نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455618
رهبر انقلاب: مهریه سنگین برای دوران جاهلیت است
بخش اجتماعی الف، 30 اسفند 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
رهبر معظم انقلاب با هشدار به برخی خانواده‎ها و جوانان نسبت به عدم اقبال به مهریه بالا فرمودند: مهریه سنگین برای دوران جاهلیت است. پیامبر اکرم(ص) آن را منسوخ کرد.

به گزارش تسنیم، یکی از سنن بسیار کهن در روابط خانوادگی بشری این است که مرد هنگام ازدواج برای زن مالی را به عنوان مهر قائل می‎شده است و چیزی از مال خود به زن یا پدرزن خویش می‎پرداخته است.

روشن‎ترین آیه‎ای که در قرآن درباره مهریه (صداق) معرفی کرده‎اند، آیه4 سوره نساء است. خداوند در این آیه می‎فرماید «وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَ‏ نِحْلَةً فَإِنْ طِبْنَ لَكُمْ عَنْ شَیْ‏ءٍ مِنْهُ نَفْساً فَكُلُوهُ هَنیئاً مَریئا؛ و مَهرِ زنان را به عنوان هدیه‎ای از روى طیب خاطر به ایشان بدهید؛ و اگر به میل خودشان چیزى از آن را به شما واگذاشتند، آن را حلال و گوارا بخورید.» بر اساس این آیه، مهریه یا صداق نرخ زن نیست بلکه نشانه‏ صداقت مرد در علاقه و دوستى به همسر است و نیز مال گوارا، مالى است که صاحبش آن را با طیب خاطر و رضایت ببخشد.

اما متأسفانه در این سالیان اخیر شاهدیم برخی خانواده‎ها با درخواست مهریه‎های بالا کار را برای ازدواج جوانان با سختی مواجه کرده‎اند در حالی که متوجه هستند که این عمل درست بر خلاف سنت نبوی(ص) و سیره اهل عترت(ع) است. رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات خود در مراسم خطبه‌ عقد جوانان در سال 1374/2/28 با اشاره به همین موضوع فرمودند: «مهریه سنگین برای دوران جاهلیت است. پیامبر اکرم(ص) آن را منسوخ کرد. پیامبر(ص) از یک خانواده اعیانی است. خانواده پیغمبر (ص) تقریباً اعیان‎ترین خانواده قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است و خدای متعال او را «سیده النساء العالمین» قرار داد «من الاولین و الاخرین» با بهترین پسرهای عالم که مولای متقیان است می‌خواهند ازدواج کنند مهریه‌ ایشان زیاد باشد؟ چرا ایشان آمدند و این مهریه کم را قرار دادند که اسمش «مهر السنه» است».
 
کلمات کلیدی : مهریه، ازدواج
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۲:۱۰:۳۸
خوب قانون گذارهای مجلس که کلی حقوق مزایا میگیرن یه قانون بذارن که این مهریه گرفتن جرم اعلام بشه و هرکی گرفت باهاش برخورد شه، مثل گرفتن نزول
خواهشا این بند عندالمطالبه رو از قانون حذف کنید، هر دختری پیشنهاد ازدواج میدم ،میگه دیگه خود قانون سقف صد سکه عندالمطالبه تصویب کرده ،
یه منبع درآمدی براشون شده (4211386) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته