نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418448
دیدگاه ترامپ درباره بشار اسد و جنگ سوریه
بخش بین الملل الف، 8 آذر 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۸
دونالد ترامپ قرار است حدود دو ماه دیگر زمام امور را در آمریکا بدست بگیرد و جایگزین باراک اوباما شود. یکی از بحران هایی که باراک اوباما در شش سال آخر دوران ریاست جمهوری خود با آن مواجه بود، جنگ سوریه بود.

اوباما چند ماه قبل در باره بحران سوریه در کنفرانسی مطبوعاتی عنوان کرده بود: کاملاً مطمئن هستم که بخش عمده ای از موهای سفید سرم بدلیل نشست هایی است که درباره بحران سوریه برگزار شده است.

اولویت سیاست دولت اوباما در جنگ سوریه اجتناب از پی گیری هر سیاستی بود که منجر به تقویت بشار اسد شود. به عبارتی اوباما هرگز حاضر نشد به صورت جدی وارد مبارزه با گروه های تروریستی شود و به همین دلیل سیاست جداسازی تروریست های میانه رو از تروریست های تندرو را ابداع کرده بود. آمریکا همچنین بوسیله شرکای منطقه ای خود در پی ارسال گسترده انواع تسلیحات به مخالفان بشار اسد بود.

 البته عدم حمله مستقیم به سوریه متحدان و شرکای منطقه ای آمریکا را ناامید کرده بود. در واقع ترکیه و عربستان بسیار تمایل داشتند در سال 2013 و حتی بعد از آن دولت اوباما به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی، حملاتی حساب شده علیه ارتش سوریه انجام دهد تا زمینه برای پیشروی تروریست ها و سرنگونی بشار اسد فراهم شود.

انتخابات آمریکا و آینده سوریه
به اعتقاد بسیاری اگر هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی دست می یافت احتمال حملات هوایی سنگین به سوریه بسیار افزایش می یافت. اما ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی از بشار اسد به این دلیل که با داعش در حال جنگ با داعش می باشد حمایت کرده بود. او گفته بود مطمئن نیست گروه‌هایی که در بحران سوریه از سوی آمریکا حمایت می‌شوند قابل اعتماد باشند. او البته با ابراز عدم علاقه نسبت به بشار اسدعنوان کرده بود: بشار اسد حداقل با کمک ایران و روسیه قصد از بین بردن داعش را دارد.

ترامپ بعد از پيروزي در انتخابات هم عنوان كرده بود احتمالا حمایت از گروه های مخالف بشار اسد در سوریه که آمریکا آنها را میانه رو می خواند تمام خواهد کرد .

 او هم‌چنین بارها احتمال همکاری با روسیه برای مبارزه با داعش در سوریه را مطرح کرده بود. حتی ترامپ ایده معاون اول خود مایک پنس درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع که در راستای کاهش قدرت مانور ارتش سوریه مطرح شده بود و احتمالاً منجر به تقابل با روسیه می شد را رد کرده بود.
اما سیاست ترامپ در بین جمهوری خواهان مخالفانی جدی نیز دارد. مثلا سناتور جان مك‌كين كه در سال ٢٠٠٨ در رقابت‌هاي انتخابات رياست‌جمهوري امريكا شركت كرده بود، مي‌گويد كه نگاه آرام و متمايل ترامپ به روسيه مي‌تواند به كشته شدن بيشتر سوري‌ها منتهي شود.

بشار اسد در نخستين واكنش رسمي به رياست‌جمهوري دونالد ترامپ عنوان کرده بود: اگر او با تروريست‌ها بجنگد مي‌تواند از هم‌پيمانان طبيعي ما در اين زمينه باشد مانند روس‌ها، ايران و بسياري از كشورهاي ديگر كه خواهان شكست تروريست‌ها هستند.

به عقیده بسیاری از تحلیل گران آینده سیاست آمریکا نسبت به بحران سوریه بستگی به رابطه ترامپ و پوتین خواهد داشت. اگر دونالد ترامپ بخواهد سیاست های دوران رقابت های تبلیغاتی خود را در قبال سوريه عملياتي كند فضای چندانی برای تحرك و فعاليت عربستان ، ترکیه و قطر برای کمک به تروریست ها وجود نخواهد داشت.

اين در حالي است كه ترامپ ژنرال مايکل فلین، رییس سابق اداره اطلاعات وزارت دفاع را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب كرده كه ديدگاهش درباره مقابله با اسلام رادیکال تا حد زیادی به نظرات وي نزدیک است. فلين معتقد است گسترش جبهه النصره و داعش در سوریه نتیجه برنامه ریزی حساب شده از سوی تیم اوباما مي باشد.

همچنین خبرهایی مبنی بر تصدی احتمالی پست وزارت خارجه توسط تولسی گابارد عضو دموکرات مجلس نمایندگان و مخالف تسلیح شورشیان در سوریه مطرح شده است. او به شدت مخالف براندازی نظام بشار اسد در سوریه می باشد.

در کل به نظر می رسد اگر چه تاکنون کفه ترازو به سمت مخالفان داعش و موافقان بشار اسد در کابینه ترامپ سنگینی می کند اما باید صبر کرد؛ چرا که هنوز گزینه وزارت خارجه مطرح نشده است. از سوی دیگر ترامپ باید رضایت دیگر جمهوری خواهان را نیز برای اعمال سیاست خارجی مد نظر خود جلب کند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، بشار اسد، سوریه، روسیه، پوتین
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۰۸:۵۸:۳۷
رئیس جمهور آمریکا هم مثل سایر نقاط دنیا ؛ لولوی سر خرمن است .
سیاست های آمریکا رو سیستم تعیین میکنه و نه نفر .
ترامپ هم تصمیم جمع رو صرفا ابلاغ میکنه .
سناتورهای ایالات متحده اجازه نخواهند داد روسیه پر و بال باز کند و قطعا" روسیه در دوران ترامپ به مراتب ضعیف تر خواهد شد (4036559) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۰۶:۰۰
دقیقا درست میگید.
در امریکا حزب حکومت میکند و الان هم سنا، کنگره و ریاست جمهوری در اختیار جمهوریخواهان است. با توجه به ضعف سیاسی ترامپ، سران جمهوریخواه اجازه نخواهند داد که ترامپ دلبخواهی رفتار کند و از طرفی جمهوریخواهان دشمن سرسخت روسها و پوتین هستند. بنابراین تحلیل های مانند این نوشته از واقعیت به دور است. (4036948) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۲:۰۶:۵۹
سياست ترامپ هرچه باشد به هرحال بشار اسد رفتني است، (4036956) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.