نظر منتشر شده
۴۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 434152
درباره حاشیه سازی های بعد از نماز میت؛
پیام تسلیت یا پیام سیاسی؟!
محسن مهدیان، ۲۲ دی ۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۱
روز گذشته بعد از قرائت نماز میت بر پیکر مرحوم هاشمی، حاشیه هایی در برخی تحلیل ها و رسانه ها مطرح شد که بنظر می رسد خلاف انصاف و اخلاق بود.

برخی قرائت نکردن یک جز از نماز میت توسط رهبرانقلاب را بهانه ای ساختند برای بازنمایی اختلافات گذشته و بازخوانی برخی حرف ها و عملکرد ها در زمان حیات مرحوم هاشمی.

البته پیشتر نیز همین برخورد را با پیام تسلیت رهبرانقلاب داشتند. گو اینکه رهبری در این پیام تسلیت، نیت کردند تا بر نسبت بعید آن مرحوم با نظام تاکید داشته باشند.

تلقی برخی این است که بعد از رحلت آیت الله، فتنه ای در راه بوده است که رهبری تلاش کردند در پیام تسلیت و نماز میت این فتنه را خاموش سازند. البته فتنه ها همیشه در کمین است اما سوال اینست که خاموش کردن یک فتنه جایش در پیام تسلیت و نماز میت است؟ تدبیر رهبر انقلاب را چطور تحلیل کردیم؟ اگر فتنه ای نبود پیام تسلیت چنین نبود؟ نماز چنین خوانده نمی شد؟ خوانش ما از از عدل رهبری چگونه است؟

این برداشت ها به یک ضعف فرهنگی عمیق برمی گردد. اینکه ما آدمها همه چیز را سیاه و سفید و یا صفر و یک تلقی می کنیم و نمی توانیم تحلیل میانه داشته باشیم. نمونه آشکار و مصداق عینی مردم ما را باید در رسانه ملی مشاهده کرد. بعد از رحلت آیت الله، صداوسیما چنان تحلیل ها و سخنان آنچنانی و مداحی های نامانوس داشت که طرفداران سیاسی آن مرحوم را نیز متعجب ساخت.

چنین واکنش های دستوری و احساسی طبیعی است که وقتی به جامعه منتقل می شود تبدیل به دو جبهه موافق و مخالف شود و اجازه ندهد افراد به شکل منطقی و طبیعی عزادار باشند. گو اینکه هرکس عزادار است باید درباره آیت الله همان فکر کند که رسانه ملی تصویر ساخته است؛ یا غصه فقدان آن عزیز داشتن، یعنی طرفدار نگاه سیاسی وی شدن.

از همین رو برخی در صدد برآمدند از پیام تسلیت رهبری انقلاب و قرائت نماز میت هم یک پیام سیاسی برداشت کنند تا نکند کسی تصور کند رهبری به ان مرحوم علاقه داشته اند.

واقعیت داستان این نیست. اشتباه بزرگ برخی تحلیل ها این است که عاجز از یک تفکیک ساده اند؛ و آن تفکیک ساحت عاطفه و ساحت نقد سیاسی است.

برخی در سوگ نشستن های عاطفی برای رحلت یک یار قدیمی امام و انقلاب را تلقی بر شستن اشتباهات گذشته و تلاش کردند به هر تقدیر نشان دهند این به سوگ نشستن ها و پیام های تسلیت و نماز متفاوت خواندن، فرصتی است برای انتقال یک پیام سیاسی. این برداشت و تحلیل انصاف است؟ اخلاقی است؟

تا جایی که برخی به غلط تصور کنند غصه ای در کار نیست و اساسا غرض از پیام تسلیت و نماز میت انتقال یک پیام سیاسی به مردم است. این چه برداشت نانجیبانه ای است؟

مساله بسیار ساده است. رهبری انقلاب برخلاف بسیاری برمدار عدل رفتار می کنند. غصه ایشان از فقدان یک یار و دوست و همرزم قدیمی است. و البته به سوگ نشستن نیاز به تحریف آدم ها ندارد. غم عاطفی پیام تسلیت شان در اوج است و صدالبته که ادبیات پیام همراه با مُّر عدالت است. نه بزرگنمایی دارد و وارونه نمایی. رهبری رفتار طبیعی شان را نشان دادند و من و ما به جهت دوری از عدل و انصاف عاجز از درک این رفتار طبیعی هستیم.

اینکه در گذشته اختلافاتی بوده است هیچ اثری بر حزن خاطر ندارد . یک نفر می تواند از فقدان یک دوست در نهایت غصه و عزا باشد و در عین حال مرزهای فکری و اعتقادی نیز همچنان بقوت خود باقی باشد. عدم تفکیک این دو عرصه بسیار رهزنی ها دارد. تا جایی که برخی به غلط تصور کردند این پیام ها بیش از آنکه تسلی خاصر مردم و بازمانده ها باشد پیامی سیاسی برای تاریخ است.

کدام تاریخ؟ چه چیز پوشیده مانده است؟ چه چیز نیازمند روشنگری بوده است؟ چرا باید در عزای یک نفر پیام سیاسی صادر شود؟
نماز میت نیز چنین است. در نماز میت آمده است «اللهمّ إنّا لانَعلَمُ مِنهُ إلا خیراً». نخواندن این بخش یعنی که فقط خیر ندیدم. اگر فردی خواندن این بخش را مطابق واقع ندانست و دروغ پنداشت، یعنی خواسته است پیام سیاسی صادر کند؟ خواسته کنایه سیاسی داشته باشد؟

اتفاق ساده ای است. رهبری ممکن است برای یک نفر سه بار این جمله را بخواند و برای دیگری اصلا نخواند و چه بسا برای دومی غمین تر هم باشد. علت نیز به جهت سابقه رفاقت و همراهی و همدلی است. از اولی خیر بیشتر دیده است و با دومی رابطه عاطفی مستحکم تری داشته است. چه نکته عجیب و متفاوت و جدیدی دارد؟

آیت الله هاشمی دوستدار نظام و انقلاب و امام و رهبری بود و در این تردیدی نیست. مردم هویت آن مرحوم را با نظام و امام می دانند. طبیعی است که در فقدان ایشان کشور به سوگ نشیند. ایشان تراز انقلاب هم نبودند و البته به انچه فهمیده اند عمل کرده اند. اما این ایام فرصت و زمان تعزیت و تسلیت است. چه دلیل دارد که در این روزها گذشته بازخوانی شود؟

با این حال هر کنشی ولو محبتی و عاطفی، آنهم از سوی رهبر انقلاب دارای پیام یا پیام هایی است. اما خیلی تفاوت می کند این پیام ناشی از حرکت بر مدار عدل و اخلاق و انصاف باشد و یا ناشی از یک نیت سیاسی. پیام اصلی اقامه عزا توسط رهبرانقلاب، تفکیک ساحت عاطفه از سیاست و دیگر هم پرهیز از افراط و تفریط است. برای عزادار بودن نیازی نیست شخصیت آدم ها را تحریف کنیم. همان گونه که آدم ها را می شناسیم؛ عزاداریم.
 
کلمات کلیدی : درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی+هاشمی رفسنجانی+نماز رهبر انقلاب بر پیکر هاشمی
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۷:۱۹:۵۴
بعد از مرگ شخصیهای سیاسی یا مذهبی مشهور طبیعیه که یه عده بخوان از آب گل آلود ماهی بگیرن و مثلا خودشون رو مریدش جلوه بدن یا از کوچکترین مسائل برای منافع شخصی یا حزبی خودشون استفاده کنن. کلا کم پیش میاد تو حرف هایی که بعد از مرگ یه شخصیت تاثیرگزار گفته می شه یا اشک هایی که ریخته می شه نیت ها خالصانه و بدون اغراض شخصی، مذهبی یا سیاسی باشه. (4111557) (alef-13)
 
نادی
Hungary
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۷:۲۵:۴۹
توی این چند روز طبق معمول احساسی بودنِ ما ایرانیها انتقاد از بی مهریها به مرحوم هاشمی رفسنجانی بالا گرفته تا جاییکه حجت الاسلام طباطبایی و آقای ناطق نوری در صداوسیما گفتگو رو به محاکمه منتقدان مرحوم رفسنجانی تبدیل میکنند بدون اینکه به اشتباهات و تقصیرات جناب رفسنجانی هم اشاره کنند...از جناب ناطق نوری توقع این بود که بعنوان کسی که سالها با حکم مقام رهبری چه در بازرسی ویژه رهبری و چه مجمع تشخیص مسولیت داشته اند بجای جریحه دار کردن احساسات مردم کمی منطقی تر صحبت میکردند و منتقدان جناب هاشمی را در صداوسیما سیبل نمیکردند...آقای ناطق مرحوم هاشمی یک فردِ سیاستمدار در ترازی بالا بودند که در اکثر سالهای عمر نظام اگر نگوییم حرف اول ولی یکی از تاثیرگزارترین شخصیتها بودند وبه تبع همیشه منتقدان سرسخت خود را در مقاطع مختلف داشته اند واین یک امرِ کاملا طبیعیست چرا باید بگوییم ایشان مظلوم بوده؟ایشان همیشه مهم ترین مسولیتهارو در نظام داشته و خداروشکر با توجه به آن مسولیتها خدمات خوبی هم به ملت قدرشناس داشته اند...حتی بعد از وقایع سال 88 که از طرف نظام بخاطر بعضی مواضعشان(نماز جمعه بعد از انتخابات،توئیت درباره بحث موشکی و...) مورد انتقادهای زیادی واقع شدند ولی هیچگاه جایگاه مهم خود را از دست ندادند و با حکم رهبری عزیز همچنان ریاست بر جایگاه مهم مجمع تشخیص را در اختیار داشتند و یا بعنوان منتخب اول مردم به خبرگان راه یافتند و همچنان پدرمعنوی دانشگاه آزاد بعنوان عظیم ترین مجموعه آموزشی و فرهنگی کشور وبسیار تاثیرگذار که از لحاظ اقتصادی طبق گفته ها دویست میلیارد دلار ارزش دارد بودند و بعنوان فردی پرنفوذ و دارای امکانات زیاد قدرت اول تاثیرگذاری بر همه انتخاباتهای بعد از سال 88 بودند...تکریم جناب هاشمی بعنوان یک فرد مهم و خدوم بر همه ما واجبه مخصوصا اینکه ایشان یار ورفیق و همسنگر رهبری عزیز وحکیم و مظلوم بودن ولی از نخبگان و افراد تاثیرگذار توقع میره در تکریم وبزرگداشتِ بزرگمردی مثل مرحوم حجت الاسلام والمسلمین هاشمی راه افراط و تفریط نپیمایند و جو را غیرمنصفانه احساسی نکنند...یادمان باشد هر سیاستمدار بزرگی در هر مقطعی از عمر سیاسی خویش منتقدان و حامیانی داشته همچنان که در مقطع ریاست جمهوری ایشان روزنامه سلام تحت مدیریت اصلاح طلبان فعلی و ملی مذهبیها و مقطع دوران سید محمد خاتمی نیز گروهی از اصلاح طلبان بشدت منتقد ایشان بودند(که اگر جمع آوری بشه یک کتاب قطور و پرحجم میشه با انتقاداتی به مراتب تندتر وشدیدتر از منتقدین مقطعِ بعد از سال 88 میباشدو با یک سرچ در اینترنت میشه خیلیهاش رو خوند) ولی این دلیل نمیشه که انتقادهای منتقدین رو به بعد از فوت هر مرحومی بسط بدیم و احساسی صحبت کنیم که چه بسا بی انصافیها وظلمهایی در حق افرادِ در قیدِ حیات در آن باشد وفضای حقیقت تیره شود...والعاقبه للمتقین (4111567) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۸:۳۱:۳۴
افرین. (4112419) (alef-3)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۷:۴۵:۴۸
کاش آیت الله هاشمی تا زنده بود از این افراد اعلام برائت میکرد تا لوای طرفداری از ایشان کارهای خود را پیش نبرند....این قشر با توجه به فرصتی که فضای مجازی به اینها داده هر روز هر چیز بیخود وباخودی را علم میکنند و بلوا به پا میکنند. (4111587) (alef-13)
 
زینب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۷:۵۸:۵۰
احسنت، صحبتای به جایی بود
پیام تسلیت رهبری در عین اینکه بسیار ناراحت کننده و غم انگیز بود، مرحوم هاشمی رو همونطوری نشان دادن که بودن
ما ایرانی ها مشابه صدا و سیمایمان عادت داریم به شکل غیر طبیعی بعد از مرگ آدما دربارشون غلو کنیم
مرحوم هاشمی مرد بزرگی بود و برای انقلاب زحمت بسیار کشیدن... ما تا ابد مدیونشون هستیم (4111601) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۸:۲۳:۰۳
این حاشیه ها را جریان فتنه که از حضور مردم انقلابی و نقش بر اب شدن برنامه هایش عصبانی است، ایجاد می کنند. (4111647) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۰۸:۱۷
هاشمی مظلوم تر از بهشتی (4111832) (alef-13)
 
مشکین نقاب
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۰۱:۳۵
بهشتی رو کسایی کشتن که امروز میگن هاشمی مظلومه... (4112083) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۱۱:۵۵
تشییع پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شکوه وحدت مردم ایران اسلامی را به تصویر کشید و حضور اقشار مختلف مردم و مسئولین نشان دهنده همدردی و همراهی با رهبری انقلاب بود. (4112101) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۱۲:۱۲
آیت‌الله هاشمی قابل مصادره برای هیچ جناح و گروهی نیست و متعلق به تاریخ تمام مردم انقلابی ایران است. درگذشت ایشان را به رهبر ‌معظم انقلاب تسلیت عرض می‌کنم. (4112102) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۸:۲۹:۵۹
همان کسانی که تا دیروز ، مرحوم را « عالیجناب سرخپوش» می نامیدند، حال نگران نخواندن بخشی از نماز میت در شان مرحوم شده اند! (4111668) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۳۴:۲۵
جالب اینجاست که بعضیها با سوز و گداز ، پیام تسلیت صادر کردن و باز هم با لفظ عالیجناب !!! (4111787) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۸:۳۷:۴۹
بنظرم سکوت احمدی‌نژاد به مرگ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صدها بار شرافتمندانه‌تر از رفتار یه مشت ریاکار و ادابازه
که تا دیروز هاشمی رو میکوبیدن امروز تعریف میکنن (4111682) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۳۸:۱۴
البته احمدی‌نژاد سکوت نکرد هم بیانیه داد و هم امروز در ختم آیت الله در بیت رهبری شرکت کرد. (4111791) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۴۳:۳۷
بله دقیقا درست است، فارغ از ملاحظات سیاسی از صداقت و یکرنگی رهبری معظم انقلاب لذت می برم. خدا ایشان را حفظ کند. (4111801) (alef-13)
 
دكتر حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۸:۵۲:۳۹
جناب توكلي عزيز همه ميدانند كه شما دلسوز نظام هستي اجازه بدهيد مردم خودشان بر داشت كنند همه حركت ها معني سياسي خود را دارد مگر اقاي هاشمي نبودند كه به رهبري انتقاد تند ميكردند وقتي ميخواستند زهر ان را بگيرند يك ياد خيري هم از ايشان ميكردند رهبري هم خواستند بگويند هم دوستشان داشتند هم از ايشان دل خور بودند چون در فتنه هشتادو هشت ان مرحوم به عدالت رفتار نكرد واز فتنه براءت نجست بلكه غير مستقيم حمايت كرد ،ايشان يك شخصيت بزرگ سياسي بودند با همه جنبه هاي مثبت ومنفي اما رهبري اول يك شخصيت مذهبي خدا ترس است وبعد يك شخصيت سياسي ولذا تمام حركات وتصميماتش معني دار است ،در اين موضوع هم پيام ايشان به مردم منتقل شد واكثر تشييع كنندگان اقاي هاشمي نماز گزاران جمعه بودند ومحدود تر ازان كساني بودند كه قبلا با اقاي هاشمي دشمن بودند وچند سال اخير به علت تغيير مواضع ايشان به وي نزديك شده بودند لذا اين تحليل شما نميتواند روي كسي تاثير داشته باشد وبيشتر قيم مابانه است تا يك تحليل واقعي. همه مردم امروز ميدانند كه تمام حركات وسكنات كساني كه در عالم سياست هستند معني دار است ومنتقل كننده پيام ولذا جنابعالي بايد تحليل هاي دقيق تري اراءه نماييد (4111706) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۵:۱۹:۳۱
البته دل خور نه ، اما تفکیف بین عملکردهای درست و نادرست متوفی آری . (4114565) (alef-3)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۸:۵۳:۰۸
جواب ديگه اينكه مقام معظم رهبري جمله صلوات برانبيا وشهدا وصديقين را نفرمود بايد اينطور تفسير كنيم كه اقا قبول نداشتن؟؟

اينگونه برداشها غتط محض است (4111708) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۸:۵۸:۲۷
عبارت:
اللهمّ إنّا لانَعلَمُ مِنهُ إلا خیراً
یک عبارتی است که قطعا برای هر فردی میتواند به کار رود زیرا قطعا اینگونه نیست که در زندگی یک فرد بدون بدی یا مشکلی باشد منتها اقامه کننده نماز معمولا بصورت تشریفاتی این جمله را میخواند یعنی همگان تظاهر میکنند که ان فرد همواره خیر رسانده و از خدا میخواهند که او را رحمت کند و خدا هم قطعا به بدی های اون فرد اگاه است ولی بخاطر اینکه بندگان اعلام می کنند جز خیر از اون ندیدیم فرد را مورد رحمت قرار میدهد اینجا بنابراین مساله اینکه باید راست بگوییم و دروغ نگوییم و ...منتفی است
از دیدی دیگر طلب مغفرت برای ادمی که هیچگاه بدی نکرده که موضوعیتی ندارد کسی که ادم خیری بوده و به همه نیکویی کرده که قطعا مورد بخشش قرار میگیرد بنابراین اون جمله یک جمله ای است که مومنان تظاهر میکنند به اینکه متوفی ادم خیری بوده که مورد بخشش خدا هم قرار گیرد. فرد متوفی هم که معصوم نیست قطعا گناهانی داشته ولی اون جمله را ما به جهت اینکه طلب معفرت و ..کنیم بیان می کنیم
ضمن اینکه عبارت بصورت جمع به کار رفته یعنی ما جز خیر ازش ندیدیم یعنی اقامه کننده نماز به نیابت از همه انرا بر زبان جاری می سازد و بحث این نیست که بررسی کنیم ایا به تک تک افراد خیر رسانده بدی کرده یا نه و.. (4111725) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۵:۰۳:۲۰
موافقم (4112332) (alef-3)
 
مهندس جنت شهري
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۰۹:۵۸
از زنده ايت الله كه نگذشتيد و با هزاران تير تهمت او را نوازش كرديد ديگر حالا كه رفته ديگر به مراسمش هم رحم نميكنيد...وقتي چنين سفسطه هايي مي اورند يعني اينكه رهبري شجاعت ندارد و براي رساندن پيامش با ايما و اشاره حرف خود را ميزند ...واقعا چرا عده اي چرا اينقدر كوته فكر هستند...انها كه امدند تشيع جنازه اتفاقا اكثرا همانهايي بودند كه با دلشان امدند..همانهايي بودند كه در خبرگان به ايشان راي دادند..براي خود قصه سرايي نكنيد و مصادره به مطلوب نكنيد... (4111748) (alef-13)
 
سعید راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۲۷:۰۸
اینجا جای سوگند نیست، چرا اگر کمی فهم و بصیرت به کار رود معلوم می شود ، سخنان و پیام ها و موضع گیری های رهبری کلمه به کلمه و جمله به جمله چنان زلال و شفاف ، و منطقی و زیبا و ادیبانه و حکیمانه و بر اساس عدل و انصاف و هدایتگری، و خیرخواهی و بیان حقیقت، است که نظیری نمی توان برای آن پیدا کرد، هاشمی سرمایه بزرگی برای ملت و نظام و رهبری بود اما نه جای تعارف است و نه جای کتمان این سرمایه عظیم در فتنه ۸۸ و پس از آن دچار زیان شد
پیام رهبری ، پیام جامعی است، هم حاوی تاسف و جانکاه بودن فقدان هاشمی است، و هم حاوی تجلیل ار جهاد و مقاومت و خدمات بزرگ هاشمی به نظام است هم اشاره دارد به نقش خناسان که عامل زیان به هاشمی و کم بهره کردن این سرمایه عظیم برای نظام بودند و هم اشاره به حساب و کتاب همه اعمال از خدمت و جهاد و تقصیرها و کاستی در نزد خداوند دارد و این حکم را به همه تعمیم میدهد، و هم با در خواست رحمت و به خصوص طلب غفران و عفو از درگاه خدای مهربان سعی در جلب رضوان الهی برای آن رفیق سفر کرده دارد، و در نماز میت هم رهبری نمی نواند جز حقیقت بگوید مگر نماز و پیشگاه الهی جای تعارف و سیاسی بازی است؟؟؟!!!! مگر مخاطب رهبری در نماز میت نعوذ بالله مردم بودند؟؟؟!!!! او با خدا سخن می گوید، بهترین خدمت به آقای هاشمی طلب عفو برای اوست، چنان که برای خود نیز، لذا رهبری چندبار تکرار کردند واعفوا عنه و عنا.
دوستان حقیقی هاشمی خود را مدیون و مرهون خدمات او می دانند، و نسبت به کاستی ها و لغزش های او از خداوند برای او طلب عفو و رضوان می کنند، و دوست نمایان هاشمی فضیلت های او را فراموش ، و طلبکارانه کاستی های او را سرمایه خود قرار می دهند. (4111781) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۱۹:۳۲:۰۰
ایول الف داری به روزای اوج برمیگردی (4111784) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۰۳:۴۵
عده ای می خواستند از موقعیت فوت مرحوم هاشمی صرفا به نفع استحاله طلبان نظام استفاده شود اما بزرگان همه گروههای سیاسی و اقشار مختلف مردم،حتی آنانی که به برخی از رفتارهای ایشان انتقاد جدی داشتند در مراسم حضور یافتند لذا مخالفان داخلی و همنوایان دشمنان ایران و نیز دشمنان خارجی حرفی برای گفتن پیدا نمی کنند. ظاهرا ذره بین به دست گرفته اند و دنبال پیدا کردن نکته ای برای پی جویی اختلاف هستند (4111825) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۲۲:۴۶
اولا: "تلقی برخی این است که بعد از رحلت جناب شیخ، ..." - این چه طرز ادبیاتی است که شما نویسنده گرامی این مطلب استفاده کرده اید؟! جناب شیخ یعنی چه؟! اگر قصد پیروی کردن هم دارید می توانستید عینا از عنوان به کار گرفته شده در پیام رهبری (مدظله العالی) استفاده نمایید و نه اینکه با ایجاز و مختصر کردن آن فقط به "جناب شیخ" اکتفا و بسنده نمایید!!! ، ثانیا: اگر حتی بنا را بر صحت تمام و کمال هدف در این نوشتارتان بدانیم ولو اینکه حتی هدف را متعالی و مقدس هم فرض نماییم و البته من هم امیدوارم قطعا این چنین هم باشد اما باید دانست که "هدف وسیله را توجیه نمی کند" و بنابراین منطق و عدل و انصاف و اخلاق و شاید در اینجا بیشتر واقعیات با این جمله و در واقع ادعای جنابعالی سازگاری و سنخیتی ندارند که در جایی آورده اید: "ایشان تراز انقلاب هم نبودند و البته به انچه فهمیده اند عمل کرده اند." - باید خیلی رک و پوست کنده از شما نویسنده محترم پرسید اگر شخصیتی بسان زنده یاد جناب آیت الله هاشمی رفسنجانی به زعم شما تراز انقلاب هم نیستند!!! پس چه کسانی را سراغ دارید که در زمره تراز انقلاب هم هستند. صریح تر عرض کنم که همین تمسک جنابعالی به تراز انقلاب بودن یا نبودن ایشان ، متاسفانه بیشتر و بیشتر نمایانگر عدم شناخت و ارزیابی درست و منطقی و منصفانه و واقع بینانه از شخصیت آن مرحوم است و این طرز تلقی و برداشت شما با فرمایش و نقطه نظرات حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه درباره شخصیت و ابعاد شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) بسیار اختلاف معناداری دارد! و من الله التوفیق. (4111850) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۰:۰۵:۲۱
آقای امیر حسین سلطان به نکات جالب و به درستی اشاره کردند و چقدر شرافتمندانه است که اگر با کسی مخالف هستیم صادقانه و با دلایل قانع کننده اعلام کنیم و زیر پوشش دوستی ؛ دشمنی نکنیم و دشمنی های قبلی خود را در قالب یک نوشته به ظاهر دوستانه به خورد مردم ندهیم (4112174) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۲۴:۳۵
عزت هاشمی اول از خدا و بعد از مردم بود . (4111854) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۴:۵۸:۱۹
عزت همه اش مال خداست . (4114544) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۵:۰۷:۱۱
دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ماست . (4114555) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۲۸:۵۶
به نظرم همین مقاله ای هم که نوشته شده، خودش تحلیل سیاسی داره.
بالاخره کلمه خناسان که در پیام تسلیت آمد، خودش نشان دهنده این است که واقعا کسانی هستند که می خواهند کشور را به تلاطم برسانند (4111866) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۳۸:۵۵
غفران الهی داریم برای همه توهین کنندکان (4111888) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۰:۴۹:۱۵
احمدی نژاد بره بابت دروغهایی که به آیت ا... وصل کرد توبه کنه. نیاز به حضور ایشون نبود...خواهان آیت ا... در مراسم زیاد بود چه مردم و چه مسئولان (4111902) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۱:۰۴:۱۱
آقای هاشمی برای این انقلاب زحمات زیادی کشید اما در حوادث 88 وقتی دروغ بزرگ تقلب مطرح شد ایشون به دلیل اختلاف با احمدی نژاد و منافع شخصی پشت رهبری رو خالی کرد و با سکوتش از فتنه گران حمایت کرد .خواهشا اعتدال رو رعایت کنید و از ایشون قدیس نسازید (4111926) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۷:۴۴:۵۰
آفرین.....خدایا ما را همواره از گرفتار ی به افراط و تفریط برهان......الهی امین.... (4113314) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۱:۴۹:۲۲
تا دیروز هرجور تونستین هاشمی رو کوبیدین حالا در کمال ریاکاری براش آه و ناله میکنین.نخیر برادر. مردم جوابتون رو با بدرقه ای تاریخی دادن. بجای فتنه فتنه کردن و دمیدن بر آتش اختلافات و زیاد کردن گسست ها برید و صدای مردم رو بشنوید. (4111983) (alef-13)
 
China
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۰۶:۱۲:۰۱
اصلاح طلبان که بدتر کوبیدن ایشون رو. مظلوم نمایی نکن دوست عزیز (4112342) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۰۰:۰۹
یه جوری میگن اختلاف نظر انگار جرمه...
وجود اختلاف نظر بین مسولین کاملا طبیعیه... حالا رهبری و آقای هاشمی توی چند تا موضوع اختلاف نظر داشته باشن... (4112079) (alef-13)
 
vahidtaheri4321@yahoo.com
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۲۳:۱۶:۵۶
کسی منظور نویسنده را فهمید به ما هم بگه... (4112113) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۴:۳۷:۲۶
منظور نویسنده این است که سوء استفاده ممنوع جناحهای سیاسی برای خود کلاه درست نکنند (4112896) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۶:۴۵:۵۸
بنده هم همینطور (4114658) (alef-3)
 
پيرو هاشمي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۳ ۱۵:۵۷:۵۲
مردم كه از هاشمي به جز خير نديدند....همين براي آخرتش كافي است (4113103) (alef-3)
 
صادقی
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۲۴ ۱۶:۴۵:۲۸
بازی با کلمات بود
چیزی حاصل نشد (4114656) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.