توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 369957
تاثیر مصرف استامینوفن در دوران بارداری بر بروز اوتیسم
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
پژوهش محققان اسپانیایی نشان می‌دهد که بین استامینوفن و علائم طیف اوتیسم در پسرها و همچنین علائم بیش فعالی و مشکلات توجه در هر دو جنس پسر و دختر رابطه‌ای قوی وجود دارد.


به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری دانشگاه آکسفورد، محققان اسپانیایی داده‌های مربوط به دو هزار و ۶۴۴ مادر و فرزند را از دوره بارداری مورد بررسی قرار دادند.

۸۸ درصد از کودکان زمانی که یک ساله بودند و ۷۹.۹ درصد از آنها نیز دوباره زمانی که پنج‌ساله بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. از مادران در رابطه با مصرف استامینوفن در دوران بارداری و میزان تناوب مصرف آن سؤال به عمل آمد.

یافته‌ها نشان می‌داد کودکانی که مواجهه بیشتری با استامینوفن داشتند، در معرض خطر بالاتری برای بیش فعالی و یا علائم تکانشی قرار می‌گرفتند. علاوه بر این، عملکرد ضعیفی را در آزمایش‌های اندازه‌گیری توجه و سرعت پردازش بصری از خود نشان دادند.

در این بین نیز پسرها علائم بیشتری را از طیف اوتیسم نشان دادند که محققان علت آن را این‌گونه توصیف کردند: مغز پسرها در اوایل زندگی نسبت به تأثیرات منفی آسیب‌پذیرتر است.

تفاوت‌های جنسیتی منجر به اختلال غدد درون‌ریز آندروژنی شده است که به موجب آن مغز مردان می‌تواند حساسیت بیشتری داشته باشد. هرچند محققان خاطرنشان کردند که باید تحقیقات بیشتری با دقت اندازه‌گیری‌های ریزتری صورت بگیرد.

نتایج این پژوهش در مجله بین‌المللی Epidemiology منتشر شده است.
کلمات کلیدی : اوتیسم دوران بارداری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.