توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477416
ثواب روزه‌داری در هوای گرم به روایت امام صادق(ع)
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
امام صادق (ع) در حدیثی به پاداش کسی که در هوای گرم روزه می‌گیرد، اشاره می‌کند.

چندین سال است که ماه مبارک رمضان در تابستان و خردادماه قرار می‌گیرد و به خاطر شدت گرما در بسیاری از شهرهای ایران و سایر کشورها روزه‌ گرفتن دشوار می‌شود و احتیاج به اراده قوی و همت بالایی دارد.

در همین راستا، امام صادق (ع) دربارۀ پاداش کسی که در هوای گرم همچنان بر ارادۀ خود استوار می‌ماند و  روزه می‌گیرد، می‌فرماید:

«مَنْ صَامَ لِلَّهِ عَزَّوَجَلَّ یَوْماً فِی شِدَّةِ الْحَرِّ فَأصَابَهُ ظَمَأٌ وَکَّلَ اللَّهُ بِهِ ألْفَ مَلَکٍ یَمْسَحُونَ وَجْهَهُ وَ یُبَشِّرُونَهُ حَتَّی إِذَا أفْطَرَ قَالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ لَهُ مَا أطْیَبَ رِیحَکَ وَ رَوْحَکَ مَلَائِکَتِی اشْهَدُوا أنِّی قَدْ غَفَرْتُ لَه‏»؛

هر کس که در روز گرم (تابستان) برای رضای خدا روزه بگیرد و دچار تشنگی شود، خداوند بزرگ هزار ملک را می‌گمارد تا چهره او را نوازش دهند و او را (به سعادت دنیا و آخرت) بشارت دهند. هنگامی که روزه‌دار افطار کرد خداوند بزرگ خطاب به او می‌فرماید: چقدر بوی خوبی می‌دهی و چه روح و نفس پاکی داری، بعد می‌فرماید: ملائکۀ من شاهد باشید که او را بخشیدم.

(الکافی، ج۴، ص۶۴، ح۸/ بحارالانوار، ج۹۳، ص۲۴۷)

ایشان در حدیث دیگری نیز می‌فرماید: 
«أفضَلُ الجِهادِ الصَّومُ فی الحَرِّ»؛
برترین جهاد، روزه گرفتن در هوای گرم است.
(بحارالانوار ج۹۳، ص۵۶)
همچنین پیامبر اکرم (ص) در این باره می‌فرماید: 
«الصُومُ فی الحرّ جَهادٌ»؛
روزه گرفتن در گرما، جهاد است.
(بحارالانوار، ج۹۶، ص۲۵۷)
 
کلمات کلیدی : امام صادق ، ثواب روزه داری ، هوای گرم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.