توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311310
کرم رباتیکی که تومور مغزی خارج می‌کند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۱
محققان موفق به توسعه یک ابزار جدید، شبیه به کرم رباتیکی شده اند که می تواند بدون آسیب به بخش های سالم، وارد مغز شده و تومور را خارج کند. محققان موسسه فرانهوفر آلمان موفق به طراحی یک ابزار پیشرفته رباتیکی شبیه به کرم شده اند که مهمترین کاربرد آن در جراحی پیچیده مغز است. معمولا برای برداشتن تومور مغزی، به همراه تومور بخشی از بافت سالم نیز خارج می شود؛ برای مثال در عمل جراحی خارج کردن تومور از گوش میانی که فرآیند بسیار پیچیده ای است، قسمت بزرگی از استخوان نیز برداشته می شود.


به گزارش ایرنا محققان برای حل این مشکل ابزاری توسعه داده اند که تاثیر فیزیکی مخرب عمل جراحی را بر بیمار کاهش می دهد. این ربات NiLiBoRo (مخفف ربات حفاری غیر خطی) نام دارد. نمونه اولیه این ابزار با ایجاد یک تونل کوچک در گوش میانی و بدون آسیب به استخوان ماستوئید، تومور را خارج می کند. یکی از مهمترین مزیت های این ربات، امکان تغییر جهت، برای افزایش دقت است.
تجهیزات کنونی جراحی مغز، به دلیل خطی بودن، قادر به ایجاد حفره ای به عرض دو میلیمتر هستند که سبب دشواری عمل جراحی می شود. این ربات کرمی شکل به دلیل خاصیت غیر خطی بودن، می تواند حفره ای به عرض پنج میلیمتر ایجاد کند و با استفاده از خطوط هیدرولیکی، مانند یک کرم به محل مورد نظر بخزد. این روبات از دو قسمت سر و دُم تشکیل شده است.محققان پیش بینی می کنند که ربات NiLiBoRo تا دو سال دیگر تکمیل و آماده آزمایش می شود.

 
کلمات کلیدی : دانستنیها+سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.