نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443611
اولویت اشتغال با نیروی کار ایرانی است یا اتباع بیگانه؟
بخش تعاملی الف - نجد امینی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۲


هجوم لشگر آماده به کار انبوه از کشورهای همسایه به ایران و بی تفاوتی بسیارعجیب سازمان های متولی مثل وزارت کار و کشور این سوال را برای مردم ایران بوجود آورده است که اولویت اشتغال دراین اوضاع نابسامان اشتغال با ایرانی ها است یا اتباع بیگانه؟

گویا برای تعدادی از مسئولان عالی رتبه بیکاری ایرانی و اشتغال گسترده اتباع بیگانه در کشور عادی و حتی بایدی است چرا که نه صدای اعتراضی از مسئولان وزرات کار بلند است و نه حرف های حمایتی از باب صیانت از نیروی کار ایرانی زده می شود.

متاسفانه در برخی برنامه ها مثل برنامه "وطندار" که برنامه های یک طرفه و غیر مصفانه و  البته حمایتی از حضور اتباع بیگانه در کشور است  به صراحت از حضور گسترده اتباع بیگانه در کشور حمایت هم میشود که بسیارعجیب است. وقتی سخنان  مسئولان وزارت کار در این برنامه ها موجب  تلقی از رضایت ایشان از حضور انبوه اتباع بیگانه در کشور را دارد چه جای حرف است؟ چرا مسئولان چشم خود را به روی تهدیداتی که جمعیت عظیم اتباع برای بازار کار ایران دارند بسته اند.

جواب بیکاران ایرانی با کیست؟ چه کسی مسوول صیانت از نیروی کار ایرانی است؟ آیا بازار کار دیگر کشورها سخاوتمندانه به روی اتباع خارجی باز است؟

اگر هم ایران نیروی کار خارجی  بخواهد باید با ویزای مشخص از کشور مبدا و با رعایت یک سری ضوابط رایج بین المللی وارد ایران شوند نه اینکه  یک لشگر اتباع کم سواد و بیسواد غیر مجاز وارد کشور شوند و اینجا سخاوتمندانه با طرح های خلق الساعه مسئولین ما، صاحب ویزای کار شوند!

چرا نمایندگان مجلس سخنان این مسئولین متولی بازار کار ایرانی را رصد نمی کنند و از ایشان سوال نمی کنند که پس وظیفه شما صیانت از بازار کار ایرانی است یا اشتغال اتباع؟ مسئولی که براحتی اشتغال گسترده اتباع بیگانه را مخل اشتغال ایرانی نمی داند نباید از سوی نمایندگان مجلس بازخواست شود؟ مسئولی که ویزای کار را براحتی در اختیار اتباع بیگانه می گذارد نباید بازخواست شود؟

کنسول گری های ما در کشورهای اطراف وقتی می دانند و یقین دارند که اکثر اتباع برای کار ویزای ایران را می خواهند چرا ضمانت های قوی برای بازگشت از ایران را دریافت نمی کنند؟ حرف برخی گدایان خارجی که در تهران در حال گدایی هستند شنیدنی است که با ویزای توریستی می آیند و اینجا تمدید هم می کنند و در تمام مدت راحت در حال گدایی در ایران هستند! و یا حرف کارگران خارجی که با ویزا به ایران آمده اند و اینجا زمانش هم تمام شده اما باز مانده اند و آسوده در حال کارهم شنیدنی است. البته بماند که این ها گدایان یا کارگران نسبتا قانونمداری هستند که حداقل قانونی وارد شده اند چرا که اکثر اتباع قاچاقی زحمت ورود به ایران را به خود می دهند.

هجوم گسترده اتباعی که که خود در پاره ای از هنجارهای اجتماعی دچار مشکل هستند تبعات زیادی را برای کشور ما وارد کرده است.حضور این اتباع در سال‌های متمادی در کشور سبب اشغال پست‌های شغلی، از بین رفتن مهارت‌های شغلی و عدم رغبت ایرانیان برای یادگیری این شغل‌ها شده است.

تاسف از مسئولانی که به جای صیانت از نیروی کار ایرانی حامی اشتغال گسترده اتباع بیگانه در کشورند و با حرف و عمل موجب شده اند که چند میلیون تبعه خارجی در حال حاضر شاغل در کشور باشند!
کلمات کلیدی : نجد امینی
 
مبهوت-نگاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۱:۳۶:۳۲
مشکلات و ناهنجاری های ناشی از ورود البته غیر مجاز !!!! این لشگراز اتباع کم سواد و بیسواد فقط به مختل و آشفته کردن بازار کار ایران محدود نمیشه بلکه از اون بدتر فاجعۀ وجود هزاران کودک قد و نیم قد است که دارای مادری ایرانی اند ولی یتیم !!!! از سوی پدری بیگانه و بی مسئولیت اند که زن و بچه ها را رها کرده و ناپدید شده !!!! ؛ (4156640) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۲:۱۷:۰۵
با تشکر ازمقاله اتان در خصوص اتباع خارجي بايد گفت اين سئوال براي مردم نيز يک معما شده که کشوري که مال ايراني است ، دفاعش بر عهده جوانان ايراني است ، مالياتش بر عهده مردم ايراني است ، علقه و علاقه به آباديش مربوط به ملت ايران است و در ثاني اين همه جوانان بيکار و مستعدکار دارد که جوانيشان تکرار نشدني است مي بايست پشت سدکار بمانند ولي ميليونها افغان که هيچ مالياتي پرداخت نمي کنند، دفاعي از کشور ما ندارند بلکه خود عامل ناامني هستند، تخصصي نمي توانند بر تخصص ايراني ها بيفزايند بلکه شغل و حرفه ايراني ها را نيز فرا گرفته و در کشور خود رقيب مصنوعات مي شوند مي بايست از اين افاغنه بدون حساب و کتاب پذيراني کند؟ کشورهاي عربي سالهاست که به کارخانه دارها و تجار خويش اعلام کرده اند با اين شرط نيروي کار مي توانند وارد کنند که کفيل آنها بوده و پس از سپري شدن اجازه کار مي بايست کشور را ترک کنند همچنين هرگونه خطا و قانون شکني بکنند صاحب کارگاه و کارخانه مقصر مي باشد درثاني اگر کارگرمهاجر خطايي بکند علاوه بر اخراج سريع حق ور ود به آن کشور را تا ابد ندارد همين امر باعث شده تخلف کارگران خارجي به سفر برسد ( حال اين قوانين عالي را بگذاريد کنار بي قانوني هاي پذيرش اتباع در کشورمان که هر جرم و جنايتي را بخواهند مي کنند و راحت در شهر ها جابجا مي شوند ديديد که به کودک 6 ساله ايراني تجاوز کرده و چهار نفري به توريست فرانسوي تعرض مي کنند ولي فقط مي گويند از کشور اخراج شده اند و بقول برادر نيروي انتظامي ترد نشده زودتر از ما به کشور باز مي گردند- آگاهي مي گفت تاوقتي که نيروي انتظامي بابت دادن اجازه کار از آنها پول مي گيرد، تاوقتي ...در پروژه ها از افغاني ها بطور گسترده استفاده مي کنند، تاوقتي ...خبري از اخراج اين افغاني ها نيست ... نه بيکاري و فقر و فحشاي و اعتياد ايراني ها بر اثر بيکاري. (4156690) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۳:۲۹:۲۵
واقعيت اينه كه اتباع بيگانه در مشاغلي كار ميكنند كه ابراني ها حاضر به انجامش نيستند.
هروقت يه افغاني تونست مثلا كارمند بانك بشه يادداشت شما هم صحيحه (4156778) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۱۶:۰۳:۱۲
مسئولین ما نه احساس مسئولیت لازم رو دارند نه عرضه لازم رو نه ... (4157027) (alef-11)
 
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۴:۵۶:۵۵
بسیار درست و بجا نوشتید ، از شما بسیار ممنونم که حرف دل همه مردم ایران رو زدید ، البته این رو هم لازم بذکر میدونم که با توجه به تبلیغات ضد ایرانی شدید در افغانستان و تبدیل شدن این کشور به پایگاه مزدوران ضد ایرانی و مزدوران سعودی ، اکثر این اتباع بشدت احساسات ضد ایرانی دارند و همین امنیت کشور مارو شدیدا به خطر انداخته ، از شما خواهشمندم که با تمام قدرت به روشنگریهای خودتون ادامه بدید ، باید اینقدر به روشنگری ادامه بدیم تا مسئولان بیکفایت ما مجبور به پاسخگویی شوند ، با سپاس (4158166) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۷:۰۲:۰۷
نه اينكه همه اتباع خارجي در ايران استاد دانشگاه و كارمند وزارت نفت هستند، بايد هم نگران بود! (4158247) (alef-11)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۱۷:۵۲:۲۴
مدتها بود که مقاله ای به این صراحت از نویسندگان سایتها و روزنامه های ایرانی ندیده بودم و اکثر نوشته ها تملق آمیز و همراه با تعارفات مسخره ،کاملا حق با شماست باید مسئولین رو وادار به اخراج افاغنه از ایران کنیم (4158283) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۲ ۱۸:۵۴:۴۴
اولویت با نیروی کار ماهرتر است (4159266) (alef-13)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۵ ۰۵:۵۶:۱۸
احسنت به نویسنده مقاله /مسئولین کی بیدار میشوند ؟گویا خوابشان ابدی است یا خود را به خواب زده اند دل مشغولی بی پولی یاکار ندارند .کارشان مهیا است حقوقها ی بالا دارندبه فکر مردم هم نیستند (4162235) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته