توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 277913
نرم افزاری برای به دام انداختن مقامات فاسد در چین
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۱
دولت چین اعلام کرد که برای مبارزه جدی تر با مقامات و مسوولان فاسد در کشور، به شیوه جدیدی روی آورده که مردم نقش مهمی در اجرای آن دارند.

به گزارش ایرنا، مردم چین که فساد به گفته دولت در آن کشور ریشه دوانده، می توانند از این پس با نصب یک نرم افزار که دولت طراح آن است، بر روی تلفن های هوشمند خود موارد فساد به نهادهای ذیربط دولتی را در کوتاهترین زمان ممکن گزارش کنند.

«نرم افزار ضدفساد» که از اوایل هفته جاری در اختیار عموم مردم قرار گرفته به راحتی بر روی تلفن های همراه شهروندانی چینی قابل نصب است و طراحی آن به گونه ای است که هر کاربری به راحتی می تواند از آن استفاده کند.

روزنامه چاینا دیلی اعلام کرد که در مدت زمان کوتاه نصب این نرم افزار بر روی گوشی ها، گزارش های مردم به نهادهای مربوطه قابل توجه بوده است.

بر اساس این گزارش، احتمال می رود روزانه بین ۷۰۰ تا یک هزار گزارش فساد از طریق این نرم افزار تلفن های هوشمند ارسال شود. این در شرایطی است که پیشتر مردم فقط با داشتن برخی شماره تلفن های دولتی می توانستند با ارسال پیام و تلفن زدن گزارش های خود را ارایه کنند.

آنها از طریق نرم افزار جدید قابلیت انتقال پیام با سرعت بالا و حتی ارسال تصویر را در اختیار دارند. تا پیش از طرح این نرم افزار، مردم روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ گزارش فساد ارایه می کردند. دیده بان مبارزه با فساد چین این اقدام را سهولت در دریافت و ارسال گزارش های عمومی از فساد مقامات در کشور دانسته است.

مبارزه با فساد از سوی مقامات قضایی چین در نهادها و سازمانهای بزرگ اقتصادی بر اساس دستور دو سال پیش «شی جین پینگ» رئیس جمهور این کشور صورت می گیرد. چین سال گذشته میلادی (۲۰۱۴)، ۲۵۰ نفر از مقام های ارشد شهرها، استان ها و وزارتخانه ها را به دلیل فساد مالی تحت پیگرد قرار داد که در این بین بیش از ۲۰ افسر بلندپایه ارتش، مدیران نفتی، مقامات عالیرتبه از جمله یک مقام عالی امنیتی به اتهام سوء رفتار از کار برکنار شدند.

مقامات قضایی چین اما اعلام کرده اند که در سال جدید میلادی (۲۰۱۵) روند نظارتی خود را افزایش داده و تعداد افراد بیشتری را زیر نظر گرفته اند که در اختیار گذاردن «نرم افزار ضدفساد» به دست مردم می تواند در راستای اجرای همین طرح باشد.
 
کلمات کلیدی : چین+فساد+ رشوه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.