توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 474815
ساینس مانیتور: قرارداد تسلیحاتی عربستان، خاورمیانه را ناآرام می‌کند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۹
«کریسشن ساینس مانیتور» با اشاره به سفر ترامپ به عربستان، نوشته است که قراردادهای تسلیحاتی منعقد شده با ریاض، خاورمیانه‌ را بی‌ثبات‌تر می‌کند.

به گزارش فارس، نشریه «کریسشن ساینس مانیتور» در گزارشی با موضوع قرارداد تسلیحاتی سنگینی که این هفته میان آمریکا و عربستان امضا شد، نوشته است که این قرارداد می‌تواند به تشدید بی‌ثباتی در خاورمیانه منجر شود. 

«اسکات پیترسون» نویسنده این یادداشت، می‌نویسد: «توافق 110 میلیارد دلاری که رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ با عربستان سعودی امضا کرد، ممکن است نهایتا به همان میزان که برای تجارت ایالات متحده خوب باشد، برای خاورمیانه‌ بی‌ثبات‌کننده باشد.»

پیترسون نوشته با وجود آنکه ترامپ در عربستان گفت هدفش تقویت صلح در منطقه است، اما این توافق می‌تواند عربستان را در «جنگ ویرانگرش در یمن» بیش از پیش تقویت کند.

او می‌گوید ایالات متحده با چنین توافقی، عملا خود را به روشنی در یک سوی منازعه منطقه قرار داده و با عربستان در تقابل با ایران هم‌پیمان شده است.

«فواز جرجس» کارشناس مسائل خاورمیانه، می‌گوید: «اکنون، ایالات متحده درگیر جنگ سرد میان عربستان سعودی و ایران شده است. به همین خاطر هم هست که سعودی‌ها ذوق‌زده شده‌اند.»

به نوشته پیترسون، اولین اثر تشدید حمایت آمریکا از عربستان، می‌تواند وخیم‌تر شدن اوضاع یمن باشد.

«ادام بارون» متخصص مسائل یمن در شورای اروپایی روابط خارجی، می‌گوید: «تائید تمام قد این دیدگاه که ایران را ریشه تمام مشکلات منطقه معرفی می‌کند، به جای که آنکه از تنش‌ها بکاهد، بر تنش می‌افزاید.»

به نوشته کریشسن ساینس مانیتور، در حالی که روابط عربستان و آمریکا در دوره «باراک اوباما» تا حدی تضعیف شده بود، اما روی کار آمدن ترامپ می‌تواند بار دیگر رفتارهای سنتی واشنگتن را احیا کند، که این مسئله به تشدید تنش در منطقه و به خصوص یمن منجر می‌شود.
 
کلمات کلیدی : عربستان، ترامپ، تسلیحات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.