نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 136955
پول تراکم را در فوتبال
افشای نقش جریان مافیایی در ورزش
بخش خبری الف، 9 دي 90
از هدایتی که پول خرج کرده ممنونش هستیم اما این موضوع به مسایلی مانند تراکم و ... بازمی‌گردد.
تاریخ انتشار : جمعه ۹ دی ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۴۵
دبیر هیئت رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال ایران گفت: اینکه فردی مثل هدایتی در فوتبال خرج کرده ممنونش هستیم اما این موضوع به مسایلی مانند تراکم و ... بازمی‌گردد.

به گزارش الف از فارس، برنامه ۹۰ در هفته گذشته به پدیده دلالی در فوتبال پرداخت و مجری این برنامه با اطلاعاتی که از مسئولان سازمان لیگ و کمیته نظارت، بازرسی و ارزشیابی لیگ حرفه ای گرفته بود می خواست نوری بر تاریکخانه باج گیران و عوامل پشت پرده فوتبال و دلال ها بیندازد ولی در همین برنامه بیش از همه متهمان فرصت پیدا کردند که صحبت کنند.

این موضوع و ناپاکی‌ در فوتبال باعث شد فارس سراغ حجت‌الاسلام علیرضا علیپور دبیر رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال برود. علیپور در جریان اکثر اتفاق های زشت فوتبال ایران هست و تلاش کرده به همراه عزیز محمدی تا آنجایی که امکان دارد و قانون به آنها اجازه می دهد دست ناپاکان را از این فوتبال کوتاه کند.

با علیپور گفت‌وگویی صریح و بی‌پرده داشتیم و می خواستیم به دور از تعارف های معمول و واقعیت های را بگوید. این روحانی معروف فوتبال ایران که زمانی خودش فوتبالیست هم بوده پاسخ های صریح و روشنگرانه ای به سوالات مطرح شده داد.

گفت‌وگوی فارس با علیپور، دبیر رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال را در زیر می‌خوانید.

فارس: برنامه ۹۰ هفته گذشته را چطور ارزیابی می کنید؟

برنامه خوبی بود هرچند من بابت پخش نشدن صحبت هایم گلایه خودم را در همان برنامه مطرح کردم.

فارس: در این برنامه به عزیز محمدی رئیس سازمان لیگ اتهام زدند...

تصور می کنم فهرست ۴۳ نفره ای که پرونده شان در دست بررسی است و پرونده آنها به مراجع ذیصلاح ارایه شده فعالیت هایی را آغاز کرده اند. اگر در سه ماه گذشته جریانی رسانه ای را دنبال کنید متوجه می شوید که هجمه ای علیه سازمان لیگ و شخص عزیز محمدی و من آغاز شده است.

فارس: یعنی معتقدید این جریان در برنامه ۹۰ هم نفوذ کرده است؟

نه منظورم این برنامه نبود. همان باند مافیایی که چند سال پیش آن را مطرح کردیم و اکنون نیز به شکل جدی روی آن حرف مان هستیم فعال تر شده اند به ویژه اینکه انتخابات فدراسیون فوتبال هم در پیش است.
این افراد می خواهند به شخصی چون عزیز محمدی که فردی ارزشی و ولایتمدار و از عناصر حزب الهی و جبهه رفته است و با تمام وجودش پای اعتقاداتش می ایستد حمله کنند و او را کنار بزنند.

فارس: شفاف تر بگویید این افراد چه کسانی هستند؟

این همان جریان مافیایی در ورزش است که در دو دهه گذشته فعال بوده و از زمان روسای سازمان تربیت بدنی از درگاهی و غفوری فرد گرفته تا دوره هاشمی طبا و مهرعلیزاده و علی آبادی و سعیدلو حضور داشته اند. این گروه ۲۰ نفره در همه دوره ها، در همه فدراسیون ها و ورزش ایران حضور داشته اند و یا دبیر بوده اند یا معاون و در همه رشته ها هم هستند. این گروه نمی توانند چهره های ارزشی چون عزیز محمدی، ساکت، پولادگر در تکواندو و درخشان در جودو و یا دادکان در فوتبال را تحمل کنند. شاید دادکان منتقد ما باشد اما او مدیر و انسان خوبی است.

فارس: برخی افراد ساکت را به ریخت و پاش های مالی در دوره مدیریتش در باشگاه سپاهان متهم می کنند؟

ساکت مدیری ارزشی و پاک است که هیچ اتهامی متوجه او نیست. پرونده او پاک پاک است. این باند چهره هایی مانند آجورلو و صفارزاده در فدراسیون ورزش های باستانی و زورخانه ای را هم نمی توانند تحمل کنند. آن هم در حالی که مقام معظم رهبری در سفرشان به کرمانشاه از حرکات قهرمانان این رشته ورزشی تقدیر کردند. همین جریان هم به دنبال حذف عزیز محمدی است.

فارس: چرا به فردی مثل عزیز محمدی که در سازمان لیگ خوب کار کرده اتهام می زنند؟

لیگ برتر ۸ سال قبل از حضور عزیز محمدی نیز برگزار می شد. در آن زمان هم امکان درآمدزایی از تبلیغات محیطی، حق پخش تلویزیونی و... وجود داشته است. در ۸ سال پیش از حضور عزیز محمدی چرا لیگ برتر چنین نمودی نداشت؟ چرا آن زمان لیگ حرفه ای ایران در نیم طبقه همکف فدراسیون فوتبال اداره می شده است؟ عزیز محمدی برای لیگ برتر ساختمان مستقل از فدراسیون خریداری و اساسنامه ای برای لیگ حرفه ای مطابق با اساسنامه لیگ قهرمانان آسیا تدوین کرد. محمدی از پول هایی که در سال های گذشته در جاهای دیگر معطل مانده بود ساختمان خرید. آیا کسی که سرمایه ای به فوتبال اضافه می کند خطاکار است؟ باند مافیایی می خواهد او را خطاکار جلوه دهد زیرا انتخابات فدراسیون فوتبال در پیش است.

فارس: هدایتی در برنامه ۹۰ گفت عزیز محمدی به او پیشنهاد سرمربی داده است؟

هدایتی در برنامه ۹۰ می خواست این طور القا کند که آقایان مربیان را منشوری اعلام می کنند تا مربیان خودشان را جا بزنند. از این که بالاتر نبود؟ در حالی که هدایتی خودش از محمدی مشورت خواسته بود. آیا مشورت دادن به فردی که خودش مشورت می خواهد تبانی و دلالی است؟ سقوط استیل آذین به دسته یک مرهون مدیریت خوب و شایسته حسین هدایتی است.

فارس: هدایتی ادعا کرد از عزیز محمدی فیلم دارد و می گویند و برخی این فیلم را با خودکارش گرفته است؟

من از همین خبرگزاری فارس اعلام می کنم ایشان هر فیلمی از عزیز محمدی دارند در همان برنامه ۹۰ پخش کنند.

فارس: ولی برخی از وجود کمیته ای نامریی خبر می دهند که ریاستش برعهده یکی از پدرخوانده های مشهور فوتبال ایران است؛ کمیته ای که به شما و عزیز محمدی نیز خط می دهد؟

شک نکنید کمیته ای نامریی وجود دارد اما من و عزیز محمدی بارها حلقه های این کمیته نامریی را بهم زده ایم. ما تعهد سه گانه ای به سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا داده ایم که حداقل فوتبال حرفه ای ایران از سه عنصر زد و بند و دوپینگ، تبانی و سوء جریان مالی به دور باشد. در راستای این تعهد هم کار می کنیم. در مورد استیل آذین هم سازمان لیگ از بین مربیانی که پیشنهاد کار با این باشگاه را داشتند یاوری را تایید کرد زیرا در مورد سایرین گزارش های متعددی رسیده بود.

فارس: چرا از علی پروین در بحث های منشوری اسم برده شد؟

من هم برای پروین احترام زیادی قایل هستم ولی گزارش های متعددی در مورد استیل آذین چه آن فصلی که در پلی آف از صعود بازماند چه در فصلی که به لیگ برتر صعود کرد به دست ما رسیده و به همین دلیل هر جا لازم باشد از علی پروین تحقیقات می کنیم.

فارس: در مورد عزیز محمدی و سازمان لیگ هم برخی مدعی هستند که او از قرارداد با آل اشپورت سود فراوانی برده است؟

در سه محور همواره از سازمان لیگ سوال می شده است. اول تبلیغات محیطی، دوم قرارداد حق پخش تلویزیونی و سوم قرارداد با آل اشپورت. ما پیشنهاد می کنیم در هر سه مورد از صفر تا ۱۰۰ قراردادها مورد بررسی نهادهای نظارتی و حتی سازمان بازرسی قرار بگیرد حتی اگر لازم باشد حاضریم این قراردادها و پروسه ای که طی شد تا قراردادها امضا شود را در اختیار رسانه ها قرار دهیم. این مسایل مورد سوال شخص وزیر محترم ورزش هم بود و از وزارت ورزش هم درخواست کردیم کمیته ای سه یا پنج نفره تشکیل بدهند تا این قراردادها را مورد بررسی قرار بدهند. کمیته ای که از اعضای مورد اعتماد آنها باشد و اگر با تخلفی مواجه شدند بدون اغماض با آن برخورد کنند.

فارس: چرا با مارک های معروف دیگر به جای آل اشپورت قرارداد امضا نشد مثل نایک و پوما؟

با نایک به دلایل خاص قراردادی امضا نشد و پوما هم قرار است که برای فصول آینده پیشنهاد خود را بیاورد اما در مورد آل اشپورت باید بگویم که کیفیت تجهیزات و البسه این مارک مورد تایید است به گونه ای که اکنون تیم ملی و فدراسیون فوتبال هم به سراغ آل اشپورت رفتند. پیش از سازمان لیگ هم دو تیم استقلال و پرسپولیس با این مارک قرارداد داشتند. کیفیت اجناس آل اشپورت با قیمتی که ارایه می کند را می توانید با سایر اجناس موجود در بازار مقایسه کنید. باز هم تاکید می کنم که تمام نهادهای نظارتی می توانند در مورد قراردادهایی که گفتم بررسی های لازم را انجام بدهند.

فارس: در مورد هدایتی گفته اید ظاهرا ایشان از جیب شخصی خود برای فوتبال خرج نکرده اند درست است؟

من معتقدم هیچ شخصی در فوتبال از جیب شخصی خرج نمی کند. از اینکه فردی مثل هدایتی در فوتبال خرج کرده ممنونش هستیم اما در نهایت به مسایلی مانند تراکم و ... بازمیگردد.

فارس: از ۴۳ پرونده ای که در اختیار نهادهای امنیتی قرار گرفته است چند پرونده مربوط به افراد مشهور و سرشناس بود؟

حدود یک چهارم این پرونده ها یعنی در حدود ۱۲، ۱۳ نفر افراد سرشناس در این پرونده ها وجود دارند.

فارس: برنامه ۹۰ هفته آینده چطور باید باشد؟

این برنامه باید به گونه ای باشد که صدای افرادی که مورد ظلم قرار گرفته اند به گوش مسئولان نهادهای امنیتی برساند.
گفت‌وگو: علیرضا وهابی
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۰-۱۰-۱۰ ۲۰:۲۹:۴۷
آقای علیپور پاسخ درودگر به شما را خواندم واقعاً مطالب بسیار دقیقی گفته بود خود شما در جریان رقابتهای جام جهانی 2006 چه کارها که نکردید همه مطلع شدند (582654) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
افشای نقش جریان مافیایی در ورزش
 
 
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته