نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 142651
مصوبه جدید مجلس در رابطه با استخدام‌ جانبازان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۹
مجلس شورای اسلامی با گذراندن مصوبه ای کلیه دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرد در چارچوب سهمیه استخدامی و جایگزینی نیروهای خروجی خود حداقل ۲۵ درصد نیازهای استخدامی خود را از میان جانبازان و آزادگان فاقد شغل و فرزندان و همسران شهدا تامین کنند.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه بررسی طرح یک فوریتی اصلاح بند "و" ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم پنجساله توسعه جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار داشتند که با ۱۵۲ رای موافق، ۶ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از ۲۰۸ نماینده حاضر با کلیات آن موافقت کردند.

نمایندگان مجلس سپس وارد بررسی جزئیات بررسی طرح یک فوریتی شدند که با ۱۵۱ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از ۲۰۸ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

طبق ماده واحده این طرح یک فوریتی بند "و" ماده ۴۴ قانون برنامه پنجساله توسعه اصلاح می شود و بر اساس آن کلیه دستگاههای اجرایی مکلفند در چارچوب سهمیه استخدامی و جایگزینی نیروهای خروجی خود حداقل ۲۵ درصد نیازهای استخدامی خود را از میان جانبازان و آزادگان فاقد شغل و فرزندان و همسران شهدا و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان بالای سه سال اسارت، معرفی شده از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران تامین و به استخدام آنان از محل مجوزهای مربوط و پست های بدون متصدی اقدام کنند.

بر اساس این مصوبه مقرر شد دستگاههای مذکور ۵ درصد سهمیه استخدامی را نیز به رزمندگان با سابقه حداقل ۶ ماه حضور داوطلبان در جبهه ها و همسر و فرزندان آنان و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و آزادگان زیر سه سال اسارت و خواهران و برادران شهدا اختصاص دهند. در مواردی که نیاز به تخصص دارد رعایت شرایط علمی الزامی است.

در تبصره ۱ این ماده بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف شد فرزندان شاهد و جانباز و آزاده را با اولویت فرزندان شاهد و سپس فرزندان جانبازان بر اساس درصد جانبازی و فرزندان آزادگان بر اساس مدت اسارت مذکور در این بند معرفی کند.

در تبصره ۲ نیز مقرر شد فرزندان شاهد و جانباز و آزاده از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف و دستگاههای مشمول این قانون موظف اند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی، معدل و آزمون و با احراز شرایط عمومی گزینش با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام کنند.

در تبصره ۳ نیز مصوب شد کلیه مسئولان دستگاهها، پس از تعیین تکلیف سهمیه مذکور در این قانون می توانند اقدام به جذب نیروی انسانی مورد نیاز دستگاه خود نمایند. با متخلفان از اجرای این قانون مطابق قوانین و مقررات مربوط رفتار می شود.

بر اساس این گزارش معاونت توسعه مدیریت منابع انسانی رئیس جمهور و بنیاد شهید و امور ایثارگران بر حسن اجرای این قانون بر دستگاههای اجرایی نظارت خواهند داشت.

بند "و" ماده ۴۴ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه که در تاریخ ۱۵ دیماه ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و امروز در صحن مجلس اصلاح شد به این شرح است:

دستگاههای اجرای موظفند حداقل ۲۵ درصد نیاز استخدامی خود را از میان فرزندان شهدا و فرزندان جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر و فرزندان آزادگانی که حداقل ۵ سال سابقه اسارت دارند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی و آزمونی، تامین و از ابتدا آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام کنند.

۵ درصد سهمیه استخدامی به سایر جانبازان، آزادگان، رزمندگان و همسر و فرزندان آنان اختصاص می یابد در مواردی که نیاز به تخصص دارد شرایط علمی لازم الرعایه است.
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۵:۰۹:۲۲
درصد بالايي از جانبازان و آزادگان با اين مصوبات مجلس از مزاياي مزبور محروم ميگردند ؛ حال آنكه بيشتر آزادگان و جانبازان دفاع مقدس را جانبازان 25 درصد و پايينتر تشكيل مي دهند!
اين عدالت است ؟؟؟؟؟!!!! (646035) (moderator22)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۲۱:۴۴:۰۴
ازنمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی کمال تشکر وقدر دانی را داریم این مصوبه در راستای لغو مصوبات قبلی بود که معلوم نبود چرا در برنامه پنجم حذف شده بود آفرین به تنظیم کننده این لایحه ورای دهندگان به فوریت آن ورای دهندگان نهایی به آن دل فرزندان ایثارگران را شاد کردید انشالله مورد قبول خداوند متعال واقع شود (646558) (moderator22)
 
۱۳۹۰-۱۱-۱۸ ۱۹:۴۵:۴۱
همون اول تصویب کنید به جانبازان چیزی تعلق نمیگیرد بهتر است اخه کدوم جانباز بالای 25درصد دیگه میتونه بره سرکار چون اکثرا بالای 50سال سن دارند (646416) (moderator22)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته