نظر منتشر شده
۳۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 476444
گفتگو با دکتر یونس نوربخش
« نابسامانی اخلاق جنسی»/بررسی آسیبهای اجتماعی
گفت و گو از :فرزانه زنگیان/7 خرداد96
در سال های اخیر عبارت «آسیب های اجتماعی » را فراوان شنیده ایم و خوانده ایم. آسیب های اجتماعی مقوله ای است که هیچ کشوری در دنیای معاصر از گزند آن مصون نمانده و در جوامع مختلف مصادیق و تبعات خاص خود را داشته است. اما در کشور ما که دارای جمعیت بسیار جوان و ظرفیت تحول پذیری اجتماعی و فرهنگی فراوان است و معمولا ارزش های زندگی سنتی و معیارهای زیست مدرن و امروزی در تقابل با یکدیگر مطرح شده و محل بحث و مجادله می شود ؛ ریشه یابی آسیب های اجتماعی و پیامدهای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود. آسیب اجتماعی به هر نوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می شود که در چارچوب اصول اخلاقی و معیارهای هنجاری جامعه محل فعالیت کنشگران قرار نمی گیرد و در نتیجه با منع قانونی و یا قبح اخلاقی و اجتماعی روبرومی شود. با این تعریف ، می توان گفت که همۀ ما به نوعی با آسیب های اخلاقی روبرو بوده و در این زمینه مشاهدات و تجربیاتی داشته ایم. پایگاه خبری و تحلیلی الف در نظر دارد سلسله مصاحبه هایی را که با کارشناسان مختلف در زمینۀ بررسی آسیب های اجتماعی مبتلابه جامعه با محوریت موضوع « نابسامانی اخلاق جنسی» انجام شده است به نظر مخاطبین محترم برساند. هدف ما انعکاس واقعیت ها در این زمینه و ریشه یابی و ارایۀ راهکارهای صحیح برای ایجاد مصونیت و ارتقای مقاومت جامعه در مقابل بروز و تشدید آسیب های اجتماعی است و در این مسیر از همفکری و تعامل و تحلیل های تک تک شما عزیزان که به شکل نظر دادن در ذیل مصاحبه ها و یا انعکاس یادداشت های مستقل شما خواهد بود استقبال می کنیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۰

اشاره :
دکتر یونس نوربخش دانشیار گروه جامعه شناسی در دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران است.وی قبلا ریاست این دانشکده را بر عهده داشته و در حال حاضر رئیس پردیس البرز دانشگاه تهران و رئیس کرسی سلامت اجتماعی و توسعۀ سازمان یونسکو است.

دکتر نوربخش دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ جامعه شناسی در ایران گذرانده و مدرک دکتری خود را از دانشگاه هامبورگ اخذ و همچنین تحصیلات علوم حوزوی را نیز تا سطوح عالیه دنبال کرده است.

ایشان در آلمان آکادمی اسلامی آلمان را تاسیس نموده و مدتی ریاست این آکادمی را برعهده داشته است.
این استاد دانشگاه معتقد است که سلامت را درداروخانه‌ها نباید جستجو کرد. سلامت در همان روش زندگی ما و در عوامل اجتماعی است و در سطح بالاتر، بحث جامعۀ سالم رامطرح می کنندو معتقدند که اگر پایه‌های یک جامعه سالم ریخته شود، خیلی از آسیب‌های اجتماعی به طور اتوماتیک کاهش پیدا می‌کند .
وی می گوید چون در جامعه ما مشکلات اجتماعی اساسی وجود دارد، پیشگیری هم مشکل است و باید مبنایی این کار را شروع کرد. یعنی  باید بنیادی  عمل کنیم و ببینیم که آیا جامعه ما، ویژگی‌های یک جامعه سالم را دارد یا نه؟ اگر ندارد از آنجا اصلاحات را آغاز کنیم. این اقدامات موجب توسعۀ همه جانبه و پایدار می شود و می‌تواند مانع بسیاری از مشکلات اجتماعی شود.
مصاحبۀ  «الف» با دکتر نوربخش در خصوص موضوع « نابسامانی های اخلاق جنسی در جامعه و علت ها و تبعات آن » تقدیم می شود  :
********************************************
با سلام و تشکر از این که وقت تان را به ما میدهید به عنوان اولین سوال این پرسش را مطرح می کنم که ظاهرا جامعۀ ما دچار آسیب های ارزشی و فرهنگی خاصی در زمینۀ اخلاق جنسی شده که  معمولا جزء تابوهای جامعه بوده اند و حرف زدن در بارۀ آن ها مشکل است . شما نظرتان در بارۀ این موضوعات چیست ؟

این ها آسیب هایی است که معمولا می‌گویند اسمش را نیاور، ولی بشدت هم گریبان‌گیر جامعه شده و گستردگی زیادی پیدا کرده است. مشکلاتی چون پایین آمدن سن بلوغ  جنسی، تنوع‌طلبی‌های جنسی ، خیانت زوجین به یکدیگر ومسلط شدن نگاه جنسی در جامعه که این ها بر خلاف همۀ آن آموزه‌هایی است که در سال های پس از انقلاب روی آن تاکید شده است و حالا شاهد اتفاق افتادن آن در جامعه هستیم. 

 به نظر شما چرا این مسائل رخ داده و چرا ما به این جا رسیده ایم ؟

 به من اجازه بدهید که قبل از اینکه به طور خاص به این بحث بپردازم، رویکرد خودم را  نسبت به این انحرافات و مسایل اجتماعی ایران بگویم. می‌دانید چه در بحث مشکلات جنسی و چه انحرافات اجتماعی بطور عام، رویکردهای مختلفی وجود دارد .

اول این سوال مطرح است که چرا ما این مسائل را انحراف می دانیم و در بحث جامعه شناسی ، اصلا انحراف یعنی چه ؟  جامعه دارای  نرم‌ها و عرف، قوانین و ارزش هایی است که مورد قبول اکثریت است. اما حالا خیلی از رفتارهای اجتماعی ما با آن ارزش ها فاصله پیدا کرده است.

 لذا می‌گوییم انحرافات اجتماعی به وجود آمده است. پس اساسا انحراف چرا در جامعه‌ای بیشتر می‌شود؟ در کدام جوامع بیشتر می‌شود؟ خوب هر جامعه‌ای مقداری از این مسایل را دارد. یعنی هیچ وقت هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند مشکلات اخلاقی و آسیب های اجتماعی را به صفر برساند؛  انسانها تحت کنترل کامل دولت ها و سازمان‌ها نیستند که بخواهیم جلوی همه اینها را بگیریم؛ ولی مشکل وقتی از حدی  عبور کند ، تبدیل به مسئله اجتماعی می شودکه در ایران به این مرز رسیده است و انحرافات اجتماعی از مهم ترین مسائل اجتماعی کشور شده است.
 چرا چنین انحرافاتی در جامعه تولید می شود ؟ من وارد بحث‌های نظری نمی‌شوم، ولی از نظرمن  بهترین تئوری که می‌تواند جامعه ایران را تبیین کند و البته کافی نیست و فقط بخش مهمی از مسئله را تبیین میکند، بحث آنومی یا بی هنجاری است.

 بی‌هنجاری یعنی جامعه دارای یک نوع آشفتگی هنجاری شده است؛ یعنی بی سازمانی وفقدان اجماع.  سازمان‌های نظارت کننده ،کنترل و اقتدارشان را از دست داده‌اند و جامعه در حال تحول به سمت یک سری هنجارهای جدید است و تعهد به هنجارهای موجود کاهش یافته است.

 لذا یک حالت آشفتگی به وجود آمده که نه آن هنجار سنتی در جای خودش قرار دارد و نه هنجارهای مدرن کاملا جایگزین شده است . در این آشفتگی ،انسجام اجتماعی از هم می‌پاشد و روابط اجتماعی ضعیف و شکننده می‌شود و پایبندی و تعهد و وفاداری به ارزش‌ها و هنجارها با هر تعریفی کاهش پیدا می‌کند.

جامعۀ ما یک چنین وضعیتی دارد و غیرقابل پیش بینی است.  انسانها قابل پیش‌بینی نیستند. هر لحظه ممکن است به کارهایی دست بزنند. این یک نوع آشفتگی اجتماعی است و خواسته ها در چنین جامعه ای سیری ناپذیر است. از این رو نه تنها مسائل جنسی بلکه همه انواع انحرافات اجتماعی رشد پیدا کرده است .

 قانون ضعیف شده و ارزش های دینی و سنتی و عرفی به هم ریخته است. این مسئله،‌  زنگ خطر بسیار بزرگی است. از این حیث جامعه در حقیقت به معنی واقعی دیگر وجود ندارد. چون ملاط اجتماعی و عامل پیوستگی ، نرم‌ها و هنجارها هستند که رفتار متقابل ما را تعریف می‌کنند وما براساس آنها می‌گوییم که در مقابل این رفتار باید چه عکس‌العملی انجام دهیم.البته دین همچنان نقش مهمی در ایران برای ایجاد همبستگی دارد اما این کافی نیست.

هر روز ما در تاکسی و خیابان می شنویم که می گویندجامعه صاحب ندارد ، رها شده است، انسان ها قابل اعتماد نیستند، این حرف ها یعنی ما نقطۀ اشتراکی نداریم و ریسمان اشتراکی که باید باشد، نیست و یا در حال پاره شدن است.

به نظرمن این مسئلۀ خیلی مهمی است و باید برگردیم و بررسی کنیم که چگونه می توان جامعه را به یک سری هنجارها و ارزش‌ها  پایبند و توافق همگانی ایجاد کرد. باید توجه کنیم که این جریان با زور امکان پذیر نیست و همان طور که گفتم باید توافق همگانی ایجاد شود. نابهنجاری وقتی پیش می آید که هنجارها با واقعیت ها و شرایط تطابق ندارند و یا آن کارایی گذشته را ندارند .

اینجا است که بحث اجتماعی شدن پیش میآید. وقتی من چیزی راپذیرفتم و آن رادرونی کردم  فرزندم را هم سفارش به عمل می کنم، این گونه همه گیر می شود و نظم در جامعه به وجود می آید؛ اما وقتی هیچ کس ارزش ها را درونی نکند و نپذیرد، ارزش ها منتقل نمی شوند. یعنی تا وقتی نگهبانی
نابهنجاری های رفتاری و اخلاق جنسی باعث نگرانی خانواده ها شده است...اما آموزش‌ مسایل جنسی با آموزش آشپزی و فوتبال متفاوت است
یا پلیسی وجود داشته  باشد ، عمل می کنیم ، اگر نباشد همه چیز رها می شود.

مشکل ما الان آنومی یا نابهنجاری است. جامعه نابهنجار شده و عرف و ارزش و دین و از همه مهم تر قانون کمرنگ یا کم اثر شده است.

نابهنجاری های رفتاری و اخلاق جنسی باعث نگرانی خانواده ها شده است. بارها والدینی را دیده ام که در مقاطع مختلف تحصیلی و حتی دانشگاه ها برای فرزندان شان از این بابت نگران بوده اند.

 طرح مسایل جنسی در یک دوره‌ای در جامعه ما تابو بود؛ حتی پدر و مادرها با بچه‌های خودشان یا صحبت نمی‌کردند یا مدلی برای صحبت نداشتند. جامعه سنتی بود و این مسئله بین آقایان با آقایان  و خانم‌ها با خانم‌ها و به طور غیررسمی در مجالس صحبت می شد.  اما در جامعۀ امروزی این روابط تغییر پیدا کرده است و به آموزش های جدی تر و رسمی تری نیاز داریم.

 امروزه  روابط شفاهی غیررسمی برای تبادل اطلاعات کافی نیست، چرا؟ برای اینکه اولا روابط تغییر کرده است و دوم اینکه از طریق اینترنت و رسانه‌های جدید دائما از تمام جهان اطلاعات  به گوش ما می‌رسد و ما باید متناسب با جامعه خودمان اساسا یک الگو بسازیم و به صورت انفعالی نمی‌شود حرکت کرد.

به هر صورت الان این مسئله خیلی حاد‌تر شده است و باید دید که علت چیست و چه تغییراتی رخ داده که خیلی از حوزه ها و از جمله حوزۀ مسائل جنسی را دچار بحران کرده است. یک عامل مهم این است که در گذشته جوامع بسته تر و راههای تبادل اطلاعات کمتر بوده است و رسانه های مدرن ارتباطی وجود نداشته است.

اما الان یک جوان ویا یک کودک در همان ساعتی که در خانه نشسته است با ده ها شبکه اجتماعی ارتباط دارد. همین حضور در شبکه‌ها و رسانه‌های مختلف به این معنی است که او دائما در معرض اطلاعات صوتی، تصویری و متنی قرار دارد. تصاویری که می‌بیند و صوت‌هایی که پخش می‌شود در قالب موسیقی و یا هر چیز دیگری و متن‌هایی که می‌بیند او را متاثر می کند.

بخشی از این اطلاعات مسلما در رابطه با مسائل جنسی و روابط دختر و پسر یا زن و مرد است که در گذشته و در جامعه سنتی اصلا چنین چیزهایی دیده نمی‌شد. پس گسترش رسانه‌ها یک فاکتور بسیار مهم است.

تحولات جدید دیگری نیز در جامعه ما رخ داده است مثل افزایش نیروی جوان و تحصیلکرده، شهرنشینی،  مهاجرت ها و مسافرت ها همگی عوامل تاثیر گذار هستند.
یک دانشجوی جوان ازابتدای مقطع کارشناسی اگر حساب کنیم، چیزی حدود بیش از ده سال  در دانشگاه‌ است. در  گذشته تحصیلات اینقدر مهم نبود. و این ده سال یعنی اینکه جوان در معرض افراد مختلف و جنس مخالف است. در حوزه زندگی عمومی هم همین طور است .

زنان وارد بازار کار شده اند و معمولا یک زن بیشتر ساعت های روز را در محل کار می گذراند و کمتر در کنار خانواده اش است. او در محیط کار و در کنار آقایان و خانم‌های دیگر کار می‌کند و محیط کار اقتضائات خاص خودش را دارد. مثلا به تدریج ممکن است در این محیط با هم شوخی کنند، طنز بگویند و روابط  از حالت رسمی خارج شود و یا حرف‌های درون خانوادگی را مطرح کنند.

یک خانم ممکن است روزی سه یا چهار ساعت شوهر و فرزندش را ببیند،  ولی حداقل هفت یا هشت ساعت را در محل کار می‌گذراند. این مسائل تبعات خاص خودش را دارد ، تبعاتی که در گذشته به این گستردگی با آن مواجه نبوده ایم. حضور انبوه زنان در محیط کار قابل توجه بوده و عاملی برای تغییر جامعه شده است.

از طرف دیگر مسئله ای که تغییر پیدا کرده بحث میل است. انسان مدرن انسان لذت‌طلب است؛ لذت‌جو است؛ می‌خواهد از همه چیزهای لذت بخش بهره‌مند شود.  در گذشته انسان این گونه نبود؛ قانع بود؛ با معیشت متوسط و پایین هم راضی بود ؛   انسان فعلی درآمد زیادی دارد، اما باز هم احساس می‌کند که کم است چرا؟ چون استانداردهایی برای خودش تعیین کرده که مثلا سالی چندبار مسافرت برود، یا وسایل تجملاتی بخرد و همه این ها همان افزایش لذت است که در گذشته وجود نداشته است.یعنی انسان امروزی مصرف گرا شده است.

 این لذت طلبی و مطالبۀ آزادی در حوزه فردی به حوزه مسائل جنسی هم وارد شده است. یعنی نگاه یک مرد یا یک زن به همسرش صرفا این نیست که فقط با هم زندگی کنند؛ یعنی بار زحمت زندگی را تقسیم کنند؛ بلکه می‌خواهند لذت ببرند .خوب کم کم به این نقطه می‌رسد که من چرا باید خودم را  تنها به این لذت محدود کنم ؟ باید آن را گسترش بدهم.

 چرا من باید خودم را به یک چیزی به نام شوهر یا همسر و زن محدود کنم ؟ بگذار من مجرد باشم و به شیوه‌های مختلف از همه چیز لذت ببرم. اگر کسی در جامعه خودش محدودیت دارد،  با یک بلیط سوار هواپیما می شود ومی رود جای دیگر و آنجا کاری را که دوست دارد انجام می دهد و باز می گردد.  در گذشته این امکان به این راحتی فراهم نبود، لااقل برای همه نبود و برای قشر خاصی امکان پذیر می شد.

پس  ما با جامعه جدیدی روبرو هستیم که باید برای آن برنامه‌ریزی جدید شود. یعنی می‌خواهم بگویم یک مقدار از تحولات طبیعی است. ما چون برنامه‌ریزی نکرده ایم ،  الان با بحران مواجه هستیم. ما در جامعۀ سی‌سال پیش زندگی نمی‌کنیم وهمه چیز تغییر کرده است.  باید ببینیم چه باید کرد.

 صرفا توصیه‌های اخلاقی کفایت نمی‌کند؛ اولا مراجع اخلاقی در جامعه اقتدار گذشته را ندارند ، مراجع ارزشی و فکری‌ انسان ها متنوع شده است و با هم در رقابت هستند و همسانی و یکنواختی فرهنگی جوامع گذشته وجود ندارد. قبلا اگر یک نفر از یک روحانی اصول اخلاقی و رفتاری را می‌شنید، الان روحانی تنها یکی از مراجع است.

معلم و خانواده تنها یکی از گروه های مرجع هستند؛تلویزیون و ماهواره واینترنت به شدت تاثیرگذارند؛ گروه های همسال تاثیرگذارند و همه اینها مراجع فکری‌ انسان امروز شده‌اند و بشر از هر یک از آنها تاثیری می پذیرد.

بنابر این هیچکدام آن اقتدار گذشته را ندارند. پس باید کارهایمان منطق قوی تری داشته باشد تا یک جوان حرف ما را بپذیرد چون گزینه های انتخاب او بالا رفته است. لذت طلبی، آزادی خواهی و  میل به فرار از قید و بندهای اجتماعی و افزایش قدرت انتخاب او  از یک سو و عکس العمل منفی جوامع سنتی در برابر این تغییرات از سوی دیگر  و هم چنین کاهش اقتدار نهادهای نظارتی و کنترلی همه در جامعه ایرانی موجب یک نابسامانی اجتماعی شده است. در این نوع جامعه دیگر عوامل محدودیت زا  تاثیری ندارند و همه دنبال آرزوی های بی پایان خود هستند.

 اگرچه من معتقدم خانواده همچنان در جامعه ما مهم است اما خانواده نیز با چالش های اجتماعی و اقتصادی جدی مواجه و تاثیر آن رو به کاهش  است. جامعه ما یک جامعه آنومیک است.
 
عده ای معتقدند که همه این مشکلات در اثر تهاجم فرهنگی غرب به وجود آمده ، آیا این اعتقاد به نظر شما درست است؟ به من اجازه بدهید که سوال را گسترده تر مطرح کنم . مثلا اینکه در غرب معیارهای اخلاق جنسی چیست و  کلا مقایسه بین جامعه ما و غرب، مقایسۀ به جایی است ؟

در غرب  افراد برای برقراری رابطه با
تنوع طلبی جنسی نشانی از یک بیماری روحی است . یعنی انسانی که روان رنجور شده و به هر شکل می خواهد خودش را با مسائل جنسی راضی کند
جنس مخالف آزاد هستند.  اما آنجا هم تعریف های خاص خودشان را دارند.  مثلا  اتفاقی که در جامعه ما افتاده این است که رفتارها پرخطر شده است. 
مثلا در غرب نگاه جنسی به زنی داشتن و نمود این نگاه در رفتارشخص و در محیط کار جرم محسوب می شود.اما در ایران بسیاری از خانم ها این مشکل را دارند که می روند شرکتی یا محلی برای کار کردن و متوجه می شوند که کل قضیه تله ای برای سوء استفاده بوده است.گاهی متاسفانه در مراکز آموزشی این اتفاق می‌افتد ، یعنی حریمی باقی نمانده است . اگرچه هنوز موارد زیاد نیست ، ولی همین آماری را هم که می‌شنویم خودش نگران کننده و جزء رفتارهای پرخطر است . الان  جامعه ما به لحاظ رفتاری و ارزشی به هم ریخته است .

یعنی ما اخباری را می‌شنویم و متوجه می شویم که حریم ها از بین رفته است و این موضوع خیلی خطرناک است. در حالی که در غرب  حریم های قانونی خودشان را رعایت می کنند. البته مقایسه دو جامعه متفاوت شاید درست نباشد. تهاجم فرهنگی هم واقعیتی است که وجود دارد و اتفاقا یکی از علت های بروز آنومی در جامعه ما مسئلۀ تهاجم فرهنگی است یعنی ورود رسانه ای ارزش ها و فرهنگ غربی که تعادل جامعه را بهم ریخته است.
 
شما در صحبت هایتان گفتید علت به هم ریختگی ارزشی ، وضعیت در حال تحول جامعه است. می شود در این مورد بیشتر توضیح بدهید و اینکه دقیقا چه عواملی باعث شده که نابهنجاری های اخلاق جنسی ، گسترده تر به نظر بیاید ؟  

   
  ببینید مثلا یک بحثی هست تحت عنوان روسپی گری. یعنی کسانی که در مقابل پول ، تن فروشی می کنند . در باره روسپی گری  یکی از علت های مهم ، فقر است. هیچ انسانی دوست ندارد بدن خودش را در اختیار دیگران قرار بدهد. چون برای همه ،عزیزترین چیز است. اما گاهی انسان به نقطه ای می رسد که این کار را انجام میدهد.

آمار و ارقام می‌گوید که یک بخشی به خاطر فقر است. اما بخشی از آن فروپاشی خانواده‌ است  و دختر و پسر هم فرقی نمی کند. وقتی خانمی این کار را انجام می دهد به هر حال یک مشتری هم باید وجود داشته باشد یعنی یک آقایی که این عمل را تقاضا می کند.

دختران و پسرانی که از خانواده‌های نابسامان ، متلاشی و معتاد بیرون می زنند و فرار می‌کنند ، گرفتار آسیب های اجتماعی بیشتری می شوند. فاکتورهای زیادی در گسترش و شکل گیری تن فروشی در جامعه ما وجود دارد.

 تحقیقاتی را من دیدم که افراد عموما در اثر فروپاشی خانواده و اعتیاد و فقر به سراغ این مسئله می روند. اما غیر از تن فروشی و روسپی‌گری، بطور عام در روابط جنسی در جامعه این مشکل پیدا شده است .مثلا مراجعه به سایت‌های جنسی یا پورنوگرافی یکی از شاخص‌هایی است که میزان مراجعه به آنها افرایش پیدا کرده است. با وجود اینکه جامعه ما به هر حال یک جامعه مذهبی و سنتی است و این در حالی است که مراجعه به این سایت ها رو به افزایش است. علت چیست؟

 اولا در جامعه ما اصلا چیزی به عنوان آموزش رفتار های پر خطر از جمله در حوزۀ روابط جنسی وجود ندارد . خیلی چیزها در دانشگاه‌های ما تدریس می شود که به درد زندگی دانشجو نمی‌خورد و دردی از او درمان نمی کند. آشنایی با رفتارهای پر خطر و توانمندسازی اعضاء جامعه به منظور خودکنترلی از برنامه های مهم آموزشی است که می تواند در پیشگیری موثر باشد.

فیلم های پورنو یکی از فضاهای خطرناک فضای مجازی است. متاسفانه در این زمینه هیچ کاری صورت نگرفته است. من وقتی گاه برای سخنرانی به مدرسه ها می‌روم، می بینم بچه‌ها اصلا آموزش ندیده اند. سواد رسانه ای لازم را ندارند. ما دائما تکرار می کنیم خطر دارد ، اما به بچه ها آموزش نداده ایم که چه خطری دارد و او باید چکار بکند.

 فرمودید ما فاقد برنامه ریزی های لازم بوده ایم که به اینجا رسیده‌ایم. حالا یکی ازاین برنامه ریزی‌ها  می‌تواند همین آموزش باشد.  این موضوع آموزش به چه شکل باید باشد که تاثیر درستی برجای بگذارد و عملکرد صحیح در این موارد چگونه است؟

 آموزش‌ مسایل جنسی با آموزش آشپزی و فوتبال متفاوت است. در غرب به راحتی در بارۀ این مسائل سخن می گویند. اما ما بین حوزۀ خصوصی و حوزۀ عمومی تفاوت قائل هستیم.عرف جامعه هم برایمان مهم است. آموزش به معنی پرده‌برداری و عادی‌سازی این موضوع نیست که بخواهیم در سینماها یا با زبان هنر در همه شکل و همه جا به صورت عادی بیان کنیم. بلکه باید در گروه‌های سنی مختلف  برنامه‌ریزی کنند که چگونه این آموزش‌ها صورت ‌بگیرد.

یکی از این آموزش‌ها این است که از تبدیل شدن آنها به رفتار پر خطر جلوگیری کنیم. یعنی به فرد آموزش پیشگیرانه بدهیم که اگر تو از این مرز بیشتر رفتی دچار مشکلات زیادی می شوی.

اما سوال این است که نوجوان و جوان باید با این نیازش چه کند و چگونه پاسخ دهد؟ باید توجه داشت میل و نیاز با هم تفاوت دارد. انسان نیاز به مسایل جنسی دارد ، مثل غذا خوردن، نفس کشیدن و... اما میل سیری ناپذیر است . غذا هم همینطور است.  شما اگر غذا را هم کنترل نکنید ، میل دارید همه غذاها را تست کنید.

 پس آن چیزی که الان در جامعه ما مشکل ساز است به نظر من بحث درمورد نیاز نیست. بلکه بحث میل است. برآورده کردن نیازهای اولیه جنسی حق هر فرد وعضوی از جامعه است که دولت ها باید در آن بکوشند اما پاسخ دادن به میل های پایان ناپذیر که معمولا در جوامع مصرفی افزایش می یابد ضرروت ندارد . اینجا انسان ها باید با کمک باورهای دینی و فعالیت های فرهنگی و آموزش به سمت یک زندگی معتدل عقلانی هدایت شوند. یعنی رشد و تعالی جامعه در مسیر انسانی و نه حرکت در مسیر زوال فرهنگی و شهوت رانی.

جوانی که زمان ازدواجش رسیده و نمی تواند ازدواج کند، نیازش برآورده نمی شود و می رود سراغ گزینه های دیگری که نیازش را تامین کند. اما گاه مرد متاهلی است که به دنبال هوسبازی می رود ، نیاز ندارد بلکه میل به تنوع طلبی دارد و میل سیری ناپذیر است، یعنی هر چقدر جلو بروی، تمام نخواهد شد. روانشناس ها بین نیاز و میل تفاوت قائل هستند.

 چون میل اشباع ناپذیر است وبا منع انسان حریص تر می شود واین  منجر به تنوع طلبی جنسی می شود. اعضاء جامعه باید آموزش ببینند و راههای مشروع و صحیح ارضاء نیارهای خود را یاد بگیرند. آنها باید باور کنند و اعتماد کنند که هنجارها و محدودیت های اجتماعی و فرهنگی در جهت سلامت و رفاه آنهاست.

مثلا در دانشگاهها دختر و پسر باهم درس می‌خوانندو گاه روابط دوستی برقرار می شود . در این مورد دو دیدگاه وجود دارد ،بعضی‌ها معتقدند تفکیک جنسیتی بهتر است. اما بعضی‌ها می‌گویند  که بهتر است این گونه روابط باشد، چون شاید با هم آشنا شدند و ازدواج کردند.
ولی با توجه به آمار، درصد خیلی کمی از این آشنایی ها به ازدواج منجر می شود و بیشتر در حد دوستی باقی می ماند.  نمی‌خواهم بگویم تفکیک تنها راه حل است، اما این اختلاط و دوستی ها هم مقدمۀ ازدواج نمی شود، بلکه با ارضا و اشباع کاذب  میل جنسی می تواند جریان ازدواج را به تاخیر بیندازد.

البته حساسیت های غلطی هم در جامعه
به نظر من مشکل حاد جامعه مشکل جنسی نیست. مشکل جای دیگری است و در نابسامانی های جنسی نمود پیدا کرده است. ناکامی ها و محرومیت های جامعه در نابسامانی و مشکلات جنسی بروز پیدا می کند.
ما وجود دارد که به هر گونه ارتباط بین دختر و پسر،  برچسب انحراف می زنند. این برچسب زنی در جامعه ما باید از بین برود و با پدیده ها به صورت واقع بینانه برخورد شود. باید توجه کنیم که جامعه تغییر کرده و از حالت سنتی قبلی خارج شده است.

مثلا قبلا درب منازل دو تاکلون داشت و صدای کلون مردانه با زنانه فرق میکرد تا صاحبخانه متوجه شود که مهمان مرد است یا زن. اما حالا تحولات سریع اجتماعی ، تغییرات زیادی در رفتارها به وجود آورده است. یا یک زمانی می‌گفتند که خانم‌ها مشکی بپوشند. حالا میگویند که در دین روی این موضوع تاکید نشده است. مهم این است که لباس نباید جذاب و محرک باشد و زن و مرد را از حالت طبیعی در اجتماع خارج نکند، اما قبلا می گفتند لباس خانم ها حتما باید مشکی و چادر باشد وگرنه مسئله است.
 
جامعۀ ما سال هاست که دین محور بوده و تبلیغات دینی و ارزشی زیادی انجام شده است. پس چه اشتباهی در سیاست گذاری های فرهنگی وجود داشته که جامعه دچار این مشکلات شده است ؟ 

جامعه مثل فنر می‌ماند. نباید آن را رها کرد و نباید خیلی فشار آورد که با یک واکنش شدید روبرو شویم. ما یک مدت طولانی جامعه را فشار دادیم، حالا رهایش کرده‌ایم. یک زمانی آیین نامه هایی اخلاقی و انضباطی برای ورود دانشجو به دانشگاه آن قدر سخت گیرانه بود که حتی کوچک ترین مسائل در آن ذکر شده بود. اما حالا  انگار جوان و جامعه رها شده است. نه به آن شوری شور و نه به این بی نمکی ! این افراط و تفریط ها همیشه مشکل ساز هستند. حالا باید طوری برنامه ریزی شود که افراط و تفریط ها جبران شوند.نمی توانیم بگوییم که هیچ خبری نیست و خیال همه آسوده باشد. نه آقا ! خبری هست و اتفاقات واقعا نگران کننده است. متاسفانه آغشته شدن مسائل اجتماعی و فرهنگی با مسائل سیاسی ، همه چیز را سیاسی کرده و وجهۀ علمی مسائل مورد توجه قرار نمی گیرد. اگر بگوییم خبری نیست، عده ای میگویند بحران است و اگر بگوییم خبری هست ، دوباره برخوردها شروع می شود .

یعنی با مشکلات اجتماعی بیشتر برخورد سیاسی می شود. باید برای حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه  به دور از مسائل سیاسی ، کار علمی انجام داد. نه اینکه هر جناحی بخواهد خطا را به گردن جناح سیاسی مقابل انداخته و رفع مسئولیت از خود بکند.

من در خیلی از مصاحبه ها شرکت نمیکنم ، چون تا تحلیلی ارائه می دهم ، همان قسمت از مصاحبه حذف می شود!  در حالی که ما کارمان تحلیل جامعه است و به هیچ خط و جناحی وابسته نیستیم. ما در مقابل جامعه مسئولیم و به عنوان جامعه شناس باید آمار و تحلیل های درست را به جامعه ارائه دهیم و وامدار هیچ جناحی هم نیستیم.

ما به جوان هایمان خود کنترلی را یاد ندادیم ، به آن ها آموزش درست ندادیم و فقط به آن ها فشار آوردیم و واکنش های تند نشان دادیم و حالا با این معضلات اجتماعی روبرو شده ایم. درست کردن این موقعیت یک پروسۀ زمانی می خواهد و بهترین راه این است که در دانشگاه ها و صدا و سیما که در خواب مطلق هستند ، بحث ها مطرح و در بارۀ راه حل ها صحبت شود.

باید متعادل باشیم. نه آن گونه حرف بزنیم که جامعه خیلی نگران شود و نه اینکه بگوییم همه چیز در امن و امان است. این مسایل سیاست‌های فرهنگی است که باید به آن توجه شود .به نظر می‌رسد که مسایل جنسی جدا از مسایل دیگر نیست، یعنی وقتی ما بپذیریم که جامعه ما یک جامعه دیگری شده است و جوان ما با انبوهی از مشکلات روبه‌رو است، تحلیل و دیدگاه مان عوض می شود.

 تنوع طلبی جنسی نشانی از یک بیماری روحی است . یعنی انسانی که روان رنجور شده و به هر شکل می خواهد خودش را با مسائل جنسی راضی کند. در حالی که اگر در جامعه فرصت خود شکوفایی و پیشرفت و پرواز و موفقیت تحصیلی و شغلی داشته باشد ، رضایت روحی را به شکل های دیگری به دست می آورد.

  مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در جامعه ما وجود دارد و باعث می‌شود که یک جوان نتواند به آرمان‌ها و اهدافش برسد و این موجب می‌شود که بعضی های این سرخوردگی را بخواهند  با سکس پاسخ بدهند. یعنی حس می کنند با سکس هم لذت می برند و هم مدتی از آن مشکل فاصله می گیرند و هم حوزه آزادی خود را گسترش می دهند.

 روابط و نیازهای جنسی تابعی از نیازهای دیگر هم هست. اگر جوان در زمینه های دیگر احساس موفقیت بکند، نیاز جنسی اش هم معقول خواهد شد و معقولش همان ازدواج است. یعنی می‌خواهم بگویم که واقعا بعضی اوقات احساس نیاز جنسی خیلی بخاطر جنسیت نیست، بلکه محرومیت ها و ناکامی ها در آن دخالت دارند.

البته وفور پول و نعمت و ثروت هم در میل به هوسبازی خیلی تاثیرگذار است. ولی به طور عمده محرومیت های اجتماعی باعث می شود که عده ای بخواهند از بار مشکلات  با لذت جنسی بکاهند. موضوع دیگر هم بحث رقابت ها و تبعیض های اقتصادی است. وقتی جوانی پشت مرسدس بنز نشسته ، در حالی که هیچ شایستگی ندارد ، خواه ناخواه برای جوانان دیگر احساس ناکامی به وجود می آید و سعی می کنند آن حس را با یک لذت در دسترس و کم هزینه و امکان پذیر و با پرستیژ جبران کنند ، پس به سوی تنوع های جنسی و سکس می روند.

متاسفانه آمار نشان می دهد که اولین تجربه های جنسی از مدرسه ها شروع شده و سن آن به شانزده سالگی یا کمتر کاهش پیدا کرده است. این یک زنگ خطر است. رفتار پر خطر با معضلات اجتماعی و اقتصادی آغاز می شود. جوان برای اینکه خود را مدرن جلوه دهد و به خود هویت ببخشد، در رقابت ها و چشم و هم چشمی ها و نابرابری های اجتماعی و برای پوشاندن محرومیت هایش به سمت سکس می رود و درمان همه دردها را از سکس می خواهد.
به هر حال مسئله خیلی عمیق و چند بعدی است ودر تحلیل آن به مسائل بنیادی دیگری نیز خواهیم رسید که باید آن ها را حل کنیم و توجه به بخشی از مشکل ، پاسخ همه جانبه ای در پی نخواهد داشت.
 
 
 
شما قبلا در بارۀ رابطۀ روسپی گری و فقر صحبت کردید  و حالا هم به نابرابری ها و تبعیض های اقتصادی جامعه اشاره می کنید . به طور کلی تاثیر مشکلات و نابرابری های اقتصادی را در به وجود آمدن نابسامانی های اخلاق جنسی و مشکلات فرهنگی چگونه می بینید ؟

روسپی گری یعنی اینکه فرد در مقابل پول ، بدن خود را برای لذت بردن در اختیار کس دیگری قرار دهد. در تمام دنیا این  پدیده بیشتر با فقر مادی ارتباط پیدا می کند . مرد هم ممکن است روسپی باشد که البته کمتر به چشم می آید. تحصیلات  هم در این زمینه نقش دارد. یعنی افراد با تحصیلات بالا بسیار کم به سراغ روسپی گری می روند.
در جامعه ایران متاسفانه تعدادی از دختران ناخواسته در این دام‌ها افتاده‌اند که به هوس پول و امکانات به سمت آن رفته اند . یا فریب یک رابطه به ظاهر عاشقانه را خورده اند و کم کم تبدیل به یک فرد حرفه ای در این زمینه شده اند.

ولی بیشترین آمار مربوط به زنان و دختران فقیر است . این مشکل، مشکل جامعه است و ما اگر به این آدم ها ، برچسب فاحشه بزنیم و آن ها را طرد کنیم ، صدمه بیشتری خواهند خورد. باید توجه داشته باشیم که به هر حال ، جامعه در بروز این اتفاق نقش داشته است و این افر اد نیز نیاز به درمان دارند و جامعه نیز باید به آنها کمک کند.

فاکتورهای دیگری هم باید در نظر گرفته شود ، یکی اینکه بعضی ها ممکن است مشکلات روحی داشته باشند و به این سمت می روند. اما گاه خانواده هایی هستند که خودشان ، فرزندانشان را برای این کار از خانه بیرون می فرستند
با توجه به تحولات سریع جامعه ، زبان تبلیغات دینی باید تغییر کند. چون انسان ها گزینه های انتخابشان بالا رفته است و مراجع فکری شان متنوع شده است. جوانان حرفها و استدلال های قوی‌تر می‌خواهند. دیگر برخوردهای سلبی پاسخگو نیست.
که بخاطر فقر مادی و فرهنگی است. شبکه های مافیایی هم وجود دارند که دیگران را به دام می اندازند  و شبکه را گسترده تر می کنند تا ثروت بیشتری بدست آورند.

بحث خرید و فروش دختران ، الان در دنیا بحث مهمی است  که متاسفانه در کشور ما هم این شبکه ها فعال بودند که در جای خودش با آن ها برخوردهای قانونی شده است. این کارها را مافیاهای صنعت سکس انجام می دهند.

پس وقتی مشکلات اقتصادی زیاد باشد ، به هر حال سامان جامعه به هم می خورد. یعنی می توان گفت به طور کلی شرایط اقتصادی نامناسب جامعه باعث ایجاد نابسامانی در اخلاق جنسی جامعه می شود ؟ 

به نظر من این مسئله در سطح کلان ، فقط به مشکلات اقتصادی باز نمی گردد. ما در تاریخ ایران و خیلی از کشورها دوره‌هایی را داشتیم که وضعیت اقتصادی خیلی بدتر بود و مردم فقیرتر بودند، اما این پدیده ها رشد  نداشته است. اینطور نیست که هر جا مشکلات اقتصادی است ،این مشکلات هم به وجود بیاید.آن چیزی که بیش از فقراقتصادی مطرح است ، مسئلۀ نابهنجاری و از هم پاشیدگی هنجاری و ارزشی جامعه است. وقتی جامعه ارزش های خود را از دست داده وتاثیر محرومیت ها تشدید شده است. یعنی اگر فقر را در کنار نابهنجاری های جامعه و فقدان ارزش ها داشته باشیم ، وضعیت خطرناک می شود.
 
مسئلۀ نابهنجاری در ارزش های اخلاقی را تا چه حد می توان به پدیدۀ تهاجم فرهنگی و ورود مدرنیته به ایران مربوط دانست ؟ و تا چه حد می توان آن را با مشکلات و کمبودهای داخلی مرتبط کرد ؟

نقش تهاجم فرهنگی یا هر پدیدۀ دیگری  که در اثر گسترش ارتباطات به وجود آمده و مافیای های بین المللی  پول و قدرت هم در آن نقش دارند ، قابل انکار نیست.
اما به عنوان تحلیل گر اجتماعی باید بررسی کنیم که چرا عوامل اجتماعی تاثیر تهاجم فرهنگی را تسهیل کرده است و چرا تهاجم فرهنگی اینقدر در جامعه ما تاثیرگذار شده است ؟  یعنی الان چه اتفاقی برای ما افتاده که جامعه خیلی سریع از بیرون تاثیر می پذیرد ؟ چرا مقاومت جامعه کاهش پیدا کرده است ؟ چرا این اتفاق افتاده است و چگونه می توان به جریان مقاوم سازی کمک کرد ؟ ما باید این موضوع را آنالیز کنیم . اینجاست که مشکل اجتماعی رخ داده است.

یکی از علت ها تضعیف نهاد خانواده است. البته من از کلمۀ بحران استفاده نمی کنم . چون به نظرم هنور به مرز بحران نرسیده ایم و هنوز اهمیت خانواده در ایران نسبت به خیلی از کشورها بالا است.

ولی آن اقتدار گذشته را ندارد . مثلا آزادی فرزندان خیلی بیشتر از گذشته شده است وما باید بررسی کنیم با این نظام اجتماعی جدید، خانواده را چگونه باید سامان بخشید و خانواده جدید ایرانی باید چگونه باشد تا همچنان نقش مثبت خود را حفظ کند. متاسفانه مقاومت نهاد خانواده پایین آمده است و نظام آموزشی ما در این زمینه ناکارآمد بوده است.
 
به نظر شما برای حل این مشکلات از چه راهکارهایی می توان استفاده کرد؟

راهکار درونی در بارۀ جامعه خودمان  و پاسخ به این سوال که چرا مقاومت جامعه  پایین آمده است و  چگونه می‌شود که گاهی یک دشمن قوی به ملتی که ولوعددشان کم است پیروز نمی‌شود، ولی گاهی با یک حمله کوچک پیروز می‌شود. همۀ این ها بستگی به درون جامعه دارد.
تا در درون جامعه  اتفاقی نیفتاده باشد، دشمن خارجی کاری نمی‌تواند بکند . در داخل جامعه هم یک سری تغییرات طبیعی است ، مثل تغییرات جمعیتی ، تغییرات تحصیلی،تغییرات جنسیتی و این ما هستیم که باید بدانیم با یک جامعه جدید چگونه رفتار کنیم.

مسائل اساسی ما چیست؟ نهاد خانواده در جامعه جدید  ایرانی باید دوباره تعریف بشود. چون نهاد خانواده هم مثل دیگر نهادها در اثر تحولات جامعه متحول می شود.

ما در حال حاضر مدل های مختلف خانواده از بشدت سنتی تا بشدت مدرن  راداریم. اما نمی توانیم از نسخه های سی سال پیش برای حل مشکلات خانواده استفاده کنیم. خانواده های ایرانی با همدیگر خیلی تفاوت دارند. ما شکل‌های واحدی از خانواده‌های ایرانی نداریم . ما باید نهاد خانواده را با توجه به شرایط جدید بازسازی کنیم . در خانوادۀ امروز سلسله مراتب عمودی معنا ندارد. روابط افقی شده است.

موضوع مهم دیگر آموزش است . سهم نظام آموزشی  در کاهش مشکلات اجتماعی چیست و برنامه اش برای این کار چیست ؟ ما نباید  بگوییم که رسانه‌ها همۀ مشکلات را ایجاد کردند ، اگر خانواده و نهادهای آموزشی ما قوی باشند می‌توانند مقاومت کنند ، ولی چون این‌ها دچار مشکل شده‌اند یک گوشی موبایل می‌تواند برای یک خانواده خطرساز شود.

اگر مقاومت خانواده بالا باشد نه یک گوشی، بلکه ده‌ها رسانه هم که بیایند چندان نمی‌تواند ضریب تاثیر بالا داشته باشد. الان ضریب تخریبشان بالا است ، ولی چرا بالا است؟  آیا چون ماهواره‌ها قدرتمند هستند؟  تا حدی درست است .  ولی به نظر من باز به نهاد خانواده باز می گردد. نهادهای مقاومت کننده در برابر آنها یعنی نهادهای هویت ساز ناکارآمد شده اند. چگونه می‌شود یک فرد مثلا مسلمان در دل آمریکا همچنان متدین می‌ماند ولی دردل کشور اسلامی ما مواجه با یک پدیده‌هایی می‌شویم که گاهی در غرب هم به ندرت اتفاق می‌افتد. این مسائل را باید بشکافیم، چرا با این اتفاقات روبرو هستیم ؟
 
می فرمایید که مقاومت در برابر مشکلات اخلاقی کم شده است . در این زمینه آیا با سیاست های سلبی موافق هستید ؟ مثلا فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک یا ماهواره و  سیاست‌های سلبی به نظر شما تأثیر دارد؟

من در بحث پیشگیری به خود کنترلی معتقد هستم.  انسان امروز باید کنترل خودش را داشته باشد. باید انسان ها احساس هویت کنند .آن وقت مقاومت می کنند و خودشان را کنترل می کنند تا دچار آسیب های اجتماعی نشوند.  حالا دوره‌ای نیست که ما بتوانیم برای تک تک آدم ها کنترل بیرونی بگذاریم.البته نهادهای نظارت کننده نقش خودشان را دارند. اما به عنوان یک استراتژی بلند مدت اصلا موافق نیستم و امکان پذیر هم نیست.
در کوتاه‌مدت هر جامعه‌ای در اقتصاد هم به همین گونه است. مثلا می‌خواهد تولید داخلی را تقویت کند، با بستن واردات کالاهای خارجی و جلوگیری کردن سعی می‌کند که این فرصت را به کالای داخلی خودش بدهد.

 اما وقتی رشد کرد در را باز می‌کند  لذا به عنوان یک تاکتیک یا روش کوتاه مدت ، شاید کنترل بیرونی موثر باشد، ولی در دراز مدت پاسخ نمی دهد. هزینه بردار و کم تاثیر است.  پس ما باید به  تک  تک انسان‌ها کمک کنیم تا خودشان متوجه شوند  که این مسیری که می‌روند در حقیقت اگر ادامه بدهند چه چیزهایی را از دست خواهند داد و به کجا ختم می‌شود.

 کمک ‌کنیم که خود شخص راه خلاف را ادامه ندهد.  این به عنوان یک اصل است. انسان موجودی است توانمند، انسان موجودی است آگاه و با شعور. او با اختیار خلق شده است، ما چرا می‌خواهیم این را نادیده بگیریم و مرتب برای دیگران تصمیم گیری کنیم . انسان باید خود تصمیم بگیرد و اگر هم شکست خورد پاسخگو باشد.

وقتی من بخواهم از بیرون دائما ارائۀ طریق کنم ، اگر شکست بخورد من را سرزنش خواهد کرد و میگوید شما نتوانستید من را هدایت کنید. لذا دستگاه های ما زیر سوال هستند. جامعه باید آگاهی و آموزش بدهد، افراد را توانمند سازد و از خطرات مطلع کند، احساس هویت را در آنها تقویت کند و این عوامل سهم اساسی در پیشگیری دارند.
 
نه فقط سازمان ها و نهادهای ذی ربط که حتی نسل اول انقلاب هم توسط فرزندانشان زیر سوال هستند. فرزندان به پدر و مادرهایشان می‌گویند که
مشکلات نسل جدید بسیار بیشتر از نسل گذشته است. چون سرعت تحولات بسیار بالا است. پس باید به این نسل حق بدهیم و با او همدلی بکنیم. این ها با ما متفاوت هستند و باید ارتباط با نسل جدید برقرار باشد
شما  در زمان انقلاب چه اشتباهاتی کردید که حالا ما دچار این مشکلات شده ایم.


اول اینکه تغییرات نسلی خیلی مهم است.  همان طور که ما با نسل گذشته‌ مان خیلی فرق داریم .من البته نسل گذشته را و خودمان را نسل موفقی می‌دانم . یعنی نسل ما نسلی بوده است که انقلاب را شکل داد و کشور را وارد فاز جدید کرد . اما اینکه در ادامه چقدر عملکردمان درست بوده ، از این خیلی دفاع نمی‌کنم .در ادامه شاید عملکرد ما  خیلی قابل دفاع نباشد و باید این را بپذیریم.

اما باید به نسل جدید اعتماد داشته باشیم . فکر نکنیم ما خیلی مومن‌تر از آنها هستیم، چه کسی گفته است که من مومن‌تر از بچه‌ خودم هستم . نباید به همه ، غیر از خودمان و به نسل جدید برچسب انحراف بزنیم.

 نسل جدید، نسل خوبی است. آگاه است. منتهی الان تحولات بسیار سریع است. در دورۀ ما تحولات اینقدر سریع نبود. تکنیک‌های جدید، تکنولوژی‌های جدید ،علم جدید با سرعت همه چیز را متحول میکند. جوان در معرض این تحولات است و مدیریت این جریان بسیار سخت است.

 بنابر این مشکلات نسل جدید بسیار بیشتر از نسل گذشته است.  چون سرعت تحولات بسیار بالا است. پس باید به این نسل حق بدهیم و با او همدلی بکنیم. این ها با ما متفاوت هستند و باید  ارتباط با نسل جدید برقرار باشد. همه جامعه‌شناسان فرهنگ می‌گویند که هر فرهنگی وقتی پایدار است که یک ارتباط خوب برقرار باشد. نسل جدید نمی‌تواند نسل قدیم را کات بکند و بگذارد کنار، اگر آنها را حذف کند گنجینه و سرمایه عظیم فرهنگی‌اش را نابود کرده است.

نسل قبلی هم نمی‌تواند نسل جدید را گرو بکشد و در بند خود بگیرد . باید آنها را آزاد بگذارد. آینده از آن نسل جدید است. برای ما نیست . پس این روابط نسبی است  به نظر من بسیارمهم است.

من متعلق به نسل جدید نیستم، ولی می‌بینم به دلیل تحولات بسیار سریعی که وجود دارد ،کار نسل جدید بسیار سخت‌تر است ، پس ما باید بیشتر کمک کنیم.

 استاد ، من وقتتان را خیلی گرفتم.   با اجازه تان سوال اخر را مطرح میکنم. فکر می‌کنید که چگونه می‌توان ارتباط  نسل جدید را با دین پررنگ‌تر کرد؟

گاهی جامعه دچار بیماری می شود. گاهی هم روش های دینی که ما استفاده می کنیم دچار بیماری می شود. در جامعه ما آسیب‌های دینی وجود دارد. آسیب‌هایی که به نگرش دینی لطمه می زند.  با توجه به تحولات سریع جامعه ، زبان تبلیغات دینی باید تغییر کند. چون انسان ها گزینه های انتخابشان بالا رفته است و مراجع فکری شان متنوع شده است. جوانان حرفها و استدلال  های  قوی‌تر می‌خواهند. دیگر برخوردهای سلبی پاسخگو نیست.

من معتقدم که  بارشد جوامع، گرایش انسان ها  به دین بیشتر خواهد شد ؛ اما کدام دین ؟ بعضی وقتها اعمال غلط ما به دین نسبت داده می شود. هر زمان و در هر دوره‌، هرگاه احیاگران دین با یک زبان صریح آمدند، موج موج جوانان  به آن ها گرویدند.

اما هر وقت روش ها و انتخاب زبان غلط بود  جوانان جامعه فاصله گرفتند.طبیعی است در بحث دین اعمال زور بی فایده است.  خود قرآن می‌گوید بشیرا و نذیرا . من فقط آمده‌ام که به شما بگویم که این بد است و  آن خوب است . گاه جوان حس می کند که درد ، درد دین نیست و درد دنیاست ، درد قدرت است .
این ها را قشر جوان تشخیص می دهد و روی علائق دینی اش تاثیر می گذارد وحرف های دینی کم تاثیر می شود. هر وقت یک جوان می بیند نیت الهی در آن نیست، بی تاثیر می شود. به نظر من جامعه ما گرایش به دین دارد . من هنوز جامعه خودمان را دین‌گریز نمی‌دانم . ولی  وقتی احساس شود که دین ابزار معامله شده است از آن می گریزند.

 یکی از هزینه های زیاد ایرانی‌ها، هزینه‌های دینی است. به قم یا مشهد یا زیارت می‌روند ، سفره می اندازند ، بخش مهمی از سبد خانوارشان مربوط به هزینه های دینی است. اما به نظر من ما خیلی به سمت دین مناسکی رفته ایم و از محتوا دور شده ایم .

یک جوان باید تفاوت معنی دار رفتار یک دیندار با یک غیر دین دار را ببیند.  پیامد دینداری باید این باشد که در زندگی روزمره ام آدم خوبی باشم. از چنین دینی استقبال می شود.  چرا در اروپا و آمریکا از دین برای درمان و مسایل روانی استفاده می‌کنند؟ حتی در پزشکی استفاده می‌کنند؟ می‌گویند دین کمک می‌کند که انسان‌ها به آرامش برسند ،وقتی به آرامش رسیدند ما هم می‌توانیم درمان کنیم.

 در دنیا کارکرد دین این است، ولی آیا ما از این ظرفیت دین استفاده می‌کنیم ؟ یا بیشتر به مناسک دین پرداخته ایم ؟ البته آن هم خوب است زیرا موجب انسجام اجتماعی است. اما همه دین در مناسک خلاصه نمی شود.دین باید پیامدی باشد و دین پیامدی این است که در عمل ما را به سمت یک زندگی صحیح انسانی هدایت کند که ما این را کمتر می‌بینیم.

ما الان در جامعه انسان متدین به معنای انسان پاکدامن، راستگو، امانت دار و صادق کم می بینیم اما متدین به معنی مقید به مناسک دینی زیادتر است.شما چند نفر می‌توانید نشان بدهید که واقعا در زندگی‌اش آن چیزی را که می‌گوید عمل می‌کند ؟در زندگی خصوصی‌ مان یک طور هستیم و در زندگی عمومی طور دیگر عمل می کنیم. خودمان می‌گوییم که غرب بد است و بچه‌هایمان دارند در غرب زندگی می‌کنند و درس می خوانند.  می‌گوییم جنس ایرانی بخرید بعد خودمان جنس خارجی مصرف می کنیم. به نظرمی رسد دینداری دچار مریضی شده است یعنی دینداری  ها نمایشی شده است. جوان می بیند ما یک جور می‌گوییم و جور دیگر زندگی می‌کنیم و دلمان یک جای دیگر است. زبانمان یک جای دیگر است. این جوان  می‌بیند که برای یک وام ناچیز در مانده است . برای ابتدایی ترین مخارج و نیازهایش درمانده است. یعنی کرامت اش آسیب دیده است .تازه مرتب به او می گویند تقوا پیشه کن !  آخر این بنده خدا که در تحصیلات و ازدواج و زندگی ساده اش در مانده است ، دیگر در چه چیز تقوا پیشه کند ؟

در انتها  اگر صحبتی دارید بفرمایید.

به نظر من مشکل حاد جامعه مشکل جنسی نیست. مشکل جای دیگری است  و در نابسامانی های جنسی نمود پیدا کرده است. ناکامی ها و محرومیت های جامعه در نابسامانی و مشکلات جنسی بروز پیدا می کند.

گاهی در این رابطه ها لذتی هم نیست.  بلکه احساس هویت می‌کنند. احساس  می کنند در این جا محروم نیستند و به خواسته شان رسیده اند . در جامعه ما در حال حاضر حس ناکامی و محرومیت و عدم رضایت زیاد است. این خود در آدمها حرص و ولع را افزایش داده است و موجب هنجارشکنی شده است و جامعه را به سمت پرتگاه از هم گسیختگی فرهنگی و اجتماعی می برد.

باید کاری کردکه مردم احساس رضایت کنند ،احساس شکوفایی کنند، ممکن است این احساس با یک کار کوچک هم به دست بیاید، ولی ممکن است که فرد خیلی موفقیت‌ها را کسب کرده باشد، ولی هنوز احساس موفقیت به او دست نداده باشد. در جامعۀ ما احساس ناکامی به صورت گسترده وجود دارد.

هم کسی که ثروت زیادی دارد حریص است و  احساس ناکامی می‌کند و هم کسی که واقعا ندارد و می‌گوید من عقب مانده‌ام .هردو ناراضی اند. همه احساس عقب‌ماندگی می‌کنند و همدیگر را رقیب می‌دانند و فریب می دهند. حالا یک جایی این احساس را باید ارضاء کنند. گاهی سراغ مواد می‌روند گاه سراغ لذت های جنسی می روند.  عوامل محرک و تسهیل کننده مثل اینترنت و دسترسی راحت به سکس نیز موثر هستند ولی مسئله ریشه در جاهای دیگر دارد.
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۹:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۹ ۰۷:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۷ ۲۱:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۳ ۲۲:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۲ ۰۶:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۱ ۱۲:۴۲
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۲۰:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۹:۳۱
 
۱۳۹۵/۰۴/۲۴ ۲۳:۰۵
 
۱۳۹۵/۰۲/۰۵ ۲۳:۳۲
 
 
کلمات کلیدی : اخلاق جنسی+آسیبهای اجتماعی+دکترنوربخش+
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۶:۱۳:۱۷
علت این مشکلات این است که بعد از انقلاب داشتن رابطه جنسی به رسمیت شناخته نشد و اجازه اینکه دختر و پسر با هم دوست باشند هم داده نشده است از انجائیکه کار و اشتغال و مسکن هم رها شده است و جوانان نمیتوانند ازدواج کنند و تنها راهی که به رسمیت شناخته میشده یعنی ازدواج هم سد شده است جوانان ناچار هستند به رابطه جنسی مخفی رو بیاوردند در حالی که برخلاف تصور دوستان در غرب وضعیت به این منوال نیست که افراد شرکای جنسی متعدد داشته باشند هر فردی به یک فرد دیگر در غرب متعهد است خواه ازدواج کرده باشد یا نباشد
از دید من از انجائیکه میل جنسی یک امری است که قابل کتمان نیست مسولان یا باید امکان ازدواج را برای جوانان فراهم میکردند که نکرده اند یا اینکه امکان رابطه جنسی را خارج از چارچوب ازدواج دایم برا پسر و دخترهایی که میخواهند مدت چند سال با هم رابطه داشته باشند فراهم اورند (حالا کار ندارم میخان بصورت موقت اینها را به رسمیت بشناسند یا هر چیز دیگر )
میل جنسی قابل کتمان نیست و ملت هم نمیتوننن 20 سال صبر کنند که وضعیت درست شده و ازدواج کنند. افرادی که میفرمایند صبر پیشه کنید هم باید توضیح دهند چند سال جوانان باید صبر پیشه کنند؟شش ماه؟ شش سال؟ تا اخر عمر؟
به هر حال اصل اساسی این است که میل جنسی وجود دارد هر کس هم با عقیده بنده مخالف است باید پیشنهاد دهد چگونه باید میل جنسی حوانان ارضاء شود تنها میل جنسی هم نیست یک رابطه عاطفی نیاز است که بصورت مداوم برقرار باشد افرادی هم که میفرمایند بدون شغل و مسکن میتوان ازدواج کرد هم نحوه تامین مخارج را برای بنده و سایرین بصورت شفاف و با عدد و رقم و بدون شعار دادن بیان فرمایند. باز هم تاکید می کنم ارضای میل جنسی باید هم راه با رابطه عاطفی و حس تعلق و وابستگی باشد نه اینکه با یک رابطه یک ماهه دوستان بخواهند فقط میل جنسی را موقتا ارضاء نمایند. (4395533) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۴۲:۲۰
چطوره سن ازدواج رو با آسونتر گرفتن شرایط بیاریم پایین؟ (4396123) (alef-2)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۶:۱۵:۴۰
جناب آقای یونس نوربخش
مقاله رو خوندم. میدونم این مقاله از اول تا اخر در مورد روابط دختر و پسر و زن و مرده ولی به عنوان یکی دو سه میلیون مورد استثنای این کشور خیلی ناراحت میشم وقتی جامعه شناس های ما حتی یک کلمه هم در مورد اقلیت های جنسی حرف نمیزنند. چطور در مورد روسپیگری و روابط نامشروع و تجاوز و ... راحت حرف میزنند اون هم وقتی که تعداد زیادی از دختر و پسرهای امروزی اصلا در قید و بند این حرف ها نیستند و خیلی راحت نیازهای جنسی خودشون رو خارج از همه چارچوب ها و بدون محدودیت ارضا می کنند ولی اصلا به فکر این نیستند که مثلا ترنس ها و همجنسگراها دارند چی میکشند. خیلی بی انصافیه که چند تا ادم منحرف همجنسباز میرن همجنسبازی می کنند ولی انگ اونها رو هم به ترنس ها و همجنسگراها می زنند که بیشترشون حتی به روی خودشون هم نمیارن و احساساتشون رو سرکوب می کنند و زندگی شون فقط غم و غصه و ارزوی مرگه. آقای جامعه شناس اینقدر خودسانسوری نکنید و ما رو هم ادم حساب کنید. به خدا ما هم احساسات و عواطف داریم و مثل بقیه عاشق میشیم. ما هم نیاز به محبت و دوست داشتن و مونس و همدم داریم. ما هم نیاز جنسی داریم. اگر چند تا ژن یا هورمون و کمبود عاطفی ما رو با بقیه متفاوت کرده این دلیل نمیشه شما طوری وانمود کنید که انگار ما اصلا وجود خارجی نداریم یا هر وقت بخواید با زدن برچسب همجنسباز از موضوع طفره برید. من اگه افسرده ام فقط به این خاطره که یک شهروند قانونمندم که محترمانه زندگی میکنه که فقط منتظرم عقلانیت عده ای رو متوجه کنه که بحث حقوق اقلیت های جنسی یک بحث اخلاقی و مذهبی نیست. بحث در مورد همجنسبازها و آدم های منحرف هم نیست. بحث در مورد موارد استثنایی هست که در جوامع سنتی و مذهبی راه حلی براشون در نظر گرفته نشده. شاید از این نظر تا حالا به قضیه نگاه نکرده باشید. شما فقط جسم رو می بینید و برای همین از واژه همجنسگرا استفاده می کنید ولی در نظر بگیرید که روحیات و عواطف یک همجنسگرا برخلاف جسمش بیشتر شبیه به جنس مخالفه چون مغزش اطلاعات رو شبیه به جنس مخالف پردازش میکنه و برای همین در چشم اون همون چیزی که شما از بیرون همجنس می بینیدش اصلا برای اون همجنس محسوب نمیشه و اون ارتباط درستی با جسم خودش نداره و حتی وقتی در آینه به خودش نگاه میکنه کمی براش عجیبه البته نه در حد ترنس ها که کلا با جسم خودشون بیگانه اند. من میخوام تو قانون ما رو هم در نظر بگیرند و بدونند که این افسردگی ما در نهایت ضررش به بقیه میرسه. اگر ما روابط مخفیانه داشته باشیم دست اوردش فقط آسیب های روحی و روانی و سو استفاده جنسی و گسترش بیماری های خطرناکه. اگر بخوایم تظاهر کنیم که مثل بقیه ایم و ازدواج کنیم دست اوردش طلاق و فرزندان طلاقه و دودش به چشم بقیه هم میره و اگر افسردگی بگیریم عملکرمون در محیط کار بد خواهد بود که باز ضررش برای همه است. پس آیا وقتش نرسیده وقتی صحبت از مسائل جنسی می کنید اقلیت های جنسی رو هم وارد بحث هاتون کنید؟ (4396480) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۲:۰۴:۲۶
سن ازدواج بیاد پایین... این خوبه چطور میشه مسئولیت پذیری افراد رو بالا برد تا شاهد ازدواج پایداری باشیم
تنها راه اموزش و جدی گرفتن آموزش هست (4398305) (alef-2)
 
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۸:۱۵:۲۶
متاسفانه مسوالین ما خودشون رو زدن به خواب
در جانعه ما هیچ کس جای خودش نیست و هر کسی به هر طریقی به همه چیز ایراد میگیرد و به خودش اجازه میده در همه زمینه ها دخالت کنه (4395598) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۶:۱۷
اسلام راه حل آسانی برای این مسایل دارد . مشکل این است که به اسلام نه در سطح جامعه نه در سطح مسولان عمل نمی شود . و جالب اینکه برخی حاضرند هر گناهی بکنند اما به حکم راحت خدا عمل نکنند (4395999) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۵:۳۰:۲۱
ببخشید برای میل جنسی زن چه تدبیری اندیشیده شده؟ اون تدبیری که شما می گی فقط برای مردهاست (4396352) (alef-2)
 
م.ا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۲۱:۱۵:۰۶
دوست عزیزیعنی درازدواج موقت زن وجود ندارد.ازدواج موقت رابطه جنسی حلال وقابل دفاع بین یک مرد ویک زن است.ودر صورت تولدیک بچه حقوق وی مراعات شده است. (4396936) (alef-2)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۷:۲۲:۱۷
متن خوب و سودمندی بود

بر خلاف زسم معمولم, همه آن را بدقت خواندم

آقای یونس نوربخش هر چند بنظر کمی هم حزب الهی میرسی ولی با تو موافقم و

اختلاف نظری با شما ندارم, بنظرم فرد با سوادی هستید و ای کاش مثل شما را

زیادتر داشتیم (4396607) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۸:۲۲:۲۳
بزارید کارتونو راحت کنم....
ریشه اکثر مشکلات فرهنگی کشور بیکاری هست.
وقتی جوان کار داشته باشه دیگه انرژیش رو توی مسائل دیگه مصرف نمیکنه.
حالا هم برید فکر باشید که چطور بیکاری رو حل کنید. (4395606) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۱:۴۰:۱۰
به نظر من فقط اشتغال و بی کاری رو عامل این چنین رفتار هایی دیدن بشدت اشتباه و پاک کردن صورت مسئلس چون بسیاری از این رفتار های پرخطر در دبیرسان ها و راهنمایی ها اتفاق می افته یعنی دهه هشتادی ها که به سن کار کردن نرسیدن وضع خیلی خراب شده.

بعضی از فشار ها کنترل ها و اعمال غیر دقیق و نابجا باعث ریختن قبح و حریص کردن نوجوان ها که اکثرا کنجکاو هستن شده .
فیلتر کردن بعضی از سایت ها که چنان هم مشکل آفرین نبوده باعث استفاده از فیلتر شکن ها و ریختن قبح رفتن سایت های فیلتری که شاید پرخطر هم باشند شده اختلاف نسل و خودشیفتگی دو نسل موجود یعنی نسل والدین و فرزندان باعث فاصله و کم شدن گفتگو شده است .

هم چنین بعضی از حرفها درباره مسائل جنسی بین خانواده مدرسه روحانیون و دولت در حال پاسکاری است همین سردرگمی برای بیان این مفاهیم باعث رجوع جوانان به اینترنت می شود و صد در صد فرد رجوع کننده به جای خواندن مطالب آموزشی به فیلم های پورن برای ارضا و یادگیری رو می آورند .

در کل گزارش عالی بود من هم موافق اینم که باید خود کنترلی و آموزش های صیح به نوجوانان داده شه . اوضاع خطرناک است مثل آتش زیر خاکستری است که با اندک نسیم شعله ور میشود (4395863) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۲:۲۸:۲۷
سلام بگذارید راحت ترش رو من بگم خوشبختانه یا بدبختانه فساد توقشر جون کمتز از فسا افراد متاهل و شاغله و بازم متاسفانه بیشتر فسادها کلا بین آدمهای مشهور روسا و کارکنان ارشد هست شما دقت بفرمایید بهتر می بینید (4395952) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۸:۳۸:۴۲
جوانان ما در ۱۳ یا ۱۴ سالگی بالغ میشوند و بنا به طبیعت خود به مسایل جنسی کشش پیدا میکنند و قرار است تا ۲۵ تا ۳۰ سالگی ازدواج نکنند . مدیریت جامعه هیچ راه حلی برای موضوع ندارند . بمانند ان است که بگویند خود، راه حل خود را پیدا کنید . جوان ما هم پیدا میکند و میشود این .‌خودمان را گول نزنیم . غریضه اصلی و اول مسله جنسی است. (4395627) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۲:۳۹:۳۲
احسنت، در همین مصاحبه هم به این موضوع اشاره شده اما راه حلی داده نشده. آنجا که بحث نیاز و میل مطرح شده، راه پاسخگویی به نیاز نوجوانان 14 -15 ساله تا ..... چیه؟ (4395973) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۸:۵۸:۱۰
وقتی روحانیون به جای نشستن و کار خود را در حیطه چیزی که می دانند انجام دهند می آیند و در همه جهات و در همه امور و و و اظهار نظر می کنند .این میشود عاقبت کشور و مردم.. (4395639) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۰۴:۳۴
بودجه کشور را صرف بهبود زيرساخت و اشتغال كنند بيشتر مسائل اينچنينى حل ميشود (4396015) (alef-2)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۸:۵۸:۳۰
تو اتاق خواب ها که نمیشه ناظر گذاشت.فقط آموزش اخلاق راه حله . (4395641) (alef-2)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۹:۰۶:۰۳
مشکلات اقتصادی تاثیر زیادی در نابسامانی اخلاق جامعه دارد که اخلاق جنسی هم از آن مقوله جدا نیست. و این یک واقعیت است که به دلیل مسائل و معضلات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی ، در حال حاضر لذت های جنسی ، کم هزینه ترین و در دسترس ترین عامل ایجاد رضایت خاطر موقتی است. (4395652) (alef-3)
 
France
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۰۹:۴۰:۰۸
خلاصه مطلب هر مسجدی یک محلی برای برای رفع حاجت دارد......زیاد پیچیده نکنید (4395695) (alef-2)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۰:۰۷:۲۲
بحث تحلیلی و کارشناسانه و علمی بود اما باید این نیز تحلیل شود که این همه نهادهای مختلف که خود را مسئول بهنجار کردن و دیکته کردن نگاه های خاص و ایدئولوژیک در جامعه قلمداد می کنند از صدا و سیما و حوزه ها و تبلیغات اسلامی و منابر و سپاه و بسیج و بخشی از آموزش و پرورش و ... چرا ناکام ماندند. (4395724) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۰:۱۳:۳۵
در نیازهای جنسی باید بین عرضه و تقاضا توازن باشد.
وقتی عرضه مشروع نباشد مسیرهای نامشروع جایگزین خواهد شد. چرا دفاتر عفاف و ازدواج موقت در کشور ایجاد نمی شود؟
مگر قبحی باقی مانده است که بخواهد بریزد؟ (4395741) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۹:۵۸
عالی بود مگه قبحی باقی مونده که بخاد بریزه (4395813) (alef-3)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۱:۴۵:۳۱
کلاه شرعی !!!!!!!!! (4395876) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۵:۳۲:۳۴
توی ازدواج موقت زن حقی نداره پس چرا بیاد بره ازدواج موقت بکنه؟ اما توی رابطه عادی می تونه هر وقت خواست به رابطه خاتمه بده. (4396356) (alef-2)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۰:۲۲:۰۸
امیدوارم نظر بنده را منتشر نمایید.


مسئولان ما چهل سال است که صورت مسئله را پاک میکنند. اجازه بدهید من شهروند عادی نظر خودم را در مورد بعضی از ناهنجاری های اجتماعی بگویم.


1. دلیل پایین آمدن سن رابطه جنسی

وقتی در جامعه ای جدا سازی جنسیتی را در مدارس و حتی کودکستان ها انجام میدهید، بسیاری از سوالات ساده طبیعی و کنجکاوی های کودکانه تبدیل به بحران های جنسی میشوند. بسیاری سوال ساده کودکانه بی پاسخ میماند و نفس پرسشگر و کنجکاو انسان اگر جواب سوالی را به صورت صحیح دریافت نکند برای یافتن پاسخ رو به هر راهی می آورد. کودکان و نوجوانانی که به صورت بسیار طبیعی صرفاً میخواهند با جنس مخالف آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند، به علت اینکه در محیط مدرسه و اجتماع بالاجبار جدا هستند ناخواسته رو به روابط پنهان و ناسالم می آورند که بدون آموزش مناسب اغلب منجر به رابطه جنسی میشود. در غرب با اینکه روابط جنسی به اصطلاح «آزاد» است اما رابطه جنسی با کودکان و نوجوانان جرم بسیار بسیار سنگینی محسوب میشود و نوجوانان با آنکه در تمام دوران مدرسه در کنار جنس مقابل هستند اما به علت آموزش عمومی و خصوصی صحیح به سراغ روابط پنهان و ناسالم نمیروند.

2. بحران جنسی در ازدواج و خیانت

بسیاری از جوانان در زمان ازدواج نه چیزی از مسائل جنسی میدانند و نه حتی تجربه حداقلی در این زمینه دارند. به همین علت بعد از ازدواج وقتی تازه با دنیای کاملاً جدیدی مواجه میشوند، ناگهان دچار حس ماجراجویی شده و تازه شروع به تجربه های جدید میکنند. این موضوع را میتوان با مقداری آموزش صحیح در مدارس، دانشگاه ها و پیش از ازدواج و همینطور قدری کاهش فشار های اجتماعی به مقدار زیادی کم کرد. در مورد خیانت نیز متاسفانه یک دهم آن مقداری که در مورد قبح حجاب و روزه خواری در تلویزیون و تریبون ها صحبت میشود پرداخته نمیشود. در کشورهای توسعه یافته خیانت در ازدواج عملی بسیار قبیح است و افراد با اینکه پیش از ازدواج آزادی نسبی جنسی دارند اما پس از ازدواج خود را کاملاً مقید به خانواده مینمایند و در صورت خیانت معمولاً از طرف تمام دوستان و آشنایان و خانواده طرد میشوند. اما در کشور ما برای خیانت معمولاً دلیل و توجیه میتراشند.

3. بی اخلاقی های عمومی

وقتی بی اخلاقی و دروغ و توهین و تهمت به راحتی توسط مسئولان سر میزند از مردم چه انتظاری دارید؟؟؟ وقتی تریبون هایی دائماً آلوده به تهمت و دروغ و توهین به عقیده و سبک زندگی میلیونها انسان است دیگر از مردم چه انتظاری دارید؟؟ با این همه خبر دزدی و اختلاس و رشوه و رانت دیگر چطور انتظار دارید مردم صادق باشند و به هم اعتماد کنند.

نتیجه:

لطفاً انقدر مسائل را به تهاجم فرهنگی و ماهواره و اینترنت ربط ندهید. تمام کشورها این چیزها را خیلی بهتر و آزادترش را دارند اما از لحاظ اجتماعی متاسفانه از ما بهتر هستند. بپذیریم که راه را اشتباه آمده ایم و سریعتر برای اصلاحش اقدام کنیم. بپذیریم که هرچقدر فشار و محدودیت را بیشتر کنیم در نهایت باعث افزایش فساد و انحراف خواهیم شد.


امیدوارم سایت الف نظر طولانی و منتقدانه مرا منتشر نماید
با تشکر (4395752) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۱:۵۶:۳۷
باور کنید من خودم میخوام ازدواج کنم ولی دوسال خدمت سربازی و نداشتن کارت پایان خدمت اجاره سرکار رفتن را به من نمیدهد تا تشکیل زندگی دهم.خیلی از جوانان اینگونه هستند ما کم خودمان مشکل داریم که سربازی هم که 2سال تمام بدون کوچکترین منفعتی جلوی ما را گرفته است؟تو رو خدا اگه مسئولین کمک نمی کنند حداقل سنگ جلوی پای ما نگذارند به خدا که نهایت 6ماه سربازی برای اموزش های نظامی کفایت میکند همه میدانند که چیزی به سرباز اموزش داده نمی شود.اما مانده ایم که چرا هیچکس راجع به آن فکری نمی کند.حقوق یک سرباز روزی 2500تومان است. (4395891) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۱:۵۸:۰۸
... از شما به خاطر پرداختن به موضوعات اجتماعی تشکر میکنم. (4395893) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۲:۰۴:۱۶
من به عنوان یک دانشجو دیده ام که اکثر دانشجویان به سه معضل جدی گرفتارند یا اعتیاد به سیگار و مواد مخدر یا حتی قرص هایی برای تمرکز که منجر به سکته هم دران ها شده دوم اعتیاد به پورنوگرافی سوم مشکلات عاطفی و روحی و روانی و وجود عقده به دلیل نداشتن رابطه مشروع و مناسب با جنس مخالف و در نتیجه عدم ارامش به خصوص در جوانان پاک و سالم این اخری مشهودتر است.وقتی یک جوان در فیلم های امریکایی میبیند که نوجوانان 15 16 ساله با جنس مخالفش ارتباط دارد و او در سن 25 سالگی هنوز نتوانسته به این میل خود پاسخ دهد چه نتیجه ای جز افسردگی سراغ دارید ای کاش حداقل امکانات کار و و ورزش رایگان را برای جوانان فراهم می کردید . (4395905) (alef-2)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۱۳:۲۶
با سلام و سپاس از جناب دکتر نوربخش
مطالب بسیار مفید و بجایی در این مصاحبه ذکر شده است و به نظر لازم است که این تذکرات و هشدار ها در حوزه سیاستگذاری¬ اجتماعی و فرهنگی لحاظ شود.
همان گونه که جناب دکتر نوربخش مطرح کرده¬اند واقعا مشکل حاد جامعه مسئله اختلال جنسی نیست. مسئله ریشه¬ای تر از آن چیزی است که ما نمود آن را در نابسامانی های جنسی و امور دیگر میبینیم. تحلیل شرایط جامعه ایرانی در شرایط امروز بسیار سخت و دشوار است چرا که در دام نوعی بینوایی اخلاقی افتاده ایم و به زعم ایشان در ناهنجاری و بهم ریختگی ارزش و هنجارها گرفتار آمده ایم که به واقع در سطح کلان مهمترین عامل بحرانی کردن این مسئله در جامعه ایرانی است.
اگر بخواهم به طور خاص در مورد مسئله اختلالات جنسی در جامعه ایران نکته ای را مطرح کنم به نظرم قبل از هر نوع تحلیل لازم است که نوعی سنخ شناسی و تفکیک حوزه های اختلال جنسی به عمل آید اینکه وضعیت حاد و بحرانی ما در کدام سنخ و گروه و سنی است. زیرا با گونه شناسی آنها می¬توان عوامل موثر بر ایجاد ناهنجاری های جنسی را به خوبی فهم کرد.
برای مثال نوع اختلال جنسی زن متاهل طبقه بالا با نوع اختلال جنسی زن مجرد طبقه پایین یا متوسط چه از لحاظ عوامل موثر بر گرایش و چه از لحاظ پیامدهای آن بسیار متفاوت خواهد بود. بنا براین با این نگاه میتوان تفکیکی بین اختلال جنسی ناشی از لذت گرایی، یا تن فروشی یا نا آگاهی و ... را تشخیص داد. همان گونه جناب دکتر نوربخش سعی کرده اند که این مسئله را در ابعاد مختلف آن تحلیل کنند لازم است که این نوع گونه شناسی های در حوزه سیاستگذاری لحاظ شود و آموزش را مهمترین راه حل آگاهانه برای مواجهه با این مسئله در نظر بگیرند. (4396046) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۳:۲۱:۰۸
با سلام
چند نکته ( مثال) را بیان می کنم شما طبق معمول هیچکدام را انتشار نمی دهید، اما حداقل به کارشناس برنامه بدهید
نکته اول: جامعه ما به مقوله ارتباط جنسی کاملا مردانه نگاه می کنه و عمل زناشوئی را معمولا یک عمل برد- باخت می داند و به مرد به عنوان برنده و به زن به عنوان بازنده نگاه می کند و این نکته مادر بیشتر مباحث دیگر است
نکته 2: جامعه ما مخصوصا مردان یاد نگرفته اند که هرکاری که انجام می دهند، بازخورد آن به خودشان است چه نیک و چه بد.
برای خواهر و مادر خودمان بی نهایت غیرتی(شاید کورکورانه) هستیم ولی به خانم های توی خیابان نهایت بی تعصبی و بی غیرتی را داریم.
ما یاد نگرفتیم که اگر من خیانتی به دیگری بکنم، کس دیگری هم در حق من خیانت می کند، اما شاید زمان و مکان متفاوت. من دیده ام افرادی را که دختر بزرگ دارند، مثلا 20 ساله اما به دختران جوان هم سن دختر خودش به چشم ناپاک نگاه می کند.
نکته 3: از دید من (در جامعه امروزی) هرچه سن افراد بیشتر باشد، چشم چرانی و حریص بودن آنها بیشتر است. مثلا جوانها با چشم پاک تر به خانم های توی خیابان نگاه می کنند، تا افراد مسن تر. افراد مسن هر حرکت جنس مخالف را با نیت سوء تعبیر می کنند.
نکته 4: عدم شناخت روحی، روانی و عاطفی از جنس مخالف. مردان ایرانی جنسیت زده اندو متاسفانه به همه چیز به چشم جنسی نگاه می کنند، فرضا یک خنده زن یا برخورد خوب او را بد تعبیر می کنند. به نقل از یک خانم کارمند عرض می کنم که می گفت، اگر با مردانی که به اداره مراجعه می کنند، خوش برخورد باشیم می گویند .....و اگر با خلق خوب باهاشون صحبت نکنیم باز می گویند که عجب برج زهرماری و ....
نکته 5: فرهنگ مردزدگی و مرد سالاری مطلق ، اگر چند دختر یا خانم توی خیابون با همدیگر، خنده و بگو مگو داشته باشند، دید جامعه نسبت به آنها چگونه است؟ نسبت به همین حرکت از چند پسر
نکته 6: تعصبات دینی و مذهبی که بنده به هیچ عنوان راجع به اون ها صحبت نمی کنم چونکه حتما خط قرمز هستند دیگه!!!!!

بیشتر این مسائل باید از کودکی آموزش داده شود، تا در فکر و ذهن نهادینه شده و ملکه شود، و الا همه ما خیلی خوب صحبت می کنیم ، اما از عمل خبری نیست که نیست (4396061) (alef-2)
 
داداش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۵:۵۵:۱۹
شما اگه راست میگی روی فساد اقتصادی و اختلاس های میلیاردی حاضر در ایران بحث کن. اگه فقر ناشی از فساد اقتصادی نباشه....فساد جنسی بوجود نمیاد. (4396421) (alef-2)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۷:۳۲:۳۳
ببین داداش هیچ کس منکر این نیست که فقر هم باعث ایجاد روابط پرخطر میشه ولی فقر ده سال پبش عامل اصلی بود کما اینکه الان شابد خانواده های کم در آمد تر کمتر دچار باشنو ضمن این که سن این روابط پایین اومده که خطر در جامعه صدچندان تر میشه چون بلوغ عقلی اکثرا نرسیدن . نباید منکر این شد عده ی کثیری هم با وجود داشتن شزایط شروع زندگی به خاطر عدم مسئولیت پذیری روابط دیگریغیر از دواج را انتخاب می کنند. در کل عدم آموزش این گونه مسائل عدم مهارت زوجین در برخورد بایکدیگر . عدم رجوع به مشاور یرای کمک در مشکلات جنسی ارضا نشدن کنجکاوی های جوانان در باره آگاهی های جنسی کم گوشزد کردن تعهد و وفا داری در رسانه ها و افراد . عدم مسئولیت پذیری عدم کنترل افراد بروی حود. و هم چنین عدم امکانات و فقر باعث تنوع طلبی روابط چند روزه پرخطر طلاق رو آوردن به پورنوگرافی و خود ارضایی شیوع بیماری های پرخطر در جامعه شده است

مسئله این جاست همه دربرار مشکل فقط سعی دارند که تو سر رقیب بکوبند و خودشان را کنار بکشند مسائل اجتماعی رو هم وارد بازی سیاست می کنند شرم آوره که ایرانیان که هزارسال است مسلمان شده اند و چندین هزار سال فرهنگ و تمدن دارند امروزه پای ثابت صفحات پرن استار های امریکایی در اینستاگرام شده اند (4396623) (alef-2)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۳-۰۷ ۱۹:۵۵:۲۵
یک مساله دیگر اینکه هدایت مساله جنسی از ابتدای انقلاب به یک بحث حکومتی تبدیل شد و خود این مساله را از دست افراد متخصص خارج کرد و به یک امر سیاسی حزبی تبدیل شد که خروجی اش همین است که می بینید. (4396816) (alef-2)
 
داودى
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۰۱:۳۷:۲۷
باسلام و سپاس از شما
بخاطر طرح جسورانه و مشگلات امروزى كشور و جوانان و حتى پدرو مادرانى كه بحزحفظ شالوده و خانواده اعتقاد دارند.
كاش اتاق فكرى ايجاد مى شد براى بررسى و تعين راه كارهاى مناسب و به روز جهت اين دست مشگلات جدى و حاد امروزه ى ما (4397310) (alef-2)
 
سپیده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۰:۱۴:۱۰
سلام،گفتگوی مفیدی بود،پاینده باشید (4397963) (alef-2)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.