توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 286157
ارنست: دسترسي کنگره به اصل سند توافق ايران و آژانس ميسر نيست
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۹
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در ادامه نشست خبری گفت دسترسی به اصل سند توافق بین ایران و آژانس میسر نیست ولی نمایندگان کنگره در جریان جزئیات آن قرار می گیرند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ارنست درباره اینکه آیا نمایندگان کنگره می توانند به خود سند توافق دو جانبه بین ایران و آژانس دسترسی داشته باشند یا نه، گفت: آنها نمی توانند به خود سند دسترسی داشته باشند ولی قطعا به جزئیات و محتوای این سند دسترسی خواهند داشت تا درکی کامل درباره چیستی کامل درخواست های آژانس درباره دسترسی ها و اطلاعات برای تکمیل گزارش خود از ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی ایران به دست آورند.

وی گفت: این اطلاعات و دسترسی ها می بایست تا پانزدهم اکتبر تامین شود و بعد از آن آژانس، نهاد بین المللی با کارشناسان اتمی می تواند این اطلاعات را ارزیابی و گزارش خود را تا پیش از پایان سال ارائه کند. آنها (نمایندگان کنگره) می توانند به جزئیات محتوای توافق به دست آورند.

ارنست گفت توافقی که با ایران به دست آمده است، ریشه در اطمینان و اعتماد ندارد بلکه ریشه آن براساس برخی بازرسی های سخت گیرانه ای است که از برنامه اتمی این کشور صورت می گیرد. بازرسانی بی طرف و بین المللی وجود خواهند داشت که به صورت شبانه روزی به تاسیسات اعلام شده هسته ای ایران و همه زنجیره تامین هسته ای این کشور از معادن اورانیوم، مراکز آسیاب اورانیوم و تاسیسات ساخت قطعات تاسیسات اتمی دسترسی خواهند داشت. برای همین است که رئیس جمهور باور دارد که این توافق باید پیش برود. امیدوار هستیم که بتوانیم شاهد تغییراتی در ایران باشیم ولی قطعا روی این مساله حساب نمی کنیم.

وی افزود حتی اگر چنین تغییری ایجاد نشود، شکی نیست که این توافق بهترین راه برای تامین منافع امنیت ملی آمریکاست زیرا بهترین راه برای ما برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی به شمار می آید.

وی با اشاره دوباره به احتمال از میان رفتن ائتلاف بین المللی علیه ایران و رژیم تحریم ها گفت کسانی که می گویند غیر از گزینه نظامی، رد توافق باعث افزایش گزینه های دیگر می شود باید گفت رد این توافق باعث می شود گزینه نظامی محتمل تر شود زیرا در صورتی که آمریکا به تنهایی اقدام به از بین بردن توافقی کند که همه دنیا یا دست کم هشتاد و شش کشور از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه و تایوان از آن حمایت می کند، چنین کاری باعث می شود کار ایجاد دوباره ائتلاف بین المللی برای رسیدن به توافق دیپلماتیک غیر ممکن شود.

ارنست درباره دندانپزشک آمریکایی که در آفریقا شیری را شکار کرده بود گفت موضوع استرداد وی و توماری که به صورت اینترنتی جمع آوری شده است، چیزی است که وزارت دادگستری باید درباره اش تصمیم گیری کند.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.