نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 408214
اردوغان حشد الشعبی را تهدید کرد/ به تلعفر حساسیم/ این جزایر برای ماست
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۰
رئیس جمهور ترکیه در سالگرد 93 سالگی جمهوری این کشور اظهارات گذشته خود را در خصوص منطقه تکرار کرد.

به گزارش خبرآنلاین،  رئیس جمهور ترکیه در مراسم بزرگداشت نود و سومین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا، گفت: ما برای رفع تهدیداتی که از سوریه و عراق متوجه خاک ما شده است هرگز از کسی دستور نخواهیم گرفت و تحمل آن را نیز نداریم.

وی افزود: طول مرز ترکیه با سوریه 911 کیلومتر و با عراق 350 کیلومتر است و هر گاه با خطر مواجه شویم، مقابل تهدیدات ساکت نخواهیم بود چون در خصلت و رفتار مردم ما سکوت نبوده و نخواهد بود.

وی با بیان اینکه هیچ یک از دستاوردهای این مردم به آسانی به دست نیامده است، گفت: از گشایش دروازه آناتولی پس از نبرد ملاذگرد در سال 1071 در این منطقه تا کنون این مردم به فداکاری ها دست زده و از خود قهرمانی نشان داده اند.

اردوغان ادامه داد: در شب 15 ژوئیه نیز این مردم بار دیگر قهرمانی خود را اثبات و برای این سرزمین جان خود را فدا کردند و من از خداوند متعال برای شهدا طلب رحمت و مغفرت می کنم.

رئیس جمهور ترکیه در پایان سخنانش تصریح کرد: من به این ملت افتخار می کنم و امیدوارم خداوند حضور در چنین مراسمی را سال های زیادی نصیب ما کند.

جزایر اطراف ترکیه متعلق به ماست

همچنین رئیس جمهور ترکیه که در مراسم افتتاح ایستگاه جدید قطار سریع السیر آنکارا، هم سخنرانی کرد در ادامه سیاست های عثمانی گری خود اظهار داشت: "ما حکومت دیگری به جز حکومت جمهوری ترکیه نمی شناسیم. مثلا این تشکیلات دولت موازی، یعنی فرقه تروریستی فتو. تو چه کاری در پنسیلوانیا داری، به کشورت برگرد. چرا برنمی گردی و از چه چیزی واهمه داری؟

وی افزود: بنده اکنون هم این فرقه را این گونه تعریف می کنم: پایه آن عبادت، میانه آن تجارت و قله آن نیز خیانت است. حرفم با کسانی است که در پایه این فرقه قرار دارند، به هر صورت این گونه یا آن گونه کارهایی انجام داده اید. ببینید اگر هنوز هم به ماندن در آنجا ادامه دهید، بدانید که به دیواری به نام حق برخورد خواهید کرد چرا که این مردم حساب آن را از شما خواهند پرسید".

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جشن جمهوریت ترکیه، ادامه داد: "هنگامی که من از 'میثاق ملی' سخن می گویم منظورم این است که غازی مصطفی کمال (آتاتورک) یک نقشه متشکل از میثاق ملی در نظر داشت اما این موضوع برخی افراد را آزار می داد. چرا از این موضوع ناراحت می شوید؟ من از روی تاریخ سخن می گویم. شما نیز تحقیق کنید و ببینید که درون میثاق ملی چه چیزی وجود دارد؟ بنده از عهدنامه لوزان سخن گفتم و برخی ناراحت شدند، اما چرا ناراحت می شوید؟ همین جزایر که در کنار ما قرار دارند، ما فریاد می زنیم که این جزایر متعلق به ماست، آثار ما در این جزایر موجود است و تاریخ، مساجد و کاروانسراهای ما آنجا است. طرف ناراحت می شود. چرا ناراحت می شوی؟ هر کسی که زیر این عهدنامه ها را امضا کرده، مسئول است".

رئیس جمهور ترکیه همچنین با تاکید براینکه در جریان کودتای نافرجام 15 ژوئیه دوست و دشمنان کشور مشخص شده اند، تصریح کرد: "یکی از نتایج مثبت 15 ژوئیه نیز این بود که دوست و دشمن خود را چه در داخل و چه در خارج از کشور و به صورت کاملا شفاف شناختیم. دیگر برای ما نه زبان دروغین دیپلماسی، نه ریاکاری پنهان در پشت صورت های خندان و نه درخشندگی تمجیدهای ساختگی معنایی ندارد. فقط کسانی برای ما اهمیت دارند که در روزهای بد مردم و کشورمان در کنار ما هستند، دست ما را می گیرند و قلب هایشان را برای ما باز می کنند".

اردوغان: موضوع تلعفرعراق برای ما مساله حساسی است

رئیس جمهور ترکیه درباره حرکت و نزدیک شدن شبه نظامیان حشد الشعبی به سمت شهرستان ترکمن نشین تلعفر موصل عراق، گفت که در این زمینه با مسئولان ذیربط گفتگو کردم. اطلاعاتی که تاکنون به دست ما رسیده است این خبر را تایید نمی کند.

وی درباره حرکت و نزدیک شدن شبه نظامیان حشد الشعبی به سمت شهرستان ترکمن نشین تلعفر موصل عراق، گفت: ''در این باره با مسئولان ذیربط گفتگو کردم. اطلاعاتی که تاکنون به دست ما رسیده است این خبر را تایید نمی کند. اکنون چنین چیزی روی نداده است. اطلاعات ما حاکی از آن است که نیروهای حشد الشعبی در 80 کیلومتری جنوب موصل قرار دارند ولی شاید در این لحظه تغییراتی در این زمینه صورت گرفته باشد. شاید متوقف شده اند یا اگر احتمالا پیشروی کرده باشند، اطلاعات آن را باید دریافت کنیم ولی فکر نمی کنم که توانسته باشند مسافت زیادی پیش بروند''.

اگر  حشد الشعبی در تلعفر به پرورش تروریسم بپردازند، عکس العمل ما شدید است

رئیس جمهور ترکیه با بیان این که موضوع تلعفر برای ما مساله حساسی است، تصریح کرد:" نسبت به این موضوع (ورود شبه نظامیان حشد الشعبی به تلعفر) دیدگاه مثبتی نداریم. در مورد ورود به سنجار که کلا مخالف هستیم. من قبلا نیز این موضوع را به صورت صریح به اطلاع مسئولان رسانده ام.

وی افزود: بنده پیش از این گفته ام که تلعفر کاملا یک منطقه متعلق به ترکمن ها است. نیمی از آنها شیعه و نیمی سنی هستند. ما البته موضوع را از منظر شیعه یا سنی نمی نگریم بلکه در اصل موضوع درون قلب های ما مساله مسلمانان است اما اگر حشد الشعبی بخواهد که در آن منطقه به پرورش تروریسم بپردازد، در این صورت عکس العمل ما قطعا شدید خواهد بود''.

درخواست از سرگیری مجازات اعدام در ترکیه

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طي سخناني در مراسم افتتاح قطار سريع السير انكار اعلام کرد ازسرگیری اجرای مجازات اعدام را به پارلمان خواهد فرستاد.

وي كفت : نگران نباشید، نزدیک است. حاکمیت متعلق به مردم است. اینکه اروپا چه خواهد گفت، مهم نیست. آنچه ملت ترکیه می گوید، مهم است

به زودی دولت لایحه ای را در این زمینه تقدیم مجلس خواهد کرد. اگر مجلس لایحه را به تصویب برساند، من نیز آن را تایید و اجرایی خواهم کرد.

 
 
کلمات کلیدی : اردوغان+ترکیه + عراق
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۹ ۱۲:۰۲:۵۷
سالهاست که امپراتوری عثمانی برچیده شده است. (3993866) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.