توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461945
زمان نشست لاوروف-ظریف-معلم در مسکو
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
وزیر امور خارجه سوریه بین تاریخ‌های 24 تا 26 فروردین به روسیه سفر می‌کند تا با مقامات این کشور در خصوص گام‌های مشترک به منظور کاهش پیامدهای منفی حمله آمریکا به سوریه گفت‌وگو کنند.

به گزارش مهر، «ولید معلم» وزیر امور خارجه سوریه در صدد است در روزهای 13 تا 15 ماه آوریل (24 تا 26 فروردین ماه) به روسیه سفر کند تا با همتای روس خود در ارتباط با گام‌های مشترک به منظور کاهش پیامدهای حمله موشکی آمریکا به سوریه بحث و گفت‌وگو کند.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه (دیروز) در یک کنفرانس خبری در این خصوص گفت: «به دعوت سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، در تاریخ 13 تا 15 آوریل، آقای معلم وزیر امور خارجه سوریه برای یک دیدار کاری به روسیه سفر می‌کند.....احتمالاً گام‌های مشترکی برای کاهش پیامدهای منفی این نقض شرم‌آور قوانین بین‌الملل (حمله آمریکا به پایگاه هوایی سوریه) برای صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار گیرد».

زاخارووا در ادامه افزودکه لاوروف، معلم و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران قرار است روز 14 آوریل (25 فروردین)، مذاکرات سه‌جانبه‌ای را در مسکو برگزار کنند.

اوایل این هفته، «ریاض حدااد» سفیر سوریه در روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که معلم به زودی در ارتباط با جدیدترین تحولات در استان ادلب و حمله آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، به روسیه سفر خواهد داشت.

روز سه‌شنبه هفته جاری، «لئونید اسلاتسکی» رئیس کمیته امور بین‌المللی دوما روسیه اعلام کرد که کمیته دائمی سه جانبه پارلمانی متشکل از نمایندگان پارلمان ایرا، روسیه و سوریه در آینده نزدیک تشکیل می‌شود و احتمالاً تصمیم‌گیری بعد از مذاکرات سه‌جانبه 14 آوریل اتخاذ می‌شود.

روز 4 آوریل، ائتلاف ملی انقلاب و نیروهای معارض سوریه گزارش کردند ک یک حمله شیمیایی در استان ادلب سوریه رخ داده است و بنا بر داده‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی، 84 نفر از جمله 27 کودک در نتیجه این حمله جان خود را از دست داده‌اند.

غرب دولت سوریه را به انجام چنین حمله شیمیایی متهم کرده است اما معلم هرگونه مداخله دولت در این  حادثه ادلب را رد کرده است و می‌گوید که دولت سوریه هرگز از تسلیحات شیمیایی خواه علیه معارضان مسلح، خواه علیه غیرنظامیان استفاده نمی‌کند.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که حمله هوایی نیروی هوایی سوریه در نزدیکی «خان شیخون» در واقع انبار تروریست‌ها که تسلیحات شیمیایی در آنجا ذخیره شده بود را هدف قرار داده است و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا تحقیقات مناسبی در این زمینه صورت دهد.

با اینحال، این حادثه به عنوان بهانه‌ای برای حمله موشکی آمریکا علیه پایگاه هوایی الشعیرات سوریه در اواخر 6 آوریل مورد استفاده قرار گرفت و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که این حمله در واکنش به استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی صورت گرفته است و این در حالی است که لاوروف اعلام کرده است که این حمله هوایی آمریکا نقض قوانین بین‌الملل بوده است.
 
کلمات کلیدی : ظریف+لاوروف+ولید المعلم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.