نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490682
دارو رقابت‌پذیر نیست / مصوبه شورای رقابت تبعات دارد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۲
رییس انجمن داروسازان به مصوبه اخیر شورای رقابت مبنی بر حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه واکنش نشان داد.

دکتر رهبر مژدهی‌آذر در گفت‌وگو با ایسنا، به مصوبه شورای رقابت در خصوص حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه اشاره و اظهار کرد: باید توجه کرد که کار شورای رقابت، ایجاد بحث رقابت در مسائل مختلف کشور است تا از این طریق محصولات بهتر و با کیفیت بهتر در کشور تولید کنیم. این درحالیست که دوستان توجه نمی‌کنند که دارو رقابت‌پذیر نیست.

مژدهی‌آذر ادامه داد: نمی‌توانیم در داروخانه‌ها طوری سیاست‌گذاری کنیم و بگوییم که هر داروخانه هر چه داروی بیشتری بفروشد، مقبول‌تر است؛ چراکه سیاست وزارت بهداشت و مجامع بین‌المللی بر این است که در همه کارها رقابت باشد، به جز در حوزه دارو. دلیلش هم این است که ما در حوزه دارو با مشکلاتی مانند مصرف بی‌رویه دارو، مصرف خودسرانه دارو و تجویز بی‌رویه دارو مواجهیم و همه اینها ناشی از این است که می‌خواهند دارو را به هر نحوی شده به فروش رسانند. درحالیکه نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این نیست و دارو حتما باید با توصیه پزشک مصرف شود و مصرفش هم به اندازه و در زمان لزوم باشد.

وی افزود: مصوبه‌ای که شورای رقابت برای رفع مشکل بیکاری داروخانه‌داران ارائه کرده که بر اساس آن هر داروسازی در هر کجا که خواست، بتواند داروخانه تاسیس کند، راه‌حل درستی نیست و از جمله تصمیماتی است که برای رفع مشکل بیکاری گرفته می‌شود، اما تبعات آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به عنوان مثال وزارت دارایی برای تامین هزینه‌های دولت، مالیات‌ها را دو تا سه برابر کرد، بعد ما نامه زدیم و گفتیم شما به چه قیمتی می‌خواهید هزینه‌های دولت را تامین کنید؟. وقتی مالیات کاسب‌کار جزء را افزایش می‌دهیم، منجر به تعطیلی آنها می‌شود و این رکودی که در کشور می‌بینیم، ناشی از همین موضوع است.

مژدهی‌آذر تاکید کرد: درباره تصمیم شورای رقابت برای تاسیس داروخانه نیز موضوع از همین قرار است. به طوریکه آنها می‌خواهند برای رفع مشکل بیکاری داروسازان، بگویند شما هرکجا که خواستید داروخانه تاسیس کنید، آن هم بدون در نظر گرفتن ضوابط، قواعد و استانداردهای ملی یا بین‌المللی. این درحالیست که چنین مسائلی سال‌های سال توسط کارشناسان مورد مطالعه قرار گرفته و آنها به این نتیجه رسیدند که تعداد داروخانه باید برحسب استانداردهای جهانی باشد.

رییس انجمن داروسازان ایران با تاکید بر لزوم توجه به استانداردهای جهانی در زمینه تاسیس داروخانه، گفت: به عنوان مثال برای هر 100 هزار نفر باید 25 تا 30 داروخانه ایجاد شود و این یک استاندارد جهانی است. حالا شما بیایید برای هر 100 هزار نفر 50 داروخانه تاسیس کنید، این کار عارضه دارد و ضررش بیش از منفعتش است. باید بدانیم این مسائل عوارضی دارد که بعدها خودشان را نشان می‌دهند و نمی‌توانیم یک مشکلی را حل کنیم و 10 مشکل جدید اضافه کنیم. ما می‌خواستیم این نظرات را در صدا و سیما هم بگوییم تا مسوولان نظرات ما را کارشناسی کنند. بنابراین اینکه در تلوزیون یک نظری را چشم بسته به جامعه تزریق کنند و تلوزیون هم عاملی برای این کار باشد، اشتباه است.

وی همچنین درباره برخی سوء گیری‌ها علیه مسوولان سازمان غذا و دارو، با انتقاد از برخورد مجری گفت‌وگوی ویژه خبری در برنامه‌ای که در خصوص بررسی مصوبه شورای رقابت پخش شد، گفت: صدا و سیما می‌تواند به عنوان یک کانون فرهنگی برای روشن کردن افکار عمومی درباره مسائل مختلف عمل کند، اما خودش نمی‌تواند در بحث‌هایی که تشریح می‌شود، به عنوان یک‌طرف دعوا قرار گیرد. این درحالیست که چنین اقداماتی نه به حال بیننده مفید است، نه به حال اکثریت مردمی که می‌خواهند مشکل‌شان حل شود.

وی در عین حال به برخی اتهام‌پراکنی‌ها و خبرسازی‌ها علیه سازمان غذا و دارو و مباحث مطرح درباره انحصار تولید یک دارو اشاره و اظهار کرد: نباید چنین موضوعاتی مطرح شود و در برنامه‌ بررسی‌ دستورالعمل شورای رقابت مباحثی را علیه شخصی مطرح کنیم. در عین حال طرح چنین مباحثی بعدها مشکل ایجاد می‌کند و افراد واقعا لایق و باتجربه از قبول مسوولیت‌های سنگین خودداری می‌کنند و نگران می‌شوند. به هر حال انجام فعالیت اقتصادی در این کشور آزاد است، بویژه اگر در حوزه مسایل علمی باشد. بنابراین طرح این مباحث نگران‌کننده و قابل اعتراض است.
 
کلمات کلیدی : انجمن داروسازان+داروخانه+شورای رقابت
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۹ ۰۷:۴۲:۲۹
امان از دست انحصار.هر چه می کشیم از دست عده ای است که می خواهند خود را از بقیه جدا کنند. (4466332) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.