نظر منتشر شده
۲۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 248816
 
پاسخ آیت الله حائری به جوابیه دکتر علی مطهری
بخش خبری الف، 21 آبان 93
به دنبال نامه نگاری آیت الله حائری و پاسخ دکتر علی مطهری به نامه ایشان، اکنون آیت الله حائری پاسخی برای جوابیه وی نوشته است که به نقل از سایت ایشان در ادامه ملاحضه می کنید.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۷
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر علی مطهری
نماینده محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم

در صورتیکه دعوت مردم به راهپیمائی اعتراضی مورد تایید جنابعالی نمی‌باشد، مرقومه خطاب به کسانیست که از آن راهپیمایی دفاع می‌کنند، پس ماهیت نامه به قوت خود باقیست.

اینکه در مسائل اجتماعی و حقوق کلی مردم جای گذشت نیست درست است، ولي برفرض صحت ادعا، تقيه، رساندن مردم به حقوق اجتماعی از راهی غیر از مواجهه صریح است، برای حفظ یکپارچگی و وحدت.

برخی از اساتید دانشگاه نیز نامه نوشته اند و راهپیمائی ۸۸ را از نوع راهپیمایی های ۴۲ تا ۵۷ هماهنگ با عقل اجتماعی دانسته‌اند و با کلامی زیبا اظهار شگفتی کرده‌اند که چرا در رعایت عقل اجتماعی در مورد فوق اظهار تردید کرده‌ام.

اگر نیت راهپیمایی کنندگان سال سال ۸۸ عینا همان نیت تظاهرات کنندگان سالهای ۴۲ تا ۵۷ است و اینجانب حرف خود را در مورد تردید در رعایت عقل اجتماعی پس بگیرم و در مقابل آنها هم بپذیرند که برای براندازی یک نظام اینکار را انجام داده‌اند، این چگونه دفاعیست؟!! که طرف را از غفلت بکارگیری عقل اجتماعی تبرئه کنیم و به نیت براندازی متهم نماییم!! به عزیزان بفرمایید این کلام زیبائی نیست!

اگر آن‌ها با علم به اين كه سرانجام، براندازي صورت مي‌گيرد، باز دعوت به راهپيمايي كرده‌اند، عقل اجتماعي مي‌گويد امور از دست آن‌ها هم خارج مي‌شد و آن‌چه در مصر اتفاق افتاد در كشور ما هم اتفاق مي‌افتاد. مقايسه دو نمونه از دست به دست شدن قدرت، يكي در خيابان‌هاي مصر و ديگري در انتخابات ۹۲، اين نتيجه را دست مي‌دهد كه ما بايد در حوادثي مثل فتنه‌ي سال ۸۸ براي حل همه مسائل از راه قانون استفاده كنيم و هر چه را كه به آن رويداد انجاميد - از هر طرف كه باشد- خلاء قانوني را لكه گيري كنيم نه اينكه از دعوت مردم به خيابان آمدن دفاع نمائيم. اين كه رقابت بين طرفداران اصل نظام به نوعي انجام شود كه از رفاقت دور و به عداوت نزديك شود تحت هر عنوان كه باشد حامل نوعي فتنه است و بزرگان هميشه از دوستان خواسته‌اند گفتار و كردار نفوذيان را به حساب طرف مقابل نگذارند و به عزيزان طرف مقابل هم توصيه كرده‌اند قبل از اين‌كه ديگران تذكر دهند، فاصله خود را با گفتار و كردار بي‌منطق آناني كه خود را به شما نزديك مي‌كنند حفظ نمايند. عقل اجتماعي دور شدن دو طيف را كه در قبول اصل نظام با هم اشتراك دارند به نفع دشمن مشترك و به ضرر اصل نظام مي‌داند و هرگونه رفتار و گفتار فاصله‌انگيز و نفرت‌زا را محكوم مي‌نمايد و از نوع فتنه مي‌داند.
و السلام علیکم و رحمه الله
محی الدین حائری شیرازی۱۴/محرم الحرام
 
 
AMIR
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۰:۲۶:۰۸
یکی توضیح بده!
ما که نفهمیدیدم چی شد! (2483846) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۶:۵۸
والله ما هم نفهمیدیم جناب آقای حایری چه فرمودند.یکم توضیح بدید.البته از پاسخ اول ایشان هم چیزی سر در نیاوردیم (2484125) (alef-13)
 
حمیدرضا
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۴۸:۳۸
مشکل اقای حایری آن است که یک طرفه به قاضی می رود، پس حق مردم برای اعتراض منطقی ومدنی کجا می رود؟ تا کسی اعتراض می کند می فرمایند دشمن سوءاستفاده می کند پس تکلیف چیست؟؟! (2484534) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۵۵:۳۰
من از منطق اقاي مطهري لذت بردم (2484542) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۱۶:۱۱
در این نامه جایگاه مردم نامشخص است و معلو نیست مردم چه حقی دارند؟؟؟دو نفر که در قدرت هستند دارند با هم دعوا میکنند! (2484562) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۴۳:۴۵
یک نیست به آقایان بگوید نظام در خدمت مردم هستند یا مردم در خدمت نظام؟
آیا این نظام را مردم ایجاد نکرده اند ؟
آیا این نظام را مردم نمیتوانند اصلاح کنند؟
آیا تغییر سرنوشت ملت ایران نباید به دست خودشان باشد؟ (2484883) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۷:۰۹
کاملا درسته (2484938) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۸:۲۴:۳۰
مردم هیچ حقی ندارند. تمام. (2485617) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۰:۴۹:۰۷
شما بگو مردم برنده در انتخابات حقشان کجا میرود . ایران که افغانستان نیست تا نفر بازنده گرو کشی کند . بای بای (2486275) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۰۸:۵۲:۰۱
"حق" نه "فهم" !!!!!!!! درست دقت کن نظر ایشون "فهم" بود نه "حق"!!!!!!!!! (2488044) (alef-10)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۸:۲۶
آقای حائری شما بالای قبری که توش میت نیست گریه نفرمایید
این عالیجنابان فاتحه نظام رو خونده و حلواش رو خورده بودند حالا هم با کمال پر رویی میگن کی بود کی بود من نبودم (2484128) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۰۴:۱۳
جناب حائری و شما احمد آقای عزیز !! این که اعتراضات سال 57 ( بدون مجوز قانونی ولاستیک آتش زدنها وسینما سوزاندنها و خرد کردن در وشیشه بانکها ودر گیری وخلع سلاح کردن مراکز نظامی از جمله گارد جاودان ) را نشانه ی متمدن بودن مردم در آن سال بدانیم و زیرکانه القا کنیم چون آن تظاهرات جهت براندازی بوده پس امروز هم اگر هر گونه اعتراض وبه خیابان ریختنی صورت گیرد حتما در پس آن نیت براندازی نهفته است خود یک نوع قضاوت خارج از عدالت و با نگاهی یکجانبه است !! در این که هر اعتراضی با خواست براندازی صورت می گیرد شکی نیست !! اما ابعاد و نوع و نیت براندازیها یکسان نیست به هر حال وقتی مردم به چیزی معترضند یعنی حواستار از میان رفتن آنند اما این که آیا آن چیز کل نظام است یا اجزایی که از نظر مردم نا پسندنظام وزیان آور دو موضوع کاملا جداست . آنچه در سال 88 رخ داد از نوع دوم بود یعنی مردم خواستار بر اندازی بعضی بی عدالتی ها وکج رویها بودند که مخصوصا طی سالهای اخیر خود را به انقلاب منصوب کرده ومی رفت تا به اصل نظام ضربه بزنند . وآن کجی ها و بی عدالتی ها چیزی نبود جزشروع بعضی بدعتها در نظام . بدعتهایی که می توانست از این پس به انتخابات سالم ومورد اعتماد مردم ضربه زده وانقلابی را که بنایش بر پایه جمهوری گذاشته شده به نظامی بر پایه حکومت تبدیل کند!! یعنی همان چیزی که امام راحل بارها نگرانی خود را از آن در قالب جملاتی مانند نگذارید انقلاب به دست نا اهلان بیفتذ بیان نموده بودند . در سال 88 مردم متوجه خطری که امام راحل به آن تذکر داده بودند شدند ! و با اعتراضی هرچند وسیع اما آرام نظر خود را بیان کردند اما همان جماعتی که سر دمدار انحراف در مسیر نظام بود طبق روال آشنای تاریخی با وارد کردن نفوذیان وایجاد در گیری ها سعی در زیر سوال بردن حرکت مردمی کردند وبا بهره گیری وسیع از تریبونهای حکومتی تلاش کرد اعتراضات مردمی را نوعی انحراف وپیروی از بیگانه قلمداد کند!! و این همان چیزیست که این مردم هرگز وهرگز نپذیرفته ونخواهند پذیرفت ! واین همان چیزیست که شما را در قضاوتتان به بی راهه کشانده !!!! مردم خواستار یک نگاه جامع وهمه جانبه نگر در این مهم هستند ومی گویند اگر بنا بر مجازات است کسانی که زیرکانه وبا تحریک احساسات ونفوذ در اعتراضات آرام مسیر اعتراضات را به خشونت کشیدند را هم مجازات کنید ! (2486203) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۰۲:۴۳:۱۶
نتیجه ای که من از پاسخ ایشان گرفتم پدر من که در 57 راهپیمایی کرد چون قصد براندازی داشت عقل اجتماعی داشت ولی من که در 88 در راهپیمایی شرکت کردم چون قصد براندازی نداشتم ولی عقل اجتماعی هم نداشتم که بفهمم راهپیمایی من تعبیر به براندازی میشود...همینو فعلا فهمیدم (2490685) (alef-10)
 
رضا
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۲:۰۰
واقعا نفهمیدی؟!!
پاسخ کوتاه اما دقیق و صحیحی بود. (2484151) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۰:۵۱:۳۶
فقط مطابق میل شما بود نه؟
مثل کسی که در مباحثه کم می آورد یک حرفی می زند و در می رود دوباره بخوانید ببینید اینطور نیست؟
امام حسین هم می توانست تقیه کند برای حفظ وحدت... (2484283) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۴۷:۲۷
لطفا توضیح بده (2484616) (alef-13)
 
نکته سنج
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۵۱:۵۰
رضا جان توضیح جامعی دادی!!! (2484723) (alef-13)
 
هیمتون همامی
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۳:۱۸
AMIR من هم خودم نه فهمیدم سفسته گفته ولی مثل اینکه گفته حقوق اجتماعی بی حقوق اجتماعی مفهومش اینه گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری (2484155) (alef-13)
 
م-م
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۴۳:۳۳
هيمتون همامي شما اول برو سفسطه را درست بنويس ودوم اينكه شما كه گفتي چيزي نفهميدي پس چرا قضاوت كردي ؟ (2484697) (alef-13)
 
م-م
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۴۹:۰۲
هيمتون همامي شما اول برو سفسطه را درست بنويس . دوم اينكه خودت گفتي چيزي نفهميدي پس چرا قضاوت كردي؟سوم اينكه اقاي مطهري دست مريزاد كه باعث ميشويد اينچنين با ايت الله شيرازي برخورد شود واهانت كنند . شما را به خدايتان ميسپارم. (2484714) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۰:۳۵
همینطوره (2484738) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۲:۵۰
اول نگران شدم فکر کردم جرا دوبار خوندم و هیچی سر در نیاوردم گفتم شاید مشکل از منه حالا با دیدن بقیه کامنتا خیال راحت شد خیلی هم مشکل از من نیست (2484741) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۵:۳۵
شما باید سه تا نامه قبلی رو بخونی عزیزجان. (2484158) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۱:۳۶:۲۳
آیت الله حائری همه افرادی که راهپیمایی کردند خواهان براندازی نظام نبودند،عده کمی می خواستند سوءاستفاده کنند که تعداد اونها خیلی کم بود،خیلی از تظاهراتی که در اروپا و غرب که الحمدلله عقل اجتماعی بالاتری دارند! به تشنج تبدیل میشه و اونها هم یگان ضدشورش دارند ولی هیچ وقت صدای مردم رو قطع نمیکنند با اینکه لیبرال هستند ولی تو این زمینه مسلمانی رو بهتر از ما رعایت میکنند.ولی ما اسلام رو به شدت سیاسی و منفعت گرا کردیم وبه جای اینکه قانون رو به اسلام نزدیک کنیم اسلام رو به قانون نزدیک کرده ایم ونتیجه اش این میشه که مردم قلبا این مدل قانون رو نمی پذیرند،نه تنها تو مبحث اعتراضات تو بقیه مباحث دیگر هم ما فقط پوست اسلام رو داریم و مغز اون رو چیزای دیگری که عمدتا منافع کوتاه مدت است تشکیل داده است.مثل ربا که امروز در شکم هر پیرو جوان این مملکت هست و نظام اسلامی کاری نمیکند در صورتی که خدا در قرآن بیان میکند که جنگ با خداست یا مثلا سربازی اجباری که خداوند میفرماید در دین اجباری نیست،حال طبق نظر شما اگر کسی بخواهد نسبت به این عدم اجرای این اصول مسلم و پایه ای دین اعتراض نماید باید بگوییم برانداز نظام؟یا به بهانه یک عده قلیل سوءاستفاده کن فرصت بیان حق رو از این فرد بگیریم؟یا اینکه تقیه کنیم؟آیا فکر نمیکنید بردن نظام اسلامی در حاله ای از تقدس خود باعث میشود قداست نظام ازبین برود چون باعث میشود عده ای در خود نظام دست به سوء استفاده از وضعیت موجود میکنند و دنبال منافع خود باشندهمچنان که کردند.یا برعکس عده ای از بیرون فرصت سوءاستفاده ببینند و منافع خود رو دنبال کنند.همچنان که کردند. این قبیل از افراد همیشه و همه جای دنیا هستند.ولی اگر بین نظام و مردم فاصله بیفتد طبیعتا قدرت نظام و مردم کم شده و طبیعتا عنصر سومی بر آینده مردم حکمرانی میکند.به هر حال انتظار بنده این است که هرچه سریعتر تکلیف چه میدانم مساله یا فتنه 88 حل شود البته نه با این قانون خشک بلکه با عقل و خویشتنداری که قانون خود جزئی از آن است.قطعا عنصر سومی در حال برنامه ریزی برای سوءاستفاده است.سخت نیست با توکل بر خدا حل می شود.متشکر (2484306) (alef-13)
 
مهدی
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۰۷:۱۲
عزیزم شما نمیخواهید قبول کنید که این جریان فتنه نوشته و دستور دشمن و رزیم صهیونیستی بوده و نظام مقدس جمهوری اسلامی به جریان فتنه با رافت اسلامی برخورد کرد ئ اسم انرا فتنه نامید و گر نه افراد شرکت کننده در جریان فتنه باید اغتشاشگر بنامیدند و حکم اغتشاش هم معلوم است (2486297) (alef-13)
 
حامد
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۲:۳۲:۲۶
عزیزان سلام
آقای حایری گفته بود دعوت به راهپیمایی در سال 88 خلاف عقل اجتماعی بود چون ایران که فرانسه نیست بشه تظاهرات مسالمت آمیز درش انجام بشه و آخرش هم همه چی ختم به خیر بشه! خدا میدونه که تو ایران همچین تظاهراتی آخرش به کجاها برسه( که انصافا هم همینطوره). در پاسخ به ایشان برخی گفته بودند چه جوریه که تظاهرات در سال 42 و 57 بر علیه حکومت شاه خلاف عقل اجتماعی نبود، اما سال 88 میشه برخلاف عقل اجتماعی؟! (خداییش اینا هم دارن راست میگن!) اما عجله نکنید!! پاسخی که آقای حایری به این شبهه میده واقعا قشنگه: ایشون میگه من وقتی میگم دعوت کنندگان به تظاهرات از عقل اجتماعی غفلت کردند در واقع دارم از اونها دفاع میکنم و میگم اینها اشتباه کردند، نه اینکه خائن و وطن فروش وایادی استکبار باشن(اونطوری که صداو سیما دوست داره به خورد مردم بده) در حالیکه سال 42 و 57 اساسا هدف براندازی بوده و تظاهر کنندگان از خداشون بوده که کار به جاهای باریک برسه و خلاصه نظام سرنگون بشه در حالیکه در 88 قضیه اینجوری نبوده و هدف براندازی نبوده حالا این وسط آقایانی که دارن سال 88 رو به نیت دفاع از آقایان موسوی و کروبی با سال 42 و 57 مقایسه می کنند، در واقع دارن میگن که این آقایان قصد براندازی داشتن و این دقیقا همون حرفیه که تندروها مثل کیهان و صداوسیما میگن. حالا شما بگید این چه جور دفاع کردنه!! (دوستی خاله خرسه که یادتونه؟). در واقع بهترین دفاع از این آقایان همون چیزیه که آقای حایری میگه که خدا حفظشون کنه! ایشون واقعا اهل اعتداله و حقیقتا با ذایقه ی اسلام آشناست (2484353) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۲:۱۶:۲۰
حامد خان,شما آقای حائری هستی یا نماینده دفتر ایشان؟ به ازاء 2 خط 10خط تفسیر کردی وای به روزی که حاج آقا از شما میخواست عوض ایشان جواب بدی! (2486125) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۰۹:۲۷:۴۷
آقا حامد جناب زیباکلام و برخی دیگر با اشاره به راهپیمائیهای دوران انقلاب در واقع در پی اثبات عقل اجتماعی مردم بوده اند و با مقایسه راهپیمائیهای سال 88 با دوران انقلاب چنین استلال کرده اند که یا می گوییم مردم ما در دوران انقلاب(سال 42 تا 57) به رشد لازم رسیده و دارای عقل اجتماعی بودند یا خدای نکرده مدعی هستیم که مردم در آن دوران نیز از عقل اجتماعی برخوردار نبودند از آنجائی که همه بر این اعتقادند که مردم در دوران انقلاب از عقل اجتماعی بسیار بالائی برخوردار بوده اند از طرفی بعد از انقلاب نیز جامعه ما از هر جهت بویژه از لحاظ فرهنگی اجتماعی آموزشی و... رشد و توسعه قابل توجهی داشته لذا به طریق اولی در سال 88 و هم اکنون مردم نسبت به دوران انقلاب به مراتب از عقل اجتماعی بالاتری برخوردار هستند بنا بر این اینکه کسی ادعا کند مردم فاقد عقل اجتماعی هستند غیر قابل قبول است مگر ادعا کنیم که جامعه بعد از انقلاب بجای پیش رفت پس رفت داشته و دچار عقب ماندگی شده که این جفایی بزرگ و ستمی ناروا در حق انقلاب است و با وقعیتهای جامعه سازگار نیست.
اما ظاهراً حضرت آیت الله طاهری از مقایسه مذکور چنین برداشت کرده اند که چون در راهپیمائیهای سالهای 42 تا 57 مردم قصد براندازی حکومت شاه را داشته اند بنا بر این در راهپیمائیهای سال 88 نیز نیت راهپیمائی کنندگان براندازی نظام بوده در حالی که همانگونه که اشاره شد هدف آقای زیباکلام و دیگران از مقایسه یادشده اثبات عقل اجتماعی مردم بوده و نه یکی دانستن نیتهای آنان (2488123) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۴۲:۵۳
دوست عزیز فهمش خیلی مشکل نیست. مدافعان فتنه 88 به نیت رفو کردن اقدامات فتنه گران یا هر نیت دیگه ای دارند با توجیه برخورداری از عقل اجتماعی کسانی که در اعتراضات شرکت کردند و آنهایی که مردم رو به این کار تشویق کردند، عملا اونها رو به داشتن اهداف براندازانه متهم می کنند! داشتن اهداف براندازانه نتیجه منطقی قیاس اعتراضات سال 88 با قیام مردمی سال های پیش از 57 هست!
اینجاست که میشه معنی حرف آقای سجادی و ادعای ایشان در مورد مدعیان رفع حصر پی برد! عده ای با تظاهر به دلبستگی به سران فتنه و عده ای هم با ادعای اجرای عدالت در مورد هر دو طرف دعوا عملا دارند با ایراد اتهامات جدیدی به ایشان به تداوم حصر کمک می کنند تا بهانه ای برای ادامه بازی های سیاسی و نامه نگاری، مصاحبه و زدوخورد های رسانه ای و کلا بهانه ای برای حضور در رسانه ها داشته باشند! (2484528) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۳۴:۲۱
این پاسخ با سفسطه همراه است, چون نکته مورد اشاره آقایان مطهری و زیباکلام زیر سئوال بردن عقل اجتماعی ملت ایران توسط جناب حائری بود.منطور آقایان دقیقاَ این بود که وجود عقل اجتماعی گزینشی نیست , یعنی هنگامی که مردم در راهپیمائیهائی مثل روز قدس ,22بهمن وووو شرکت میکنند از بالا بودن عقل اجتماعی ملت تعریف و تمجید کنیم و همین مردم وقتی برای اعتراض به موضوعی به صحنه می آیند آنها را فاقد عقل اجتماعی بدانیم. (2484685) (alef-13)
 
م-م
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۳۹:۱۳
اقا امير اين پاسخ ايت الله به اقاي فيلسوف متفكر عالم داناي همه چيز فهم و... يعني اقاي مطهري است نه شما . واگر اقاي مطهري كمي فقط كمي انصاف داشته باشد ديگر مجادله نميكند . اقاي مطهري اگر حرفش خدايي است برود خدمت ايت الله حايري شيرازي و دو نفره اختلافات را حل كند . ايا اگر كسي با پدر محوم ايشان شهيد استاد مطهري چنين رفتاري را انجام ميداد شايسته بود؟ (2484690) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۴:۰۹:۰۹
اتفاقا برعکس تو که فکر می کنی مردم چیزی نمی فهمند و بالایی های نخبه و فیلسوفن من فکر می کنم مردم خیلی می فهمند و اونها اصلا نمی فهمند تفاوت من و شما در همین (2485235) (alef-13)
 
یوسف
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۵۵:۴۱
اگر مردم میفهمیدند رتبه اول مصرف لوازم آرایشی ، رتبه اول اسراف، رتبه اول مصرف نوشابه ، رتبه آخر مصرف لبنیات و خیلی چیزهای دیگه نبودیم

مردم ما عقل اجتماعی ندارند ، اگر میفهمیدند، موقعی که یک نفر تصادف کرده و نیاز به کمک داره به جای کمک ازش فیلم برداری نمی کردند (2486229) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۰۶:۳۲
حضرت آیت الله هم میتوانستند قبل از نامه نگاری از آقای مطهری بخواهند تا برود پیش ایشان و گفتگو کنند و بعد نتیجه را اگر به مصلحت دیدند رسانه ای کنند. (2485822) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۱۵:۲۱
چه حرفی میزنی جناب م-م اختلافات سیاسی که موضوعش مستقیما عملکرد مردم است با مباحث درسی دانشگاه وحوزه که باید در کلاس حل وفصل شود فرق اساسی دارد . بحث امروز جنابان حائری ومطهری پاسخگویی به یکی از سوالات ودغدغه های امروز جامعه است پاسخی که مردم در پی آن هستند و باید در حضور مردم باشد !! (2486207) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۵۶:۴۴
جناب ایت الله چرا مغلطه میکنید با خدا باشید و حقیقت را بگویید راستش این است و معنی جواب شما چنین است ما روحانیون مسند کار کردارمان برابر با اسلام است و غیر ان کفر و باید از بین برود اسلام برابر با ما میباشد (2484729) (alef-13)
 
ت
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۵۲:۱۶
من میگم چی شد در جوابیه دوم به کلام زیبا گفتن شما برانداز هستید و اصلا مردم سال 88بامردم قدیم فرق دارن و عده ای به فکر براندازی هستن ولی نگفتن ایا شعور اجتمتعی دارن یا قدیمیا فقط داشتن و هر کس 88 اومده خیابون وحدت بهم زد الف جان چاپ کن تا ببینن من بیسواد از کلام ژرف ایت الاه چه استنباطی داشتم (2484905) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۲۷:۴۹
ظاهرا ايشون ميگن راهپيمايي يا براي براندازيه يا ناشي از نبود عقل اجتماعي ومن اعتراضات رو به حساب عدم عقل اجتماعي ميگذارم نه براندازي.
راستي ايشون چرا از تاريخ هجري شمسي استفاده نميكنند؟ (2484981) (alef-13)
 
امیری
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۳:۲۳:۰۷
جناب حائری مطالب خود را بر مبنای فرض غلط بنا کرده است . زیرا برخلاف نظر ایشان راه پیمایی ارام اعتراضی چند میلیونی مورد تایید است و نیز منطبق با عقل اجتماعی میباشد.
ثانیا دعوت کنندگان به راه پیمایی و شرکت کنندگان در ان راه پیمایی قصد براندازی
حکومت را نداشتند؛ بلکه هدف اعتراض به عملکرد دولت و حاکمیت و تخلفات و جانبداریها بود . (2485106) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۳:۲۶:۱۴
انگلیسی ت ضعیفه ها ! (2485113) (alef-10)
 
مرد بارانی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۳:۴۰:۱۲
الف تو را به شرافت مردان و زنان بزرگ منتشر کن.
بابا تمومش کنید این نامه بازیها را.
بفکر خشکاندن ریشه ی بیکاری،فقر،اختلاس،فحشا،رانت و ... باشید.

خدا در همین نزدیکی ست. (2485159) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۹:۵۲:۰۵
مجید جان یک دور با دقت بخوان. این خبر دعوای خیابانی نیست . یک فرد فرهیخته راجع به یک مسئله اجتماعی توضیح علمی میدهد. ضمنا قرار نیست شما خودتان را به زحمت ببیندازید که همه چیز را بفهمید (2485726) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۰:۲۳:۲۰
اگه بخوای بفهمی میفهمی غزیز دلم ولی خوب مشکل اینه که ظاهراً نمیخوایم بفهمیم!!!!!!!!!!!! (2485757) (alef-13)
 
من
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۰:۵۱:۰۹
اگر واقعا مشکل «نفهمیدن» است بفرمایید بنده توضیح دهم.
اما اگر مسئله «خود را به نفهمی زدن» است، راستش را بگویید تا بی‎خود و بی‎جهت خود را به تک و تای بحث نیندازیم.

بی‎شک اگر امروز شهید بزرگوار آیت‎الله مطهری در میان ما بود، میانِ سخنِ آن فرزند دلبند و این دانشمند، به‎صراحت جانبِ آیت‎الله حائری را می‎گرفت.

درود خدا بر آنان که گوشی برای شنیدن دارند و تمامِ حیثیت‎شان به «دهان» خلاصه نشده.
و «یا اسفا» بر آنانکه بی‎فهمیدن و شنیدن، به طور «قبیله‎ای» رای می‎دهند و سخن می‎گویند. (2486076) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۵۰:۱۶
البته از شما انتظاری هم نمیرفت که این مطالب رو متوجه بشی! (2486341) (alef-13)
 
پدرام
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۰:۳۸:۰۲
متن نامه آقای حائری بسیار کم محتوا بنظر می رسد و بگونه ای است که به زبان ساده با کلمات عامیانه بازی می کنند و می خواهند در نهایت این نکته را تداعی کنند که بالا بروید و پائین بیایید همین است که اقلیت همفکر ایشان می گویند. پس بنظر ادامه بحث موضوعیت عقلی ندارد. (2483873) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۰۳:۵۶
احسنت - به نظر بنده هم دیگه آقای مطهری جوابی ندهند. (2484645) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۱۲:۰۳
به نظر بنده نظام اسلامی هر چقدر هم که بی نقص و کامل باشد وقتی مردم نباشند بی معنیست. پس نظام وقتی موفق است که با مردمش همدل باشد و وقتی تحمل شنیدن اعتراض بخشی از جامعه را نداشته باشد، موفق نخواهد بود.

(البته این نقد بنده است بعنوان یک ایرانی که وطنم و نظام حاکمه را دوست دارم) (2484655) (alef-13)
 
محمدیان
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۱۸:۱۷
البته باید نیمه پر لیوان را هم دید. همین که یک آیت الله و صاحب نفوذ دست به قلم می شود و جوابیه می دهد، پیشرفت بسیار بالایی به حساب می آید. وقتی یک آیت الله و مقرب درگاه که می تواند بر روی منبر و در تلویزیون در تک گویی های طولانی هرچه دلش خواست بگوید و یک کلام هم نشنود، اما وارد فضای گفت و گو می شود، کار بسیار مهمی انجام شده است. زیرا روحانیون ـ بویژه افراد رده بالا و صاحب نفوذ ـ اهل گفت و گو با کسی نیستند و این کار را دون شأن خودشان می دانند. چند مورد سراغ دارید که یکی در پایه و مایه آیت الله حائری اهل گفت و گو باشد؟ از این نظرگاه، کار آقای حائری به نظرم بسیار پسندیده است، هرچند با تفکر ایشان مخالفم. (2484790) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۰:۳۹:۵۹
متین و روشن
خدا امثال شما را حفظ کند (2483876) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۴:۳۲:۵۱
آره از مثبتهایی که یهت دادن معلومه که چقدر متین بوده (2485291) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۰:۵۳:۰۱
مگر میزان مثبت نمایش دهنده حقیقت است؟ (2486078) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۰:۴۸:۴۶
این چه مناظره غم انگیزیست که مردم محکوم به شنیدن ان هستند مایه خجالت است که در این ایام که مردم گرفتار اولیات معیشتشان هستند این نمایش را به را ه انداخته اند ! (2483889) (alef-13)
 
امیر
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۷:۱۶:۴۷
دوست عزیز همه چیز معیشت نیست! حتی انسان گرفتار نان شب نیز نیازهای دیگری دارد ... نباید به بهانه مشکلات اقتصادی، مطالبات بسیاری از اقشار اجتماعی نادیده گرفته شود ...

ما نیاز به گفتگو داریم درباره بسیاری از مسائل ... (2485525) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۰:۵۱:۱۳
احسنت بر حائری شیرازی
آقای مطهری خواهشا از رهبری فراتر نروید... (2483891) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۴۰:۲۷
پس مردم چی ؟
مردم کجای معادلات هستند؟
آیا آقای مطهری متواند از مردم فراتر رود و کوتاه بیاید؟ (2484867) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۴۷:۴۹
بهتر آن است که مردم را در جامعه ببینید.مطهری حرف دل مردم را میزند. (2486224) (alef-13)
 
یوسف
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۵۸:۱۰
اونجایی که یک نفر با دعوت از مردم برای ریختن به خیابان ، آنها را سپر رسیدن به قدرت می کند (2486230) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۲۱:۲۲
از رهبری یا از پایداری ؟!!! چرا هر نوع مخالفت با اعتراضات 88 را به رهبری منسوب می کنید ؟! (2486210) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۰:۵۴:۲۴
شما می گویید بر اندازی اما باید پرسید بر اندازی چه؟ براندازی بی قانونی؟ بر اندازی به رسمیت نشناختن بخش وسیعی از مردم جامعه؟ بر اندازی بی احترامی به بسیاری از افراد جامعه؟ بر اندازی فساد و تبعیض؟ ایا بر اندازی اینها ایرادی دارد؟ هر عادم عاقلی می داند که در صورت بر اندازی نظام و جایگزینی نظام دیگر سال ها وقت و انرژی مملکت بیهوده حرام می شود و اتفاق جدیدی نخواهد افتاد. اما وقت آن نرسیده آن هایی که نظر خود را مصلحت جامعه می دانند و سعی دارند آن را غالب کنند به تصمیمات اجتماعی احترام بگذارند. اگر پیش زمینه های این رفتارها در مردم نبود آیا بسیاری از کسانی که با جریان فتنه همراه شدند باز هم می آمدند؟ اما عده ای هستند که فقط نظرات مشابه خود را می پسندند و جالب این است که حتی قبول نمی کنند نظرات مخالف آن هم می تواند وجود داشته باشد و حتی این نظرات معقول هم هستند؟
برای حل فتنه و جلوگیری از بروز فتنه ای دیگر باید عوامل به وجود آمدن آن پاک شود و گرنه چند سال دیگر با بهانه ای دیگر سر باز خواهد کرد؟
مجریان قانون باید حرمت آن را حفظ کنند و مصلحت ذهنی خود را فدای قانون نکنند! آنچه تا کنون بزرگترین آفت برای این نظام بوده این است که هر کسی قانون را فدای مصلحت ذهنی خود می کند از قوانین بزرگ کشوری گرفته تا قوانین راهنمایی و رانندگی.
روحیه احترام به قانون در کشور از بین رفته و من بزرگترین مقصران آن را مجریان قانون می دانم! (2483897) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۰۰:۰۷
باتشکر از ابت االله حایری بابت پاسخگو بودن نسبت به یکی از معظلات اصلی جامه ونظام. سوالی که از محضر ایشان داشتم و تاکتون بعداز گذشت پنج سال از حوادث سال ۸۸نه بنده ونه مردم جاب نگرفته ایم این است که اقای حاییری به درستی اشاره نمودند که مردم و کاندیدهای معترض باید به مراجع قانونی برای پی گیری اعتراضشان که دراین مورد خاص شورای نگهبان است مراجعه میکردند ،ایا بین بین الله اقای حاییری شورای نگهبان را بی طرف در موضوع میدانند؟ایا ایشان حضور موثر اعضای شورای نگهبان رادر میتنگهای اتنخاباتی کاندید خاص به خاطر نمی اورند؟ایا با توجه به مواضع قبلی وحتی فعلی شورای نگهبان در برخورد با گروهای سیاسی وجانبداری اشکار وعیان اعضای ان به له یا علیه یک گروه سیاسی ، ایا مراجعه به هچنین نهادی عقلانی است؟ به ایت لله صحبتهای اخیر اقای جنتی دبیر شورای نگهبان رایاداوری میکنم ، که گفتند کاندیداهای هعترض باید بدون محاکمه اعدام شوند. (2483907) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۳:۱۲:۵۳
علي آقا پاسخ احتمالي اينه كه اعضاي شوراي نگهبان چون فقيه هستند در قضاوت جانبداري نميكنند هرچند سابقه و كردارشون چيز ديگه اي بگه. مهم اينه كه مرجع قانوني انها هستند وقانون بايد اجرا بشه و اصلا" همينه كه هست ميخواي بخواه و اگر نميخواي ..... (2484370) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۲:۴۱:۳۴
آفرین , شما آدم صادفی هستید , مشکل همینه که جنابعالی بدرستی اشاره کردید , اینکه یه عده میگند همینه که هست میخوای بخواه و اگر نمیخوای...... !! (2486131) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۰:۳۲
مغالطه نفرماييد
آيت الله جنتي فرموند، هيچ قاضي اي به غيراز حكم اعدام براي ايشان صادر نميكند. ضمنا اين كانديداها، بعد از اقداماتشان ديگر معترض نيستند، بلكه مجرم و يا حداقل متهم هستند.
اگر قانون مجازات اسلامي را مطالعه بفرماييد، صحت اظهارات آقاي جنتي را تاييد ميفرماييد. (2484737) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۳۵:۱۶
حضرت محمد (ص) در زمانی که حکومت اسلامی داشتند هم والا چنین قانون هایی نداشتند که هر کس به من اعتراض کرد اعدامش کنید! ممکنه بفرمایید از کجای اسلام چنین قانون عجیبی اوردید ؟! (2484850) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۳۳:۰۶
همین سخن آقای جنتی صدور حکم قبل از محاکمه است ایشان از کجا می دانند هیچ قاضی برای آنها غیر از اعدام حکم صادر نمی کند ؟!! (2486215) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۵۳:۰۷
شما همون قانون مجازات اسلامی میگه محاکمه حق فرده. چرا بی ربط میگی؟ (2486348) (alef-13)
 
نادر
۱۳۹۳-۰۸-۲۶ ۱۱:۲۸:۳۱
متهم تا وقتی در دادگاه صالح محاکمه نشود فقط و فقط متهم است ، حداقل و حداکثر هم ندارد . (2493339) (alef-17)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۸:۵۲
آقای جنتی نگفتن بدون محاکمه گفتند اگر محاکمه شوند حکمشان اعدام است و ایشان هم به عنوان یک قاضی آگاه به حقوق جزا و مجتهد این را گفته پس اشکالی وجود ندارد. اصولا همه اظهارنظرهای فتنه ای ها همینجوری با تحریف حرفها و مواضع است. (2484765) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۳۹:۲۷
آها پس جناب جنتی چون درس حوزه خوانده وآیت الله هستند (نه مجتهد ) می توانند قضاوت هم بکنند !!! پس ما به اندازه حوزههای علوم دینی قاضی داریم !! اما حقیقتا تمام مجتهدین ما برای سران معترض حکم اعدام صادر می کنند ؟!! واقعا آدم ازاظهار نظر کاسبان فتنه تعجب می کنه !!! (2486218) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۱۸:۲۱
کدوم عضو شورا در میتینگ شرکت کرده؟ (2484791) (alef-13)
 
امیریان
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۰۰:۴۵
جناب حضرت آیت الله حائری از مفاخر ایران اسلامی ما هستند در حالی که آقای مطهری فقط پسر آیت الله است. اصولا ایشان نباید به خودش جرات دهد در مقابل حضرت آیت الله حائری استدلال بیاورند که اصولا فقط آبروی خود را می برند. خداوند حضرت آیت الله حائری را که ذخیره ای برای دین ما هستند را حفظ کند. آقای مطهری نیز بهتر است سالها در محضر حضرت آیت الله حائری تلمذ کنند. (2483908) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۰:۵۶:۰۳
آفرین استدلال از این بهتر؟ ایشان چون استاد است درست می فرماید آن یکی نیست پس هر چه فرمود اشتباه است! تیب الله انفاسکم! (2484288) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۳:۴۴:۱۶
یعنی همه خفه شوند و فقط آیت الله هایی که مورد تایید شما هستندسخن بگویند و همه بگویند چشم؟ (2484387) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۴:۰۲:۴۱
اين چه حرفيه عزيز من؟ يعني بنده حق اعتراض و سوال به هيچ وجه ندارم چون بقيه بيشتر ميفهمن و از ذخاير انقلاب هستن؟ خوب ذخاير انقلاب باز هم داريم كه معتقدند بايد سوال كرد. (2484388) (alef-13)
 
هموطن
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۴۷:۲۹
این حرف مصداق تکبر است.
حرف حق از زبان هر شخصیتی باید گوش داده شود و اگر درست بود عمل گردد
با این طرز تفگر سالهای بیشتری عقب میرویم (2484531) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۱۸:۵۶
تو دیگر آبروی هر چی اسلام را بردی ایشان از حضرت علی که بالاتر نیستند بروید مطالعه کنید منش آن حضرت چه بود. واقعا تقلید کورکورانه هم فتنه این زمان است (2484663) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۳:۵۲:۳۹
دقیقا فتنه اصلی همین بوده و هست و خواهد بود...این تقلید کورکورانه هاست که باید از جامعه ما زدوده شود در هر دو طیف سیاسی مهم کشور. (2486030) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۲۷:۵۳
به نظر محترم شما هرکس روحانی بود جزء مفاخر است و بقیه لا غیر.این افکار متاسفانه بسیار عقب افتاده و غیر قابل قبول است. (2484674) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۳۲:۳۹
علی رغم احترامی که برای جنابعالی قائل هستم ولی باید بگویم مطلب شما پاک کردن صورت مسئله است،اگر صحبتهای جناب مطهری بی پایه و اساس بود و ایشان آدم بی منطقی بودند جناب آیت الله حائری در جواب دادن به صحبتهای ایشان وقت صرف نمی کردند.
ضمنا استدلالهای جناب مطهری در این بحث بر پایه قانون اساسی است حال اگر جنابتان و دوستان قانون اساسی را استدلال محکمی نمیدانید من از آقای مطهری خواهش می کنم مباحثه را ادامه ندهند هر چند مطمئن هستم جناب آیت الله حائری قانون را مرجع تمام امور میدانند و نسبت به رفع شبهات مد نظر خود در قانون اساسی جواب می دهند. (2484682) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۰:۵۸
شاکله شورای محترم نگهبان از یک جناح خاص است و قطعا خروجی کارشان جانبدارانه است.سخنگوی محترم این شورا از همین الان خط و خطوط انتخابات آتی را مشخص کرده و این با اصول آزادی منافات دارد.کسی فعلا خواستار بر چیده شدن این شورا نیست اما اینگونه انتخاب اعضایش سئوال بر انگیز است و مردم هدف غایی و نهایی این گونه چینش ها را میدانند .تا وقتی که به شعور و آگاهی مردم اعتقاد پیدا نشود چیزی تغییر نخواهد کرد. (2484739) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۰۵:۲۷
علی (ع):
مرد را به حرف بشناسید، نه حرف را به مرد. (2485820) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۰۵:۳۲
آقای حائری باید به مساله عقل اجتماعی به صورت عام بحث کنند و دلیلی بیاورند، نه با در نظر گرفتن مصداق (مسائل 88) آنهم با رویکرد خودشان. یعنی کلا به این سوال جواب بدهند مه عقل اجتماعی خوب است یا نه. و مسلما این جواب پذیرفته نیست که بگویند "اگر در خدمت ما باشد و در راستای افگار ما، بله خوب است، و گر نه بد است" (2483919) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۱۱:۱۹
عقل اجتماعی؟! دقت نکردید انگار در صحبت ایشان. گذشته از آن کی گفته وقتی یه عده ریختن تو خیابون می شه عقل اجتماعی و محترم؟ پس مردم طرف مقابل اجتماع نیستند؟ بعد هر طرف بریزند تو خیابون حقشون رو تو خیابون مطالبه کنند چون عقل اجتماعی حکم می کند؟ بعد چه اتفاقی می افتد؟ دعوا و جنجال و بکش بکش کف خیابون... (2484773) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۱۹:۱۲
لطفا نامه قبلی اقای حائری را بخوانید به جوابتان می رسید (2484797) (alef-10)
 
مهدی آیت
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۱۳:۲۴
اگر در انتخابات 92 طرفداران آقای جلیلی یا قالیباف به خیابانها می ریختند و نظم شهر را به نام تجمع مسالمت آمیز مختل می کردند و برای توجیه رفتار خطرناک خود "استناد به بهمان اصل قانون اساسی" را فریاد می کردند، و انتقال قدرت به آقای روحانی را مورد اعتراض قرار می دادند، آقای مطهری لابد تظاهرات کنندگان ارام را افراطی و قانون شکن و سوخته می نامیدند. و "وا نظاما" و "وا اسلاما" سر می دادند.
اما چون این اتفاقات در سال 88 افتاده، همینهایی که آقای مطهری می گوید درست است. اصولا فقط ایشان درست می گوید و همگان سخت در اشتباهند! (2483931) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۳:۱۷:۵۷
در مورد آقاي جليلي ايشون براشون عمل به تكليف مهم بود وگرنه خودش از قبل ميدونست كه شكست ميخوره. (2484373) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۴:۴۱:۴۲
اگر اعضای شورای نگهبان در سال 92 از آقای روحانی حمایت می کردند و در میتینگ های او سخنرانی می کردند، هیچ کس به اعتراض طرفداران آقای جلیلی و قالیباف هم خرده نمی گرفت (2484400) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۵۰:۱۴
اشتباه میکنید
آقای دکتر روحانی بگم بگم راه نیانداختند که از طرف اکثریت مردم طرد شوند (2484537) (alef-13)
 
واقع بین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۱۴:۰۴
طرفداران جلیلی و قالیباف اگر در حدی بودند که مسیر چند کیلومتری میدان امام حسین تا ازادی را پر می کردند ، حتما اینکار را میکردند!!! (2484558) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۴۳:۰۹
بودند و نکردند. آن راهپیمایان که من هم جزوشان بودم چندان طرفدار شخص خاصی نبودند. سوال و ابهام داشتند. ظاهرا شما همگان را مانند خود پنداشته اید... (2484879) (alef-13)
 
حق بین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۷:۰۳:۳۴
جناب واقع بین یک بار این اتفاق در 9دی افتاده(منظورم جمعیتی دست کم همسنگ با آن جمعیت). منتها ظاهرا شما تصاویر واقعی آن روز را به چشم ندیده اید و همچنان تصور می کنید جمعیت 9 دی محدود به حد فاصل میدان انقلاب تا 4راه ولی عصر بوده. متاسفانه صدا و سیما هم به وهم حضرتعالی دامن زد و تصویری ناقص و البته دیرهنگام مخابره کرد، در حالی که جمعیت 9 دی از میدان آزادی تا امام حسین بود. جالب توجه شما اینکه؛ بسیاری از جمعیت 25خرداد با رو شدن دست آقایان کودتاچی از حسن ظن خود پشیمان شدند و بخشی از جمعیت 9 دی را تشکیل دادند. اما شاید این حقیقت - برای شما که چند سالیست با مطلوبات خود دلخوشید - ناگوار باشد، که ظاهرا هست... (2485506) (alef-10)
 
سهراب
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۳:۱۴:۴۸
جناب !جمعیت 25 خرداد از میدان امام حسین تا میدان آزادی ودور تا دور میدان بزرگ آزادی بود که حتی مسوولان ارشد نظام آن را میلیونی خواندند در حالی که جمعیت روز نهم دی فقط دور میدان کوچک انقلاب ودر حدود 200 متر هم در خیابان غربی میدان انقلاب بود این را همه دیدند. (2485982) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۵۵:۱۶
یعنی صدا وسیما وخیانت به نظام ؟!! باورم نمیشه ! (2486228) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۹:۱۲:۴۴
جناب حق بین سعی نکنید تقصیر را گردن صدا سیما بیندازید ! اصولا صدا سیمایی که خود تمام قد از دولت دهم حمایت می کرد ومنتظر فرصت برای ضربه زدن به معترضان 88 بود چرا باید دیر هنگام وبا تصاویری ناقص مخابره کند ؟! (2486233) (alef-13)
 
دانشگاهی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۴۹:۳۷
بی توجهی مدیران کشور به نظرات اکثریت مردم که به خاطر ملاحظاتی ؛ بیشتر در فضای مجازی انعکاس پیدا کرده است؛ در اینده پیامد خوبی در بر نحواهد داشت.
بسیاری از مغروران سر مست از حمایت های نظامی در گذشته را دیدیم که به خواسته های بر حق مردم خود بی اعتنایی کردند و حتی بر روی مردمشان مانند شاه در گذشته تیغ کشیدند ولی در نهایت متوجه اشتباه خود شدند و دیر هنگام گفتند (من صدای انقلاب شما را شنیدم) .
همین جمله را آقای اوباما در شکست حزبش چند روز پیش به زبان آورد.
هیچ اشکالی ندارد وقتی اشتباه کرده ایم آنرا به زبان آوریم و اگر غرورمان اجازه عذرخواهی از ملت را نمیدهد ؛ حداقل عملمان را اصلاح کنیم.
مثالهای زیادی از مشکلات جامعه امروزمان وجود داردکه کش آمدن آنها گله های فضای مجازی را به دنیای واقعی خواهد کشاند که به صلاح کشورمان نیست ؛ از جمله این بحثهای پر حاشیه:
!-در یک دادگاه علنی اگر اثبات شد که هشتاد و هشتی ها اشتباه کرده اند اقرار کنند و عذرخواهی و اگر گروه مقابل اشتباه کرده اند از غرورشان بگذرند و ایشان عذرخواهی و جبران کنند که در اینصورت عزتشان بین مردم بیشتر میشود
۲-در جواب اعتراض جوانانمان و مردم در فضای مجازی به قوانین قدیمی سربازی را مورد تجدید نظر قرار دهند. تهدید های امیران و سرداران برای برخورد با جوانان مشمول به آتش زیر خاکستری تبدیل میشود که روحیه دفاعی ما را تضعیف خواهد کرد .
۳-مجلسیان عزیز از مقابله با رییس جمهور منتخب دست بردارند و اجازه دهند دانشگاه ها با ثبات شوند و وزیر پیدا کنند.ایشان بهتر میدانند که نظام با آمدن و یا رفتن یک وزیر لطمه نخواهد دید. زیاد دلواپس این قضیه نباشند و بهانه دست دشمنان دین و میهن ندهند.
۴-به دردها و گله های معیشتی مردم که در سایت ها آورده میشوند ترتیب اثر دهند و پی گیر باشند. در پی هر گفتنی انتظار جوابی از مدیران وجود دارد.بی اعتنایی در شان مدیران ما نیست.
۵- اختلاس های هزاران میلیاردی را که مطرح میکنند ؛ مراحل اجرا تا حصول نتیجه را باطلاع مردم برسانند.حافظه ملت ما قوی است و عدم شفافیت در عمل و اطلاع رسانی درست باعث ایجاد نا امیدی در مردم و جولانگاهی برای دشمنان ملتمان خواهد شد
۶- و بسیاری دردهای قابل ذکر دیگر که نیاز یه توجه دارند.......
اشتباه است که گفته میشود ؛سخنان و نوشته ها در سایت ها و فضای مجازی با واقعیت های فضای کشور تفاوت دارد. بسیاری از دوستداران دین و ملت که اجازه اظهار نظر در دنیای واقعی را ندارند در این بخش پیام های دلسوزانه خود را میدهند. ما وظیفه گفتن داریم ولی قدرت اجرا با دیگران است.
از امتیاز حضور این محیط مجازی استفاده کنند.هنوز دیر نشده است. (2484619) (alef-13)
 
علي
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۴۳:۴۰
سلام
از همين تعداد كامنتهايي كه خلاف نظر آيت اله نوشته شده ميتوان نتيجه گيري كرد كه مردم ( لااقل بخش قابل توجهي ) از ماجراي 88 هنوز دلچركين هستند و نظام پاسخ مناسبي به افكار آنان نداده است.
شوراي نگهبان و طرفداران آقاي احمدي نژاد هم سکوت كرده اند و انگار نه انگار كه دربست از احمدي نژاد طرفداري كرده اند .
محض اطلاع ايشان بايد گفت آنها هم در شرايط نابسامان فعلي شريك و مقصر هستند
كاش روحانيت قاطي قدرت نميشد و مثل سابق با مردم بود (2484698) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۲۰:۴۸
کامنت ها را دلیل نظر مردم نگیر. سال 88 هم با اینترنت فهمیدید رای موسوی بیشتره و اشوب کردید. فضای اینترنت کمی متفاوت از جامعه است و گرنه اگر بنابر کامنت ها باشه روحانی باید 80 درصد رای می اورد. (2484805) (alef-13)
 
علیرضا
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۶:۳۳:۵۴
همه مردم تو اینترنت هستند مگر بچه ها و پیرزن و پیرمردها مردم حرفشون را تو صدا و سیمای ضرغامی که نمیتونند بزنند مین اینجا همه جور نظری هم هست (2486165) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۷:۴۱:۰۹
شما به خواب خودت ادامه بده نمی‌شه بیدارت کرد چون خودت رو زدی بخواب . اگر هم خیلی‌ مطمئنی که فضای اینترنت با فضای جامعه متفاوت است به انتخابات ۹۲ نگاهی‌ بنداز . (2486193) (alef-13)
 
معدی آیت
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۴۰:۴۵
ظاهرا ذهنیات شما ملاک سنجش و تعیین همه چیز است. دوست عزیز، من به میرحسین رای دادم و شدیدا علیه احمدی نژاد مبارزه کردم و هنوز هم می کنم، اما برای خودم و شما تاسف می خورم که هنوز درنیافته اید به ما دروغ گفتند و اکثریت قاطع مردم چه موضعی در 88 داشتند. آنهایی که هنوز از نظام "دلچرکین" هستند دچار عقده های کوری هستند که درمانی ندارد. این به این معنا نیست که بنده نقد کند و تندی به نظام ندارم، اما دلم هم "چرک" نیست! چون بهترین نظام روی زمین را داریم. دست کم اصل این نظام را زنازاده های وهابی و یهودی تشکیل نمی دهند و دقیقا به سبب همین "زنازاده" نبودن سران نظام مورد تحریم زنازاده های صهیونیست هستیم و شرایط نابسامان فعلی که فرمودید، تقابل اینها با تنها سد فرارویشان یعنی ایران(شیعه) است. ما دیر فهمیدیم عموم مردم در 88 پای اصل نظام ایستادند نه موجودی بنام احمدی نژآد! و براندازان نظام از عواطف امثال من و شما سوء استفاده کردند تا به نیت خبیثانه خود برسند. من وقتی فهمیدم که فردی مشکوک میخواست فردای انتخابات مامور پلیس را بکشد و من نگذاشتم و او متواری شد!(دقیقا توی راهپیمایی روزنامه اطلاعات به مقصد وزارت کشور که سر خ بهشتی متفرق شد). ما دیر فهمیدیم که آنچه احمدی نژاد رو کرد "اسناد حقیقی" بود، و به تریش قبای حضراتی که مملکت را به لبه پرتگاه اقتصادی برده بودند بر خورد و ماهرانه همه جنایات خود را بنام احمدی نژاد تمام کردند. قطعا بحث خطاها و خیانتهای احمدی نژاد که کمتر از دیگران بود یا نبود به جای خودش(البته اگر شما زو جماعت صفر و یکی نباشید که یا سیاه می بینند و یا سفید مطلق!). افاضات رسمی مقامات اسراییل و امریکا علنا دال بر این بود که "فتنه88" طراحی امریکا و اسراییل بود و با حمایت آنها انجام شد. و من و شما یا دیر فهمیدیم و یا هنوز نفهمیده ایم وقتی نتانیاهو و کلینتون و اوباما رسما به طراحی و حمایت خود مباهات می کنند یعنی چه..
تعداد کامنتهای این سایت هم ملاک سنجش خوبی نیست. مشتریان الف از قشر خاصی هستند و عامه مردم کشور ایران را شامل نمی شوند، مثل مشتریان رجا نیوز یا هر سایت دیگری.

آقای مطهری نمی خواهد بپذیرد و یا بگوید که اگر مشابه اعتراضات 88 در سال 92 به رای آوردن روحانی میشد، قطعا به جای اعتراض مدنی و عقل جمعی، از عناوینی مانند "افراط" و "بی قانونی" و "توحش" و "توهین به رای ملت" و از این دست استفاده می کردند و از ولی فقیه حکم اعدام یا حصر سران آشوب را خواستار می شدند تا دلشان خنک بشود.


متاسفانه شما همانطور که نوشتید هنوز جزو دارندگان دلِ "چرک" هستید. بهتر است فکری به حال دلتان بکنید. من بیشتر از شما نقد و اعتراض دارم، اما با دل چرکین هیچ اصلاح و امر به معروف و خیری حاصلتان نخواهد شد.

موفق باشید (2484871) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۷:۴۳:۴۴
شما قطعاً به میرحسین رای ندادی عزیز من ، چون این ادبیات به طرز غیر قابل کتمانی ادبیات کیهان نشینان است . (2486194) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۱۷:۴۰
متاسفم برات عزيز ... در گفته هايت دوگانگي موج ميزنيد .... (2486303) (alef-13)
 
مجید
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۲۴:۳۴
علی آقا اگه شما مردم عادی قبول دارید که در این کامنت ها شرکت نمی کنند این حرف رو نمی زدید (2485852) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۲۱:۴۳
قربون مرامت، طرفداران قالیباف و جلیلی سقف و سهم خودشان را می دانند و برای چه به خیابان بریزند؟! طرف مطمئن است که رأی ندارد. (2484807) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۴۹:۵۳
اگر در انتخابات 92آقای روحانی مجری انتخابات بود و از بیت المال برای خرید رای استفاده می کرد و شورای نگهبان و صدا و سیما رسما از آقای روحانی حمایت می کردند،مطوئن باشید همان چند درصد طرفداران آقای جلیلی هم به خیابان می آمدند و اعتراضشان را علنی می کردند!در این انتخابات دلیلی برای اعتراض وجود نداشت! (2484896) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۳:۵۶:۴۶
احسنت...یک کلام حرف حساب. (2486036) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۱۴:۱۳
برادر عزیز! شما که طلبه آید و می دانید که در مشبه و مشبه به یک وجه شبه کافی است! شباهت راهپیماییهای 42 و،57 با راهپیمایی 88 در این بود که هر دو اعتراضی بودند و در هر دو مردم به حاکمیت معترض بودند! در یکی خواستار براندازی اصل بودند و در دیگری نسبت به برخی موارد در حاکمیت معترض بودند! اما اینکه در هر دو.مردم بر اساس عقل جمعی و بلوغ اجتماعی به صحنه آمدند شکی نیست! (2483933) (alef-13)
 
پیر دلاور دهه شصت
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۳:۰۱:۲۰
احسنت... حضرات نمی توانند پاسخ منطقی به مطالبات ملت بدهند ، فی الفور میخواهند با مارک براندازی هر معترضی را مورد اتهام قرار دهند.
کدام براندازی ؟ به خدا ملت هرگز در پی براندازی آنچه از شهیدان خود به ارث رسیده نیستند .
مطالبه ما عینیت بخشیدن به « بند بند » قانون اساسی و آرمانهای شهیدان گلگون کفن انقلاب و اندیشه معمار کبیر نظام است .
بقول ظریفی « اگر اکثریت این ملت مسیحی بودند » قطعا شعار مردم نیز « استقلال - آزادی - جمهوری مسیحی » می بود لذا مطالبه جمهوری اسلامی ملت دلالت بر دو چیز دارد یکی اینکه « پس ملت ما از قبل مسلمان بوده اند و نیازمند قیم برای دین خود نیستند » و دوم اینکه « هدف از انقلاب برپائی یک نظام مردم سالار برای برقرار عدالتی همچون مؤلایمان علی( ع) بوده » .
خب حالا بررسی میکنیم: خداوکیلی آیا
فساد و رشوه و اختلاس و باند بازی بیشتر شده؟
فساد و رشوه و اختلاس و باند بازی فرقی نکرده؟
یا فساد و رشوه و اختلاس و باند بازی کمتر شده؟
800 میلیارد دلار درآمد نجومی آنهم فقط در عرض 8 سال کجا رفت؟ چه شد؟ (2484365) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۵۵:۰۲
صحبت کامل و صحیحی کردید. (2484910) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۱۶:۰۹
من كه اصلا از اين جواب قانع نشدم. (2483936) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۱۹:۳۶
واقعا چقدر خوبه که در عین احترام همیدگر رو نقد میکنن
الف یه جورایی شده کرسی ازاداندیشی مد نظر حضرت اقا
احسنت (2483943) (alef-13)
 
واقع بین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۱۶:۱۵
البته ازاد اندیشی در حد الف ،چون خیلی از نظرها را منتشر نمی کنند (2484563) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۴:۱۸:۳۵
چرا منتشر نمی‌کند؟ شاید به این خاطر نیست که عده‌ای نمی توانند بدون توهین و تحقیر نظر بدهند؟

دوست عزیز.
چرا بنده و جنابعالی نمی توانیم گفتگوی منطقی را در چارچوب همین سایت تمرین کنیم؟ چرا یک خبر در الف باید 150 نظر غیرقابل‌انتشار داشته باشد؟ آیا نمی‌توان طوری نوشت که به کسی بر نخورد؟ آیا این 150 نظر اساسا با هدف ایجاد دیالوگ نوشته شده بودند؟

حرف من این است: شما هرقدر هم که مخالف باشید باید بتوانید در یک قالب محترمانه نظرتان را طوری بیان کنید که یک موافق حاضر شود آنرا بخواند "و در موردش فکر کند". اگر هدف برقراری دیالوگ باشد باید از گفتن سخنان تند و یا تحقیر و تمسخر و کنایه خودداری کرد. چون به موضع گرفتن طرف مقابل می‌انجامد و نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.

متاسفانه ما حاضر نیستیم حتی یکبار حرف همدیگر را بشنویم چه رسد به اینکه بخواهیم در موردش فکر کنیم.

( البته الف گاهی نظرات کاملا مودبانه و منطقی اینجانب را نیز منتشر نکرده است! شاید لازم باشد آستانه تحمل الف کمی بالاتر رود! ) (2485255) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۰۰:۳۶
ای کاش یک کسی‌ پیدا شود که این کامنتها را برای آیات الله حائری بخواند تا ایشان از نظرات مردم هم آگاه شوند و متوجه ناراحتی مردم از این به هیچ انگاری شوند . (2486201) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۱۹:۵۸
جریانهایی که دنبال حذف جناح چپ انقلابند چند بار بخوانند
عقل اجتماعي دور شدن دو طيف را كه در قبول اصل نظام با هم اشتراك دارند به نفع دشمن مشترك و به ضرر اصل نظام مي‌داند و هرگونه رفتار و گفتار فاصله‌انگيز و نفرت‌زا را محكوم مي‌نمايد و از نوع فتنه مي‌داند. (2483945) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۲۲:۲۴
عجب جوابی به زیباکلام داده!!!!!!!!!!!!! دمت گرم شیخ!!!!!!!!! (2483948) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۲۰:۲۰
واقعا فکر میکنی جواب داده و ادب رو هم در جواب رعایت کرده. بنظر من یا باید بزرگوارانه از نوشته اقای زیبا کلام عبور میکرد و یا برای شرط ادب به خود ایشان جواب میداد. (2484800) (alef-10)
 
عباس
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۲۷:۴۵
سلام علیکم
تاکنون چندین بار نظراتم را برای سایت الف ارسال نمودم اما متاسفانه از دیدگاه هیئت ممیزه سایت قابل انتشار نبوده است. امیدوارم این بار چنین اتفاقی نیافتد.
فکر می کنم کسی با این فرمایش حضرت آیت الله حائری مخالف نباشد که "عقل اجتماعي دور شدن دو طيف را كه در قبول اصل نظام با هم اشتراك دارند به نفع دشمن مشترك و به ضرر اصل نظام مي‌داند و هرگونه رفتار و گفتار فاصله‌انگيز و نفرت‌زا را محكوم مي‌نمايد و از نوع فتنه مي‌داند." . مهم این است که هر کدام از دوطیف انتظار دارند ابتدا طیف مقابل از گفتار و رفتار فاصله انگیز و نفرت زا خودداری نماید، از خود شروع کند و چنین گفتار و رفتاری را نداشته باشد و یا اگر تا کنون داشته علنا عذرخواهی کند. در حالیکه علمای دینی که به دیگران توصیه می کنند ،باید خود عمل نموده و سپس از دیگران بخواهند. " کونوا دعاتا الینا بغیر السنتکم ( باعمالکم ) . اگر از دیگران میخواهیم دروغ نگویند، باید خودمان فکر دروغ گفتن را هم در سر نداشته باشیم. اگر از دیگران می خواهیم رفتار قانونی داشته باشند، باید خودمان پرچمدار عمل به قانون باشیم ( حسنات الابرار سیئات المقربین ). اکتفا به شعار قانونگرائی و انتظار از دیگران برای عمل به قانون نتیجه ای جز وضعیت فعلی نخواهد داشت. (2483955) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۳۲:۳۹
مقايسه دو نمونه از دست به دست شدن قدرت، يكي در خيابان‌هاي مصر و ديگري در انتخابات ۹۲، اين نتيجه را دست مي‌دهد كه ما بايد در حوادثي مثل فتنه‌ي سال ۸۸ براي حل همه مسائل از راه قانون استفاده كنيم و هر چه را كه به آن رويداد انجاميد - از هر طرف كه باشد- خلاء قانوني را لكه گيري كنيم نه اينكه از دعوت مردم به خيابان آمدن دفاع نمائيم.

بسيار حرف زيبايي است از جناب آيت اله حائري تشكر مي كنم و خواهش مي كنم راهكاري جهت منطقي شدن سازوكار انتخابات پيداكنند كه اولا نيروهاي وزارت كشور كه خود از سياسي ترين و جناحي ترين شهروندان كشورند در انتخابات دخالتي نداشته باشند و ثانيا يك نهاد نظارتي قابل اعتماد براي اين مهم انتخاب شود و شوراي محترم نگهبان برخي از كانديداهاي قوي را به منظور ضعيف كردن يك جناح رد صلاحيت نكند و اجازه بدهد مردم خودشان انتخاب كنند ايمان دارن انتخاب رمدم از مجلس فعلي به مراتب بهتر است .
از شما بخاطر اشاره به خلا قانوني سپاسگزارم و صدافسوس كه از برخي از علماي فعلي به كل نااميد هستم و مي دانم از روي آسايش طلبي و شايد هم از ترس تخريب جرات ورود به اين مساله را ندارند. (2483966) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۳:۳۷:۳۸
با تشكر از حضرت آيت اله حائري
دوست دارم از ايشان بپرسم كه ايشان لكه را در چه حدي ميبيند و چه نسخه اي براي آن دارد و حتي المكان از يكي از لكه ها مثالي بياورند. مطمئنم كه ايشان خوب ميدانند كه نظر بخش بزرگي از مردم در مورد عملكرد شوراي نگهبان چيست. همفكران ايشان آنقدر لكه ها انكار خواهند كرد تا به سرطاني بدخيم تبديل شود و نظام را از پاي درآورد. (2484385) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۱:۴۴:۵۰
چون این کامنت دارای دروغ‌ و تهمت نیست لطفا درج کنید. حالا چه کسی‌ گفته که هدف براندازی نظام است، خود امام میفرمودند که مردم هر دوره میتوانند برای حکومت زمان خود تصمیم بگیرند. در ضمن حرف از براندازی نیست بلکه هدف تغییر قانون اساسیه. گروهی از مردم جمهوری آزاد را ترجیح میدهند. (2483980) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۴:۲۵
تغيير قانون اساسي در خود قانون اساسي پيشبيني شده، مراجعه بفرماييد. (2484744) (alef-13)
 
واقع بین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۴۸:۳۰
اگر خودتان هم مطالعه بفرمایید متوجه میشوید که اگر حاکمیت نخواهد امکان تغییر وجود ندارد.کافیست سیر انرا دقت بفرمایید و افرادی که باید ان تصمیم را بگیرند از چه فیلترهایی باید رد شوند و ان فیلترها چگونه انتخاب می شوند و الی اخر .... (2485030) (alef-13)
 
فرزند ایران
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۰:۰۱
ایت الله شیرازی انسان بسیار شریفی هستند
خدا حفظتون کنه برخی اوقات افکار روشن و محدودی هستند که غیر خوراک دریافتی نمیتوانند به چیز دیگری فکر کنند. اصرار زیاد فایده نخواهد داد.
برخی میخواهند به تعریفی مدرن از اسلام برسند هرچند تلاششان قابل تقدیر است ولی تناقضات در رفتار و اقوال برای انسان شک ایجاد میکنه
خدا امثال شما رو برای این کشور افزون کند و محدودفکران رو هم هدایت کند ان شاالله (2484011) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۱:۳۶
همسن ادامه پيدا كردن اين جوابيه ها و بي انتها بودنشان نشان مي دهد مشكل از جاي ديگري است .
بحث اين نيست كه تظاهرات كار خوبي بود يا نه .
بحث اين است كه يكبار براي هميشه دادگاهي برگزار شده و همه طرفين حرف خود را در ان بزنند و حكم صادر شده فصل الخطاب باشد .
اما شرايط فعلي استخوان لاي زخم ماندن است .

ضمنا"‌ كساني كه در آن تظاهرات شركت كردند حرفي عليه نظام نزدند .
لطفا" اينقدر براي عقل اجتماعي مردم ارزش قائل باشيد كه آنها براي ضديت با نظام به خيابان نيايند (2484013) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۲۷:۱۴
پس اون شعارهایی که می دادند ومن خود شنیدم ،دیگران نقل کردند و دررادیوو تلویزیون و برخی مطبوعات دیدیم و شنیدیم چه بود ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شما نییتتان خیربوده و برای براندازی نیامده بودید . همه اینطور نبودند. (2484515) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۴:۴۲
حرفي عليه نظام نزدند؟ (2484745) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۲:۴۴
سلام. اگر یک بار دیگه حوادث سال 88 رو مرور کنیم ، متوجه میشیم که کی رفتار فتنه انگیز و گفتار فاصله انگیز داشت و چه کسانی هم در قبال آنها به وظایف قانونی خودشون عمل نکردند. آقای آحمدی نژاد در مناظره کذائی، کل دولتهای قبلی را زیر سوال برد. اگر این سخنان فتنه انگیز و فاصله انگیز نیست پس چیست؟ آقای احمدی نژاد برخلاف قانون و سوگند وفاداری که در مجلس ادا کردند، افرادی را متهم به رفتارهای غیر قانونی کردند. دادستان کل کشور وقت، سخنان آقای احمدی نژاد را مغایر قانون دانست. شورای محترم نگهبان که مدعی نظارت استصوابی تا زمان تنفیذ ریاست جمهوری است، هیچ واکنشی در قبال این رفتارهای غیر قانونی نداشت در حالیکه کسی که از سوگند خویش عدول کرده، صلاحیت نامزدی ندارد. از همان روز بعد از انتخابات عده کثیری از فعالان ستادهای نامزد معترض بازداشت شدند درحالیکه هنوز جرمی بوقوع نپیوسته بود.کسانی که از روی خیرخواهی خواهان کوتاه آمدن معترضین هستند، با سکوت خود مهر تایید بر رفتارهای غیرقانونی زدند. آیا این رفتارها فاصله انگیز و نفرت زا نبوده و عوامل آن به نفع دشمن عمل ننمودند؟ چرا فقط از یک طرف می خواهید که از رفتارهائی عذرخواهی کند که خودتان وی را متهم نموده اید و در هیچ دادگاهی اجازه دفاع را به او نداده اید؟ چرا از قانونشکنان طیف خود را به قانون نمی سپارید؟ چرا پرونده کهریزک بعد از پنج سال در پیچ و خم دادگاههاست؟ چرا پرونده دو بار تهاجم به کوی دانشگاه همچنان در هزار توی دادگستری مانده است؟ چرا تخلفات محرز آقای احمدی نژاد که توسط مجلس به قوه قضائیه ارسال شده، همچنان سرنوشت نامعلومی دارند؟ بقول معروف یک سوزن به خودتان بزنید یک جوالدوز به مردم. (2484016) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۰۵:۴۴
احسنت ،هزاران لایک. (2484751) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۷:۱۰
پاسخ های دکتر مطهری بسیار متقن تر و منطقی تر بود متاسفانه کسانی که از وضعیت موجود راضی هستند استدلال های مشابه و بی پایه ای دارند. (2484023) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۷:۲۹
آقای مطهری نمیخواهد متوجه شود که یک نماینده مجلس مسئولیت ایجاد ثبات در کشور را هم دارد . (2484024) (alef-13)
 
محسن
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۹:۲۳
این نوشته‌ی به این معنی است که اگر مردم اعتراض داشتند (و لو اعتراض به خق) تحت هیچ عنوانی حق ندارند به خیابان بیایند و در عوض بهتر است تا قانون‌گذارن به فکر تغییر قانون باشند تا جلوی بیرون آمدن مردم را بگیرد! (2484033) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۰۱:۰۰
تظاهرات زمانی معنی دار است که منافع عده اندک و خاصی را تامین کند والا چه مفهومی دارد دو سه نفر خس و خاشاک بریزند بیرون تا آقایون نتونند میلیاردی بالا بکشند.والاااااا......!!!!!! (2484638) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۰۹:۵۴
به نظر من در هر صورت مردم یک کشور میتوانند راهپیمایی کنند این حق مسلم مردم است. شما به قانون اشاره کرده اید علی مطهری هم حرفش این است که قانون اجرا بشود و حصر کنونی خلاف قانون است شما اول باید جرم یک فرد را اثبات کنید بعد دنبال راه کارهای امنیتی و حصر بر وید یه سال 88 تعداد ادم برای ریاست جمهوری ثبت نام کردند از بین اینها 4 نفر صالح را شورای نگهبان انتخاب کرد حال دو نفر از این چهار نفر به سران فتنه معروف شده اند یعنی در کشور ما 4 تا ادم صالح هم نداشتیم یک نفر هم که به جریان انحرافی مشهور شده. مردم هم که الان متهم هستند که چرا از اون دو نفری که شورای نگهبان صالح تشخیص داده حمایت کرده اند با راهپیمایی و... (2484037) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۱۶:۳۸
لطفاً بگویید مردم چگونه میتوانستند اعتراض خودشون را اعلام کنند در شرایطی که هیچکس به آنها جواب نمیداد و رادیو تلویزیون دائماً دروغ میگفت و روی اعصاب ملت بود خوبه خودتون بعد از هشت سال فهمیدید مردم درست فهمیده بودند که ریس جمهور قبلی بدرد این کشور نمیخورد (2484044) (alef-13)
 
عبدی
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۱۶:۵۹
احسنت به شما که با ادب و احترام جواب دادید (جدای از اینکه بخواهم نظر دهم که شما درست می گویید یا آقای مطهری که هردو مدافع نظام هستید و برای انقلاب زحمت کشیدید ولی به سبک خود) (2484045) (alef-13)
 
حسین
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۲۵:۰۵
ما با منطق اقای مطهری موافقیم . (2484065) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۳۰:۲۶
آیت الله حائری یه کم متن جوابیه رو سخت نوشتن. من که برای فهمیدن پارگراف چهارم مجبور شدم چند بار بخونم و آخرشم درست نفهمیدم (2484072) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۳۵:۱۳
مطهری فیلسوف است و ابزارش منطق و بیانش شجاعانه و صادقانه.خطا گرفتن از سخن و کلام اوکاری بس دشوار است.دشواری که در پاسخ آیت الله کاملا" مشهود است. (2484081) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۳۷:۰۹
وقتی که اعضای شورای نگهبات گرایش به یک گروه اقلیتی داره این اتفاقات باز هم خواهد افتاد (2484086) (alef-13)
 
فعله گري
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۴۱:۰۵
نیت راهپیمایی کنندگان سال ۸۸ عینا همان نیت تظاهرات کنندگان سالهای ۴۲ تا ۵۷ بود چون اينان فرزندان همان پدران بودند .چون اينجا ايران است .كشور حوادث واتفاقات غيرقابل پيش بيني . اين راه كه اين دو بزرگوار مي گويند تحليل واظهار نظردرمورد يك حادثه اي است كه هريك اسمي برآن گذاشته اند يكي آنرا فتنه مي نامد و يكي شعورسياسي مردم ودفاع از عدالت وحق. وپس از گذشت مدتي وبا هدايت رسانه اي وشنيده ها وگفته هاي سطحي حول محور آن قضيه بحث ميكنند.ولي اگر اين اتفاق به اين سطح گستردگي در آينده بخواهد اتفاق بيافتد چگونه مي شودآنرا پيش بيني وهدايت كرد. مادر زمين افكاررسانه اي چه بيگانه ودشمن وچه داخلي وخود ي كه يا مخالف هستند يا موافق .ياداناوبصيرهستند ياناآگاه . در حادثه سال 88 كه بعدا" وباتدبير رهبري هدايت وافسار رميده آن برزمين انقلاب ميخكوب شد عوام حرف زدند .به خيابان امدند( جداازاينكه از روي عقل اجتماعي بود يا قصد براندازي) اظهار نظر كردند وخواسته هاو انتظاراتي را هم از حكومت مطالبه كردند ولي خواص وآشنايان با انقلاب از 42 تا 57 وپس از آن تا 68 پايان جنگ وبعداز ان تا همين حادثه سال 88 خاموش بودند ويا صداي انان شنديده نشد.اين حادثه انقلاب دوم بود .يعني انقلابي در انقلاب رخ داد.كالبد شكافي اينكار درست وصحيحي است .ولي اين دوبزرگوار بايد با تحقيق وداش بحث كنند .اول بايد مركزي رسمي ؛قانوني ومردمي تشكيل واز روي حق وانصاف وعلم ومنطق هرآنچه ناگفته وپنهان است را آشكار ومطرح نمايد.سپس كالبد شكافي سياسي واجتماعي انجام گيرد. (2484094) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۴۰:۳۵
دوست فعله من، "فتنه" آن وجهی از حوادث 88 است که صراحتا از زبان نتانیاهو، کلینتون، اوباما و برخی مقامات اروپایی عنوان شده. طراحی و حمایت آنها.
ظاهرا شما چندان اخبار را مطالعه نمی فرمایید... (2484609) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۰:۵۹:۱۰
[حقیقتا" شما اگر انصاف داشته باشید مواردی را که گفتید قبول ندارید.
دوست عزیز وهموطنان گرامی باید بدانیم که نتانیاهو وسایرین بدنبال بزرگنمائی
اختلافات فی مابین ما هستند ولذا استناد به اینکه آنها چه گفته ومی گویند عین
بی انصافی است .بنا براین شایسته است برای اثبات نظرات خود از این نقل قولهای دشمنان به نفع خود وبه ضرر طرف مقابل استفاده نکنیم. (2485806) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۹:۲۰:۲۴
طبیعی است که آمریکا واسراییل موضوع رابنام خودمطرح کنند.ولی خودمردم میدانستنداین چنین نبود. (2486236) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۲۴:۲۹
نه عزيز ما اخبار مطالعه ميكنيم ولي نه از نوع "كيهان" (2486315) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۴۵:۴۰
برای پیشکیری از رویدادهای بعدی شورای نگهبان باید بی طرف باشه (2484101) (alef-13)
 
ناصر
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۰:۳۱
بهتر بود ایشان به صد ها سوال کامنت گذاران هم جوابی می داد ولی ظاهرا مردم در نظر عالی جنابان ارزش پاسخگوئی ندارند (2484113) (alef-13)
 
هموطن
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۳:۰۹
ما که اصلا نفهمیدیم! (2484117) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۵:۲۵
به نظر میاد که عمده نظرات اقای مطهری را پذیرفته اند! (2484120) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۶:۲۳
یه جوری نوشته که طرف مقابل هوس نکنه جواب بده (2484123) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۲:۵۹:۳۷
مثل اینکه حاج اقا به تذکر دکتر زیبا کلام توجه کرده اند و اینبار در نامه ی خود از لفظ فتنه چندین بار استفاده نموده اند ! ان شاء الله که نظر خودشان باشد . (2484131) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۰۲:۴۳
حضرت ايت الله با احترامي كه نسبت به شما دارم، ممكن است بفرماييد "حق"مردم در اينجا چه مي شود. شما كه همه مطالب را توجيه كرديد؟مردم وقتي اعتراض دارند بايد چه كنند؟قانون اساسي در اين مورد اين حق را به مردم داده.
بالاخره كساني كه باعث شدند مردم اعتمادشان نسبت به اصول انقلاب كمرنگ شود،مثل شوراي نگهبان،مقصر هستند وتا اين زمان پاسخ گوي مردم نبودند. چرا متوجه نيستيد، مردم را نادان فرض نكنيد. براي مردم ارزش قائل شويد. مردم دنبال اعتماد از دست رفته هستند. (2484137) (alef-13)
 
حسين
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۰۴:۰۶
من اصلا منوجه نشدم ايشون چى گفتند! (2484142) (alef-13)
 
یوسف
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۵:۴۷
آیت اله عزیز شما را به نشانی که آن را یدک میکشید (نشانه ی خدا) برای یک بار هم شده از حقوق ملت در برابر حاکمان دفاع کنید..... روحانیت در کل تاریخ به این دلیل زنده مانده که ازحقوق ملت در برابر حاکمان دفاع میکرده .... یکی از مهمترین دلایل خلوت شدن مساجد ومنابر این است که متأسفانه اکثریت روحانیت امروز حقوق مردم را فراموش کرده اند چون خود در قدرت سهیم هستند هر روز بر قدرت حاکمیت می افزایند اما در نظام اسلامی علوی حق مردم بر حاکمیت به صراحت بیان شده اما امروز کسی این حق را قائل نیست. (2484159) (alef-13)
 
مسعود
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۳۴:۵۸
امروز چون روحانیت سهم بسیار زیادی در حاکمیت دارد لذا پذیرای هیچ نقدی به حاکمیت نیست و هر نقدی به حکومت را متاسفانه نقد به خود و حتی مقدسات میداند لذا سریع موضع گیری کرده و از سر انصاف قادر به تحلیل وقایع و رویدادها نیست و حتی حقی را که قانون اساسی برای مردم به رسمیت شناخته را با توجیهات از قبیل براندازی ، بازی در زمین دشمن ، فتنه و .... سعی در سرکوب آن است و جوابیه آیت الله حائری نیز مثال بارز آن است (2484848) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۵:۵۷
مطهری درست میگه...... از نظر بعضی از آقایون هر اعتراض و انتقادی مساوی با براندازی و فتنه است (2484160) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۱۷:۱۶
والله ما هم نفهمیدیم! (2484163) (alef-13)
 
ايراني
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۲۱:۴۶
اين تاريخ نامه كه قبل از جواب مطهريه!!!!!!!!! (2484168) (alef-13)
 
محمدرضا
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۲۵:۴۲
عالی بود . (2484173) (alef-13)
 
هادی
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۲۸:۴۸
سلام جواب دندان شکنیست .باور کنید عواقب این بیانیه دادنای فتنه گران برای خودشون کاملا روشن بود عقل اجتماعی هم برایشان حکم میکرد اصل نظام درخطره نکن نکن ماه اول گذشت ....گذشت تا هشتماهبازم نفهمیدن عواقب کارشون حتما باید امریکا اینجا رژه میرفت تامتوجه کارشون بشن اینها یا به عمد بیانیه میداند یا اینقدنادان بودن عواقب کارو نمیسنجیدن .خوب معلومه عمدی بوده جالب اینجاست این اقایان به اصطلاح روشن فکر ان ما مدام دم از نهادهای مدنی .جامعه مدنی .حاکمیت قانون میزنند اما پای عمل میاد پرازتناقضند . پای عمل میرسد تطبیق میدن به منافشون . (2484176) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۵۴:۴۶
جواب باید قانع کننده باشه و نه دندان شکن.
این مشته که دندان شکنه.
ضمنا حتی اگر جوابی به ظاهر قانع کننده باشه ولی با واقعیت منطبق نباشه باز هم ارزشی نداره. (2484541) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۵۷:۰۴
نمیدانم این چطور جواب دندان شکنی است که فقط اقلیتی از مردم با شما هم عقیده اند و ده برابر نظر دیگری دارند! (2485055) (alef-13)
 
علی بیک
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۳۲:۲۱
ای کاش جناب آقای حائری شیرازی در جوابیه نامه وقت بیشتری صرف می کردند تا خواننده بتواند به نتیجه گیری منطقی و مفهوم برسد. (2484180) (alef-13)
 
آدم
۱۳۹۳-۰۸-۲۱ ۲۳:۳۴:۱۸
موضوعی سهل و ممتنع است از یک زوایه ساده و از یک زوایه دیگر پیچیده و عمیق. اما به هر حال ندانم کاریهایی که از هر دو طرف انجام شده باعث بروز دردسرها و مشکلاتی شد که هنور ادامه دارد....... (2484182) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۲:۰۱:۴۰
بنظرم استاد با زباني با آقاي مطهري صحبت كردند كه ايشون سعي كرده بودند در نامه قبلي با استاد حرف بزنند ! آقاي مطهري در آن نامه با در پيش گرفتن كج راه هاي منطقي از هر دري وارد شده بودند گم شده بودند اما ناباورانه دوباره خودشون رو پشت همون دري يافته بودند كه از آن وارد شده بودند ! بعبارت ديگه ايشون تو ذهنشون كه زياد هم فلسفي نيست حوض محالي رو تصور كرده بودند كه سعي داشتند بزرگترين ماهي رو هم مصرانه بگيرند ! دوستان تقصير من نيست در كل نتيجه جواب دادن به سفسطه سرگيجه آوره ! نميدونم اين دفعه آقاي مطهري ميخوان در جواب جدل كنند يا خطابه ايراد كنند . پيشنهاد من به ايشون اينه كه اينبار خطابه ايراد كنند ، بقول امروزي خودمون كنكوري مطرح كنند ! چند گزينه اي حسنش اينه كه يكي ميگه : اين درسته وديگري ميگه : نه گزينه جيم درسته ! اگر من بودم سكوت ميكردم تا هنرم نهفته باشد . (2484326) (alef-13)
 
سعید
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۲:۲۱:۵۷
این آقای علی مطهری چه فیلسوف و متفکری است که این همه وقت افراد را داره تلف میکنه هیچ فیلسوف و متفکری به این حد عمر مردم را ضایع نکرده ، سخن آقای حایری با علی مطهری از نوع مناظره نیست بلکه از باب نصیحت است. هم نصیحت علی مطهری و هم نصیحت تابعین او. فتنه ۸۸ که قابل انکار و توجیه نیست سران فتنه هم که شهره عام و خاص اند، خود آقای مطهری هم منکر آن نیست فقط می گوید به علاوه احمدی نژاد، علی مطهری همه حرفش این است چرا حصر؟ جوابش این است این اولین حصر در اسلام نیست. عایشه فتنه به پا کرد امام علی ع دستور داد حصرش کردند، مرحوم آقای منتظری ساده لوحی کرد فریب منافقین را خورد صلاحیت قایم مقامی را از دست داد . به خاطر اینکه از شر وشرور منافقین در امان بماند امام خمینی ره او راحصرکرد. سران فتنه ۸۸ که مجرم اند جرمشان هم خیلی سنگین است رهبری حصر آنها را مورد تایید قرا داده است جناب آقای مطهری گرفتار شبهه شده اند زیرا محاکمه اینها حق مردم است نه حق اینها، حق اینها مجازات سنگین است. البته مردم حق دارند که محاکمه و اجرای مجازات را برای اینها از مسولین بخواهند چنانکه طی این ۵ سال گذشته به شدت از مسولین درخواست کرده اند اما راز نهفته مساله در همین جاست که آقای مطهری در این طرف نایستاده که خواهان محاکمه ومجازات آنها باشد بلکه در طرف حامیان فتنه ایستاده، بنابراین موضع آقای مطهری نه دفاع از حق مردم است یعنی محاکمه و مجازات سران فتنه، نه هماهنگ با نظر رهبری است که فرموده اند مجازات اینها سنگین است، فقط و فقط همراهی با اصحاب فتنه است که مانع واقعی محاکمه تا حدی خود اصحاب فتنه هستند که به دنباله دستاویز برای فتنه های بعدیشان هستند. ، که متاسفانه آقای مطهری از آن غافل است. (2484345) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۳:۴۳:۰۱
علی مطهری و زیبا کلام گرامی آب در هاون میکوبید (2484386) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۲۵:۳۶
در این سالهای اخیر بعداز بروز این اتفاقات بارها وبارها شنیدیم که گفتند مردم باید اعتراضشان را به مقامات قانونی ( شورای نگهبان) عرضه میداشتند واز انها تظلم خواهی می کردند وبه رای انها گردن می نهادند، به عنوان یک مرجع قانونی بی طرف.اما نمیدانم چگونه چشم خود را بر یک واقعیت کاملا اشکار بسته اند ، الان شورای نگهبان سالها ستست خودیک طرف دعوا است ، این شورا سال ها ست نمایندگی تندروترین طیف راست سنتی است که در بیرون از شورا به جبهبه پایداری معروف شده اند، کدام عقل سلیم حکم میکند ، دعوا را یکی از طرفین دعوا حکمیت کند. مثل این است که در بازی فوتبال ریال مادرید وبارسلونا تیم داوری را از اعضای هیات مدیره بارسا انتخاب کنند واز بازیکنان تیم مقابل وتماشاگران انتظار داشته باشند به رای تیم داوری احترام گذاشته وتمکین کنند (2484513) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۴۱:۰۲
اجراى قانون بهترين گزينه است اگر كسى مجرم است باىد محاكمه شود (2484526) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۸:۴۹:۰۵
آقای حائری تو رفتی اون بالا از نگاه حاکم به رعایا داری نظریه پردازی میکنی. بیا پایین تو مردم و درد مردم رو حس کن بعد نظریه پردازی کن.
به هرحال من فکر میکنم شما هنوز باید به تلاش خود برای درک به اصطلاح خودتون فتنه ادامه بدید. (2484536) (alef-13)
 
یک بسیجی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۰۹:۳۸
آنهائی که میخواستند بفهمند فهمیدند . و آنهائی که خود را بخواب زده اند هیچگاه نخواهند فهمید . خلاصه این نامه اینست که انقدر دنبال مقصر و دنبال فتنه نباشید . اگر میتوانید به آیه قرآن عمل کنید : واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا
اگر نمیتوانید با اصل نظام و انقلاب امام خمینی هماهنگ ومتحد و یکپارچه باشید لطفا از قافله امام خمینی خارج شوید .
عقل اجتماعی هم میگوید : خواهی نشوی رسوا هم رنگ حق شو .
امام حسین هم فرمود : اگر دین ندارید (و فتنه گر) هستید لا اقل آزاد مرد باشید و الا با شمشیر علمدار و شمشیر مختار از پای در خواهید آمد .
امروز علم در دست علمدار است . خامنه ای علمدار است .
هر کس میتواند پشت سر ایشان حرکت کند بسم الله و الا خارج شود چون مختارهای زیادی همچون قاسم سلیمانی و سردار جعفری و رحیم صفوی و عزت الله ضرغامی در راهند . والسلام (2484554) (alef-13)
 
احمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۱۴:۱۹
استاد حایری پاسخ مستدل و منطقی به این نامه دادند به نحوی که از یک استاد فلسفه و منطق انتظار هست . (2484559) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۴۹:۵۱
آقای حائری عزیز. شما می خواهید بگید یا مردم براندازند و همه باید اعدام شوند و یا عقل اجتماعی ندارند؟ اینجا حالت سومی مغفول مانده و آن این است که عقل اجتماعی آنقدر رشد کرده که می خواستند بدون براندازی و با راهپیمایی مسالمت آمیز اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند تا به اعتراض آنها رسیدگی شود. اما ظاهرا مسئولین هم مانند شما فکر می کردند مبنا را بر براندازی گذاشته اند.


در واقع مسئولین مردم را به آن سمت سوق دادند. (2484620) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۵۸:۲۴
حرف روشن منتقدین این است که ضلع سوم ماجرای سال 88 احمدی نژاد بود که مفاسد اقتصادی- اجرایی بی شمارش و مسخره بازی های بهار می آید او کم تر از آن دو ضلع نبوده و الان هوس نفوذ در مجلس را دارد. حالا خودتون رو به خواب نزنین. (2484634) (alef-10)
 
ع.ق
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۰۹:۵۸:۳۵
به نام یکتای بی همتا
در اینکه در محرم که زمان تسویه حساب آدم با خودشه این نامه نگاری ها را می بینم تاسف می خورم. مبنای تشیع در زمان امام معصوم اطاعت بی چون و چرا از سرورمان است. با توجه به نوشته های حاکمان و مردم پر واضح است که اگر روزی سرورم ظهور کرد ما همچون کوفیان باشیم (یعنی در اینکه داد بزنیم آقا بیا آقا بیا و همینکه آمد ،دیدیم چیزی نیست که در اظهان مابود با او رودررو بجنگیم. ولی دوستان و بزرگواران چند نکته را که به نظرم برای بینش بهتر ب نظر می رسد به حضورتان تقدیم می کنم.
اولا ما در کشوری هستیم که در اطرافش ناامنی بی داد می کند(عراق،سوریه،مصر،افغانستان،پاکستان و..)ولی کشور ما امن امن است پس قدر امن بودن را بدانیم و شکرگذار خداوند یکتا باشیم. که این امنیت مدیون همین اتحاد است
ثانیا هر سیستمی نیاز به اصلاح دارد تا به حیات خود ادامه دهد. ولی زمان آن احتمالا الان نیست(زمانی که نامردان در حال آماده سازی تخریب بیت المقدس هستند وما در گیر مذاکره با قدرت های دنیا و اعراب درگیر جنگ داخلی خود)
ثالا رئیس جمهوری که با وضعیت داخلی بسیار نامطلوبی مواجه است. از رکود و تورم و مشکلات اجتماعی و گرگان و کفتاران گرسنه (سرمایه داران دلال صفت که منتظرند رشته امور از دست رئیس جمهور خارج شود تا مردم را بدرند)
رابعا در قضیه 88 هرکه مقصر بوده یا نبوده در حال حاضر اهمیت ندارد به دو دلیل1- آن ما جرا را خود امام حسین(ع) کنترل کرد نه کس دیگر لطفا منصفانه قضاوت کنید (چرا مردم با شورشیان برخورد کردند به دلیل بی احترامی به روز عاشور بود)
2- اگر نظام ما در حال حاضر توسط نور ائمه حفظ می شود پس باتمام کاستی ها باید از آن حمایت کنیم
3- دولت کنونی(با توجه به اینکه مورد نظز من نبوده است) واقعا دچار مشکل است ولی تلاششان قابل تقدیر است. باید تمام ما با هر ابزاری که داریم به آن کمک کنیم پس این بحث های فرسایشی به جزء از دست دادن زمان چیزی نصیب کشور نمی کند.
و در انتها از خالق مهربان به دلیل کوتاهی خودم در این ایام پوزش می طبم (2484635) (alef-10)
 
مشتری ثابت الف حسن.م
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۰:۴۹:۱۰
با تشکر از سایت الف بخاطر باز کردن باب گفتگو در باره این موضوع ،خواهش میکنم با یک کار آماری نظرات موافق ومخالف خوانندگانتان را در خصوص نظرات آقایان حائری و مطهری جمع آوری کنید تا هم انعکاسی از یک جامعه نمونه آماری در باره وقایع سال88 باشد و هم وزن این اقایان خصوصا آقای حائری و دیدگاه هایشان برایشان روشن و از توهمات احتمالی خارج شوند (2486276) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۲۳:۱۱
نظام جمهوري اسلامي ايران قوي تر از اين حرفهاست كه با يك راه پيمايي فروپاشيده شود.

ظعف در دل امسال آقاي حائري است و برخي كه منافعشان از اين نوع استدلال ها مي باشد.
نظامي كه ددر يك زمان با منافقين و عراق و استكبار با دست خالي در افتاد و همه را مغلوب كرد حالا با يك راه پيمايي قرار است مثل مصر شود. اگر واقعا چنين است كه بايد فاتحه اين نظام را خواند. نخير اينچنين نيست كه اين حضرات القا مي كنند. مشكل جاي ديگر است.
نظام غفلتهايي داشته و نقاط ضعفي دارد كه بايد اين خلع هارا پركند وگرنه هزينه بيخود مجبور است بدهد.
اينها جوري صحبت مي كنند كه انگار فقط خودشان عقل كل هستند و بقيه نمي فهمند. موسوي و كروبي بچه كه نيستند و ندانند نظام چقدر تواناست كه بخواهند آنرا سربه نيست كنند و بازي دشمن را بخورند و مدام به آنها هزار انگ زده مي شود.
اقاي حائري و امثالهم بروند نگرش خودرا درست كنند
هروقت آقايان قبول كردند در جاهايي اشتباه كردند و اين غائله يك سر ديگري هم داشته و هيچ وقت حتي حالا حاضر نيستند آنرا نقد كنند بعد بيابند در مورد به ديگران ايراد بگيرند. اين چه اسلامي است كه شما با اين نوع استدلال مي خواهيد معرفي كنيد. (2484668) (alef-13)
 
يم بنده خدا
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۵:۴۷:۱۹
واقعا دقيق ترين و محكم ترين پاسخي بود كه تا به حال در كامنت ها ديده ام. ممنون (2489182) (alef-10)
 
ایرانی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۲۷:۳۶
"عقل اجتماعي دور شدن دو طيف را كه در قبول اصل نظام با هم اشتراك دارند به نفع دشمن مشترك و به ضرر اصل نظام مي‌داند و هرگونه رفتار و گفتار فاصله‌انگيز و نفرت‌زا را محكوم مي‌نمايد و از نوع فتنه مي‌داند."
اگر اینگونه است که هست ، رفتار طرف پیروز انتخابات را که با جشن پیروزی هیجانات طرفداران طرف معترض را دامن زد هم از اینگونه است؟
اگر هست که هست ، پس چرا تاکنون کسی به ایشان کمتر از گل نگفته است ؟

ای کاش کسی بود برای یکبار هم که شده این سؤال را پاسخی بدهد . (2484673) (alef-13)
 
حسن.م
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۵۴:۱۵
آقای حائری در یک کلام هر گونه حق اعتراض و تجمع اعتراضی را منوط به احراز پیشینی صحت نیت ،نتیجه و موضوع مورد اعتراض معترضین آنهم از نگاه یک تفکر بسته بخشی از حکومت میداند!!!!!!

در حالی که در دموکراسی مردم حتی حق اشتباه کردن دارند یعنی ممکن است خواسته ای را در تجمعات اعتراضیشان مطرح کنند که اساسا منطقی وصحیح نباشد ولی حکومت مانع حضور واعتراض آنها نمیشود.اینست دموکراسی.بنابراین

اگر شما معنی دیگری از دموکراسی دارید ،آن اسمش دموکراسی نیست! (2484725) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۰:۵۷:۲۵
مشكل آيت الله حائري اين است كه با زبان منطق اصولي، صحبت ميكند كه نه آقاي مطهري و نه آقاي زيباكلام از آن برخوردار نيستند.
اصلا كار آقاي مطهري و زيباكلام، بيان مسائل ناهمگون، پراكنده و جوساز است كه بر منطقي استوار نيست.
آقاي حائري دراين نامه به زيبايي، پاسخ نامه اين دو فرد را داده اند، منطقي و زيبا (2484731) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۰۴:۱۹
ابن کشور متعلق به تمام ملت ایران است نه قشر وگروه خاص واین منطق اصولی برای گروه دلواپسان سود دارد ولی برای ملت ایران نه . (2485817) (alef-13)
 
amin
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۱۰:۴۴
شورای محترم نگهبان که مدعی نظارت استصوابی تا زمان تنفیذ ریاست جمهوری است، هیچ واکنشی در قبال این رفتارهای غیر قانونی نداشت در حالیکه کسی که از سوگند خویش عدول کرده، صلاحیت نامزدی ندارد. (2484771) (alef-13)
 
امین
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۱۱:۴۵
آقای حائری!چه اشکالی دارد همین مردم که از سال42 - 57 برای بر اندازی آمدند، این بار برای اصلاح آمده باشند?این با کجای عقل اجتماعی در تضاد است?آیا اصلاح طلبی بر اندازی است?اگر چنین باشد،امر به معروف و نهی از منکر را هم باید رها کرد. (2484774) (alef-13)
 
محمد
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۲۰:۰۲
سلام خدمت همه دوستان أعم از مخالف وموافق.در اينكه أصل اين مباحثات ميتواند موجب پويايي ورشد جامعه و اجتناب از سم مهلك يك جانبه گرايي شود ترديدي نيست لذا به نظر ميرسد أصل مباحثه بايد ترويج شود البته با رعايت آداب ان. حقير به نوله خود يك سوال دارم : اگر يك نفر كه صراحتا خود ملتزم به اسلام،انقلاب ورهبري ميداند اما به برخي مسائل درسطوح مختلف (از بالا ترين تا...)اعتراض جدي دارد و هدفي هم جز إصلاح ندارد چگونه ميتواند با جديت و بدون واهمه اعتراض خود را مطرح كند ؟؟؟ (2484799) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۱:۳۸:۲۶
کدوم خلاف قانون آقای حائری عزیز. مگه این تو قانون اساسی نیست که: "تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است"؟ والله همون سال 88 هم ما فکر نمی کردیم خلاف قانون داره عمل می شه. یا این که فتنه گرا به ما دروغ می گفتن که کارتون خلاف قانون نیست، یا این نظام اونیه که امثال شما می گید که برای حفظش باید تقیه کرد و به قانون توجهی نکرد. اگه میگید که بعدش آشوب شده، خیلی از مردم بر این باورند که کار همفکرای شما بوده. می بینید باز برای حل همین اختلافا هم به دادگاه می رسیم.
در هر حال منم با آقای مطهری موافقم که مشکل دقیقا جاییه که یه سری نمی خوان دستشون رو بشه و الا بعید می دونم عشاق آقای موسوی با برگزاری دادگاه و معلوم شدن فتنه گر بودنشون از اعدام ایشون به خیابون بریزن و نظام آسیب ببینه. (2484863) (alef-13)
 
دلسوز
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۱:۰۵
جناب آقای حائری منظورتان از مردم چیست ؟
چرا حرف مردم را نمیخواهید بشنوید ؟
چرا به نظر مردم احترام نمیگذارید ؟
چرا نمیخواهید 70% جامعه را در مورد مردمی که میگویید مدنظر داشته باشید ؟ (2484924) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۰۲:۵۹
"خلاء قانوني را لكه گيري كنيم نه اينكه از دعوت مردم به خيابان آمدن دفاع نمائيم. "
بسیار خوب! اما آیا پس از گذشت 5سال"خلاء قانوني" لکه گیری شد؟ انصافاً نشد. اگر "خلاء قانوني" لکه گیری میشد دیگر رهبر معظم اتقلاب لازم نمی دید در انتخابات 92 موضوع حق الناس را مطرح بفرمایند. در این 5 سال فقط "فتنه ""فنته" گفتیم ودیگر هیچ واولین بار است که لكه گيري"خلاء قانوني" را حضرت ایشان مطرح فرموده اند.انصافاً وبینی وبین الله یک هزارم محکوم نمودن فتنه" قانون شکنان دیگر محکوم شده اند؟ (2484930) (alef-13)
 
aliagha
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۱۲:۱۸
نکته ای که در عنوان این خبر مطرح شده است به نوعی انحرافی است چون جوابیه ایشان به آقای زیبا کلام هست. اگر دقت کنید در متن هم دو بار به صورت تلویحی به کلام زیبا اشاره کرده است.
ایشان دو حالت شرطی را مطرح کرده اند و با فرض قبول گزاره اول شرط در مورد نتجه بحث کرده اند.
شرط اول : اگر نیت راهپیمایی کنندگان سال سال ۸۸ عینا همان نیت تظاهرات کنندگان سالهای ۴۲ تا ۵۷ است
شرط دوم : اگر آن‌ها با علم به اين كه سرانجام، براندازي صورت مي‌گيرد

در حالی که هیچ دلیلی برای وقوع این دو شرط وجود ندارد و به نوعی ایشان یک بحث کاملا تیوریک را مطرح کرده اند و نه جوابیه به آقای مطهری و نه به آقای زیبا کلام ارایه داده اند. (2484945) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۱۳:۲۷
"عقل اجتماعي دور شدن دو طيف را كه در قبول اصل نظام با هم اشتراك دارند به نفع دشمن مشترك و به ضرر اصل نظام مي‌داند و هرگونه رفتار و گفتار فاصله‌انگيز و نفرت‌زا را محكوم مي‌نمايد و از نوع فتنه مي‌داند."
جناب آیت اله، عقل اجتماعی را اجتماع تعیین میکند؛ دستوری نیست! (2484952) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۲۹:۴۳
اگر نیت راهپیمایی کنندگان سال سال ۸۸ عینا همان نیت تظاهرات کنندگان سالهای ۴۲ تا ۵۷ است و اینجانب حرف خود را در مورد تردید در رعایت عقل اجتماعی پس بگیرم
این مطب یعنی اگر فردا جمع کثیری از مردم به چیزی اعتراض داشتند و خواستند از حقی که طبق اصل 27 ق.ا به آنها داده شده استفاده کنند اگر نیتشان عینا همان نیت ی که ما دوست داریم باشد ملت شجاع، زمان شناس، بصیر و ..... ایران می شوند ولی اگر نیتشان چیز دیگری بود فتنه گر، فریب خورده، ایادی استکبار و صهیونیسم و فاقد عقل اجتماعی میشن (2484984) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۴۰:۴۵
اين جواب مي گويد راي و نظر مردم اگر با ما بود خوب است و محترم و نشانه عقل اجتماعي است و گر نه، فتنه است و نشان از نقصان عقل اجتماعي.
و وحدت را همه با ما مي دانند نه همه با هم (2485008) (alef-13)
 
احسان
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۴۷:۴۴
حضرت ابت الله عقل اجتمایی باید قبل از حوادث بکار میافتاد که افتاد و در قانون اساسی حق اعتراض مردم از طریق تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها پیش بینی و برسمیت شناخته شد. اینکه ما بگوییم که نیت معترضین براندازی است و یا خلاف عقل اجتماعی است بنا براین نباید به انها اجازه تضاهرات داد این خود خلاف منطق و نادیده گرفتن قانون است و با این بهانه همیشه میتوان مردم را از حق اعتراض کردن محروم کرد.
در هیچ جامعه ای اینطور نیست که در برخورد با مشکلات نتنها مردم بلکه نخبگان جامعه بیک راه حل برسند که انرا عقل اجتماعی بنامیم بلکه طبیعی است که عقلهای مختلف راه حل های گوناگون ارائه کنند ولی با اجرای یک قانون بطور یکسان میتوان مشکلات را حل کرد. برداشت من از نوشته های اقای مطهری همین است که چه دران زمان و یا حالا باید از طریق قانون مسئله حل شود. (2485026) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۴۷:۵۱
حرف آقای حائری از نظر قانونی مشکل دار است ولی از نظر عقلی به نظر من صحیح است ولی یک مشکل در صحبت ایشان است و آنهم اینکه ایشان میخواهند به هر قیمتی حق را به وضعیت موجود بدهند اعتبار راهپیمایی های علیه ظلم شاه سر جایش باشد اعتراضی که به برخی جناههای بر بخورد از درجه اعتبار ساقط باشد . در ضمن اعتراضاتی که توسط برخی جناحها صورت میگیرد مانند اعتراضهای بعد از نماز جمعه یا فلان اعتراض در صحن قم با پرتاب مهر دارای اعتبار خاص خودش باشد در ضمن اصولی که در قانون اساسی در مورد اعتراضات مردمی درج شده وارد این بحثها نشود فلذا ایشان مجبور است از کلمات غیر فارسی ( عربی ) برای توضیحاتشان استفاده کنند مانند کلمه ماء الشعیر که حلال است و فارسی آن قبیح است .ما هم عربی بلد نیستیم حق بدهید متوجه نشویم ایشان دقیقا چه گفتند .
راه دیگری هم برای حل این مشکل وجود دارد
2 - برخورد با کسانیکه پای دیگر فتنه بودند و با یک برنامه قبلی و از پیش طراحی شده با این فتنه برخورد کردند تا آن را به نقطه مطلوب خودشان برسانند و بی قانونی هایشان از شماره خارج است و تنها تعدادی از آن جرایم آنهم با حنجره پاره کردن بعضیها مثل توکلی به یک جاهایی رسید و انسان خوف آن دارد که پرونده هایشان بعد از چند بار اعتراض به خلاصی از دست قانون بیانجامد .
واقعا انسان احساس میکند منافع جناحی حرف آخر را میزند .این انتقادات نشانه احتمام به حفظ نظام جمهوری اسلامی است وگرنه کی انسان به کفتاری مثل ابوبکر البغدادی انتقاد میکند . (2485027) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۲:۵۵:۱۹
حیف که مطلب ذیل به دلیل منطقی بودن و عدم توانایی پاسخگویی توسط سایت الف سانسور میشه وگر نه منظور جناب حائری برای کسانی که نفهمیده انر روشن میشود
بخشی از سخنرانی امام در بهشت زهرا روز 12 بهمن 1357

فرض مي‌كنيم كه يك ملتي تمامشان راي داند كه يك نفري سلطان باشد، بسيار خوب، اينها از باب اينكه مسلط بر سرنوشت خودشان هستند و مختار به سرنوشت خودشان هستند، راي آنها براي آنها قابل است؛ لكن اگر چنانچه يك ملتي راي دادند (ولو تمامشان) به اينكه اعقاب اين سلطان هم سلطان باشد، اين به چه حقي ملت پنجاه سال از اين، سرنوشت ملت بعد را معين مي‌كند سرنوشت هر ملتي به دست خودش است. ما در زمان سابق، فرض بفرماييد كه زمان اول قاجاريه نبوديم، اگر فرض كنيم كه سلطنت قاجاريه به واسطه يك رفراندمي تحقق پيدا كرد و همه ملت هم ما فرض كنيم كه راي مثبت دادند، اما راي مثبت دادند بر آقامحمدخان قجر و آن سلاطيني كه بعدها مي‌آيند. در زماني كه ما بوديم و زمان سلطنت احمدشاه بود، هيچ يك از ما زمان آقامحمدخان را ادراك نكرده، آن اجداد ما كه راي دادند براي سلطنت قاجاريه، به چه حقي راي دادند كه زمان ما احمد شاه سلطان باشد سرنوشت هر ملت دست خودش است. ملت در صد سال پيش از اين، صدوپنجاه سال پيش از اين، يك ملتي بوده، يك سرنوشتي داشته است و اختياري داشته ولي او اختيار ماها را نداشته است كه يك سلطاني را بر ما مسلط كند. ما فرض مي‌كنيم كه اين سلطنت پهلوي، اول كه تاسيس شد به اختيار مردم بود و مجلس موسسان را هم به اختيار مردم تاسيس كردند و اين اسباب اين مي‌شود كه - بر فرض اينكه اين امر باطل، صحيح باشد- فقط رضاخان سلطان باشد، آن هم بر آن اشخاصي كه در آن زمان بودند و اما محمد رضا سلطان باشد بر اين جمعيتي كه الان بيشتر شان، بلكه الا بعض قليلي از آنها ادارك آنوقت را نكرده‌اند، چه حقي داشتند ملت در آن زمان، سرنوشت ما را در اين زمان معين كنند؛ بنابر اين سلطنت محمدرضا اولا كه چون سلطنت پدرش خلاف قانون بود و با زور و با سرنيزه تاسيس شده بود مجلس، غير قانوني است، پس سلطنت محمدرضا هم غير قانوني است و اگر چنانچه سلطنت رضاشاه فرض بكنيم كه قانوني بوده، چه حقي آنها داشتند كه براي ما سرنوشت معين كنند هر كسي سرنوشتش با خودش است، مگر پدرهاي ما ولي ما هستند؟ مگر آن اشخاصي كه درصد سال پيش از اين، هشتاد سال پيش از اين بودند، مي‌توانند سرنوشت يك ملتي را كه بعدها وجود پيدا كنند، آنها تعيين بكنند؟ اين هم يك دليل كه سلطنت محمدرضا سلطنت قانوني نيست. علاوه بر اين، اين سلطنتي كه در آنوقت درست كرده بودند و مجلس موسسان هم ما فرض كنيم كه صحيح بوده است، اين ملتي كه سرنوشت خودش با خودش بايد باشد، در اين زمان مي‌گويد كه ما نمي‌خواهيم اين سلطان را. وقتي كه اينها راي دادند به اينكه ما سلطنت رضاشاه را، سلطنت محمدرضاشاه را، رژيم سلطنتي را نمي‌خواهيم، سرنوشت اينها با خودشان است. اين هم يك راه است از براي اينكه سلطنت او باطل است.
متن پاسخ آقای حائری مطالب زیر را می‌گوید:
1- سرنوشت هر ملتي خصوصا ملت ایران فقط تا قبل از 12 بهمن 1357به دست خودشان بوده است و از آن به بعد دست ماست
2- اگر چنانچه ملت ایران در 12 فروردین 58 به چیزی رای دادند تا ابدیت برای همه لازم الاطاعه است.
3- فقط ملت قدیم در آن زمان، حق نداشته اند سرنوشت ما را در اين زمان(12 بهمن 1357) معين كنند ولی ملت زمان 12 بهمن 1357 می توانند تا ابدیت سرنوشت همه را تعیین کنند و هیچ کس حق فکر کردن به اعتراض را هم ندارد چون فاقد عقل اجتماعی هستند.
4- فقط پدرهاي آنهایی که در سال 57 انقلاب کردند ولي آنها نبودند و آن اشخاصي كه درصد سال پيش از اين، هشتاد سال پيش از اين زمان(12 بهمن 1357)بودند، نمي‌توانند سرنوشت يك ملتي را كه بعدها وجود پيدا كنند، تعيين بكنند ولی پس از 12 بهمن 1357 تصمیمات کسانی که در 12 فروردین 58 به چیزی رای دادند تا ابدیت برای همه لازم الاطاعه است.
خلاصه مطلب به لهجه مشهدی همینی که هست مخی بخه نمخی نخه (2485051) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۳:۰۶:۰۳
بنده از اتفاقات 88 هیچ حمایتی نمیکنم ولی از نظر منطقی آیا درست متوجه شده ام که ایشان نتیجه گیری نموده اند که چون عقل اجتماعی در سال 57 و 42 بر تظاهرات براندازانه دلالت داشته، پس هر تظاهراتی که بر اساس عقل اجتماعی باشد، براندازانه است؟ ؟؟؟؟ (2485070) (alef-13)
 
پیراسته فر
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۳:۴۰:۵۹
باید ازآقای لاریجانی "شبکه 4سیما"بخواهیم که یکی ازبرنامه هایشان را به نامه ردوبدل شده آیت لله حائری شیرازی ودکترعلی مطهری اختصاص بدهند ،ازاستاد"دینانی"بخواهند که کمی دررابط این کلمات جملات و فلسفی "معنی ومفهوم آن"برایمان بیشترتوضیح دهند،به روش ساده وعام وقابل فهم برای همه دربیارند. (2485160) (alef-10)
 
کورش فرامرزی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۳:۴۲:۳۱
ایشان تلویحا تمام نظرات دکتر مطهری را پذیرفتند این هم یه جور از سر خود باز کردن هستش>
در هر صورت من جواب خودم رو گرفتم با تشکر از آقای حائری. (2485163) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۴:۵۶:۰۱
مطهري هميشه شجاعانه و صادقانه حرف دل مردم رو بيان ميكنه.حرف اكثريت مردم رو.حرف 50 ميليون نفر رو.
نه حرف دوسه ميليوني كه به جليلي و پايداري ها راي دادن.
به همين دليل حرفاش براي اقليت جامعه و حكومت قابل قبول نيست. (2485327) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۵:۵۰:۵۰
مرز میان بر اندازی و اعتراض به رفتار حاکمیت کجاست مثلا در انگلستان طرفداران جمهوریت را بر انداز باید دانست یا اپوزیسیون درون نظام ؟ (2485402) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۷:۱۱:۵۲
احسنت بر آیت الله حائری شیرازی (2485514) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۷:۰۹:۱۱
از تعداد لایک مثبت کاملا مشخص است (2486180) (alef-13)
 
ن.د
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۷:۳۳:۴۰
جناب آیت الله حائری با سلام و احترام خدمت شمای بزرگوار
لطفاً به ابهامات و سئوالهای بنده که عضوی از جامعه ایران هستم پاسخ دهید
- در طول تاریخ در تمام دنیا همواره مردم یک کشور نسبت به دولت یا سیستم حاکمه اعتراض داشته اند -مثل دوره قبل از انقلاب 57در ایران- و اعتراضات خود را به شیوه های مختلف بیان کرده اند. تا زمانی که کرامت یک ملت پایمال نشود و دلایل واضح و روشنی برای اعتراض نداشته باشند دست به راهپیمایی نمی زنند و علیه سیستم حاکم معترض نمی شوند چونکه میدانند جواب آنها خشونت خواهد بود.با این وجود چرا در کشور ما علیرغم اینکه در قانون اساسی این حق به مردم داده شده است شماها این مردم را فتنه گر می نامید؟
- حتما حضرتعالی مستحضرید که تامین امنیت معترضین با نیروهای امنیتی می باشد .چرا در کشور اسلامی ما در کهریزک زندانی می شوند و حقوق آنها در این مکانها نادیده گرفته می شود ؟
- شورای نگهبانی که باید یک داور بی طرف در انتخابات باشد و اعضای آن حتی نتوانستند طرفداری خود را علنی نکنند ما مردم چطور می توانیم به چنین داوری اعتماد داشته باشیم؟
- اگرما مردم قانون اساسی را دیگر قبول نداشته باشیم تکلیفمان چیست؟
از سایت الف خواهش دارم سانسور نکنید چون اکثر کامنت های بنده را سانسور می کنید. از حضرت آیت الله حائری هم خواهشمندم جواب این موارد را بیان بفرمایند و در سایت الف بازتاب داده شود (2485551) (alef-13)
 
ن.د
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۰۶:۰۵
از الف متشکرم که نظرم را سانسور نکردیداما
در قسمتی از کامنت که گفته بودم"حتما حضرتعالی مستحضرید که تامین امنیت معترضین...."به واقعیت های بیشتری اشاره کرده بودم که سانسور شده و تا حدودی این قسمت را نامفهوم کرده.انصافاً مگر چیز خلافی گفته بودم!؟
از آیت الله حائری خواهشمندم با توجه به اینکه خیلی از پرسش های من توسط دیگر هموطنان مطرح شده به این پرسش ها و ابهامات پاسخ روشنی بدهند.
متشکرم (2486205) (alef-13)
 
mohammad
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۷:۵۲:۱۴
به نظر من خیلی اشتباهه که بخوایم به موسوی و کروبی برچسب براندازی بزنیم.افرادی مثل موسوی و کروبی و خیلی های دیگه، همه معروفیتشون رو از جمهوری اسلامی دارند.اگر جمهوری اسلامی نبود ،الان موسوی و کروبی و خاتمی کجا بودند و کی اونا رو میشناخت.و اگر یک زمانی این حکومت تغییر کنه ، چه بلایی بر سر اونها میاد؟بنابراین مسخره است که فکر کنیم اونها قصد براندازی داشته بودند. (2485578) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۸:۳۲:۱۱
بدون شک حرف آقای مطهری حرف اکثریت مردم ایران است (2485630) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۸:۴۷:۵۶
والا من که نفهمیدم این چی گفته ولی کلا منظورش اینه مردم کاره ای نیستن (2485655) (alef-13)
 
و
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۹:۱۳:۴۸
حقیقت یک کلام است خواه بپذیرید خواه نپذیرید و آن هم این است:
رفتار و کردار رئیس جمهور سابق و بعضی از مسئولین تعیین کننده آن زمان ، غلط محض بود و در ادامه لجاجت و به دشمن پناه بردن و تائید هنجار شکنان بی دین و کوتاه نیامدن و از دوست به دشمن تبدیل شدن موسوی و کروبی خصوصا موسوی علی رغم اینکه می توانست با درایت و تحمل این فراز را به فرازی رفیع تبدیل کند و برای آینده خود و دیگران ذخیره ای باشد ،اشتباه مضاعف و غیر قابل جبران و قابل سرزنش بوده و هست
اما دو اشتباه همچنان به روش زیر در حال ادامه هست :
یکی اینکه موسوی بپذبرد اشتباه در تشخیص داشته و از دشمنان اسلام و حکومت که از همه جهان آن روزها به ایران آمده بودند تا با کمک وجاهت موسوی حکومت را براندازند اعلام برائت کند که نمی کند متاسفانه و لجبازی را با پایداری باشتباه گرفته است
ودوم اینکه افرادی که ظاهرا بانی و باعث درگیری اولیه این معضل بوده و جلو چشم میلیونها نفر با هتاکی و توهین به زن و بچه سایر نامزدها باعث بوجود آمدن این لجبازی شده اند و در واقع همانجا در همان مناظره صلاحیت نداشتن شان برای همه محرز شد ،و بعد با اقدامات خودسرانه بی شمارخود کشور را دچار دردسر کردند هم محاکمه شوند(البته معرفی کنندگان و حامیان ایشان هم باید بسیار به درگاه خدا توبه تضرع کنند و از مردم عذر خواهی کنند چون رفتاری بدون تدبیر و سطحی نگرانه داشته اند که موجب آزار ملتی بزرگ شده است)

هرکس با این دو راه حل مشکل دارد با حق و حقیقت مشکل دارد (2485685) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۹:۲۳:۴۷
آقایون این جواب نامه ی مطهری نبود. اگر کمی دقیق شوید می بینید آیت الله چون آقای زیباکلام را در حدی ندانسته که جوابش را بدهد، پاسخ به مطهری را بهانه کرده تا بزند به برجک زیباکلام. چون زیباکلام بود که عقل اجتماعی تظاهرات کنندگان 57 را به رخ آیت االه کشید. قرینه می خواهید؟ دوبار به کلام زیبا اشاره کرده است! (2485698) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۱۹:۵۵:۰۲
ما هم از این نامه چیزی نفهمیدیم (2485729) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۰:۲۵:۵۲
تنها راه خداپسندانه اصلاح ذات البین با تن دادن به حکم قرآن است
---
در هر صورت دلسوزان انقلاب و نظام اسلامی شکی ندارند که طرفین اختلاف در آنچه که بعدا به فتنه ی 88 نامیده شد هر دو رقیب در انتخابات ریاست جمهوری و دو جناح بزرگ خودی نظام اسلامی بوده و هر دو مومن و وفادار به نظام اسلامی هستند و فتنه گران بیرونی و درونی با هزار ترفند و دسیسه ی بغرنج سعی کردند و هنوز مذبوحانه تلاش می کنند برای پیاده کردن طرحها و منویات منفعت جویانه ی شوم خود با ایجاد شکاف عمیق در بدنه ی انقلاب و نظام این دو جناح بزرگ را از هم جدا ساخته و بذر کینه و دشمنی را میان آنان بکارند و تعمیق کنند تا آسان تر بتوانند طرحهای ضد اسلامی خبیثانه خود را علیه ج.ا.ا ایران که قدرت آن آنان را دیوانه ساخته است به ثمر برسانند شاید به کاری که در طول بیش از سی سال تا کنون از انجام آن ناکام مانده اند در این بلوا تحقق بخشند.
اگر برای جبران ما فات خلا قانوی وجود دارد ، قرآن حیات بخش که مومنان را از اختلاف و تفرقه بر حذر داشته است این خلأ را پر می کند و درمان شفابخش اصلاح ذات البین و آشتی را میان مومنان درگیر با میانجی گری مومنان بی طرف توصیه می نماید.
طرفین مومن درگیر در رویکرد قرآن گرای آشتی جویانه می باید با دوری از خود محوری و پرهیز از غلو و افراط در حق خویش و از تفریط در حق یکدیگر ، با گذشت خدا پسندانه از رخدادهای گذشته ، بنفع نطام اسلامی و انقلاب و کشور و مردم به صلح و صفا و صمیمیت بازگردند و به فکر سازندگی و خیر و صلاح نظام و مردم و کشور باشند و اختلافات اصولی فیما بین در زمینه ی شیوه های حکومت داری را می باید با هم اندیشی عالمانه و تجزیه و تحلیل منطقی و حاکم کردن فرهنگ قرآن به دور از تعصب و غلو به حل و فصل و نتیجه ی مطلوب در آورند تا بتوانند وفاداری خود را به اسلام که گوهره و اصل و پایه و اساس نظام است در محضر خداوند به اثبات برسانند.
یقینا حکمت مقام معظم رهبری (دام ظله) و هم فکری و هم کاری حکمای کشور و مجمع تشخیص مصلحت نظام با رویکردی خداپسندانه می توانند به زخم ایجاد شده التیام بخشند و آروزی دشمنان بیگانه ی بیرونی و فریب خوردگان درونی آنان را با تسریع آشتی نقش بر آب کنند. (2485760) (alef-13)
 
مردم
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۰۰:۱۴
فقط یکی سوال من را جواب دهد؟
من و یک عده از همکاران می خواهیم اعتراض مدنی بکنیم (راهپیمایی یا اعتصاب ...) چه کار باید بکنیم چون اگر بخواهیم مجوز بگیریم قطعا رد می شود چون اینجور چیزها فقط باید از جنس 9 دی باشد تازه نیاز به مجوز هم نیست(خودجوش میشه)
اگر بریم اعتاض مدنی هم بکین به عنوا اغتشاش گر ، عامل صهیونیسم، انگلیس..... می شویم ؟
بنظرم اگر جواب این سوال را پیدا کنیم این مسائل حل می شود (2485807) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۰۱:۴۳
اگر مردم بنا به نطر این اقا در صحنه باشند دارای غقل وشعور اجتماعیند ودر غیر این صورت مردم بنا به تعریف ایشان همه بدون .... هستند . (2485810) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۱:۱۱:۲۲
با سلام و دروود به حاضرین
در خصوص مراتب علمی و صداقت آقای حائری مردم شیراز بهتر می تونن نظر بدن ورود و در نهادهای اجرایی و فعالیت های کلان اقتصادی (فلاحت در فراغت) بوده تا علمی و سرتاسر حاشیه دار تا حدی که دادگاه عوامل اجرایی زیر مجموعه و فرزند ایشون رو محکوم به زندان کرد و در نهایت خودشون به تهران اومدن
موضع گیری ایشون در حوادث 88 قابل دفاع نیست و نمیشه ایشون رو فردی روشنفکر و منطقی نامید شاید نشه جملات ایشون رو در اون روزها اینجا آورد ولی میتونید به راحتی پیگیر ر دوستانی که از سوابق ایشون اطلاع ندارن بدون دلیل دفاع نکنند (2485826) (alef-13)
 
ببوگلابی
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۲:۵۵:۳۱
یک مقایسه کوچیک و اون اینکه در دهه 50 در کشور ما چند درصد مردم با سواد و یا از تحصیلات عالیه برخوردار بودند؟خب مشخصه که درصد بالایی باسواد نبوده اند ولی چرا انقلاب شکل گرقت که دلایل مختلفی داشت و بزرگترین دلیل آن اعتماد مردم به علما و تبعیت محض از آنها بود.خب امروز تقریبا 40 سال از اون فضا گذشته چند مردم باسواد یا تحصیلات عالیه دارن؟خب مشخصه که قابل مقایسه با 40 سال پیش نیست.پس با پذیرفتن اینکه امروز با مردمی با سواد و با وجود این فضای گسترده اطلاعات و امکانات اینترنتی همه مسئولین و بخصوص علما باید با استدلال و منطق و دلایل کافی و روشن برای مردم صحبت کنند و دیگه نمیشه در هر زمینه ایی گفت که این چیزی که ما میگیم وحی منزله.انسان پرسش گر و کنجکاو است و جناب استاد حائری مشخصه که دیگه نمیتونن و یا نمیخوان بحث منطقی بکنند و این روش مباحثه علمی نیست. (2485961) (alef-10)
 
سینا از شیراز
۱۳۹۳-۰۸-۲۲ ۲۳:۴۰:۱۲
حاج آقا بهتره اول فتنه رو معنی کنند. تا ما معنی فتنه رو ندونیم نمی تونیم در موردش نامه نگاری کنیم. شروع فتنه از کجا بود؟ چه چیزهایی سبب اعتراضات 88 شد؟ با عاملین آن زمینه سازی ها برخوردی شده یا نه؟؟ (2486016) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۰:۵۵:۱۵
در راهپيمايي آن سال شركت كردم اما اظهار نظر ايشان و دعوتشان به از بين بردن كدورت ها كاملاً صحيح و منصفانه است . در عين حال هم نوع تقابل با آن اعتراض خطا بود و هم در سوء نيت غرب و نوع حمايت موذيانه آن ها از جريانات سال ٨٨ شكي ندارم .
نهايتاً ما يك ملت هستيم و هرگز هم نبايد منافع و فرهنگ خود را فراموش كنيم و راهي براي ما جز ترد خشونت و نفي دخالت بيگانگان در امور داخلي وجود ندارد . (2486080) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۱:۵۸:۳۳
ما که نفهمیدیم تو بگو الف جان این نظام چیست که اگه ملت به اسید پاشی اعتراض کنند میخوان براندازنش به بی عدالتی اعتراض کنند میخوان براندازنش به عدم رعایت حقوق صنفی شون اعتراض کنند میخوان براندازنش به تقلب اعتراض کنند میخوان براندازنش... کلا به هر ظلمی ملت اعتراض کنند یا فریب خورده اند یا صغیر یا آلت دست اسرائیل و امریکا. امیر المومنین مردم رو به انتقاد از خودش تشویق میکرد شما ... (2486117) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۶:۲۱:۴۲
اقای حائری حاکمیت با حقوق و ازادی مردم سرجنگ دارد و بازنده این جنگ شاید مقطعی مردم باشند اما بازنده نهایی حاکمیت و نطام است.اگر مردم در بیان و اظهار نظر ازاد بودند اجازه نمیدادنند عده ای در این کشور از بیت المال بطور نامشروع فربه شوند . (2486160) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۷:۰۵:۵۶
از ایت اله حائری که از مفاخر اخلاق و دلسوزان می باشد بخاطر پاسخ منطقی تشکر میکنیم
خدا ایشان را حفظ کند (2486177) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۰۸:۰۴:۱۹
کسانی از نظر ایشان دارای شعور اجتماعی لازم هستند که خود جوش در جلوی محل سکونت کروبی جمع شوند و اسایش و ارامش را از ساکنین سلب کنند و یا از دیوار سفارت انگلیس بالا روند و به کشور خسارت بزنند و یا جلسه سخنرانی و یا کنسرت موسیقی را بهم بزنند.ما بقی هنوز چون به این سطح از شعور اجتماعی نرسیدند لال و کور و کر گردند! تا اقای حائری با شعورسنجش اعلام کند شعور اجتماعی ما بالاتر از اروپا رفت به خیابان بریزید! (2486204) (alef-13)
 
علی
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۰:۰۱:۲۴
پاسخ ایشان برای من گنگ بود نامه آقای مطهری واضح تر بود و عقلانی تر . من دبیر هستم 28 سال سابقه دارم رشته ادبیات هم هستم فوق لیسانس هم دارم بعید می دونم فارسی من ضعیف باشه (2486247) (alef-13)
 
حاج آقا
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۰۲:۴۰
با تشکر از جوابیه حاج آقا، لطفا نقش دکتر احمدی نژاد را نیزدر فتنه 88 برای ما مشخص نمایند.
باتشکر (2486289) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۱:۵۱:۰۱
بقول روحانی دوران منبرهای یکطرفه خیلی وقته گذشته. (2486344) (alef-13)
 
شین سین
۱۳۹۳-۰۸-۲۳ ۱۲:۲۰:۳۴
سلام علیکم و رحمت الله
حاج آقا حائری دامت برکاته
از اینکه بالاخره یک نفر پیدا شد از آیت الله های وابسته به نظام که احساس کرد موضوعی است و باید پیگیری شود باید سپاسگزار شما بود ولی بنده حقیر پیگیر مرقومه ها و جوابیه ها بودم و از اینکه عقل اجتماعی مردم را زیر سوال برده اید متعجب شدم و متعجب تر وقتی که در توجیه این نظر مردم را به براندازی متهم کرده اید! حضرت والا از شما بعید است این قضاوت! مردم که با نظام کاری نداشتند نظام خودش را قاطی کرد و تمام داشته ها و نداشته های خودش را به پشتیبانی جرثومه فساد آورد! نظام از تریبون مقدس نماز جمعه استفاده ابزاری کرد و حتی احترام آنرا نگه نداشت! شما باید به این کارها اعتراض میکردید نه به حق اجتماعی مردم که به تقلب در انتخابات اعتراض داشتند به خس و خاشاک نامیده شدن اعتراض داشتند! به قول مدرس پس رایی که من خودم انداختم کو؟ مردم هم میدانستند به کی رای دادند و دیدند چه کسی از صندوق در آمد؟! در سال 84 اگر اعتراض نکردند به تقلب هنوز عملکرد نامحمود را ندیده بودند! ولی در سال 88 گفتند از وسط ضرر هم برگردیم منفعت هست؟ دیگر تحمل نکردند ولی متاسفانه نظام با سو استفاده از قدرت عقل اجتماعی و حق و حقوق مردم را پایمال کرد و دیدیم که حق با مردم بود؟ چون از روزهای اول خلافها و بی قانونی های نامحمود شروع شد و دیدیم که در این 4 سال چه بر سر کشور آورد؟ به والله انصاف هم خوب است! حداقل جوانمردی و انصاف داشته باشید و کلاه خود را قاضی کنید ببینید چقدر حیف و میل و دزدی اختلاس فساد بیکاری تورم در این مدت صورت گرفته! بابا انصاف هم خوب چیزیه والله! (2486384) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۰۸:۲۹:۴۲
مسئله این است که قصد تظاهرکنندگان بهیچوجه براندازی نبود ولی متاسفانه جهت سرکوب این تهمت به آنها زده شد. جناب حائری پاسخ دهند آیا کسانی که معترضین را به براندازی متهم نموده و با این کار افراد را از خودی به معاند تبدیل کردند دارای عقل اجتماعی و سیاسی بودند؟ (2488003) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۰۹:۰۰:۵۴
هنر نویسنده در آن است که مطلب مورد نظرش را با ساده بیان کند نه این که یک مساله ساده را با واژه های فلسفی پیچیده بیان کند که کسی منظور آن را نفهمد.
پیچیده گویی الزاما به معنی استدلال منطقی و عقلی نیست.
اتفاقا این نامه به رغم پیچیدگی از منطق و اصولی که اکثریت بهش معتقدند و برای دستیابی به آن انقلاب کردن بدور است (2488069) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته