توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502381
کارشناس روس: ترامپ گربه‌ای است که هر جا می‌خواهد می‌رود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۸
سرگئی روگوف مدیر علمی انستیتوی ایالات متحده و کانادای فرهنگستان علوم روسیه در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا به نکات مهمی دربارۀ جنگ سرد جدید و "بازی تاج و تخت" در واشنگتن اشاره کرده است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روزنامه ايزوستيا، روگوف می‌گوید متأسفانه امروز در آمریکا چون دوران جنگ سرد هر دو حزب دربارۀ سیاست ایالات متحده نسبت به روسيه تفاهم دارند و لذا مجازاتها امری جدی و یک روند بلندمدت خواهد بود.

به نظر این دانشمند روس، امیدهای اخیر روسيه به ترامپ به معنی توهم بوده است, این در حالی است که ترامپ طی مبارزه انتخاباتی به کرات از بهبود روابط با روسيه سخن رانده بود. ولی این موضع از طرف نخبگان آمریکایی رد مي‌شود.

وی می افزاید: اینجا نه تنها دو حزب بلکه رسانه‌های گروهی آمریکایی هم با روسيه مخالفت می‌کنند و درون تیم ترامپ هم تقریباً کسی نیست که خواهان بهبود روابط با روسیه باشد. رأی گیری در کنگره در مورد مجازاتهای روسيه نشان داد که ترامپ نه اوضاع سیاسی و نه اوضاع دولت خود را کنترل نمی‌کند. مي‌شود اوضاع کنونی واشنگتن را با سریال "بازی تاج و تخت" مقایسه کرد که در آن همه برای کشتن همه اقدام می‌کنند.

ضمناً هرچند طی ملاقات پوتین و ترامپ در هامبورگ معلوم شد دو رئیس‌جمهور می‌توانند روابط حسنه داشته باشند ولی نباید در مورد نقش روابط رؤسای جمهور در روابط دو کشور اغراق گفته شود.

روگوف همچنین می‌گوید کار سفیر جدید روسيه در واشنگتن هم دشوار خواهد بود. هیستری ضد روسيه به اوج بی‌نظیری رسیده و این امر بر فعالیت نماینده جدید روسيه در آن کشور اثر خواهد گذاشت. ولی آنتونوف دیپلمات خیلی پرتجربه‌ای است.

روگوف می‌گوید روسیه و آمریکا می‌توانستند در مورد بحران سوریه با یکدیگر همکاری کنند زیرا پس از جنگ دوم جهانی تاکنون دو کشور دشمن مشترکی ("دولت اسلامی") نداشتند. ولی برغم وجود دشمن مشترک همکاری روسیه و آمریکا در سوریه میسر نشد. دربارۀ اوکراین فعلاً تصویر روشنی در کار نیست. خود ترامپ برخلاف اوباما در این مسئله موضع قطعی ندارد ولی طی هفته‌های گذشته نمایندگان دولت وی اظهارات شدیدی در مورد اوکراین مطرح کردند.

روگوف در مورد امکان خلع ترامپ می‌گوید حزب دموکرات آمریکا تاکنون از شکست در نبرد با ترامپ به خود نیامده است. آنها به حدی از این شکست یکه خوردند که به جای تلاش برای درک علت آن گفتند روسها مقصر هستند.

به نظر این کارشناس روس، برکنار کردن ترامپ چندان محتمل نیست. هرچند خود ترامپ هم در بخش پرسنل مشکل دارد و این مشکل باعث مي‌شود راهبرد وی تاکنون روشن نباشد.

روگوف معتقد است امروز جنگ سرد جدیدی بین روسیه و آمریکا در جریان است.

وی می گوید: مي‌شود از دو تفاوت بنیادی جنگ سرد قدیمی و جدید صحبت کرد. تفاوت اول این است که رویارویی دو طرف ماهیت عقیدتی ندارد. همچنین نمی‌شود از رویارویی جهانی دو سامانه - سرمایه داری و سوسیالیسم - حرف زد. وی در توجیه نقطه نظر خود در مورد جنگ سرد بودن اوضاع کنونی از اموری چون جنگ تبلیغاتی، نبود گفتگوی سیاسی عادی، تبدیل تجارت و سرمایه گذاری به اسلحه و بازگشت به مسابقه تسلیحاتی و بحران کنترل تسلیحات یاد می‌کند. نقطه آخر بطور اخص نگران کننده است.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + ترامپ + روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.