نظر منتشر شده
۲۶۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 193088
دعوای «منتخب»و«موجود» بر سر گزارش وضعيت
بخش اقتصادي الف، 25 تیر 92
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۵
اظهارات رييس جمهور منتخب در مورد وضعيت موجود، با واكنش شديد رسانه ها و چهره هاي حامي محمود احمدي نژاد مواجه شده است.

به گزارش الف، در حالي كه دولت محمود احمدي نژاد در پايان عمر خود به ارائه گزارش هاي مثبت از عملكرد خود مشغول است، رييس جمهور منتخب نيز تلاش خود براي گزارش دهي از آنچه تحويل خواهد گرفت را آغاز كرده است.
 
روحاني روز يكشنبه در ديدار با مجلسي ها گفت: این اولین بار است که پس از دوران جنگ تحمیلی در دو سال متوالی، رشد اقتصادی ما منفی است. این برای اولین بار است که در کنار رشد اقتصادی منفی، کشور با تورم بسیار بالایی مواجه است. بیشترین تورم در منطقه و شاید در جهان. براساس آمار مرکز آمار بین سال‌های 85 تا 90 رقم شاغلان سالی 14 هزار نفر بوده است. همین ارقام به اختصار کافی است که شرایط کشور را نشان دهد. برای مرور اوضاع کشور از مسوولان فعلی اجرایی کشور نیز استفاده کرده و وضعیت کشور را از آنها جویا شدیم اما نتیجه عملی و گزارشات کارگروه‌ها و مسوولان فاصله زیادی با یکدیگر داشت. کارگروه‌ها وضع کشور را به گونه‌ای دیگر و آمار و ارقامی تشریح می‌کردند و مسوولان فعلی گزارشات کتبی و شفاهی با آمار دیگری می‌دهند که با یکدیگر تفاوت دارد.
 
اين اظهارات روحاني با واكنش شديد ارگان اينترنتي دولت، سايت هاي جديد راه اندازي شده توسط نزديكان دولت و نيز مهدي كوچك زاده و علي اصغر زارعي از نمايندگان حامي دولت مواجه شده است.

الف در ذيل متن پاسخ هاي دولتي ها به اظهارات روحاني را منتشر مي كند و به انتظار پاسخ نزديكان رييس جمهور منتخب در اين زمينه خواهد ماند:

نطق علي اصغر زارعي:
علی‌اصغر زارعی نماینده تهران در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس اظهار داشت: یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با فراز و فرودهایی پشت سر گذاشته شد و با حضور حماسی مردم برخی توطئه‌ها نافرجام ماند و نتیجه آن موجب عزت و اقتدار رهبر معظم و ملت عزیز شد.

وی با بیان اینکه روحانی با طرح شعار‌ها و وعده‌های کاری مورد اعتماد مردم قرار گرفت و عهده‌دار امور اجرایی کشور شد، افزود: شعار مهم و محوری رئیس‌جمهور منتخب، اعتدال است که نماد تحقق این شعار در معرفی کابینه، خود را نشان خواهد داد. با توجه به قوانین و اسناد بالادستی و همچنین بیانات امام (ره) و منویات مقام معظم رهبری وجود چشم‌انداز ۲۰ ساله برنامه پنجساله و سیاست‌های مصوب در زمینه‌های مختلف مهم‌ترین وظیفه رئیس‌جمهور یافتن افراد و سازماندهی کابینه‌ای است که برای اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها صلاحیت لازم را داشته باشد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلام‌شهر در خانه ملت خاطرنشان کرد: معیار اساسی در ارزیابی و انتخاب اعضای کابینه، تعلقات آن‌ها به جریانات سیاسی نیست بلکه سازگار بودن ویژگی‌های این مناصب با صلاحیت‌های عقیدتی، سیاسی و اجرایی افراد توانایی آنان در اجرای مسئولیت‌های سنگین هر وزارتخانه است.

زارعی اظهار داشت: باور وزرا و التزام عملی آن‌ها به خط امام (ره) و رهنمون‌های مقام معظم رهبری و توانمندی در خدمت‌رسانی به مردم و حل مشکلات کنونی باید محور اصلی و دغدغه اساسی برای شکل‌دهی به کابینه و انتخاب و انتصاب استانداران، فرمانداران، ‌معاونین و مدیران کل باشد.

وی افزود: زاویه نداشتن با خط رهبری میزان حرکت برای اعتدال و دوری از هرگونه انحرافات است که در غیر این صورت در مدت نه چندان طولانی به انحراف از مسیر انقلاب مطالبات مردم منجر می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس اضافه کرد: تجربه انقلاب اسلامی نشان داده در هر لایه مدیریتی چنانچه مدیران دچار ضعف و انحراف نسبت به خط رهبری شوند، هم توفیق خدمت از آنان سلب می‌شود و هم هزینه‌های زیادی را بر نظام تحمیل می‌کنند. لذا سخت‌گیری در معیارهای اساسی در ابتدای کار دولت از وقوع مسائل حاشیه‌ای در آینده خواهد خواست.

زارعی ادامه داد: در تطبیق این ویژگی‌ها صرف‌نظر از ارتباط شخصی، ‌ جناحی و فامیلی می‌بایست سوابق و عملکرد مدیران مورد توجه قرار گیرد و اعضای کابینه، هم به عنوان فرد و هم به عنوان جایگاه اجتماعی باید متعلق به نظام باشند نه یک جریان سیاسی خاص. علاوه بر این کابینه باید از حیث رفتاری نیز رنگ و بوی مردمی بودن را در دوران تصدی مسئولیت نشان دهند.

وی افزود: ساده‌زیستی، پرهیز از فعالیت اقتصادی برای خود و اطرافیان، خویشتنداری در بکارگیری از وابستگان و هم حزبی‌ها، برخورداری از روحیه فسادستیزی در مواجهه با تخلفات اداری، اقتصادی و اخلاقی، داشتن نگاه جامع به مسائل کلان کشور در چنبره تعلقات صنفی و سازمانی نیفتادن، خود را وقف کار کردن، مردم را ولی‌نعمت حقیقی دانستند و رضای الهی را بر هر خواست و مطالبه‌ای ترجیح دادن از مشخصات مهم کابینه به شمار می‌رود.

عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس اظهار داشت: کسانی که در سابقه مدیریتی آنان روحیه مماشات با فسادهای مالی وجود داشته و به عبارتی فاقد روحیه فسادستیزی هستند، کسانی که در فتنه ۸۸ و حوادث تلخ آن از بصیرت کافی برخوردار نبودند و یا از عوامل و ساکتین و تماشاگران صحنه بودند افرادی که در مواجهه با دشمنان زیاده‌خواه، روحیه انفعالی داشته و دارند کسانی که دارای مواضع و برخوردهای ساختارشکنانه با نظام دارند از جمله کسانی هستند که در انتخاب اعضای کابینه یازدهم نباید از آن‌ها استفاده شود.

زارعی خاطرنشان کرد: آقای روحانی در نشست روز یکشنبه خود با نمایندگان گفت که ما ۴ کمیته در حوزه‌های سیاست‌داخلی، سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل داده‌ایم که ۲۰ کارگروه در زیرمجموعه این کمیته‌ها با همکاری ۵۰۰ نفر از صاحب‌نظران و شخصیت‌های فرهیخته و کسانی که سابقه اجرایی داشتند اوضاع کشور را بررسی کردیم و در کنار آن از مسئولین فعلی کشور نیز بهره بردیم که نتیجه کار این دو فاصله زیادی با هم داشت.

وی افزود: در فرازی گفته شد دولت آینده نه در فکر تقابل با مجلس خواهد بود و نه در فکر آن خواهد بود که مجلس را با آمار غیرواقعی فریب دهد و در ادامه در ترسیم وضع موجود عنوان کرد که بر اساس آمار مرکز آمار میزان اشتغال از سال ۸۵ تا ۹۰ در هر سال ۱۴ هزار شغل بوده و این در حالی است که سایت آفتاب که در خدمت رئیس‌جمهور منتخب است، اختلاف آمار بین مرکز آمار و دولت را در سال ۹۰ بین یک میلیون و ۳۰۰ هزار و یک میلیون و ۶۰۰ هزار عنوان کرد. معلوم نیست این عدد دور از ذهن یعنی ۱۴ هزار شغل از کدامین منبع و مرجع صادر شده و تیم کار‌شناسی با کدامین محاسبات این عدد را به رئیس‌جمهور منتخب ارائه کرده است.

وی ادامه داد: در نادرستی این آمار همین بس که بدون هیچ محاسبه پیچیده اگر هر واحد مسکن مهر حداقل یک شغل ایجاد کرده باشد، این آمار به سادگی نقض می‌شود. سوال این است که اگر کسی در درستی این آمار شک کند با کدامین استدلال می‌توان شک او را برطرف کرد. امیدوارم در کمیته‌های مربوطه در ترسیم واقعیات کشور نظیر این اطلاعات عمل نکند تا مصداق پوست خربزه زیر پای دولت جدید قلمداد نشود.

نماینده مردم در خانه ملت تصریح کرد: متاسفانه تشخیص در آن مورد آمار رسمی، دروغ خواندن دستاوردهای گسترده، بزرگ خواندن کاستی‌ها و تکرار مکرر آن‌ها، القاء بی‌برنامگی و غیرعلمی قلمداد کردن طرح‌ها رویه اخلاقی و منصفانه نبوده و ممکن است انگی به دولت قبل باشد ولیکن این قبیل سیاه‌نمایی‌ها چه بسا در آینده‌ای نه چندان دور گریبانگر دولت جدید شود.

زارعی در پایان تصریح کرد: برخورد مبتنی بر اعتدال حکم می‌کند از گرفتار شدن در چنین حاشیه‌های بی‌حاصل و روش‌های که همگان بر نادرستی آن اذعان دارند، پرهیز کنیم و دولت جدید را بر مبنای واقعیات جامعه قرار دهیم و نه تحلیل‌های غیرواقعی و غرض‌ورزانه.
 
متن نوشته مهدي كوچك زاده:
در جلسه روز یکشنبه آقای روحانی با نمایندگان مجلس که غیرعلنی بود و زنده از سیما پخش شد! خیلی حرفها و ادعاها مطرح شد که جای تامل بسیار دارد. خصوصا که توسط شخصیتی بیان گردید که مبشر اعتدال و صداقت بوده و در همان سخنرانی در پیشگاه نمایندگان ملت اظهار داشت: «دولت آینده نه در فکر تقابل با مجلس خواهد بود، نه در فکر آن خواهد بود که خدای ناکرده مجلس را با آمار غیردقیق فریب دهد و نه در فکر آن...»

اما با کمال تاسف تنها در یکی از چندین مورد ادعای مطرح شده شاهد طرح آماری در باره اشتغال از سوی رئیس جمهور منتخب بودیم که مایل نیستم آنرا تعبیر به عدم صداقت و فریبکاری کنم اما بدون شک تهیه کنندگان و ارائه کنندگان آن به رئیس جمهور خیلی به فکر حفظ اعتبار ایشان نبوده اند که جا دارد از ایشان خواسته شود مراقب این قبیل پوست خربزه ها باشند.

آمار اشتغالی که مرکز آمار مورد استناد ایشان برای سال ۹۰ و فقط در استان تهران اعلام نموده و برای همگان قابل دستیابی است حاکی از ایجاد یکصد و پانزده هزار و هشتصد و شصت و دو شغل آن هم فقط در استان تهران است!

عین متن مندرج در سایت مرکز آمار در مورد اشتغال سال ۱۳۹۰ فقط در استان تهران را در زیر بخوانید:
«در سال ۱۳۹۰ بر اساس نتایج آمارگیری، نرخ بیکاری در میان گروه جمعیتی ۱۰ ساله و بیشتر، ۱۱.۳ درصد . . . در سال ۱۳۹۰ تعداد ۱۱۵۸۶۲ فرصت شغلی در استان ایجاد شده است که نسبت به سال قبل ۳.۳۵ درصد افزایش داشته است.»

سایت آفتاب هم که در خدمت ایشان است در ۱۷ اردیبهشت ۹۱ در مطلبی تحت عنوان "اختلاف زیاد آمار اشتغال دولت با مرکز آمار" با استناد به آمار مرکز آمار اشتغال ایجاد شده در کشور در سال ۹۰ را یک میلیون و سیصدهزار شغل اعلام نموده است و مدعی شده دولت که یک میلیون و ششصد هزار اعلام کرده آمار صحیحی ارائه نکرده است!

جا دارد که آقای روحانی که با استناد به آمار اشتغال مرکز آمار عدد ۱۴ هزار شغل را برای نمایندگان مردم بیان نموده اند علت این مغایرت را از مشاورینشان سوال فرمایند!

من امیدوارم واقعیات کشور را آن چهار کمیته و ۲۰ کارگروه و ۵۰۰ صاحب نظر مثل این مورد برایشان ترسیم نکنند تا ایشان در ارائه واقعیات کشور به نمایندگان آیینه صداقت باشند نه خدای نخواسته . . . .

متن پاسخ ارگان اينترنتي دولت:

به نظر می رسد رئیس جمهور منتخب اگر می خواهد از شعار اعتدال فاصله نگیرد، باید در حلقه مشاوران خود بازبینی نماید چراکه در اولین سخنرانی خود در مجلس شورای اسلامی، حداقل مرتکب سه اشتباه بزرگ آماری شده است.
 
رئیس جمهوری که آمارهای رسمی کشور را برخلاف هشدارهای چندباره رهبر معظم انقلاب با آمارهای بی اعتبار برخی مشاورین جایگزین می نماید، چگونه از مخالفان آینده دولت تدبیر و امید خود انتظار خواهد داشت که آمارهای منتشر شده در زمان دولت او را بپذیرند؟!
 
ایشان که که تا کمتر از بیست روز دیگر می خواهد سکان اجرایی کشور را در دست بگیرد، در این جلسه به نمایندگان مردم وعده داده است در دولت آینده با آمارهای غیردقیق مجلس را فریب نخواهد داد، چرا در همین سخنرانی برای سیاه نمایی از وضع موجود کشور به آمارهایی چنین بی اعتبار و تعجب آور که دور از شأن یک رئیس جمهور منتخب است متوسل شده است؟!
 
آیا وجدانا میزان اشتغال زایی در دوران دولت های نهم و دهم سالیانه 14 هزار شغل بوده است؟
 
بهتر است جناب آقای روحانی از همین ابتدا از اعتدال گرایی وعده داده شده صیانت نمایند و این مهم را نیز از خود شروع کنند تا خدای ناکرده در ادامه مسیر چالش و تندروی پدیدار نگردد...
 
مسعود نیلی، از مخالفان احمدی‌نژاد، در فروردین ماه سال جاری و نزدیک به دو مانده به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در یک برنامه‌ی زنده‌ تلویزیونی پربیننده حاضر شد و برای اولین بار مدعی شد در فاصله‌ سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ ایجاد اشتغال تقریباً صفر بوده و تنها ۱۴ هزار شغل در کشور ایجاد شده است!  گرچه بر اساس اعلام محمدعلی نجفی، این محمد نهاوندیان است که مسئولیت کمیته اقتصادی دولت آینده را عهده دار شده است اما گفته می شود مسعود نیلی، از اقتصاددانان طرفدار بازار آزاد در حال تدوین آنچه برنامه‌های کلان عبور از بحران اقتصادی کشور عنوان شده برای دولت روحانی می باشد.  
 
بر اساس این گزارش، نیلی که سابقه‌ی دو دوره معاونت سازمان برنامه و بودجه در دولت‌های هاشمی و خاتمی را در کارنامه‌ی خود دارد، در حال حاضر به صورت روزانه در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که حسن روحانی ریاست آن را بر عهده دارد، حاضر می‌شود و با «فعالان اقتصادی و مدیران اثرگذار» اقتصادی گفتگو می‌کند.
  این اقتصاددان لیبرال، از جمله تدوین‌کنندگان اولین و سومین برنامه‌ی ۵ ساله‌ی توسعه‌ی کشور است و گفته می‌شود که گزارش او از وضعیت اقتصادی کشور در جریان جنگ هشت ساله با عراق، یکی از دلایل اصلی متوقف شدن جنگ بوده است. وی هم‌چنین در سال ۱۳۸۲، تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی کشور را در زمان وزارت اسحاق جهانگیری در دولت محمد خاتمی بر عهده داشت.
 
ادعاهای مطرح شده در برنامه تلویزیونی «پایش» درباره میزان اشتغال ایجاد شده در هشت سال گذشته که رئیس جمهور منتخب نیز متأسفانه آن را تکرار کرده است باعث ایجاد موج تبلیغاتی از طرف رسانه های بیگانه و به ویژه بنگاه سخن پراکنی انگلیس «بی.بی.سی» علیه ایران شد.
 
تنها چند روز پس از اظهارات غیرکارشناسی رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در باره منفی بودن رشد اقتصادی که بازتاب گسترده ای در رسانه های بیگانه داشت، مسعود نیلی در صدا و سیما که باید محل بحث های کارشناسی باشد، مسائلی را مطرح کرد که موج جدید تخریبی از طرف رسانه های بیگانه را باعث شد.
 
بی بی سی در گزارشی با عنوان «انتقادات کم سابقه از نتایج اقتصادی دولت احمدی نژاد در تلویزیون دولتی ایران» نوشت که «مسعود نیلی از اقتصاددانان برجسته ایران و از اساتید دانشگاه صنعتی شریف با حضور در یک برنامه تلویزیون ایران به نام پایش، آمار 6 میلیونی ایجاد اشتغال توسط دولت محمود احمدی نژاد را بی اعتبار خوانده و گفته میزان واقعی آن در حدود 14 هزار شغل در سال بوده است.»
 
بی.بی.سی همچنین نوشت «آقای نیلی گفته که ایران، بلاروس و ونزوئلا، سه کشور دارای بالاترین نرخ تورم در جهان هستند.»
 
 تکرار پیاپی ادعاهای بی سند از طرف برخی نمایندگان و احزاب و حتی در رسانه ملی که باید منافع ملی را مدنظر قرار دهد؛ برای ناکام ارزیابی کردن عملکرد اقتصادی دولت، خوراک کافی را برای جریان سازی تبلیغاتی رسانه های بیگانه فراهم کرده است.  دو شب پس از پخش این برنامه و بالا گرفتن جنجال ها، حتی خود سیما هم نتوانست درباره سیماه‌نمایی اقتصاددان سابقه‌دار سکوت کند به گونه‌ای که بخش خبری ۲۰:۳۰ ، در برابر صحبت‌های بی پایه و اساس این به اصطلاح اقتصاددان نتوانست چشم خود را بر روی حقایق ببندد و آمارسازی مسعود نیلی را یک طرفه خواند.
 
رئیس جمهور منتخب همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، نرخ تورم ایران را بیشترین در منطقه و شاید در جهان! دانست و آن را چهل و دو درصد! اعلام کرد در حالی که بر اساس اعلام بانک مرکزی، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه 1392 نسبت به دوازده ماه منتهی به خرداد ماه 1391 معادل 35.9 درصد اعلام شده است.
 
بنا به اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم در خرداد ماه 32.6 درصد بوده است.  بانک مرکزی نرخ تورم فروردین ماه و اردیبشهت ماه را نیز به ترتیب 32.3 و 34 درصد اعلام کرده بود که افزایش آن عمدتا ناشی از فشار تحریم های بی سابقه ای است که تاکنون علیه هیچ کشوری به این گستردگی اعمال نشده و از سوی دیگر علاوه بر اجرای هدفمندی یارانه ها، اخلاگری هدفمند داخلی در بازار ارز و کالاهای اساسی با فشار کمرشکن سیاسی - رسانه ای علیه نهادهای تصمیم گیر اقتصادی همچون بانک مرکزی و وزارت اقتصاد توأمان شده است. 
 
معاون اول ریییس جمهور نیز درخصوص ادعاهایی که درخصوص تورم بیان می شود، گفت : بانک مرکزی تنها مرجع مسئول برای اعلام میزان تورم است و هرکسی که از راه می رسد نباید درباره تورم آمار و ارقامی غیر کارشناسی ارایه دهد. متأسفانه امروز شاهد هستیم که تورمی را که بانک مرکزی آمار آن را اعلام می‌کند، از سوی کسی که 12 سال از تمام امور اجرایی کشور به دور بوده است، مورد تحلیل قرار می‌گیرد.
 
محمدرضا رحیمی تصریح کرد: باید در اعلام اعداد و ارقام کار کارشناسی صورت گیرد و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که محققان زیادی را در اختیار دارد، باید در این زمینه وارد شود تا حرف‌هایی که به دروغ گفته می‌شود را دیگر شاهد نباشیم.
 
وزیر اقتصاد هم اظهار داشت: هجمه و هیاهوی رسانه‌ ای تحریم گران غربی را نباید دست‌ کم‌ گرفت. تشکیک در آمارهای رسمی‌ کشور، حبابی و دروغ خواندن دست ‌آوردهای اقتصادی، بزرگنمایی و تکرار کاستی ‌ها، القای دروغین بی‌ برنامگی، تزلزل و یأس در مدیریت‌ کشور، پروژه «جنگ روانی» است که به مثابه مکمل «جنگ اقتصادی» به‌ کارگرفته‌اند. تلاش برای خمود ،گرفتار و بدهکار نشان دادن اقتصاد کشور از دسته همین پروژه جنگ روانی است.
 
سید شمس الدین حسینی همچنین تأکید کرد: تولید ناخالص داخلی به مرز یک هزار میلیارد دلار و رتبه ایران به رتبه هفدهمی اقتصاد دنیا رسید، ذخایر خارجی کشور فراتر از 100 میلیارد دلار شد و مجموعه تعهدات خارجی کشور به 14.3 میلیارد دلار رسید که معادل یک سوم میزان بدهی خارجی کشور در سال 84 است.
 
 وزارت کار نیز در واکنش به آمار و اطلاعات ارائه شده در برنامه پایش مورخ 25 فروردین 92 توسط مسعود نیلی اعلام کرد: به نظر می رسد آمار ارایه شده از سوی وی شاید مربوط به یکی از شهرستانهای کشور می باشد.  طبق گزارش مرکز آمار در سال 84 نزدیک به 11.5 درصد جمعیت فعال کشور بیکار بوده‌اند اکنون و تا پایان سال 91، نرخ بیکاری با افزایش0.7 درصدی نسبت به هشت سال پیش به 12.2 درصد افزایش یافته است در واقع این آمار نشان می‌دهد که تغییر محسوس و زیادی در میزان بیکاری انجام نشده است که خود نشان دهنده این است که طی این سال‌ها دست‌کم به نیازهای جدید بازار کار پاسخ داده شده است.
 
نرخ بیکاری طی سال های 84 تا 91 به ترتیب بین 11.5، 11.3، 10.5، 10.4، 11.9، 13.5، 12.3 و 12 درصد در نوسان بوده است.  حجت الاسلام روحانی رشد اقتصادی دو سال متوالی یعنی سال های 90 و 91 را نیز منفی و آن را از زمان جنگ تاکنون بی سابقه ارزیابی کرد حال آنکه گزارش مرکز آمار نشان می دهد رشد اقتصادی در سال 90 ، 3.2 درصد و این رشد بدون احتساب نفت در همان سال 3.4 درصد بوده است.
 
 آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران رشد اقتصادی محصول ناخالص داخلی کشور در سال 1371 (4.79 درصد)، سال 1372 (4.94 درصد)، سال 1373 (2.5 درصد)، سال 1374(1.86 درصد)، سال 75 (7.67)، سال 1376 (منفی 0.16 درصد)، سال 1377(4.3 درصد)، سال 1378 (2.03 درصد)، سال 1379 (7.43) و سال 1380 (5.48 درصد) بوده است.
 
همچنین رشد اقتصادی محصول ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در همین دوره به ترتیب 5.69 درصد، 5.53 درصد، 4.28 درصد، 2.2 درصد، 8.64 درصد، 0.65 درصد، 4.69 درصد، 3.13 درصد، 8.22 درصد و6.46 درصد اعلام شده است.  این مرکز برای دوره 1381 تا 1390 نیز رشد اقتصادی محصول ناخالص داخلی کشور را در سال 1381 (8.75 درصد)، سال 1382 (7.92 درصد)، سال 1383 (6.96 درصد)، سال 1384 (6.19 درصد)، سال 1385 (7.32 درصد)، سال 1386 (7.84 درصد)، سال 1387 (0.83 درصد)، سال 1388 (3.16 درصد)، سال 1389 (6.38 درصد) و سال 1390 (3.2 درصد) اعلام کرده است.
 
مرکز آمار ایران رشد اقتصادی محصول ناخالص داخلی بدون احتساب نفت کشور را به ترتیب در این دوره 10.13 درصد، 7.17 درصد، 7.51 درصد، 6.51 درصد، 7.32 درصد، 7.96 درصد، 1.23 درصد، 3.87 درصد، 7.12 درصد و 3.4 درصد اعلام کرده است.
 
بر این اساس کمترین رشد اقتصادی مربوط به رشد اقتصادی منفی سال ۷۶ و بیشترین مربوط به سال 81 است.  درحالی رئیس جمهور منتخب رشد اقتصادی دوسال متوالی را منفی، تورم را 42 درصد و میزان اشتغالزایی را سالی 14 هزار عنوان کرده است که حتی گزارش صندوق بین المللی پول نیز آمارهای وی را تأیید نمی کند.  صندوق بین‌المللی پول در گزارش آماری خود از عملکرد هشت ساله دولت احمدی‌نژاد، تنها رشد اقتصادی سال 91 را منفی دانسته و رشد اقتصادی سال 90 را بیش از 3 درصد اعلام کرده است.
 
این صندوق همچنین از سه برابر شدن تولید ناخالص داخلی ایران و متوسط رشد 3.6 درصدی اقتصاد طی این مدت و کاهش دیون دولتی به کمتر از نصف خبر داده است. بررسی آمار و ارقام ارائه شده از سوی صندوق بین‌المللی پول نشان می دهد برآیند فعالیت هشت ساله دولت احمدی‌نژاد در حوزه اقتصاد مثبت بوده و اقتصاد ایران در مجموع طی سال‌های 2005 تا 2012 که برابر با دوره فعالیت این دولت است حرکتی رو به جلو و فقط طی دو سال آخر خصوصاً به دلیل تاثیرپذیری از تحریم‌ها مشکلاتی داشته است.
 
همچنین براساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قیمت‌های جاری در هشت سال گذشته سه برابر شده و از 168 میلیارد دلار در سال 2004 یعنی قبل از شروع به کار دولت نهم به 548 میلیارد دلار در سال 2012 رسیده است. البته تولید ناخالص داخلی ایران طی سال‌های 2005 تا 2012 همواره روندی صعودی را طی کرده است. 

اگرچه به همین ترتیب تولید ناخالص داخلی سرانه ایران نیز سه برابر شده و در سال 2012 به 7211 دلار رسیده است، اما در سال 2004 این رقم کمتر از 2500 دلار بود.بر این اساس در دولت احمدی‌نژاد، ایران توانسته است جایگاه خود در میان بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان (از نظر میزان تولید ناخالص داخلی بر پایه قدرت خرید) را یک پله ارتقا دهد و به رتبه 17 برسد. ایران پیش از آغاز به کار این دولت به عنوان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا شناخته می‌شد. با توجه به موارد مذکور تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2004 بالغ بر 618 میلیارد دلار گزارش شده است. همچنین این رقم در سال 2012، 999 میلیارد دلار افزایش داشته است. البته رتبه اقتصاد ایران در جهان طی سال‌های 2005 تا 2012 به این ترتیب در جایگاه 18، 17، 17، 17، 16، 17، 17 و 17 قرار داشت.
 
صندوق بین المللی پول در ادامه گزارش خود آورده است: البته در این روند با وجود بزرگ‌تر شدن اقتصاد ایران رشد اقتصادی این کشور از 6.06 درصد قبل از آغاز فعالیت دولت احمدی‌نژاد به منفی 1.87 درصد در سال پایانی فعالیت این دولت (2012) رسیده است. همچنین کاهش صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌ها علت اصلی منفی شدن رشد اقتصاد ایران در این سال عنوان شده است. بر پایه این گزارش، به جز سال 2012 در بقیه سال‌های فعالیت دولت احمدی‌نژاد رشد اقتصادی ایران مثبت بوده و متوسط رشد سالانه اقتصاد ایران در این هشت سال 6/3 درصد بوده است. البته در نخستین سال فعالیت این دولت رشد اقتصادی ایران 4.65 درصد بوده است که این رقم در سال‌های بعد به ترتیب به 6.21 درصد، 6.36 درصد، 0.57 درصد، 3.95 درصد، 5.89 درصد، 3.02 درصد و منفی 1.87 درصد رسید.
 
این صندوق درباره نرخ تورم در ایران نیز نوشته است: از آنجا که نرخ تورم در سال‌های فعالیت دولت احمدی‌نژاد افت و خیز داشته است، بر این اساس در حالی که پیش از فعالیت این دولت نرخ تورم ایران 15.3 درصد بود در سال نخست این رقم به 10.4 درصد کاهش یافت. همچنین در دومین سال فعالیت دولت نهم نرخ تورم به 11.8 درصد افزایش یافت و در سال سوم این رقم با افزایش قابل توجه به رقم 18.3 درصد رسید. البته در سال آخر فعالیت دولت نهم روند صعودی نرخ تورم ادامه یافت و به 25.3 درصد رسید.
 
اگرچه با آغاز فعالیت دولت دهم نرخ تورم به شدت کاهش یافت و در سال نخست به 10.7 درصد رسید اما در سال‌های بعد این رقم افزایش یافت و به ترتیب به 12.3 درصد، 21.4 درصد و 30.6 درصد رسید.  بدین ترتیب نرخ تورم سال 2012 نسبت به سال قبل از فعالیت دولت احمدی‌نژاد دو برابر شده است. در عین حال متوسط نرخ تورم در این دولت 17.6 درصد بود.
 
بر پایه گزارش صندوق بین المللی پول، وضعیت بیکاری در دولت احمدی‌نژاد نیز افت و خیز 3 درصدی داشته است. اگرچه در این روند نرخ بیکاری ایران پیش از شروع به کار این دولت 10.3درصد بود اما این رقم در سال نخست فعالیت دولت به 12.1 درصد افزایش یافت و در سه سال بعد به ترتیب به 12 درصد، 10.5 درصد و 10.4 درصد کاهش یافت. همچنین در دو سال بعد نرخ بیکاری ایران به 11.9 درصد و 13.4 درصد افزایش یافت اما سال بعد این رقم به 12.3 درصد کاهش پیدا کرد. البته در سال آخر فعالیت دولت احمدی‌نژاد نیز نرخ بیکاری به 12.4 درصد افزایش یافت که متوسط نرخ بیکاری در این هشت سال نیز بالغ بر 11.87 درصد بوده است.  جمعیت ایران در هشت سال گذشته 7.8 میلیون نفر افزایش یافته و به 76.1 میلیون نفر در پایان سال 2012 رسیده که رشد سالانه جمعیت ایران در این مدت 1.42درصد برآورد شده است. 
  
پس از آنکه چند نفر از چهره های اقتصادی دولت، رشد منفی اقتصادی در سال 91 را بر اساس برآوردهای اولیه تکذیب و اعلام رقم دقیق آن را به اتمام فرایند محاسبات موکول کردند، رئیس جمهور نیز در آخرین گفتگوی تلویزیونی خود به اعلام رشد منفی اقتصاد ایران در سال 2012 از سوی صندوق بین المللی پول واکنش نشان داد و با اشاره به اینکه "دشمن مطمئن بود با فشارهایش و بعضی فشارهای داخلی نظام اقتصادی ما از هم متلاشی می‌شود"، تصریح کرد: الان آنها حداکثر می‌توانند بگویند تورم افزایش یافته و رشد اقتصادی کمتر شده که البته این آمار رشد منفی غلط است چون برخی بداخلاقی‌ها موجب شد که نماینده صندوق بین‌المللی پول نتواند وارد کشور شود و گزارش درستی را تهیه کند.
 
 معاون برنامه ریزی وزارت صنعت ضمن انتقاد از سیاه نمایی وضعیت‌اقتصادی کشور گفت: اینکه اعلام می‌شود رشد اقتصادی پارسال منفی بوده است چیزی غیر از سیاه‌نمایی نیست چرا که وضعیت سال گذشته با همه سال‌های قبل از متفاوت بوده است.
 
علیرضا شجاعی گفت: گفته می‌شود که در دولت‌های قبلی نرخ رشد دو رقمی بوده و این در حالی است که ما در دولت نهم و دهم هم رشد دو رقمی داشته‌ایم.  وی با بیان اینکه هیچ سالی به اندازه سال ۹۱ اقتصاد کشور تحت فشار سنگین نبوده است خاطرنشان کرد: استکبار سال ۹۱ را سال فلج کردن اقتصاد ایران نام‌گذاری کرد این یعنی اینکه آنها می‌خواستند ما نتوانیم حتی تکان بخوریم چه برسد به اینکه بخواهیم با سرعت به رشد خود ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه تمام تلاش دولت در سال گذشته در کنار این فشار‌ها این بود که وضعیت موجود را حفظ کند افزود: در برخی بخش‌ها کاهش تولید داشتیم و در یک سری کالاهای دیگر افزایش تولید چرا که رویکرد دولت در سال گذشته صیانتی بود و نه توسعه‌ای.  شجاعی گفت: معتقدم اقدامات وزارت صنعت و اقتصاد ایران در سال گذشته بسیار قابل تحسین است چرا که قرار بود اقتصاد ایران را زمین بزنند اما توانست خود را سرپا نگهدارد. حتی باوجود این تحریم‌ها، ۲۰ درصد رشد صادرات غیرنفتی داشتیم.
 
 معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ابهامات و آمارهای ارائه شده از سوی نیلی درباره میزان اشتغال ایجاد شده در سال‌های گذشته پاسخ داد و تاکید کرد که در هشت سال گذشته 5.2 میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.  علی‌اکبر لبافی با بیان اینکه در طول هشت سال گذشته بیش از 6.6 میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده شده‌اند، اظهار کرد: از این میزان 50 درصد وارد بازار کار شده‌اند.
 
وی گفت: اگر مسعود نیلی بر محاسبات دقیق خود تاکید دارد اعلام کند که جمعیت 6.6 میلیون نفری افزوده شده به کشور با فرض غیر فعال بودن یا محصل بودن در کدام بخش از محاسبات ایشان قرار دارد؟
 
لبافی با طرح این پرسش‌ها که آمار بازنشستگان کشور طی هشت سال گذشته که بخش عمده‌ای از آنها جایگزین شده‌اند و آمار ایجاد اشتغال از محل توسعه فعالیت‌های زیربنایی در طرح مسکن مهر را در کجای این محاسبات دیده شده است، افزود: چطور ممکن است جمعیتی که در این مدت افزوده شده است نادیده گرفت و همه عملکردها را این‌طور زیر سوال برد.
 
معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه از ایجاد بیش از یک میلیون شغل و تثبیت 470 هزار فرصت شغلی از محل ایجاد بنگاه‌های اقتصادی خبر داد و گفت: بر اساس آمارها و اطلاعات موجود در قالب بنگاه‌های اقتصادی نزدیک به 628 هزار و 32 بنگاه اقتصادی طی دولت‌های نهم و دهم از تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت، توسعه و اتمام بنگاه‌های اقتصادی و تثبیت اشتغال استفاده کرده‌اند که در این راستا بیش از یک میلیون شغل ایجاد و 470 هزار فرصت شغلی تثبیت شده است.
 
لبافی همچنین بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده از سازمان تامین اجتماعی گفت: طی این مدت با کسب حدود سه میلیون و 846 هزار و 984 فرصت شغلی تعداد یک میلیون و 720 هزار و 13 نفر صرفا از طریق کاریابی‌های غیردولتی جذب شده‌اند که تعداد یک میلیون و 182 هزار و 626 نفر با معافیت حق بیمه سهم کارفرما یا تخفیف در معافیت حق بیمه سهم کارفرما جذب بازار کار شده‌اند که آمار و اطلاعات این افراد در سازمان تأمین اجتماعی موجود است.
 
به گفته وی نزدیک به 71 هزار و 977 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی در طرح کارورزی فارغ التحصیلان جذب شده و حدود 77 هزار تعاونی نیز با پیش‌بینی اشتغال بیش از یک میلیون نفر طی هشت ساله اخیر در کشور تشکیل شده است.  لبافی درعین حال از صدور بیش از یک میلیون و 115 هزار و 554 مجوز مشاغل خانگی طی دو سال گذشته خبر داد و گفت: طی این مدت به تعداد 489 هزار و 232 نفر متقاضی مشاغل خانگی تسهیلات برای خرید ابزار کار پرداخت شده است.
 
معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین با اشاره به افزایش 38 درصدی تعداد بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی طی هشت سال گذشته خاطر نشان کرد: تجزیه و تحلیل آمار سازمان تأمین اجتماعی طی سال‌های 1384 تا آذر ماه 1391 حاکی از آن است که در طول این مدت تعداد بیمه شدگان این سازمان از حدود هفت میلیون و 351 هزار و 698 نفر به تعداد 11 میلیون و 893 هزار و 75 نفر افزایش داشته است که 38 درصد رشد را نشان می دهد و ترتیب توزیع بیمه شدگان نیز در حوزه‌های اجباری، اختیاری، حرف و مشاغل آزاد بوده است.
 
لبافی ادامه داد: بررسی و مقایسه شاخص‌های نیروی کار طی سال‌های 1384 تا 1390 حاکی از افزایش 6.6 میلیون نفری جمعیت 10 ساله و بیشتر در کشور است حال آنکه جمعیت فعال کشور فقط افزایش حدود 300 هزار نفر را نشان می‌دهد که نشانه کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در کشور از حدود 41 درصد در سال 1384 به 36.9 درصد در سال 1390 و 37.7 درصد در سال 1391 است.
 
به گفته وی اگر آمارهای منتشر شده مرکز آمار ایران در خصوص نیروی کار را طی این مدت که سالانه نزدیک به یک میلیون و 512 هزار نفر اعلام شده در نظر بگیریم، بر اساس همین گزارش از این تعداد سالانه 783 هزار نفر به طور متوسط در دوره 84 تا 90 وارد بازار کار شده‌اند؛ از طرفی در ابتدای دوره تعداد بیکاران کشور بیش از 2.6 میلیون نفر اعلام شده که در انتهای دوره به 2.9 میلیون نفر افزایش یافته است و نشان می‌دهد که در این دوره 300 هزار نفر به تعداد بیکاران کشور افزوده شده است.
 
معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متذکر شد: با فرض اینکه از مجموع یک میلیون و 512 هزار جوان محصل که سالانه در حال ورود به بازار کار بوده‌اند نزدیک به 738 هزار نفر قطعا وارد بازار کار شده‌اند، باید رقمی در حدود 5.5 میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد شده باشد که با توجه به اضافه شدن نزدیک به 300 هزار نفر به آمار جمعیت کشور پیش‌بینی ایجاد 5.2 میلیون فرصت شغلی جدید واقعی‌تر است.
 
وی در پایان با طرح این پرسش که آیا با توجه به توسعه فعالیت‌های زیربنایی به ویژه در بخش مسکن مهر اشتغالی در این بخش ایجاد نشده است، افزود: در حالی که بیش از شش میلیون نفر طی هشت سال گذشته به جمعیت فعال کشور افزوده شده است، از دکتر نیلی می‌خواهم که بفرمایند چه میزان به جمعیت در حال تحصیل کشور افزوده شده و بررسی کنند که شش میلیون نفر جمعیت افزوده شده در سن فعالیت در محاسبات ایشان در کجا قرار گرفته‌اند و آیا محصل هستند یا غیر فعال؟ همچنین اعلام کنند که آمار بازنشستگان کشور در طول هشت سال گذشته که بخش عمده‌ای جایگزین شده‌اند در کدام بخش آمار اشتغال مورد محاسبه ایشان قرار دارد.
 
در همین راستا حمید حاج اسماعیلی، کارشناس حوزه کار در تحلیلی آمارهای وزارت کار و مسعود نیلی را از زاویه دیگری مورد بررسی قرار داده است.
 
به اعتقاد وی انتشار آمارهای اخیر اشتغال در یک برنامه تلویزیونی آن هم در برهه کنونی مؤید این مساله است که بخش زیادی از اظهارات فنی و آمارهای کارشناسی با دیدگاه‌های سیاسی همراه است؛ زیرا از یک سو دولت‌ها به جهت دفاع از کارنامه خود آمارها را گاهی با گرایش‌ها و ملاحظات اعلام و از سویی دیگر منتقدان هم در ارزیابی مسائل کارشناسی دیدگاه‌های سیاسی را وارد می‌کنند.
 
این کارشناس حوزه کار در بخش دیگری از سخنان خود با ردّ آمار ایجاد سالانه 14 هزار فرصت شغلی در طول هشت سال اخیر اظهار کرد: ممکن است میانگین فرصت‌های شغلی طی 15 سال گذشته خیلی پایین و نرخ بیکاری به تناسب رشد جمعیت و وجود سالانه بیش از یک میلیون کارجو و جوان فارغ التحصیل در کشور بالا باشد اما در برخی سال‌ها یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد شده و در برخی سال‌ها هم کمتر از 500 هزار شغل بوده است.
 
وی تاکید کرد: میانگین فرصت‌های شغلی در ایران پایین است اما نه 14 هزار شغل، چون اگر این طور بود ایران اکنون با بحرانی عظیم و غیر باور و فاجعه جمعیتی به لحاظ اشتغال و بیکاری روبه رو بود.  حاج اسماعیلی بر این باور است که نرخ بیکاری در کشور هم اکنون در حدود 16 درصد و در برخی استان‌ها 24 درصد است ولی اینکه در طول هشت سال گذشته تنها 14 هزار شغل در هر سال ایجاد شده باشد، قابل پذیرش نیست.
 
مدیرکل آمارهای بانک مرکزی می گوید تورم یک نرخ دارد و آن همانی است که اعلام عمومی می‌شود. چنانچه محرمانه باشد اصلاً اعلام نمی‌کنیم اما زمانی که اعلام کردیم یعنی همان یک نرخ تورم است و نرخ دیگری وجود ندارد.  اما در این بین برخی مدعی‌اند که تورم اعلامی با واقعیات تفاوت دارد و نرخ اعلامی با احساس مردم متفاوت است. در همین‌باره با علیرضا مقتدایی مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گفت‌وگو کرده‌ایم.
 
برخی وقتی بانک مرکزی نرخ تورم را مثلاً 28 درصد اعلام می‌کند عده‌ای می‌گویند این رقم درست نیست و عدد تورم بالاتر است، نظر شما چیست؟
 به یاد دارم این سؤال را حدود 5 ـ 4 سال پیش هم از من پرسیدید. اینکه چرا وقتی یک سازمان رسمی آماری را منتشر می‌کند عده‌ای ادعا می‌کنند این آمار درست نیست و حقیقت چیز دیگری است. از این ادعا و از سؤال شما می‌توان نتیجه گرفت که این داستان متعلق به امروز و حال حاضر نیست؛ ماجرا قدیمی است. سال‌هاست زمانی که توسط یک مجموعه تخصصی که با تکیه بر تخصص، تجربه و دانش آمار تولید می‌کنند فرقی ندارد کجا باشد بانک مرکزی، مرکز آمار یا هر سازمان دیگری آمار منتشر می‌شود، عده‌ای می‌گویند این آمار را قبول ندارند.
 
اما بنده معتقدم کسانی که چنین ادعاهایی دارند یا نحوه محاسبه نرخ تورم را نمی‌دانند یا اگر می‌دانند قصد دارند بی‌دلیل بر آمار و ارقام اعلام شده خدشه وارد کنند. به این نکته توجه کنید که با حدس و گمان نمی‌توان شاخص‌های آماری را محاسبه کرد. در این بحث بیشتر منظورم بر نحوه محاسبه تورم است. تورم یک مقوله محاسباتی است. روش‌های استانداردی هم برای محاسبه آن تبیین و طراحی شده که در صورت عدول از آن ساختار محاسبه و اعتبار آن مخدوش می‌شود. لذا بنده فکر می‌کنم باید از خود کسانی که نسبت به نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی شک و تردید دارند پرسید دلیلتان برای این تردیدها چیست؟ چه روشی را برای محاسبه پیشنهاد می‌کنند؟ بنده بارها عرض کردم محاسبه شاخص تورم در بانک مرکزی همواره براساس استانداردهای بین‌المللی صورت می‌گیرد و مختص ما هم نیست. محاسبه تورم دارای یک روش علمی و واحد است. کسانی که با روش علمی محاسبه تورم آشنا هستند استدلال‌های ما برای آنها مقبول می‌باشد. نحوه محاسبه نرخ تورم در بانک مرکزی جمهوری اسلامی نیز بر اساس همان روش علمی و کارشناسی شاخص تورم است و هیچ تفاوتی با معیارهای بین‌المللی ندارد و ما همیشه آماده‌ایم در این خصوص توضیحات کامل ارائه دهیم.
 
در همه جای دنیا تعداد کالاهایی که برای تورم محاسبه می‌شود همانند ایران است؟
 اتفاقا می‌خواستم به این نکته اشاره کنم. تعداد اقلام مورد قیمت‌گیری در سبد شاخص تورم از اهمیت ثانی برخوردار است. اهمیت اول عوامل دیگری است. اهمیت اول، پوشش کامل هزینه‌های خانوارها از نظر جغرافیایی و متناسب بر اساس جمعیت شهر، پوشش زمانی و مکانی قیمت‌گیری، سازگاری نظام جمع‌آوری اطلاعات با اهداف و دقت و صحت در جمع آوری داده‌هاست. این عوامل در محاسبه تورم مهم است و گرنه در محاسبه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی همه اقلامی که خانوار بر اساس بودجه‌اش مصرف می‌کند در سبد شاخص تورم مورد ملاحظه قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر ضرایب اهمیت بر مبنای کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارها محاسبه می‌گردد و اقلام سبد، نماینده سایر کالاها می‌باشند و تغییرات قیمت سایر کالاهای همگن از تغییرات قیمت کالاهای مشابه برآورد می‌شود.
 
در همه جای دنیا از همین طبقه بندی استفاده می‌کنند که ما استفاده می‌کنیم؟
 بله، تقریبا همه کشورهای دنیا از همین نوع طبقه‌بندی برای محاسبه تورم استفاده می‌کنند. هم روش محاسبه نرخ تورم و هم طبقه‌بندی یکسان است تا قابلیت مقایسه داشته باشد. تنها تفاوتی که می‌تواند داشته باشد در زمینه بومی کردن برخی اقلام است اما روش‌ها دارای استاندارد مشخص است. بنابراین هر قلم کالا و خدمتی که یک خانوار مصرف می‌کند در یکی از این طبقات جا می‌گیرد. ممکن است یک خانوار ایرانی در یک ماه 800 قلم کالا و خدمت را مصرف کند، تمام اینها احصا شده و در طبقات دوازده‌گانه محاسبه تورم قرار می‌گیرد. حالا ضرایب اهمیت هم برای هرکدام از گروه‌های دوازده‌گانه مشخص شده و محاسبات شاخص تورم طبق روال انجام می‌شود.
 
همه کالاها یا خدمات مصرفی مورد استفاده خانوار در ۱۲ گروه اصلی چیده می‌شود. حدودا ۱۲۰۰ قلم کالا یا خدمتی که خانوار مصرف کرده، هر کدام را در گروه خودش قرار می‌دهند.  این گروه‌ها عبارتند از :
 
- خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها: ۴۹/۲۸
 - دخانیات: ۵۲/۰
 - پوشاک و کفش: ۲۲/۶
 - مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها: ۶۰/۲۸
 - اثاث، لوازم و خدمات مورد استفاده در خانه: ۲۶/۶
 -۶ بهداشت و درمان: ۵۴/۵
 - حمل و نقل: ۹۷/۱۱
 - ارتباطات: ۶۳/۱
 - تفریح و امور فرهنگی:۸۰/۳
 - تحصیل : ۰۷/۲
 - رستوران و هتل: ۷۲/۱
 - کالاها و خدمات متفرقه: ۱۸/۳
 
وی افزود: با تکیه به  افزایش قیمت فقط چند قلم کالا فرضاً گوشت و مرغ نمیتوان تورم کلی را محاسبه کرد، علیرغم اینکه سطح عمومی قمیتها هم اکنون بالا رفته است. ولی همه کالاها به یک اندازه گران نشده اند میانگین موزون افزایش قیمتها که میتواند از 80 درصد تا ده در صد باشد عددی حدود 26 تا 27 در صد است.  به گفته مقتدایی، زمانی که گرانی اتفاق می افتد به طور حتم رفع نیاز خانوار با درآمد خانوار همخوانی کمتری دارد، در اینجا احساس میشود که نرخ تورم باید عدد دیگری باشد.
 
مدیر کل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی در ادامه خطاب به کسانی که مدعی هستند نرخ تورم بانک مرکزی درست نیست گفت: اگر به این افراد بگوییم خودشان بیایند نرخ تورم را محاسبه کنند به طور حتم درصورت محاسبه عددی غیر از نرخ بانک مرکزی بدست نمی آید.
 
چند نوع فرمول برای محاسبه تورم در حال حاضر وجود دارد؟
 شاخص‌های عمومی پاشه، فیشر و لاسپیرز هستند که در محاسبه تورم مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
بانک مرکزی معمولاً از چه شاخصی برای محاسبه تورم استفاده می‌کند؟
 لاسپیرز با سال پایه ثابت.
 
در دنیا چه؟
در دنیا هم معمولاً از شاخص لاسپیرز استفاده می‌کنند.
 
مرکز آمار از چه شاخصی استفاده می‌کند؟
 آنها هم لاسپیرز استفاده می‌کنند. در شاخص لاسپیرز به دلیل اینکه سال پایه را سالی قبل از زمان حال در نظر می‌گیرند اقبال عمومی در حوزه تصمیم‌گیری برای استفاده از آن بسیار زیاد است چراکه استفاده‌کننده مثلاً در مقطع زمانی نزدیک به ماه بهمن می‌خواهد بداند که تورم دی ماه چه عددی است؟ و برمبنای آن تصمیم‌گیری کند. اگر بخواهیم از شاخص پاشه به جای لاسپیرز برای محاسبه تورم استفاده کنیم باید امسال به پایان برسد و وزن‌های امسال محاسبه بشود بعد برمبنای ضرایب اهمیت امسال شاخص را محاسبه کنیم که شاخصی دیرهنگام است و با تأخیر حداقل 18 ماه به دست خواهد آمد. البته ناگفته نماند برای فعالیت‌های پژوهشی برخی اوقات از شاخص پاشه استفاده می‌کنند اما برای فعالیت‌های تصمیم‌گیری از شاخص لاسپیرز استفاده می‌کنند.
 
آقای مقتدایی شاید این سؤال را کسان دیگری هم از شما پرسیده باشند، آیا بانک مرکزی ضرایب و وزن کالاها و خدمات را هر وقت که دوست داشته باشد می‌تواند تغییر دهد؟ من این سؤال را از آن جهت می‌پرسم که برخی می‌گویند بانک مرکزی هر وقت که تورم روند صعودی به خود می‌گیرد برای جلوگیری از افزایش این نرخ، ضرایب را کم و زیاد می‌کند؟

 نه درست نیست. اینها حرف‌های رسانه‌ای است. از نظر فنی کاملاً غیر قابل انجام و از نظر حرفه‌ای ناممکن است. تغییر ضرایب بر اساس استانداردهایی است که در زمان خودش باید انجام شود.
 
سؤالی که در این میان مطرح می‌شود تفاوت احساس مردم با آمارهاست. آمارها چیز دیگری اعلام می‌کند اما احساس مردم چیز دیگری می‌گوید. دلیل این دو نوع نگاه چیست؟
 من خواهشم از رسانه‌ها این است که در این مقوله خیلی دقت کنند.  وظیفه آنها در این وادی خیلی مهم است. رسانه‌ها برای افکار عمومی روشن کنند پدیده‌هایی را که قابل اندازه‌گیری هستند را در حوزه احساس وارد نکنند. همین مقوله‌ای که شما از آن به عنوان تفاوت نام بردید نمونه‌ای از این ادعاست. برای مثال بنده از شما می‌پرسم طول این اتاق چقدر است؟ شما یک عددی را به صورت تقریبی حدس می‌زنید، مثلاً هفت متر. اما وقتی با متر و به صورت فنی اندازه‌گیری می‌کنید متوجه می‌شوید با عدد حدسی شما تفاوت دارد. شما کدام را قبول می‌کنید عدد حدسی یا عدد منتج از وسیله اندازه‌گیری؟ بنابراین معیار اندازه‌گیری ممکن است با احساس متفاوت باشد. به این نکته توجه کنید که اصولاً در ذهن ما از لحاظ روانی کالایی که گران شده نمود بیشتری پیدا می‌کند یا کالایی که ارزان شده است؟ به عنوان مثال در هنگام تهیه بلیت هواپیما هنگامی که مشاهده می‌شود قیمت بلیت از 100هزار تومان به 200هزار تومان رسیده، در این حالت می‌گویند ببینید تورم چقدر زیاد شده و.... اما وقتی فرد مورد نظر برای خرید کالای دیگری مثلاً میوه به مغازه می‌رود و قیمت میوه ثبات داشته است ذهنش از این ثبات قیمت عبور می‌کند و فقط افزایش قیمت را در ذهن خود مرور می‌کند. بنابراین با ملاحظات مذکور می‌توان نتیجه گرفت تفاوت احساس با آمار رسمی یک مسئله کاملاً طبیعی است،چراکه انسان‌ها برای رسیدن به حداکثر مطلوبیت، نیاز دارند که توانایی تامین اقلام مورد نیاز خود را داشته باشند و زمانی که با ناتوانی تامین نیاز‌ها مواجه می‌شوند به مرور به حذف کالاهای گران شده از الگوی مصرف خود می‌پردازند و حذف اولین کالای گران شده احساس تورم بیش از عدد اعلام شده را به‌وجود می‌آورد. از طرف دیگر آشنایی با مفهوم میانگین موزون و محاسبات تورم دلیل مهم دیگری است که باعث این اختلاف می‌شود. فرض کنید قیمت کالایی در دی ماه سال 89 برابر 5 هزار ریال باشد، در دی ماه سال 90 10 هزار ریال برسد و همین کالا در دی ماه سال 91 به 15 هزار ریال افزایش پیدا کند. به نظرشما با یک حساب سر انگشتی قیمت این کالا چقدر افزایش داشته است؟
 
اگر بخواهیم سرانگشتی حساب کنیم حول و حوش 200 درصد درست است؟
 قیمت سه برابر شده و رشد قیمت طی دو سال 200 درصد. اما از لحاظ محاسبات نرخ تورم رشد قیمت کالا 66 درصد در سال می‌شود نه 200درصد، چراکه این قیمت به صورت بطئی تغییر نموده است و یک سیر قیمت از 5 هزار ریال تا 15 هزار ریال را طی دو سال پیموده است و باید با استفاده از مفهوم میانگین پاسخ را اصلاح نمود. در این مثال متوسط قیمت در سال اول 7500 ریال و متوسط قیمت در سال دوم 12500 است که از حاصل تقسیم 12500 به 7500 عدد 66 درصد رشد سالانه به دست می‌آید. منظورم این است محاسبه به این سادگی نیست. اینجا افتراق بین محاسبات سرانگشتی و محاسبات دقیق نمایان می‌شود.
 
مثلا تورم 28 درصد به معنی این است که تغییرات سطح عمومی قیمت‌ها در دوازده ماه گذشته نسبت به دوازده ماه قبل از آن 28 درصد است. البته برخی از کالاها ممکن است در چند ماه اخیر خیلی بیشتر از این مقدار افزایش قیمت داشته است ولی روی هم رفته در دوره مذکور اثر تغییرات قیمت و ضریب اهمیت اقلام و زمان رخ داد افزایش قیمت، 28 درصد بوده است. طبیعی است که قیمت برخی از اقلام ممکن است خیلی بیشتر از 28 درصد و تعدادی نیز کمتر از 28 درصد افزایش داشته است ولی برایند همه این تغییرات با احتساب وزن اقلام 28 درصد است. من فکر می‌کنم وقتی با ادبیات موضوع آشنا باشید و مفاهیم آن را بدانید ابهامات رفع می‌شود.
 
 قیمت‌ها رفته رفته گران می‌شود و نرخ تورم متاثر از تغییرات پی در پی آن است. لذا اگر قیمت کالایی امسال نسبت به سال قبل آن موقع ۷۰ درصد گران شده باشد در محاسبات نرخ تورم قیمت‌های ۲۴ ماه متوالی دخیل است.
 
آیا قیمت‌ها رفته‌رفته گران شد یا اینکه دفعتا گران شد؟ فکر نمی‌کنم که کسی بگوید دفعتا گران شد. قیمت‌ها رفته‌رفته گران شد تا به اینجا رسید. وقتی رفته‌رفته گران می‌شود؛ باید متوسط آن گرفته شود. مطمئنا دیگر این متوسط، مساوی آخرین عدد نیست.
 
آقای مقتدایی شما مسئول آمارگیری در بانک مرکزی هستید، همچنین مسئول مستقیم اعلام نرخ تورم درکشور. با مشکلی در این باره از سوی کسانی که شما را می‌شناسند مواجه نشدید؟ مثلاً همسر، فرزندان یا دوستان و آشنایان؟ تا حالا کسی از شما درباره غیرقابل لمس بودن تورمی که اعلام می‌کنید گله نکرده است‌؟
 
اگر راستش را بگویم چرا، خیلی وقت‌ها با گلایه‌هایی مواجه شده‌ام. اما سعی کرده‌ام به آنها با دقت پاسخ دهم. تقریبا در خیلی از جاها که می‌روم از من درباره محاسبه تورم می‌پرسند. من هم از این موقعیت استفاده می‌کنم تا اطرافیان را نسبت به این موضوع قانع کنم. اگر روش‌های علمی توضیح داده شود ذهن منطقی قبول می‌کند.
 
تورم محرمانه هم داریم؟
 خیر، اگر منظور شما این است که در محاسبات تورم 2 نرخ داشته باشیم که یکی محرمانه و دیگری غیر محرمانه باشد اینطور نیست. تورم یک نرخ دارد و آن همانی است که اعلام عمومی می‌شود. چنانچه محرمانه باشد اصلاً اعلام نمی‌کنیم اما زمانی که اعلام کردیم یعنی همان یک نرخ تورم است و نرخ دیگری وجود ندارد.
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۵:۳۴
حتما حرف اقای رحیمی که گفتن ما اقتصاد 17 دنیاییم درسته!!!!!!!1
اون چیزی که معلومه مردم می بینن لازم نیست کسی امار بده مردم تحت فشار هستن حالا ما چه بگیم 20 چه صفر.
شما هم از دایره انصاف خارج نشید بزرگترین ظلم سفید نمایی وضع موجوده به بهانه مقابله با دشمن (1513724) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۷:۳۸
ما که هر طرف سرمون گردوندیم چیزی جز گرانی و بیکاری و بدبختی و فقر ندیدیم حالا شما می خواهید چیز دیگری به زور بیان کنید آن دیگر بحث خودتان و خدای خودتان و وجدان نداشته یتان است (1514054) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۰۳:۰۸
چون مدیران خوب رفتن حاشیه.
چون به همین خدمات کم میگن کلی
چون هنوز آدم خوب آشنا نداره بیاد سر کار (1514194) (alef-6)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۲:۰۵
پس همون من هرچی حساب میکنم میبینم اکثر مواد خوراکی ومورد نیازم نسبت به پارسال حداقل دوبرابرشده.پس اشتباه از من بوده.باید با روش لاسپیرزاستفاده میکردم.میگن اقتصاد علمه ها!!ایندفعه یادم باشه رفتم سوپر مارکت محلمون هرچی خریدم با قیمت پارسال حساب کنم به علاوه چهل درصد تورم امسال.اگر حرفی زد میگم با روش لاسپیرز بزن توی ماشین حساب تا بیحساب شیم.کاش زودتر میفهمیدم.درود بر علم اقتصاد.درود با لاسپیرز (1514304) (alef-6)
 
یک ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۳۲:۳۸
متاسفانه علی رغم تاکیدی که آقای مقتدایی بر علمی بودن حرفاش میکنه محاسباتشون غلط هست زیرا:
فرض کنید که قیمت کالایی در ابتدا k ودر انتهای سال اول m و در انتهای سال دوم n باشد. طبق محاسبات ایشون متوسط قیمت در طول سال اول میشه k+m)/2) و متو سط قیمت تو سال دوم میشه n+m)/2) و اختلاف این دو عدد میشه n-k)/2) ومقدار تورم برابر میشه با:

(n-k)/(k+m)

فرمول بالا به وضوح نشون میده که اگه m رو ماتغییر بدیم تورم سالانه بالا یا پایین میشه مثلا اگر قیمت ابتدایی کالایی 5000 تومان و قیمت همان کالا بعد از 2 سال 15000 تومان بشه، بسته به اینه که قیمت ها در آخر سال اول چقدر باشه متوسط تورم تغییر میکنه یعنی اگر مثلا قیمت آخر سال اول صفر تومن باشه تورمی که به دست میاد میشه سالانه 200 درصد که کاملا غلط هست و اگه قیمت آخر سال اول خیلی خیلی زیاد باشه تورم خیلی کم میشه. برای اینکه راحت تر متوجه منظورم بشید همین مثال این آقای مقتدایی رو بررسی میکنیم ایشون کالایی رو مثال زده که قیمت پایه اش 5000 بوده سال اول میشه 10000 و سال دوم میشه 15000 و گفته تورم سالانه 66 درصد بوده در حالیکه اگه ما تورم 66 درصد رو برای 2 سال اعمال کنیم قیمت این کالا باید بشه:

5000 (1+.66)^2=13800

که این عدد از عدد واقعی 15000 تومن کمتر هست. روش درست محاسبه اینه که ما باید از میانگین هندسی به جای میانگین حسابی استفاده کنیم (موضوعی که تقریبا در هر کتاب پایه مدیریت مالی پیدا میشه) و متوسط تورم رو به شکل زیر باید به دست بیاریم:

5000 (1+r)=15000

(1+r)^2=3

1+r=1.73

r=73%

در واقع متوسط تورم سالانه 73 درصد میشه نه 66 درصد.تازه تو این مثال اوضاع خوبه اگه قیمت تو انتهای سال اول خیلی کم مثلا 100 تومن بود یا خیلی زیاد مثلا 100000 تومن بود، نتیجه ای که با فرمول ایشون به دست میومد تقریبا فاجعه بار میشه. (1514512) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۰:۵۹:۰۴
واقعاً اگه مدیرکل آمارهای بانک مرکزی تورم را اینگونه حساب کند باید فاتحه آمار و بانک مرکزی را خواند (1517318) (alef-6)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۰۵:۱۲
آقا من فقط چند تا نکته میگم دیگه قضاوت با خودتون:

1- متوسط رشد اقتصادی ایران تو 4 سال دوم خاتمی 7.5 درصد بود. این عدد تو 4 سال اول احمدی نژاد به 5.5٪ کاهش پیدا کرد. اون هم علی رغم درآمد افسانه ای نفت.

2- نرخ تورم طی سالهای 76 تا 84 از 17٪ به 11٪ رسید. ولی از 84 تا پایان سال 87 به 25٪ افزایش پیدا کرد (دعوا تو مناظره های 88 سر تورم یادتونه؟). تو این دوره هنوز نه هدفمندی شروع شده بود و نه خبری از تحریمهای کمرشکن بود، پس به این مسائلم نمیشه ربطش داد.

3- در مورد اشتغال زایی، آمارها متناقضه و هرکس یه چیز میگه. دکتر نیلی ادعا کرده که اشتغال خالص تولید شده طی سالهای 85 تا 90 سالانه 14 هزار بوده. یعنی تقریبا صفر. البته ایشون منکر این که سالانه حدود 1 میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده نیست، بلکه معتقده به همون میزان هم فرصتهای شغلی دیگه از بین رفته. ایشون آمار اشتغال خالص از سال 80 تا 84 رو سالانه 700 هزار اعلام کرده.///////// در مقابل، دیروز وزیر کار ادعا کرده که تو این 8 سال، 7 میلیون شغل جدید ایجاد شده. یعنی سالی 875 هزار. البته اشاره نکرده که این رقم اشتغال خالصه یا نه. با فرض صحت این ادعا و با این فرض که این رقم اشتغال خالص باشه، عملکرد دولت در این زمینه فقط اندکی بهتر از دولت خاتمی ارزیابی میشه. البته با درآمد نفت سه برابری نسبت به اون دولت!

4. ساخت جاده و سد و پل و گازکشی روستاها و افزایش تولید فولاد و سیمان و غیره هم که دولت بدجوری پزشونو میده، تابع مستقیم درآمدهای ارزی کشوره. یعنی اگه هر دولتی غیر از این دولت سر کار بود، با این همه پول مفت نفت تو این 8 سال، این اتفاقا نمیفتاد؟؟؟؟ پول داشتین جاده ساختین، اینم شد افتخار؟؟!!!

5. وارد بحث دو سال اخیر هم که اقتصاد کشور فلج شده، اصلا نمیشم. چون هرچی بگیم میندازن گردن تحریمها. حالا این که کدوم دولت باعث این تحریمها شده رو خدا میدونه! لابد دولت خاتمی باعث تحریمهای دو سال اخیر شده!!!!!
به نظز شما مطالب بالا سیاه نمایی بود یا واقعیتها؟ (1514912) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۱۳:۰۸
علی‌رغم اعلام نرخ حلیم در ماه مبارک رمضان به قیمت هر کیلو 7 هزار تومان، در

شهرستان رشت برخلاف این مصوبه به قیمت هر کیلو 10 هزار تومان فروخته

می‌شود. اگر قرار باشد هر کاسبی به سلیقه خودش عمل کند چرا نرخ تصویب و

اعلام می‌کنند؟ (1514692) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۰:۴۹:۱۱
یا ایها المسلمون
اجاره مسکن در تهران بطور وحشتناکی زیاد شده و صاحبخانه ها مستأجرین را جواب میکنند اگر مسلمانان و علما سریعاً فکری نکنند فاجعه به بار خواهد آمد. (1517307) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۵۷:۴۳
این اقتصاد 17 دنیا هم مثل همان حساب سازی 74 هزار میلیاردی هست دولت تولید ناخالص داخلی را تقسیم بر دلار 1226 تومانی می کند و عدد بزرگی بدست میاد حالا اگر همین عدد GDP را تقسیم بر قیمت واقعی دلار که حدود 3000 تومان هست کنیم به یکباره رتبه اقتصاد ایران سقوط آزاد می کند. (1515164) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۰:۳۳:۵۱
ضمناً اگر الان دولت مهرورز دلار را بکشونه به 30هزار تومان و اقتصاد هم بر مبنای همان دلار 30هزار تومان شکل بگیره حالا اگر GDP را بر همان دلار سوری 1226 تومانی تقسیم کنیم میشیم اقتصاد اول دنیا!!!! ولی تقریباً هیچ کشور عاقلی و حتی کم عقلی همچین کاری نمی کنه چون آمار در کشورهای دیگر مبنای برنامه ریزی هست نه فخر فروشی و زدن تو سر مخالفان. (1517288) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۱۶:۳۹:۲۰
حالا از سال دیگه که تقسیم بر 2450 شد اونوقت رتبه ایران معلوم می شه!!! بعد هم میندازن گردن دولت جدید! (1519476) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۵:۴۵
بايد به ان اقاى نماينده گفت شما در اين ٨ سال كه اين اقايان اقتصاد كشور را نابود كردند كجا بوديد ، دوران وكيل الدوله ها تمام شد . دوران كار و عقل و انتقاد سازنده و واقع بينى شروع شده است ، اگر شما وكيل الدوله ها بگذاريد . (1514310) (alef-6)
 
محسن
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۰:۱۷
خدا؟! وجدان؟! حتما شوخیتون گرفته دوست عزیز!!! (1514366) (alef-6)
 
morteza
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۲:۳۵
چشمهاراباید شست جوردیگر بایددید..!! (1514962) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۶:۴۵:۵۱
آقای سیاه بین، ملت مستضعف و گرسنه ای که شماها می گویید همان هایی هستند که شب چهارشنبه توی جاده شمال 10 ساعت تو ترافیک می مونند یا موقعی که می روند به عروسی می بینند که شام جوجه کباب است حالشان به هم می خورد. راست می گه، شماها و امثال شما کورید (1516643) (alef-6)
 
عینک
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۲۳:۳۱:۴۵
سلام
دوست عزیز توصیه ای به شما می کنم: عینکتون رو بردارید درست می بینید. می دونم باور نمی کنید که عینک روی چشمتونه! چون این عینک رو روی چشم شما گذاشتن و شما متوجه نشدید، برای همین هرطرف که سرت رو می چرخونی فقط اونی که اونها روی عینک نوشتن می بینی!!!
دوست عزیز کمی آمارهای سازمان های بین المللی رو زیر و رو کن بعد ببین چطور عینک روی چشمات رو می بینی. کمی منطق به خرج بدی و از انصاف دور نشی، حداقل می گی مردم در همان سطح قبلی دارند زندگی می کنند (اگر این طور نبود مثل بعد از آقای هاشمی به کسی که فکر می کردند منجیشونه رأی بالایی می دادند و یا حتی بعد از دوره آقای خاتمی پس وضعشون به دور از عینک شما حداقل مثل گذشته است (گذشته قبل از احمدی نژاد نه گذشته ای که دوره خود احمدی نژاد بوده) که بیشتر نارضایتی از احمدی نژاد بابت مقایسه سال آخر دوره احمدی نژاد با گذشته ای است که خود او ساختش و بهتر از روسای جمهور قبل بود) حالا اگر شش میلیون جمعیت جدید رو هم اضافه کنیم که مشخص می شه کار بیشتری شده.
من نخواستم آمارهای جهانی رو به رختون بکشم چون خواستم ببینم چقدر به خودتون زحمت می دید تا عینک رو بردارید!؟ و واقع بین باشید نه اینکه از عینکی که بر چشمانتون گذاشتن نگاه کنید. (1517223) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۵:۴۶:۳۶
امىدوارم که دولت امىد دولت فرىب نشود وروحانى کارشناسى حرف بزند البته گناه ندارد تازه از راه رسىده است (1517521) (alef-6)
 
شهروند
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۲۰:۱۶:۳۴
آقای احمدی نژاد فرمودند تحریم های آمریکا علیه ایران ، کاغذ پاره ای
بیش نیست . بنابراین تحریم ها ، بر حسب فرمایش ایشان هیچ ارتباطی
با مشکلات اقتصادی کشور نمیتواند داشته باشد .

در حالت خوشبینانه 65 درصد مردم کشور ، در شرایط اسفبار و در چند طبقه
زیر خط فقر اقتصادی قرار دارند .

قشر کارگر و کارمند و اقشار مستمری بگیر و مقرری بگیر کشور

که قادر نیستند در ماه حداقل 2 بار گوشت و مرغ مصرف کنند

و قادر نیستند خیلی از ضروریات زندگی خود را تهیه و تامین کنند

و گرانی های ممتد و مستمر کمر آنان را خرد کرده است

و ضمن اینکه در شهرک های صنعتی کشور بیش از 50 درصد کارخانه های بزرگ و کوچک دچار تعطیلی گردیده و کارخانه های موجود در شرایط
50 تا 60 درصدی ظرفیت خود فعالیت میکنند

و ادارات کار و امور اجتماعی کشور ، بیشترین ارباب رجوعشان

شاغلین بیکار شده است ،،، چگونه میتوانیم به آمارهای دولت خوشبین
باشیم ؟
واقغیت امر اینست که 90 درصد آمارها غیر واقعی و دروغ است
و گفتارهای مدیریت کشور ، 70 درصدش بی اساس و دروغ است
نرخ تورم و رکود اقتصادی در کشور بالای 60 درصد است .

و این بدبختی ها ، دستاورد احمدی نژاد و کابینه کم سوادش
در طول 8 سال مدیریتش بوده است .

هروقت اون 65 درصد مردمی را که اشاره کردم . اگر زندگی راحتی
را تجربه کردند . این میتواند بهترین و دقیق ترین و صحیح ترین آمار و بیلان کار و مدیریتی موفق ، برای هر دولتی باشد .
دولت نهم و دهم در این 8 سال ، زندگی مردم را به نیستی و تباهی و بدبختی کشانده است ... به حق آقا امام زمان و حرمت این ماه عزیز ،
خدا از احمدی نژاد و کابینه اش نگذرد ... (1519661) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۳۰ ۱۶:۰۱:۲۰
ای بی انصاف (1523164) (alef-13)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۴۴:۴۱
بی سواد اقتصاد هفدهم بودن بر اساس کار عمرانی و فعالیت های اقتصادی محاسبه می شود نه نرخ نورم!!!!!!!!!!!! (1514287) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۱۴:۴۲
واقعا متاسفم برای تو که دیگران را بی سواد خطاب می کنی و از تحلیل آبکی خودت معلوم است که تعطیلی!آخه کجای دنیا پروژه عمرانی شاخص اقتصادیه؟ (1514353) (alef-6)
 
بیکار
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۰۱:۱۷
ادم بی سواد میزان توانمندی اقتصاد هر کشوری بر اساس رشد تولید ناخالص و صنعت و کشاورزی و بهداشت و میزان رشد تورم و بیکاری و رفاه و ارزش پول ملی و میزان بهروری کارخانجات جهت صادرات بیشتر سنجیده میشود نه میزان کارهای عمرانی درثانی وضع اقتصاد ایران چنان خراب که اگر عوارض گمرکی را طبق قانون تجارت جهانی حذف کنن تمام کارخانجات داخلی نابود میشوند چون 30 سال است با کشوری صاحب تکنولژی دنیا ارتباط نداشتیم چون اکثر کارخانجات قدیمی فرسوده شدن و بهره وری کارخانجات جدید هم صفر است که اصلا ایران رو با این شرایط اقتصادی رو عضو 150 کشور سازمان تجارت جهانی نمیکنن انوقت میگویند ایران اقتصاد 17 دنیاست واقعا خندار است و همچنین با 10 برابر شدن هزینه سوخت کارخانجات بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها و عدم کمک دولت به تولید تمام کارخانجات ما مثل لبنیات یا خودرو یا فولاد یا شکر یا دارو و غیره یا با نصف ظرفیت کار میکنن یا تعطیل شدن و کشاورزی هم همینطور مثلا گندم کاران گندم به دولت نمیفروشن سالهای سختی در پیش روی مردم ایران و اقای روحانی در پیش است. (1514451) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۱۷:۴۰
دکتر!!!!!!!!!!!!!!!!!! یه فکری به حال تورم کن . کمر مردم زیر بار سنگین تورم شکست . اقتصاد هفده هم بخورد تو سر با سواد ها !!!!!!!!!!!!!!!! (1514493) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۵۵:۰۷
اقتصاد هفتاد م هم نیستیم ! (1514548) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۰۷:۱۹
اقتصاد هفدهم دنیا بر اساس GDP حساب شده که داده ای خام است و باید بر جمعیت کشور تقسیم شود تا سرانه هر فرد بدست اید سرانه مهم است نه تولید ناخالص داخلی
هر چه جمعیت یک کشور بیشتر باشد طبیعی است که باید تولیداتش هم بیشتر باشد
ما سالها است که در رده 17 هستیم که به خودی خود ارزشی ندارد
وزیر اقتصاد چندی پیش به همین امار استناد کرده و گفته که از هلند و استرالیا بالاتریم
ایا واقعا رفاه مردم ما از استرالیا و هلند بیشتر است؟
چین و هند جمعیت بیشتری دارند و در نتیجه تولیداتشان باید مثلا از کشوری مثل پاکستان بیشتر باشد بالا رفتن میزن تولید بر اثر داشتن جمعیت زیاد ارزش محسوب نمی شود ضمنا ما نفت هم فروخته ایم و امار نفت هم جزو تولید ناخالص داخلی است (1514857) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۳:۵۱:۰۵
در امد زایی یک کشور یعنی 17دهمین درامد بین تمامی کشورهای جهان را تولید نموده است (1515049) (alef-10)
 
صادقی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۳:۵۷:۵۳
این آمارها و روش ها توهم است بر فرض که صحیح. زندگی و اقتصاد مردم در کجاش قرار میگیره؟؟؟؟؟؟؟ نون و پنیر هم شده عین طلا. این وسط مردم هستند که فراوش شده اند. هفدهم شدن با شکم خالی افتخاره؟ (1515062) (alef-10)
 
hadi
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۷:۴۱:۱۶
ههه....ما که ....بوق نیستیم 17اقتصاد دنیایمم والا جالبه....احتمالا من از پشت کوه اومدم (1515429) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۲۴:۳۱
سلام عزيزم قانون رياضي اين 8سال تعغيركرده حواستون كجاست (1515657) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۷:۵۰:۰۹
اتفاقا در محاسبه تولید ناخالص داخلی (بر اساس برابری قدرت خرید یا ppp) از نرخ تورم استفاده میشود. کمی سواد و ادب نیست عزیز از خود مطمئن! (1515437) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۵۸:۳۸
یعنی تو الان با سوادی؟!!!
کار عمرانی از کی تا حالا شده شاخص رشد اقتصادی؟!
بعدشم شما این مقاله رو خوندی هنوز نفهمیدی که رشد منفی اقتصاد یعنی کل تولیدات امسال مثلا کمتر از کل تولیدات پارسال بوده، از کجای مقاله فکر کردی روحانی گفته رشد منفی منظورش تورم بوده؟!
شما این اعتماد به نفستون ستودنیه (1515602) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۶:۰۹
اگر اینطور باشد افغانستان اقتصاد اول است (1515772) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۷:۲۸
من هم کاری به این آمار ها و ارقام ندارم. فقط میدونم ماست کیلویی 2500 تومان بالاتر است گوشت هم بالای 30هزار تومان است در حالی که شیر لیتری 250 تومان بود مرغ هم 1250 تومان که اینا آمدند سرکار و ایکاش که نیامده بودند. مغز گردو از 12هزار تومان رسیده به 54000 تومان. حالا اقتصاد اول دنیا باشی یا هفدهم چه فرقی می کنه. تازه دکتر روحانی در مورد آمار اشتغال تحصیلکردگان دانشگاهی این را گفت نه کل اشتغال. (1514380) (alef-10)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۵۴:۲۱
با سلام یه چیزی یادت رفت مقایسه کنی این که درامد زمانی که شیر بود کیلوی 250 تومن چقدر بود الان چقدره درامد هم چقدر رشد کرده این فاکتور هم باید در نظر بگیری اگر میخوای منصفانه صحبت کنی (1514437) (alef-6)
 
سيد
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۶:۱۷:۵۵
اصلا يادمون نرفته ما كه كارگريم هر سال حدود 12درصد اومده روي حقوق ما يعني تو 8سال حقوق ما شده 2 برابر در حالي كه تو اين 8 سال بيشتر اجناس 5 برابر گرون شده تو چه حرفي داري برا اين آمار ساده. (1516593) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۰۲:۰۶:۱۴
میشه جنابعالی بگی درآمدمون چقدر تغییر کرده؟البته مال امثال من مشخصه و حال و روزم به همچنین.مال شما شاید واقعا خوبه.خب آقای محمود خان همه رو که بدبخت نکرده 99% رو به خاک سیاه نشونده و 1% هم به نون و نوایی رسیدن. (1518938) (alef-6)
 
عباس
۱۳۹۲-۰۴-۲۹ ۱۱:۳۲:۰۴
آقا حمید گل کاش خودت مقایسه میکردی.شما نباید قشر بالای جامعه رو در نظر بگیری که از این آشفته بازار اقتصادی سوء استفاده کردن شما مثلا قشر کارگر رو در نظر بگیر که حقوقشون تقریبا از سال 85 از 180تومن رسیده به490تومن فعلی که میشه حدود 3 برابر اما واقعا کالاها فقط 3 برابر گران شده؟؟؟؟؟؟لطفا الکی از این دولت بی تدبیر دفاع نکنید (1520239) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۰۹:۰۶
گردو رو خوب اومدی همین دیروز مادرم رفته بود گردو بخره گفت شده کیلویی 50هزار تومن بنده خدا دهنش باز مونده بود! آقایون اصلا نیازی به آمار نیست ما خودمون داریم می بینیم وضعیت رو می فهمیم کی دروغ میگه و کی راست! (1514575) (alef-6)
 
مانلی پاکباز
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۳۱:۴۸
شما شغلتون چیه که میتونید این چیزها رو بخورین؟؟؟؟ما که مدتهاست با اقلام لوکسی چون مرغ و شیر و گردو خداحافظی کردیم.خدا را شکر که هم آبمان مجانی شد،هم برق و اتوبوس و هم به مقام انسانیت رسیدیم. (1514619) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۰:۱۷
سرانگشتی آمارهای مختلف بیکاری رو که (با تخفیف یک ساعت در هفته کار کردند شاغل حساب میشی) جدا جدا اعلام می کنن وقتی سر هم جمع بزنی میشه 12-13 میلیون، تقسیم کن به جمعیت 70 میلیونی اونوقت یک عددی نزدیک 18 درصد آمار بیکاری بدست میاری! من فکر کنم اگر مثل بقیه دنیا 25 ساعت در هفته میشد شاغل بودن رو حساب می کردیم اونوقت آمار بیکاری ما نزدیک 40-50 درصدی باشه! (1515746) (alef-6)
 
آرش
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۴۹:۲۴
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در پایان سال2011 ایران را هفدهمین اقتصاد جهان معرفی کرد. در حالی که سال 84 بیست و پنجم جهان بودیم!!! (1514426) (alef-6)
 
saman
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۱۸:۳۴:۲۶
چطور شد آمریکا فقط آمارهاش قابل اعتماده؟ (1518579) (alef-6)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۲۱:۳۷:۵۷
در اون سال ما نفت را به قیمت ۱۲۰ دلار نمیفروختیم! درآمد ما بالا رفته و شده هفدهم جهان! ولی این دلیل نمیشه اقتصاد هفدهم باشیم! این آمار ها مفت نمی ارزه! (1518723) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۵۵:۵۴
مردم که نادان نیستند.الان حقوق یک کارگر ایرانی شده ماهی 120 دلار. تازه همونم اگه بهش بدند.درآمد سرانه ایرانیها شده مثل کشورهای شاخ آفریقا.بعد توی تورم هم که رکورد دنیا را زدیم و در مقام اول هستیم.نرخ بیکاری هم که افزایش پیدا کرده.دیگه چی میخوای؟؟؟ اگه کاری مونده که آقای احمدی نژاد نکرده توضیح بدین.فقط کم مونده دیگه مایحتاج اولیه مردم توزیع نشه که البته در بعضی از شهرها این هم اتفاق افتاده (1514551) (alef-6)
 
گنجی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۲۵:۲۰
متاسفانه عده ای که جزو دولت رفسنجانی و همچنین دولتی های دوره خاتمی بودند و در این 8 سال دولت احمدی نژاد به جای آنها از نیروهای جوان و متعهد استفاده کرد با بغضی سنگین اکنون وارد گود شده اند و دور آقای روحانی را فرا گرفته اند. و سعی در تخریب و سیاه نمایی هر چه هست دارند (علیرغم تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری)با شناختی که از برخی همین آقایان داریم باید از هم اکنون به شدت نگران اوضاع آینده بود من یادم هست که دکتر غرضی وزیر کشاورزی آقای رفسنجانی در جلسه شورای اداره استان کرمان گفت: (بحمدالله در کشور دیگر هیچ گونه بینوا و مستضعفی وجود ندارد و ما در به در به دنبال مستضعفی می گردیم که او را از استضعاف نجات دهیم ) بله آقایان کارگزاران چنین دیدگاهی داشتند و آنها اعتقاد داشتند که در تعدیل اقتصادی قیمت ها باید آزاد سازی شود و مهم نیست که چه بر سر فقرا و بیچاره ها خواهد آمد سیاستی که به تورم 50 درصدی منجر شد و اگر مقابله مجلس در آن زمان نبود که بسا وضع بدتر می شد – همه مردم یادشان هست که رفسنجانی قیمت مرغ را که دولتی بود آزاد کرد و گفت که بروید سوبسید را از بانک ملی دریافت کنید شاید مردم هنوز خاطره گرفتن سوبسید مرغ را فراموش نکرده باشند که تا ظهر همان روز کنسل شد و دیگر هم تکرار نشد
واما قابل ذکر است که در دوره 8 ساله احمدی نژاد با توجه به بحث های اقتصادی و نگاه ویژه احمدی نژاد مردم احساس کردند که دولت از آنهاست و این هماهنگی بین مردم عامی و دولت برای خیلی ها گران تمام شد بنا براین از یک سال مانده به انتخابات عزم خود را جزم کردند که اوضاع را بهم بزنند و (البته در حالت خوشبینانه فرض می کنیم که این خرابکاری های داخلی با تحریم های خارجی ارتباطی نداشته است ) و شما به کارنامه مجلس در یک سال گذشته نگاه کنید معمولا هر جلسه مجلس با طرحی یک و یا دوفوریتی برای مقابله با دولت آغاز می شد من فکر می کنم که مجلس کمتر توانسته در این دوره طبق دستور جلسه همان روز به طرح و یا لایحه ای بپردازد بلکه وظیفه مجلس مقابله روزمره با دولت بوده است . و نتیجه این سرشاخ شدن و نتیجه تحریم های خارجی که به زعم همه بی سابقه بوده است و نتیجه کارهای مقابله گونه و جواب دادن دولت به مجلس باعث شد که قیمت ارز آن طور رها شود و روزانه صدها میلیون دلار از درون کشور از بازار آزاد ارز توسط عوامل مشخصی خریداری و به امارات قاچاق شود و برای این خریداران هدفمند دشمن قیمت هرگز مهم نبوده و نیست و با هر قیمتی دلار را از سطح بازار جمع کردند و به دبی فرستادند و دستگیری چندباره برخی از این محموله های قاچاق ارز موید این گفته است – همچنین نگرانی مردم که به علت افزایش قیمت دلار سعی کردند که ریالهای خود را به دلار تبدیل کنند مزید علت شد و قیمت دلار به 3500 تومان رسید و بالطبع قیمت کالا ها و خدمات عمومی هم به همین نسب بالا رفت
همه این عوامل دست به دست هم داد تا سال آخر دولت احمدی نژاد کارنامه ناموفقی در اقتصاد داشته باشد ولی هرگز کسی نیامد حساب کند که سهم بقیه در این گرانی چقدر است و نیز تحریم های بیگانه چقدر تاثیر داشته است و یک جا بار همه گناهان را بر گردن احمدی نژاد انداختند در حالی که سهم احمدی نژاد از گرانی ارز شاید 30٪ هم نبود

ولی اکنون آقایان کارگزاران با عطشی بی پایان بر سفره دولت خواهند ایستاد و مردم عامی را طبق رسم قدیم خود به هیچ خواهند انگاشت و دوباره منش شاهانه خود را جاری خواهند فرمود و انتقادهای انجام شده و زیر سوال بردن آمارهایی که بسیاری در سطح بین المللی نیز تایید شده است برای برخی از آنهایی که تقوی نداشته باشند از آب خوردن هم ساده تر است

ولی در جریان روزگار خدا حکم می کند و حق در جای خود است و مردم عامی خوبی ها و بدی ها را در کنار هم خواهند دید و مثل آقای روحانی همه چیز را سیاه نمی بینند


و ای کاش منتقدان با انصافی پیدا می شدند و در مورد این نکته ها نیز مقایسه و نتیجه ای می گرفتند و همه مشکلات را از چشم احمدی نژاد نمی دیدند:

1- در همان سالهای حکومت رفسنجانی و قبل از آن رشد جمعیت یک باره به 4 درصد رسید و یک باره تعداد متولین به شدت افزایش یافت و آن هرم جمعیت به تدریج بزرگ شدند و وارد آموزش و پرورش شدند موقعی که 19 میلیون دانش آموز داشتیم و این عده در دوره خاتمی از مرز 20 سالگی گذشتند و درست وقتی که به کار و مسکن نیاز داشتند احمدی نژاد با همه توان سعی کرد مسکن تولید کند و در کار هم کارهای بیشماری انجام شد – من ندیدم که یک منتقد بگوید قسمت عظیمی از مشکلات بازار کار و نیز مسکن ناشی از یک تقاضای بی اندازه می باشد که دولت احمدی نژاد در آن کوچکترین تقصیری نداشته است

2- هم اکنون بسیاری از شاخص های اقتصادی مثبت(کاش نگاهی به آمار صندوق بین المللی پول که در همین سایت الف در دسترس است بیندازند) و قابل قبول است البته تورم و رشد اقتصادی در سال جاری به شدت منفی شده و دلیل آن نیز مشخص است ولی همین کسانی که احمدی نژاد را پوپولیسم می دانند - هر گونه آمار و گزارشی را دروغ می دانند و به شیوه ای غیرعلمی هر وقت بحث از پیشرفت یک شاخص اقتصادی به میان آمد به سرعت از گرانی گوجه فرنگی و هر کالای دیگری مایه می گذارند و همه چیز را دروغ می گویند و رئیس جمهور را متهم به دروغ گویی می کنند

3- از برخی کسانی که خود را اقتصاد دان می دانند انتظار می رود که نه به خاطر احمدی نژاد که بغضی شدید از وی دارند بلکه به خاطر حقیقت هم که شده بگویند کجای تورمی که بانک مرکزی اعلام می کند و یا آماری که صندوق بین المللی پول اعلام می کند و یا آمارهای عمرانی دولت غلط است و درست آن کجاست

4- بنده حقیر یک نظریه هم مطرح کنم و آن این است که علم اقتصاد علمی است بسیار پیچیده و شامل نظریه ها و تحلیل ها و برآوردهای کاملا ریاضی و یادگرفتن آن نیاز به افراد با استعداد و توانمند و ریاضی دان دارد و متاسفانه در نظام آموزشی کشور ما این رشته دانشگاهی در زیر گروه علوم انسانی است که برخی دانش آموزان و دانشجویانش حتی در محاسبات معمولی ریاضی نیز مشکل دارند به نظر من بسیاری از کسانی که مدرک دانشگاهی اقتصاد دارند قابلیت های یک اقتصاددان خبره و تحلیل گر را ندارند و این در کلان علم کشور را با معضلی بزرگ دچار کرده و خواهد کرد- بر صاحبنظران محترم است که برای این مورد و الحاق رشته اقتصاد به گروه ریاضی فیزیک اقدام نمایند (1514715) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۳:۵۴:۳۶
به نظر من بهتر است علم اقتصاد به «تعقل» سنجاق شود تا ریاضی و فیزیک (1516292) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۴:۱۷:۰۵
دکتر؟ غرضی؟! وزیر کشاورزی؟ تو کدوم دولت؟ (1516346) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۹:۳۴:۲۲
بند4راغیب گفتی اگربلدبودین چرادراین 8سال کاری نکردین زیرگروه ریاضی یا علوم انسانی تفاوتی نمی کند هنر،بکارگیری علم اقتصاداست که دولت احمدی نژادفاقداین هنربود (1516957) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۰:۱۵:۲۰
بنده خدا گرانی ارز نتیجه تحریم و تحریم هم نتیجه سخنان و کارهای احمدی نژاد بود لطفا خودت را به خواب نزن ! (1517271) (alef-6)
 
بازنشسته فرهنگی
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۱۵:۱۱:۲۰
آقا گنجی شما یا از رانتهای ایجاد شده دولت فعلی بهره مندی که مجیز گوی آقای احمدی نژاد و دولتش شده ای یا خارج تشریف داری و صدای خرد شدن مردم در زیر فشار تورم و گرانی را نمی شنوی یا خود را به خواب زدهای! (1519376) (alef-6)
 
یکنفر از مردم
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۳۴:۱۳
آقایان در آمار اشتغال که بک نفر از چند مرجع در آمار منظور میشود و تمدید قرارداد به آمار اضافه میشود، آمار بیکاران کارگاهها و کارخانه ها را که ناشی از کم شدن شیفت کاری یا تعطیلی آنهاست را عمداً از آمار شاغلان کم نمیکنند! (1514812) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۳۶:۴۱
اقا نیازی به امار نیست مثلا ما داریم تو این جامعه زندگی میکنیم (1515226) (alef-10)
 
صدرا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۵۹:۲۱
متاسفانه گزینه های همگی غلط است

اما آقای روحانی مردم برای حل و وجود همین همین مشکلات به قول شما
به شما پناه برده وشما را انتخاب کرده از امروز شکایت عجیب به نظر میرسد
مگر شما برای امید واعتدال به این عرصه پای نگذاشتید
می خواهید بگویید منتخب ملت از اوضاع اقتصادی کشور آگاهی نداشته واقدام به کاندیداتوری کرده
آیا به این می گویند احساس تکلیف ما وملت ایران از شما در شرایط کنونی انتظار
اینچنین سخنان ناامید کننده را ندارند
فقط امید کار اصلاح واعتدال
کار کار ونجات ملت از شرایط بد اقتصادی

متاسفانه اینچنین به نظر میرسد
هدف دولت جدید این است که از امروز ساز کم کاری خود را با اعلام اشکال ونقد
به دولت ( صحیح یا اشتباه وناقص) کوک میکند .
مارا از امروز ناامید نکنید
رئیس منتخب جمهور آقای روحانی (1515604) (alef-6)
 
واقع بین
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۵:۴۶
سلام
دوست عزیز این حرف آقای رحیمی فقط نیست این حرف آقای رحیمی از آمارهای صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و حتی سازمان سیای آمریکا می تونید بررسی کنید و آن وقت بفهمی که چه کسانی به مردم ایران دروغ می گویند؟!
اگر شماها می تونستید این ادعای آقای رحیمی و امثال من رو با استناد به آمارهای جهانی رد می کردید.
الف که دروغ ها و تعجبات به دور از واقعیت شماها رو منتشر کرده ببینم این حرف حق رو هم منتشر می کنه! (1515771) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۲۲:۰۸:۵۳
اصلا به فرض محال که گفته باشند،
جالبه، پس شما سازمان سیا را قبول دارید!؟
جالبه که هر وقت حرفاشون به درد شما بخوره استفاده می کنید، و هر وقت نخوره دروغ میگن! (1517140) (alef-6)
 
یوسف
۱۳۹۲-۰۴-۲۹ ۲۳:۵۱:۴۱
آقای واقع‌بین. این سازمان‌ها که در دولت ایران جاسوس ندارند که ارقام را به آن‌ها اعلام کند. آن‌ها این آمارها را بر اساس ارقامی که دولت آقای «کارشناس ارشد تمام امور» اعلام می‌کنند. تازه شما بروید و آمار «برابری قدرت خرید» مربوط به ۵۰ کشوری که بعد از ما قرار گرفته‌اند را مقایسه کنید تا بفهمید چه کسی عوامفریبی می‌کند. (1521804) (alef-13)
 
یه معلم
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۲:۵۵:۴۶
سلام!
در این مصاحبه من معلم یاد گرفتم جنسی که 5 هزار تومان بوده اگه طی 2 سال 15 هزار تومان بشه رشد قیمت 66 درصده نه 200 % ! می خواستم بدونم میشه با این فرمول مهربان ! افزایش حقوق کارمندا رو محاسبه و پرداخت کنید؟؟؟؟؟ (1516138) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۴:۰۳:۲۵
این آقایان مجلس که حامی دولت هستند آیا برای خرید به بازار میروند یا با حقوقهای کلانی که می گیرند اصلا فکر مردم نیستند (1516310) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۴:۲۷:۴۷
یک سال پیش که هنوز بحران اقتصادی و تورم به اینجا کشیده نشده بود، طرحی در مجلس برای تحقیق و تفحص از شرکت بورس ارائه شد که متاسفانه با لابی ها آن طرح تصویب نشد و امروز شاهد بسیاری از مسائل آن هستیم. این یک نمونه است برای بیان اینکه بنظرم هر دولتی اعم از دولت آقای احمدی نژاد یا آقای روحانی، چنانچه بخواهند شفافیت در بازار سرمایه و بازار پولی ایران برقرار باشه، باید از تحقیق و تفحص ها استقبال کنند.
در اینصوزت شاهد دزدی های کلان 3000 میلیاردی نخواهیم بود و مردم با اعتماد به دولت، هر جریان سو را گزارش می کنند.
از سایت الف برای پرداختن به موضوعات حاد جامعه تشکر می کنم (1516373) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۱۲:۰۳:۲۲
پس انتظار دارید اشتباه باشه.... اصلا خودتون این دشمنان بالفره ما رو ببینید بی.بی.سی همچنین نوشت «آقای نیلی گفته که ایران، بلاروس و ونزوئلا، سه کشور دارای بالاترین نرخ تورم در جهان هستند.» کجا ما تورم داریم... خدا لعنتشون کنه با این دروغهاشون..... دیروز من رفتم دارویی که قبلا میگرفتم 3500تومن گرفتمش 18000تومن.... الان تورم شما میبینید (1517921) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۱:۱۷
حل مشکلات اقتصادی کشور در گرو اصلاح سیاست خارجی است. (1513747) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۵۷:۲۵
دوست عزیز خوابیدن شرکت گوشت زیاران با1000کارگر برای 1نمونه از اونجاست؟
ایران مدیران خوب کم داره (1514181) (alef-6)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۳:۴۴
اگر اوضاع آنگونه که آمار دولتیها نشان می دهد خوب است، چرا 51 درصد مردم به کسی رای دادند که بیشترین فاصله را نسبت به دولت داشت و شدیدترین انتقادات از دولت را انجام داد؟ (1513758) (alef-1)
 
كمال
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۴:۲۶
راستگوتر از احمدي نژاد رو سراغ داريد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1513761) (alef-1)
 
دلسوز
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۵:۴۷
احمدی نژاد و تیمش در ساختن آمارهای غیر واقعی استادند
هر چه احمدی نژاد می‏خواهد بگوید. نهایتاً مردم وضعیت موجود را باشزایط زندگی خود ارزیابی می‏کنند. تورم 40%، بیکاری، افزایش 7 برابری نقدینگی، افزایش نجومی قیمتها، افزایش سه برابری نرخ ارز. افزایش 3 برابری قیمت مسکن و ... (1513768) (alef-1)
 
حمید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۶:۴۱
متاسفانه بخاطر اینکه دشمن شاد نشود مسئولین را اجبار می کنند که واقعیت ها را کتمان کنند و آمار های جعلی بدهند و اگر یکی از مسئولین به هر شکلی آمار واقعی و صادقانه را ارائه دهد ، متهم به همکاری با دشمن و بی بی سی می شود. (1513770) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۵۴:۰۰
جناب! بعضی از آمار ها رو صندوق بین المللی پول داده ها!!! نکنه اونا رو هم مجبور کردن! اصرار بر جهل. اصرار بر جهل. اصرار بر جهل (1514896) (alef-6)
 
فضول
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۱۵:۱۷:۰۴
چون صندوق بین المللی پول در ایران نماینده نداره، آن آمارها را بر اساس آمارهای دولتی داده. (1519385) (alef-6)
 
همشهری
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۴۷:۲۳
کدام دشمن ؟؟؟دشمن فقط یه توهمه و در کشورهایی مثه ما مصرف داخلی داره (1515893) (alef-6)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۰:۵۳
بی اعتبار کردن آمارهای رسمی کشور از مولفه های جنگ اقتصادی دشمنان می باشد که همه حتی رئیس جمهور منتخب هم به آن کمک می کنند و در زمین دشمن بازی می کنند. در دوران قبل از آقای احمدی نژاد همین ساز و کار برای تهیه آمار استفاده می شد و در دولت بعدی هم همین. حال اگر ایرادی داشته باشه برطرف بشه. بی اعتبار کردن این آمار فردا یقه همین آقایان را خواهد گرفت و به مغرضان فرصت تخریب می دهد. آقای روحانی شما از اخلاق اسلامی صحبت کرده اید و می کنید زبان روزه این چه اماری بود از اشتغال ارائه کردید نباید این توهم به ما دست دهد که فقط ما مسلمانیم و فقط ما اخلاق اسلامی داریم و دیگران را متهم به فریبکاری بکنیم. من فکر می کنم انتخابات تمام شده و باید دوران عقده گشایی تمام شود و به فکر آینده بود. (1513784) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۴۵:۳۲
دوست عزیز بزرگترین دشمن ما دروغ گویی است
آماری که آقایون می فرمایند کاملا بی اعتبار است لازم نیست کسی بی اعتبار کند
چرا هر کسی انتقاد می کنه می گویید تو زمین دشمن بازی می کند؟

این تفکر احمدی نژادی و شریعتمداری را لطفا تمام کنید

همه ما ایرانی هستیم و دلمون برای این مرز و بوم می تپد و عاشقانه ایرانو دوست داریم اما به وضع موجود انتقاد داریم و از کسی هم خط نمی گیریم و دشمن هم نیستیم

شما رو هر چیزی غیر از نان دوست داری انگشت بزار و با قیمت دوسال پیش مقایسه کن اگه حداقل دوبرابر نشده بود بیا منو لعن و نفرین کن

به دارو که ارز مرجع می دادند آمپول 300هزار تومنی شده بیش از 1 میلیون
چه برسه به بقیه که یا ارز مبادلاتی دادند یا کلا ارز ندادند
زمین؟
خونه؟
خودرو؟
لبنیات؟
لوزم تحریر؟
قطعات الکترونیک از قبیل کامپیوتر و لوازم خانگی؟
لباس؟
ارز؟
آهن؟
طلا؟

چیزی موند؟

بابا کمی انصاف هم خوبه ما دشمن نیستیم (1514143) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۵۷:۳۴
شما که می گی آمار بی اعتبار هست لطفا آمار با اعتبارتون رو با سند و مدرک منتشر کنید. همونطور که گفتند تورم رو با توجه به 1200 قلم کالا و خدمات می سنجند. به فکر فردا روزی که همین ارگان ها آمار کارهای دولت روحانی رو میدن هم باشید. اگر الان این ارگانها رو دروغ گو حساب می کنید تضمینی نیست که دیگران هم آمار های دولت یازدهم رو دروغ بدونن (1514901) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۲۲:۱۲
شما 1200 نمی خواد، 10 تا کالا مثال بزن گرون نشده باشه!!! (1514939) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۰:۲۹
شما یه سر بزن به فایل هایی که بانک مرکزی گذاشته تمام گرونی ها رو می بینی. چرا اصرار دارید بگید واقعیت اون چیزیه که شما احساس می کنید نه اون چیزی که محاسبه شده؟؟؟؟ (1515747) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۲۲:۱۰:۳۹
شما که سر میزنی 10 تا کالا برای ما مثال بزن!
من هرچی می گردم پیدا نمی کنم!
فقط رنگارنگ (بیسکویت) بود که آخرین بار که خبر دارم گران نشد بود!!!! (1517144) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۶:۰۵:۳۱
البته آمار رسمی دولت هم از سر کوچه آقای احمد نژاد گرفته شده . به نظرم اسم این کوچه رو باید گذاشت کوچه بهشت (1515398) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۲۹:۲۵
دوست عزیز من در غیر واقعی بودن آمار دولت شکی ندارم اما راه حل آن آمار غیر واقعی تر از طرف مقابل نیست باید بازی با آمار را تمام کرد و انرژی خود ومردم را با این دعواهای بی حاصل تلف نکرد. بلکه باید با انرژی تمام به فکر آینده بود این سفید نمایی دولتی ها و سیاه نمایی منتخبان گره ای از مشکلات بازی نمی کنه بنده بحثم این است که رئیس جمهور منتخب می گوید من با آمار غیر واقعی به فکر فریبکاری نیستم ولی در همان جلسه ...
در تورم بالای دو سال اخیر هم هیچ بحثی ندارم. شما هم دشمن نیستی ولی قبول کن مخالف سر سخت و متعصب احمدی نژاد هستی و بهشت رو هم با احمدی نژاد نمی خواهی و گهگاه چشماننتان رو روی واقعیت می بندید. احمدی نژاد دارد می رود نکنه دولت منتخب می خواهد تا 4 سال آینده صبح تا شب در تبیین وصعیت موجود بکوشد. باید این دعواها تمام شده و با برنامه برای حل مشکلات بوجود آمده در دو سال اخیر کوشید. (1515545) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۰۵:۳۷
اين حرف شما كاملا نادرست است.
دولت احمدي نژاد يكي از كارهايي كه در همان سال اول انجام داد تعريف شاخص‌ها را به هم زد. براي مثال تعريف بيكاري را خيلي محدود كرد و به كسي كه دو هفته در ساعت كار كند هم صاحب كار اطلاق مي‌شود. (1514338) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۰۷:۵۱
مملکتو دربست دادن به چین و هرچی کارخونه رو تعطیل کردن بازم آمار میدن ! (1514771) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۵۹:۳۰
یعنی رئیس جمهور می تونه شاخص های اقتصادی رو هم تغییر بده؟؟؟ پس آمار دولت های اصلاحات و سازندگی هم چندان قابل اعتماد نیست شاید اونها هم شاخص ها رو به هم زدن!!! تا جایی که من در مر کز آمار و بانک مرکزی دیدم همه رو با یک معیار محسابه کردن. چرتا چیه می گی؟ اول فکر کن بعد حرف بزن (1514903) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۲۴:۲۶
عزیزم با عرض شرمندگی
دوساعت در هفته
نه دو هفته در ساعت . (1515207) (alef-10)
 
وحید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۳۳:۵۴
بزرگترین مشکل ما اینه که به بهونه اب تو اسیاب ریختن دشمن تمام واقعیتهای کشور رو معکوس جلوه میدیم در حالی که وقتی مشکلات را کتمان کنیم نمیتوانیم انها را برطرف نماییم و در اینده به مراتب بدتر دامنمان را میگیرد (1514624) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۵۲:۲۸
در واقع این دوست ما می فرمایند "چرا اجازه نمیدهید مسولان دروغ بگویند؟"عجبا
فرض کنید که به یک بیمار دکتر امپول اشتباهی می زند و سپس میبیند فشار مریض افاده روی 9 و بعد برای اینکه همه را از نگرانی دراورد و طبابت خوب خود را توجیه کند می گوید بیمار فشارش طبیعی است چندی بعد بیمار می میرد
هنگامی که پزشک می گوید فشار بیمار طبیعی است یک نفر شک می کند و داده های پزشک را زیر سوال میبرد ایا به نظر شما کسی که امار و ارقام و داده های جعلی را برای جلوگیری از فوت بیمار زیر سوال برده خائن است یا کسی که امار جعلی می سازد؟
می دانید هر یک درصد دروغگویی در نرخ بیکاری یا تورم چه خسارتی در حد ملی به بار می اورد ایا می دانید برنامه ریزی ها وقتی که فردی ادعا می کند 2 میلیون شغل در سال ایجاد کرده همگی تحت الشعاع قرار می گیرد؟
بی اعتبار کردن امار دروغ خدمت است یا خیانت؟
تورم 20 درصد است یا بالای 50 درصد؟
سالانه دو میلیون شغل ایجاد میشود یا 14000 تا
دلار 30000 ریال است یا 70 ریال؟
جوانان صاحب مسکن هستند یا نیستند؟
با جمع کردن چند سال حقوق می توانید یک مسکن 60 متری بخرید؟100 سال؟200 سال؟
پدر بازنشسته شما استراحت می کند یا مسافرکشی می کند؟
جوانان ازدواج کرده اند یا به دنبال روابط خارج خانواده اند؟
چند تا از نخبه های کشور تا حالا رئیس مدرسه ابتدایی شده اند؟
قطعنامه ها کاغذ پاره است یا نیست؟
هاله نور داریم یا نداریم؟
یارانه هدفمند شده سهم تولید داده شده یا نشده؟
فاصله فقیر و غنی بیشتر شده یا کمتر؟
با ارز مرجع اتومبیل خارجی وارد شده یا نشده؟
گوش کیلویی چند است؟
گوجه فرنگی را از سر کوچه رئیس جمهور باید بخریم ؟یا باید دوستان پاسخگو باشند؟
آن ... را لولو برد یا نبرد؟

امارسازی در دوران جناب احمدی نژاد بسیار پیشرفت داشته و باید ضریب برای امار جعلی در نظر گرفته شود مثلا وقتی می گویند 2 میلیون شغل در سال درست کرده ایم و در واقع 14000 تا بیشتر شغل ایجاد نشده باید عدد رئیس جمهور در 0.01 ضرب شود تا به عدد واقعی نزدیک شود
وزیر اقتصاد می گوید از لحاظ اقتصادی در جهان هفدهم هستیم و از استرالیا و هلند بالاتریم این عوام فریبی نیست؟چرا در مورد سرانه صحبت نمی کند؟
دوست عزیز برو این دام بر مرغ دگر نه
این حرفهای شما و دوستان جوک است امارها را زیر سوال نبریم یعنی چه؟همه حرفهای مسولان باید مستند باشد رشد اقتصادی ما منفی بوده اینکه دیگه تعارف نیست
هر وقت صندوق بین المللی پول و...از دوستان تعریف کردند فورا به امارشان استناد میشود اگر بر خلاف میل دوستان حرف بزنند می شوند استعمار گر و....
اینقدر این امارسازی ها تابلو است که بچه ها هم می فهمند. (1514844) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۰۲:۳۶
ما چقدر دشمن بیکاری داریم که کار و زندگیش را ول کرده نشسته آمار ما رو بی اعتبار کنه! (1515174) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۱۹:۲۳
آره... تازه اونهایی هم که سر کار هستن در حال آمارسازی غلط هستن 24 ساعته!!! (1515532) (alef-6)
 
چی میگی داداش؟
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۷:۰۶
واقعا کسی نیست احمدی نژاد رو بگیره مواخذه کنه؟
توی همین مدت انتقال دولت هم چقدر داره مساله درست میکنه
باید ایشون جوابگوی کاراش باشه
واقعی
نه اینکه یه مجری بشونن جلوش که ایشون هر چی دلش خواست بگه و تازه دور هم بگیره
واقعا اینجا چه خبره؟
تو گفتگوی تلویزیونی اخیری که انجام داد - اولش داشت از ترس منفجر میشد و کم کم حرف میزد
چون احساس کرده بود که کسی دیگه خریدار حرفهای صد من یه غاز ایشون نیست
ولی وقتی فهمید خبری نیست از بازخواست و جوابگویی و .....
دیگه دور گرفت دوباره
یه مناظره بذارن که آدمهای فهیم و درست وحسابی جلوش بشینن- بهش حالی کنن که همه فهمیدن چه گندایی زده
بهش بفهمونن که شانس آورده که تا حالا دادگاهی نشده و دارن باهاش مدارا میکنن
بعدشم بذارنش کنار
این کارا چیه داره انجام میده
هیچکی هم جلوشو نمیگیره
ین چه وضعیه؟
این همه 4 سال پیش مردم گفتن ایشون آمار سازی میکنه و ....
( یادمه سایت آمار ایران بالا نمیومد - چون ایشون یه حرفی زده بود و مردم هم با استناد به سایت آمار حرف ایشون رو تکذیب کردن و بعد از اون هرکسی میخواست براش دروغ ایشون ثابت بشه و مراجعه میکرد به سایت - سایت بالا نمیومد)
بعله - اون موقع جلوی ایشون گرفته نشد و آمار سازی 74000 میلیارد تومان رو هم امسال شاهدش هستیم
خودش که میدونه چه کرده
مردم هم میدونن
حالا وارونه سازی کرده
تا تشریف بیاره تو همون مصاحبه ادعا کنه که همه بدهی های دولت رو داده!
که هیچ دولتی تا حالا نداده
به چه قیمتی؟؟؟؟؟؟!
نابودی همه چی تو ایران
همه چی
هم مادی و هم اخلاق و معنوی

متاسفم (1515641) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۱:۰۹
"برخی وقتی بانک مرکزی نرخ تورم را مثلاً 28 درصد اعلام می‌کند عده‌ای می‌گویند این رقم درست نیست و عدد تورم بالاتر است، نظر شما چیست؟"

دليل اين مسئله اين است که بنده ديروز گوشت گوساله چرخ کرده خريدم، کيلويي 30 هزار تومن. همين رقم براي پارسال اين موقع 12 هزار تومن بود. يعني در اين يکسال 2.5 برابر شده. همين مسئله کمابيش در مورد لبنيات، ميوه، حبوبات، اتومبيل، خانه و ... هم صادقه. بنابرانط معلوم نيست آمار تورم 28 درصد از کجا اومده!!! (1513785) (alef-6)
 
فرهاد
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۶:۱۶:۵۵
مراکز امارگیری برای تعیین نرخ تورم یکسری کالا رو در نظر میگیرند و تغییرات قیمتی اون رو حساب میکنند ونرخ تورم رو اعلام میکنند،مشکل از اونجا شروع میشه که این کالاها ثابت نیستند و بر حسب شرایط تغییر میکنند یعنی هرگاه بعضی از کالاها دچار افزایش قیمت شدند ونرخ تورم رو افزایش میدند از سبد کالایی خارج میشند وکالاهایی که تغییرات قیمتی کمتری داشتند جایگزین اونها میشند.
ضمنآ تورم اعلامی از سوی مراکز امارگیری عمدتا" ماهیانه هستند و اگر بخواهیم سالیانه حساب بکنیم باید تورم رو بصورت نقطه به نقطه اعلام بکنند که طی این چند سال اخیر زیاد ازش صحبت نشده. (1515406) (alef-10)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۹:۰۵
مشکل آمار ها اینه که ضرایب تورم کالاها درست نیست
مسلا پاستیل ضریبش فرقی با گوشت نداره!
همینه که مردم هیچ حس همدردی با آمار نمیکنن
اینم نتیجه ی 30 سال استخدام افراد ظاهر نما توسط افراد ظاهر پرست تو نهاد های حکومتیه! (1515786) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۲:۴۲
فکر کردید که روحانی درست آمار میده ؟
فهمیده اداره کشور کار سختی است. پس بهتره کم و کاستیها را به گردن دولت دهم انداخت.
اگر می توانست ساخت راهها ، سدها،تولیدات نانو ، فرستادن موجود زنده به فضا و...... را با پاکن پاک می کرد. (1513790) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۴۸:۴۵
هر دولتی امارها رو دوست داره تا حدی دست کاری کنه اما خداییش دسکاری اماری در دولت احمدی نژاد دیگه از شاهکارهای بشریت بود من که فکر نکنم تا حالا دولتی در سطح جهان این همه دروغ گفته باشه و امار رو که به منزله ملاکی برای برنامه ریزی هست دست کاری کنه و صورت مساله رو پاک کنه اگر هم بوده نادره (1514148) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۵۷:۴۲
در تمام دولت ها کارهای عمرانی انجام شده فقط اولویت ها فرق می کنه در دولت هاشمی کارهای عمرانی بیشتر حول محور بازسازی خرابی های جنگ بود در دولت خاتمی بیشتر حول محور راه سازی و آبرسانی و برق رسانی به روستاها بود و این طبیعی بود که دولت بعد نیز باید این کار ها را ادامه و نوبت به ساخت مسکن و بزرگراه و آزاد راه می رسید. در ضمن برای بررسی وضع موجود فقط کافیست به نرخ تورم که توسط خود بانک مرکزی اعلام می شود توجه و نتیجه گیری کرد. (1514182) (alef-6)
 
نرخ تورم از بانک مرکزی؟
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۲۰:۲۸
این همه 4 سال پیش مردم گفتن ایشون آمار سازی میکنه و ....
( یادمه سایت آمار ایران بالا نمیومد - چون ایشون یه حرفی زده بود و مردم هم با استناد به سایت آمار حرف ایشون رو تکذیب کردن و بعد از اون هرکسی میخواست براش دروغ ایشون ثابت بشه و مراجعه میکرد به سایت - سایت بالا نمیومد)
بعله - اون موقع جلوی ایشون گرفته نشد و آمار سازی 74000 میلیارد تومان رو هم امسال شاهدش هستیم
خودش که میدونه چه کرده
مردم هم میدونن
حالا وارونه سازی کرده
تا تشریف بیاره تو مصاحبه ادعا کنه که همه بدهی های دولت رو داده!
که هیچ دولتی نداده
به چه قیمتی؟؟؟؟؟؟!
نابودی همه چی تو ایران
همه چی
هم مادی و هم اخلاق و معنوی
متاسفم (1515647) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۶:۰۹
این همون اشتباهی بود که اقتصاد شوروی رو ورشکست و نابود کرد به من بگو موجود زنده به فضا فرستادن وقتی اقتصاد پول نداره چه فایده ای داره؟ پیشرفت نانو وفتی صنایع نفتمون تکنولوژی قدیمی دارن چه فایده ای داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ (1514377) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۲۴:۵۷
در تایید حرف شما، شوروی در خیلی زمینه ها از امریکا جلو تر بود، چه موشک چه فضاپیما و خیلی چیزای دیگه، اما چیزی که باعث فروپاشی شوروی شد، دو چیز بود:
انفجار اقتصاد و فروپاشی نظام اجتماعی
فکر کنم ایران به هر دو مشکل دچاره و این خطر بزرگیه
حالا هر چه قدر توان نظامی و ... ما زیاد باشه (1514941) (alef-6)
 
محمد محمدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۱۰:۵۵:۴۱
فکر کنم درکی از نانو ندارید و فر د بیسوادی هستید (1517755) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۵۲:۴۹
دوست محترم خيلي از اين كارها زيربنايش در دولتهاي اقايان خاتمي وهاشمي بنا شد مثلا همين چرخه سوخت در زمان جناب خاتمي تكميل شد و اگر نه چگونه دولت احمدي نژاد 8 ماهه به مرحله توليد كيك زرد برسد در ضمن با درامدي كه دولتين احمدي نژاد داشت اگر درست عمل مي كرد حتي اگر به ميزان دولتين جناب خاتمي مصرف مي كرد و به جاي واردات بي رويه كالا از چين كارخانجات داخلي را فعالتر مي كرد الان تحريمها كاملا بي اثر بود و كلي هم ذخيره ارزي داشتيم و وضع مردم هم خيلي بهتر از حالا بود (1514545) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۰۷:۵۰
يك مثال ميزنم تا حرفت رو به خودت تفهيم كنم:
يك نفر گرسنه مونده و از بي غذايي رو به موته ولي ميره هرچي پول داره ميده لباس‌هاي شيك و مارك دار ميخره
الان موضوع روشن شد برات
ميدوني همين نانو و سلول‌هاي بنيادي چه هزينه سنگيني به ملت تحميل ميكنه (1515506) (alef-6)
 
همه چی آرومه
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۵:۴۰
چند فرصت شغلی از دست رفته؟

آیا این بیکاران بوده اند که در فرصت های شغلی جدید، جذب شده اند یا شاغلین در شغلهای دیگر؟

آیا اشتغالی که حتی توان پوشش هزینه های اولیه خود را ندارد (خوراک، پوشاک و سرپناه) میتواند به عنوان شاغل با عملکرد اقتصادی موثر تلقی نمود و یا صرفا وقت پرکنی ست؟

آیا اگر فرصت های شغلی جدید به لحاظ اقتصادی و اجتماعی واقعی و موثر می بود، نمی بایستی شاهد جهشی در رشد اقتصادی و اجتماعی کشور می بودیم؟

راستی این اشتغال در کدام بخش اقتصادی بوده؟
کشاورز؟ (وضعیت تولید گندم و تولیدات کشاورزی و دامی که با واردات سزسام آور نشان دهنده عدم تکافوی نیاز داخلی ست)
صنعت؟ (شاهد وضع وخیم صنعت خوردو و سایر صنایع که هستیم. من خود شاهد آمار سازی در تولید مسکن مهر هستم!!!)
خدمات؟ (نکنه منظور از خدمات همان دلالیه) (1513804) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۷:۱۲
اقا چرا تعارف می کنید؟
وضع اقتصادی مان که خراب است(دیگه تالوئه هه مردم قیمتها را می دانند)
وضع سیاسی مان هم خراب است و تحریم هستیم و در حال انزوا
وضع اجتماعی و فرهنگی هم مشخصه
تعارف نکنید باور کنید امارسازی دیگه فایده نداره و وضع بدتر میشه (1513806) (alef-6)
 
محمود
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۰۸:۰۴
همه اینها به خاطر این است که مراکز آمارگیری و بانک مرکزی ما مستقل نیستند.
ایشالا در دولت جدید این اتفاق بیفته.
دولت هم بهره دست از سرمون برداره بره...دیگه حوصله مون از این آمار هاتون سر رفته...همه می دونیم چه خبره.. (1513808) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۰:۰۶
خوب همه چی معلومه دیگه
1- گوشت کیلویی 30هزار تومان
2-حداقل حقوق 400هزارتومان
3-اجاره یک واحد 50متری 30ملیون تومان رهن 100 هزار تومان در ماه
4-....
5-کشور از هر لحاظ تحریم (1513814) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۶:۴۱
اشتباه میکنید ما اصلا تورم نداشته ایم و اینها همش توهم است و مملکت به قله ها نزدیک میشود ما اقتصاد 17 ام دنیا هستیم و مردم رد رفاه زندگی میکنند
1- گوشت کیلویی 9 هزار تومان مانده است (البته گوشت فاسد)
2- حداقل حقوق 1.5 میلیون است (البته برای مسئولین)
3- اجاره یک واحد 5 میلیون ماهی 20 هزار تومان است (واحدهای 2 تا 3 متری)
4- ....
5- کشور ما از هر لحاظ دنیا را تحریم کرده است - کاغذ پاره ها (1514315) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۱:۳۹
ما منتظر پاسخ از طرف تيم دكتر روحاني ميمانيم (1513818) (alef-6)
 
...
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۲۹:۱۹
یه مناظره بذارن که آدمهای فهیم و درست وحسابی جلوی احمدی نژاد بشینن- بهش حالی کنن که همه فهمیدن چه گندایی زده
بهش بفهمونن که شانس آورده که تا حالا دادگاهی نشده و دارن باهاش مدارا میکنن
یه بار برای همیشه-خفه اش کنن (1515666) (alef-6)
 
توحید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۳:۵۲
آدم یکم نگران میشه این آقایی که گفته فقط 14 هزار شغل درست شده تو 8 سال می خواد تاثیر داشته باشه تو برنامه های اقتصادی کشور

یک کودک هم می دونه که با توجه به اضافه شدن سالیانه چند صد هزار نفر به بازار کار ، عملاً اگه 14 هزار شغل ایجاد شده باشه ، الان نصف ایران باید بیکار بودن که نتیجه ش همونطوری که گفتن یه بحران اجتماعی بود (1513827) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۱۱:۳۳
دوست عزیز از بیکاری همین بس که از کلاس 40 نفری کارشناسی ما که 15 نفر خانم و از 25 آقا 10 نفر دارای پایان خدمت بودند فقط 3 نفر شاغل هستند و بقیه در به در دنبال کار هستند.

البته اینم بگم که سراسری خوندیم فرد با معدل 18 بیکار داریم تا با معدل 13
فکر نکنی هممون تنبالای کلاس بودیم
همین طور از 3 تا از دوستای دیگم که کارشناسی جاهای دیگه تموم کردن کاملا اطلاع دارم که اکثرشون بیکارند
موفق باشید (1514215) (alef-6)
 
توحید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۰۳:۵۰
بنده کارشناسی نرم افزار دارم، رفیقای من نود درصدشون سرکارن الان.
نه یه کار دولتی ، بلکه کاری که خودشون را انداختن یا استخدام شرکت های خصوصی شدن و ...
خدمت شما و سه چار تا کامنت دهنده زیری عرض کنم که ، عدد 14 هزار کاملاً طنزه و بازی گرفتن شعور ملت !
دیگه آمار مراجع رسمی رو می برید زیررادیکال ، حرف های بقیه آب در هاون کوبیدنی بیش نیست براتون.

پارادوکس ها شروع شده. تدبیر و امید داره رو نمایی میشه. چهار سال جالب داریم پیش رو ! (1514462) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۰:۲۶:۱۵
شما راست میگی ایشان برای مرزنشینان شغل شریف قاچاق گازوییل را ایجاد کرده با کلی درآمد! (1517283) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۰۹:۰۳:۱۳
شما كار بلد بودي كار راه انداختي اون كارخانه هاي كه همه ي كارگراشو فرستادن خونه چي؟ اون اداراتي كه شروع كردن به تعديل نيروي انساني چي؟ فكر ميكني راننده آژانس شدن كاره؟ فكر ميكني دستفروشي كردن كاره؟ اينو بدونين كه خيليا توي اين هشت سال از نون خوردن افتادن... خدا باعث و بانيش رو لعنت كنه... و شما رو هم دچار مصيبت كنه كه بفهمين حرف زور زدن يعني چه... تونستي براي خودت كار جور كني فكر نكن همه خوشبختن... فكر نكن كه هيچ بيكاري نيست... فكر نكن خيلي زرنگي... لعنت به مردم خودبين.... (1519031) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۱۳:۳۸
آقای محترم شما ریاضی بلدی ؟ وقتی میگن 14 هزار شغل ایجاد شده یعنی اینکه ممکنه خیلیا بیکار شدن اما دوباره رفتن سرکار. اینا جزو این آمار حساب نمیشن. وقتی میگن 14 هزار شغل ایجاد شده یعنی اینکه توی دوره چهار ساله دوم فقط برای 14 هزار نفر که قبلا بیکار بودن و هیچ شغلی نداشتن کار درست شده. یعنی به جز اونهایی که سرکار بودن. حالا چه جوری باید نصف ایران بیکار باشن ؟ به من جواب بده بدونم...اگر ریاضی بلد بودی می فهمیدی که با استدلالت باید جمعیت آماده کار تو 4 سال سه برابر میشد تا نصفشون بیکار میشدن. یه کم درس بخون، مطالعه کن خوبه. (1514225) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۰۰:۳۱
ورود و خروج به بازار کار رو باید در نظر گرفت
از روی هوا حرف نزن آقای محترم . مسلمه که بیکاران بسیار بیشتر شدند.
وقتی همه جا تعطیل شده انتظار داری اشتغال ایجاد شده باشه ؟
نصف ایران بیکارن اتفاقا" (1514329) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۳۵:۰۴
دوست‏ ‏عزیز‏ ‏امار‏ ‏اقای‏ ‏نیلی‏ بر‏ ‏اساس‏ ‏اطلاعات‏ ‏مرکز‏ ‏امار‏ ‏ایران‏ ‏بوده.شاید‏ ‏در‏ ‏این‏ ‏دولت‏ ‏چند‏ ‏میلیون‏ ‏شغل‏ ‏ایجاد‏ ‏شده‏ ‏‏ ‏باشد‏ ‏اما‏ ‏مشاغلی‏ ‏راهم‏ ‏که‏ ‏از‏ ‏بین‏ ‏رفته‏ ‏باید‏ ‏حساب‏ ‏کرد‏‏‏ ‏به‏ ‏طور‏ ‏مثال‏ ‏‏ ‏در‏ ‏زمان‏ ‏اقای‏ ‏خاتمی‏ ‏در‏ ‏پارس‏ ‏جنوبی‏ ‏۸۰‏ ‏هزار‏ ‏نفر‏ ‏مشغول‏ ‏به‏ ‏کار‏ ‏‏ ‏بودند‏ ‏اما‏ ‏در‏ ‏این‏ ‏دولت‏ ‏به‏ ‏زحمت‏ ‏تعداد‏ ‏نفرات‏‏ ‏به‏ ‏ده‏ ‏هزار‏ ‏‏ ‏نفر‏ ‏میرسه.‏ ‏ویا‏ ‏اینکه‏ ‏صنعت‏ ‏کشور‏ ‏در‏ ‏این‏ ‏چند‏ ‏سال‏ ‏با‏ ‏۳۰‏ ‏درصد‏ ‏ظرفیت‏ ‏خود‏ ‏‏داره‏ ‏به‏ ‏کار‏ ‏ادامه‏ ‏میده‏ ‏.‏‏‏‏ ‏و‏ ‏جالب‏ ‏تر‏ ‏از‏ ‏همه‏ ‏تعریف‏ ‏جدید‏ ‏اقای‏ ‏احمدی‏ ‏نژاد‏ ‏از‏ ‏‏ ‏شاغل‏ ‏بودن‏ ‏‏ ‏هست‏ ‏که‏ ‏هر‏ ‏کسی‏ ‏که‏ ‏هفته‏ دو‏ ‏ساعت‏ ‏کار‏ ‏کنه‏ ‏شاغل‏ ‏حساب‏ ‏میشه‏ ‏و‏ ‏امار‏ ۶ میلیونی‏ ‏شغلهای‏ ‏ایجاد‏ ‏شده‏ ‏در‏ ‏این‏ ‏دولت‏ ‏‏ ‏اینطوری‏ ‏به‏ ‏دست‏ ‏امده. (1514402) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۴۰:۱۹
از مترو سوار ها بپرسید نسبت دستفروش ها به پارسال چقدره؟ (1515234) (alef-10)
 
م
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۱۷:۵۹
مردم وقتی خود با پوست وگوشت خود کذب بودن امار دولت را لمس میکنند و همه جنسها را چند برابر قیمت میخرند کجا تورم را 35درصد قبول کنند وقتی که خود من با 12سال سابقه کار چندماه بیکار میشوم وبه زحمت میتوانم یک کار انهم با مزایای بسیار پائین بگیرم کجای این با نرخ بیکاری جور در میاید (1513838) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۲:۴۵
اگه يك ساعت كاردرروز اشتغال محسوب بشه بله احمدي نژاد درست گفته ولي مردم اينقدر عاقلند كه دروغ هاي احمدي را نژاد را مي فهمند (1513857) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۱۵:۰۲
البته دوست عزیز مبنا 2 ساعت در هفته است نه 1 ساعت در روز !!!!!!!!
این هم از شاهکارهای آماری احمدی نژاده که تعاریف رو عوض میکنه تا آمار رو بهتر نشون بده. (1514228) (alef-6)
 
عادل
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۳:۳۳:۳۷
با 2 ساعت در هفته کار کردن مگه زندگی شخصی می چرخه؟!!! مگه اینکه 2 ساعت در هفته دزدی یا کلاهبرداری کنی تا زندگیت بچرخه (1515029) (alef-10)
 
...
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۳۱:۳۴
خب احتمالا با معیارهای ذهنی خودشون و اطرافیانشون - این تعریف رو ارایه دادن! (1515677) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۳:۲۹
با سلام

بجناب روحانی می زاشتید حداقل حکم ریاست جمهمری بگیرید بعدش شروع کنید به روضه خونی !!!!

از حالا دارید زمینه چی برای خودتون آماده می کنید؟ می خواهید بگید مشکلات بود من داشتم بدهی صاف می کردم ؟ نشد کار کنم و....
چرا شما که هنوز مسئولیتی ندارید آمار دروغی و خلاف واقعیت می دید؟؟
چرا دارید ندونم کتری خودتون و اطرافیانتون را اینجوری توجیه می کنید ؟؟؟

تا رای آوردید ساز مخالف و ادعاهای دروغین مثل 88 دوستانتان شروع شده ؟؟؟؟ (1513863) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۲۴:۲۲
ببخشید مگه تا الان کاری کردند که شما اسمش رو گذاشتید ندانم کاری؟
تا الان هر کاری بوده دولت فعلی انجام داده

بزرگوار لطفا به رئیس جمهور کشورت احترام بزار حتی اگه مخالفش باشی من همیشه مخالف کارهای آقای دکتر احمدی نژاد بودم اما همیشه محترمانه نامش رو بردم چون رئیس جمهور ماست
پس استفاده از لفظ روضه خوانی مال کوچه بازاره

ادب مرد به از دولت اوست
موفق باشید (1514246) (alef-6)
 
یونس
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۲۳:۱۵
مثل روز روشنه که چقدر احترام رئیس جمهور 25 میلیونی رو شما عزیزان تو این سالها نگه داشتید!!!
بی ادبی در همه جا محکوم است (1514873) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۳:۴۱
گفته می‌شود که گزارش او از وضعیت اقتصادی کشور در جریان جنگ هشت ساله با عراق، یکی از دلایل اصلی متوقف شدن جنگ بوده است.


اینو در ضم دکتر نیلی نوشتین؟
باید جنگ ادامه پیدا می کرد؟ ایشون خیانت کرده به نظر شما؟؟؟ (1513864) (alef-6)
 
علي
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۶:۳۳
1- من دهها كالا را ميدانم كه بيش از ده برابر طي اين 8 سال گران شدند. يعني بيش از هزار در صد تورم. ده درصد و بيست در صد و اين حرفها نيست.
2- در واقع 14 هزار شغل هم ايجاد نشده. براي آنكه شغلهاي از دست رفته را همن بايد حساب كرد.
شما اكنون در جامعه نمي بينيد كه چقدر كاركنان و كارگران بي كار شدند. نمي بينيد چقدر صنايع تعطيل شدند. بايد اينها را حساب كني يا نه؟ (1513879) (alef-6)
 
هادی مسلمانزاده
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۲۷:۱۰
.باسلام به فرض که آمارهای دولت تقریبا محترم وراستگووباعدالت صحیح باشه:لطفابیان وبگنن که برا چه کسایی اشتغال زایی کردن?عامه مردم یا یه عده خاص?آقازاده ها وخانواده جانبازان وایثارگران مگه فرصتی برابقیه میزارن.تحصیلشون که آبکی وازبیت المال.سربازی که معاف کارشون هم بدون آزمون وتخصص مربوطه آمادست عدالت علی گونه دردولت ومجلس عدالت محور.شمادولتی هاومجلسی هاعجب چشم ورویی دارید. درضمن پدرمن جانبازجنگ تحمیلیه.وافتخارمیکنم جانباز زاده ام.. در (1513881) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۰۹:۱۲
سالانه تا یک میلیون شغل همه اش متعلق به آقازاده ها بوده؟؟؟ جانبازان و ایثارگران هم که اصلا مردم محسوب نمی شن. اگر برای خانواده محترم جانبازان و ایثارگران در دو سال این مقدار کار ایجاد شده باشه تعداد بیکاران این خانواده ها تموم شده و باقی فرصت شغلی متعلق به باقی مردم بوده دیگه. سعی کردم با منطق خودتون جوابتون رو بدم. وگرنه هر بی سوادی الان فهمید شما می خوای جدل کنی تا حقیقت رو کتمان کنی و مجبور به پذیرش اشتباه محاسباتیت نباشی (1514917) (alef-6)
 
سروش
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۳۲:۰۸
الف جان فکر کنم نویسنده این مطلب تو ایران تشریف ندارن . وگرنه فکرکنم تورم40 درصدی دکتر روحانی که گفته خیلی با انصاف بوده . الان تو دو روز قیمت لبنیات 30 درصد گرون تر شده ..... اقا کجای کاری ........ با این اوصاف فکر کنم اگه امام زمان هم بیاد نمتونه کمکی به این مردم بکنه (1513896) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۳۱:۴۴
راست میگی ولی جمله آخرت اصلا درست نبود... (1514393) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۴۳:۴۰
یک اقتصاد دان آزاد با استفاده از آمارهای جمع شده توسط دانشجویانش تورم 80 درصدی محاسبه کرد. (1515240) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۳۷:۴۴
توجيه اينكه دليل تورم تحريم هاست غير منطقى است آيا تحريم ها را كاغذ باره نمى دانستيد (1513915) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۳۹:۲۶
اینکه باعث ناراحتی مردم است عدم صداقت دولت فعلی در ارائه آمار درست است شاید این عدم صداقت از عدم کارائی دولت در اقتصاد هم بدتر باشد (1513918) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۴۴:۱۴
همه امارهايشان دروغ است !! بايد يك نهاد غير دولتى و مستقل و حداكثر زير نظر مستقيم رهبرى اين امارها را بررسى و تاييد كند . (1513933) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۱:۳۱
واقعا کیه که ندونه وضعیت چقدر خرابه؟ به نظرم باید این تحویل دادن دولتی به دولت دیگر به طور رسمی و قانونی تمامن ادعاهای طرفین صورتجلسه بشه مه بعدا معلوم بشه که اگر دولتی آمار الکی داد اون فرد یا مسئول در دادگاه بازخواست بشه و به شدیدترین مجازات محکوم بشه .آمار یک مملکت آبروی یک مملکت است نباید اینجوری باشه که طرف چشم هاشو ببنده دهانش را باز کند هر چی دلش خواست بگه!!!آخه این همه رشد اقتصادی و کارهاییکه انجام شده کوووووو پس چرا یکیشو مردم نمیبینند حس نمیکنند بالاخره در هر دولتی هر کاری انجام شد یکسری از عملکرد هاشون ملموس و قابل مشاهد بود عملکرد های آقای احمدی نژاد نیاز به تلسکوپ داره برای دیدن!!!! (1513965) (alef-6)
 
امیر اصفهانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۲:۱۲
حمله به دولتهای خدمتگذار نهم و دهم رویکردی است که آقای روحانی در پیش گرفته است. این به خاطر آن است که می خواهد ناکامی های احتمالی آینده خود را به گردن دولت قبل بیندازد. در حالی که خدمات جناب آقای دکتر احمدی نژاد در این سالیان بر کسی پوشیده نیست و اگر کس دیگری غیر از دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور شده بودند الان اوضاع تورم و بیکاری خیلی خیلی بدتر از این می بود.

چطور ممکن است رئیس جمهوری که بیش از دوبرابر یک کارمند ساده در شبانه روز کار کرده است خدماتی نداشته باشد.

الحق و الانصاف که تلاش ایشان در راه اندازی بنگاه های زود بازده اقتصادی که اثر بسیار مطلوبی بر روی تولید کار و اشتغال داشت قابل اغماض نیست. کاش منتقدین ایشان کمی انصاف داشته باشند تا بتوانند این همه خدمات ارزنده را به چشم ببینند. (1513969) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۰۱:۳۹
يكي از اين بنگاههاي زود بازده ، بساط سر ميدان فردوسي بود كه الجق والانصاف عده اي را يك شبه ميلياردر كرده است .

از ديگر بنگاههاي طودبازده مي توان به واردات خودرو با ارز مرجع و فروش آن به نرخ آزاد ،
دو برابر كردن قيمت خودروهاي ساخت داخل و ده برابر كردن قيمت مسكن اشاره كرد كه لجق والانصاف صدها هزارنفر به جرگه ثروتمندان پيوستند .

كمك به كارگاههاي بمجول سازي چين هم از ديگر كارهايي بود كه لجق والانصاف براي اقتصاد چين معجزه بود (1514331) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۰:۴۷:۴۶
از دیگر بنگاه های زود بازده قاچاق سوخت است که به علت سیاست های احمدی نژاد و تفاوت قیمت داخلی با دلار3300 تومانی بازده بالایی پیدا کرده (1517305) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۱۳:۰۶
روحانی درصدی از اعتماد مردم رو مدیون خراب کردن دولت قبل خودش بوده اگر رو بشه که خیلی از حرفاش واقعیت نداشته اون درصد ریزش می کنن. پس تمام تلاشش رو می کنه (1514924) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۴۰:۰۳
این منفی کجاست (1515122) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۴:۰۶:۲۵
lمگر صرف کار زیاد نتیجه مثبت دارد. حالا این فرد در جهت عکس و تخریب کار کرده باشد چه؟ صحبت این است که بیشتر کارهای احمدی نژاد در جهت خلاف و علیه منافع ملی بوده است. کاش ایشان بجای دو برابر یک کارمند یک دهم آن کار میکرد تا تخریب کمتری بر جای می گذاشت. مثل این است که بگویی بمب قوی تر سبب تولید بیشتر می شود. نه خیر بمب قویتر سبب تخریب بیشتر می شود. حکایت احمدی نزاد حکایت یک بلیه ای بود که بر جان مملکت انداخته شد و بواسطه آن مملکت رو به قهقرا و تخریب رفت. (1516317) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۷:۵۴
آماری که آقای نیلی ارایه کردند اشتغال خالص است یعنی مجموع جبری افرادی که کار پیدا کرده اند و آنهایی که بیکار شده اند. درستی این عدد هم از آنجاست که نرخ بیکاری نه تنها کاهش پیدا نکرده که زیاد هم شده است. ضمنا شغل های با کیفیت قبلی حذف شده و با شغلهای نیمه کاذب جدید جایگزین شده اند. (1513988) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۷:۵۹
آماری که آقای نیلی ارایه کردند اشتغال خالص است یعنی مجموع جبری افرادی که کار پیدا کرده اند و آنهایی که بیکار شده اند. درستی این عدد هم از آنجاست که نرخ بیکاری نه تنها کاهش پیدا نکرده که زیاد هم شده است. ضمنا شغل های با کیفیت قبلی حذف شده و با شغلهای نیمه کاذب جدید جایگزین شده اند. (1513991) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۹:۳۱
دم خروس را قبول کنیم یا قسم حضرت عباس را .آثار تورم ، بیکاری ،فساد ،فحشا و دهها شاخصه منفی دیگر بصورت واضح در جامعه دیده میشود تورا خدا دروغ و شعار کافی است کمی بفکر مردم باشید (1513996) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۰:۵۵
امار وارقام نان شب مردم نمیشود.
همه کسانی که سه وعده در روز از نعمت خدا استفاده میکنند با چشم سر میبینند کهاقلام هزینه های زندگی طی دوسال گذشته گران نشده بلگه چندین برابر شده است. (1514000) (alef-1)
 
امیر از شیراز
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۱:۴۹
تمام آمار و ارقام های دولت احمدی نژاد از اول تا آخر ساختگی و دستکاری شده بوده است . من نمیدونم این آقایون چیو می خوان ثابت کنند و دوستان نمی خواهند قبول کنند که تاریخ مصرف شان به اتمام رسیده است . به امید فردایی بهتر با دولت و مجلسی مقتدر . (1514002) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۲:۱۷
ولی تمام آمار و ارقام های روحانی از اول تا آخر همگی درست است... (1514369) (alef-6)
 
کاوه
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۲:۳۹
آقای روحانی به عنوان یک شهروند با توجه به مشاهدات میدانی که از جامعه دارم وضع خیلی وخیم تر از این حرفهاست.
پیشنهاد میکنم برای اینکه زودتر و روان تر بتونی کار کنی دکمه re_set دولت را فشار بدید و از نو همه چیز را نوسازی کنید. (1514004) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۰:۱۱
آقای روحانی تا دو سال آینده فقط باید ctrl+Z بزنه :) (1514096) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۱۸:۱۷
بله این کار رو می کنه که پیشرفتهامون رو از دست بدیم مملکت رو برسونه به همون نقطه ای که تا کمر خم شد و اسناد تحقیر ملت ایران رو امضا کرد. یادتون هست که! (1514930) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۰:۰۷
تا چند تا عمل crtl +z سیو میشه، آقای روحانی کلا باید یک فایل دیگه باز کنن! (1514948) (alef-10)
 
رامیار
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۵:۱۲
یکی نیست بگه آقای کوچک زاده آخه تو اقتصاد دانی چی هستی؟رشته تحصیلیت هم که یک چیز دیگر است.محض اطلاع جنابعالی آقای دکتر نیلی از بزرگان اقتصاددانان کشور هستند که مورد تایید آقا هم هستند پس لطفا در مورد مسائلی که علمش رو نداری دخالت نکن.یکی مثل آقای توکلی یا نادران اظهار نظر کنه یک چیزیه هردوشون رشته اشون اقتصاد است و نظریه کارشناسی میشه نقدشون شما که رشته ات اصلا به این حرفا نمیخوره لطفا سرت به کار خودت باشه و روزنامه تازه تاسیست!! (1514014) (alef-1)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۰۹:۳۵
تابناک:
چندی پیش استیو هانکه که معتقد است ایران دچار پدیده تورم حاد شده است، اعلام کرد که بر خلاف آمار اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از نرخ تورم کشور، تورم سالیانه ایران با احتساب نرخ ارز در بازار آزاد برابر با 110 درصد است. امروز وی با توجه به نوسانات ارزی در ماه اخیر اعلام کرده است که تورم سالیانه ایران به 121 درصد رسیده است.
http://www.tabnak.ir/fa/news/301059/تورم-سالیانه-ایران-به-121-افزایش-یافت (1514022) (alef-6)
 
علي
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۰:۱۹
مردحسابي حتماٌ مي رويد سر كوچه آقاي احمدي نژاد مثل قيمت گوجه فرنگي اقلام را قيمت ميكنيد و در محاسبه منظور مي كنيد در ضمن در باره نرخ بيكاري هم آخي هزاران نفر را در خيابان كاشتيد بعنوان پارك بان پدر مردم در مي آوريد اين شد ايجاد كار موتور سواران را همچون لشگر مغول در خيابان ها هجوم مي آورند و آدم وحشت ميكند مي گويي شغل ايجاد كردي (1514024) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۳:۰۲
کجای آمار روحانی غیر منطقی بود؟؟؟ فکر کنم شما فرق شغل و شاغل را نمیدانی
14 هزار شغل نه 14 هزارشاغل آی کیو!!!! (1514029) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۳:۱۳
دکتر نیلی اقتصاددان باسواد و بزرگی هستند . اون آمار اشغال که میگید تو برنامه پایش گفته فقط 14 هزار شغل ایجاد شده صحیح هست چرا که همه تو همون برنامه سایت مرکز آمار رو که این عدد را تایید میکرد دیدیم. درثانی آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است. مگه دروغ میگن وضعیت اقتصادی کشور خیلی از اون چیزی که دولت میگه فاصله داره. (1514030) (alef-6)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۳:۴۱
من نمیفهمم ویزیت دکتری که 20000 تومان بوده شده 25-30 هزارتومان این که میشه 25-50% تمام داروها 3 برابر شده اند آزمایشات 3 برابر شده اند من نمیفهمم این آمار 5.20% از کجا آوردن!!!!!!!!!! (1514033) (alef-6)
 
سلام
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۳:۴۵
نظر شما چیه آقای توکلی؟ کی راست میگه؟اون چیزی که ما میبینیم و لمس میکنیم خیلی با آمار دولت فاصله داره.اما عدم استقلال بانک مرکزی و مقایسه آمار دولت با واقعیت های ملموس و سابقه دولت باعث شده نتوانم به آمارهای آنها اعتماد کنم.یک مرجع مستقل هم رسانه هایی مانند شما هستید که آمار درستی ارایه نمی کنید. مرکز پژوهش ها هم از وقتی آقای توکلی از اونجا رفته گزارش درست و درمونی از وضعیت کشور نداده است.در کشور خوبی زندگی نمیکنیم.صدای ما هم به هیچ جا نمیرسه خفه شدیم از مونولوگ. (1514035) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۴:۳۶
خسته ایم از این ارقام. شب را انکار می کنند و می گویند روز است. هیچ موقع اینقدر خواهان مرداد ماه گرم نبوده ام. گرمای بالای 40 درجه را احساس نمی کنیم ولی داغی و زخم انکار و پررویی را تاب تحمل نداریم. چرا زمان نمی گذرد انگار از 24 تیر ماه زمان جلو نمی رود و به ساعت 9 صبح چندم مرداد نمی رسد. کاش زودتر می رفت از صفحه اخبار محو میشد برای مدتی تا مملکت ارام گيرد.
الهم نشکوا الیک فقد امامنا (1514040) (alef-6)
 
محی الدین
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۵:۲۸
به نظر بنده جریان ثروت و قدرت می خواهد به طور کل هرچه از اول انقلاب تا به حال کار شده است بکوبد یا اینکه بگوید ما این کار ها را انجام دادیم و به نام خود ثبت کند
بطور مثال کتاب خاطرات آقای هاشمی چنین مطالبی را بیان می کند که هرچه کار شده در زمان انقلاب و بعد از بدست او انجام شده یا حرف او را امام انجام داده است
حال آقای روحانی مرتکب اشتباه بزرگی شده است زیرا از همین اول کار برای خود دشمن تراشی نموده است همان اشتباهی که احمدی نژاد مرتکب شد و گروهی را کنار زد و اشتباه دوم اگر دولت بعدی بگوید آمارهای دولت روحانی را قبول ندارم ایشان چه خواهد گفت آیا جوابی دارد
آمار های رسمی و بین المللی گویا همه چیز است (1514043) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۱:۰۶
آخه بنده خدا! اگه به شما هم بیان به دروغ یه ملک ویران رو بدن و بگن که پر از آبادی و باغ است شما چه عکس العملی نشان میدهی؟!
قراره که بعد از 4 سال دیگه نتایج رو با این چیزی که ایشون تحویل گرفته مقایسه کنن. اگه به دروغ همه چیز رو عالی جلوه بدن که خیلی بیشتر از دشمن تراشی های فرضی جنابعالی به ضرر آقای روحانی و دولتش خواهد بود.
مثل اینکه شما یا توی مملکت ایران زندگی نمیکنی یا جزء مرفهین هستی عزیزم. (1514101) (alef-6)
 
نازنین
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۱۵:۴۴
خدایا به برکت این روزهای عزیز شر آقایون دروغگو و متوهم دولت را از سر ما زودتر کم بنما. تمام اقتصاددانها و تحلیل گرای باسواد و درست درمون ما دروغ می گن دولت آقای احمدی نژاد راست می گه. (1514045) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۳۵:۱۰
حالا خوبه خود آقای حیدری در برنامه هفته بعدش عدد 14 هزار رو استخراج کرد. اونوقت دکتر نیلی شد سیاهنما و ...!!! لااقل آمار رو درست کنید. (1514116) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۱:۴۷
اونم حیدری!! دیگه حتی داد دیوار هم در اومده!! (1514949) (alef-10)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۲۱:۲۷
فکر کنم سبد بانک مرکزی با سبد مردم فرق داره.

اگه ممکنه این سبد کالایی که نرخ تورم بر مبنای اون محاسبه میشه را اعلام بفرمایید تا ما خودمون هم یه حساب کتاب کنیم. (1514068) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۴۶:۴۸
اول مسکن رو بذارید کنار (1515246) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۲۲:۲۰
الف جان ! چرا دروغ سنجت کار نمیکنه ؟! اینهمه دروغ گفته روحانی ! گفته براساس آمار مرکز آمار سالی 14000 شغل ایجاد شده ! خب مرکز آمار که دم دسته دیگه ! سایتش و گزارش هاش هم هست و اختلاف فاحشی با ادعای روحانی داره ! چرا اتهام دروغگویی نمی زنی ؟! تقریبا همه آمارش غلطه ! اونوقت میگه اعتدال ، صداقت ... (1514072) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۲۲:۳۶
هر چی میکشیم از تعریف و تمجدید الکی و بی اساس از این دولته،تمام ضعف های دولت را ندید گرفتند و این اواخر فقط دارن تعریف میکنند از این دولتی که کمر این ملت و نظام رو خم کرده... (1514073) (alef-6)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۴:۴۱:۱۸
چند سوال داشتم یکی جواب درست حسابی بده بدون حب و بغض...
موضع خود سایت الف نسبت به این آمارها چی هست؟
واقعا چرا اینقدر فاصله داره،کی درست میگی؟من نه اقتصاددانهای لیبرال دولت های قبل رو قبول دارم ونه آمار سرار گل وبلبل این دولت رو!!
آخه نکته اینجاست که همین آمار رو به رهبری نیز ارائه کردن،یعنی آمار سراسر دروغ و خالی بندی تحویل دادن با زبون روزه!!!
خواهشمند است خود دکتر توکلی یا نادران موضعشون رو مشخص کنند،کی درست میگه و کی واقعیت رو میگه........
با تشکر (1514131) (alef-6)
 
شهرام
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۰۱:۰۸
صندوق بین امللی پول آمار کشورها را از کجا استخراج می کند؟از منابع رسمی دولتی آمار می گیرد و آن را در دنیا منتشر و رده بندی می نماید. بنابر این آنچه که به عنوان گزارش صندوق اشاره شده است قابل اتکا نیست و پاسخ مناسب نمی باشد. (1514189) (alef-6)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۳۱:۲۴
یعنی اگر تو دولت روحانی هم صندوق بین المللی پول آمار بده اونو ردش میکنی و قابل اتکا نمیدونیش؟! یا فقط در مورد دولت احمدینژاد صادقه این مطلب؟! (1514511) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۰۳:۵۷
چرا کمیته اقتصادی دولت جدید، به موضوع شاخص های بورس توجه نمی کنند؟

دعوت می کنم تا پای صحبت فعالین بازار سرمایه بنشینن و ببینن اونجا چی میگذره!!!

در تمام دنیا می گویند شاخص بورس دماسنج اقتصاد مملکت است. با رشدی که از شاخص به ما می گویند یعنی وضع اقتصادی از عالی هم عالیتر است. من شک دارم در ایران زندگی می کنیم. حتما اینجا سویس هست و ما خبر نداریم!! (1514197) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۱۸:۰۱
آره حق با شماست عزیز بورس دماسنجه ولی وقتی دماسنج خراب باشه دما را درست نشان نمی دهد (1514495) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۱۸:۵۲
شاخص بورس هم تابع نرخ تورم است خیلی عجبیب نیست با این تورم شاخص بورس هم رشد کند (1514497) (alef-6)
 
1360
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۰۴:۳۸
کدوم مثبت عملکرد این دولت معلومه چی بوده چرا بیدلیل حامی ها دفاع میکنن نکنه ............. ما همه به ایشان رای دادیم که دیگر شاهد اینگونه حمایتهای الکی از کسی نباشیم صرف اینکه ایشون از یک جریان خاصی هستن دلیل نمیشه انتقاد نشه ازشون
باید هرکس با هر مقامی در ایران پاسخگوی عملکرد خود باشد
پاک کردن امار و ارقام و غلط جلوه دادن امار بی احترامی به شعور مردم ایرانه (1514198) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۴۴:۱۵
آقایان نیمه محترم مهدي كوچك زاده و علي اصغر زارعي درست است که شما با پول عده ای خاص تبلیغات کردید ولی هدف نباید فدای وسیله شود و وسیله همان هدف شود
شما نماینده مردم هستید نه وکیل الدوله چرا رفتاری برعکس دارید
اگر واقعا بخاطر درد عدالت و ملت اینطور از دولت حمایت میکردید این متن را نمی نوشتم ولی بارها شاهد برخوردهای شما در مجلس و جبهه گیری های شما بدون منطق بوده ام شما وقتی پای دولت وسط باشد مهم نیست که دعوی چیست و چه ادعا یا چه مسئله ای بوده است همواره طرف دولت را گرفته اید و حتی مبانی و اعتقادات را نیز هزینه میکنید و به هر چیزی برای تبرئه دولت چنگ میزنید
در تورم شدید و فقر و بی عدالتی که دامن مردم را گرفته شما بیشتر از دولت مقصر هستید چون هم نظارت درست انجام ندادید و هم جلوی پرسش و پاسخ را می گرفتید شما همواره بر همه چیز مهر تایید گذاشتید و اولویت مجلس و وزنه برتری را به نفع دولت برگردانید و جلوی پای مجلس (توان مجلس، قوه نظارت و بازخواست مجلس، مطالبات مردم) سنگ می انداختید (شریک دولت و رفیق مجلس)
شما نقش حاج ابراهیم کلانتر را بازی میکنید و این نقش در واقعیت بسیار سخیف است (1514286) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۵:۳۹
اعلام تحویل شرایط موجود خود نشان از عملکرد خوب یا بد دولت است که بایستی مردم بدانند وگرنه به عهده دولت جدید است (1514309) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۵:۵۸:۲۵
معلوم شد آمارهای دولت حرف مفت و کاغذ پاره بوده است (1514319) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۰۰:۰۳
الف جان خوب اين نظرات مردم را به دفتر ريس جمهور محترم برسانيد تا بدوند كه فقط روحاني نسيت كه اين حرفها را مي زنند 99درصد كسانيكه كامنت دادن مخالف آمارهاي دولت احمدي نژاد مي باشد (1514328) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۰۲:۰۴
اقای احمدی نژاد استاد پیچوندن و زیر حرف هایشزدن است مثل قضیه هاله نور (1514333) (alef-6)
 
ذاکری
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۱۵:۰۸
اقای احمدی نزاد سفره های مردم را به عنوان شاخص به مردم معرفی کرده اند چطور است که ایشان امروز هیچ صحبتی از وضع سفره های مردم نمی کنند و با اطرافیانش پیوسته مشغول نقاشی شکل مار هستند.صحبت از سفره های مردم برای گرفتن رای بود؟بحث اشتغال هم همین است مردم فرزندان تحصیلکرده و بیکار خود را می بینند دم خروس اشکار است حالا شما هر چه می خواهی قسم حضرت عباس بخور.کی باور می کند.جز خودتان. (1514354) (alef-6)
 
يا علي
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۱۷:۴۹
اي كاش يكي آمار فوق ليسانس ها و ليسانس ها را با مدرك بنويسد. يخ فروشي و ذرت فروشي كنار مسكن مهر را اگر شغل باشد؟؟؟ در تبريز مسكن مهر ساخته اند و چندين بار افتتاح شده ولي سگ و گربه اش بيشتر از انسان است! كساني كه مسكن تحويا گرفته اند اغلب برگشته اند؟؟ انقدر خاك و... (1514361) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۲۲:۰۱
یخ فروش چیه اینهمه قاچاقچی سوخت توسط آقای احمدی نژاد وارد این شغل شدن به برکت دلار 3300 تومانی اشتغالزایی کرده دیگه ! (1514792) (alef-6)
 
محمود امیری
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۲:۴۷
قابل توجه نمایندگان محترم وکیل المله!!( نه وکیل الدوله ها ) :
اگر میخواهید غیر واقعی بودن آمارها را بفهیمید چند نکته را خدمتون عرض می کنم:
1- در تعریف چند سال قبل دولت از اشتغال بر خلاف تعریف جهانی کار، آمده است :« شاغل به کسی گفته می شود که حد اقل در هفته 2 ساعت کار کند ومزد دریافت کند.!!! حتی زنان خانه دار هم شاغل فرض شده اند»
اما نفرمودند: مزد ماهانه خانم خانه دار را چه کسی باید پرداخت کند تا شاغل فرض شود؟ پدر بیکار خانواده؟
2- کدامین شغل حلال را در جامعه ما سراغ دارید که بتوان با 2 ساعت کار نان خلال و طیب و طاهر و معیشت یک هفته را با آن تأمین کرد؟
3- آقایان به هرکس 5 میلیون وام کشاورزی و دامداری داند او را شاغل فرض کردند. حتی پدر پیر من هم با 5 میلون وام کشاورزی ( باز پرداخت 12 مییون)شاغل فرض شد در حالیکه این پول صرف پرداخت قرض و تأمین هزینه های درمانی شد نه اشتغال. (1514371) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۱۶:۵۰
بدترین طرح دولت طرح وام به بنگاههای کوچک بود که نه تنها اشتغالی ایجاد نکرد بلکه باعث افزایش تورم هم گردید (1514785) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۲۹:۵۹
اگر رشد درآمد اقشار جامعه بالا و حداقل برابر نرخ تورم باشد مسئله تورم به خودي خود چيز مهمي نيست ولي در حداقل در 15 سال گذشته هيچ وقت درآمد مردم به ويژه حقوق بگيران از تورم بالاتر نبوده و لذا هميشه احساس فقر وجود دارد.
اجراي هدفمندي يارانه ها به ظاهر باعث توزيع عادلانه درآمد نفتي شد ولي در باطن كمر بخش خصوصي كه براي ايجاد اشتغال و درآمد خيلي خيلي اهميت دارد را شكست. (1514387) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۶:۴۲:۰۲
متن خبر اين است :

"روحانی ادامه داد: در برنامه من علاوه بر وجود برنامه، برای مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و سیاست خارجی برنامه یک ماهه و 100 روزه نیز وجود دارد. ما می‌توانیم در زمان کوتاه تحول اقتصادی به وجود آوریم و با ایجاد یک دوره تنفس مشکلات را حل کنیم. می‌توانیم با یک تفاهم بین بانک مرکزی و بانک‌های کارگشا اجناسی را که در گمرکات انبار شده است به بازار برگردانیم و این در یک مدت کوتاه امکان‌پذیر است."

اين يعني كه در 100روز هم مي توان خيلي كار كرد .نه اينكه همه كار را انجام مي دهم ! (1514409) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۰۰:۳۹
مردم خود می دانند در این 8 سال حداقل چه بر سر اقتصادشان آمد. (1514450) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۴۳:۲۷
با این کامنتها نیازی به جواب آقای روحانی نیست (1514531) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۴۳:۴۱
مجلس جای نماینده مردمه نه نماینده و حامی دولت!! (1514532) (alef-6)
 
علی از هشترود
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۴۶:۱۷
آقایان زارعی و کوچک زاده و .... و ..... کلا آمارهای که به روحانی رسیده غلط اندر غلط بگو خوب، و آمارهای ارائه شده از سوی دولت کریمه همه و همه درست بگو خوب، آخه مرد حسابی مگر شما تو این مملکت زندگی نمی کنید ! نا سلامتی شما نماینده این مردمید ! مگر نمی بیند کمر موکلانتان زیر فشار خم شده! شما را چه شده! یا شما راچه رسیده که درد مردم را نمی بینید.؟ یا تو محله شما ارزانیست و ما خبر نداریم!! (1514536) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۷:۵۶:۰۷
مسئولین , دکترها , آقایان , آقازاده ها , علما و یا هرکس دیگه ای که هستید و دارید آمار میدهید بابا ما که دراز گوش نیستیم , الان پیش مادر بزرگ آقای ... بروید میفهمه تورم اصلا آماری نیست هر جنس و کالایی رو که می خواهی بخری با 8 سال پیش مقایسه کن (اصلا با یک ماهه قبل ) می فهمی که آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور راست میگه!! اصلا ایشان تحصیل کرده هستند با کردان خدابیامرز تو یه کلاس بودن . ما الان از نظر اقتصادی در دنیا رتبه هفتم را داریم , بگم..... (1514554) (alef-6)
 
امير110
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۱۲:۲۴
1- نتايج سرشماري سال 1390 كه توسط دولت و با محوريت مركز آمار انجام شده بيانگر وضعيت اشتغال است.
2- وضعيت منفي رشد اقتصادي هم از وضعيت رشد هر بخش در كشور قابل سنجش است.
3- دولت با تغيير مبناي سال پايه ديد معادل 2 درصد تورم را كاهش داد فكر نمي كنيد همين كار را هم براي رشد انجام دهد؟؟؟؟ (1514580) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۴۵:۱۲
ما حرف آقای زارعی رو مبنی بر هر مسکن یک اشتغال قبول داریم اما باتوجه به تعطیلی کارخانه هایی که نزدیک به پنج شش میلیون تعدیل نیرو وآنهایی که بعداز دریافت رایانه عطای درآمد حاصل از کار را به لقایش بخشیدند باید بگوییم رشد کار آفرینی منفی بوده وآقای روحانی هم آمارشون غلط هست باید منفی اعلام می کرند (1514637) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۴۷:۲۴
یکی به این آقای کوچکزاده بگه یا مثل کبک سرتو کردی زیربرف یا خیلی آدم بی انصافی هستی که بنظرمیرسد دومی باشی آخربرادرمن مگه تواین کشورزندگی نمیکنی همه کالاها ازهرنوع وصنف نسبت به سال 84پنج برابرشده همه جونهای مردم بیکارند بازاررونق که اصلا نداره یعنی میشه گفت 98%مردم گرفتارند آنوقت شما هنوز ازدولت احمدی نژاد حمایت میکنی میدانی روزجزا همین مردم یقه ات رومیگیرند پس
آخرت خودت را به دنیای دیگران نفروش (1514641) (alef-6)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۱۶:۵۶
مردم دیگر دروغگویان را نمی خواهند بروید و مارا به حال خود ره کنید بروید
تازه می خواهیم با راستگویان باشیم (1514703) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۳۹:۳۷
آنچه كه معمولآ در محاسبات اقتصادي بكار مي رود خالص رشد اشتغال است بدين معني كه ميزان افراد بيكار شده در طي يك دوره از ميزان اشتغال ايجاد شده كم مي شود و رقم خالص بدست مي آيد. به معناي ديگر آنچه كه مهم است پايداري اشتغال است و نه ميزان ايجاد آن، چون ممكن است شخصي فقط براي يك روز شاغل شود و روز بعد بيكار شود. به همين دليل بايستي از رجوع به آمار اشتغال ايجاد شده و بي توجه به افراد بيكار شده در همان دوران، جدآ اجتناب نمود. (1514733) (alef-6)
 
ناصر
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۴۴:۴۰
باید به آقای احمدی نژاد بگم: " چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است" مردم بزرگوار و عزیز ایران خیلی خیلی بزرگ منش هستند اما خدایی هست (1514742) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۴۶:۱۲
آقای زارعی مردم به روحانی رای دادن چون مثل شما فکر نمی کنه . کابینه هم خوش معرفی میکنه البته اون نفراتی که شما تو ذهنت هست چون همونا کشورو به اینجا رسوندن. (1514747) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۵۶:۰۰
اشخاصی که فکر می کنند مردم متوجه نمیشوند و نمی فهمند در حقیقت سر خود را کلاه گذاشته و به نادانی خود معترفند، راه اصلاح شرایط موجود پذیرش شرایط است نه انکار آن، مطمئن باشید وقتی مردم سخن راست را بشنوند بیشترین همکاری را برای برون رفت از شرایط موجود خواهند کرد، ولی با اصرار به پاک کردن صورت مسئله، اعتماد مردم نسبت به حکومت کمتر شده و این فاصله بیشتر شده و در نهایت به شکافی همیشگی و غیر قابل ترمیم تبدیل خواهد شد. (1514757) (alef-6)
 
سعید
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۰۲:۴۱
بالاخره این بیست روز آخر هم خواهد گذشت .باید صبر کنیم وگزارش واقعی جناب روحانی را از وضعیت کشور پس از صدوبیست روز بشنویم .آنموقع واقیت ها روشن خواهد شد واگر آمار دولت فعلی دروغ باشد که احتمالا بسیاری از آن دروغ است ، برای همگان روشن خواهد شد .نمی دانم آنهایی که در تجلیل و تمجید از این دولت اینقدر هزینه می کنند آنروز چه حالی خواهند داشت ؟ (1514766) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۱۴:۲۳
آمار ارائه شده توسط آقای روحانی غلط است زیرا آقای احمدی نژاد با بالا بردن نرخ ارز باعث شده خیلی از مرزنشینان به شغل شریف قاچاق گازوییل رو بیاورند و این بهترین اشتغالزایی است درآمد هنگفتی هم دارد !!!!!!!!!!!!!! (1514783) (alef-10)
 
حبیب
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۳۹:۰۵
این دولت خراب کار ی هاش بیشتر از کارهای مثبتش بوده. در مورد وضعیت اقتصادی هم نیاز به آمار و ارقام نیست همه چیز عیان و معلوم است و مردم خود بهترین قضاوت کننده است. (1514824) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۵۳:۱۷
تورم بالای 100 در 100 میباشد،آقای روحانی هم اشتباه میگه،آخه لامصبا،اینو که دیگه میبینیم،حدیث که نیست بخواهید جعل کنید. (1514845) (alef-6)
 
حامدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۰۲:۱۹
لازم است کلیه مسببین اوضاع اقتصادی امروز کشور را قبل از اینکه موفق به فرار از کشور شوند محاکمه صحرایی و به استرداد اموال و اعدام محکوم شوند. (1514850) (alef-6)
 
ایرانی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۲۹:۰۹
اقا بزرگتریندشمنان مردم داخلی هسند ،همین کسانی که با مطرح کردن دشمنان خارجی همه گونه ادم ناتوان و کم سواد را بر بر مردم تحمیل کرده اند و بزرگترین ورودی ثروت به خزانه کشور را با نامدیریتی حیف و میل کردند ، در این دوران کوچک ها تا توانستند جولان دادند ، این ها با رفتار خود همه انچه که دشمنان خارجی می خواستند پیاده کردند ، همه خواست دشمنان خارجی افسرده و فقیر کردن مردم ایران و به یغما بردن ثروتهای منطقه بود که این کار با کمکمدیران نادان داخلی انجام دادند ، انهادیگر چه می خواستند ، غیر از این بود که هر بار پاور پوینت های اقای جلیلی را می دیدند و بر ما می خندیدند (1514877) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۱:۵۵:۰۲
اول اینکه یک نگاه به امار مرکز امار بزنید و یک تفریق معمولی انجام بدید بین تعداد شاغلین زمستان 88 و زمستان 91 اونوقت می بینید که امار اقای روحانی اماری درست بوده!(اون اقای نماینده هم از رو هوا داره حرف می زنه؟ امار رسمی کشور چی؟ اونا هم همراستا با دشمنان و اینا داشتن فعالیت می کردن از سال 88 تا به امروز؟)
در مورد خلاف واقع گویی های دولت هم همین بس که تورم رو بانک مرکزی 36 درصد اعلام کرده برای خرداد و در حضور رهبری 30.5% اعلام می کننش!!! این یعنی چی؟ یعنی اینکه در یک دیدار رسمی با فرد یک مملکت دارن بهش آمار دروغ می گن و همه ساکت نشستن!!!
در ضمن به این هم اشاره بکنیم که دولت فخیمه اقای احمدی نژاد برای کاهش نرخ بیکاری بزرگترین فعالیتی که انجام داده تغییر تعریف بیکاری بوده به اینصورت که معیار رو دو روز در ماه دونسته و کسب درامد رو توش دخیل ندونسته!! یعنی اینکه شمایی که بیکاری اما خونه رو جارو می کنی و تر تمیز می کنی هم شاغل به حساب میای!!!
در مورد نرخ تورم هم که برای جلوگیری از صعود اون به بالای 40% سال پایه رو از 83 گذاشتن 90!!!!
خلاصه اینکه دولت اقای احمدی نژاد استاد خلاف گویی و امار سازی و گول زدن مردم بود (1514897) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۷:۲۲
در روزهای پایانی دولت محمود احمدی نژاد اقدامات عجیب و خلاف قاعده دولت هر روز شکل تازه ای به خود می گیرد. در تازه ترین اقدام بصورت چراغ خاموش و بی سر و صدا، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری به بهانه بهرمندی از تجربیات روسای جمهور سابق و پیگیری امور اجرایی مربوط به آن ، اقدام به ایجاد تشکیلاتی جدید در ساختار نهاد ریاست جمهوری با عنوان «دفتر رئیس جمهور سابق»! نموده است (1514956) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۶:۵۴
دولت اقای روحانی هم همین اش و کاسه هسا مطمئن باشید چیزی تغییر نمی کنه تو ایرانی باید تغییر کنی (1514966) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۳:۰۳:۳۶
دست و پای آخرشونه! رفتنی هستن! حرجی بهشون نیست. بذار این دم آخری هم هر چه میخواهد دل تنگشان بگوید!

مردم که فهم دارند و خودشان تشخیص می دهند که ما اقتصاد چندم دنیا هستیم!! (1514983) (alef-6)
 
هموطن
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۳:۱۷:۰۸
آقای کوچک زاده گرامی آمار کاملا دقیق است تو خانواده ما در این مدت فقط 6نفر بیکار شده اند و از کار بعلت نیمه فعال بودن کارخانه محل کارشان اخراج شدند و الان دارند با مسافر کشی خرج خانواده رو میدهند شما به این هم میگویید اشتغال خب حق با شما ولی اقتصاد کشور با مسافر کشی و دلالی سامان نمی گیرد چرخ اقتصاد رو تولید می چرخاند که متاسفانه شما یا خودتونو به خواب زدید یا تعاصب بیش از اندازه نسبت به مرادتان احمدی نژاد دارید (1514995) (alef-10)
 
حامی رئیس جمهور منتخب
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۳۶:۰۲
سلام.باید همه کشور از دکتر روحانی حمایت کنند. (1515116) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۵۲:۰۴
همین بس که:
کی از وضعیت معیشتیش راضی؟ (1515150) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۵۳:۰۵
چي شده عزيزان شنيدن واقعيت انقدر سخته . چيزي كه آقاي روحاني فرمودن واقعيت اين روزهاي ماست . اگر از مردم بپرسيد آن 14 هزار شغل هم ايجاد نشده . (1515151) (alef-10)
 
سامان
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۵۳:۵۵
اونهايي كه به روحاني راي دادند انتظار ندارند در 100روز مشكلات اقتصادي حل بشه حتي اگر خودش در تبليغات گفته باشه چون با توجه به شاهكارهايي كه دولي احمدي نژاد در اين 8سال كرده و خصوصا در اين 20 روزه آخر داره انجام ميده 100 روز كه سهله دو سال هم براي رفع اونها كمه./ (1515155) (alef-10)
 
منتقد
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۱:۳۷:۰۸
جناب آقاي روحاني آدم فهميده و برزگي است اما من ار بعضي اطرافيان ايشان مي ترسم... (1515228) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۲:۳۸:۳۲
مثال شاغلین در بخش مسکن مهر بسیار عوامفریبانه بود
مگر این کارگران و مهندسان قبلا بیکار بوده اند که ادعا می کنید شغل ایجاد کرده اید
به نظر من عدد 14 هزار بسیار به واقعیت نزدیک است
بهتر است امار شاغلین را به راحتی و از تعداد بیمه شده گان در سازمان تامین اجتماعی و بعد از خروج اقای مرتضوی بگیرید نیاز به بیراهه رفتن نیست
یک امار بگیرید که طی 8 سال گذشته چه تعداد بیمه شده جدید به بیمه شده ها اضافه شده که حداقل یک سال پرداخت بیمه داشته اند تا به عنوان ایجاد شغل به ان نگاه شود وگرنه کارگری که تا قبل از این هم بیمه شده نبود و مزدبگیر بوده در این دولت هم شغلی برای او ایجاد نشده و همان روال قبلی ان است
هر جا هر ایرادی از دولت قبلی می گیرند خوابگاه مهر را بر سر همه می کوبند
همین خوابگاهها باعث افزایش چند صد درصدی خانه شد
مادامی که یک خوابگاه در بیابانهای اطراف شهرستانهای کوچک الان 80 میلیون قیمت دارد چه انتظاری دارید در مرکز شهر با این مبلغ بتوانید یک خانه رهن کنید نه اینکه بخرید؟؟؟!!
درد من اگر یکی بودی همین مسکن نامهر بودی (1515294) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۳:۳۳:۰۳
ممکنه که آماری که دولت در مورد اشتغال زایی میده درست باشه اما با زرنگی یک چیزی رو اعلام نمی کنه و اون هم اینه که صدها کارخانه و کارگاه های صنعتی تعدیل نیرو کردند و با ظرفیت پایین کار می کنند دولت باید این آمار (یعنی آمار کسانی که شغل خود را از دست داده اند ) را از آمار اشتغال زایی کسر کنند. که اگر کسر کنند به همان آمار 14 هزار که متوسط سالانه اشتغال زایی هست می رسیم یعنی ممکنه دولت 1014000 شغل ایجاد کنه اما چون شغل پایداری نیست 1000000 شغل خود را از دست بدهند دولت میاد همان عدد اول رو اعلام میکنه که این درست نیست. مثل این میمونه که ما به اندازه اون مقدار اول درآمد داشته باشیم بعد بدون توجه به اون عدد دوم که هزینه ماست خوشحالی کنیم که ما خیلی سود کردیم. (1515326) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۴:۱۴:۲۶
عزیز من ! آقای روحانی گفت طبق آمار مرکز آمار !!! و آمار اشتغالزایی مرکز آمار مشخصه . با این دروغ ها میخواد وضعیت را خراب نشان بده تا اکه نتونست کاری کنه بندازه گردن احمدی نژاد . (1516337) (alef-6)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۸:۱۶:۳۹
درغ که خناق نمی آورد (1515458) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۸:۲۹:۰۰
امثال اين نماينده ها خودشان مي دانند كه بر سر مردم چه مي گذرد اما فقط و فقط به خاطر دشمني و عداوت و كينه ورزي اين نطقها و كارها را انجام مي دهند و مردم هم مي دانند كه اينان چه كساني هستند (1515466) (alef-6)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۸:۵۱:۱۹
بانک مرکزی میگم تو حساب بانک 100 میلیارد دلار هست اما دفاتر خارجی خبرگزاری ایرنا به دلیل نداشتن ماهانه چندهزار دلار در حال تعطیل شدن است و بانک مرکزی حاضر نیست به ایرنا که مستقیما در خدمت رییس جمهور است پول کافی بدهد
در ثانی بانک جهانی اعلام کرده رشد اقتصادی ایران در دو سال گذشته منفی بوده است و این حرف آقای روحانی عین واقعیت بوده است
بابا چین با این عظمتش در سال 7 میلیون شغل ایجاد میکنه چه طوری رییس جمهور احمدی نژاد این آمارهای تقلبی را به خورد ملت میده و نماینده مجلسم ازش حمایت میکنه (1515483) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۸:۵۲:۲۷
همه چیز ارومه بله ما خوش بختیم !! (1515485) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۸:۵۷:۱۷
لطفا منبع اينكه رتبه اقتصادي ايران 17 است را اعلام فر ماييد بر اساس گزارش ا|ژانس بينالمللي انرژي رتبه اقتصادي ايران در سال 2012 سي وچهارم است (1515490) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۰۹:۴۱
جواب آمارهای احمدی نژادی :
با حلوا حلوا گفتن که دهن شیرین نمی شود !
همه اقشار جامعه با با تمام وجود وضعیت اسفناک اقتصادی و بیکاری فزاینده را حس می کنند.
شاید بتوان یک بار به همه دروغ گفت !
شاید بتوان همیشه به یک نفر دروغ گفت !
ولی نمی توان برای همیشه به همه ملت دروغ گفت !
آمارهای دروغ کافیست آقای احمدی نژاد ! به سلامت (1515509) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۱۱:۰۲
جناب اقای زارعی : نمی دونیم دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباس (ع) رو
شما دیگه کی هستین و یا اینکه از رانتهای نمایندگی استفاده کردین وضعتون خیلی خوبه یا از سر کوچه رئیس جمهور محترم خرید میکنین ؟
برادر محترم درامد نفت در 8 سال گذشته میدونین چقدر شده ؟
با این درامد میشد این مملکت خراب کنی و از نو بسازی برادر ارزشی ؟
تا حالا به خارج از کشور سفر کردین ؟ بر خورد مردم سایر دنیا رو دیدین .
سیاست خارجی چطور ؟ ماجراجویی چطور ؟
ول کنید دست از سر این ملت و انقلاب بردارین ؟شما این انقلاب که کل ملت تو سهیم هستند به نفع خودتون مصادره کردین .
بسه دیگه آقا. (1515517) (alef-6)
 
ايراني
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۱۳:۳۱
به نام خدا
افرادي مانند آقاي کوچک زاده بايستي از احمدي نژاد حمايت کنند ، ايشان نماينده ملت ايران در مجلس هستند يا نماينده آقاي احمدي نژاد ،افرادي مانند آقاي کوچک زاده يا آنچنان در رفاه هستند که مشکلات حاد مردم را نمي بينند يا اينکه خودشان را به خواب زده اند (1515524) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۱۳:۴۴:۳۵
معلوم نیست این کوچک زاده نماینده مردم است یا نماینده احمدی نژاد؟ (1518158) (alef-6)
 
حمد
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۱۵:۳۳
با توجه به این نکته مهم که بهترین روش بحث برای اینکه همیشه خوب فته باشی (کلی گویی)است.لذا طرفداران دولت فعلی به بهترین وجه ممکن از این رویه استفاده می نمایند.اینکه آمار اشتغال چه میزان بوده خیلی مهم نیست.مهم این است که در حال حاضر ما در جامعه شاهد چه چیزی هستیم و بقول معروف دم خروس پیداست و نیازی به توجیه و تفسیر ندارد.بنده 3 فرزند دارم یکی دکترا دارد یکی فوق لیسانس و یکی لیسانس.هر سه نفر بیکارندو هیچ چشم انداز مثبتی برای اینکه در آینده نزدیک شاغل شوند وجود ندارد.اما در مورد مسکن مهر باید این واقعیت را پذیرفت که علی رغم اینکه این روش می توانست به نحو بهتری به کمک نیازمندان مسکن و کار بیاید و ایجاد اشتغال نماید ولی متأسفانه با سوء مدیریت دولت در امر یارانه ها به معضلی تبدیل شده که به این سادگی ها قابل حل نیست مگر اینکه کل نظام بپذیرد هزینه های اضافی آن را بپردازد.ودرغیر اینصورت سرمایه ای است که بر باد رفته است.ضمن اینکه باید این نکته را یادآور شد که مسکن مهر اشتغال تازه ای را ایجاد نکرده .بلکه نیروهای مشغول به کار را از محل به محل دیگری انتقال داده است.اشتغال آن است که مجموع نیروهای شاغل در تاریخ ابتدای برنامه منهای نیروهای شاغل فعلی چه میزان است.که این استدلال آقای زارعی هم از همان کلی گویی هاست که من را به یاد سفسطه های فلسفی می اندازد (1515526) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۲۰:۵۱
طبق آمار رسمی مرکز آمار تورم نقطه به نقطه (که زاییده مغز آقای شمس الدین حسینی است) در خرداد 92 ، 41.2 درصد است.حالا چطور این آقایان که اون همه تلاش کردن مفهوم تورم نقطه به نقطه را در جامعه جا بیندازند حالا که عددش به ضررشونه دوباره رفتن سراغ تورم 12 ماهه که عدد کمتری رو نشون میده؟؟؟دوستان فکر میکنن مردم جمیعا ابله هستند و فراموشکار (1515533) (alef-6)
 
دکترجمشید وحیدا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۲۳:۱۴
آقایان نمایندگانی که چشم را بر روی حقیقت می بندید و دهان میگشائید و هر چه میخواهید میگوئید اگر خود آگاه نیستید مردم را نفهم نه پندارید.شما خود را دانا و 75 ملیون را نادان تلقی کرده و بدینگونه به ملتی که از دسترنج آن به مال و منال رسیده اید تو هین میکنید؟ شما فقر و بیکاری و بسته شدن پی در پی کار خانه ها و واحد های تولیدی و به لشکر بیکاران پیوستن کارگران زحمتکش وطن رانمی بینید ؟ شما افزایش روز افزون انواع و اقسام جرائم ناشی از بیکاری و فقر و گرسنگی را ندیده و درک نمی کنید؟ شما فراگیر شدن دامنه اعتیاد را نظاره گر نیستید؟ شما بسط روز افزون خود فروشی زنان را از چشم دور داشته اید؟ شما بالا رفتن روز افزون زندانیان را شاهد نیستید؟ شما در موقع عبور از خیابانها بچه های خیابانی را ندیده اید(فردا فرزندان شما نیز میتوانند به چنین سرنوشتی دچار شوند)؟ شما در خیابان شهر ها در صد متکدیان را که اکثر آنان برای رهائی از مرگ ناشی از فقر و گرسنگی دست به چنین کاری میزنند را ملاحظه ننموده اید؟ آیا تا کنون در صدد علت یابی این معضلات بوده اید؟ آیا تاکنون راه حلی برای آنها یافته اید و یا در صدد چاره جوئی بر آمده اید؟ اگر جواب مثبت است آن را ارائه دهید.در غیر این صورت ملت را نادان تلقی ننموده و اینگونه به آن توهین ننمائد. (1515540) (alef-6)
 
علیرضا زراعی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۵۳:۳۸
به نام خداوند منان

به نظر میرسد این مشکل آمار و ارقام مورد مناقشه تا از طرف یک مرکز مستقل

و یدون غرض و کاملا علمی و شاید تحت نظر یکی از دانشگاهها یا موسسات

زیر نظر مستقیم رهبری نباشد قابل استناد نیست . البته اگر امکان در اختیار

قراردادن داده های خام برای عموم کارشناسان فراهم گردد که فوق العاده

خواهد بود . دعوی آقایان مبتنی بر برداشت خود از آمار و تحلیل های سیاسی

است و دلیل این گفتار استناد هر کدام به سازمان یا نهاد زیر نظر خویش است

توجه کنید مرکز آمار توسط استاد منتقد دولت که حالا با گرفتن پست موافق

عملکرد دولت شده اداره میگردد ( نظر شما را به سخنرانی آقای دکتر عادل آذر

در موسسه سید الشهدا بعنوان نامزد نمایندگی مجلس دوره قبل و آمار ارائه

شده ایشان جلب میکنم ) لازم به توضیح نیست که گزارشات آقای روحانی نیز

که از مجمع تشخیص ارائه شده به نظر قابل استناد و اهمیت بیشتری باشد (1515597) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۹:۵۷:۳۳
دکتر جان درسته ما از پشت کوه اومديم اما با هلکوپتر اومديم
احتمالا يه صفرش افتاده منظورت اقتصاد 170 دنيا درسته؟؟؟؟؟ (1515600) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۰۸:۰۸
اگر با رشد اقتصادی منفی میشه اشتغال ایجاد کرد خوب آقای احمدی نژاد در راستای مدیریت جهانی به بقیه کشورها هم یاد بده تا بیکاری و فقر ریشه کم بشه
انشالله یه نوبل خوشکل هم بهش بدهند !!! (1515621) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۰:۰۰
آماری که رییس جمهور منتخب از وضعیت اقتصادی مملکت می گویند بر اساس گزارشهای مشاورانش است من که خودم در وزارت اقتصاد کار می کنم و به اقای روحانی هم رای داده ام فکر می کنم درست نباشد و دولت یازدهم می خواهد آنقدر اقتصاد کشور را خراب نشان دهد که اگر خودش نتوانست کاری انجام دهد همه کاسه کوزها را سر دولت قبلی نشان دهد . واقعیت این است که جای احمدی نژاد کار کردن سخت است که بعید می دانم آقای روحانی بتواند با آن انرژی احمدی نژاد کارکند (1515623) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۳:۵۴
من خودم آدمی اقتصادی هستم و به آقای روحانی رای دادم ولی اینکه آقای روحانی اینقدر وضعیت اقتصادی کشور را خراب نشان می دهد انصاف نیست و دور از واقعیت است و من فکر می کنم فرار به جلو است (1515630) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۲۷:۴۴
ببینید اقتصاد ما یک اقتصاد بیمار بود و نیاز به یک جراحی داشت و دیگران جراعت تیغ دست گرفتن نداشتند اما احمدی نژاد اینکار رو کرد کدام جراحی است که بدون درد و عوارض باشد بزارید یک مثال برای شما بزنم من خودم شاهد بودم که قبل از اجرای هدفمندی یارانه نان دامداران بجای کاه به گوسفندان خود نان می دادند یعنی اینکه می رفنتند نانوایی نان تاز و گرم را میگرفتند و در جایی پهن می کردند و زمانیکه خشک میشد داخل خرمنکوب مریختند و خرد می کردند و به عنوان خوراک دام ذخیره و مصرف می کردند خدا وکیلی این هدر دادن سرمایه کشور نبود؟ البته حق داشتند که اینکار را بکنند زیرا قیمت نان از جمع آوری کاه خیلی ارزانتر بود نبایستی جلو اینکار گرفته میشد (1515663) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۲۹:۳۶
در مورد امار اشتغال زايي كه واقعا خيلي درسته ؟؟؟؟
همين حالا يك شركت صاحب نام اسامي 300 كارگر بخت برگشته را براي تعديل بر روي ميز دارد
انهايي كه از احمدي نژاد حمايت مي كنيد اه خانواده هاي اين كارگرها دامن شما را هم مي گيرد
خدايا در اين ماه وجدان را به اين مسئولين برگردان (1515667) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۴۱:۴۸
یک کشوری مثل ایران که 8ساله اقتصادش به این روز نمی افتد این وضعیت نتیجه 30 سال خراب کاری اقتصادی است نتجه سیاست های خراب اقتصادی دولت های گذشته است ولی چون تا دوسال پیش ما از این نفت استخراج میکردیم و می فروختیم اثرات سیاستهای بد اقتصادی برای مردم کمتر ملموس بود ولی الان که جلو فروش نفت را گرفتند کاسه چه کنم دست گرفتیم و تقصیر را گردن احمدی نژاد انداختند شما در چاهای نفت را پلمپ کنید بعد ببیند کدامتان مدیریت اقتصادی دارید و کشور را جلو می برید با فروش نفت که هر کسی رییس جمهور این مملکت شود کار را جلو می ببرد با بودن نفت که نیاز به مدیریت اقتصاد نیست اما اگر بدون فروش نفت مثل ترکیه جلو رفتین آنموقع مدیریت اقتصاد معنی پیدا میکند (1515698) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۰:۵۹:۴۵
مگر با شعا ر می شود اقتصاد را درست کرد آقای روحانی فقط شعار داد آخر مگر میشود با یک کلید همه چیز را حل کرد برای بهبود اقتصاد بایستی همه زیر ساخت های اقتصادی را درست کرد مثلا مگر با شعار میشود دلار را پایین آورد برای پایین آوردن دلار بایستی منابع دامدی ارزی را افزایش داد خوب راهای درامد ارزی یک کشور چیه
1-صادرات
2-توریسم
3- سرمایه گذاری خارجی
4-ایجاد دامد در کشور های دیگر وانتقال ارز آن به داخل
خوب کدام یک از دولت ها زیر ساخت های لازم را برای جذب توریسم و یا سرمایه گذاری خارجی مهیا کردند و یا زیر ساخت های لازم را برای صادرات کالاهای غیر نفتی فراهم کردند فقط و فقط در صادرات نفت موفق بوده ایم (1515745) (alef-6)
 
بی نشون
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۱:۳۸
خطاب به آقای احمدی نژاد و یارانشون:
لطفا دروغ گویی و سیاه نمایی رو بس کنید مردم واقعا از این همه دروغ خسته شده اند.شما مملکت ما رو چندین سال به عقب برگردونید.شما مگه نمیبینید آمار طلاق رو آمار فحشا رو و ...
اینها برای مردم آشکار و ملموس هست لازم نیست که بیایید راست راست تو چشمای ملت نگاه کنید و به آنها دروغ بگویید.
ما شما رو به امام زمان(عج) و خدا واگذار میکنیم.تا حق ملت رو از شما بگیرن. (1515754) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۰۵:۱۰
آقای احمدی نژاد در یکی از سخنرانیهایش در باره نظر سنجیهای سال 84 که آرای ایشانرا از همه پایینتر نشان می داد گفته بود روستایی هست سر از نظر سنجی در نمی آورم و اگر بنویسی نمی فهمم بلکه باید برایم بکشی یعنی باید در میان مردم برویم و ببینیم مردم چه می گویند بیایید در بین مردم نظر سنجی را ترسیم بکنید !!! حالا ما هم از آمار نرخ تورم بانک مرکزی که دولتیها از آن دم می زنند سر در نمی آوریم خواهش می کنم با ما بیا برویم توی بازار و بین مردم ببینیم قیمتها از تابستان 91 تا کنون چقدر شده است شمایی که عدالت عدالتت گوش فلک را کر کرده است!!! هم اکنون مسکن در شهرما در مکانهای متوسط شهر متری 1800000هزازتومان است(بالای شهر که 3000000 شده را کار نداریم) در سال 91 قیمت آن 900000تومان بود کرایه خانه با زیر بنای 80متری 350000هزارتومان درسال 91 اکنون 800هزارتومان روغن نباتی 4.5 کیلویی 9000تومان در سال 91 اکنون 22000تومان برنج کیلویی 2500 تومان اکنون 6500 تومان شده - حبوبات کیلویی 4000 تومان اکنون بالای 120000تومان - خرما کیلویی 3500 تومان اکنون شده 8000 تومان _ دارو و درمان و پول ویزیت دکترها که بیداد می کند - قیمت لوازم خانگی را می دانی چند برابر شده است - قیمت خودرو درست بیش از دو برابر شده به گفته خود احمدی نژاد که گفته بود پراید کیلویی چند؟؟ و خیلی چیزهای دیگر که فرصت فهرست کردن آنها در اینجا نیست و خواستم مشت نمونه خروار را برایت بگویم یا به گفته خودت از اینکه سر از نرخ تورم در نمی آوریم بریم در بین مردم ببینیم نرخ تورم چند درصد هست !!! اگر کمی انصاف داشته باشی باید بپذیری که نرخ تورم با این نمونه هایی که باهم رفتیم بین مردم بالای 100درصدهست !! (1515766) (alef-6)
 
منتقد
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۲۱:۱۵
سلام به همه خوانندگان و مردم ايران
به نظر من اگر دولت در زمينه اقتصاد و بازار كنترل و نظارت داشته باشد.وضع خيلي بهتر از اين بود.ولي درد اين است كه با همين تورمي كه خود دولت اعلام كرده كنترل درست و حسابي وجود ندارد.و دراين آب گل آلود هر كس هر كاري بخواهد انجام مي دهد. (1515826) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۲۰:۲۳:۱۳
کنترل و نظارت وقتی که سیاست های خود دولت مخرب اقتصاد هست چه معنی داره؟ مثل این هست که با پتک بیافتین به جون یه سد و بعد بگیم اشکالی نداره به پتک زدن کاری نداشته باشیم کافیه ترکها رو کنترل کنیم تا سد نشکنه! (1519664) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۴۶:۲۹
ر جلسه روز یکشنبه آقای روحانی با نمایندگان مجلس که غیرعلنی بود و زنده از سیما پخش شد
چگونه امكان دارد؟؟؟؟ (1515890) (alef-6)
 
محمدرضا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۱:۵۴:۲۱
نام احمدی نژاد باید در کتاب ترین های گینس ثبت شود. { دروغگو ترین} (1515920) (alef-6)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۲:۴۲:۰۵
تورم واقعی 60درصده.... (1516099) (alef-6)
 
اشنا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۳:۲۶:۵۳
جالبه .واژه مردم هم برام بیگانه شده راستش نمیدونم منم جزء مردم هستم یا نه (همه از مردم میگن ولی نظراتشون با هم بشدت متفاوته).همین الان با توجه به این خبر یه عدهای شرایط موجود رو تایید میکنن و قبول دارن و یه عده ای با اون مخالفند .
واقعیت چیه ؟؟الان وضع مملکت خوبه یا بده ؟؟تازه میفهمم که تاریخ چقده اعتبار داره خخخخخخخ.

راستی زمان آقای خاتمی اوضاع خوب بود ؟؟؟یادمه توی هر سخنرانی آقایان از وضعیت معیشت مردم (مردم ؟؟؟)گله میکردن و میگفتن دولت باید به وضع معیشت مردم(مردم؟؟؟؟)رسیدگی کنه.البته این اواخر هم یه چیزایی میگفتن مثل اینکه مصلحت کم کم عوض شده بود ولی شش ساله پیش مصلحت حکم میکرد که اوضاع خوب باشه.
راستی دقت کردین همین اقایان این روزا چقدر نگران بد حجابی و بی حجابین ؟؟و چپ و راست سخنرانی میکنن و مقاله میدن .یه عدهای هم کفن هاشون رو اطو زده و اماده اند بپوشن و میگن اگه مسئولین کاری نکنن ما مردم(مردم ؟؟؟)خودمون دست بکار میشیم.
همین حالا داریم توش زندگی میکنیم (زمان حال و میگم)ولی اضهار نظر ها با هم خیلی متفاوته حتی متخصصین .
مهم اینه که میخوام بدونم فردای من و کسانی که با من تو این مملکت زندگی میکنن (اگه بشه گفت مردم )چیه
کسی میدونه فردا چی میشه (البته با یه اکستر پوله ساده نتیجه اصلا خوب نیست)و تجربه نشون داده که هر روز بد تر از دیروزه
مثل اینکه ساکنان ایران دو دسته هستن مردم شماره یک (کفن داران)و مردم شماره2 (بازار آزاد ها که سهمیه ای ندارن) شاید هم سه دسته و.... بقیه رو خودتون اضافه کنید.
کاش ساکنان ایران آگه بودند و کاش آگاه شوند (1516221) (alef-6)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۳:۴۸:۰۱
متاسفانه از همه شاخص ها در دولت کنونی استفاده ابزاری می شود.دوسال پیش زمانی که نمایندگان کارگران به دلیل تورم با لادرخواست افزایش حقوق متناسب با تورم را مطرح کردند دولت تورم نقطه ای را پیش کشید و متوسط تورم را نادیده گرفت و الان که تورم نقطه ای بیش از صد درصد است برای لا پوشانی کردن و و گمراه کردن مردم از شاخص میانگین استفاده می کنند و جالب اینجاست که برخی کارشناس نما ها هم به این موضوع صحه می گذارند و منتقدین را زیر سوال می برند (1516266) (alef-6)
 
هادی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۴:۵۸:۱۶
اقایان نماینده اگه واقعا شما درد پوست خربزه زیر پای اقای روحانی را دارید چرا جمله ادامه سخنان اقای روحانی را اصلا توجه نکردید ایشان بعد از نقل تناقض در ---اامار فرمودند : من الان در مقام قضاوت نیستم0 خب اگه شما تناقض در امار را در هر جا احتمال میدهید پس این حرفها از سر دل سوزی و پوست خربزه نیست اما اگه امار دولت را خدای نا کرده امار استغفارالله امام زمانی بدانید که وای بر شما --اگه دین ندارید ازاده باشید (1516451) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۵:۰۱:۵۴
اقتصاد مملکت ویران شده این نمایندگان یا خوابند یا خودشون به خواب زده اند شعار بس است وقتی کشور پیشرفت کرده که در زندگی مردم تاثیر مثبت گذاشته شود. ایا واقعا" مردم از وضع موجود راضیند. (1516459) (alef-6)
 
محمدي
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۵:۰۴:۴۰
دولت نهم ودهم به نام دولت كذاب بايد نام گذاري شود (1516466) (alef-6)
 
علي اكبر
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۵:۰۸:۳۸
مگر ترازويي براي محاسبه وجود دارد .مگر زبان قفل وبندي دارد مگر دروغ گويي كنتور دارد مگر جايي هست مردم نسبت به دروغ گويي اعتراض كنند .مگر گوش مردم ومسئولين نسبت به دروغ حساسيت دارند (1516475) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۵:۱۰:۱۷
از اين دو نفر نماينده معلوالحال انتظار ديگري نبايد داشت (1516479) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۵:۴۱:۱۲
اقایون این یک ماهم خودتونو دورغاتون تحمل میکنیم.
ما مردم از شما امثال شما به خدا خسته شدیم چجوری
بگیم بفهمید. (1516539) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۵:۵۹:۵۹
برادر آمار آقایان روحانی و نیلی درست است. صرف مخالفت کسی دلیل بر مغرضانه بودن آمار هایش نمیشود.
آنچه آقای احدی نژاد و دوستانشان میگویند شغل های ایجاد شده است و آنچه آقای روحانی میگوید خالص استغال است. یعنی جمع بین شغل های ایجاد شده و از بین رفته. بله به طور مثال در سال 89 مسکن مهر به تنهایی در حدود 1.3 میلیون شغل ایجاد کرد که با بقیه شغل های ایجاد شده طبق گفته وزیر کار 1.6 میلیون شغل تنها در سال 89 ایجاد شده. اما از آن طرف 1و8 میلیون شغل نیز از بین رفته.
برای محاسبه خالص اشتغال کافی است اختلاف بین جمعیت فعال در ابتدای و انتهای هر دوره ای که میخواهی حساب کنی (ورودی ها به بازار کار) را با اختلاف بین جمعیت بیکار اول و آخر دوره جمع کنی تا خالص اشتغال یعنی مجموع شغل های ایجاد شده و امحا شده به دست بیاد.
در سال 85 کشور طبق سرشماری مرکز آمار ایران 23.5 بوده و در سال 90 24.1 بعنب اختلاف 600 هزار نفری. یعنی 600 هزار نفر خالص مجموع ورودی و خروجی بازار کار بوده. جمعیت بیکار در 85 ، حدود 3 بوده که در سال 90 به 3.5 رسید. یعنی اختلاف 500- هزار نفر به خالص بیکاران اضافه شده. حالا 600 را با 500- جمع بزنید میشود 100 هزار. یهنی در طول 6 سال خالص 100 هزار شغل ایجاد شده است که میشود سالی حدود 16 هزار شغل. آقایان کوچک زاده و زارعی و سایر رفقا به دلیل کم اطلاعی شان تفاوت شغل های ایجاد شده و خالص اشتغال را متوجه نیستند. ضمن اینکه علم تا حد زیادی (و نه همیشه) بی طرفه. (1516564) (alef-6)
 
علی
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۶:۰۱:۰۰
آقای روحانی شما به حرف 4 تا دروغگوی بی اعتبار توجه نکنید هر آنچه واقعیت است عنوان کنید . ملت برای این به اصطلاح آدمها هیچ اعتباری قائل نیستند حالا میخواد آمار درست بدهند یا غلط .
دروغگویی دولت احمدی نژاد و همراهانش برای همگان بدیهی و روشن است . این دولت را در تاریخ به عنوان دولت دورغ و فریبکاری و انکار واقعیت خواهند شناخت . (1516566) (alef-6)
 
راحیل
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۶:۲۷:۲۴
من نمی دانم چطور بعضی خواص به همین راحتی آماری که توسط سازمان های قانونی کشور اعلام می شود را به همین راحتی تحریف می کنند . (1516606) (alef-6)
 
سارا
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۷:۳۴:۵۵
متاسفانه نه موجود نه منتخب هیچکوم صداقت ندارن .اون از امارهای احمدی نژاد اون از وعدهای صد روزه ابکی روحانی دفعه دیگه لطفا بیاید تو انتخاب رییس جمهور صداقت رو تو اولویت قرار بدیم . (1516751) (alef-6)
 
lمردم
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۷:۳۷:۱۱
مگه ملت نمی فهمن توی این 8 سال بر آنها چی گذشت گوشت . شیر . برنج . میوه و کم کم نان هم از سفره ها داره میره بیرون و به ماکارونی با سویا روی آوردن واقعا شرم بر شماها که ملتو اینطوری میخواین فریب بدید همه امید ما به دولت آقای روحانی است انشاالله که ایشان بتوانند کمی از این بارها را از دوش مردم خسته ما که حتی نمیتوانند پول برق و آب و گاز خود را بپردازند بردارند ما که فقط به همین دل بستیم خدا به آقای روحانی و به ما کمک کند . (1516761) (alef-6)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۱۸:۲۵:۱۷
ممکنه یک میلیون شغل برای فک و فامیل و آشنا ایجاد کرده باشند مثلا در حوزه بازرگانی شرکتهای ایران کد و نمایندگی شبنم و فیدا و بازرسی و شرکتهای استاندارد و .....از طرفی هم 900 هزار نفر را بیکار کرده اند به خاطر سیاستهای غلط و تعطیلی شرکت و کارخانجات تولیدی.....مردم واقعیتها را می فهمند و نیازی به توضیح نیست و این مملکت تبدیل به خرابه ای شده که بیچاره منتخب ملت 4 سال فقط باید تلاش کنه که به ریل اصلی خودش برگرده البته اگه آقا زاده های کوچک که محصول این 8 سالند ( همان کفن پوشان سابق )بگذارند که این دولت آرامش داشته باشد..من که چشم آب نمی خوره.... (1516838) (alef-6)
 
سرباز وطن
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۲۳:۳۶:۰۸
دوستان هم وطن موافق و مخالف توجه داشته باشید با در نظر گرفتن رشد منفی جمعیت کشور فکر کنم از روند تقاضای افراد جویای کار نیز به مرور کاسته شده و اینکه دولت میگوید سالی 750 هزار شغل ایجاد نموده درست است البیه با فرمول جدید محاسبه خودشان ( 2 ساعت کار در هفته ) لکن عنوان نمی نمایند که چقدر در سال فرصت شغلی که سالهای قبل ایجاد شده از دست رفته فکر کنم سالی 736 هزار شغل که از عدد قبلی کم نماییم همان 14 هزار در سال باقی می ماند حال مشخص می شود همه راست می گویند ولی هرکسی به طریقی قضاوت با مردم در خصوص تورم که دیگه همه چی مشخصه افزایش سالیانه حقوق کارکنان نصف تورم سالیانه = کاهش قدرت خرید= با فقر یا حق. (1517229) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۲:۲۲:۴۰
واقعا این وکلا به انصاف از موکل خود در مجلس حمایت کردند! و سنگ تمام گذاشتند، شایسته است ، وکیل دوله ها توسط احمدی نژاد مورد تجلیل قرار گیرند زیرا آخرتشان را بر سر جریان انحراف باختند و از دست دادند اقلا دنیایشان تامین شود (1517423) (alef-6)
 
همتی
۱۳۹۲-۰۴-۲۷ ۰۷:۵۱:۳۱
بسمه تعالی
سلام
اینقدر تورم تورم نکنید هرچقدر هم تورم باشه ولی بحمدالله کشور ما و نظام ما از نظر سیاسی مستقل هست حالا تورم بشه هزار درصد
ما پیروی امام حسین(ع) هستیم ایشان سر به نیزه داد تنش زیر سم اسبها خورد شد ولی پیروز شد چرا چون تن به ذلت نداد
حال اگر تمام دنیا بر علیه ما بسیج شوند و تمام بمبهای اتم خود را بر سر ما بریزند ما تن به ذلت نمیدهیم
اگر تورم هزار درصد هم بشه ما تن به ذلت نمیدهیم
در ضمن این بحثها چون نظری است هیچ مشکلی را حل نمیکند باید دید اولا مفهوم تورم چیست ثانیا چگونه محاسبه میشود ثالثا اطلاعات لازم را جمع آوری کرده تورم را حساب کرد
مضاف بر این اکثر این مطالب فوق شخصی است و برای گوینده اعتبار دارد چرا که همین آقایان که از تورم بالا دست میزنند اگر جنس مال خودشان بود میگفتند چقدر ارزان است (1517542) (alef-6)
 
ثنا
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۰۱:۱۵:۰۷
من فکر میکنم کسایی که تا روز قبل از انتخاب اقای روحانی فقط تخریبش میکردند حالا نباید برای رییس جمهور منتخب تعیین تکلیف کنند! اقای روحانی با یک سری وعده تونست نظر مردم رو جلب کنه و حالا باید همه سعیش در تحقق وعده هاش باشه.من از دوستان خواهش میکنم کمتر برای اقای روحانی نسخه بپیچند و سعی نکنن ایشون رو به نفع خودشان مصادره کنند. (1518887) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۲۸ ۰۱:۳۳:۱۲
آقای روحانی دروغ را کلید زد (1518904) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۰۴-۳۰ ۲۲:۳۸:۳۰
دولت بعدی که بیاد همه ی امار های واقعی رو خواهد شد و بیشتر مشخص خواهد شد چه دروغ هایی گفته شده، الان واقعیت ها کتمان میشود ولی همیشه خورشید پشت ابر نیست (1523701) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.