توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 371044
بیش از ۷۰ کشور جهان مقصد خرمای ایران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۰
رییس انجمن خرمای ایران گفت: امروز بیش از ۷۰ کشور جهان مقصد خرمای ایران محسوب می شوند و سالیانه ۱۱۵ تا ۱۵۰ هزار تن از این محصول کشاورزی از کشورمان به بازارهای مختلف بین المللی صادر می شود.

به گزارش ایرنا، «علی محمد صمیمی» افزود: سال گذشته استان بوشهر نزدیک به ۲۶ هزار تن خرما به روسیه صادر کرد.

وی اضافه کرد: صادرات این محصول کشاورزی به روسیه روند سابق را حفظ کرده و این کشور هواره یکی از واردکنندگان خرمای ایران است.

به گفته وی، در شرایطی که وضع مالی روس ها خوب باشد، خرمای ایران را خوب می خرند؛ زمانی که وضع اقتصادی آنها خوب نباشد، خرمای ایران را کمتر خرید می کنند.

صمیمی، پیرامون این موضوع که گرمای هوا سبب از بین رفتن خرما می شود، گفت: این موضوع نادرست است؛ اگر هوا گرم شود، خرما زودتر رسیده و برداشت و به بازار عرضه می شود.

وی اضافه کرد: خرما اکنون در استان بوشهر تازه «خارک» شده و با وجود گرمای شدید هوا، نمی توان گفت که روی درخت خشک شده است؛ خبر خشک شدن خرمای کرمان باید بیشتر بررسی شود.

برخی رسانه ها از افزایش دمای هوای کرمان و خشک شدن خوشه های خرما بالای نخل ها خبر دادند. «افزایش ناگهانی دمای هوا در شرق و جنوب کرمان به حدی رسیده که خوشه‌های خرما بر اثر گرمای طاقت‌فرسای این روزهای کرمان در مدت چند ساعت، بر روی نخل‌ها خشک می‌شوند.»

گفته می‌شود طبق الگوی سازمان هواشناسی استان کرمان، امسال متوسط دمای این استان افزایش ‌یافته و در تابستان‌، روزهای گرم نیز در حال زیادشدن است، در حالی که از میزان بارش باران و رطوبت نیز کاسته شده و ادامه این روند کشاورزی استان را که یک‌چهارم باغ‌های کشور در آن قرارگرفته تهدید می‌کند.

وجود نخلستان‌های گسترده در استان کرمان یکی از مزیت‌های اقتصادی منحصربه‌فرد استان کرمان است، بطوری که پس از پسته، خرما نخستین محصول ارزآور این استان محسوب می شود.

براساس آمار رسمی اعلام شده، استان کرمان رتبه نخست سطح زیر کشت خرما را در کشور دارد و به دلیل وجود ارقام کم بازده در زمینه تولید، در رتبه سوم قرار دارد.

صمیمی اظهار داشت: ایران در زمینه صادرات خرما مشکلی ندارد و همچنان کشورهای زیادی از واردات این محصول کشاورزی استقبال می کنند.

ترکیه یکی از واردکنندگان خرمای ایران است و پارسال ۱۶ هزار و ۵۴۳ تن به ارزش چهار میلیون و ۹۸۲ هزار دلار از ایران این محصول را خرید.

مجموع تولیدات کشاورزی کشور پارسال بیش از ۱۱۰ میلیون تن به ارزش ۴۰ میلیارد دلار بود که سهم این بخش در تولید ناخالص ملی ۹.۵ درصد و در فضای کسب و کار ۳۲.۵ درصد اعلام شد.
 
کلمات کلیدی : صادرات خرما
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.