توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426854
آلودگی هوا دهها پرواز را در چین مختل کرد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۲
در شرایطی که از یک هفته قبل تاکنون آلودگی بسیار شدیدی دستکم 24 شهر از جمله پکن پایتخت چین را فرا گرفته است، دهها پرواز در مناطق مختلف این کشور لغو و هزاران مسافر سرگردان شده اند.

به گزارش ایرنا، شدت آلودگی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته در چین به اوج خود رسید و با افزوده شدن مه سنگین به آن، دهها پرواز بویژه در شهرهای پکن، تیان جین و شهر شیرجیاجوانگ در نزدیکی پایتخت لغو شدند.

بررسی های آماری نشان می دهد که دستکم نزدیک به 230 پرواز فقط در فرودگاه اصلی پایتخت چین و برخی از فرودگاه های اطراف آن لغو شده است و مردم مجبور شده اند ساعات طولانی را در فرودگاه ها سپری کرده و یا برنامه سفرشان را تغییر دهند.

معضل آلودگی در حالی که چین به سال نو میلادی و عید بهار (سال نو به تقویم کشاورزی) نزدیک می شود، بیش از هر زمانی مورد توجه قرار گرفته و یکی از بزرگترین موضوعات مورد گفت وگو در چین به حساب می آید.

بر اساس گزارش‌ها، فقط در شهر تیان جین در 90 کیلومتری شرق پایتخت بیش از 190 پرواز لغو شده و 70 پرواز با تاخیر صورت گرفته و در شهر شیرجیاجوانگ در استان «خه بی» در شمال کشور هم بیش از 70 پرواز دیگر در دو روز گذشته لغو شده است.

این در حالیست که سازمان هواپیمایی چین نیز خواستار آن شده تا در صورت استمرار این آلودگی شمار بیشتری از پروازها لغو شود. یک هفته قبل برای نخستین بار در سال 2016 میلادی در شهر پکن به دلیل آلودگی فزاینده هشدار قرمز صادر شد و به رغم جلوگیری از تردد نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار خودرو در این شهر و بسته شدن مدارس برای سه روز باز هم این معضل برطرف نشد.

اگر چه امروز پنجشنبه آلودگی در شهر پکن به دلیل وزش باد شدید کاهش یافت اما میزان آلاینده های مضر در سه روز گذشته به بیش از 500 میکروگرم در هر متر مکعب رسید که 25 برابر بیش از حد مجاز است.
 
کلمات کلیدی : چین، آلودگی هوا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.