نظر منتشر شده
۴۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440155
ایران هراسی از واشنگتن تا لندن
ناصر ایمانی/10بهمن 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۷
ترامپ، رییس جمهور جدید و غیرقابل پیش بینی آمریکا در نخستین اقدام خود پس از ریاست جمهوری، ورود اتباع چندین کشور از جمله ایران را به خاک آمریکا برای مدت یکماه ممنوع کرده است که احتمالاً این ممنوعیت تمدید هم خواهد شد. بسیاری از تحلیلگران سیاسی این اقدام ترامپ را در راستای وعده انتخاباتی او مبنی بر محدودیت ورود مسلمانان به خاک آمریکا تحلیل کردند؛ حال آنکه چنین نیست.

 بلکه این هفت کشور منجمله ایران دقیقاً کشورهایی هستند که آمریکا با حکومت‌های آنها به نوعی «مشکل» دارد یعنی این اقدام کاملاً «سیاسی» است. آشکاراست که اگر قرار بود ترامپ اتباع کشورهایی را که در اقدامات تروریستی شرکت داشتند، از ورود به آمریکا ممنوع می‌کرد، می‌باید اتباع عربستان و مصر و تونس و لیبی را ممنوع می‌کرد نه ایران را که حتی یک نفر از ایرانیان در عملیاتهای تروریستی در آمریکا و اروپا شرکت نداشتند.

 چندی پیش نیز اوباما قانونی را امضا کرد که اتباع کشورهایی که به ایران سفر می‌کنند باید برای ورود به آمریکا ویزا دریافت کنند؛ به تعبیر دیگر، اقدامات ضد ایرانی از سوی آمریکا پس از برجام نیز خصمانه‌تر شد درحالی که طی سی و هفت سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد چنین اقداماتی نبودیم زیرا با امضای برجام دیگر بهانه‌ای از سوی غربی‌ها برای تحت فشار گذاشتن اتباع ایران وجود نداشت.

از سوی دیگر، موضوع بریتانیا نیز علیه ایران به شدت خصمانه شده است؛ اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس در بحرین و دو روز پیش در آمریکا علیه ایران، بی سابقه است. پس از پیروزی انقلاب تاکنون که چندبار نیز روابط با انگلیس قطع شدۀ چنین اظهاراتی را علیه ایران ندیده بودیم در حال آن که برجام می‌بایست به ایران هراسی پایان می‌داد. موضع آلمان نیز که همواره روابط به‌دور از تنش با ایران داشته است، به طور عجیبی پس از امضای برجام خصمانه شد. صدراعظم آلمان چندی پس از امضای برجام شرط روابط عادی با ایران را شناسایی رژیم صهیونیستی از سوی ایران اعلام کرد در حالی که می‌دانست این شرط تعلیق به محال است؛ لذا با توجه به این که به نظر می‌رسید توافق هسته‌ای غرب با ایران، خیال آنها را از ایران هسته‌ای آسوده می‌کند و روابط کاملاً عادی شده و ایران هراسی خاتمه می‌یابد، در عمل شاهدیم که نه تنها چنین نشده، بلکه غربی‌ها مواضع خود را خصمانه‌تر کرده‌اند و آشکارا به ایران هراسی دامن می‌زنند.

به‌نظر می‌رسد برخلاف تصورات برخی سیاسیون در داخل کشور، ایران هراسی ارتباط مستقیمی با مذاکرات هسته‌ای نداشت بلکه ایران هراسی ارتباط دقیقی با قدرت ایران دارد و نه «ایران هسته‌ای». آن‌ها نه تنها ایران را هسته‌ای نمی‌خواهند، بلکه آن‌ر‌‌ا قدرتمند نیز نمی‌خواهند؛ ایرانی که در منطقه با تسلط غربی‌ها مقابله کرده و دارای قدرت بزرگ نظامی و تسلیحاتی باشد، مطلوب غربی‌ها نیست؛ لذا ایران هراسی تا زمانی که ایران قوی باشد و با منافع غربی‌ها مقابله کند، ادامه خواهد داشت.

 به بیان دیگر از دیدگاه غربی‌ها، ایران با امضاء برجام مقداری از راه را پیموده است اما هنوز راه زیادی در پیش دارد تا کاملاً مطابق میل آنها شود تا از ایران هراسی دست بردارند. مشکل غربی‌ها با ایران از ابتدا هم بمب هسته‌ای نبود زیرا می‌دانستند که ایران فعالیت پنهانی برای تسلیحات هسته‌ای ندارد، چنانکه طی یکسال گذشته که بازرسان سازمان انرژی اتمی را به ایران گسیل داشتند، حتی یک مورد فعالیت مشکوک با بمب هسته‌ای پیدا نکردند. مشکل اصلی آنها قدرت نظامی و موشکی ایران و نیز نفوذ ایران در منطقه است که حمایت از حزب الله لبنان نماد آن است لذا ایران هراسی تا آن زمان ادامه دارد.

تصور می‌فرمایید که ایرانی با چنین مشخصات، چه تفاوتی با رژیم‌های مطلوب آمریکا و مطیع غرب در منطقه دارد؟
 
 
 
 
کلمات کلیدی : ایران هراسی +فرمان ترامپ+لغو روادید
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۷:۲۸
این زن انگلیسی به شدت در اشتباه است. دوران بازی زوج سیاسی ریگان - تاچر به پایان رسیده و امروز ، روز انحطاط و عقب گرد این زورگویان مکار است. (4141489) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۴۷:۴۹
البته با مواضع مقتدرانه جناب روحانی و ظریف!!!!!
مثلا !!! (4141563) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۰۵:۲۴
شما هم که پیوسته در پی کوبیدن روحانی و ظریف. نانت از این راه در میاد؟ (4141871) (alef-3)
 
سمیه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۹:۲۶:۲۰
دیدید که برجام چقدر ظرفیت ایجاد کرده است !!!!! بفرمایید جناب روحانی از این ظرفیت ها استفاده کنید !!!!!! من به جای روحانی بودم ، کاسه خالی برجام را محکم بر سر ترامپ می کوبیدم، و در ته این کاسه دنبال ته دیک سوخته نمی گشتم. (4142217) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۲۰:۰۵
نه عزیز من میبینی که در هنوز بر همون پاشنه میچرخه (4141895) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۰۹:۰۱
بسیاری از کارشناسان ، تحلیلگران و البته مردم ما همین اقدام ترامپ در محدودیت ورود ایرانیان به آمریکا را ، فقط از زاویه مشکلات شخصی‌ و یا خانواد‌گی که برای دانشجویان یا خانواده‌های ایرانی‌ مقیم آمریکا به وجود می اورد ، مورد بحث قرار میدهند و بسیاری از آنها حتی آن را آنقدر مهم نمی‌دانند ،چون عواقب آن شامل درصد کمی‌ از مردم ایران میشود! ولی‌ باید گفت، بسیار هوشمندانه، در واقع اقتصاد و و روابط خارجی‌ ایران و از آن ناحیه زندگی‌ کّل ملت ایران و قدرت منطقه یی آن را هدف قرار گرفته! اما چگونه:

این تصمیم، یعنی ایران هرگز جای خوبی‌ برای فعالیت تجاری و اقتصادی نیست. ۶۰ تا ۷۰ درصد صندلیهای شرکت‌های هواپیمایی خارجی‌ ، به خصوص اروپا، که بعد از برجام به ایران برا گشتند، همین مسافران و ایرانیان مقیم آمریکا است. حالا با این تصمیم، کلا این شرکتها ضرر میکنند. حتی شهروندان ایرانی‌ مقیم آمریکا و دنیا، هم بعد از این جریان، ترجیح میدهند خطر نکنند و حداقل تا شش ماه آینده به ایران سفر نکنند. حالا حساب کنید، که اعتبار ایران برای سرمایه گذاری یا فعالیت تجاری با ایران، چه اندازه ضربه میخورد؟!.. این نشان میدهد که این تصمیم، یک برنامه بسیار عمیق و گسترده است که با فراست تدوین شده. آنها هرگز برجام را در خطر قرار نخواهند داد، ولی‌ همه را از همکاری با ایران ناامید خواهند کرد، پیش از این صندلیهای اشغال شده در پرواز شرکت‌های هوایی اروپایی به ایران، زیر ۶۰ درصد بود. حالا با این تصمیم، اصولا شاید ۲۰ درصد این ظرفیت هم به فروش نرسد، همه آنها مجبور به بازنگری و لغو گسترش همکاری خود با ایران خواهند شد. و این یعنی شرکت‌های هوایی اروپایی، به بانکها، شرکت‌ها و موسسات مالی و اقتصادی اروپا و آسیا و ژاپن این پیغام را خواهند داد که دست نگاه دارید، ما رفتیم و ضرر کردیم،بازار و اقتصاد ایران قابل پیش بینی‌ نیست، شما تجربه ما را تکرار نکنید!

تنها توصیه یی که میشود در این مجال کوتاه کرد این است که ترامپ و تیم‌ و پشت پرده او را هرگز دست کم نگیریم. دیگر ارزیابی اشتباه نکنیم که تحریم بانک مرکزی ایران شوخی‌ است یا تحریم نفت ایران غیر ممکن است ویا روسیه و چین حاضر به همکاری با آمریکا در فشار به ما نخواهند شد یا مخالفت‌های داخلی‌ و جهانی‌ ،که قسمتی‌ از طبیعت این جوامع است و همیشه بوده است، ترامپ را متوقف می‌کند و یا تحریم جدید خلاف روح برجام است. در دنیای سیاست امروز روح و قاضی وجود ندارد، و هر چه هست، برآیند قدرتهااست (4141491) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۶:۴۸:۴۰
غربیها اول خواستند دندان هسته ای ایران را بکشند(از راه برجام) و مطمئن شوند که نمی تواند بمب اتمی بسازد و بعد فشارها و تحریمهای خود را تشدید کنند به همین سادگی. (4142031) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۱۱:۱۲
ظریف در توجیه بی دستاوردی برجام: برجام یک سند اقتصادی نیست، بلکه فضای ایران هراسی را شکسته و نوع نگاه به ایران و ایرانی را عوض کرده!!!! (4141497) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۳۳:۰۲
عشق یکطرفه مایه دردسره
از آن طرف ایران هراسی
از این طرف کدخدا دوستی!!!! (4141539) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۹:۴۳:۳۰
هرچی میخوریم از دعوا با این کدخداست... خیلی جالبه که 3سال پیش رو فراموش کردید!! (4142243) (alef-3)
 
عطا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۱۱:۵۰
معلومه که باید از ایران بترسن ما میتونم با تحریم دلار کاری کنیم که هر ریال ایران تو امریکا 40000هزار دلار خرید و فروش بشه (4141498) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۶:۰۵:۴۶
برادر من پیاده شو با هم بریم اخه کدوم وسیله امریکا از ایران میره که محتاج ریال بی ارزش ما باشند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4141946) (alef-3)
 
مبهوت-نگاه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۷:۵۳:۵۶
طرف گفته بود اینکه توی صرافی های ایران دلار هی گرون و گرونتر میشه بدلیل بیعرضگی دولت امریکاست که نمیتونه جلوی گرون شدن !!!!! جنس خودش رو بگیره (4142118) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۱۳:۰۰
با این وضعیت فعلی، انفعال دستگاه دیپلماسی ایران، جای تعجب دارد. تا حالا اوباما بود و با لبخندش ، تحریم هایش را توجیه می کردید، این ها که دیگر شمشیر را از رو بسته اند!! (4141499) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۲۴:۳۰
به نظرت الان کاری از دست دستگاه دیپلماسی بر میاد اونهابرگ برندهشون رو بازی کردن و الان دستشون خالیه و طرف هم به خوبی اینو میدونه (4141898) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۱۵:۵۰
برجامی ها همین گستاخی های ترزا می و ترامپ و.. را نشانه عصبانیت ان ها و درستی برجام ، عنوان می کنند! برجامی که قرار بود تحریم را لغو کند، الان برای اثبات درستی اش، تحریم بیشتر را قبول می کنیم!!! خب ! در دوره احمدی نژاد که این ها عصبانی تر بودند!!! چه نیازی به مذاکره بود؟! (4141504) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۱۶:۲۸
روحانی: فضای ایران هراسی را شکستیم! (4141507) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۳۵:۲۳
یادش بخیر چقدر شمع جلو سفارتفرانسه روشن کردن
اما دریغ از روشن کردن یه چوب کبریت فرانسوی برای پلاسکو (4141543) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۴:۰۷:۱۷
کجاشو شکستین مثلا؟؟؟ (4141778) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۱۷:۴۵
برجام عملا پاره شد، ولو این که بر قاب طلایی در روی دیوار باشد. البته برای مردم ، از اول هم کاغذ پاره ای بیش نبود. (4141509) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۳۲:۴۳
طبق برجام امریکا متعهد شده که در امور تجاری و گردشگری ایران، اخلال ایجاد نکند. اوباما ۱ هفته بعد از برجام ، با قانون ویزا ، این نقض را انجام داد، و الان هم ترامپ تکمیلش کرد. ترامپ به پشتوانه عدم واکنش مناسب ایران ، به ان اقدام اوباما ، ان را تکمیل کرد. (4141538) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۲۰:۳۹
اتفاقی نیفتاده. اوباما همین دشمنی ها را با لبخند و پیام تبریک نوروز !! انجام می داد و مریدان داخلی اش، ( که با فانوس در پی اش می گردند)با اتکا به همان لبخند، دشمنی اش را توجیه می کردند، و این خطرناک بود. یعنی هم تحریم می شدیم و هم جناحی در داخل ، تحریم را توجیه می کرد!! (4141513) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۲۲:۴۰
مصرف داخلی داره!!! ذوق زده ها اگر غربی ها به ما حمله هم بکنند، می گن مردم! نگران نباشید، این بمب هایی که بر سرتان می ریزند، مصرف داخلی داره و از عصبانیته! (4141517) (alef-13)
 
France
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۲۲:۴۱
اگر منصفانه بخواهیم قضاوت کنیم توافق هسته ای یا اصلش توافق خوبی نبود و یا فضای بعد از آن توسط دولت خوب مدیریت نشد..از این دو حال خارج نیست..چون در سیاست خارجی چه در مورد همسایگان منطقه ای و چه کشورهای غربی فضا علیه ایران سنگین تر شد و در بعد داخلی اقتصاد کشور وارد فضای رونق و بالارفتن رفاه مردم نشد و حتی میشه گفت رکود شدید تر شد..واقعا وقتی رسیدن به توافق اعلام شد آنچنان شوکی مثبت و خوشحالی زایدالوصفی در مردم ایجاد شد که در بعد از انقلاب این موج از خوشحالی و خوش بینی عمومی بیسابقه بود و کسی باور نمیکنه یکسال پس از توافق در نقطه ای باشیم که در حال حاضر هستیم پس طبیعتا یک جای کار شدیدا میلنگه و باید برای این برجام و ححرکت فرسایشی آن یک فکر اساسی کرد.. (4141518) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۲۶:۰۷
وزیر دفاع دموکرات ها هم ، در بحبوحه مذاکرات که ساده لوحان از شکستن فضای ایران هراسی می گفتند، در حال نصب سامانه دفاع موشکی در اروپای شرقی، به بهانه تهدید ایران بود. (4141523) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۳:۴۶:۱۳
آقا مگر ما با آمریکا برای آشتی مذاکره کردیم ؟ (4141744) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۴۲:۳۸
ما راه مقابله با امریکا را انتخاب کرده ایم و دیگه ناراحتی و..هم نداره همینه (4141555) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۱:۴۶:۱۳
نتايج بالا رفتن از ديوار سفارت ها و توهين ها رو حالا حالا بايد جوابگو باشيم (4141562) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۲:۲۷:۱۹
اتفاقا هرچی میگذره و این کشورها نقابشان رو کنار میزنند بیشتر پی میبریم که چقدر راه مبارزه و مقاومت در برابر این کشورها درسته..هر موقع عقب نشستیم سیلی خوردیم و اهانت دیدیم.. (4141611) (alef-2)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۲۰:۳۰:۵۳
از انگلیس؟ (4142323) (alef-3)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۳:۰۹:۳۳
بهتره شما جوابگو باشید
ما از این کار ترامپ استقبال هم می کنیم (4141685) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۲۸:۵۳
دیگه اینو نگی چی بگی؟ (4141901) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۵۹:۳۹
آمریکا پرستی تا کجا و تا چه حد (4141939) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۶:۱۹:۱۱
خیلی ساده لوحانه به موضوعات نگاه می کنی اگر دلیلش بالا رفتن از سفارت و توهین است که امریکا پس باید به کشورهای مثل عربستان و پاکستان و افغانستان و بمب باران کند چون تروریست صادر می کنند (4141973) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۲:۵۹:۱۴
ترامپ به خاطر کلاه گشادی که در برجام بر سر امریکا رفت ناراحت است و ممکن است دست به هر کاری بزند . (4141665) (alef-2)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۳:۰۷:۳۸
دیدی چطور شد؟ حالا آقا زاده ها کجا بروند مثلا" درس بخوانند و حقوق نجومی پدرانشان را خرج کنند ؟ (4141679) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۳:۴۷:۵۴
فقط برای مسئولین کشور که مرتب به امریکا می رفتند ناراحت کننده است برای مردم فرقی نمی کند (4141751) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۶:۳۷:۲۴
اون ویزاها برقراره هنوز. (4143525) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۴:۲۳:۱۸
چه ربطی به روحانی و برجام داره. هرکی هر غلطی بکنه شما می گید از نتایج برجامه. چه ربطی داره
زنده باد روحانی (4141804) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۰۱:۱۳:۴۱
عه حالا چه ربطی به روحانی و برجام و ظریف دارهههه!!!! آره ببخشید، تقصیر دولت قبله .. (4142637) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۵:۲۹:۲۱
ذلت را به پاسپورت ایرانی برگرداند جناب ظریف+روحانی (4141903) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۲۱:۲۷:۵۸
آره به خدا....ما از طلا بودن خسته شدیم ...ما را مس کنید.....ظریف کجایی....دقیقا کجایی؟؟؟؟ (4142401) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۱۱ ۱۹:۳۹:۵۳
یعنی زمان احمدی نژاد اعتبار پاسپورت شما خیلی بالا بود ؟؟؟ (4143778) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۶:۳۴:۰۹
هر چه را که گفتند با برجام از بین رفته نادرست بود الا سایه جنگ که اصولا وجود نداشت .می گفتند ایران هراسی از بین رفت! شاید مثل رکود رفته بود ولی آمد (4141999) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۰ ۱۷:۵۰:۳۲
منع سفر ایرانیها به آمریکا، اتفاق خوش آیندی نیست، اما لزوما خسارت بزرگی برای ایران نداره.
بیش از یک میلیون ایرانی عمدتا با موقعیت اجتماعی خوب ساکن آمریکا هم میتونن در صورت انسجام، در سیاست آمریکا موثر باشن. تا حد اقل منافع گروهی خودشون حفظ بشه (4142114) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.