توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 237548
حق فنی داروخانه ها 2
بخش تعاملی الف - وحید دهقان بهابادی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۵
مدتی قبل مطلب کوتاهی در مورد بحث حق فنی داروخانه ها در قسمت تعاملی سایت الف به قلم بنده منتشر شد که بازخوردهای گوناگون دوستان داروساز را در پی داشت و لازم است نکاتی در این مورد مطرح گردد:

۱- برخی از دوستان با ادبیات بی ادبانه عناوینی چون بیسوادی، عامی بودن، پوپولیستی نوشتن، کینه ای بودن و... به نویسنده دادند که برای قشری که خود را تحصیلکرده عنوان کرده اند جای تاسف فراوان است. آقایان دکتر، ادب مرد به از دولت اوست!

۲- دوستان عزیز در کامنت های خود مرتبا توضیح داده اند که حق فنی مربوط به اصل بودن داروها و خدماتی است که به چشم نمی آید اما آنچه از مصاحبه های مسئولین مرتبط برداشت می شود همان مشاوره دارویی است که انصاف بدهید به درستی انجام نمی شود و هدف نوشته هم اشاره به همین مطلب بود که اگر حق فنی به معنای مشاوره دارویی است چرا مشاوره خاصی ارائه نمی گردد. مثلا نگاهی به این مصاحبه دبیر وقت انجمن علمی داروسازان در سال ۸۸ بیندازید: "واقفی در توضیح حق فنی داروخانه ها گفت: داروخانه یک مرکز ارایه خدمات تخصصی است که در آن، مسئولین فنی داروخانه ها که همان پزشکان داروساز هستند به ارایه خدمات، مشاوره و راهنمایی بیماران در کنار ارایه دارو می پردازند.

دبیر انجمن داروسازان ایران افزود: این حق فنی در ازای این گونه خدمات برای آنها در نظر گرفته می شود و انجمن داروسازان ایران نیز در ابتدای سال جاری، ابلاغیه سازمان نظام پزشکی و تعرفه های جدید را به کلیه داروخانه های بخش خصوصی اعلام کرده و هم اکنون اجرای آن بلامانع است."

خب دوستان گرامی وقتی مسئول مربوطه به صراحت بیان می کنند"ارائه خدمات، مشاوره و راهنمایی" برداشت بنده و هر فرد دیگر همان است که در آن نوشته ارائه شد نه خدمات پنهانی همچون اصالت و نگهداری داروها و...

۳- کامنت گزاران گرامی بارها به عامی و بیسواد بودن نویسنده اشاره کرده اند و حتی قسم خورده اند نویسنده فرق قرص و آمپول را هم نمی داند! با این استدلال همه باید زبان به کام گیرند تا مبادا متخصصین هر رشته دچار ناراحتی شوند!

۴- برخی دوستان به تخصص دوستان داروساز و ناچیز بودن حق فنی در قبال سالها درس خواندن آنها پرداخته اند که اتفاقا درد مشترک بنده و بسیاری از دوستان است که به دلیل ضعف اجرای قانون کار علیرغم مدارکی همچون لیسانس و بالاتر تنها چهل و چند هزارتومان با نیروی ساده فاصله حقوقی داریم که آن هم به دلیل اختنلاف نوع کار است و نه نوع مدرک

در پایان ذکر این نکته لازم است که با توضیحات داده شده در نظرات دوستان در مورد حق فنی، باید پذیرفت حق فنی در قبال خدمات گفته شده مانند صحت اصالت داروها، نگهداری مناسب داروها و خدماتی از این دست که به چشم نمی آید عادلانه می باشد و باید پرداخت گردد. پیشاپیش از نظرات معقول و مودبانه دوستان در مطلب پیشین متشکرم.
۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۰۷:۱۷
 
۱۳۹۴/۰۳/۳۰ ۱۰:۵۵
 
۱۳۹۴/۰۳/۱۲ ۱۱:۴۹
 
۱۳۹۳/۰۶/۲۵ ۱۱:۵۵
 
۱۳۹۳/۰۶/۱۸ ۰۸:۱۶
 
۱۳۹۳/۰۶/۰۹ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۳/۰۶/۰۹ ۱۲:۱۵
 
۱۳۹۳/۰۵/۰۶ ۱۰:۱۴
 
۱۳۹۳/۰۴/۲۹ ۱۳:۴۳
 
۱۳۹۳/۰۴/۰۹ ۰۹:۳۱
 
 
کلمات کلیدی : وحید دهقان بهابادی