نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 348356
۱۰ وعده فرابورس به سرمایه‌گذاران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۸
نخستین نشست خبری مدیرعامل فرابورس در سال ۹۵ در حالی روز گذشته با اصحاب رسانه برگزار شد که جدا از تشریح عملکرد فرابورس در سال گذشته، حاوی اهداف و رویکردهای استراتژیک ۱۰گانه این بازار در جهت ارتقای سهم بازار سرمایه در اقتصاد کشور بود. ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، ارتقا بازار دارایی فکری، راه‌اندازی تابلوی اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، افرایش فعالیت در حوزه بین‌المللی، تشکیل کارگروه SME Market در فدراسيون بورس‌های اروپايی و آسيايی (فياس)،عضویت فرابورس در فدراسیون بورس‌های جهانی WFE، طراحی و به‌کارگیری ابزارهای مالی متنوع در جهت افزایش سهم تامین مالی از بازار سرمایه، پیگیری درخصوص اجرای معافیت مالیاتی درخصوص افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، تلاش برای تسریع در عرضه اوراق دولتی در جهت تمایل زیاد سرمایه‌گذاران خارجی به این نوع اوراق و همچنین آمادگی برای عرضه سهام ۱۶شرکت جدید در بازار، ۱۰ وعده فرابورس ایران به سرمایه گذاران بود.

مدیرعامل شرکت فرابورس در ابتدای جلسه دیروز با اشاره به اهمیت بازار بدهی در تامین مالی کشور گفت: سهم فرابورس از بازار بدهی نسبت به دیگر بورس‌ها افزایش محسوسی پیدا کرده است. امیر هامونی در ادامه افزود: دولت در بودجه سال ۹۵ قصد تامین مالی ۶۲ هزار میلیارد‌تومانی از طریق انتشار اوراق در بازار بدهی دارد که براین اساس سهم قابل توجهی اوراق جدید در سال جاری وارد بازار خواهد شد. به گفته هامونی، ۱۲هزار میلیارد تومان از این رقم به اوراق تسویه اختصاص دارد که قابل معامله در بازار نیست؛ ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق صکوک اجاره، ۱۰ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق خزانه اسلامی با سررسید یکساله و ۷۵۰۰ میلیارد تومان اوراق خزانه اسلامی با سررسید بالای یک سال از جمله این اوراق خواهد بود که طبق قانون رفع موانع تولید باید صرفا از طریق بازار سرمایه منتشر شود. وی ادامه داد: تامین مالی مزبور نه تنها برای دولت، بلکه برای طلبکاران از جمله پیمانکاران بسیار مطلوب است و جدا از رسیدن به مبلغ بدهی خود پس از سال‌ها، می‌تواند به پویایی در صنعت پیمانکاری و رونق چرخ‌های اقتصادی دولت منجر شود.

ورود رسمی SMEها تا پایان بهار
هامونی با اشاره به پیش‌بینی رشد ۶درصدی اقتصاد ایران توسط تحلیلگران بین‌المللی، ادامه داد: این موضوع در سایه ورود شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار تسریع و محقق خواهد شد، به‌طوری که در این راستا روز یکشنبه فرابورس در گردهمایی مدیران عامل شرکت شهرک‌های صنعتی سراسر کشور، دستور‌العمل جدیدی را مصوب کرد و بر اساس قرارداد منعقد شده دراین باره قرار است که دسته‌بندی‌هایی برای ورود شرکت‎های کوچک و متوسط برای ورود به بازارهای فرابورس انجام شود، بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا پایان بهار جاری بازار مربوطه رسما راه‌اندازی شود. هامونی در ادامه به جایگاه فرابورس در فیاس اشاره کرد و گفت: فرابورس به‌عنوان عضو فعال تازه وارد توانسته در کارگروه ادغام و تملیک در SME‌ها در کنار کشور ترکیه، مصر و قزاقستان حضور یابد که با توجه به تجربه ۲۵۰ مورد ادغام و تملیک انجام شده طی ۷ سال گذشته، جایگاه مناسبی را در کارگروه مزبور به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه با ابراز این مطلب که تعریف مطلقی برای شرکت‌های کوچک و متوسط وجود ندارد و هر کشور بنا بر شرایط خود، شرکت‌ها را دسته‌بندی می‌کند، گفت: تعریف شرکت‌های کوچک و متوسط در دنیا نسبی است؛ یک کشور بر اساس پرسنل شرکتی، سایز سرمایه، میزان حقوق صاحبان سهام یا میزان فروش این تقسیم بندی را انجام می‌دهد، اما در هر صورت مخاطبان اصلی ما شرکت‌های فعال در شهرک‌های صنعتی، پارک‌های فناوری و همچنین هلدینگ‌ها و بانک‌های دولتی و غیردولتی هستند. وی ادامه داد: پتانسیل مناسبی در دل این شرکت‌ها نهفته است، اما باید حاکمیت شرکتی در آنها نهادینه شود تا به شفافیت مورد نیاز برای حضور در فرابورس دست یابند. به گفته هامونی تا‌کنون بالغ بر ۱۰ تقاضای پذیرش از این شرکت‌ها دریافت شده که امید است تا پایان سال از هر استان کشور، ۲ تا ۳ شرکت پذیرش شوند.

تمایل خارجی‌ها برای ورود به اوراق دولتی
هامونی در ادامه اظهاراتش با اشاره به ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه در اوراق دولتی، گفت: با توجه به اینکه ضمانت دولت برای اسناد خزانه اسلامی وهمچنین در اولین صکوک اجاره وجود داشته، سهامداران خارجی در این اوراق وارد شده و اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند. وی در ادامه افزود: سرمایه گذاران خارجی برای بررسی سرمایه‌گذاری نیاز به یک زمان ۸ تا ۹ ماهه دارند اما از آنجا که موسسات رتبه‌بندی جهانی، اوراق منتشر شده توسط دولت جمهوری اسلامی ایران را دارای رتبه و اعتبار مناسب ارزیابی کرده‌اند، سرمایه گذاران خارجی به اوراق منتشر شده دولت اعتماد دارند و به راحتی به آن ورود کرده‌اند و هم اکنون نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان از این اوراق توسط سرمایه‌گذاران خارجی خریداری شده است. به گفته هامونی همچنین یک شرکت فعال در بازار پایه نیز در حال طی کردن مراحل ادغام و تملیک با یک شرکت خارجی است که طبق قانون FIPO می‌توان اصل آورده این شرکت تضمین شود و از این رو دیگر نگرانی بابت از بین رفتن دارایی وجود ندارد.

جایگاه بالای فرابورس در سازمان کنفرانس اسلامی
هامونی در ادامه اظهاراتش به عضویت فرابورس در سازمان کنفرانس اسلامی (OIC) اشاره کرد و گفت: فرابورس در OIC رتبه ۳ ارزش معاملات را کسب کرده که با انتشار ۳/ ۶ میلیارد دلار انتشار اوراق با درآمد ثابت بعد از ترکیه و مصر از جایگاه خوبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای داعیه‌دار صکوک برخوردار شده است. مدیرعامل فرابورس به رتبه سوم ETF‌های بازار سرمایه ایران در جمع اعضای این گروه اشاره کرد و گفت: فرابورس رتبه ششم را از نظر تامین مالی در بین اعضای OIC دارد. وی ادامه داد: همچنین در تلاش برای عضویت برای عضویت در فدراسیون بورس‌های جهانی WFE هستیم.

ورود شرکت‌های جدید
هامونی در ادامه اظهاراتش با اشاره به ورود شرکت‌های جدید به بازار گفت: تاکنون ۱۶ شرکت درفرابورس درج و آماده عرضه اولیه هستند و در عین حال ۱۵ شرکت نیز به هیات پذیرش درخواست داده‌اند که هنوز درج نشده‌اند. وی ادامه داد: این شرکت‌ها در صنایع کاغذسازی، هتلداری، نیروگاه و هلدینگ‌های بزرگ نیروگاهی، ساختمان، حمل و نقل ریلی و دریایی، نفت، شیمیایی و مواد شوینده، دامداری و حمل و نقل هوایی فعالیت دارند.

چه خبر از مسکن؟
مدیرعامل فرابورس در ادامه با اشاره به اوراق مربوط به مسکن گفت: در سال جاری به غیر از اوراق تسهیلات مسکن(تسه‌ها)، اوراق رهنی مسکن نیز در فرابورس پذیرش شده که در مرحله اول قرار است ۳۰۰میلیارد تومان از این اوراق انتشار یابد. به گفته هامونی، تامین مالی هلدینگ‌های ساختمان، ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات(RITS) که در حوزه مراکز تجاری فعال خواهند بود و انتشار صکوک منفعت که عمدتا تامین مالی آزادراه‌ها را در بردارد، از دیگر موارد در این زمینه است.

تلاش برای رفع مالیات ۲۵درصدی
مدیرعامل فرابورس در ادامه با اشاره به مصوبه جدید هیات دولت در مورد افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها و تعلق ۲۵درصد مالیات به این موضوع گفت: براساس مصوبه جدید افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها مالیات ۲۵ درصدی عملکرد نیز در نظر گرفته شده و این در حالی است که در پیش از آغاز سال جدید شرکت‌ها از این مالیات معاف بودند، با این همه متولیان بازار سرمایه برای حل و فصل موضوع تمدید مالیات در سال جاری و تمدید معافیت آن پیگیری‌های خود را ادامه می‌دهند. وی خاطرنشان کرد: این مساله می‌تواند به‌عنوان مانعی در جهت اقدام به افزایش سرمایه شرکت‌ها باشد که امری مناسب نیست و باید پیگیری و رفع شود.

تعمیق بازار بدهی
هامونی در ادامه با اشاره به تلاش دولت برای همگرایی بین نرخ سود بانکی و تورم، گفت: سیاست کلی دولت بر تقویت بازار بدهی است.اختصاص ۵۰هزار میلیارد تومان در بودجه ۹۵، گواه این مطلب است. وی با تاکید بر اهمیت بازار بدهی گفت: بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان از طرق مختلف تامین مالی شده که بخش قابل توجهی از تامین مالی پیمانکاران از طریق اسناد خزانه اسلامی صورت گرفته است. فرابورس تلاش جدی برای تعمیق این بازار انجام می‌دهد.به گفته هامونی سهم ۲ درصدی بازار سرمایه در تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی در کشور بعد از گذشت ۷ سال به ۴۶ درصد رسیده است.

در سال ۹۴ چه گذشت؟
مدیرعامل فرابورس در ادامه به پذیرش ۲۰ شرکت در سال ۹۴ در فرابورس پرداخت و گفت: عرضه اولیه ۱۵ شرکت و گشایش نماد ۲ شرکت در کنار ورود ۱۱ نماد در بازار پایه و پذیرش یک صندوق زمین و ساختمان به ارزش ۹۵ میلیارد تومان و پذیرش ۱۰۰ طرح صنعتی در بازار دارایی فکری از اقدامات فرابورس در سال ۹۴ است که مجموع این اقدامات ۱۷ هزار میلیارد تومان به ارزش فرابورس اضافه کرده است. این رقم، معادل انتقال شرکت‌های فرابورسی به بورس در سال ۹۴ است. وی درباره ارزش معاملات فرابورس گفت: ارزش معاملات فرابورس در سال ۹۴ به ۴۵ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به دوره مشابه ۳۶ درصد افزایش پیدا کرده و همچنین حجم معاملات با رشد ۶۰ درصدی به ۸۳ میلیارد تومان رسیده است.

هامونی در ادامه به رشد نجومی در ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳ ارزش معامله صندوق‌های قابل معامله به ۶۰ میلیارد تومان رسیده که این رقم با رشد نجومی در سال ۹۴ به عدد یک هزار میلیارد تومان رسیده است. مدیرعامل فرابورس درخصوص تسهیلات مسکن گفت: در ۵ سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان از طریق این اوراق تامین مالی خرد صورت گرفته است. در سال ۹۴ با انتشار ۵ هزار و ۲۰۰میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن بالغ بر ۱۱۲ هزار نفر خانه دار شدند. وی با تاکید بر اهمیت بازار بدهی گفت: بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان از طرق مختلف تامین مالی شده که بخش قابل توجهی از تامین مالی پیمانکاران از طریق اسناد خزانه اسلامی صورت گرفته که فرابورس تلاش جدی برای تعمیق این بازار انجام می‌دهد. به گفته هامونی این تامین مالی در راستای عرضه‌های اولیه، ورود زیرمجموعه‌هایی از هلدینگ‌ها، افزایش سرمایه شرکت‌های فعال در فرابورس، اوراق دولتی، اسناد خزانه اسلامی و تسهیلات مسکن بوده است.
منبع: دنیای اقتصاد
 
کلمات کلیدی : بورس، فرابورس
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۰۷ ۰۸:۲۳:۳۶
تلاش برای رفع مالیات ۲۵درصدی

هر کی از راه میرسه برای خودش مالیات میزاره ! اینجوری که دیگه هیچ کس افزایش سرمایه نمیده (3668270) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.