توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502750
انحلال ناگهانی «شورای تولید» آمریکا توسط ترامپ
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۳۹
رئیس جمهور آمریکا در واکنش به استعفای تعدادی از مدیرعاملان شرکتهای مهم و برجسته عضو در «شورای تولید» آمریکا، انحلال رسمی این شورا را اعلام کرد.

به گزارش مهر به نقل از سی اِن بی سی، در پی استعفای تعدادی از مدیرعاملان شرکتهای مهم و برجسته عضو «شورای تولید» آمریکا، دونالد ترامپ که ریاست این شورا را برعهده داشت، انحلال این شورا را اعلام کرد. برخی از شرکتهای مهمی که مدیرعاملان آن از شورای تحت نظارت ترامپ کناره گیری کردند، عبارتند از: «بانک جی. پی مورگان، بوئینگ، جنرال موتورز، پپسی کولا، آی بی اِم، هوور، جنرال الکتریک،تسلا موتورز، دیزنی».

مدیر عامل شرکت آمریکایی «کمپل سوپ» نیز به جرگه مدیرعاملانی پیوست که در واکنش به موضع عجیب و دور از انتظار رئیس جمهوری آمریکا نسبت به درگیریهای خونین شارلوتسویل، از «شورای تولیدی» تحت نظارت «دونالد ترامپ» کناره گیری کردند.

«دنیس موریسون» مدیر عامل شرکت کمپل سوپ می گوید: «روشن است که نژادپرستی و قتل سزاوار تقبیح و سرزنش است و به لحاظ اخلاقی آنچه که در شارلوتسویل رخ داد، با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست».

وی در ادامه افزود: «معتقدم که رئیس جمهور آمریکا باید- و هنوز لازم است که- در مورد این موضوع موضعی صریح و بدون ابهام داشته باشد». این شرکت دو روز پیش اعلام کرده بود که در این شورا خواهد ماند. کمتر از یک ساعت قبل از استعفای این مدیرعامل آمریکایی، «اینگه تولین» مدیر عامل شرکت «3M» نیز از شورای تولیدی ترامپ استعفاء داد.

تولین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «من در ماه ژانویه به ابتکار عمل مشاغل تولیدی پیوستم تا از سیاستهایی که با ارزشهای ما همخوانی دارد، دفاع کنم و سرمایه گذاری قوی تر و رشد مشاغل را تقویت کنیم. پس از ملاحظه و دقت فراوان، باور دارم که این ابتکار عمل دیگر برای پیشبرد هدفهای موردنظر ما مؤثر نیست».

این در حالی است که پیش از این، مدیر عاملان شرکتهای «مرک» (Merck)، «آندر آمور» (Under Armour) و «اینتل» (Intel)، دو تن از رهبران «فدراسیون کارگران آمریکا – کنگره سازمانهای صنعتی» (AFL-CIO) و رئیس یک گروه صنعتی تولید کننده نیز از این شورای تحت نظارت ترامپ استعفاء دادند.

سازمانهای مردم نهاد از سایر  مدیرعاملان عضو شورای تولیدی ترامپ خواستند که از این شورا استعفاء دهند. گفتنی است که در پی اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر حضور «افراد بسیار خوب»(!) در میان نئونازیهایی که در درگیریهای خشونت بار شارلوتسویل دست داشتند، مقامات «فدراسیون کارگران آمریکا- کنگره سازمانهای صنعتی» اواخر روز سه شنبه از این شورای تحت ریاست ترامپ استعفاء دادند.

«ریچارد ترومکا» رئیس این فدراسیون آمریکایی در این باره گفت: «من نمی توانم در شورایی عضو باشم که رئیس آن [دونالد ترامپ] با تعصب و تروریسم داخلی مدارا می کند».

شایان ذکر است که دونالد ترامپ در ماه ژانویه شورای تولید آمریکا را با هدف ارائه مشاوره برای احیای تولیدات آمریکایی تأسیس کرد.

موج استعفای مدیرعاملان شرکتهای عضو در این شورا پس از آن آغاز شد که روز دوشنبه «کنث فریزر» مدیر عامل شرکت مرک به طور ناگهانی از عضویت در این شورا استعفاء داد و اعلام کرد که «رهبران آمریکا باید با رد آشکار مظاهر نفرت، تعصب و برتری گروهی به ارزشهای بنیادین ما احترام بگذارند».

ترامپ نیز یک ساعت بعد در واکنش به این اظهارات فریزر در یک پیام توئیتری کنایه آمیز گفت: «مدیر عامل شرکت مرک وقت بیشتری خواهد داشت که قیمت ساختگی داروها را کاهش دهد!».
 
کلمات کلیدی : ترامپ، کاخ سفید، استیو بنون، شان اسپایسر، جیمز کومی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.