نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461756
بی‌حیایی و خودشیفتگی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۶
سلمان ساروی در فارس نوشت:‌ احمدی‌نژاد با خودشیفتگی می‌خواست جریان انقلابی را به التماس از خود وادارد و با این توهم که نظام برای خلاص شدن از روحانی به او پناه می‌برد.

ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری با استقرایی ساده از رفتارهای او به‌ویژه بعد از سال 88 قابل پیش‌بینی بود. از قضیه معاون اولی مشایی تا عزل وزیر اطلاعات و تا توصیه سال گذشته رهبر انقلاب مبنی بر وارد نشدن به انتخابات؛ واکنش احمدی‌نژاد در همه این موارد همواره این‌گونه بود که ماجرا را به علن بکشاند و با زبان قال و حال بگوید که هر کس مخالف و مانع تصمیمات "من" است، باید در علن و پشت بلندگو هزینه‌اش را بدهد؛ این مجموعه رفتار، بی‌حیایی امروز او را نیز قابل‌انتظار می‌کرد. البته احمدی‌نژاد در مورد اخیر، بیش از همیشه دچار تناقض و مبتلا به‌دروغ شد؛ او چند ماه پیش دو نامه، یکی به رهبر انقلاب و دیگری به فعالان شورای موسوم به بازخوانی خط امام نوشت و در اولی اعلام کرد هیچ برنامه‌ای برای انتخابات ندارد و در دومی گفت هر کس می‌خواهد کار انتخاباتی کند، برود و بعد از انتخابات بازگردد.

اما چرا احمدی‌نژاد امروز وارد چنین قمار پرخطر و آبروبری شد؟ به نظر می‌رسد منشأ این ورود، حبّ نفس و آرزوی بی‌رقیب ماندن در عرصه سیاست است. احمدی‌نژاد با خودشیفتگی می‌خواست جریان انقلابی را به التماس از خود وادارد و با این توهم که نظام برای خلاص شدن از روحانی به او پناه می‌برد، از سال گذشته و با آغاز سفرهای استانی، راهبرد «با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن» را در پیش گرفت اما این مکر، باتدبیر برتری محق، و راه حضور پرهزینه و کم‌فایده او مسدود شد.

اما احمدی‌نژاد نمی‌خواست در خلأ ایجادشده، "دیگری" جای او را پر کند و نسخه جدید، بانزاکت، عاقل و مورد اعتمادی از یک خدمتگزار مؤمن و انقلابی تولید شود، بنابراین از روزی که خبر حضور آقای رئیسی در انتخابات جدی شد، تحرکات انتخاباتی آقای احمدی‌نژاد نیز جدی‌تر شد. با ورود رئیسی و شکل‌گیری این برآورد که خواهد توانست خود را در قامت کاندیدایی نشان دهد که نقاط قوت احمدی‌نژاد و دولت او (مردمی بودن، پرکاری، سردست گرفتن شعارهای انقلاب، وابسته نبودن به گروه‌ها و...) را دارد و نقاط ضعف او (همچون جنجال‌آفرینی، لجبازی و نفرت‌آفرینی، خودرأیی و مشورت ناپذیری، بی‌اعتنایی و دهن‌کجی به قانون) را ندارد، رفتار سیاسی احمدی‌نژاد عجولانه و احساسی‌تر از گذشته شد.

پیروزی کاندیدای انقلابی، عملاً بطلان فرضیه احمدی‌نژاد مبنی بر همیشه بازنده بودن جریان انقلابی مگر به‌شرط حضور اوست و این احتمالاً مهم‌ترین دلیل برای قمار پرخطر احمدی‌نژاد است؛ او دیگی را که برایش نمی‌جوشد، نمی‌خواهد برای هیچ‌کس بجوشد و به خیال خود، می‌کوشد طبقه محروم و مستضعفی را که می‌تواند پایگاه رأی قابل‌توجهی برای نامزد انقلابی باشد، دل‌زده و ناامید کند؛ و در یک جمله، ماندن روحانی در شرایط فعلی، بالاترین آرزوی احمدی‌نژاد است.

پایان تلخ احمدی‌نژاد و رفتار دور از حیا و نجابت امروز او، برای جریان مؤمن و انقلابی، خوشحال‌کننده نیست؛ امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام پس از جنگ جمل بر جنازه طلحه -صحابی بزرگ پیامبر اکرم(ص) که خودشیفتگی و حبّ جاه، تقدیر او را هلاک در سپاه باطل قرارداد- ایستادند و با افسوس فرمودند: «ابومحمد در اینجا غریب افتاده است؛ به خدا سوگند خوش نداشتم قریش در زیر نور ستارگان کشته افتاده باشند (نهج‌البلاغه، کلام 209)»

افسوس برای احمدی‌نژاد، البته جریان انقلابی را نه‌تنها زمین‌گیر و ناامید نمی‌کند، بلکه آن را مصمم‌تر می‌سازد تا ان‌شاءالله با عزم راسخ و همگرایی و همدلی، بساط جریان غرب‌گرا و بی کارنامه‌ای که زندگی مردم را قفل کرده است، جمع شود و تلخی ریزش به شیرینی رویش تبدیل شود.
 
کلمات کلیدی : احمدی نژاد+انتخابات ۹۶+ثبت نام احمدی نژاد
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۰۵:۴۷
احمدی نژاد به سرنوشت آن 2 نفر دچار خواهد شد!!! (4250512) (alef-3)
 
احسان
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۱۳:۵۸
عجب تحلیلی.
بابا تو دیگه کی هستی احمدی نژاد رو میکوبی و بعد از رییسی تعریف میکنی.
خجال هم خوب چیزیه برادر من. (4250536) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۱۵:۳۱
پاراگراف آخرت یه کم تند رفتی برادر
همین برجام نبود الان تبدیل به عراق یا سوریه شده بودیم (4250547) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۱۱:۰۰
برجام جلوی ضرر روزی صد میلیون به ایران را گرفت. (4251494) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۷:۳۵:۵۵
واقعا خیلی عجیبه این تحلیل‌های جدی و مطمئن! بابا ما شرایط خیلی بدتر از این رو در دوران جنگ تجربه کردیم! این حرفا چیه می‌زنین؟ یعنی چی که تبدیل به عراق و سوریه شده بودیم؟!! مگه مشکل عراق و سوریه تحریمه؟!
چرا این‌قدر هموطنان خودتون رو کوچک می‌بینین؟ این حرفا در درجۀ اول توهین به خودتونه!
طبق تحلیل شما، اگر عراق و سوریه هم توافقی مثل برجام ما داشتند، الآن هیچ مشکلی نداشتند! جای تأسف بسیار برای اون‌هایی که همین‌طور الله‌بختکی مثبت می‌دن! (4251738) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۲۲:۳۰
دوباره به روحانی رای میدهیم اینبار مطمئن تر (4250576) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۱۱:۲۵
مبارکت باشه . (4251495) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۷:۴۹:۳۹
خودت هم میدانی که این رای تو از روی حب نیست بلکه از روی بغض است که شما را همیشه به اشتباه می اندازد . (4251756) (alef-3)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۲۷:۳۱
چقدر اصول گراها ترسیده اند.
می دانند که کار احمدی نژاد چوب دو سر باخت برای آنهاست.
اگر رد صلاحیت شود مردم آن را از چشم اصول گراها خواهند دید وسبد رایش سمت روحانی خواهد رفت.
اگر تایید شود کاندیدای اصول گرا شانسی نخواهد داشت و انتخابات به دور دوم با حضور احمدی نژاد و روحانی خواهد رفت.
در هر دو حالت اصولگراها شانسی نخواهند داشت و در واقع احمدی نژاد انتقام سختی از یاران دیروز و تکذیب کننده گان امروز خود گرفته است. (4250606) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۳۵:۴۹
شوک درکمپین انتخاباتی رئیسی (4250629) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۱۳:۴۱
زنده باشی سید بی ادعا. (4251499) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۴۶:۳۶
بساط جریان غرب‌گرا و بی کارنامه‌ای که زندگی مردم را قفل کرده است، جمع شود و تلخی ریزش به شیرینی رویش تبدیل شود.

اره بساط جریان شرق گرا به احمدی نژاد رو دوباره بر پا کنید ! کور خوانده اید ملت اجازه نخواهد ! (4250668) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۵۳:۵۷
بی حیا و خودشیفته کسی است که در روز روشن مقاله توهین امیز می نویسد و فحش می دهد احمدی نژاد از حق قانونی و شهروندیش استفاده کرد
چرا شماها اینقدر داغ کرده اید ؟؟؟
مگه رئیسی هم نگفته بود کاندید نمی شوم چرا شد ؟؟؟؟؟
رهبر هم بهیچ وجه نهی نکرده بود (4250688) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۱۹:۵۸:۴۹
خودتون اورديد خودتون هم توش مونديد (4250702) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۰:۳۳:۵۶
بهترين نظرى كه تا حالا خوندم. به عبارت ديگر خودكرده را تدبير چيست (4251444) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۲۰:۰۱:۰۰
و باز هم درود بر روحانی (4250706) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۱۶:۳۵
با درود وسلام مشکلی حل نمی شود بخصوص این که خود ایشان معتقداست تا صد سال هم مشکل باقی است. (4251505) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۲۰:۰۴:۲۶
مشکل از احمدی نژاد نیست او طبق ذات و روحیه اش عمل می کند مشکل از طرفداران قبلی و منتقدین فعلی از جمله همین اقای نویسنده است که در قدرت ماندن اصولگرایی را به هر قیمت حتی ویرانی مملکت می خواستند و می خواهند دیگران را متهم به بی بصیرتی می کنند در حالیکع کمترین بصیرتی ندارند همه اصول اخلاق و عقل را کنار می گذارند تا رقیب را شکست دهند چه شده ادمی با انهمه ضعف های اخلاقی می توانست مردمی و انقلابی باشد چرا طی این چهار سال اشکالات او گفته نشد چرا خیانتهایی که به منافع مردم کرده بود بررسی و محکوم نشد الان هم اقای رییسی بدون هیچ سابقه مٹل احمدی نزاد 84 است اینبار اگر او انخاب شده و در همه زمینه ها موفقیتی نداشته باشد ناکامی ها را به گردن چه کسی خواهید انداخت (4250714) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۱۹:۰۰
ما حقوق دان مدعی را آزموده ایم .که انواع واقسام بد وبیراه ها را نثار کرد. (4251510) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۲:۳۱:۱۲
شما روحانی را با کدام سابقه انتخاب کردید؟؟!!!
من نه اصول گرا هستم نه از ریخت و قیافه اصول گراها و احمدی نژاد خوشم می آید ، اما این دلیل نمی شود که طرفدار روحانی باشم ، من به شدت با روحانی مخالفم چرا، چون روحانی صادق نیست، به جای کا و عمل ، آمار و سخنرانی تحویل می دهد، ۴ سال با برجام معرکه راه انداخت، این که نشدکشور داری، مملکت بیست و چند وزارتخانه دارد، این ۴ سال همه مملکت شد وزارت خارجه ، و همه وزارت خارجه شد ظریف، مردم منتظر ماندند که ظریف چه معجزه ای خواهد کرد ، معجزه ظریف شد خرید چند فروند هواپیما ،تازه به حد بورکینافاسو رسیدیم، اجازه خرید هواپیما پیدا کردیم، خرید ۳ فروند هواپیما نتیجه ۳ سال مذاکره با ۶ قدرت جهانی، آیا مسخره نیست، کوه موش زایید!!!!!!
روحانی شکست خورده است، نیاز به شکست دادن نیست. بزرگترین هنر روحانی برجام بود ، و برجام سند زنده شکست و ناتوانی روحانی است، (4251594) (alef-3)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۰:۰۳:۴۳
همین که در زمان روحانی رو به عقب حرکت نکردیم خودش کافیه تا دوباره بهش رای بدیم. افتضاح اصولگراها سر حمایت بی قید و شرط از احمدی نژاد حالاحالاها اونها رو از ریاست جمهوری دور نگه خواهد داشت. (4251997) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۲۰:۰۴:۳۰
مقاله ای بود که در حقیقت بصورت زیرکانه و البته آشکار آقای رئیسی را تبلیغ کرده بود!! (4250715) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۲۴:۲۳
شخصی از امام صادق(ع) پرسید: بین (انتخاب) دو حاکم شک دارم؛ چه کار کنم؟

🔬امام فرمود:

1⃣ عادل، صادق، فقیه(دین شناس) و با تقواترین حاکم را انتخاب کن.

2⃣اما اگر باز هم نتواستی انتخاب کنی، نگاه کن که افراد متدین، به کدام حاکم تمایل دارند.

3⃣و اگر باز هم نفهمیدی،
نگاه کن که مخالفان آیین ما، کدام حاکم را بیشتر دوست دارند، پس او را کنار بگذار، و ببین کدام حاکم بیشتر دشمنانِ دینمان را خشمگین میکند، و او را برگزین.

اصول کافی، جلد۱، ص۶٨ (4251524) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۲۰:۱۲:۳۱
چرا باید نظام از ترس روحانی به احمدی نژاد پناه ببرد؟
مگر روحانی چکار کرده که ضد نظام بوده؟
کلا سیاست نظام چیست که رئیس جمهور ها آن را اجرا نمیکنند؟
غیر از 11 روز خانه نشینی کدام حرکت روسای جمهور خلاف جهت نظام بوده؟
چرا سیاست های نظام را به صورت قانون در نمی اورید که روسای جمهور آن را اجرا کنند؟
ظاهرا با این تفاسیر سیاست های نظام خارج از قانون جاری کشور است
همه اینها تسویه حساب شخصی و در برخی موارد دیگر جذابیت قدرت است و هیچ ربطی به نظام ندارد (4250730) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۲:۱۶:۲۰
نظام که یک صندوق شیشه ای افسانه ای دور از دسترس نیست
نظام یعنی ارزش ها دینی و انسانی و ملی که وحدت و انسجامی را بین ۸۰ میلیون جمعیت این سر زمین ایجاد کرده که بر محور مشترکات جمعی، با یک رهبری حکیم و دور اندیش منافع حال و آینده ملت تامین شود ، انحراف از مسیر ملت و رهبری یعنی آسیب رساندن به نظام، روحانی متاسفانه با نقض شروط و خطوط قرمز رهبری در برجام ، خسارات بزرگی بر نظام و منافع ملی کشور وارد کرد ، که این خسارات دست کمی از خسارات قهر ۱۱ روزه احمدی نژاد ندارد. (4251580) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۲:۱۷:۴۱
من بعد از نوشتن نظرم ، نظر شما را خواندم و ديدم دقيقا حرف من را زده ايد ولي با بياني گوياتر و روانتر، با سپاس از شما. (4251581) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۶:۴۹:۳۷
عزيزان توجه داشته باشيد ضربه اى كه احمدى نژاد به نظام ورهبرى زد هيچ كس حتى جرج بوش ونتانياهو نزده بودند ايشان در حقيقت حكم حكومتى رهبر را ناديده گرفتند وبأنى اين تفكر شدند كه مى توان به راحتى توصيه هاى رهبر را نشنيده گرفت (4251697) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۳ ۲۰:۱۹:۲۴
نتیجه مماشات بافردي بی حیا وعوامفريب این است که وی که زمانی خودراولايتي واقعی می دانست اکنون صراحتا درمقابل ایشان ایستاده است.البته این همسفرها نیز بارها تکرار شده است. (4250747) (alef-3)
 
فرشاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۰:۰۵:۱۱
روحانی دستاوردهای بی سابقه ای برا کشور داشته والان که ترامپ وحشی رو کار اومده کسی بهتر از روحانی نمیتونه ریس جمهور بشه (4251387) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۰:۰۸:۰۷
لطفا نگاهی به کیهان بیندازید. در همه روزنامه ها تیتر اول در مورد حرکت احمدی نژاد است... کیهان مثل اینکه با خبر نشده.... میشه بهش یک زنگی بزنید و آنها را مطلع کنید. (4251398) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۰:۴۲:۳۵
با این کار احمدی نژاد اصول گرایی به موزه های تاریخ پیوست. (4251457) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۴۱:۲۶
اره رئیسی اول گفت کاندید نمیشم وشد. جالبه ک گفت احساس مسئولیت کردم و اومدم و این در حالیست که حتی یک روز سابقه اجرایی ندارد. الانم ک باید بلافاصله از استان قدس استعفا بده ک نمیده و یه امتیاز تبلیغاتی قوی شده براش... جریان غرب گرا بی کارنامه...اگر واقعا میخواین بفهمین ملت با کی هستند رد صلاحیت نکنید اگر ب شعور مردم اعتقاد دارید...جالبه حالا طعنه وار میگید طرفداران احمدی نژاد توده مردم روستایی هستند...۸سال قبل چرا اینو نمیگفتید (4251552) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۱:۴۹:۵۳
صداقت به خرج دهید و فرمایش رهبری را درست در تحلیل خود منعکس کنید: «النّصیحة لِلمُؤمنین» یا «لِلإخوةِ المُؤمنین» یا «لأئمة المؤمنین» در همه‌ی صور. این یک چیزی خوبی است دیگر. انسان باید نصحیت کند. نصحیت یعنی خیرخواهی. من به جنابعالی که مثلاً آقای آشیخ عبدالعالی اسمتان است من باب مثال علاقه‌مندم. می‌دانم شما اگر وارد این مقوله شدی به ضررت است. به ضرر کشور هم هست. به شما می‌گویم وارد نشو. نمی‌گویم هم وارد نشو. امر و نهی نیست. حالا بعضی گفتند آقا دستور دادند، امر کردند، نه، گفتیم صلاح نمی‌دانیم. من صلاح نمی‌دانم. این چیز خوبی است. این چیز بدی نیست. (4251558) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۲:۱۵:۵۶
من مانده ام كه روحاني چه بدي دارد كه نظام بايد از دست او خلاص شود؟ در اين كشور رسم شده كه هر كسي رييس جمهور شد پس از يك يا دو دوره همه به خونش تشنه مي شوند وعلني لب به انتقاد از او مي گشايند.اين به خاطر پيچيدگي مشكلات و دشواري اداره كشور است و هر كسي هم جاي رييس جمهور باشد توان اعجاز ندارد ، رييس جمهورها مهره مار ندارند و معجزه نمي كنند، مشكلات اداري و اقتصادي در كشور نهادينه شده و نبايد فقط از رييس جمهور توقع نجات دادن كشور را داشت، همه بايد در حد وسع خود تلاش كنند تا كشور به اباداني رود. (4251579) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۳:۳۲:۴۵
معجزه هزاره سوم احیا کننده ارزشهای انقلاب و... حالا شده منحرف و بی حیا (4251637) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۰۶:۵۸:۴۶
قصد رای دادن نداشتم ولی با پاراگراف اخر و خباثتی که در مقاله دیده حتمن شرکت و به روحانی رای خواهم داد و هر انکس را هم بتوانم با خود خواهم برد متاسفم بر این نوع نگاه که با هدف کوبیدن روحانی متوسل به خزعبلات میشود (4251707) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.