توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438347
حادثه پلاسکو؛ شعله های درد و افکار بی مروت
بخش تعاملی الف - کورش محمدی - رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۰


روز پنجشنبه ۳۰ ام دی ماه ۹۵ حادثه ای دلخراش در پایتخت رقم خورد و تراژدی بزرگی از ایثار و مظلومیت در کام مرگ و آوار در تاریخ ایران زمین رقم خورد.

مصیبت شهادت مردان بزرگی که با دستان بی منت و بی مدعا برای پاسخگویی به حس مسئولیت پذیری شان در جدال با مرگ، مدال جاودانگی را بر گردن آویختند آنچنان سنگین و دردناک است که دل سنگ را هم به اشک و آه وا می دارد و چشمان معصوم و گریان کودکانی که در انتظار بازگشت پدر، عرش خدا را به لرزه در می آورند!

اما مصیبت بزرگتر از آن، موج افکار بیمار و بی مروتی است که از لحظه آغازین وقوع این مصیبت بزرگ، بسان یاغیان سرکش از گوشه و کنار این سرزمین وزیدن گرفته و ناجوانمردانه بر پیکر صداقت و راستی و شرافت و انسانیت تازیانه می زند و وا اسفا که صاحبان این افکار، تاجران بی شرم و حیای عزتند!

هنوز اشک و آه و خون دل ملت در فضای مملکت جاریست؛ هنوز اجساد بی جان و نیمه جان آتش نشانان شرافتمند و شهیدمان زیر هزازان تن آوار مدفون و یا در پی دستان یاریگری برای بازدمی دوباره، روزنه ها را می پایند که شاهدیم تاجران انسانیت با افکار بی مروتشان دست بقلم شده و در پی صید سکه ای برای جیب های شیشه ای شان هستند!

غم انگیز تر از حادثه پلاسکو، افکار بی مروتی است که با فرافکنی و بازی کثیف سیاسی صاحبان شان با استفاده ابزاری از شهادت بزرگ مردان آتش نشان و احساسات و عواطف زلال مردم قصد تخریب رقبای سیاسی خویش را دارند!

ای مدعیان تامین رفاه و آسایش مردم، براستی در این شرایط بحرانی، جامعه را چه سود از اینکه شما یکی از رقبای سیاسی خود را مقصر اصلی جلوه دهید؟ شرمتان باد که انسانیت ایرانی و عرف و اصول دینداری را به مسلخ دنیا و دنیاپرستی برده اید!

شرمتان باد که دستان غدّارتان در تحریر دغدغه های ناجوانمردانه بر بالین شهدای قهرمان میهن و در مقابل اشک و آه و خون دل ملت داغدار هرگز نمی لرزد!

حدود ۵۰ مرد شرافتمند و فداکار همین دیروز قید دنیای پر زرق و برق تو را زدند و در جاودانه ها جاودان شدند، دل های همه از داغ این مصیبت آتش گرفت، اما مگر دل های شما از جنس چیست که بلافاصله پس از این مصیبت عظیم، مملو از شهوت انتقام جویی از رقبای سیاسی و نعره های مستانه شد؟ آیا آن لحظه که دست بقلم میبرید تا از نگاه عاری از مروت و احساستان بر رقیب سیاسی بتازید، هیچ اندیشیده اید که ده ها فرزند قهرمان این سرزمین زیر آوار وظیفه شناسی مدفون است؟ هیچ اندیدیشیده اید که هنوز برخی شان نفس می کشند و مدد می جویند؟ هیچ اندیشیده اید که تخریب و تضعیف رقیب سیاسی در این وانفسای حزن و اندوه برای کودکان و مادران چشم براه مسافر مدفون شده شان مرهم نمی شود؟ هیچ اندیشیده اید که این فرصت طلبی و سوء استفاده از مرگ عزیزان و عواطف ملت خیانتی بس بزرگ به انسانیت و کشور است؟ هیچ اندیشیده اید که در چنین شرایطی انسانیت حکم می کند که  فقط یار باشی و دردآشنای جامعه نه خار باشی و بی درد؟ براستی تا کی باید مرکب قلم های بی مروت را از خون و احساس مردم پر کنید؟ کجای عالم نوشته اند که سیاست معادل بی اخلاقی و بی مروتی است؟ بازی سیاسی هم خوبست که مردانه و شرافتمندانه باشد! در حذف رقیب هم خوبست که اصول مردانه رعایت شود! تسویه حساب سیاسی به وقت مصائب ملت یک خیانت بزرگ در حق ملت و جامعه است!

از روز پنجشنبه که حادثه اسفناک آتش نشانان جاودانه ملت بوقوع پیوست، دهها و صدها پیام و مقاله و نظریه کارشناسی از افراد با گرایشات سیاسی متفاوت صادر و در فضای مجازی منتشر شد اما گذشته از ژست دلسوزی ریاکارانه، شاخص ترین نکته قابل استنباط از این پیام ها حمله به رقبای سیاسی با تمسک به فاجعه پلاسکو بود! برخی گذشته های دورو نزدیک را جراحی کردند و گفتند فلانی مقصر قضیه است، برخی ناکارآمدی مدیریت فعلی را مقصر معرفی کردند، برخی قوانین را واکاوی کردند و تفسیر کردند تا به استدلال منطقی برای مقصر بودن فلانی برسند و برخی هم بر همه تاختند بی آنکه بدانند اینک ملت داغدار است و همچنان همدلی و مددرسانی مهمترین نیاز جامعه در این ایام است.

براستی شما که معتقید دلسوز مردمید و کارشناس خبره، تا حالا کجا بودید که از این همه ضعف در سیستم مدیریت کشور پیشگیری کنید؟ شما که باور دارید دلسوز مردم هستید و صدایتان هم آنقدر بلند است که گوش فلک را کر می کند پس چرا تا بحال به این همه سوء مدیریت و بی قانونی و ... اعتراض نکردید؟

ای مدعیان؛ محض رضای خدا بس کنید، بگذارید ملت در عزای عزیزان خویش گریه کند، همدلی کند و دست به دعا باشد برای نفس های باقی مانده از فرزندان قهرمانش! و شما اگر همدل نیستید اگر یار و همراه نیستید اگر درد را نمیفهمید لااقل درد هم نباشید برای ملت! قلم های بی مروت را غلاف کنید و بگذارید جامعه اخلاق مروت و مردانگی را بازیابد.
۱۳۹۲/۰۸/۲۰ ۰۶:۵۶
 
 
کلمات کلیدی : کورش محمدی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته