورده ریز و اقلام ضروری مثل روغن شکر شیر پنیر و ... عملا سوپر مارکت های کوچک ضرر میکنن و مجبور به تعطیلی میشن (4525232) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۶:۵۹:۵۰
عزیز من وقتی می فرمائید تولید کنند قیمت غیر واقعی مصرف کننده اعلام می کند در صدور فاکتور هم چنین کاری خواهد کرد (4525234) (alef-11)
 
حمید
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۷:۳۶:۵۶
کدام خدمت . اقای نعمت زاده بدترین وزیر دولت یازدهم (4525257) (alef-11)
 
ایرانی
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۷:۳۸:۲۲
این وزیر سالخورده آخرین منفی های خود را بکار برده است (4525261) (alef-11)
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۰۸:۵۴:۴۲
باید قوه قضائیه به عملکرد این وزیر بصورت ویژه رسیدگی کند .علی الخصوص در بخش پتروشیمی (4525361) (alef-11)
 
نادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۲:۲۶:۵۵
باید قیمت تمام شده کارخانه روی اجناس زده شده باشد.
با این روش فروشندگان و دلالها دیگر نمی توانند سودهای غیر متعارف از مشتریان بگیرند و مشتری هم می تواند به درستی تصمیم گیری کند که از کدام فروشنده خرید کند. (4525760) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۵:۳۸:۳۹
صورت مسئله را پاک کردند..
کاری میکردید که طرف جرئت نکند قیمت غیرواقعی و بالا روی کالا بزند..
مطمئن باشید که هیچ تفاوتی نخواهد کرد قیمتها و بلکه بیشتر هم خواهد شد. تولیدکنندگان و پخش ها و بنکدارها و فروشگاهها، دندانهایشان را تیز کرده اند تا بیشترین بهره را از این مصوبه ببرند (4526197) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۱۷:۱۴:۱۶
سلام.
پيشنهاد ميكنم ،بجاي قيمت براي مصرف كننده، بالاترين قيمت براي مصرف كننده روي كالا ذكر بشه. (4526391) (alef-11)
 
ناشناس
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۸ ۲۳:۱۳:۴۹
جدا از این بخشنامه و دستور جدید وزیر ، ایا قانونی داریم که مسئولی از کار کنار میرود نهادی وجود داردکه به اقدامات آنان رسیدگی کند؟ تا حالا که وجود نداشته و فلقط سر مردم بی دفاع در این خصوص کلاه رفته و میرود. خدا از تقصیرشان بگذره (4526813) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.