نظر منتشر شده
۹۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 15308
متن کامل سخنرانی و پرسش و پاسخ مراسم دانشگاه کلمبیا
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مهر ۱۳۸۶ ساعت ۰۹:۰۴
 متن سخنرانی رئیس جمهور در جلسه دانشگاه کلمبیا بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم عجل لوليك الفرج و العافيه و النصر و اجعلنا من خير اعوانه و انصاره و المستشهدين بين يديه

رئيس محترم و دانشگاهيان عزيز، اساتيد و دانشجويان
ابتدا سلام عرض مي‌كنم و خداوند عزيز حكيم را شاكرم كه توفيق حضور در يك محيط علمي و در جمع جويندگان حقيقت و پژوهشگران عرصه علم و معرفت را عنايت فرمود.
مي‌خواهم در اين جلسه ارزشمند درباره ارزش علم و عالم با شما سخن بگويم.
اساتيد و علما، چراغهاي فروزاني هستند كه هر كدام در عرصه، نورافشاني و وادي‌هاي تاريك و مبهم را روشن مي‌كنند و بشر را از سردرگمي و جهل نجات مي دهند.
كليدهاي فهم واقعيتهاي جهان در دست دانش پژوهان و معرفت جويان است.
عرصه‌هاي كشف نشده و عوالم ناپيدا و علوم دست نيافته اندازه ندارد و پنجره‌هاي بسته با مجاهدت و تلاش عالمان به سوي حقايق گشوده مي‌گردد.
با هر تلاش دريچه‌اي باز مي‌شود و حقيقتي مكشوف مي‌گردد.
در هر زمان كه شان رفيع علم و معرفت محفوظ مانده و عالمان و محققان با احترام و تكريم مواجه بوده‌اند بشر گامهاي بلندي در تعالي و كمال مادي و معنوي برداشته است و بالعكس در هر دوره كه علم و عالم مغضوب و منفور بوده‌اند، آن دوره‌ها در تاريخ بشر ، تاريك بوده و بشريت در زندان جهل و غفلت خود محبوس مانده است.
اگر فطرت بشر كه رمز تداوم حقيقت جويي و تلاش براي كشف حقايق است نبود، انسان در اسارت جهل باقي مي‌ماند و راههاي سعادت بشر مفتوح نمي‌شد.
فطرت وديعه ماندگار خداوند تعالي در نهاد انسان است.
همان خدايي كه بشريت را به جهان آورد و معرفت را اولين و بزرگترين هديه خويش به او معرفي كرد تا بشر بتواند او را بشناسد.
در داستان حضرت آدم (ع) محاجه‌اي بين ملائكه و خداوند در گرفت . آنان بشر را موجودي سفاك و ماجراجو پنداشتند و به خداوند اعتراض كردند، پاسخ اين بود من مي‌دانم چيزي را كه شما نمي‌دانيد. آن گاه خداوند حقايق عالم را به آدم آموخت و او به فرمان خدا آنان را بر ملائكه عرضه كرد.
آنان از درك حقايق عاجز ماندند و سپس خداوند فرمود نگفتم من عالم غيب آسمانها و زمين هستم، اين چنين بود كه آدم مسجود ملائكه شد.
در ماموريت همه انبياء الهي سخن اول تلاوت آيات و نشانه‌هاي حق و تعليم كتاب و حكمت همراه با تزكيه و پاكي بوده است و در مورد حضرت عيسي آمده است: "ويعلمه الكتاب و الحكمه و التوريه و الانجيل و رسولا الي بني اسرائيل اني قدجئتكم بايه من ربكم"
يعني به او كتاب و حكمت و تورات و انجيل مي‌آموزد و او پيامبر به سوي بني اسرائيل است به راستي كه من از جانب خدا نشانه‌اي آورده‌ام.
قران كريم سوره آل عمران اولين كلامي كه بر پيامبر اسلام نازل شد دستور به خواندن بود.
اقرا باسم ربك الذي خلق (بخوان به نام پروردگارت كه خلق كرد) و در ادامه فرمود اقرا و ربك الاكرم(بخوان به نام پروردگارت كه گرامي‌ترين است) الذي علم بالقلم علم الانسان مالم يعلم (او كه با قلم آموخت و آموخت به انسان آنچه را نمي‌دانست)
ملاحظه مي‌فرماييد كه در چند آيه‌اي كه اول بار بر پيامبر اسلام نازل شد بحث از قرائت ، تعليم و قلم است و اين آيات خداوند را به عنوان معلم انسان معرفي مي‌كند معلمي كه به انسان هر چه را كه نمي‌دانست آموخت.
در بياني ديگر رسالت پيامبر اسلام را اين طور بيان مي‌فرمايد كه او كسي است كه از بين مردم عامي پيامبري را از خودشان برانگيخت تا آنان را از آلودگي‌هاي فكري و اعتقادي و اخلاقي پاك كند و به آنان كتاب و حكمت بياموزد.
تمام سخن و پيام انبياء الهي عبور دادن انسان از تاريكي‌هاي جهل ، غفلت خرافه ، اخلاق ناصواب و انديشه‌هاي نادرست به سوي علم، معرفت، نور و اخلاق صحيح است.
علم را به نور معنا و تعريف كرده‌اند ، علم يعني روشنايي و علم حقيقي علمي است كه بشر را از گمراهي نجات دهد و نافع به حال او باشد.
در يكي از تعابير بلند آمده است كه علم نوري است كه خداوند در قلب كساني كه بخواهد مي‌افكند.
در اين بيان علم هديه‌اي الهي و قلب جايگاه اين هديه معرفي شده است.
اگر قبول كنيم كه علم به مفهوم نور است آنگاه دايره آن از حوزه علوم تجربي فراتر مي‌رود و هر حقيقت پيدا و پنهاني را شامل مي‌شود.
يكي از ستم‌هاي بزرگ به علم ، محدود كردن دايره آن به علوم تجربي بوده است درحالي كه گستره علم بسيار وسيعتر است . حقايق عالم محدود به حقايق مادي نيست و ماده سايه‌اي از حقيقت بالاتر است و خلقت مادي تنها يك طبقه از خلقت عالم ، است.
انسان نمونه‌اي از خلقت است كه جمع ماده و روح است و روح و جوهر انساني بر ماديت و جسم او غلبه دارد.
نكته بسيار مهم ديگر ارتباط علم با پاكيزگي روح و جان و اخلاق و رفتار است. در تعليمات انبياء الهي يك حقيقت همواره بايد مقارن و مصاحب يعني هميشه همراه علم باشد و آن پاكي روح و اخلاق نيكو است.
علم و معرفت با معناي وسيعي كه گفتم يك حقيقت زلال و پاك است . علم روشنايي است ، كشف است و آن عالم و پژوهشگري مي‌تواند به اين حقيقت دسترسي يابد كه او هم پاك و زلال باشد و انديشه‌هاي غلط ، اوهام و خرافات و يا وابستگي‌هاي مادي و خودخواهي‌ها مانع او از ادراك و پذيرش حقايقي كه كشف مي‌شوند، نگردد.
دوستان عزيز، فرهيختگان ، حضار محترم
علم و معرفت آفاتي نيز دارد.
شايد بزرگترين آفت آموختن و ياددادن و انديشه و تحقيق ، خودخواهي‌ها و آلودگي‌ها و وابستگي‌هاي مادي و منافع شخصي باشد.
دلبستگي‌هاي مادي ، انسان را در نقطه مقابل حقايق عالم قرار مي‌دهد، انسان آلوده و وابسته در پذيرش حقيقت مقاومت مي‌كند حتي اگر آن را پذيرفت در برابر آن تمكين و از آن تبعيت نمي‌كند.
بسيارند عالماني كه حقايق را مي‌دانند اما به آن ايمان نمي‌آورند و خودخواهي‌ها اجازه نمي‌دهد حقيقت را قبول كنند.
آيا كساني كه در طول تاريخ بشريت ، جنگها را تحميل كرده‌اند از درك اين حقيقت كه جان و مال و ناموس و سرزمين و حقوق انسانها محترم است عاجز بوده‌اند يا اينكه مي‌دانسته‌اند اما به آن ايمان نياورده و در برابر آن تمكين نمي‌كردند.
تا قلب انسان خالي از كينه ، حسد و خودخواهي نشود، در برابر حقيقت، روشنايي و علم تمكين نمي‌كند.
علم نوري است كه حامل آن بايد پاك و منزه باشد.
اگر بشريت به بالاترين علوم مادي و معنوي دسترسي پيدا كند اما علما و دانشمندان پاكيزه نباشند آن را در خدمت بشريت قرار نخواهند داد آنگاه ممكن است چند حالت اتفاق بيافتد.
? - ??تنها بخشي از حقايق را كه به نفع آنان است در اختيار مردم قرار دهند و بخش‌هايي از آن را كتمان كنند چنانكه حتي بعضي از علماي اديان الهي در گذشته چنين كردند. و متاسفانه امروز نيز برخي‌از پژوهشگران و دانشمندان حقايقي را از مردم پنهان مي‌كنند.
? - ??علم و عالم در خدمت منافع شخصي، گروهي و حزبي قرار گيرد مع‌الاسف در جهان امروز قدرتمندان زورگو بسياري از عالمان و علوم مختلف را در اختيار خويش گرفته‌اند تا ملت‌ها را چپاول كنند و همه فرصت‌ها را در انحصار خود بگيرند. شما مي‌بينيد:
- با استفاده از ابزار و شيوه‌هاي علمي ملت‌ها را فريب مي‌دهند. اقدامات خود را توجيه مي‌كنند، براي آنان دشمنان فرضي و فضاي ناامني و ترس ايجاد مي كنند تا به نام مبارزه با ناامني و تروريسم همه امور را تحت كنترل خود بگيرند.
آزادي‌هاي فردي و اجتماعي ملت خود را نيز نقض مي‌كنند و حتي به حريم خصوصي افراد هم احترام نمي‌گذارند ، تلفن‌ها را شنود و رفت و آمدها را كنترل و ناامني رواني ايجاد مي‌كنند و با استفاده از چنين فضايي اقدامات جنگ‌طلبانه خود در نقاط مختلف دنيا را توجيه مي‌كنند.
- با استفاده از شيوه‌ها و برنامه ريزي‌هاي علمي و دقيق ، فرهنگ‌هاي بومي را كه حاصل هزاران سال تلاش، تعامل و خلاقيت و هنرورزي ملتهااست مورد حمله قرار مي‌دهند.
تلاش مي‌كنند با نابودي آن ، مردم را بي‌هويت و رابطه آنان را با تاريخ و ارزشهاي خود قطع نمايند. با القاء خصلتها و روشهايي كه ملتها را به ذلت تقليد و مصرف گرايي ، سلطه پذيري ، ترس ، احساس حقارت و ناتواني مي كشاند زمينه را براي به يغما بردن منابع مادي و معنوي آنان فراهم مي- كنند.
- ساخت بمب‌ها و سلاحهاي مخرب اتمي ، ميكروبي و شيميايي نتيجه ديگري از دست اندازي قدرتهاي بزرگ به ساحت علم و تحقيق است.
اگر نبود همكاري برخي از عالمان و محققان نسلهاي مختلف بمب‌هاي اتمي و ميكروبي ، شيميايي و نوتروني توليد نمي‌شد.
آيا سلاحهاي مزبور براي دفاع از امنيت جهاني است؟ برافراشتن چتر تهديد دائمي اتمي چه دستاوردي براي بشريت دارد؟
اگر جنگ اتمي بين قدرتها رخ دهد چه فاجعه بشري اتفاق خواهد افتاد.
آثار تشعشعات بمب‌هاي ناكازاكي و هيروشيما در نسلهاي جديد مردم آن مناطق هم ديده مي‌شود و معلوم نيست تا چند نسل ديگر ادامه خواهد داشت.
آثار تشعشعات اورانيوم ضعيف شده مصرفي در ابتداي جنگ در عراق روي مردم مي تواند محل مطالعه و تحقيق باشد.
اين فجايع بشري وقتي اتفاق مي‌افتد كه علم عالمان در خدمت ظالمان قرار گيرد.
دانشگاهيان محترم
خداوند ، پاكان، پيامبران و صالحان را شايسته دريافت علم و معرفت قرار داد چون مي‌دانست علم هم نور و هدايت و ابزار خدمت به بشريت است و هم مي‌تواند حجاب و سلاحي عليه بشريت باشد، از اين رو سفارش فرمود كه آموختن با پاكي و صداقت هم‌نشين باشد .
در رسالت پيامبران ، هم پالايش و تزكيه و زدودن خودخواهي‌ها و دنيا طلبي‌ها و هم تبليغ كتاب و علم و حكمت را قرار داد.
اگر علم و پاكي با هم قرين شود ، هم عالم ، علم را بهتر دريافت مي‌كند و هم مردم از علم او به درستي منتفع مي‌شوند.
اگر تاريخ را ملاحظه كنيد هرچه خوبي و خير به بشريت رسيده است از ناحيه عالمان پاكيزه است همان‌ها كه علم و معرفت خويش را در خدمت بشريت قرار داده‌اند و هدف آنان روشن كردن راه و كشف حقايق و كمك به سعادت و كمال بشريت بوده است.
اين عالمان هر چه در علم جلوتر رفته‌اند نسبت به مردم تواضع بيشتري داشته و از اخلاق نيكوتري برخوردار بوده‌اند.
معمولا علماي پاك اخلاق و پاك رفتار ، رهبران فكري ، معلمان اخلاق و مصلحان بشر نيز بوده‌اند.
همه مصلحان بشريت ابتدا عالمان و معلمان خوبي بوده‌اند. در روايتي از بزرگان ديني آمده است آن هنگام كه عالم فاسد شود عالم به فساد كشيده مي‌شود و اگر عالم صالح باشد عالم درست مي‌شود.
علم دريچه‌اي به سوي خدا و ميوه آن عمل است. عالمان بايد در قبال علم خود احساس مسووليت كنند. عالمان بي‌عمل مانند درختان بي‌ثمر هستند، عالمان حقيقي در برابر نابساماني‌ها، رنجها و بي‌عدالتي‌ها ساكت نمي‌نشينند و علم خود را ظاهر و مردم را آگاه مي‌سازند.
عالمان در برابر ستمگران و زورگويان بپا مي‌خيزند و اجازه‌نمي‌دهند جاهلان دروغ بگويند و مردم را فريب دهند و حقوق آنان را ضايع كنند.
ساحت علم يك ساحت قدسي و الهي و علم امانت خداوند جهان است. ورود ناپاكان به اين عرصه، ظلم به بشريت است.
قدرتمندان زورگو هم علم را به نفع مطامع خود مصادره مي‌كنند و هم با زورگويي اجازه نمي‌دهند عالمان و انديشمندان وارد عرصه‌هايي شوند كه كشف حقايق در آن عرصه‌ها موجب رسوايي آنان مي‌شود. اين شرم‌آور است كه قوانيي تصويب مي‌شود كه طبق آن، تحقيق در مورد برخي وقايع تاريخي ممنوع مي‌شود و محققيني كه در آن عرصه‌ها وارد شوند مجرم‌شناخته و به‌تحميل زندان با پرداخت جريمه محكوم مي‌گردند.
بزرگترين و واضح‌ترين حقيقت جهان، خداست. همه عالم و هر چه در اوست، نشانه اوست و درعين‌حال باب تحقيق و مطالعه در اصل وجود خداوند همچنان باز است و كسي را به جرم مطالعه و تحقيق در بود و نبود خدا محاكمه و زنداني نمي‌كنند و چه بسيار كساني كه با مطالعه و تحقيق به خداي بزرگ ايمان مي‌آورند.
در معارف اسلامي آمده است كه شك مقدمه يقين است مشروط بر اينكه انسان در آن متوقف نماند لذا چه اشكالي دارد كه اجازه دهند در وقايع تاريخي هم تحقيق و مطالعه شود تا ابعاد وقايع شفاف‌تر شود.
خصلت علت جويي و سوال كردن تا ابد همراه بشر خواهد بود چرا كه در غير اين صورت، كمال و پيشرفتي حاصل نخواهد شد.
تاسف ديگر از ايجاد انحصار توسط برخي قدرت‌هاي بزرگ در ساحت علم و حتي مخالفت با پيشرفت‌هاي علمي ديگران است.
اين هم از عجايب عصر ماست كه برخي قدرت‌هاي بزرگ نمي‌خواهند شاهد پيشرفت ملت‌هاي ديگر باشند و با هزار بهانه، تهمت و فشار سياسي و اقتصادي، مانع توسعه علمي ديگران مي‌شوند، همه اينها ناشي‌از دوري آنان از ارزش‌هاي انساني و اخلاقي و مكتب انبياء الهي است. آنان براي خدمت به بشريت تربيت نشده‌اند.
علما و انديشمندان محترم
خلاصه كلام اين كه علم و معرفت بالاترين هديه خداوند به بشر است و فطرت كمال طلبي و حق جويي بشر هميشه او را در تكاپوي علم آموزي و كشف حقايق نگه داشته است.
علم بايد با اخلاق و تزكيه همراه باشد تا هم عالم و محقق به درستي آن را دريافت كند و هم بشريت به خوبي و به درستي از آن استفاده كند، عالمان پاكيزه نه فقط چراغ‌هاي هدايت، بلكه مصلحان بشري نيز هستند.
نبايد اجازه داده شود قدرتمندان زورگو به ساحت علم دست اندازي كنند، علوم را مصادره و در خدمت مطامع خود عليه بشريت بكار گيرند و يا اينكه عرصه‌هاي تحقيق را محصور و محدود كنند.
ساخت علم، ساحتي قدسي است كه بايد پاكيزه بماند، خداوند بر همه حقايق آگاه است و عالم و معلم و محقق را دوست دارد.
به اميد روزي كه عالمان صالح، حاكمان جهان باشند و مصلح كل كه عالم الهي و صالح است به همراه مسيح بر جهان حكومت كنند.    دكتر محمود احمدي نژاد روز دوشنبه پس از سخنراني نسبتا کوتاه در جمع دانشگاهيان دانشگاه كلمبيا در نیویورک، به پرسشهاي حضار جلسه پاسخ داد .

سوال کنندگان با قرعه کشی از میان حاضران برگزیده شده بودند و با اعلام نوبت توسط مجری مراسم، سوال خودرا طرح می کردند.

متن کامل سوالات دانشجویان  و پاسخهای رئیس جمهور به آنها به این قرار است:


نابودي اسرائيل

دانشجويي پرسید: آقاي رئيس جمهور، اظهارات شما امروز و در گذشته سوالات بسياري را ايجاد كرده است از جمله اينكه آيا دولت شما يا خود شما به دنبال نابودي اسرائيل به عنوان يك دولت يهودي هستيد؟

رييس جمهوري پاسخ داد، ما همه ملتها را دوست داريم، ما با تمامي يهوديان دوست هستيم .بسياري از يهوديان در ايران با صلح و امنيت زندگي مي كنند . وي اظهارداشت، بايد متوجه باشيد كه مطابق قانون و قانون اساسي ما، به ازاي هر 150 هزار نفر جمعيت يك نماينده براي مجلس انتخاب مي شود، اما براي جامعه يهودي كه تعداد آنها در ايران يك پنجم اين رقم است، آنها يك نماينده مستقل در مجلس دارند، بنابراين پيشنهاد ما براي مسئله فلسطين پيشنهادي انساني و دمكراتيك است . احمدي نژاد گفت، آنچه كه ما مي گوييم حل اين مشكل 60 ساله است .ما بايد به مردم فلسطين اجازه بدهيم تا خود براي آينده خود تصميم بگيرند و اين كاملا بر اساس منشور سازمان ملل و اصول بنيادي آن است . وي افزود، ما بايد به يهوديان فلسطين، مسلمانان فلسطين و مسيحيان فلسطين اجازه بدهيم تا خود ازطريق يك همه پرسي آزاد براي سرنوشت خود تصميم بگيرند و هر چه كه آنها به عنوان يك ملت تصميم بگيرند، بايد محترم شمرده شود و همگان بپذيرند . رييس جمهوري افزود، هيچكس نبايد در امور ملت فلسطين دخالت كند و هيچكس نبايد تخم اختلاف بكارد .هيچكس نبايد دهها ميليارد دلار تجهيزات و اسلحه به يك گروه در آنجا بدهد . وي كه اظهاراتش با كف زدنها و تشويق ممتد حاضران توام بود، تصريح كرد، ما مي گوييم كه ملت فلسطين خود بايد براي آينده خود تصميم بگيرد و حق تعيين سرنوشت خود را داشته باشند و اين چيزي است كه ملت ايران مي گويد.

مسئله فلسطين

دانشجوی دیگری سوال کرد: حضار مي خواهند كه پاسخ واضح به اين سوال را بشنوند .آيا شما يا دولت شما نابودي اسرائيل به عنوان يك دولت يهودي را دنبال مي كند؟ اگر ممكن است بصورت بله يا خير جواب بدهيد .

احمدي نژاد جواب داد، شما سوال كرديد ولي مي خواهيد پاسخ را آن طور كه مي خواهيد بشنويد، اين آزادي دسترسي به اطلاعات نيست . رييس جمهوري كه اين جمله اش باعث تشويق حاضران شد، گفت، من تنها موضع خود را مي گويم و من از شما مي پرسم آيا مسئله فلسطين يك مسئله بين المللي مهم است يا خير؟ لطفا جواب بله يا خير بدهيد . سوالكننده نيز در اين زمان جواب داد، بله احمدي نژاد نيز بلافاصله گفت از همكاري شما متشكرم .ما اين مشكل را كه 60 سال ادامه داشته پذيرفتيم و حال هر كس راه حلي دارد و راه حل ما انجام همه پرسي آزاد است . اگر اين همه پرسي انجام شود نتايج آن را خواهيد ديد . وي افزود،اجازه بدهيد كه مردم فلسطين به صورت آزادانه تصميم بگيرند كه براي آينده خود چه مي خواهند بكنند، بعد آنچه كه شما در نظر داريد رخ خواهد داد و انجام مي شود .

کمک به تروريستها

از رييس جمهوري سوال شد،چرا دولت شما به تروريستها كمك مي كند؟ آيا دست از اين كار برمي داريد و اجازه مي دهيد كه ناظران بينالمللي اين مسئله را تاييد كنند؟
 رييس جمهوري جواب داد، سوالي از شما دارم .اگر كسي بيايد و بمب نزديك شما منفجر كند و رئيس جمهوري و اعضاي دولت را تهديد كند و اعضاي سنا و كنگره را بكشد با آنها چه رفتاري داريد؟ وي افزود، آيا به آنها جايزه مي دهيد يا اين كه به آنها نام گروه تروريست مي دهيد؟ واضح است كه آنها را تروريست خطاب مي كنيد . احمدي نژاد گفت، دوستان عزيز، ملت ايران قرباني تروريسم شده است .26 سال قبل در محلي كه من كار مي كردم خيلي نزديك به محلي كه من كار مي كردم يك گروه تروريست، رئيس جمهوري و نخست وزير منتخب مردم را با بمب كشتند و آنها را به خاكستر تبديل كردند . رييس جمهوري افزود، يك ماه قبل از آن تاريخ نيز در يك عمليات تروريستي ديگر 72 نفر از اعضاي مجلس و بالاترين مقامات كشور شامل چهار وزير و هشت معاون وزير در اثر اين عمليات تروريستي تكه تكه شدند . وي گفت، ظرف شش ماه چهار هزار نفر از مردم ايران جان خود را به خاطر عمليات تروريستي از دست دادند و ترور شدند .همه اينها توسط يك گروه تروريست انجام شد و متاسفانه اين گروه امروز در كشور شما تحت حمايت دولت آمريكا فعاليت مي كند و بصورت آزادانه اعلاميه پخش مي كند و اردوگاه آنها در عراق در حمايت دولت آمريكا است . احمدي نژاد كه اظهاراتش با تشويق حاضران همراه بود، افزود، آنها توسط دولت آمريكا حمايت مي شوند .ملت ما در اثر فعاليتهاي تروريستي صدمه ديده و ما اولين كشوري هستيم كه به تروريسم اعتراض كرده و نياز به جنگ با تروريسم را مطرح كرده ايم . رييس جمهوري گفت، ما بايد ريشه هاي تروريسم را مشخص كنيم و علل ريشه اي آن را ريشه كن كنيم .ما در خاورميانه زندگي مي كنيم و براي ما كاملا واضح است كه چه قدرتهايي تروريسم را ايجاد مي كنند و از آنها حمايت كرده و تامين مالي مي كنند .مي دانيم كه ملت ما در تاريخ هميشه دست دوستي به سوي كشورهاي ديگر دراز كرده است . وي تصريح كرد، ما كشوري با فرهنگ هستيم .ما نيازي به تروريسم نداريم چرا كه خود قرباني تروريسم هستيم.

انکار هولوكاست

از رييس جمهوري سوال شد، يك سري سوال در رابطه با هولوكاست مطرح شده كه از زمان 1940 در اثر اقدامات دولت نازي اين واقعيتها مستند شده است . چرا شما تقاضاي تحقيق بيشتر را داريد؟ به نظر مي رسد كه دليلي براي اين كار نباشد مگر اين كه سوالي درباره اين كه اصلا اين واقعيت رخ داده باشد، مطرح باشد .آيا مي توانيد بگوييد چرا اين تحقيق لازم است؟

رييس جمهوري اظهارداشت، از سوال شما متشكرم، من يك دانشگاهي هستم آيا مي توانيد بگوييد كه تحقيق درباره يك پديده براي هميشه به پايان رسيده ؟ آيا مي توانيم كتابها را براي هميشه درباره يك واقعه تاريخي ببنديم؟ وي گفت، نظرات متفاوتي با هر تحقيق ديده مي شود .چرا اصلا تحقيق را متوقف كنيم چرا بايد پيشرفت علم و دانش را متوقف كنيم . احمدي نژاد افزود، شما نبايد اين سوال را از من بكنيد .شما بايد از خود بپرسيد كه چرا فكر مي كنيد كه اين قابل سوال است و آيا شما مي خواهيد جلوي پيشرفت علم و دانش را بگيريد؟ رييس جمهوري اظهارداشت، آيا در علم فيزيك چيز مطلق وجود دارد؟ ما اصولي در رياضيات داريم كه بيش از 800 سال است كه به عنوان مطلق پذيرفته شده اند ولي علوم جديد برخي از اين مطلقها را رد كرده و منطقهاي جديد براي رياضيات بوجود آمده است . وي گفت، بنابراين ما بايد به محققين و دانشمندان اجازه بدهيم هر پديده را مورد تحقيق قرار دهند .چرا بايد آنها را متوقف كنيم؟ من نمي گويم كه اصلا رخ نداده ، من قضاوت نمي كنم . احمدي نژاد افزود، من در سوال دوم خود گفتم كه فرض را بر اين مي گذاريم كه رخ داده ولي چرا مردم فلسطين بايد بهاي آن را بپردازند و اين سوال جدي است و اين مسئله دو بعد دارد . مجري برنامه گفت، براي تحقيقات علمي حداقل يك پايه وجود دارد .بنابراين تقاضاي تحقيق در مورد حقايقي كه مشخص هستند نشان مي دهد كه انكار آنچه كه در اروپا رخ داده ، مطرح مي شود . رييس جمهوري گفت ،اجازه بدهيد .هر چه باشد شما آزاد هستيد كه آنچه مي خواهيد از صحبتهاي من برداشت كنيد ولي آنچه كه من به وضوح مي گويم اين است كه در اولين سوال، من در واقع حق محققين اروپا را مطرح مي كنم .در زمينه علوم و تحقيقات سوال مي كنم كه در آن هيچ چيزي مطلق نيست و هيچ چيزي به اندازه كافي انجام نشده است و حتي در فيزيك هم اين گونه نيست . وي افزود، تحقيقاتي كه درباره فيزيك انجام شده بيش از تحقيقات درباره هولوكاست است ولي هنوز هم به تحقيق در فيزيك ادامه مي دهيم، چه اشكالي دارد كه اين كار انجام شود؟ احمدي نژاد گفت، اين چيزي است كه انسان مي خواهد .آنها مي خواهند به يك مسئله از نقطه نظرهاي مختلف نگاه كنند، دانشمندان اين را مي خواهند بويژه اين كه اين مسئله ، اساس بسياري از تحولات سياسي در خاورميانه ظرف 60 سال گذشته شده است . رييس جمهوري اظهارداشت، چرا آن را كاملا متوقف كنيم، شما بايد دليل موجهي براي آن داشته باشيد و اين واقعيت كه به اندازه كافي تحقيق شده ، توجيه كافي براي من نيست.

حقوق زنان

از رييس جمهوري سوال شد، زنان ايران حقوق اوليه بشر را ندارند و دولت شما تنبيه هاي سخت عليه همجنس بازان دارد چرا اين كارها را انجام مي دهيد؟ و چرا در ايران اعدام وجود دارد؟

رييس جمهوري پاسخ داد، آزادي در ايران آزادي حقيقي است، مردم ايران آزاد هستند و زنان در ايران بالاترين سطح آزادي را دارند، ما دو معاون رييس جمهور زن داريم . احمدي نژاد افزود، در سطوح بالاي تخصصي در مجلس و دولت و در دانشگاه ها زنان حضور دارند .در زمينه بيوتكنولوژي و ساير زمينه هاي فنآوري، صدها زن دانشمند فعالانه كار مي كنند . " اين درست نيست كه وقتي كه يك دولت با دولت ديگر مخالف باشد يك سري دروغ را منتشر كند تا واقعيت را طور ديگري نشان دهد . ملت ما آزاد است، بالاترين سطح شركتكننده را در انتخابات دارند .80 تا 90 درصد در انتخابات شركت مي كنند كه نيمي از آنان زن هستند، چگونه شما مي گوييد كه زنان ما آزاد نيستند، آيا اين تمامي واقعيت است؟

اعدامهای دستجمعی در ایران

در مورد اين اعدامها، دو سوال مطرح است .اگر كسي مواد مخدر وارد كشور كند و جوانان ايران، تركيه ، اروپا و آمريكا را از بين ببرد آيا به آنان جايزه مي دهيد؟ كساني كه جان صدها ميليون جوان را در جهان شامل ايران از بين مي برند نبايد همدردي با آنها داشت .شما در آمريكا مجازات مرگ نداريد؟ داريد . در ايران هم مجازات مرگ براي كساني كه مواد مخدر قاچاق مي كنند و به حقوق مردم تجاوز مي كنند وجود دارد .اگر كسي با اسلحه به خانه اي برود و عده اي را بكشد و بعد گروگانگيري براي پول كند، چگونه در آمريكا با آنان رفتار مي كنيد؟ آيا به آنان جايزه مي دهيد، آيا يك پزشك مي تواند به ميكروبها اجازه دهد تمامي كشور را بگيرد؟ " احمدي نژاد افزود، ما قانون داريم .كساني كه حقوق مردم را با اسلحه زير پا بگذارند و آدمكشي كنند، ناامني ايجاد كنند، مواد مخدر بفروشند يا در سطح بالا توزيع كنند به مرگ محكوم مي شوند.

همجنس بازان

از رييس جمهوري سوال شد، آقاي رييس جمهور سوال درباره همجنس بازان و زنان بود . رييس جمهوري پاسخ داد، ما در كشورمان مانند كشور شما همجنسباز نداريم (خنده حضار) در كشور ما همجنس باز وجود ندارد (اعتراض حضار) اين پديده در ايران وجود ندارد .چه كسي به شما گفته كه وجود دارد؟

مسایل زنان

وي افزود، درمورد زنان شايد فكر مي كنيد كه زن بودن يك جرم است .خير زن بودن يك جرم نيست، زنان بهترين مخلوقات خداوند هستند، آنان مظهر مهرباني و زيبايي هستند كه خداوند به آنان داده ، آنان در ايران مورد احترام هستند . احمدي نژاد گفت، در ايران هر خانواده ايراني كه صاحب دختر مي شود، 10 برابر خوشحالتر از اين مي شود كه صاحب پسر شود .زنان درايران بيش از مردان مورد احترام هستند . رييس جمهوري افزود، آنان از بسياري از مسووليتهاي قانوني كه به دوش مردان است معاف هستند .آنان مادران آينده هستند، در فرهنگ ايراني مردان، پسران و دختران هميشه بر دست مادرانشان بوسه مي زنند كه نشان از احترام آنان براي زنان است و ما به اين فرهنگ افتخار مي كنيم.

دیدار از محل یازده سپتامبر

دانشجويي از رييس جمهوري پرسيد، از ديدار امروز از كلمبيا اميدواريد كه چه نتيجه اي بگيريد؟ از اين كه اجازه ديدار از محل تراژدي 11 سپتامبر به شما داده نشد چه نظري داريد؟ رييس جمهوري گفت، من مهمان شما هستم، از من دعوت رسمي شد كه به كلمبيا بيايم ولي مي خواهم مطلبي را بگويم .در ايران وقتي كه ما كسي را به عنوان مهمان دعوت مي كنيم به او احترام مي گذاريم و اين رسم ما است و مي دانم كه مردم آمريكا هم همين رسم را دارند . وي افزود، سال گذشته مي خواستم به محل تراژدي 11 سپتامبر بروم و به قربانيان آن اداي احترام و با خانواده هاي قربانيان ابراز همدردي كنم، ولي برنامه هاي ما طولاني تر شد و تا نيمه شب درگير مذاكرات و ملاقاتها بوديم و ديدار از اين محل مشكل شد .به دوستان گفتم كه سال بعد اين را برنامه ريزي كنيد تا اداي احترام كنم . احمدي نژاد گفت، متاسفانه عده اي از گروه ها واكنش شديد و بسيار بد نشان دادند .آيا اين بد نيست كه از اداي احترام به خانواده هاي قربانيان اين تراژدي جلوگيري كنند؟ از طرف من اداي احترام است .يك نفر گفت كه اين اهانت است و من گفتم كه اين اداي احترام من را مي رساند چرا اينگونه فكر مي كنيد. وي افزود، بااين طرز فكر چگونه انتظار داريد جهان و امور آن را اداره كنيد؟ فكر نمي كنيد كه بسياري از مشكلات جهان به خاطر همين نحوه برخورد با مسائل و طرز فكر است .اين روش بدبينانه نسبت به بسياري از مردم به خاطر خودخواهي ، خودبيني است كه بايد كنار گذاشته شود تا بتوانيم به همه احترام بگذاريم و فضاي دوستانه رشد كند و همه ملتها بتوانند با هم گفت وگو كنند و به سمت صلح پيش بروند . رييس جمهوري گفت، مي خواستم درباره تراژدي 11 سپتامبر با خبرنگاران صحبت كنم اين واقعه بزرگي بود .بسياري از وقايع بعد از آن رخ داد، پس از 11 سپتامبر افغانستان اشغال شد و بعد هم عراق اشغال شد .شش سال است كه منطقه ما دچار ناامني ، ترور و ترس شده است . احمدي نژاد گفت، اگر ريشه هاي 11 سپتامبر به دقت بررسي شود و اين كه چرا اين حادثه اتفاق افتاد و چه شرايطي منجر به آن شد و چه كساني دقيقا در آن دست داشتند، همه متوجه مي شوند كه چگونه جلوي بحران عراق را بگيرند و مشكل افغانستان و عراق را با هم حل كنند.

برنامه هسته اي

از وي سوال شد، سوالاتي درباره برنامه هسته اي شما شده ؟ چرا دولت شما مي خواهد اورانيومي را كه براي ساختن تسليحات هسته اي استفاده مي شود غني كند؟ آيا دست از اين كار بر مي داريد؟

رييس جمهوري گفت، اول اينكه برنامه هسته اي ما كاملا در چارچوب قانون كار مي كند .دوم اين كه ما تحت بازرسي آژانس بينالمللي انرژي اتمي هستيم و سوم اين كه اين برنامه كاملا صلح آميز است .فنآوري غني سازي اورانيوم كه در دست ما است تنها براي غني سازي زير پنج درصد مي تواند استفاده شود . احمدي نژاد افزود، اورانيوم زير پنج درصد تنها مي تواند براي سوخت استفاده شود .گزارشهاي مكرر آژانس به وضوج مي گويد كه هيچ نشانه اي از اين كه ايران از برنامه صلح آميز هسته اي تخطي كرده باشد در دست نيست .ما همه مي دانيم كه پرونده هسته اي ايران يك مساله سياسي است و اين مساله حقوقي نيست . وي اظهارداشت، آژانس بين المللي انرژي اتمي فعاليتهاي صلح آميز ما را تاييد كرده است و تنها دو يا سه قدرت هستند كه فكر مي كنند حق دارند علم و دانش را انحصاري در اختيار خود داشته باشند .آنها انتظار دارند كه دولت و ملت ايران به ديگران روبياندازند و از آنها سوخت هسته اي بگيرند و دانشي را كه خود دارند از ديگران بگيرند و خود را كوچك كنند و البته بعدا از دادن آن خودداري كنند . رييس جمهوري كه اظهاراتش با كف زدن حاضران تاييد شد، افزود، بنابراين ما مي دانيم كه چه مي خواهيم شما كه نسل پنجم بمبهاي اتمي را توليد كرده و در حال آزمايش آن هستيد چه حقي داريد كه اهداف صلح آميز هسته اي ديگران براي توليد انرژي را زير سوال ببريد؟ احمدي نژاد تاكيد كرد، ما به تسليحات هسته اي اعتقاد نداريم و بس، اين بر خلاف اصول انساني است( .تشويق ( وي گفت، اجازه بدهيد يك شوخي با شما داشته باشم، هر سياستمداري كه به دنبال تسليحات هسته اي باشد از نظر سياسي دچار عقب ماندگي ذهني است .(تشویق بسیار شدید همه حضار) .

گفت وگو با دولت آمريكا

از رييس جمهوري سوال شد، آيا ايران آماده گفت وگو با دولت آمريكا است؟ از اين گفت وگو اميد دارد كه چه حاصل شود؟ چگونه مشكلات بين دولتهاي آمريكا و ايران حل مي شود؟

رييس جمهوي گفت، ما از اول اعلام كرده ايم كه آماده مذاكره باهمه كشورها هستيم . 28 سال قبل وقتي كه انقلاب ما موفق و پيروز شد، ما ديكتاتوري مورد حمايت غرب را كنار زديم و دمكراسي و آزادي را به دست آورديم . احمدي نژاد افزود، از آن زمان ما آمادگي خود را براي گفتوگو بين دو كشور اعلام كرديم .ما آماده داشتن روابط دوستانه و گفت وگو با همه كشورهاي جهان هستيم و در آن زمان تنها رژيم آپارتايد آفريقاي جنوبي و رژيم صهيونيستي مستثني بودند كه اكنون آپارتايد از بين رفته است . " به ديگران در جهان مي گوييم كه ما خواهان روابط دوستانه و برادرانه هستيم .ملت ايران با فرهنگ و با تمدن است و خواهان گفت وگو و مذاكره است. ما به مذاكره و گفت وگو معتقديم و همه مسائل مي توانند به آساني حل شوند، نيازي به تهديد نيست، نيازي به اسلحه و بمب نيست و اگر گفت وگو كنيم نيازي به درگيري نخواهد بود .ما منطق روشني در اين مورد داريم . ما نحوه اداره جهان را زير سوال مي بريم و ما معتقديم روش كنوني منجر به صلح و امنيت جهان نمي شود و راه حلهايي كه ما داريم بر اساس ارزشها و روابط انساني بين كشورها است . با دولت آمريكا هم مذاكره مي كنيم و مشكلي نداريم ولي تحت شرايطي كه احترام متقابل براي هر دو طرف باشد . ديديد كه براي اين كه به امنيت عراق كمك كنيم سه بار با آمريكايي ها صحبت كرديم و سال قبل، پيش از اين كه به نيويورك بيايم اعلام آمادگي كردم كه در سازمان ملل با آقاي بوش رييس جمهور آمريكا درباره مسايل مهم بين المللي مناظره انجام شود . اين نشان مي دهد كه ما آماده گفت وگو هستيم .آماده بحث در حضور همه هستيم تا حقيقت مشخص شود و سوئ تفاهم برطرف شود و راه براي روابط دوستانه و برادرانه باز شود . فكر مي كنم كه اگر دولت آمريكا رفتار گذشته را كنار بگذارد مي تواند دوست خوبي براي ما باشد . 28 سال است كه آنها مداوما ما را تهديد كرده ، به ما توهين كرده و از پيشرفتهاي علمي ما جلوگيري كرده اند . شما مي دانيد كه صدام ديكتاتور، توسط دولت آمريكا و دولتهاي اروپايي در حمله به ايران حمايت شد .او هشت سال جنگ جنايتكارانه را ادامه داد و 200 هزار ايراني جان خود را در اين جنگ از دست دادند و 600 هزار نفر نيزمجروح شدند . او از سلاحهاي شيميايي استفاده كرد .هزاران ايراني قرباني سلاحهاي شيميايي شدند، آقاي نوباوه كه خبرنگار رسمي و بين المللي ما است در سازمان ملل سالها اخبار اين سازمان را پوشش مي داد، او خود يكي از قربانيان سلاحهاي شيميايي عراق عليه ما است . از آن زمان ما تحت تبليغات مختلف، محاصره اقتصادي، تحريمهاي اقتصادي و سياسي بوده ايم، چرا؟ براي اين كه از دست يك ديكتاتور آزاد شده ايم و براي اين كه آزادي و دمكراسي براي خود مي خواهيم، اين را متوجه نمي شوم . به نظر ما اگر دولت آمريكا حقوق مردم ايران را به رسميت بشناسد و به تماميت كشورها احترام بگذارد و دست دوستي به سوي همه ايرانيان دراز كند مي بينند كه ايرانيان بهترين دوستان آنها هستند.

دعوت از استادان و دانشجويان كلمبيا

درباره دعوت از استادان و دانشجويان كلمبيا در همين جا از همه استادان و دانشجويان دعوت مي كنم كه به ايران بيايند و با دانشجويان صحبت كنند و شما رسما دعوت شديد (تشويق). استادان و دانشجويان مي توانند به هر دانشگاه يا انجمن دانشجويي كه بخواهند بروند . فهرست اسامي دانشگاه ها را در اختيار شما مي گذاريم .بيش از 400 دانشگاه در كشور ما وجود دارد كه مي توانيد انتخاب كنيد .ما به شما تريبون صحبت داده و به شما صد در صد احترام مي گذاريم .از دانشجويان مي خواهيم كه بيايند و به حرفهاي شما گوش دهند .در حال حاضر روزانه صدها گردهمايي شبيه به اين در دانشگاه هاي ما برگزار مي شود.

رئیس جمهور در خاتمه گفت: از دانشگاه كلمبيا تشكرمي كنم، مي دانم كه بسياري از سياستمداران آمريكا به اين ديدار اعتراض كرده ولی بسياري از مردم هم به آزادي بيان معتقدند.

وی پيش از اتمام جلسه پرسش و پاسخ با قدرداني از استادان و دانشجويان، به اظهارات نامتعارف رييس دانشگاه كلمبيا پاسخ داد .که این پاسخ نیز با تشویق شدید حضار همراه شد.  
 
هموطن مسيحي
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۰۹:۲۹:۵۳
ايران بايستي از داشتن چنين رئيس جمهوري بخود ببالد و احساس غروركند. (39297)
 
آریا
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۱:۴۶
ببخشید در کدام انتخابات بین 80 تا90 درصد مردم در انتخابات شرکت کردند؟
از همین حرف احمدی نژاد می توان فهمید که بقیه حرف های ایشان راست است یا دروغ؟! (39593)
 
عباس
۱۳۸۶-۰۷-۰۷ ۰۶:۳۲:۳۲
برات متاسفم که فقط یک جمله را تونستی بفهمی
در ضمن اول لنقلاب چنین آماری بود
بهتره به دنیای امروز نگاهی کنی با یک کم فکر می تونی در مورد این جمله هم که فهمیدی قضاوت کنی (39921)
 
بی نام
۱۳۸۶-۱۱-۱۳ ۱۷:۱۹:۳۲
منم موافقم
چرا که همیشه چیزی برای خنده داریم
دیگه احتیاجی نیست که در جک ها به قومیتها بی احترامی کنیم (49887)
 
داود
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۰:۴۵:۳۲
ازبیانات رساوشیوای ریاست محترم جمهورکه مشت محکمی بردهان یاوه گویی استکبارجهانی زداحساس شعف وغرورکردم (39322)
 
محمدرضا يزدان‌پناه(فرستاده شده توسط آریا)
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۳۶:۱۸
آقای احمدی‌نژاد پیش از سفر به نیویورک آمریکا و حضور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در جمع خبرنگاران از «محدودیت‌های موجود برای مردم آمریکا» ابراز تأسف کرد و خبر از آن داد که وی در سخنرانی خود در این اجلاس، اشتیاق مردم آن کشور در خصوص شنیدن سخنانی نو را به نمایندگی از کشور ایران برطرف می‌سازد.

باید اذعان کرد که نگرانی رئیس جمهور درباره به خطر افتادن آزادی‌های مردم آمریکا (البته اگر این ادعا صحت داشته باشد)،‌ واقعا در خور تقدیر و قابل احترام است. اما بد نیست تا آقای احمدی‌نژاد برای یک بار هم که شده کلاه خود را قاضی کنند و این پرسش را در نزد خود پاسخ گوید که «آیا آزادی‌ها و محدودیت‌های احتمالی مردم آمریکا اساسا قابل مقایسه با محدودیت‌هایی است که در ایران علیه آزادی‌های مدنی مردم وجود دارد و خوشبختانه در این اواخر و به یمن دولت نهم دیگر کمتر کسی هم یافت می‌شود که آنها را کتمان کند؟»

کاری به تعطیلی پشت سرهم روزنامه‌ها، توقیف و فیلترینگ سایت‌های خبری (که این روزها با توقیف «بازتاب» حتی دامان خودی‌ها را نیز گرفته است)‌،‌ نقض حقوق اقلیت‌های دینی و قومی در کشور، برخوردهای خشن و گسترده با فعالان حقوق بشر و زنان، بگیر و ببندهای خیابانی به بهانه مبارزه با بدحجابی و رفتار خشن با جوانان این مرز و بوم،‌ محروم کردن دانشجویان منتقد از فعالیت‌های سیاسی و حتی حق ادامه تحصیل و موارد بسیار دیگری مانند اینها که هر روز اخبار متعدد و جدیدی از آنها به گوش می‌رسد، نداریم.

اما بد نیست فارغ از تمام این مسائل که البته لازم و واجب است که در جای خود بدانها نیز پرداخته شود، یک سوال را از شخص رئیس جمهور مطرح کنیم.

آقای احمدی‌نژاد! آیا واقعا این رسم انصاف است که به عنوان شخصی که عنوان رئیس‌جمهور کشوری به نام ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یدک می‌کشید، چشم بر تمام این موارد ببندید و به جایش خود را منجی مردم آمریکا از ظلم و ستم معرفی کنید؟!

البته شاید مفاهیمی مانند حقوق بشر و مشتقات آن از جمله حقوق زنان و قومیت‌ها و نیز آزادی و دموکراسی آنقدر برای شما گنگ و غریبه باشند که نتوان توجهتان را به آنها جلب کرد. اما حال که به آمریکا سفر کرده‌اید تا مردم این کشور را متوجه ظلمی که دولتشان بر آنها روا می سازد کنید، پیشنهادی برایتان دارم تا ضمن آنکه میزان صداقت شما در پایبندی به آزادی و مخالفت با محدودیت‌های ملت آمریکا روشن شود، مشخص شود که این حقوق و آزادی‌های مردم کدام کشور است که توسط دولتشان پایمال می‌شود؟

آقای احمدی‌نژاد!
شما اکنون به کشوری سفر کرده‌اید که نزدیک به پنج سال است جوانانش درگیر جنگی گسترده در هزاران کیلومتر دورتر از کشور خود هستند اما در تمام مدت این پنج سال، مردم آن کشور توانسته‌اند آزادانه و به راحتی با راه‌اندازی صدها راهپیمایی و تظاهرات که گاه تعداد شرکت‌کنندگان در آنها به چند میلیون نفر می‌رسید، اعتراضات خود را نه تنها به گوش دولتمردان خود که به گوش تمام جهانیان برسانند و البته صدا و سیمای ما نیز در پخش تصاویر این اعتراضات به عنوان نمونه‌ای از نقض حقوق بشر و آزادی در آمریکا! هرگز کم نگذاشته‌است.

بنابراین، برای اینکه بتوانید ثابت کنید که تنها نگران محدودیت‌های مردم آمریکا نیستند و از آزادی‌های مردم خود نیز دفاع می‌کنید، ترتیبی دهید تا پس از بازگشت از اجلاس سازمان ملل، مخالفان و منتقدان شما بتوانند بدون آنکه از عواقب کار خود نگرانی به دل راه بدهند، آزادانه اقدام به راه‌اندازی یک راهپیمایی آرام علیه سیاست‌های شما و دولتتان کنند و تضمین دهید که امنیت کامل سازمان‌دهندگان این راهپیمایی را چه در حین آن و چه «پس از آن» تأمین می‌کنید.

البته راه دیگری هم هست. شما می‌توانید این کار را نکنید اما در عوض به صراحت اعلام کنید که خود را تنها منجی مردم آمریکا و دیگر ملت‌های مظلوم جهان می‌دانید نه منجی مردم ایران! (39595)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۱:۰۱:۰۱
این رئیس دانشگاه بسیار متشخص و با نزاکت ، هنگامی که نام مهمان خود را بر زبان می آورد آن را با فاصله ... و اینگونه بیان می کند : Mahmoud Ah...Madi... Nejad ... ، کلمه madi ... ، در زبان انگلیسی یعنی کثیف ، چرکین و آلوده ! (39325)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۷:۳۸:۳۲
بابا گفتن احمدی نژاد به زبان انگلیسی سخته . اسم منم رو اینجا سخت می گن. طرف هر چی خواست گفت دیگه. (39464)
 
عـبـــد عـاصی
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۰:۵۶:۲۰
سلام.
هرچند هر چه گفته باشند به خودشان برمیگردد ؛ ولی عزیز برادر ، اصل مسائل را رها کرده وَ بر سر کلماتی که نه تلفظ-اش را درست میدانید وَ نه معنی آن را ، بحث میکنید ؛ واقعا که ای والله! ...
والسلام. (39541)
 
محسن
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۲:۲۱:۲۵
کلمه Madi اصلا در زبان انگلیسی وجود ندارد.
لطف کنین اول تحقیق کنید بعد اظهر نظر! (39349)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۳:۱۷:۱۱
شاید منظور کلمه mad بوده است (39372)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۴:۱۱:۰۶
کلمه Madi اصلا در زبان انگلیسی وجود ندارد.
لطف کنین اول تحقیق کنید بعد اظهر نظر
اشتباه نکنید!حرف دوستمان درست است.کلمه ی muddy با همان تلفظ به معنای گلی(geli) است. (39391)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۴:۴۶:۵۶
بهتر است قبل از وعظ ، به دیکشنری لغات مراجعه نموده و نقش واعظ بی عمل را ایفا نکنید .

نام بنده احمد است و بارها بخاطر این نام در شبکه های اینترنتی آمریکائی مورد اهانت واقع شده ام ... و بهمین علت نیز حساسیت زیادی به جدا ادا کردن این دو بخش را دارم ... کاری که رئیس حقیر دانشگاه مذکور مرتکب آن شد . (39403)
 
بهزاد
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۶:۴۵:۱۱
احمدی نژاد هیچ وقت فکرش هم نمی کرد که اینطوری زیر سوال بره تا حدی که به مجری برنامه گفت این رسم مهمانوازی نیست! در ضمن mad یعنی دیوانه مطمئنا منظور دوست قبلیون همین بود..
جواب دادن احمدی نژاد توام با سوال بود و در بعضی مواقع جوابی برای سوال نداشت چون حق با اونها بود (39440)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۸:۴۹:۱۱
بهزاد جان سلام
نظرت محترم ولی پیشنهاد میکنم یکبار دیگر این نشست را ببینی و بشنوی مطمعنا نظرت عوض خواهد شد .ضمنا خواهش میکنم در هنگام دیدن و شنیدن متویات این نشست ذهنت را از تنگناهای داخلی دور کنی و انها را حداقل با طبقه بندی و ارتباط منطقی با این موضوع ببینی
با تشکر (39476)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۹:۴۷:۳۸
آقاي بهزاد ! مثل اينكه از تشويق شدن شديد احمدي نژاد در دانشگاه آمريكا بشدت ناراحت شده اي ؟ البته از نظر برخي افراد منحرف هميشه حق با آمريكاست ! اميدوارم خداوند شما را با آمريكاييها و شارون و جرج بوش و توني بلر (‌سگ دست آموز بوش ) محشور فرمايد . (39484)
 
اميد حسيني
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۳:۲۴:۱۹
سلام خسته نباشيد. خيلي ممنون از اينكه اين سخنراني را چاپ كرديد. پاسخهاي مستدل آقاي احمدي نژاد هم واقعا جالب و زيبا بودند.
فقط مي خواستم بپرسم كه رييس دانشگاه كلمبيا چه چيزي گفت؟ (39378)
 
بزمانه
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۴:۱۲:۵۲
از هم اکنون نگران بعد از احمدی نژاد هستم. چه کسی خواهد توانست به تر از او و یا دست کم مثل او دور موفقیت ها مخصوصا سیاست خارجی را حفظ کند؟ (39392)
 
محمود
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۴:۴۰:۴۹
اگه خاتمي در همچين جلسه اي اينطوري مورد بي احترامي قرار مي گرفت حتما يه عده كفن پوش به خاطر خدشه دار شدن ساحت انقلاب و اسلام مي ريختند نو خيابون. (39400)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۵:۰۱:۴۶
خاتمي در ايتاليا با زنان و دختران عريان و نيمه عريان دست داد ولي كسي كفن پوش به خيابانها نيامد . همچنين خاتمي در دوره رياست جمهوري 2 روز پشت درهاي كاخ اليزه معطل شد تا ژاك شيراك به او وقت ملاقات داد . نمي دانم چرا برخي افراد در داخل از موفقيت احمدي نژاد ناراحت شده اند همانطور كه جان بولتون و روزنامه اسراييلي ها آرتص ناراحت شده اند . شايد از حسودي باشد . (39554)
 
سلامتی
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۵:۱۰
مسلمانی ؟ ماه مبارک رمضان است. کمتر دروغ بگو . ماه بخشش و رحمت خدا است . شبهای قدر در پیش است . (39600)
 
احمدي
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۵:۲۴:۲۶
اين آقاي احمدي نژاد كه اينقدر ميگه در كشور فلسطين انتخابات آزاد برگزار شه چرا تو كشور خودش انتخابات آزاد (بدون نظارت استصبابي شوراي نگهبان) برگزار نمي كنه (39412)
 
دوست آقاي احمدي
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۸:۴۹:۱۴
استصوابي صحيح است . (39477)
 
ساقی
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۱:۵۷:۳۶
به این دلیل که در ایران نیازی به برگزاری رفراندوم حکومتی نیست ولی در فلسطین هست. به همین سادگی ... یادتان نرود که ما هم در ابتدای حکومت رفراندوم آزاد داشتیم ... امروز آغاز حکومت ایران نیست دوست عزیز ... اما آغاز حکومت عادلانه در فلسطین باید با رفراندوم آزاد باشد ... (39514)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۳:۳۶:۴۴
شما ببخشش ... عوامگرائی این طور افراد از طرز املا نویسی آنها مشخص است ... که فقط شنیده اند و مثل طوطی ساختار دینی سیاسی ایران را میخواهند که همچون ساختار عقب افتاده و دین گریز غربی مقایسه کنند . (39532)
 
بزرگی
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۸:۴۵
اگر ناسزاها از فرهنگ فارسی حذف شوند . آیا می توانید فارسی صحبت کنید ؟ (39604)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۱۶:۰۹:۲۲
آنها با قرار دادن پس زمینه سیاه پشت سر رییس جمهور محترم قصد داشتن شخصیت ایشان و ملت ایران را سیاه جلوه دهند اما رییس جمهور با سخنان هوشمندانه توطئه آنها را خنثی کرد (39420)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۰:۰۰:۲۶
خداییش اگه خاتمی توی همچین جلسه ای بود چی کارش می کردین؟نه...خدایش خلع لباس نمی شد! (39488)
 
ساقی
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۱:۵۸:۱۸
به چه دلیل باید ایشان خلع لباس میشدند؟ (39515)
 
واحدی
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۳:۲۴:۰۵
با سلام
فعلا که می بینیم آقای خاتمی با اسم گفتگوی تمدنها همه جا می چرخه و هر کار ی که دلش می خواد می کنه
حالا چه جوابی داری؟ (39530)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۳:۰۱:۳۸
جواب می خوای؟!
یه نگاهی به طومار طلاب برای خلع لباس خاتمی بکن بعد یه نگاهی به دادگاه ویژه روحانیت بکن بعدش یه کمی هم به خودت نگاه کن!
اونوقت ببین کی بدون فکر حرف می زنه؟ (39636)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۷:۰۲:۴۷
به دست دادن خاتمي با زنان عريان و نيمه عريان در ايتاليا نگاه كن ! به حمايتهاي آمريكا و انگليس و اسراييل از اصلاحطلبان نگاه كن ! به محبوبيت گسترده احمدي نژاد در خاورميانه نگاه كم ! به ارتباطات هاله اسفندياري و كيان تاجبخش و ديگر جاسوسان آمريكا با برخي اصلاح طلبان نگاه كن ! به ناراحتي و غم و غصه غارتگران بيت المال از روي كار آمدن احمدي نژاد نگاه كن ! و بلاخره به ناراحتي شديد نشريات اسراييل و مقامات آمريكا از سخنان احمدي نژاد نگاه كن ! حالا خود را شبيه چه كسي مي بيني ؟ (39743)
 
مهدوي
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۰:۰۵:۳۷
به نام خدا
آقاي احمدي عزيز با قدري دقت خواهيد دانست در كشور گل و بلبل بعضي ها يعني آمريكا و خيلي كشور هاي ديگر غربي همين نظارت استصوابي به گونه اي ديگر مي باشد بدين گونه كه يك نفر براي كانديد شدن ابتدا بايد از سياسيون امضا جمع كند
آن جنابي هم كه مدعي كم آوردن احمدي نژاد شده بداند نمي توان با بستن چشم خورشيد را انكار كرد
يا علي (39489)
 
حسين
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۱:۴۶:۲۳
درود بر احمدي نژاد و هر كسي كه باعث اعتلاو پيشرفت ايران و اسلام ميشود يادمون باشه يه روزي پاپ حاضر به دست دادن با رييس جمهور ايران(آقاي خاتمي )نبوداما امروز احمدي نژاد مورد تشويق هزاران دانشجو غير مسلمان اونم آمريكايي قرار ميگيره. (39511)
 
نبوی
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۱:۴۹:۲۴
فکر می کنم اگر واقع بینانه به این سخنرانی و در کل حضور رییس جمهور در امزیکا دقت کنیم هم برنده بودیم و هم بازنده! هم حرفمان را زدیم وهم توهین شنیدیم! اهانت به رییس جمهور یک کشور اهانت به مردم آن کشور است.این مسیله ی تازهای نیست اما این بار جلوه ی تازهای پیدا کرده.
ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که امریکا 300000000 نفر جمعیت دارد.و همه دانشجو نیستند! اما چه در این سخنرانی و چه در سایر موارد به شدت تحت تاثیر تسلط احمدی نژاد قرار گرفتم.چیزی که خاتمی و به خصوص هاشمی نداشته و ندارند. (39512)
 
مهتاب
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۱:۴۹:۲۷
زنان آزادن ؟آزادی بیان داریم؟دانشجویان ستاره دار پس چی؟

زنان اگه مسئولیت قبول نمی کنن و تو خونه نشستن بعد این همه درس خوندن... دلیلش احترام نیست! جایی قبولشون ندارن!

بعدشم تو 90% رضایت مردم خیلی سخت گرفتن! چرا 100% نگفتن من موندم!؟
وقتی که خود آقای رفسنجانی قهر مردم رو تاکید می کنه!

آره ما آزادترین آدمای جهانیم! اما کاش ما هم تو ایران جرئت ابزار عقیدمون رو داشتیم!
چه برسه به اینکه امریکایی ها بیان تو ایران با مخالفای دولت صحبت کنن و ........! (39513)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۳ ۲۳:۲۱:۵۱
القابی که رییس دانشگاه گفت حقایقی بود که در نظام ایران خیلی از کشورها وجود دارد و قابل انکار نیست حرف زدن شیک کار ساده ایی ست مهم عمل مجموعه نظام به این صحبت های شیک و کمال گرایانه ست کیست که نبیندادعای آزادی بیان و رعایت حقوق انسانی در ایران در چه حد هست ؟ (39528)
 
هموطن
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۲:۵۳:۳۰
بسمه تعالی - ای کاش تمام اعضای سیاست خارجیمان بتوانند پا به پای دکتر با صلابت و جسارت بیشتر پیام روشن و منطقی ملت شریف ایران را به گوش دنیا برسانند . امیدوارم که از بابت وچود دکتر قدردان خدای متعال باشیم . (39551)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۶:۳۰:۱۴
اگر کمی دوستان دقت کنند در خارج ازکشور با فشارهای تبلیغاتی زیاد افکار عمومی دنیا بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و حداقل احمدی نژاد توانست این سئوال را در اذهان مردم دنیا ایجاد کنه که همه مسائلی را که در مورد ایران مطرح میکنند صحیح نیست و چون بی بی سی و یا فلان موسسه خبری در مورد همجنس بازی و یا سایر مسائل سیاسی در مورد ایران مطرح میکنند میتواند درست نباشد . (39557)
 
علي
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۶:۴۷:۴۳
با سلام اميدوارم توهينهاي رييس دانشگاه كلمبياكسي را به انحراف ذهني نبرد زيرا چون بيجاره حرفي براي گفتن نداشت از طرفي به احتمال زياد به خاطر دعوت از رييس جمهور كشورمان در روزهاي اتي مجبور به استعفا شوداين شادي براي ماكافي است كه قدمهاي اوليه تاسيس امپراتوري كبير شيعي برداشته شده اند. (39559)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۹:۰۶:۱۵
من از ساده لوحی دانشجویان آمریکایی در عجبم که دروغ پردازیهای احمدی نژاد درباره مسایل داخلی و خارجی ایران رو باور کردند. به نظر میرسه اونها معنای \"سیاستمدار ایرانی\" رو فهم نکرده اند. (39567)
 
ايراني
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۵۶:۴۹
حالا دشمن باور کرده ستون پنجم دشمن کم آورده ؟ احمدي نژاد خار چشم صهيونيسمه مي خواهي باور کن يا باور نکن (39607)
 
امير110
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۰۹:۲۰:۵۳
با سلام
رئيس دانشگاه كلمبيا اينقدر جرات دارد عليرغم مخالفتهاي دولت به يك مخالف 100 درصدي امريكا اجازه سخنراني دهد .
اما شما حتي نمي توانيد به طيف مخالف فكري دولت (افرادي چون حجاريان - آغاجري و ... ) اجازه سخنراني بدهيد. (39573)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۶:۲۶:۴۹
احمدي نژاد چند مرتبه با مخالفان صد در صدي خود مثل خبرنگار سي ان ان
( خانم امانپور ) و برخي ديگر از خبرنگاران آمريكايي مصاحبه كرده است . آنهم در ايران . ( اين در حاليست كه اين شبكه هاي خبري بارها مطالب توهين آميزي عليه احمدي نژاد و نظام جمهوري اسلامي بيان نموده اند . در اين مصاحبه ها اين خبرنگاران هرگونه انتقادي داشتند مظرح كردند و احمدي نژاد با سعه صدر جواب همه آنها را داد . آيا دولتمردان آمريكايي همچنين جراتي دارند كه با يك خبرنگار ايراني مصاحبه كرده و به همه انتقادات او پاسخ دهند ؟ (39738)
 
رضا
۱۳۸۶-۰۷-۰۹ ۱۴:۲۲:۲۰
البته به شرطی قرار شد این سخنرانی برگذار شود که آن توهین ها در ابتدای مراسم وجود داشته باشد.
یعنی بالاخره با دولت آمریکا و رئیس دانشگاه با هم کنار اومدن.
شاید هم از اول اون مخالفتها گاوبندی بوده. (40203)
 
ارسطو
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۳:۱۳
شنیدم CNN مثل طزفداران داخلی رئیس جمهور هندوانه زیر بغل شان گذشته و گفته \" آقای آحمدی نژاد \" خوب حرف میزند . کاملا درست است . ایشان فقط \" خوب \" حرف میزنند و طرفدارانشان هم با\" سقراط و بقراط \" کردن و \" پدیده هزاره \" نامیدن خوب هندوانه زیر بغل شان .

یاد آوری :

1 - هیتلرآنقدر خوش بیان بود . آنقدر نفوذ کلام داشت که قبل از بقدرت رسیدن و احتمالا برای گذران زندگی ، احزاب گوناگون او را \" اجاره \" میکردند تا به نفع شان سخن رانی کند .
اما متاسفانه یا خوشبختانه آقای دکتر احمدی نژاد این \" بخت و اقبال\" را قبل از بقدرت رسیدن نداشت . تا سخن گوی دیگران باشد .


2 - اگر قراراست با جهان ارتباط داشته باشیم . باید با زبان جهانی و درک جهانی و رعایت اصول دیپلماتیک سخن بگو ئیم . تا جهان \" درد\" این ملت بزرگ را درک کند و همراه شود . والا عکس العمل جهان به نماینده برگزیده ملت ایران همانست که \" دل و جگر \" هر ایرانی با غیرت و شرف را میسوزاند و بدرد میاورد . حال شماهی داد بزن و بگو من \" سقراطم . من بقراطم . من استادم و... \"
روغن ریخته را نمیتوان جمع کرد و به \" دبه \" ریخت . متاسفانه قبلا دبه از روغن تهی شد .
بگذارید روضه و انشاء وشعار مثل 30 سال گذشته بماند برای خودمان . ای برادر ، برای درمان زخم ما در این جهان بی در و پیکر و بی صاحب ، مرحمی دیگر بیار .

3- باید \" کم گفت و گزیده \" واز دروغ پرهیز کرد . تا در انظار جهانیان باور پذیر باشیم .

4 - اشاره ای حکیمانه حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار آقای احمدی نژاد باایشان ،به این مضمون داشته اند . \" باید بوعده های داده شده عمل کرد . یک درصد را عمل کن 90% مابقی را مردم عمل میکنند .\"
خب !
حالا بیا دراین شرایط که ، در داخل مملکت با مشکلات عدیده ای مواجه ای و نمیتوانی بوعده هایت عمل کنی . طبیب \" منطقه و دنیا \" هم بشو . معلوم است چه شود .
همین میشود که شد . باورت نمیکنند . ! (39597)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۶:۳۴:۲۹
آقاي ارسطو ! مرهم صحيح است ((مرحم )) غلط است . (39739)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۴:۰۹
چرا در خارج ادعاي آزادي خواهي و حقوق بشر و دفاع از مظلوم داريم اما در داخل حدقل شرايط يك انتخابات آزاد هم رعايت نمي كنيم و فقط افرادي تاييد صلاحيت مي شوند كه جناح راستي بودن انها احراز شود . دهها معلم به سبب درخواست صنفي محاكمه اخراج و تبعيد مي شوند به نظر بنده صحبت هاي احمدي نژاد علي رغم تبليغات صدا و سيما عقب نشيني كامل وي از مواضع قبلي خود بود و هيچ دست اوردي براي مردم ايران نداشت (39599)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۶:۱۱:۴۶
دوست عزيز خيلي بي انصافي مي كني . مگر مجلس ششم ( حالا كاري به عملكرد سياه و خانه خراب كن برخي از نمايندگان آن ندارم ) تعداد زيادي افراد به اصطلاح اصلاح طلب ( من نام اينها را اصلاح طلب نمي گذارم . بهتر است به اينها گفته شود هوادار منافع غربيها در ايران )نداشت ؟ اينها از كجا تاييد شدند ؟ (39736)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۰:۴۷:۲۷
به نظرمن اين جناب احمدي نژادقبل ازخودنمايي وحرفهاي قشنگ زدن دركشورهاي بيگانه بهتره به دردمردم سرزمين خودش برسه بعدسنگ ديگران روبه سينه بزنه (39602)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۶:۰۳:۱۰
شما هم بهتره بجاي همنوايي با آمريكا و اسراييل قدري چشمان خود را بازكنيد و ببينيد كه در كشور كارهاي مفيدي صورت گرفته ولي چشم بينا و قدري انصاف لازم است . (39735)
 
صادق حسيني
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۱:۰۱:۴۸
انصافا نقد آقاي خاتمي از ليبرال دموكراسي و آمريكا بسيار علمي تر و كاربردي تر از نقد سياسي آقاي احمدي نژاد بود.
اگر خاتمي هم رييس جمهور نظركرده بود اين همه حمايت ويژه داشت قطعاً شرايط براي مردم ايران بهتر رغم مي خورد. (39609)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۵:۵۹:۰۱
بنظر من آقاي خاتمي از ليبرال دموكراسي انتقاد نكرد و حرفها و اعمالي از خود نشان داد كه دشمن شاد كن بود و كاملا\" مورد پسند آمريكاييها بود . سال گذشته جرج بوش اعلام كرد كه شخصا\" با صدور ويزا براي خاتمي موافقت كرده ام . راستي آقايان طرفدار خاتمي از ايتاليا چه خبر ؟ (39734)
 
پدرام
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۱:۰۵:۲۴
توی ایران شما آزادی بیان دارید ولی آزادی بعد از بیان ندارید . (39610)
 
احمد
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۱:۲۶:۱۳
من یک سوال دارم
این همه می گیم که بزارید بریم و هولوکاست را بررسی کنیم.
خدا وکیلی اجازه می دهیم کسی بیاد در مورد 8 سال جنگ تحقیق کنه و به یک نتیجه بد برسیه ؟
مسلما نمی گذاریم....
حتی تو فیلم ها تا یک انتقاد می شه بدبخت فیلم ساز باید بره شغلش را عوض کنه ...
چرا حرفی می زنیم که دروغه ...
زنان ...
آزادی ... (39618)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۵:۵۲:۵۹
خدا وكيلي بنظر شما جنگ هشت ساله ايران بادروغ هولوكاست مطابقت دارد ؟ در غرب ( مهد دموكراسي دروغين) اگر كسي حق تحقيق درباره هولوكاست را ندارد و تعداد زيادي افراد محقق به زندان افتاده يا توسط عوامي صهيونيست ضرب و شتم شده اند .
در غرب ( مهد دموكراسي البته از نظر سگان كاسه ليس آمريكا ) قانوني وجود دارد كه هرگونه تحقيق درباره هولوكاست را ممنوع اعلام كرده است . (39733)
 
سمیرا
۱۳۸۶-۰۹-۲۱ ۱۶:۱۱:۴۹
مطمئنم شما به خودتون زحمت مطالعه کتب تحلیل نظامی هشت سال دفاع مقدس رو ندادید.بد نیست یک سری به این کتاب ها از جمله مجموعه شش جلدی آغاز تا پایان آقای درودیان و ... بزنید. (46335)
 
Malek From Sweden
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۱:۴۴:۱۸
I and many Iranian here love Ahmadinejad. (39627)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۱۴:۴۹:۱۲
بن لادن در يک روز بيش از ۳۰۰۰ آمريکايی را کشت اما کسی در آمريکا به او توهين نمی‌کند. می‌خواهند او را بگيرند و بکشند اما به او توهين نمی‌شود. ريشه توهينهايی که به آقای احمدی نژاد شد همان توهينهايی است که خود او به همه و سازمان ملل کرده است یادتان رفته او آنها را عده‌ای نادان خواند و مصوبات آنها را کاغذ پاره.
خانم رجبی هم دقت کند شاید روزی رئیس جمهور شد و ... (39642)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۵:۲۷:۵۱
مثل اينكه نمي داني آمريكاييها در گوانتانامو افراد مظنون به همكاري با بن لادن و القائده را زنداني كرده و با ايشان بدتر از حيوان برخورد مي كنند و انواع شكنجه ها را روي ايشان اجرا مي كنند انهم روي افراد مظنون به همكاري .موضوع زندانها و شكنجه گاه مخفي آمريكا در نقاط مختلف جهان كه ديگر بحثي جدا است . (39730)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۵:۳۴:۰۶
اولا\" آمار تلفات يازده سپتامبر زير 2000 نفر بود . ثانيا\" امثال بن لادن دست پرورده خود آمريكا مي باشند كه اكنون عليه آمريكا ياغي شده اند . ثالثا\" طبق مدارك مستدل و قوي ( از جمله اين مدارك در فيلم مايكل مور وجود دارد ) عمليات يازده سپتامبر كار خود آمريكاييها بوده يا اينكه در اين عمليات همكاري كامل داشته اند . (39731)
 
عارف
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۲۰:۱۴:۵۱
دوستان چرا بعضی از ما اینقدر با خودمون دعوا داریم . هر وقت جناحی که ما قبولش داریم رای آورد میگیم همه چی درسته و خوبه وقتی جناح مقابل ما رای آورد دنیا تیره و تاره ،در انتخابات تغلب شده ،مردم مخالف اند، و... (39698)
 
استاد دانشگاه خارج
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۲۰:۲۷:۰۲
پناه بر خدا میبریم. این دیگه چه جورشه؟ من در بیش از 30 کشور جهان سمینار داده و تدریس الهیات و فلسفه و منطق کرده و میکنم. اما به این واضحی تاکنون ندیدم که کسی واقعیتی نظیر هم جنس بازی و تضییع حق زن در ایران و امثالهم را، که خودم در سفرهایم به ایران دیدم، اینگونه انکار کند! مرحبا ! جناب رئیس جمهور ! دست کم از سخنانی استفاده کنید که برعلیه خودتان ملعبه نشود! البته جناب آقای رئیس جمهور را از کره مریخ که نیاوردند! ایشان در ایران به دنیا آمده و از همین خاک و بوم است و از قضا در ایران هم تحصیل فرمودند! باز هم به خدای احد و واحد پناه میبریم! (39699)
 
معلم دیکته
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۲۲:۰۰:۲۱
بر علیه غلط است!
علیه درست است (39821)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۶ ۲۳:۱۶:۳۲
آقاي احمدي نژاد مسائل داخلي ايران را گفتند کار به مسائل خانوادگي شما نداشتند . آقاي استاد خارج نشين ؟ (39906)
 
برزگر
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۲۱:۱۷:۰۰
سخنان احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل کپی ناقص از سخنان خاتمی بود . (39705)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۴ ۲۳:۲۳:۲۰
مشكل گراني چي شد همه چيز سياسي گفته ميشود اما به اجاره خانه ومعيشت كه ميرسيم همه ساكت مي شن .چرا بايد مردم ضعيف فراموش بشن بي خيال مارتين لوتر كينگ بازي. (39715)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۰۷:۵۹:۳۰
نهايت كار ايران با امريكا با توجه به انر‍ژي هسته اي و وجود تحريم هاي سخت تر چه خواهد شد؟ (39746)
 
جلیل
۱۳۸۶-۰۷-۰۶ ۰۹:۲۱:۱۹
مونده به همت من وشمادوست عزیز!نبایدبگذاریم جان وسرنوشت میلیونهاانسان بازیچه سیاستهاومنافع اسلامیون و نئولیبرالهای امریکابشه.نه جنگ نه بمب اتم نه تروریسم.زنده بادآزادی وبرابری رنده باد حکومت مردم وکارگران! (39864)
 
غدیر
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۱۲:۴۶:۰۵
اينها همه مصرف داخلي و خوراک تبليغاتي داخلي براي آقاي رييس جمهور است اگر يک نفر ايراني از 195 رييس جمهور دنيا در سازمان ملل و نيويورک سخنراني يا صحبتي شنيده ساير مردم دنيا نيز حرف رييس جمهور ما را شنيده اند در ضمن سخنان احساسي آقاي احمدي نژاد درد مملکت ما را دوچندان مي کند انگار يکي از اصلاح طلبان مغضوب حکومت حرف حقي بزند حکومت ما هر رفتاري از خود نشان دهد دنيا همين عکس العمل را به احمدي نژاد جواب خواهد داد در ضمن قياس آقاي خاتمي با آقاي احمدي نژاد درست نيست خاتمي با حفظ احترام و شئونات صحبت مي کرد ولي آقاي احمدي نژاد همه را باطل خطاب مي کند و حق را صد در صد متعلق به خود مي داند که اين نوع صحبتها اکنون دوره اش گذشته است و نتيجه اش همين ميشود که مي بينيم گراني و تورم افسار گسيخته (39777)
 
یه ایرانی
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۱۵:۱۹:۳۹
من مخالف احمدی نژاد نیستم
ولی با بیان این صحبتا به قول رسانه های خارجی برنده واقعی این سخنرانی بود ولی به نظرم بازنده واقعی اسراییل نبود بلکه مردم ایران بودن . اون تحریم بودجه که می خوان روی دانشگاه کلمبیا پیاده کنن
حتما 100 برابرشو رو مردم ایران پیاده خواهند کرد
واقعا متاسفم
حرف زدن چه ساده ولی عمل به اون چقدر سخته (39790)
 
احمدی نژاد
۱۳۸۶-۰۷-۰۵ ۱۶:۴۶:۵۵
درود بر احمدی نژاد شجاعت و زکاوت او را باید ستود (39797)
 
جلیل
۱۳۸۶-۰۷-۰۶ ۰۹:۳۲:۵۷
اولاذکاوت رادرست دیکته کن وبعداگر تونستی تعریفش بکن تادیگرسیاستمدارها هم یادبگیرند.ثواب داره!؟ (39865)
 
۱۳۸۶-۰۷-۰۶ ۰۵:۲۶:۲۱
درود بر رییس جمهور انقلابی ایران، از خدا توفیقات بیشتر برای ایشان و ملت ایران دارم (39852)
 
آشنای غریب
۱۳۸۶-۰۷-۰۶ ۰۶:۵۵:۳۳
با سلام به جمع حاضر
1-باید بگم تا آمریکا در خاک ایران بود ، ایرانی ذلیل و بی اختیار بود مثل عربهای حاشیه خلیج فارس که به درد آمریکایی ما در دوران پهلوی دچار هستند .
2- حال به حول قوه اللهی که دانشمندان و محققین ایرانی فعال شده اند می توان دست آورد های انقلاب را دید باید خدا را شکر کرده و به جان اماممان دست دعا پیش بگیریم .
3- ما از زمان جنگ تا حال توسط دولت های فخیمه آمریکایی مورد عنایت تحریم قرار گرفته ایم .
نتیجه این که باید پایمان را محکم بر زمین گذاشته و دست هامان را در هم گره کرده و بر هر سگ و گرگی که به سوی ما حمله ور می شود مشت محکمی بزنیم .
نترسید چوت خدا پشت شماست (39858)
 
sahar
۱۳۸۶-۰۷-۰۶ ۱۱:۲۷:۳۴
khodayi 2,3 ta javabe kheyli khub beheshun dad,kheyli barashun gerun tamum shod (39875)
 
حمیدرضا
۱۳۸۶-۰۷-۰۷ ۰۱:۵۱:۴۳
سلام.
از دوستانی که نظرشون اینه که رئیس جمهور در سخنرانی دانشگاه ناموفق بودن خواهش می کنم کمی منطقی تر به قضیه نگاه کنن و به خاطر گرون بودن سیب زمینی و گوجه یا مشکلاتی از این قبیل همه چیز رو زیر سوال نبرن !
بازم صد رحمت به رئسای دانشگاههای ایران، یارو مثل چاله میدونی ها حرف میزند!
خداییش احمدی نژاد خیلی خوب جوابشون رو داد.
دیدید که تیتر روزنامه تایمز چی بود:(ایران همجنس باز ندارد) ، باور کنبد که همشون کم آوردن نمی دونستن چی باید بنویسن.
راستی وقتی مسئولان ارشد آمریکا و اسرائیل و حتی روزنامه های اسرائیل حرفهای احمدی نژاد رو یه شکست بزرگ برای آمریکا و اسرائیل میدونن چرا ماباید رئیس جمهور کشورمون و اهانتهایی که به ایشون شده رو نادیده بگیریم.
اهانت به ایشون یعنی اهانت به همه اونهایی که به ایشون رای دادن!
راستی به نظر شما آزادی یه عده ابنه ای و جنده چقدر می تونه برای دولت مردها و مردم آمریکا مهم باشه؟ (39915)
 
کارشناس
۱۳۸۶-۰۷-۰۷ ۱۱:۲۴:۳۰
سلام دوستان.
دوست دارم بگم در حال حاضر مشکل باشگاه استقلال از همه چیز مهمتر است. (39961)
 
عليرضا
۱۳۸۶-۰۷-۰۷ ۱۳:۱۸:۵۳
من نميدانم مردم ما انقدر از نظر سطح سياسي چرا پايينند.
كجا رئيس جمهور ما را تشويق كردن ، شما هو كردن را تشويق ميگوييد البته از نظر من ريس دانشگاه كاليفرنيا كار درستي نكرد ولي هر كس كمي از ادبيات فارسي سر رشته داشته باشد به كم سوادي احمدي نژاد پي برده است ، ايشان چند دفعه جمله (اين خيلي بد است) (اين خيلي خوب است) را به كار برد ، ايشان بايد بعد از توهينات رئيس دانشگاه آنجا را ترك مي كردند ، حالا چرا اينكار را نكردند معلوم نيست واقعاً براي كشور خودمان ناراحتم كه چنين مسئولاني دارد كه بايد مورد تمسخر كشور هاي ديگر باشيم . (39985)
 
عليرضا
۱۳۸۶-۰۷-۰۷ ۱۳:۲۰:۵۷
دوست عزيز
اين تيتر فقط براي مسخره كردن من و شما بود.
چرا نميخواهيد قبول كنيد با اين همه همجنس باز در ايران اين چه حرفي بود كه احمدي نژاد زد. (39986)
 
سعيد
۱۳۸۶-۰۷-۰۷ ۱۷:۵۰:۳۸
هم جنس بازي يعني كسي با اينكه ميتونه با جنس مخالف از راه قانوني يا غير قانوني رابطه داشته باشه به دنبال هم جنس خود ميره وسكس و... ميكنه خداييش اگه جنس مخالف باشه چند درصد طرفدار سكس با هم جنس هستند
اول بدونيد همجنسبازي يعني چه بعد نقد كنيد. (40029)
 
p.i
۱۳۸۶-۰۷-۰۸ ۱۲:۱۷:۴۱
از منظر شنوندگان نطق زیبا وقشنگی را ایراد کردند وانصافا دفاع از هویت ملی بود.اما خدا وکیلی تو خود هر آنچه می نمایی هستی؟ (40085)
 
علي
۱۳۸۶-۰۷-۰۸ ۱۲:۴۷:۱۶
من تمام متنهاي نوشته شده توسط دوستان رو خوندم . از راييهاي داده شده مشه به خوبي متوجه شد كه نظر اكثريت در اين ارتباط چيه . اما صحبتهاي رئيس دانشگاه و جواب آقاي احمدي نژاد بيانگر ضرب المثل ايرانيه كه ميگه : ديگ به ديگچه ميگه روت سياه .بيايد خودمونو گول نزنيم . (40092)
 
علی
۱۳۸۶-۰۷-۰۹ ۱۵:۴۴:۳۲
با سلام
عیب ما ایرانیها اینه که سرمون تو برفه از هیچی خبر نداریم .
همه مردم دنیا از غریبه میخورن . ما هم از خودی هم از غریبه ! شما فکر کردین اون آمریکاییها از هیچی خبر ندارن ؟ چطور میشه که اون مرتیکه رئیس دانشگاهه به خودش جرات میده که به یه رئیس جمهور حرفی بزنه ؟!
سردمداران مملکت ما تیغشون فقط گوش ما مردم بیچاره رو میبره و دروغهاشون فقط سر ماست .
وقتی رئیس جمهور میره خیلی راحت دروغ رو پشت دروغ سر هم میکنه نتیجه میشه این ! چه بخواهید چه نخواهید مملکت ما شدیدا تحریم شده و داره یواش یواش هم گندش داخل مملکت درمیاد و بیچارگیش فقط واسه ما مردم از همه جا بیخبره . و چه بخواهیم چه نخواهیم متاسفانه این آمریکای زورگو هم ابرقدرته و شدیدا مملکت ما رو تو جهان در داخل پرانتز قرار داده !
دولتمردان ( در حقیقت دولتنامردان) کشور ما فقط میتونن سر من و شما رو کلاه بزارن و فکر ریال جیب خودشون باشن نه مملکت !و این سیستم فاشیستی رو سر ما پیاده کنن .
اونایی که تو ایرانین . یه نگاه به دور و برتون بندازین ببینین چه فعالیت سودمند و مهمی چه سیاسی چه تجاری تو مملکت ما داره ؟ جز اینکه صبح تا شب نشستن تو رسانه ها دروغ پشت دروغ ! انگار همه چیز روبراهه و تو کشور ما هیچ اتفاقی نیفتاده.
همین بی کفایتی و نا لایقی نظام حکومتی ما هست که کشورمون رو اینقدر ضعیف کرده که هر روز فشار بیشتر میشه و فقط من و شمای شهروند بیچاره تر میشیم ! (40217)
 
sh14
۱۳۸۶-۰۷-۰۹ ۱۶:۲۹:۴۱
به نظر من شاید احمدی نژاد طرز فکر درستی داشته باشه اما مسلما در بیان اون ناشیانه کار میکنه.مثل جوابی که در مورد همجنسگراها داد. (40228)
 
ali
۱۳۸۶-۰۷-۱۰ ۱۳:۵۱:۳۴
وقتی ایرانی بودن برای عده ای شرمندگی است وقتی شیعه مسخره می شود متهم به تروریسم می شود آیا انصاف است که من ایرانی هم به صحبت های رئیس جمهورم بخندم . به خودم می گویم کاری نکنی حرفی نزنی که ظهور آقا و سیدت عقب بیفته
خدای من امشب شب قدره به هممون کمک کن (40281)
 
سروناز
۱۳۸۶-۰۷-۱۱ ۰۲:۱۵:۲۸
هم جنس بازي يعني كسي با اينكه ميتونه با جنس مخالف از راه قانوني يا غير قانوني رابطه داشته باشه به دنبال هم جنس خود ميره وسكس و... ميكنه خداييش اگه جنس مخالف باشه چند درصد طرفدار سكس با هم جنس هستند
اول بدونيد همجنسبازي يعني چه بعد نقد كنيد.
عزيزم تو اول برو معني كلمه رو ياد بگير بعد توضيحش بده.در اين جور موارد كلمه هموسكشوال استفاده مي شه كه درست تره همجنس گرا معنيش كنيم و به كسي گفته مي شه كه به صورت طبيعي به جنس موافقش گرايش داره .دقت كنيد به صورت طبيعي يعني اين كه مثل گرايش به جنس مخالف تغييرش نمي شه داد،اتفاقا خيلي از اين افراد شرايط ازدواج و سكس با جنس مخالفم دارن اما خب دلشون نمي خواد.با وجود همون جنسيتي كه دارن مي خوان با جنس موافق رابطه داشته باشن...
اين جور افراد در حال حاضر تو ايران به اسم همجنس باز يا بچه باز(در حالي كه اين رابطه بين دو آدم بالغ انجام مي شه و اينها يه سري برچسبه) اعدام مي شن يا جريمه مي شن و خيلياشونم پناهندگي ساير كشورا رو مجبور شدن بگيرن.
حالا با اين وجود خيلي رو مي خواد رييس جمهور مملكت بر گرده بگه ايران همجنس گرا نداره!
به اون معنيم كه توضيح دادي بازم ايران همجنس باز داره!اين همه آدم كه به خاطر در دسترس نبودن جنس مخالف با جنس موافق سكس دارن تو چين زندگي مي كنن؟ (40310)
 
پرویز بیژن
۱۳۸۶-۰۷-۱۱ ۱۲:۵۹:۰۷

در این دنیا هر کشوری به فکر منافع خودشه ، به نظر من همه پرسی در فلسطین یه فکر خوبیه، اما اگه همین مساله به نفع ایران نمیبود ایران اصلا ککش نمیگزید، امریکا هم که واقعا یک شیطان بزرگه! همه نظم دنیا رو زده به هم!
به امید روزی که صلح واقعی تو این دنیا بیاد! (40329)
 
ناشناس
۱۳۸۶-۰۷-۱۱ ۱۶:۱۰:۴۳
آیا فکر می کنید پیشرفتهایی که تاکنون بعد از انقلاب و جنگ تحملی با توجه به فشار مخالفین ایران در تمام دنیا بدست آمده در زمان این احمدی نزاد بوده این فرد اگر خوشبینانه فکر کنیم ناخواسته در جهت منافع آمریکا و دشمنان ایران کار می کند جهت اطلاع آقای خاتمی نسبت به بیت المال خیلی حساس تر بود و حتی در یک سفر خارجی نمی بینید که همسر خود را بهمراه داشته باشد. ولی این احمدی نزاد در اکثر سفرها اعوان و انصار خود را به همراه دارد. این آقا فکر می کند هرکه با من نیست و دشمن من است. (40337)
 
مهم نيست
۱۳۸۶-۰۷-۱۵ ۰۹:۵۳:۱۷
محمود احمدي نزاد كسي كه قرار كشور رو به حالت قبل از خراب شدن بوسيله خاتمي برگردونه (40510)
 
سعيد
۱۳۸۶-۰۷-۱۸ ۲۱:۴۷:۵۴
درحالي كه جاسوس مخملي( ازنظر دولت مردان) هاله اسكندري باسلام وصلوات آزادمي شوند)كهدرهيچ كجاي دنيا مرسوم نيست،منتقديني همچون قابل ودانشجويان عزيزمان درزندانهاي بي نام ونشان بدون داشتن وكيل به سرمي برند.آن وقت آقاي رئيس جمهوروهواداران بي منطقش صحبت از دموكراسي وآزادي درايران مي كنندوحاضر نمي شونددرجمع دانشجويان منتقدقرارگيرند.از آن طرف استادخلفشان ،رياست دانشگاه فردوسي از آقاي بوش جهت سخنراني دعوت مي كنندواقئا خوشمزه نيست .بس كنيد رياء ودغل بازي را. (40752)
 
مهدي صادقي يگانه
۱۳۸۶-۰۷-۲۰ ۱۴:۰۴:۰۸
واقعاً موقع آن نرسيده كه كليه آحاد جامعه ما ايران به اين نقطه رسيده ايم كه بدون اتكا وبرپايه اطلاعات و دانش علمي وكوشش وگذاشتن وقت بيشتر جهت تحقيقات وحمايت از دولت مسقل مان مي توانيم رو درروي هر دولتي كه بخواهد مارا تحقير كند بايستيم (40934)
 
محمد
۱۳۸۶-۰۷-۲۱ ۰۲:۱۹:۱۰

هیچ وقت نفهمیدم بعضی ها از تعصب کورکورانه چی گیرشون می یاد.
برفرض که ما نقض حقوق بشر به صورت گسترده در ایران داشته باشیم!
اما تا حالا به کشوری حمله نکردیم.
اما آمریکا چی؟
ویتنام -عراق -افغانستان-ایران طبس-سومالی - پاناما- (40967)
 
احسان
۱۳۸۶-۰۸-۰۲ ۱۴:۳۹:۲۸
دوستان عزيزي كه انتقاد كرديد از سفر احمدي نژاد خواهش ميكنم اول اطلاعات سياسي تون رو ارتقا بدين بعد به تحليل و تفسير اين سفر بپردازيد. خودمونيم يه كمي از حرفاتون رو نفهمي بود. بازم فكر كنين. شايد من اشتباه مي كنم.ضمنا\" يه كمي هم انتقاد پذير باشيد. (42065)
 
S_G
۱۳۸۷-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۳:۱۱
در کل بد نبود (94696)
 
S_G
۱۳۸۷-۰۹-۱۳ ۱۸:۰۴:۳۲
مطالب ..... خوب بودن (94697)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.