نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 497748
باقی ماندن۴۶۰۰ شهید ایرانی در خاک عراق
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۳
فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بر اساس آخرین بررسی ها، چهار هزار و ۶۰۰ شهید دیگر باید در خاک عراق کاوش شوند.

به گزارش مهر، سردار سید محمد باقرزاده عصر امروز در حاشیه مراسم استقبال از ۴۸ شهید تازه تفحص شده در مرز شلمچه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: مجموع کل شهدای کاوش شده ۴۹ هزار شهید است و با این حال باید چهار هزار و ۶۰۰ شهید دیگر اعم از شهیدانی که در مناطق عملیاتی شهید شدند و یا در اردوگاه ها به شهادت رسیدند را در قبرستان های عراق ردیابی کرد.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین در ادامه به موضوع گمنام ماندن شمار بسیاری از شهدای تفحص شده با وجود انجام آزمایش های DNA هم پرداخت و گفت: علم پیشرفتهDNA یا همان شناسایی ملوکولی به نحوی نیست که بتواند پاسخگوی نیاز باشد.

وی بیان کرد: استحصال DNA از استخوان سخت دشوار است و حتی در کشورهایی با امکانات پیشرفته نیز این کار به صورت کامل انجام نمی شود، از طرف دیگر قرار گرفتن در معرض آفتاب و محیط قلیایی می تواند زنجیره DNA را گسسته کرده و شناسایی را دشوارتر کند.

سردار باقرزاده از شناسایی تنها ۱۰ درصد از نمونه های ارسالی برای آزمایش DNA خبر داد و اظهار کرد: تاکنون از مجموع نمونه های داده شده به مرکز تحقیقاتی کوثر ۱۰ درصد از نمونه ها جواب گرفته اند در نتیجه تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد با تلاش دانشمندان بتوان شاهد رفع مشکلات شناسایی هویت شهدا و شناسایی تمام شهدای گمنام بود.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین در ادامه به بازگشت ۴۸ شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس از مرز شلمچه اشاره کرد و گفت: این شهدا طی یک ماه گذشته در مناطق عملیاتی زبیدات، کتیبات، ام الرصاص و ساحل غربی اروند رود تفحص شده اند.

وی افزود: این شهدا در عملیات های محرم، رمضان، کربلای چهار و تک ارتش و تک ژاندارمری در سال ۶۷ به شهادت رسیده اند.

سردار باقرزاده همچنین از برگزاری آیین وداع با شهدا امشب در شهرستان اندیمشک خبر داد.
 
کلمات کلیدی : شهدای ایرانی+عراق+جنگ تحمیلی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۰۰:۲۴:۳۶
کاش من هم یکی از آنها بودم..... (4499697) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.