توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440551
آسانژ باز هم برای سفر به آمریکا شرط گذاشت
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۴
موسس سایت افشاگر "ویکی‌لیکس" که قبلا وعده داده بود در صورت عفو چلسی منینگ، سرباز سابق ارتش آمریکا به این کشور سفر می‌کند اکنون شرط جدیدی برای خروج از سفارت اکوادور در لندن دارد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس با استفاده از اطلاعاتی که چلسی منینگ در اختیار او قرار داده بود، اقدام به افشاگری علیه دولت آمریکا کرد. منینگ در سال ۲۰۰۹ به عنوان تحلیلگر اطلاعاتی در عراق خدمت کرد و همانجا بود که اسناد دولتی را به دست آورد و در اختیار آسانژ گذاشت.

مدارکی که سایت افشاگر ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ با توجه به مدارک چلسی منینگ منتشر کرد، شامل یک ویدیوی محرمانه از حمله سال ۲۰۰۷ یک بالگرد آمریکا به غیرنظامیان و روزنامه‌نگاران در عراق می‌شد. این فیلم با محکومیت از سوی فعالان حقوق بشری روبرو شد. چلسی منینگ در ۲۰ مورد از ۲۲ مورد اتهام گناهکار شناخته شد اما از اصلی‌ترین اتهامی که همان کمک به دشمن بود، تبرئه شد. در آن صورت، او حبس ابد می‌گرفت.  او باید سال ۲۰۴۵ آزاد می‌شد اما با بخشش بخش اعظم مجازات، روز ۱۷ مه آزاد خواهد شد.

جولیان آسانژ اوایل ماه جاری میلادی گفته بود که اگر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا چلسی منینگ را مورد عفو قرار دهد، با درخواست استرداد به آمریکا موافقت خواهد کرد.  اما پس از کاهش مجازات منینگ حرف خود را پس گرفت. او اکنون می‌گوید که تنها با دریافت تضمینی از سوی وزارت دادگستری آمریکا درباره اینکه با چه اتهامات احتمالی‌ای مواجه خواهد شد، به آمریکا سفر می‌کند.

آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته است. او از سوی مقام‌های سوئدی در ارتباط با اتهام تعرض جنسی تحت پیگرد است. او نگران است که کشور اسکاندیناوی سوئد او را به آمریکا تحویل دهد.

آسانژ گفته است که وکیل او با وزارت دادگستری آمریکا تماس گرفته تا ببیند آیا می‌توان توافقی انجام داد یا خیر. او تاکید کرد: ما با وزارت دادگستری تماس گرفتیم اما هنوز جوابی نگرفتیم. توپ در زمین آنهاست. اگر حل این مساله شامل رفتن من به آمریکا شود و حقوق من محفوظ بماند، می‌شود در این رابطه بحث کرد.

 آسانژ در مصاحبه با "آی‌تی‌وی" همچنین درباره نقش سایت افشاگر او در نتیجه انتخابات آمریکا و انتشار هزاران مورد از ایمیل‌های هیلاری کلینتون گفت: مردم حرف‌هایی که او زده بود را می‌خواندند و دوست نداشتند. مردم دیدند که او چطور در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برنی سندرز را با تقلب برد و از این خوششان نیامد.

او در پاسخ به اینکه آیا به دونالد ترامپ برای رسیدن به کاخ سفید کمک کرده است، گفت: ویکی‌لیکس به مردم نگفت که اطلاعات دریافتی درباره ایمیل‌ها را چطور تفسیر کنند و یا چگونه رای بدهند. این مساله به مردم آمریکا مربوط است. اگر مردم تصمیم گرفتند که ترامپ را ترجیح می‌دهند، پس او را انتخاب کردند.

او همچنین هرگونه نقش طرح هکری روسیه را در رسیدن به ایمیل‌های هیلاری کلینتون رد کرد. آسانژ گفت: ما از منابع زیادی استفاده کردیم و ۱۰۰ درصد اطمینان دارم که این اطلاعات از طریق روسیه به دست ما نرسید.

به گفته این افشاگر، ویکی‌لیکس سه بار در دوران کمپین‌های انتخاباتی و دو بار پس از آن از ترامپ خواسته تا برگه‌های مالیاتی‌اش را منتشر کند. آسانژ همچنین معتقد است که ترامپ با هیچکدام از سازمان‌های خبری دشمنی ندارد.
 
کلمات کلیدی : آسانژ ، آمریکا، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.