توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490781
مرتضی حاجی: «زنده باد»و«مرده‌باد»ها فضای جامعه راملتهب می‌کند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷
ایلنا نوشت: وزیر دولت اصلاحات تاکید کرد: تخریب‌ها با امنیت ملی بازی می‌کند. امیدواریم با این مسائل برخورد جدی صورت گیرد چراکه این امر یکی از خواسته‌های مردم است.

مرتضی حاجی با اشاره به رویه تخریب شخصیت‌های سیاسی در مراسم‌های ملی گفت: هر کس حق دارد و باید بتواند از مسئولان کشور انتقاد کند و یا عملکرد آنها را مورد نقد قرار دهد و نسبت به تصمیماتی که گرفته می‌شود اعم از منفی و مثبت اظهارنظر کند؛ این حق را نباید از هیچ کدام از افراد ملت سلب کرد، اما توهین کردن و رفتار غیرمتعارف هم نباید باعث شود که تجدیدنظر در این رفتار و حق قانونی مردم اتفاق افتد.

او در ادامه افزود: نباید فضا آنچنان تنگ شود که اگر کسی انتقاد درستی داشت آن را به حساب توهین بگذارند و با منتقد برخورد کنند، از طریق رسانه‌ها، رادیو، تلویزیون و روزنامه‌ها باید حق انتقاد وجود داشته باشد و این شامل همه مسئولان کشور در هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه می‌شود.

عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با بیان اینکه هیچ کدام از مسئولان کشور نباید خود را مصون از انتقاد و دریافت نظرات مردم بدانند، اظهار داشت: مسئولان باید از انتقادات مردم استفاده کنند لذا در بسیاری از این انتقادات نکات جالب و مورد استفاده‌ای است که می‌تـواند برای یک مسئول در تصمیم‌گیری در مباحث مختلف فرصت ایجاد کند.

او با بیان اینکه حق آزادی انتقاد و اظهارنظر نباید برای برخی آنقدر توسعه پیدا کند که به حق توهین کردن و تهمت زدن تبدیل شود، گفت: در انتخابات سال ۸۸ و ۹۶ با کمال تاسف شاهد بودیم که برخی نامزدها حرف‌هایی را مطرح کردند که وجدان جامعه ناراحت شد و رفتاری داشتند که قابل قبول نبود. برخی مسئول اجرایی کشور را به دروغگویی متهم کردند و این در صورتی است که مردم برای او احترام قائل هستند و در برابر این نوع رفتار تخریبی واکنش نشان خواهند داد.

حاجی تاکید کرد: متاسفانه آنچه در روز قدس اتفاق افتاد از جنبه‌های مختلف قابل اشکال است؛ اول اینکه این روز، روز قدس است که امام آن را تعریف کرد و سال‌ها مردم در آن حضور پیدا کردند تا از مظلومیت مردم فلسطین حمایت کنند و آن روز قداستی از این نوع دارد که روز فریاد مظلوم علیه ظالمان بین‌المللی است و اگر کسی در روز مظلومیت خواهی ملت فلسطین شعاری غیر از این مطرح کند، معلوم است که جهتی انحرافی برای آن ایجاد می‌کند که مورد ایراد جدی قرار دارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: رییس‌جمهور در روز قدس در راهپیمایی در کنار مردمی حضور پیدا کرد که مظلومیت فلسطین را فریاد زدند؛ اینکه عده‌ای بیایند و به روحانی نسبت‌های ناروا دهند و او را با یک عنصر فراری اول انقلاب مقایسه کنند و تلویحا بگویند سرنوشتی شبیه او برایش طراحی می‌کنند، مردم را آزرده کرده و به نوعی توهین به آرای مردم است.

حاجی بیان کرد: در انتخابات، مردم به آقای روحانی با تفکر و مواضع مشخصی که ابراز کرده است رای دادند و این بسیار با آنچه که تخریب‌کنندگان او را با بنی صدر مقایسه کرده‌اند، فاصله دارد و توهین مستقیم به رییس‌جمهور منتخب مردم قبل از اینکه دولت جدید خود را شروع کرده باشد و عملکردی در دولت جدید از آن دیده باشند اتفاق افتاده که باید این رفتار از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.

او با اشاره به اینکه قوه قضاییه باید مشخص کند که به چه دلیل و استدلالی افرادی آمدند و این حرکت ناپسند را علیه رییس‌جمهور انجام دادند، گفت: پیداست که این یک کار خودسر نیست بلکه برنامه‌ریزی شده است و اینگونه نیست که فی‌البداهه عده‌ای احساساتی شده باشند و حرف‌هایی مطرح کنند؛ بلکه موضوعی از قبل طراحی شده است که با شناسایی مسیر رییس‌جمهور سر راهش قرار گرفتند و به او توهین کردند و این امری خودجوش نبود.

او با اشاره به حاشیه‌های نماز عید فطر گفت: برنامه‌ریزان در آنجا کاملا مشخص هستند و باید جوابگوی این عملکردشان باشند و باید در محکمه‌ای به صورت علنی مقابل دیدگان مردم به این امر رسیدگی شود و باید محاکمه این افراد از رسانه ملی پخش شود تا مردم بدانند چه کسانی با چه دیدگاه و پشتوانه‌ای به خواسته‌های اکثریت قاطع آنها دهن کجی می‌کنند و آنها را زیر سوال می‌برند.

او با بیان اینکه عده‌ای نمی‌خواهند جامعه آرامش داشته باشد و مردم بتوانند در یک فضای آرام و مطمئن به فعالیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... بپردازند، گفت:‌ اصلی‌ترین مساله جامعه اشتغال جوانان و رونق اقتصادی است که مقام معظم رهبری این سال را در این جهت نامگذاری کردند که مطمئنا تحقق این امر در یک فضای آرام و مطمئن قابل اجرا است نه در فضایی که هر روز از آن زنده باد و مرده باد شنیده می‌شود.

او با اشاره به شرایط جامعه گفت: اگر تخریب‌کنندگان بخواهند به این روند ادامه دهند به طور طبیعی ۲۴ میلیون رای‌دهنده‌ به رییس‌جمهور منتخب هم که او حمایت می‌کنند، پاسخ آنها را خواهند داد بنابراین، این زنده باد و مرده‌بادها سبب می‌شود که فضای جامعه ملتهب شود و به طور طبیعی در این فضا نمی‌توان کار و فعالیت اجتماعی ، اقتصادی و رونق به وجود آورد و نه تنها شغل ایجاد نمی‌شود بلکه بسیاری از واحدهای اقتصادی هم دچار مشکل و تعطیلی خواهند شد و بیکاری افزایش پیدا می‌کند.

حاجی با تاکید بر اینکه تخریب‌ها با امنیت ملی بازی می‌کند، گفت:‌ امیدواریم با این مسائل برخورد جدی صورت گیرد چراکه این امر یکی از خواسته‌های مردم است.
 
کلمات کلیدی : راهپیمایی روز قدس + حواشي غيرقانوني روز قدس + راهپیمایی + توهین به روحانی + وزیر کشور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.