نظر منتشر شده
۳۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445349
وزارت امور خارجه:
درمنزل سفیر سوئد هیچ قرارداد دولتی امضا نشده، فقط توافق با بخش خصوصی ایران بوده است
بخش سیاسی الف،‌ ۲۵ بهمن ۹۵
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۳
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ،در خصوص سفر نخست وزیر سوئد به تهران و برخی حواشی این سفر، در قالب متنی نکاتی را متذکر شد .

در این متن نکات زیر اشاره شده است

۱. برخلاف فضاسازی های سیاسی، در ضیافت برگزار شده در اقامتگاه سفیر سوئد در تهران، هیچ سند یا قرارداد رسمی بین دو کشور  و یا مقامات دو دولت به امضا نرسید. کلیه قراردادها و یادداشت های تفاهم رسمی میان دو کشور مطابق رویه معمول بین المللی صبح روز شنبه در سعدآباد و در حضور ریاست محترم جمهوری و نخست وزیر سوئد به امضای مقامات دو کشور رسید، که شامل ۵ سند مهم همکاری در حوزه های مختلف علمی، فن آوری، مخابراتی، اقتصادی و تجاری است که توسط وزرا و مسئولین دو کشور در حضور روسای دو دولت و در محل رسمی ملاقات امضاء شد.

۲.  آنچه در میهمانی سفارت سوئد و در حاشیه افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در تهران امضا شد، صرفاً چند توافق میان بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی سوئد بود که به عنوان نماد افتتاح دفتر تجاری و نشان دادن عزم نخست وزیر برای حمایت از فعالیت بخش خصوصی سوئد در ایران انجام شد که خلاف هیچ رویه بین المللی نبوده و بسیار معمول است.

۳. یکی از برنامه های اصلی مراسم در اقامتگاه سفیر سوئد، افتتاح دفتر اقتصادی سوئد در ایران توسط نخست وزیر این کشور بود که گامی مهم در جهت گسترش هرچه بیشتر همکاری های اقتصادی دو کشور و تبدیل توافقات روی کاغذ به اقدامات عملی و اجرایی محسوب می شود. امضای توافق های بخش های خصوصی دو کشور به عنوان نماد شروع همکاری های عملی بخش خصوصی با افتتاح این دفتر صورت گرفت.

۴.  ضیافت در اقامتگاه سفیر سوئد در پایان سفر و به افتخار نخست وزیر آن کشور برگزار شد. این مراسم در چارچوب عرف رایج و مقررات بین المللی حاکم بر نمایندگی های دیپلماتیک که همواره در کشور ما مورد احترام بوده و مبنای حضور نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج نیز هست، برگزار شد.  حضور مقامات کشور در چنین مراسمی با رعایت موارد ضروری و بر اساس عمل متقابل صورت می گیرد و تصمیم شخصی نیست. این مشارکت محدود و ضابطه مند، در دولت های مختلف  قبلی نیز بدون حاشیه سازی و تحریک افکار عمومی صورت می گرفته و موضوع تازه ای نیست.

۵. در تاریخ روابط دو کشور این اولین سفر دوجانبه نخست وزیر سوئد به کشورمان است که علاوه بر ملاقات با مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری، دستاوردهای زیادی به ویژه در حوزه اقتصادی به همراه داشت که موید اراده رهبران دو کشور برای تعمیق روابط دوجانبه و چندجانبه در تمامی زمینه ها می باشد و خود نشان دهنده علاقه اروپا و جهان برای همکاری با ایران عزتمند، مستقل و ثبات آفرین علیرغم فضاسازی های مسموم صهیونیست ها و حامیان آنهاست.
 
کلمات کلیدی : سفیر سوئد+منزل سفیر سوئد+قراردادهای ایران و سوئد+وزات امور خارجه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۳۱:۰۰
این حضرات چرا توو سفارتخانه های آفریقاایی یا پاکستان و...چرا پیداشون نمی شه؟
بی کلاسیه؟حال نمی ده؟ چطوریه؟ (4163306) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۳۴:۰۷
هر کس انتقاد کند، سریع ربطش می دهند به صهیونیست ها. (4163461) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۳۷:۱۶
خدا وکیلی فقط دنبال ایرادین (4163466) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۰:۳۰:۲۶
ولي به جايي نميرسن و به ضررشون تموم ميشه (4164374) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۳۲:۰۰
خوب فکر کنی به کشورهایی که گفتید واقعا بی کلاسیه (4163605) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۴۲:۱۳
فرداشود معلوم شود (4163333) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۴۵:۰۵
برای قرارد های خصوصی دو وزیر کابینه در منزل حضور پیدا میکنند؟!!! (4163339) (alef-13)
 
m/f
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۴۸:۲۳
دو تا وزیر با معاون وزیر خارجه رفتن قرارداد خصوصی ببندن (4163349) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۳۹:۰۳
از دوباره متنو بخون (4163467) (alef-3)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۲:۰۵:۱۲
خب اون وزرا البته کل بخش خصوصی هستن دیگه
چقدر هی هی امید داشته باشیم !!!!!! (4164497) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۱:۱۹
رفتار دوستان برای من جالبه که در مورد پلاسکو میفرمایند که بهره برداری سیاسی نکنیم بعد خودشون از این اتفاق که توافق بین بخش خصوصی و سوئد بوده نهایت داستان سازی را میفرمایند!! جالبه که تا این لحظه هم در جریان پلاسکو مقصر مشخص نشده مالک ساختمان هم مشخص نیست و دوستان دنبال استیضاح وزیر راه هستند در حالی که مدیر عامل راه اهن هم استعفاء داده!!
اخلاق چیز خوبیه ولی نه برای جناح ما بلکه رقیب ما باید اخلاق رو رعایت کنه!!( از اصول اخلاقی دوستان هست) (4163360) (alef-13)
 
yaar.tanha@gmail.com
Malaysia
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۲:۳۲
عجب . پس بگو اینطوری بوده
میگم عجب بخش خصوصی معتبر و مهمی بوده که وزیر و کلی از مسئولین وزارتخارجه در مراسم امضای آن یادداشت ، حضور یافته اند . (4163363) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۵۸:۴۷
بله چرا معتبر نباشه ؟ مگه قرار نیست یواش یواش دولت نقش اقتصادیش کمتر بشه وبه بخش خصوصی بها داده بشه ؟! (4163527) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۰۰:۳۹:۱۵
کدوم بخش خصوصی؟!!! اسمش؟ (4164022) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۲:۳۷
الان دلواپسان میگن چرا وزای دولت در مجلسی که بی حجاب های سوئدی در آن حضور داشته اند شرکت کرده اند!!!البته اگه در مورد عقد قرارداد قانع شده باشند! (4163364) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۵:۲۸
در هیچ کشوری به اندازه ایران بر سر عادی سازی یا توسعه روابط این همه جنجال و بحث وناراحتی رخ نمیده هیچ کشوری هم تا حالا این همه سفارت گیری نکرده فکر نمی کنید یه مقدار باید تجدبد نظر گنیم در رفتارمون و اجازه بدیم سرمایه گذاری صورت بگیره تا جوانهای بیکار بروند سرکار و یه مقداری این وضعیت درست بشه؟ به نظر شما این همه جنجال و درگیری با دنیا چه سودی برای ما داره؟ من نمیدونم اینهایی که دائم جنجال سازی میکنن ایا شاغل هستند یا نه و بچه بیکار دارند یا نه و درامدشون از چه محلی تامین میشه و ایا این همه جوان بیکار رو نمیبینن و دلشون حداقل به حال اطرافیان خودشون هم نمی سوزه؟ (4163372) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۷:۵۱
جالب اون تیکه آخرش است. یعنی هر کس به رفتار آقایون اعتراضی بکنه یا شخصا صهیونیسته و یا حامی صهیونیستها است.جالبه وقتی نظرات رو می خواندم .اکثرا کسانی که گرایشات مذهبی دارند به این حرکت اعتراض داشتن و خیلیها هم که این چیزا براشون عادیه این حرکت رو تایید کرده بودن.وعده ما سال دیگه (4163378) (alef-13)
 
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۹:۰۴
ماست مالی............ (4163381) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۰۲:۲۱
اصلا قرارداد رسمی هم امضا کردند. خیلی هم خوب کاری کردند. آنجا هم یک محل دیپلماتیک و بخشی از خاک کشور سوئد است و قوانین سوئد بر آن حاکم است. همانطور که ما در استکهلم و سایر شهرهای سوئد اماکن دیپلماتیک داریم که خاک ایران محسوب میشود.
انشالله در اردیبهشت 96 همانند سال 92 و 94، جواب این هیاهو و دلواپسی ها را خواهیم داد. (4163396) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۰۴:۲۱
رسانه هایی همچون الف که به فکر منافع ملی هستند بهتر است اسیر شانتاژ تبلیغاتی دلواپسان نشوند. از همان ابتدا واضح بود که این نوع اطلاع رسانی نه با هدف نگرانی برای عدم رعایت پروتکلهای دیپلماتیک بلکه مخالفت با سیاست خارجی کشور است که تعامل با کشورهای پیشرفته دنیا را به جای کشورهایی همچون ونزوئلا و بولیوی در پیش گرفته است که مطلوب دلواپسان بود و هرگز در برابر خرق عادات عجیب و غریب دولت وقت دم بر نمی آوردند همچون درآغوش گرفتن مادر چاوز و قدیس خواندن و خبر از رجعت چاوز و عکس گرفتن با محافظان در فرودگاه برزیل بدون هیچ بدرقه رسمی و عدم دعوت از رئیس جمهور کشور در اجلاس فائو و عدم ملاقات هیچ رئیس کشوری با ایشان در آن نشست و ...... (4163403) (alef-13)
 
Tajikistan
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۰۴:۴۴
7شرکت خصوصی جناب وزیر!!!! (4163407) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۰۵:۱۰
بله چرا که نه ؟ در باره ایران حرف می زنیم نه یک جزیره متروک ! (4163546) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۲۲:۳۲:۴۶
بله چرا که نمیشه با پول بیت المال همه چی میشه (4163903) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۰۶:۳۷
از دولت محترم و کاردانی وزارت خارجه متشکرم. باعث تاسف هست که چنین چیزهایی نیاز به اطلاعیه و توضیح داشته باشد. (4163412) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۱۱:۱۱
ماله کشی شروع شد !! (4163423) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۲۰:۲۰:۴۹
منفی (4163697) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۱۱:۱۸
سوئدیها هم به منزل حضرت آقا رفتن و با ایشون دیدار کردن. (4163424) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۸:۱۲:۲۱
این هم پاسخی به حاشیه سازی چند ساعته دلواپسان .
تشکر از اقدام به موقع وزارت امورخارجه در خصوص شفاف سازی موضوع و تاسف به حال عده ای که منافع ملی رو بازیچه بازیهای سیاسی میکنن (4163426) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۱۴:۴۲
یعنی اگر سوئدی هم بخوان تحریمو برای ما ور بزنند ما خودمون انقدر شلوقش می کنیم که .... (4163566) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۱۵:۱۳
قابل توجه مدیر مسول روزنامه کیهان . (4163567) (alef-3)
 
Ahmad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۱۹:۱۵:۱۸
عده ای کمین کردن تا از کوچکترین چیزها جنجال و هیاهو بسازن. جالبه هر چی هم توضیح داده بشه اینا دروغ خودشون رو بیشتر و بیشتر تکرار می کنن! (4163568) (alef-3)
 
سرلك
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۳:۰۹:۴۵
واقعا بعضي ها با اين ايراد و بهانه ها قوم بني اسرائيل رو روسفيد كردند. (4164603) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۶ ۱۴:۰۵:۰۴
از این به بعد به همه خارجی ها اعلام کنیدشرط بستن قرارداد مسلمن شدن طرف خارجی، کلیه کارکنان شرکتش و نیز دیپلمات های آن کشور است! (4164675) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته