نظر منتشر شده
۲۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 460612
اعتراض دیده بان شفافیت و عدالت به ضعف سه قوه در برخورد با دریافتی های نجومی
از بس تعلل شد، مدیران حرامخوار مدعی شده اند
بخش خبري الف، 20 فرودین 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
به گزارش پایگاه خبری دیده بان شفافیت و عدالت، رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد «دیده‌بان شفافیت و عدالت» در نامه ای به رئیس مجلس درباره تعلل هر سه قوه در برخورد و ریشه کنی پدیده حقوقهای نجومی هشدار داد و خواستار جبران کوتاهی در این زمینه شد.

در نامه دکتر توکلی آمده است: پدیده نامبارک دریافت‌های نجومی برخی از مدیران که اوایل سال ۱۳۹۵ به همت دلسوزان نظام و مردم برملا شد، متأسفانه امروز به یکی از مهم‌ترین مطالبات پاسخ نیافته مردم و رهبری تبدیل‌شده است. پاسخ معقول به این مطالبه، مشتمل بر دو دسته اقدام بود: دسته اول، تعیین مصادیق جرم و تخلف، برگشت اموال حیف‌ومیل‌ شده، محاکمه و مجازات متناسب مرتکبان است و دسته دوم، اتخاذ تدابیر مناسب برای از بین ‌بردن سیستمی و نظام‌مند زمینه این ظلم‌ها و خیانت‌ها و اشرافی‌گری‌ها بوده است.

در ادامه این نامه توکلی با برشمردن اقدامات ناقص و بی فایده دولت و مجلس در برخورد با ظلم دریافت های نجومی افزوده است:اولین اشتباه دولت در برخورد با دریافت های نجومی، تنزیه خائنان بود تا جایی که دولت برای توجیه برخی از دریافتی‌های نامشروع مدیران آزمند، تصمیمات تازه‌ای را تصویب کرد.  دومین خطای راهبردی دولت، روش انتخابی برای تشخیص مدیران خائن به آرمان‌های انقلاب اسلامی بود: برای آن‌که تعداد مدیران خائن به آرمان های انقلاب اسلامی مجرم کمتر بشود، سقف غیرقانونی ۲۰ میلیون تومانی جعل شد و تنها کسانی نجومی‌بگیر شناخته شدند که بیش از این سقف گرفته باشند! با این‌ وجود قریب به ۴۰۰ مدیر ضد ارزشی، ظالم، خائن و حرام‌خوار شناسایی شدند.

توکلی در ادامه پرسیده: چه مبلغ از آنان باز پس گرفته شد؟ آیا حکم صریح رهبری مبنی بر عزل در مورد همه آن‌ها اجراشده است؟ بعد از عزل، آن‌ها به کجا منتقل شدند؟ چند نفرشان غیرقانونی و چه تعدادشان با سوءاستفاده از قانون دست به خیانت زده بودند؟ هیچ‌کدام معلوم نیست.تنها این آشکار است که دولت برای توجیه برخی از دریافت های نامشروع مدیران آزمند، به عبارت دیگر غسل تعمید دریافتی های نامشروع با مصوبه موخر تصمیمات تازه ای را تصویب کرد، پرونده آن مدیر ۵۷ میلیونی در دیوان محاسبات در دادیاری دیوان خاک میخورد و حتی به هیئت مستشاری هم ارجاع نشده است و او به دست دولت به عنوان رئیس صندوق دیگری نصب شده است، دیوان محاسبات مجلس نیز همچون دولت برای تفکیک مدیران حرامخوار و مهاجم به ارزش ها و خائن به انقلاب اسلامی، از قاطبه مدیران، سقف سلیقه ای ۲۰ میلیون را نصاب قرارداد. بعضی از مدیرانی که در روزهای نخست تحت فشار افکار عمومی مبالغ نامشروع دریافتی را به خزانه واریز کرده بودند، حالا مدعی شده و آنرا پس میخواهند! و در برخی دستگاه های اجرایی مانند وزارت نفت از منابع عمومی دریافت های حرام پس داده شده تا بعدا حرامخوارها آن را قسطی بپردازند!

رئیس سمن شفافیت و عدالت در ادامه نامه خود به رئیس مجلس نوشته است:

سومین و بزرگ‌ترین خطای راهبردی دولت که قوای دیگر و همه نهادها و دستگاه‌ها در آن شریک‌اند، هدر دادن فرصتی طلایی و استثنایی برای مبارزه با فساد خانمان‌برانداز موجود است. این حادثه می‌توانست با تدبیر به یک فرصت استثنایی بدل شود چراکه در سالهای اخیر، هیچ‌گاه چنین موقعیتی پیدا نشده بود که تقریباً تمام مردم و رهبری در این سطح و شدت، بر مطالبه خاصی از قوای سه‌گانه اصرار داشته باشند، این ظرفیت کم‌نظیر، حکومت را قادر می‌ساخت با کمترین هزینه، دسته‌ای از مدیران نابکار را در این ایستگاه از قطار بیرون براند و برای خیل عظیمی که محتاطانه ولی امیدوارانه به‌سوی قطار انقلاب می‌آیند، جا باز کند. .

خسران زیادی شد که از این فرصت برای حمله جانانه به فساد بهره گرفته نشد؛ چرا که نظام از پشتیبانی کامل مردم برخوردار بود؛ بلکه مردم مطالبه گرانه منتظر این حمله بودند. باید اینجا دادگاه‌های جمعی راه می‌انداختیم و همزمان با این دادگاههابعد، موج دوم حمله را به تبعیض دردآور دیگر یعنی وابسته سالاری در انتصابات حکومتی، آغاز می‌کردیم، دریغا که با تعلل و مماشات این فرصت ذیقیمت از دست رفت!

توکلی در ادامه نامه با برشمردن تعلل قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی در برخورد با دریافت های نجومی، رد مصوبه مجلس برای تعیین سقف حقوق مقامات، مسئولان و مدیران از بیت المال در شورای نگهبان و مجمع تشخیص را خلاف دانسته و دلایل روشنی در نقد ارائه کرده است و به رئیس مجلس نوشته است: برای جبران کوتاهی و تعلل ارکان مختلف پیشنهاد می‌شود:

موضوع تلاش مجلس برای تعیین سقف کل دریافتی مقامات و مدیران و مخالفت شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت با این مصوبه را رسماً به محضر رهبر معظم انقلاب گزارش بفرمایید تا در صورت صلاح‌دید توصیه‌های لازم را به شورای محترم نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام بفرمایند.

رئیس محترم مجلس شخصاً با اعضای محترم این دو نهاد خطیر وارد گفتگو شود. امیدواری زیادی وجود دارد که تفاهم به دست آید. دوستانِ مشغول خدمت در این دو نهاد توجه بفرمایند که اگر هم مجاز به مصلحت‌سنجی می‌بودند، هیچ مصلحتی بالاتر از رعایت حکم مطاع ولی‌فقیه و تأمین خواسته قاطبه ملت نبود.

اقدامات تقنینی لازم را برای پاسخ بلندمدت به مطالبه عموم مردم و رهبری بلافاصله آغاز بفرمایید که آن اقدامات، اتخاذ تدابیر مناسب برای از بین بردن زمینه این ظلم‌ها و خیانت‌ها به‌طور سیستمی و نظام‌مند است که تعیین نسبت سقف و کف از مهم‌ترین تدابیر ضروری است.

بر اساس تکلیف مسلم مجلس در نظارت بر اجرای دستورات رهبری و قوانین کشور، عملکرد قوای دیگر را بررسی و خلاف‌ها و تعلل‌ها را معلوم سازید تا حکمِ اجرانشده عملی گردد. بررسی عملکرد مجلس و کمیسیون اصل نود و به‌ویژه دیوان محاسبات را در دستور کار قرار دهید. دیوان در این مورد به‌جای میانداری و بی‌طرفی، جانب‌دارانه عمل کرده است.

گزارش تمامی این اقدامات را شفاف و صریح در اختیار ولی‌نعمتان خویش، مردم شریف و نجیب ایران قرار دهید. مطمئن باشید که خدا و مردم و رهبری در این میدان حامی شما هستند.

مشروح نامه را اینجا بخوانید.
۱۳۹۶/۰۴/۳۱ ۱۱:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۶:۰۲
 
۱۳۹۵/۱۲/۲۵ ۱۱:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۰:۳۵
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۴ ۰۷:۵۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۷:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۶:۵۴
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۱۰:۲۷
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۹ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۰:۱۲
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی +مبارزه با فساد +فساد اقتصادی + مجلس
 
عطا
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۲۱:۱۰
3 قوه با چی برخورد کنند؟
با کم شدن حقوق خودشون (4240879) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۲۸:۳۱
بابا دندونپزشک متولد 1370 میشناسم ماه قبل با دوستش دعوا میکرد و عصبانی بود که باید 30 میلیون تومن براش میریختن به حسابش و 15 میلیون تومن ریختن. حالا شما گیر دادی به 20 تومن گرفتن مدیر کل های اصلی کشور؟ (4241047) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۱۷:۱۷
خوش تیپ! اون اولا" دندون پزشکه! ثانیا در بخش خصوصیه و ربطی به بودجه عمومی نداره ثالثا" با رانت و سفارش و رفاقت پست نگرفته بلکه درس خونده زجر و زحمت کشیده حالا تخصصش و تلاشش به بهره برداری رسیده. بعدش هم دریافتش از بیمار با موافقت قبلی و رضایت بیماره یعنی بیمار میتونه بگه اینجا گرونه میرم جای دیگه... ولی آیا در مدیران دولتی و نهادی و قضایی و ... این مسائل رعایت شده؟! 90درصد مدیران نالایق اصلا سواد تخصصی و مدیریتی ندارند ماهی 2 میلون هم به سرشون زیاده! فرقی نمیکنه دولتی باشند یا نهادی! (4241968) (alef-3)
 
محمد مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۲۶:۵۲
از اول هم معلوم بود قرار نیست کاری بکنند . همه اینها ذخایر نظام اند (4240887) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۰۴:۴۹
چیه ذخائر ذخائر راه انداختید پدرجان؟؟؟ برو ببین یک کارمند ساده شهرداری چه ثروتی به هم زده (4240991) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۳۶:۴۰
وقتی رییس جمهور محترم به فساد 12000 میلیاردی میگن معوقه!!

وقتی جناب نوبخت غارتگران بیت المال رو میگن ذخیره بیت المال

وقتی مجلس معتدل 3 بار یک وزیر که حاصل عملکردش سوختن انسان های بیگناه در قطار بود رو استیضاح نمی کنه

وقتی فلانی بارها اثبات شده که در تخلفات مختلف دست داشته و مدرک دکتراش غیر قانونی و هیچ کس حرفی نمی زنه

وقتی متهم بزرگترین پرونده فساد اقتصادی تاریخ ایران (پرونده کرسنت) به جای زندان سر از مقام وزارت در میاره

وقتی جناب کرباسچی که فسادشون اثبات شده میاد و لیست یک جناح رو برای مجلس اون می بنده

وقتی چند وزیر هزار میلیاردی در دولت هست که تا الان لیست دارایی هاشون رو به قوه قضاییه اعلام نکردن

وقتی تا الان طبق آمار رییس سازمان حسابرسی 5100 میلیارد تومن از حقوق های نجومی برگشت داده شده (همونی که گفته میشد 23 میلیارد بیشتر نیس) و کسی در زندان هم نیافتاد


جناب توکلی عزیز دیگه حرف از مبارزه فساد با عرض پوزش خیلی خنده دار میشه!!!
جناب توکلی شمام بگذار و بگذر (4240927) (alef-2)
 
مازندرانی
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۴۴:۱۸
آیا کسی از دولت مردان هست پاسخ آقای دکتر توکلی رو بده ؟ذخایر انقلاب الان کجا تشریف دارند؟بنظر بنده اون کسی که حقوق نجومی از بیت المال گرفته خیانت کرده با اون کسی که میلیاردها تومن مردم رو بدهکار بانک کرد وخودروهای بیکیفیت خاک خورده در پارکینگ رو به مردم تحمیل کرد فرقی نمیکنه . (4240942) (alef-3)
 
ايرانى مسلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۲:۱۳
دکتر توکلی ابتدا پاسخ دهد املاک نجومی به کجا رسید. خسته شدیم از بام و دو هوای مدعیان (4241059) (alef-2)
 
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۵۵:۲۱
متاسفم برای کسانی که تا توکلی حرف میزنه میگن املاک نجومی چی شد اخه ادم با سواد یه سرچ بزن و گزارش توکلی و دیده بان شفافیت و عدالت درباره املاک نجومی رو بخون
هر چند بعیده نگاه جناحی و بسته بعضی ها این اجازه رو بهشون نده با این حال لینک اون رو براتون میذارم
http://alef.ir/vdcf0ydj1w6dyya.igiw.html?411129 (4241305) (alef-2)
 
بنده خدا. اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۴۸:۲۵
آقای توکلی ماهی از سر بگندد نه از دم . شما درست میفرمایید در همه زمینه ها آنقدر تعلل شد که الان امثال احمدی نزادیها مدعی شده اند. فساد و انحراف از سران این گروه انحرافی شروع شد. پشت بابک زنجانی ها چه کسانی بودند؟ چرا پرونده های احمدی نزاد در قوه قضاییه مسکوت مانده است؟ (4240951) (alef-2)
 
اصغر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۵۵:۳۵
خداییش من یادم نمیاد جناب دکتر توکلی آن زمان که نماینده مردم در مجلس بودن هم به همین شکل انتقاد بکنه!!!
کار خوبیه ولی ... (4240965) (alef-2)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۰:۵۶:۴۸
از کره جنوبی یاد بگیرید ... (4240967) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۰۲:۱۶
در یکی از سازمانهای وابسته به وزارت راه مشغول کار هستم و در روز روشن مدیران اختلاس و حساب سازی میکنند و صدها میلیون پول به جیب میزنند و اگر هم اعتراض کنیم خیلی راحت اخراج میکنند و هیچ جایی هم برای شکایت وجود ندارد. (4240981) (alef-2)
 
حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۱:۱۵:۱۳
خواسته دكتر توكلي درخواست همه مردم دلسوز انقلاب است و بايد قواي سه گانه به درخواست مقام معظم رهبري و مردم توجه و اقدام كند (4241018) (alef-2)
 
محمود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۰۱:۲۰
هر چند آقای توکلی آدم خوبیه ولی اگردر اون هشت سال هم همینقدر جدیت در برخورد بافساد وجود داشت مردم به صداقت مدعیان برخورد با فساد الان ایمان پیدا میکردن!!!! (4241133) (alef-2)
 
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۰۶:۰۰
با سلام
متاسفانه هیچ اقدامی برای مبارزه با فساد اداری نمیشه.
من از نزدیک شاهدم که فساد علنی داره انجام میشه. همه بازرسین و ... هم در جریانن و فقط با معترضین به این فساد برخورد میشه
من همچین مافیایی تو عمرم ندیده بودم (4241144) (alef-2)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۰۸:۲۴
وای خدا چقدر حالم بده که دکتر توکلی تو مجلس نیست (4241150) (alef-2)
 
Malaysia
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۲۱:۵۶
آقای دکتر توکلی، مردم که در عمل به هیچ گرفته می شوند، در عین حال وقتی حکم صریح رهبری آشکارا مورد بی اعتناعی قرار می گیرد، جنابعالی با چه امیدی به پیگیری ادامه می دهید. به هر حال دعای ما مردم بدرقه راه شما باد که نوری در تاریکی و ظلمات هستید. (4241210) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۳۴:۲۸
املاک چی شد دیده بان شفاف !!! (4241255) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۲:۵۹:۰۸
گزارش دیده بان شفافیت درباره املاک نجومی بخونید

http://alef.ir/vdcf0ydj1w6dyya.igiw.html?411129 (4241321) (alef-2)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۰۶:۲۰
روش انتخاب رییس دیوان محاسبات را بررسی کنید به دلایل ضعف این دستگاه پی خواهید برد. سری هم به داخل دیوان بزنید همه چیز روشن می شود... اساتید! (مسئولین فعلی دیوان) به خوبی در حال رفع و رجوع کارهای دانشگاهی خویشند. (4241922) (alef-3)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۵:۱۸:۵۹
اقای توکلی خدا خیرت بده سازمان دیدبان یک کورسویی از امیده که داره کارشو خوب انجام میده

امیدوارم در چند سال اینده از طرف مردم حمایت بیشتری بشه از شما تا بتونید سازمان دیدبان را گسترش و روی موضوعات بیشتری کار کنید

و امیدوارم نفرات دلسوز دیگه ای هم پیدا بشن که در کنار شما مطالبات مردمی و به حق را پیگیری کنن و در راستای عدالت و شفافیت در این کشور قدم بردارند (4241987) (alef-3)
 
محبوب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۶:۰۴:۵۶
تمام فرمایشات اقای توکلی صحیح می باشد ولی اقای توکلی اینهایی که حقوق های نجومی می گرفتتند و الان هم می گیرند و انهایی که اختلاس می کنند و رشوه خواری می کنند و سایر تخلفات دیگر مگر چه کسانی هستند ایا غیر از این است که اینها خودی هستند و کسانیکه بخواهند به تخلفات اینها رسیدگی کنند دوستان و یاران اینها می باشد . اقای توکلی مسولان بطور شفاف اعلام کنند که توا نایی بر خورد ندارند و یا نمی خواهند بر خورد کنند ماجرای خاوری و زنجانی و مرتضوی به کجا انجامید وقتی مجلس توانایی تحقیق و تفحص از یک ارگان را ندارد و اگر هم تفحص شود نتیجه اش به جایی نمی رسد بند ه عذر می خواهم از بکار بردن این کلمه مسولان مردم را سر کار گذاشته اند نزدیک انتخابات از این حرفها زیاد گفته می شود و بعد به فراموشی سپرده می شود مشکل ما در اجرا نکردن قانون اساسی است در این کشور متخلفین می ایند متینگ بر گزار می کنند و حرفهای دروغ را می گویند ولی انهایی که حرف حق می زنند و انتقاد سازنده می کنند با انها بر خورد می شود تا موقعی که در کشور افرادی برای خود خط قرمز قایل شوند و فراتر از قانون باشند و در قبال عملکرد شان پاسخگو نباشند مبارزه با فساد و رانت و رشوه جواب نمی دهد و به شوخی شبه می شود چطور می شود یک نفر بدهکار معمولی را زندانی می کنند ولی بدهکاران کلان ازاد می باشند اگر در کشور مردمسالاری و شایسته سالاری حاکم نشود و قوم و خویش بازی ادامه داشته باشد اصلا امیدی به اصلاح نمی یاشد هر کس هم در این راه به خواهد کاری کند نمی تواند به نتیجه برسد به قول خودتان فساد در کشور نهادینه شده است و اکثر دستگاههای دولتی الوده هستند . (4242186) (alef-3)
 
سپهر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۶:۳۶:۰۳
خدا كنه اين ضد فساد بودن جناح راستى ها همچنان ادامه داشته باشه ! (4242280) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۷:۱۱:۳۹
مبارزه با فساد توسط اقای توکلی جناحی نیست! ایشان واقعا معدود افراد سالم هستند خدا نگهدارشان. اما میدونم که دیگه برای همه چی دیر شده بقول اقای توکلی مشکل گلبول های سفید هستند که قادر به حفظ سیستم نیست اگه به همه پرونده های فساد اداری رسیدگی شده بود اوضاع اینقدر نا امید کننده نبود. (4242376) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۰ ۱۸:۰۵:۳۴
به نظر من حقوق های نجومی وزارت نفت از همه جا بیشتره. خودم سراغ دارم که یک نگهبان در حراست نفت جنوب، بیشتر از 6 میلیون حقوق میگیره. خدائیش من خودم که مدرک دکترا دارم و سه سال سابقه کار در دانشگاه دارم اینقدر نمی گیرم. آخه تبعیض تا کجا؟ (4242505) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.