نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 428258
پدیده "درهای چرخان" در مبارزه با فساد
احمد توکلی، 6 دی 95
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۷
یکی از مباحثی که در دهه های اخیر پیرامون مبارزه با فساد، به آن توجه زیادی پیدا شده است، پدیده ایست موسوم به درهای چرخان.

مقصود از این اصطلاح مهاجرت کارکنان بخش عمومی به بخش خصوصی  و بالعکس است. در واقع توجه به مشاغلی است که یک کارمند بخش عمومی در پایان دوره خدمتش و یا ترک موقت کار دولتی در بخش خصوصی یا در فعالیت های غیر انتفاعی  انتخاب می کند. یا از آن طرف، یک کارمند بخش خصوصی وارد سیستم اجرایی دولت یا وارد نظام تدوین و تعیین مقررات می شود. مثلا به نمایندگی مجلس می رسد.

علت این حساسیت این است که امکان سوءاستفاده از اطلاعات کسب شده دوران خدمت دولتی یا ارتباطات حاصل شده در آن دوره، برای کسب منافع در مشاغل جدید وجود دارد. یا امکان تعقیب منافع بخش خاص در موقعیت جدید برای کسی که وارد سیستم وضع مقررات حکومتی شده است فراهم میشود.

در این وضعیت فرد در موقعیت تعارض منافع قرار می گیرد. یعنی موقعیتی که از اقدام  یا تصمیماتش فرصت کسب منافع شخصی فراهم می شود.

مثال های زیادی می توان ذکر کرد. وقتی ممیزان مالیاتی پس از بازنشستگی به مشاوران مالیاتی تبدیل می شوند؛ یا قضات دادگستری پس از بازنشستگی به وکالت می پردازند.

آقای نعمت زاده که معاون پتروشیمی وزیر نفت است به بخش خصوصی پتروشیمی می رود و مجدد به بخش عمومی بازمی گردد.

آقای دکتر سیف از مدیرعاملی بانک کار آفرین به رئیس کلی بانک مرکزی نصب می شود؛ یا آقای پرویزیان از بانک مرکزی به مدیرعاملی بانک پارسیان می رود.  چون بالقوه زمینه سوءاستفاده از موقعیت وجود دارد، کشورهای زیادی برای پیشگیری از فساد احتمالی تدبیر می کنند.

چندی پیش در دانشگاه شهید بهشتی این بحث را مطرح کردم. چند روز پیش پیامک گله آمیزی از آقای دکتر ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی برایم آمد که بهانه این یادداشت شده است.

آقای سیف برایم نوشت که من حتی یک سهم در بانک کارآفرین ندارم. جواب دادم که من از چرخش مشاغل بین دو بخش عمومی و خصوصی حرف زده ام و بحث از سهامداری نبوده است. اگر هم چنین چیزی پیش آمده باشد، تدارک میکنم.

با مراجعه به ویدئو پیوست معلوم شد که بحث اصلی من همان جابجایی در مدیریت بوده است ولی در جمله ای اقای سیف را سهامدار هم خوانده ام که حق نبود چون مدرکی دال بر این حرف نداشتم و ندارم. امیدوارم این توضیح که انشاءالله گسترش بیشتری از اصل  آن خبر دارد اشتباه پیش آمده را جبران نماید و دلخوری آقای دکتر سیف را برطرف کند.

تماشا و دانلود

 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۰۸:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۰:۱۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۰۶:۵۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۷:۱۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۸ ۱۶:۵۴
 
۱۳۹۵/۰۹/۱۹ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۰:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۲/۲۰ ۱۳:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۲/۱۴ ۱۷:۵۷
 
 
کلمات کلیدی : احمد توکلی +مبارزه با فساد +فساد اقتصادی
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۳۲:۵۰
آقای روحانی به این خاطر می گفتین مسکن مهر خزانه رو خالی کرده؟ چیزی نمونده توش؟ حالا جیزی نمونده وضع اینه!
آقای روحانی من شک دارم که وضع اقتصاد اینقدر بد باشه حتما کیسه بیت المال از جایی سوراخه!!! (4084027) (alef-11)
 
سهامداربانک ملت
Romania
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۳۷:۵۲
اقای دکتر امسال بانک مرکری یک شبه یا دش اومده ساختار بانکها مشکل داره وبابت کسری ذخائر 30 سال گذشته مبالغ سنگینی به بانکها تکلیف نموده وموجب زیان ده شدن بانک ملت وصادرات وتجارت گردید این زیان نه ازسود سپرده گذارکم می کنه ونه ازحقوق ومزایای کارکنان بلکه جوراین زیان را باید سهامداران خرد وبدبخت بکشند که بدون اطلاع قبلی گیرافتادند ......ایا این فساد نیست ؟؟؟؟ایا ظلم نیست وقتی بانکی درگزارشات حسابرسی شده 3ماهه و6ماه و9ماهه 12 ماهه سود داده چطور درروزمجمع زیان ده میشه ؟؟؟؟؟؟

آیا دراین کشور یه مسلمون پیدا نمیشه که حق وحقوق ما سهامداران را پیگیری کنه !!!!تمام این سهل انگاری وسلیقه ای کارکردن مسئولین به پای انقلاب واسلام گذاشته میشه وباعث ......... (4084037) (alef-11)
 
رستگار
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۳۸:۴۱
همین مسئله در وزارت علوم اتفاق افتاده است. معاون آ...... این وزارتخانه عضو موسس موسسه آموزش عالی غیرا..... می باشد. این همان رانت و سواستفت=اده محسوب می شود. (4084039) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۴۴:۰۶
اقای توکلی یکی از کسانی که دردفاع از کلیت کابینه در مجلس نطق کرد شخص جنابعالی بودید!! (4084049) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۴۵:۰۸
خدا خواست دست دولت .... رو شود (4084055) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۴۷:۱۹
تقریبا همه ورشکسته شدن دلار میره5000 (4084061) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۴۹:۲۹
مردم عزیز تهران
با رای شما توکلی ونادران و زاکانی بیرون مجلس و خانم رنگین کمان و دختر ذخیره و پروفسور روی کرسیهای مجلس
احسنت!!!!! (4084067) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۵۰:۵۶
این تداخل منافع ملت و بیت المال با این افراد است رئیس جمهور جدید امریکا تمام سرمایه گذاریش را منتقل کرد که تداخلی بین منافع مردم و ایشان نشود ..... (4084073) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۰:۵۹:۵۰
احسنت به این همه ادب و تواضع دکتر توکلی (4084097) (alef-11)
 
بنده خدا اصل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۱:۴۵:۴۴
....پیشتهاد میکنم از یک وزارتخانه یا سازمانی با برنامه و نیروی انسانی باکیفیت مبارزه بافساد را شروع کنید اگر موفق شدید بروید سازمان دیگر.
.... (4084186) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۱:۵۶:۲۱
این موضوعی که آقای توکلی بهش اشاره کرده اند بسیار مهمه و عبارت انگلیسیش این است
conflict of interest
این اصل مبنای تفکیک قوا هم هست و به شدت از دید قانون گذاران قانون اساسی ما مغفول مانده بود. (4084213) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۶ ۱۴:۲۸:۰۶
باسلام
تصمیم گیری درنظام ادارای باید از تک نفری به گروهی تبدیل شود ضمناً اختیارات مدیزان درانتخاب کارکنان کاهش یابد مضافاً اینکه انتصاب افراد به پست های مدیریتی حتماً با گزینش بدون وابستگی سیاسی و گروهی برگزیده وانتصاب یابند ودرپایان پیشنهاد می گردد حتما مدیران بیشتر مورد نظارت قرار گیرند (4084530) (alef-11)
 
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۷ ۲۱:۴۸:۳۲
آقایان حاصل اینهمه اظهار نظرها و انتقادات چیست. آقایان مشغول کار خودشان هستند. (4086932) (alef-11)
 
داود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۰۸ ۱۳:۵۰:۲۶
باید از افرادی که پس از وقوف به اشتباه ، عذر خواهی می کنند قدردانی کرد. (4088181) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.